IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen IJMUIDEN De nieuwe bonnen Aanvalsoperaties in het Oosten blijven met succes verloopen. - Activiteit der luchtmacht boven N.-Afrika 26e JAARGANG No. 265 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmulder Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.13per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. BEVERWIJK DE HANDEL AAN DE GROENTEMARKT. Aanvoeren zijn nog niet groot. De verwachting dat de aanvoer van sommige soor ten groente, welke den laatsten tijd schaarsch zijn, zich weer zou herstellen, is tot heden toe nog niet be waarheid. Dit geldt voornamelijk het aanbod voor de bladgroente. Daarentegen bleven de aanvoeren van boonen, ondanks het reeds vergevorderde seizoen, op hetzelfde peil als in de vorige week. De weersomstandigheden in de afgeloopen week waren voor de late gewassen niet ongunstig. Het aan bod van de soort pronkboonen ging zelfs nog in stij gende lijn. Geregeld worden flinke partijen aangebo den, waarvan ovér het algemeen de kwaliteit ook goed is. Wanneer de weersomstandigheden meewerken, kunnen van deze soort voorloopig nog wel behoorlijke aanvoeren verwacht worden. Ook is de prijs, die op 10 cent per K.G. is vastgesteld, voor deze soort niet onbevredigend. Van de snijboonen begint de kwaliteit minder te wor den. Partijen met afwijkingen komen vaker voor, welk verschijnsel zich eveneens voordoet bij de dubbele boo nen. De prijzen voor beide soorten varieeren van 11 tot 15 cent per K.G. Van de fijne soorten spercieboonen is het aanbod niet groot. Sla werd bijna niet meer aangevoerd en ook bloem kool was deze week weer schaarsch. Ook de artikelen bospeen en waschpeen komen sporadisch aan de markt. Vermoedelijk zal het aanbod den eersten tijd geen vermeerdering ondergaan. De droogte in den afgeloo pen zomer heeft, in het zaaien stagnatie gebracht, zoo dat het nu vanzelf wel eenige weken zal duren eer de aanvoer normaal is. Spinazie werd in iets grootere hoeveelheden aange boden. Dit product word.t gretig tegen den prijs van 12 cent per K.G. afgenomen. Postelein, waarvan - het aanbod geregeld minder wordt, ging eveneens vlug van de hand voor den prijs van 12 cent. Ook nu nog heeft de aanvoer van andijvie weinig te beteekenen. De aanvoer van tomaten was beduidend grooter dan in de vorige week. Het warmere weer heeft voor dit product, zoowel uit de natuur als uit de warenhuizen, een gunstigen invloed gehad. De notee ringen liepen naar soort uiteen van 10 tot 16 cent per K.G. Hoewel het aanbod van komkommers'nog groot was valt het toch waar te nemen, dat het niet meer die groote hoeveelheden zijn die eenigen tijd geleden wer den aangevoerd. De prijzen bleven voor alle kwaliteiten op hetzelfde peil gehandhaafd. Prei werd zoo goed als niet meer aangevoerd. Ver moedelijk is de prijsverlaging hieraan niet vreemd, daar de tuinders de prei r.u nog wat laten doorgroeien om een zwaarder gewicht te krijgen. Er werden nog flinke partijen knollen aangevoerd. NED. CHRISTEN VROUWENBOND. Donderdagavond hield de afdeeling Beverwijk van 'den Ned. Christen Vrouwenbond een ledenvergade ring in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oisterwijkstraat. De presidente, mevrouw Krüger- Heemskerk opende de vergadering met te herinneren aan het overlijden van het hoofdbestuurslid mevrouw Westerbrink. De presidente sprak daarna een be moedigend woord. „Wij moeten door deze moeilijkhe den niet tot troosteloosheid .vervallen maar opzien naar het licht, dat in Christus tot ons-komt; dit zal ons kracht' geven om verder te gaan". Na het zingen van het bondslied deelde de presi dente mede, dat mevr. D,en Otter als bibliothecaresse heeft bedankt. In haar plaats werd mej. G. van.Brus sel benoemd. Een koortje zong onder leiding van mevr. Lyesen- Breukelaar eenige nummers. Mevr. Frolich behandelde het onderwerp: „De po sitie der vrouw". De bijeenkomst werd door mevr. Krü'ger op de ge bruikelijke wijze gesloten. SCHOUW OVER WEGEN. Van 29 September tot en met 4 Otcó'ber zal schouw worden gehouden over de voor het algemeen verkeer Openstaande wegen, straten, pleinen en voetpaden, alsmede over de beken en waterleidingen met de daar bij behoorende kunstwerken in deze gemeente. VERBETERING IN DE ZEESTRAAT. In 'den loop der jaren heeft de Zeestraat (vooral het eerste deel) zich langzamerhand tot een flinke winkelstraat ontwikkeld. Maar hier en daar had de straat zich nog niet aangepast aan dit nieuwe aspect, daar nog niet van onafgebroken winkeïrij gesproken kan woïden. Winkels en woonhuizen wisselden elkaar op vele punten af en deze woonhuizen hebben natuur lijk voortuintjes. Een en ander veroorzaakte de in hammen, die vooral tijdens de duisternis menigeen parten hebben gespeeld. Nabij de C. H. Moensstraat zijn echter thans twee voortuintjes vefdwenen, waardoor het trottoir door getrokken kon worden. Ongetwijfeld is dit met het oog op den a.s. winter een groote verbetering. OPVOERING VAN „DE WITTE NON Het Groot Nederlandsche Volkstooneel, onder direc-' tie van Willem. Goossens, heeft Donderdagavond in het K.S.A.-gebouw een opvoering gegeven van het bekende töoneelspel „De "Witte Non". Hoewel dit stuk reeds verscheidene keeren in Beverwijk is opgevoerd, was de groote zaal op énkele plaatsen na weer geheel bezet. Dit opgekomen publiek wachtte echter een teleurstelling, daar door het zoekraken van een kof fer met costumes tijdens de verzending, de voorstel ling pas later kon beginnen. De tijd van het wachten werd gekort met populaire gramofoonplaatjes. Het geduld van het publiek werd echter beloond, want het gezelschap heeft de opvoering van „De witte Non" weer tot een groot succes gemaakt. HET TENNISTOURNOOI. De uitslagen van de tenniswedstrijden op de Duin- wyckbanen om het kampioenschap van Kennemerland luiden als volgt: Gemengd dubbel B: mej. VisserKessel sl. mej. v. d. VeenSickler 86, 62. Heeren-enkelspel B: Roos sl. Van Dijk 60, 63. Troostronde B:. Mooy sl. Molenaar 6—3, 64. HERCULES WON DEN TWEEKAMP. De tweekamp tusschen "de Beverwijksche Gymnas- tiekvereeniging „Hercules" en „Kracht en Vlugheid" uit Haarlem, die in het gemeentelijk Sportpark is gehou den is in een groote overwinning voor de Beverwijkers geëindigd. De einduitslag luidde: Hercules 120 punten en Kracht en Vlugheid 30 punten. De voornaamste uitslagen zijn: Dames 60 M.: 1. R. v. d. Outenaar (Hercules) 8.8 sec., N. v. Amersfoort (K. én V.) 8.8 sec., J. Lam (K. en V.) 8.8 sec.; 2. J. Kleiberg (Hercules); 3. J. Bakker. (IC. en V.) 4. mevr. A. Nieuwenweg (Hercules). Verspringen: 1. R. v. d, Outenaar (Hercules) 4.20 M. 2. J. Bakker (K. en V.) 4.20 M. Discuswerpen: 1. Mevr. Tabak (Hercules) 19.90 M.; 2, Mevr. v. Amersfoort (Hercules) 18.40 M. Hoogspringen: 1. N. van Amersfoort (K. en V.) 1.25 M.; 2. J. de Lam (K. en V.) 1.20 M. Heeren 80 M.: 1. J. v. d. Waa (Hercules) 9.6 sec.; 2. Jac. Tabak (Hercules) 10.8 sec. Verspringen: 1. J. v. d. Waa (Hercules) 6.16 M., 2. Jac. Tabak (Hercules) 5.35 M. Discuswerpen:- 1. Jac. Tabak (Hercules) 26.40 M., 2. S. Visser (K. en V.) 26.35 M., 3. J. v. d. Waa (Hercules) 24.40 M. Hoogspringen: J. Stil (Hercules) 1.40 M,; 2. J. v. d. Waa (Hercules) 1.35 M.; 3. Weijers (IC. en V.). KINHEIM—D.E.M. Zaterdagavond te half zeven spelen de verliezers van het tournooi om het kampioenschap van Midden® Kennemerland, D.E.M. en Kinheim, een wedstrijd in het Sportpark aan de C. Amsestraat. DE ELFTALLEN VOOR ZONDAG. De elftallen zijn voor de wedstrijden van Zondag a.s. als volgt samengesteld: De Kennemers: F. Brethouwer; v. d. Putten Veen- stra; Six, Steeman en Hoeben; Hoieman, v. Luijn, J. Albers. C. Albers en Bleeker. Kinheim: Daniels; Kuiper en De Vries; W. Groene- veld, Rem én v. d. Wateren;" Verhoofdstad, .Cnossen, Kuilenburg, Versteeg en 'Prinsen'. VELSEN DE RIJKSPOSTSPAARBANK IN AUGUSTUS. Ruim 5000.meer terugbetaald dan ingelegd. De maandcijfers over Augustus van de Rijkspost spaarbank toonen aan, dat aan de kantoren in deze gemeente gedurende genoemde maand werd inge- egd f 97.353.22 en terugbetaald f 102.361.26, zoodat f 5008.04 meer werd terugbetaald dan ingelegd. De cijfers toonen voorts aan, dat alleen aan de kantoren te Velsen en Santpoort-Dorp meer wérd ingelegd dan terugbetaald. Aan de andere kantoren waren de uitbetalingen hooger dan de stortingen. In Santpoort-Station was het verschil het hoogst, n.l. f 4492.41 meer terugbetaald dan ingelegd. Er werd ingelegd, resp. terugbetaald: Kantoor IJmuiden: Ingelegd f 44.610.95 Terugbetaald 48.539.47 Minder ingelegd dan terugbetaald f 3.928.52 Kantoor IJmuiden-Oost: Ingelegd Terugbetaald Minder ingelegd -dan terugbetaald 'f 1818.55 Kantoor Velsen Ingelegd Terugbetaald f 6.101.50 4.512.12 Meer ingelegd dan terugbetaald f 1.589.38 Kantoor Velsen-Noord: Ingelegd Terugbetaald f 3.773.73 5.022.20 Minder ingelegd dan terugbetaald f 1.248.48 Kantoor Santpoort-Dorp: Ingelegd Terugbetaald f 19.428.11 14,537.57 Meer ingelegd dan terugbetaald f 4.890.54 Kantoor Santpoort-Station: Ingelegd Terugbetaald f 14,253.48 18.745.89 f 9.185.46 11.004.01 Minder ingelegd dan terugbetaald f 4.492.41 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 68. JUBILEUM A. SCHAAP. De heer A. Schaap, arbeider bij den gemeente-rei- ningingsdienst, herdacht Donderdag zijn 25-jarig ju bileum. Aan zijn woning aan den Koningsweg werden vele bloemen gebracht, alsmede geschenken. Des mid dags werd de jubilaris "met zijn echtgenoote en kin deren ten kantore van den Reinigingsdienst ontvan gen; de directeur de heer J. G. Koning complimen teerde hem. Hij schetste de goede verdiensten van den jubilaris en hoe deze zich steeds als een goede collega heeft doen kennen. Den heer Schaap werd een geschenk onder enveloppe overhandigd. De heer G. Frankfort sprak namens de collega's. De jubilaris dankte voor de ondervondel} vriend schap en de geschenken VOETBALVEREENIGING „KINHEIM". Voor de onder afdeeling Haarlem van den Ned. Voet balbond zullen de ingedeelde clubs ter opening van het voetbalseizoen Zondag. 14 September a.s. den bal weer in beweging brengen om te trachten aan het einde van de competitie,den hoogstön stand öp de ranglijst in,te nemen. Voor „Kinheim" Zijn' de' volgende wedstrijden vast gesteld: Kinheim 3—Beverwijk 2 10 uur. Stormvogels 3—Kinheim 2 12 uur. Kinheim 4Kennemers 7 10 uur. Kinheim Jun.Kennemers Jun. b 12 uur. Van de. R.IC. Sportvereeniging ..I.E.V." wordt ge speeld: B.S.M. 2t—I.E.V. 3 2 uur. Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN, 11 Sept. Tarbot f 7—6.50. Tong f 5,40—3.30 per kg. Kleine schol Ie soort f 90—88. Kleine schol 2e soort f 7657. Zetschol f 10096. Puf- schol le soort f 5540. Pufschol 2e soort f 40—20. Groote bot f 7862. Kleine bot f 4035. Groote schar f 48 40. Kleine schar f 37—25. Pufschar f 23.50—14.00. Wij ting f 6352. Alles per 50 kg. Besommingen: Trawler Z.K. 68 Johannes 50 man den f 1228. Kotters: IJM. 223 f 342, TX 29 f 95, KW 48 f 219, Hel der 18 f 1417. Loggers: IJM. 268 f 2583, SCH 65 f 62, SCH 274 f 1433, KW 58 f 2480, KW 22 f 2157, KW 20 f 1760, KW 47 f 1587, KW 59 f 1406, KW 38 f 2902, KW 108 f 1626, KW f 1832, KW 60 f 1834, KW 144 f 1965, KW 110 f 1707, KW 97 f 1740. Aan den afslag waren 43 kustvisschers met een totale besomming van f 11.660. HULPPREDIKER GEREFORMEERDE KERK. Tot hulpprediker bij de Gereformeerde Kerk is gedurende den tijd der vacature benoemd de heer J. Haitsma, theologisch candidaat te Amsterdam. LEZING OVER DE OMZETBELASTING. De heer J. van Beek, commies ter Inspectie Haar lem der Invoerrechten en Accijnzen, zal Woensdag middag 17 September voor leden van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen en voor belang stellenden een uiteenzetting geven over de werking der omzetbelasting 1940 ten aanzien van de levering van visscherijbenoodigdheden. De causerie wordt gehouden in de vergaderzaal van hgt kantoorgebouw aan de Trawlerkade. 's GR.1VENHAGE, 12 September. Voor de week van Zondag 14 tot en met Zaterdag 2 0 September zijn als nieuwe bonnen aangewezen: 35 voor brood, vleesch en melk en 36 reserve voor 3 K.G. aard appelen Bon 3 3 voor eieren blijft geldig tot en met 20 Sep tember. Horthy in het hoofdkwartier van den Führer. Hooge onderscheiding voor den Hongaarschen rijksbestuurder. Uit het hoofdkwartier van den Führer melijt het D.N.B. d.d, 11 September: Op uitnoodiging van den Führer heeft de Hongaarsche rijksbestuurder Horthy van 8 tot 10 September een bezoek aan den Führer gebracht in diens hoofdkwartier aan het Oostelijke front. Horthy was vergezeld' van den Hongaarschen minister-president en minister van buitenlandsche zaken Bardossy en den chef van den Hongaarschen generalen staf luitenant-veldmaarschalk Szombathelyi, terwijl ook de Hongaarsche gezant te Berlijn luite nant-veldmaarschalk Sztojay en de Duitsche gezant te Boedapest von Jago-w aan de reis deelnamen. De Führer en de rijksbestuurder hebben bespreking gen gevoerd over den politieken en den militairen toestand. Deze besprekingen waren gekenmerkt door den geest van de traditioneele wapenbroederschap der beide volken die thans in den gemeenschappelijken strijd tegen het bolsjewisme bekrachtigd wordt. Aan deze politieke en militaire bespreking werd van Duitsche zijde deelgenomen door den minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop en den chef van het opperbevel van de weermacht generaal-veldmaar- schalk Keitel, van Hangaarsche zijde door Bardossy en Szombathely. Gedurende zijn verblijf in het hoofdkwartier van den Führer heeft Horthy een bezoek gebracht aan den opperbevelhebber van het leger generaal-veldmaar- schalk von Brauchitsch. Voorts bracht hij een bezoek aan rijksmaarschalk Goering in diens hoofdkwartier. De besprekingen tusschen den Führer en.den Hon gaarschen rijksbestuurder eindigden op 10 September. De Führer verleende den rijksbestuurder in diens hoedanigheid van oppersten bevelhebber der Hon gaarsche weermacht in een plechtigheid het ridder kruis van het IJzeren Kruis. Hij eerde daarmede de dapperheid der Hongaarsche troepen die in trouwe en beproefde wapenbroederschap schouder aan schouder met de Duitsche soldaten tegen den bolsjewistischen vijand der Europeesche beschaving strijden. Naar het A.N.P. uit welingelichte bron verneemt zijn van niet-officieele Duitsche zijde o,a. nog de vol gende bijzonderheden over het bezoek van Horthy bekend gemaakt: DUITSCH-HONGAARSCHE SAMENWER KING BEVESTIGD. De ontmoeting tusschen den Führer en den Hon gaarschen rijksbestuurder was gekenmerkt door het feit dat de Duitsche en Hongaarsche troepen sedert de eerste dagen van den opmarsch tegen de bolsjewisten schouder aan schouder voor de redding der Europee sche cultuur en de vernietiging van het bolsjewistische wereldgevaar strijden en overwinnen. De traditioneele wapenbroederschap, waarvan het officieele commu niqué melding maakt en die van oudsher het stempel drukte op de Duitsch-Hongaarsche samenwerking bij de nieuwe ordening, van Europa, wordt sinds vele weken bij het gedreun der kanonnen opnieuw beves tigd. Hongarije was de eerste Europeesche staat, wel ke zich aansloot bij het driemogendhedénpact en zoo doende de rechtsbeginselen van de jonge volken er kende. Toen het er nu om ging de bolsjewistische be dreiging definitief van het Europeesche continent weg te vagen, heeft Hongarije, dat reeds in het jaar 1920 het communisme in den vorm van het schrikbewind van een Bela Khun uit eigen land had verbannen, zich onmiddellijk aan de zijde van Duitschland én zijn bondgenooten gesteld en thans strijden de dappere Hongaarsche formaties reeds diep in het hart der Oekraïne aan den Dnjepr in een zegevierenden op marsch langs het 3000 kilometer lange front -van het nieuwe Europa. Derhalve ligt het voor de hand dat thans het tijdstik voor een nieuwe ontmoeting tusschen de chefs der beide volken gekomen was, die sinds lang in politiek opzicht en thans ook weer in militair opzicht denzelfden weg bewandelen. Het programma van het bezoek van den rijksbe stuurder was geheel eri al gericht op militaire doel matigheid en werd niet, zooals in Augustus 1938, be- heerscht door een feestelijke ontvangst en hartelijke huldiging door het Duitsche volk. Doch dit keer ston den in de afzondering van het hoofdkwai'tier van den Führer in het Oosten uitvoerige besprekingen van den Führer in het Oosten uitvoerige besprekingen van den Führer met zijn hoogen gast over -den mili tairen en politieken toestand op den voorgrond. Deze besprekingen werden deels in tegenwoordigheid van de nauwste medewerkers op militair gebied en het gebied der buitenlandsche politiek, deels onder vier oogen gevoerd. Oorlogsmateriaal voor Engeland verloren gegaan. Aan boord van tot zinken gebracht Amerikaansch schip. NEW YORK, 11 September. De „International News Service" meldt betreffende het tot zinken brengen van een .Amerikaansch stoomschip op de Roode Zee door vliegtuigen dat de in een haven de Roode Zee aangekomen leden der bemanning verklaard hebben dat het schip een typische „lease and lend"-lading aan boord had, dat wil zeggen oorlogsmateriaal voor Engeland. (D.N.B.) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch iveermachtsbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 September (D.N.B.) Plet opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het oosten blijven de aanvalsoperaties met succes verloopen. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen gisteren bommen laten vallen op op slagplaatsen van vijandelijke voorraden bij Tobroek en Mersa Matroeh, autocolonnes uit eengejaagd en spoorwegemplacementen uit Noord-Egypte vernield. In de Golf van Suez ver nietigde het luchtwapen in den nacht van 9 op 10 dezer een koopvaarder van 6000 ton. Bij luchtgevechten aan de kust voor Noord-Afrika verloor de vijand Dinsdag 5 jagers. Boven Duitsch gebied heeft de v.ijand over dag noch des nachts militaire acties uitgevoerd". Een verdwenen hoekje van landelijk Amsterdam. De laatste woningen van de 2de Boerhaavestraat zijn verlaten en dichtgespijkerd. De eenzame wilg herin nert nog aan het beroemde buitengoed „Somerleven", dat zich eertijds ter plaat se bevoncL (Pax^Holland—De Haan m) Radiorede van Roosevelt. Oorlogsschepen van Duitschland en Italië bevaren de Amerikaan- sche tfverdedigingswateren" van nu af op eigen risicoaldus de president. WASHINGTON, 12 September. (D.N.B.) In zijn aangekondigde radiorede heeft president Roosevelt o.m. verklaard dat oorlogsschepen van Duitschland en Italië van nu af aan Amerikaansche „verdedigings wateren" slechts op eigen risico mogen bevaren. Hij, Roosevelt, heeft als opperbevelhebber van leger en. vloot het bevel gegeven deze politiek terstond in de practijk te brengen. De uitsluitende verantwoordelijk heid, zoo beweerde Roosevelt, ligt bij Duitschland. Het zal niet tot schieten komen, tenzij, zooals Roose velt zeide, „Duitschland een crisis zoekt". Roosevelt zette uiteen dat het tot de historische politiek van de Ver. Staten behoorde om de „vrijheid der zeeën in stand te houden. De president geloofde de Duitsche duikbooten en handelsraiders langs de leverantielijn van de Ver. Staten naar de tegenstan ders van de spil te kunnen aanduiden als „ratelslan gen van den Atlantischen Oecaan" en als „een be dreiging van den vrijen weg op volle zee". Wij heb ben geen schietenden oorlog met Hitier gezocht", zoo beweerde Roosevelt, om voort te gaan: „Wij doen dat ook thans niet. Maar evenmin wenschen wij een vrede, waarvoor wij zouden moeten betalen door Hitier te veroorloven onze vloot en koopvaarders aan te vallen, zoolang deze op rechtmatige wijze optre den". Roosevelt beweerde verder dat aanvallen op Amerikaansche schepen geen op zich zelf staande ge vallen zijn gebleven en dat deze daden van „inter nationale rechteloosheid" de. manifestatie vormen van een bedoeling die het Amerikaansche volk reeds lan gen tijd duidelijk gemaakt is. Het is de bedoeling der Nazi's, zoo zeide Roosevelt, de vrijheid der zeeën t.e vernietigen en een absolute controle en beheersching der zeeën voor zichzelf te veroveren. Zoodra zij de controle der zeeën in eigen handen zouden hebben zou de weg vrij kunnen worden voor hun volgenden stap, nl. voor de beheersching der Ver. Staten en van het Westelijk Halfrond en wel een „beheersching met geweld". Roosevelt herhaalde vervolgens de bewering dat de Ver. Staten een „zuiver defensieve politiek" voe ren. Men moet daarbij niet ingaan op kleinigheden en zich niet afvragen, of de Ver. Staten na den vijf den, den tienden of den twintigsten aanval moeten beginnen. „De tijd voor ons om ons te verdedigenis thans gekomen", zoo besloot Roosevelt zijn rede. HET INCIDENT MET DE „GREER". WASHINGTON, 12 September. (D.N.B.) President Roosevelt begon zijn radiorede met een herhaling van de Noord-Amerikaansche lezing van het incident met de „Greer". In strijd met de officieele Duitsche con stateering verklaarde .hij dat de Duitsche duikboot het eerst, zonder waarschuwing, op den torpedoboot- jager had gevuurd. De Amerikaansche torpedoboot- jager bevond zich in wateren, die de Amerikaansche regeering had uitgeroepen tot wateren der eigen de fensie. Uit deze handeling, zoo beweerde Roosevelt, spreekt een politiek van ongebreideld geweld tegen ieder schip dat de zeeën bevaart, onverschillig of het oor logvoerend of niet-oorlogvoerend is. Het betrof een daad van „zeeschuimerij". Het was niet de eerste Duitsche zeeschuimersdaad in dezen oorlog tegen de Amerikaansche vlag. Aanval is gevolg op aanval. Roosevelt noemde in verband hiermede het geval van de „Robin Hood", het geval van de „Sessa", en het geval van de „Steel Seafarer". Bovendien beweerde hij dat in Juli jl. een Amerikaansch oorlogsschip in Noord-Amerikaansche wateren geruimen tijd door een duikboot was achtervolgd. Vier van de schepen, die tot zinken gebracht of aangevallen zijn, voeren onder de Amerikaansche vlag. In het vijfde geval betrof het een schip dat on der Panameesche vlag voer. Roosevelt zeide verder dat de Ver. Staten deson danks hun zenuwen meester bleven en niet. hysterisch werden. Het zou een groote natie onwaardig zijn een enkel incident te overdrijven. Plet zou echter een niet te verontschuldigen dwaasheid zijn, wanneer men dergelijke incidenten wilde bagatelliseeren, gezien het bewijsmateriaal, dat duidelijk aantoont dat dit inci dent niet op zichzelf staat, maar veeleer een „deel vormt van een algemeen plan". In het verderen verloop van zijn rede sprak Roo sevelt over „Nazicomplotten" op het ge'neele Weste lijke halfrond en verklaarde hij dat zoodra de we reld buiten het Amerikaansche continent onder de heerschappij der spil zou staan, de spilmogendheden aan scheepsbouwmogelijkheden de Ver. Staten verre zouden overtreffen. De Ver. Staten, zoo zeide Roosevelt, hebben een zeer eenvoudige fundamenteele politiek, nl. die dat geen enkele natie het recht heeft de Oceanen der wereld op grooten afstand van het eigenlijke oorlogs- tooneel voor den handel van andere landen onveilig te maken. De tijd is gekomen dat het Amerikaansche volk moet inzien dat „de veiligheid der Ver. Staten wordt bedreigd" en dat dat zoo niet kan doorgaan. De „twee bolwerken der defensie" zullen instand gehouden worden, en wel ten eerste de leverantielijn voor materiaal aan de vijanden van Hitler en ten tweede de vrijheid der zeeën. De tijd voor de „ac tieve verdediging" is thans gekomen. Ook de pa trouille ter zee en in de lucht van de Ver. Staten heeft den plicht de Amerikaansche politiek van vrij heid der zeeën ten uitvoer te leggen en wel nu. Dat beteekent zeer eenvoudig en duidelijk dat de patrouil- eschepen en vliegtuigen alle koopvaarders zullen be schermen en wel niet alleen Amerikaansche schepen, maar schepen onder alle vlaggen, die handel drijven in Amerikaansche „verdedigingswateren". Het is geen oorlogsdaad van den kant van Ame rika, wanneer men de zeeën verdedigt, die voor de Amerikaansche verdediging belangrijk zijn. „Van nu af aan", zoo zeide Roosevelt woordelijk, „loopen Duitsche of Italiaansche oorlogsschepen in deze wateren, welker bescherming voor de Ameri kaansche defensie belangrijk is, alleen op eigen risico binnen. De bevelen, die ik als opperbevelhebber van het Amerikaansche leger en de vloot heb gegeven, houden in dat deze politiek moet worden uitgevoerd en wel terstond. De uitsluitende verantwoordelijkheid berust bij Duitschland. Het zal niet tot een schiet partij komen, tenzij Duitschland daar naar blijft streven". Roosevelt beweerde tenslotte dat dit de eenige mo gelijkheid is om den defensiemuur in stand te hou den, dien de Ver. Staten verplicht zijn om het Weste lijk Halfrond inkstand te houden. Hij maakt zich geen illusies ten aanzien van den ernst van dezen stap. ■De strijd in het Oosten. Een Duitsche voltreffer heeft een stuwdam met brug geraakt. De gevol gen zijn zichtbaar. (Atlantic-Hollland) De wijziging der Winkelsluitingswet. Treedt 15 September a.s. in werking. 's-GRAVENHAGE, 11 September. Onder ver wijzing naar het reeds eerder gepubliceerde bericht betreffende dé dezer dagen afgekondigde wijziging van de winkelsluitingswet verzoekt men het A.N.P., ter voorkoming van misverstand, nadrukkelijk onder de aandacht te brengen, dat de wijziging per 15 September a.s. in werking treedt, Dit houdt dus in dat met ingang van 15 September a.s. het sluitingstijdstip gedurende de eerste vijf werkdagen te 19 uur en voor den Zaterdag te 20 uur zal zijn. terwijl op dien datum tevens de verplichte openstelling van 1018 uur wordt ingevoerd voor bakkers-, kruideniers-, melk- en zuïvelwinkels, voor groente-, aardappelen- en fruitwinkel, voor slagers winkels en voorts voor de klëeding en de rijwiel zaken. Met ingang van 1 October a.s., van welken datum af de regeling voor het winterhalfjaar geldt, valt dan het sluitingstijdstip voor de eerste' vijf werk dagen van de week op 18 uur en voor den Zaterdag op 19 uur. Geen regeeringscommissarissen meer. 's GRAVENI-IAGE, 11 September. Naai- het A.N.P. verneemt is de uitzonderingstoestand, krach tens welke verschillende gemeenten, die Ingevolge de verordening no. 36/41 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende buitengewone maatregelen op staats- cn odmini- stratiefrechtelijk gebied, een regeeringscommis- saris kregen toegewezen, door par. 32, lid 2 der ver ordening no. 152/41 (achtste verordening betreffen- dè bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied) opgeheven. De verordening no. 152 immers stelt de bevoegd heden, die vroeger toekwamen aan den gomeente- raad en aan het college van B. en W., in handen van den burgemeester. Dit is evenzeer van toepas sing op de vroegere regeeringscommissarissen. Hieruit volgt dus, dat genoemde uitzonderings toestand niet alleen is opgeheven voor de gemeente Amsterdam," maar evenzoo voor andere gemeenten, die een -regeeringscommissaris kregen toegewezen, zooals Haarlem, Hilversum en Maassluis. De re geeringscommissarissen, welke vroeger in ieder ge val tegelijkertijd tot burgemeester benoemd werden, fungeeren nu nog slechts als burgemeester. Aanmelding Joodscli grondbezit} 's-GRAVENHAGE, 11 September. Het Rijkscom missariaat maakt beleend: Volgens paragraaf 3, alinea 3 van de verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederland-, .sche gebieden nr. 154/41 betreffende het Joodsche grondbezit moet dit grondbezit voor 15 September 1941 met gebruikmaking van de bij de Kamers van Koop handel en Industrie te verkrijgen formulieren bij de Nederlandsche administratie van onroerende goederen Den Haag, Juliana van Stolberglaan 45, aangegeven 'worden. Aangezien het bijeenbrengen van de voor de aan melding noodige gegevens voor een deel niet binnen dezen termijn voltooid kon worden, kan de aanmel ding voor zoover dit het geval is, nog geschieden tot 30 September 1941. In geval de aanmelding van Joodsch grondbezit en van de onder de bepalingen vallende réchten niet vóór dien datum geschiedt, moet verwacht wordèn dat de in hoofdstuk van de verordening beschreven straffen en andere maatregelen worden toegepast*

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1