IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, [JMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Aanvalsoperaties met succesvol verloop aan het Oostelijk front. 26e JAARGANG No. 268 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Dmulder Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden ^kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemitede DINSDAG 16 SEPTEMBER 194Ï Abonnementen per week 0.13 Vi, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeeltngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. IJMUIDEN De leerlingen van School Nr. 2 naar Artis. De leerlingen van de openbare lagere school no. 2 aan de Hadleydwarsstraat waren Zaterdagmorgen al len vroeg uit de veeren voor een uitstapje naar Artis te Amsterdam. "Te half acht waren ze op het school plein present, want de reis zou per Alkmaar Packet gaan, Zoo marcheerden alle klassen naar den aanleg steiger. Al was het weer niet erg aanlokkelijk voor een watertochtje, toch was het een vroolijk gezelschap, dat zich inscheepte onder leiding van het personeel en een 15-tal geleiders(sters). In Artis werd alles bezichtigd. Vooral de apenrots, de boerderij, de wilde dieren, de mooie vogels, de pinguins en de krokodillen trokken veel belangstel ling. Tot half vijf yrsrd in Artis vertoefd, waarna de te rugtocht naar IJmuiden werd aanvaard, waar te 7 uur allen in de beste stemming arriveerden, opgewacht door vele ouders. DIPLOMAZWEMMEN „HEERENDUINEN". Vele zwemmers en zwemsters hebben de proef voor het zwemdiploma afgelegd. In totaal behaalden 71 candidaten het diploma, waarvan 29 van de eer ste en 42 van de tweede ploeg. De meesten hadden een goeden slag, waarvoor de heer P. Borst, het jury-lid dat de diploma's uit reikte, den badmeester, den heer H. van Kampen, een compliment maakte. De directeur van „De Heerenduinen", de heer J. Bleeker, sprak eveneens woorden van waardee ring over het onderricht door den badmeester. De leden van de jury, P. Borst en J. W. Schacht schabel, ontvingen van den directeur als blijk van waardeei'ing een boekwerk. De heer Van Kampen roemde den prettigen geest die er steeds in „De Heerenduinen" tusschen leer meester en leerlingen geheerscht heeft en hoopte allen het vólgende jaar weer in het zwembad terug te zien. Het diploma werd behaald door: Eerste ploeg: W, Sjouw, Harry Gutteling, Bonny v. Beek, Klaas Sint, Willy de Jong, Nelly Dijkman, Jane Kleiber- gen, Piet Nederlof, Albert Reehorst, Antoon Lang broek, Corry Hellings, Jan Krab, Leen v. d. Plas, Freddy Minkels, Geertje v. Beelen, Bèrta Smits, Coba Plokker, Johanna Roos, mevr. H. Kluft, mevr. G. Kint, mevr. L. Kint, mej. H. v. d. Berge, A. Plug, mevr. Levering, Alb. Krab. K.N.Z.B.-diploma: Hen- ny Struik, Engelien Uiterwijk-Winkel, Nel Mees ters, Steffer Welthuyzen. Tweede ploeg: Geery Boogaard, Dina Bekker, Rina Mulder, Johanna Rijke, L. Ermhaus, Janny v. d. Bos, Gerda Rijkeboer, Miep Kettman, Marijke Bom, Nelly Smits, Nelly Braams, Berta Prins, Ger da v. d. Bos, Antje Werinis, Jenny Dienaar, Jo Wortman, Clasien Dralsbach, mej. S. Ros, Arie Rij ke. Benny Thijssen, Cor Janssen, Jan v. d. Zwan, Jan de Groot, Leen v. d. Valk, Kees Hoek, Jan Schaap, Jo v. d. Zwan, A. Meyer, mej. J. Meyer, mej. A. Jansen, mevr. L. Seydel, P. Veldkamp, Ma rie v, d. Wal. K.N.Z.B. diploma's: Teuny v. d. Oever, Dora Plugboer, Hermina Nabben, Gitta v. Oord, Centmie werkplaats: Jan Dekker. C. Du-yker, A. de Bakkes, C. Pronk, J. v. Riessen. HARINGOLIE. Sinds het begin van dit jaar zijn d'e conservenfa- briekeh in Noorwegen er toe overgegaan de olijf olie te 'vervangen door haringolie. D.aar volgens de verbruikers de smaak van deze olie die van olijf olie overtreft, is men thans bezig de productie de zer haringolie op te voeren. ZWEEDSCHE HARINGVANGST. •- Naar het blad „Nachrichten für den Aussenhan- del" mededeelt zijn in Zweden in de laatste drie we cken groote vangsten van haring gedaan dan ooit tevoren in de afgeloopen 20 jaar. Op sommige dagen konden 140.000 kilo haring ter markt worden gebracht. Dé staatscommissie voor de voeding hééft groote onverkocht gebleven partijen iaten inzouten voor later. heeft succes gehad; dit bleek pi. Zondag. In de voorronde voor den Hockeydag verloor het eerste elftal n.l. slechts met 3-2 van den sterken eerste klasser B.M.H.C., waarlijk een fraai resultaat, te meer daar het winnende doelpunt eerst in de laat ste minuten gemaakt werd. Zondag a.s. zullen het nieuwe kleedhuis en het speelveld ingewijd worden met een wedstrijd van de dames tegen H.B.S. en van. de heeren waar schijnlijk tegen een B'.M.H.C.-combinatie. R.-K. SPORTVERENIGING I.E.V. De R.K. Sportvereeniging I.E.V., die zich tot voor kort slechts toelegde op de voetbalsport heeft haar sportbeoefening verder uitgebreid. Want behalve de oprichting van een athletiek-afdeeling is zij thans ook overgegaan tot de gymnastiekbeoefening. De leiding zal berusten bij een leeraar M. O. Ook voor de athletiek zal bij voldoende deelneming een senioren-afdeeling opgericht worden. BEVERWIJK GEWICHTHEFFEN. De Beverwijksehé Krachtsportveree'niging D.O.K. organiseert Zondag a.s. in haav clublokaal aan de Peperstraat onderlinge wedstrijden voor haar ge- wichtheffers, welke bedoeld zijn als voorwedstrijden voor de kampioenschappen van Amsterdam. Wie van de leden zijn eigen prestaties van den vorigen wed strijd met het meeste aantal punten verbetert, ont vangt een prijs. GEITENFOKVEREENIGING. De Geitenfokvereenïging „Beverwijk en Omstreken" zal Zaterdag 20 September, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, een keuring houden op het terrein achter de stallen van de Fa. Wed. H. Dekker. Het bestuur heeft voor dezen wedstrijd, waaraan al de geiten, en lammeren groepsgewijze deel kunnen ne men, een groot aantal geldprijzen beschikbaar ge steld. PRIJSUITREIKING VAN HÉT VOETBALTOUR N OOI. Woensdagavond heeft in het clubgebouw van „De Kennemers", café „Oud Meerenstein", de prijs uitreiking plaats van. het voetbaltournooi om het kampioenschap van „Midden-Kennemerland". VELSEN ATHLETIEKWEDSTRIJDEN VAN DE POLITIE- SPORTVEREENIGING „VELSEN". Dezer dagen hield de Politiesportvereeniging „Velsen" voor de tweede maal haar onderlinge atletiekwedstrijden om don J. P. Weyburg-belcer op de terreinenvan de HoogovenStateri, die voor dit doel belangeloos waren afgestaan. In verband met het vergevorderde seizoen en de opening van de voetbalcompetitie waren deze wedstrijden door het bestuur op korten termijn georganiseerd. Even als het vorige jaar was de -weersgesteldheid echter van dien aard, dat bijzondere prestaties bij voor baat uitgeschakeld moesten worden. Niettegenstaan de een kleine Séptemberstorm dwars over het veld stónd en felle regenvlagen de deelnemers in het gezicht striemden, hebben zij den vereischten acht- kamp, bestaande uit ver-, hoogspringen met aan loop, hink-stap-sprong, 100 en 400 meter hard- loopen, kogelstooten, speer- en discuswerpen een behoorlijke wijze gestreden. De stemming onder de deelnemers was buitenge woon goed en er werd fel en eerlijk gestreden. De beide voetballers Geerlings en Ninaber deden niet veel voor elkaar onder, ook de andere a,thleten leverden goede prestaties. Geerlings slaagde er ech ter niet in zijn beker te behouden. De wisselbeker uitgeloofd door den commissaris van politie der ge meente Velsen, kwam voor een jaar in het bezit van J. Ninaber met een totaal van 3066 punten. De overige uitslagen luiden: A. Geerlings 30401/2 pnt., C. M. v. Heiningen 2627 pnt., J. Kolk 23451/2 pnt., J. Kamerbeek 1563 pnt. J. Timmermans 68pnt., J. Tjeerds 659 pnt., J. v. d. Werff 5SSi/2 pnt., en C. Beentjes 5 22 pnt De beste prestatie werd eveneens door Ninaber geleverd en wel op het.nummer 10Ó M. hardloopen in den tijd van 12 sec. BA ARS WEDSTRIJD VAN v. LEERS PERSONEELSVEREENIGING. De vischclub „Het Baarsje" van Van Leer's Personeelvereeniging hield Zondag j.l. een wedstrijd „op baars" in haar vischwater onder Krommenie. De opkomst der leden, onder wie verscheidene genieurs, was buitengewoon groot. De animo werd voor een deel opgewekt door vele mooie prijzen (o.m. een wisselbeker). Onder de deskundige en geanimeerde leiding van den heer Hart, den voorzitter, werd ingelegd en on der eeri stroomenden regen, die nochtans het enthou siasme niet kon temperen, werd de wedstrijd „ver- vischt". Na afloop kwamen de deelnemers bijeen in het clublokaal, waar de prijzen werden uitgereikt. De wisseibeker en een hengel, benevens twee schil derstukken, kwamen in handen van den heer Zwart, voor het grootste aantal en de grootste visch. Andere prijswinnaars waren de heeren Lambot (2e), Gellekom (3e), van Leeuwen (4e), Derogee (5e), van Beek (6e), Florquin (7e), Krekels (8e), Roth (9e), Sauer (10e), Numan (11e) en Zandwijk (12e prijs). De volgende wedstrijd, de laatste van dit jaar, even eens op de baars, wordt 28 September a.s. gehouden. NIEUWS VAN DE „STRAWBERRIES" De B. H. C. „Strawberries" hield haar jaarlijksche algemeene ledenvei'gadering. Uit de jaarverslagen van penningmeester en secretaris bleek dat het af geloopen jaar voor devereeniging zeer gunstig is geweest. De „Strawberries" passeerden n.l. voor het eerst de 100 leden en kwamen tevens in het be zit van twee kleedhuizen en een nieuw speelveld. Dat de leden met het beleid van het bestuur instem den kwam tot uiting in het feit dat dit bestuur bij acclamatie herkozen werd. Voorts werd besloten met 3 dames- en 4 heerenelftallen aan de competitie deel te nemen. De zomertx-ain-ïng ónderleiding van den heer Vriesinga (trainer vah het Nedèrlandsche Elftal) DE NIEUWE MAXIMUMPRIJZEN. De binnexxlandsche maximumprijzen zijn voor de verschillende tuinbouwpx'oducten als volgt vastge steld: bospeen 45 per 100 bos; peen zonder lof f 4.806, stokboonen 16.8021, uien 3.604.50, prei 5.609 per 100 kg.; knolselderij 29 per 100 stuks; bieten 24 per 100 kg.; kropsla 2.40 3 per 100 stuks; stoofsla 5.607, spixiazie 9.60 12, andijvie 5.607, sjalotten 5.607, kom kommers (stek) 8, meloenen 28.8036, tomaten (kriel) 7. UITVOERING „KUNST NA ARBEID" De Tooneelvereeniging „Kunst na Ax-beid" heeft haar eerste uitvoering vastgesteld op Zondag 26 Oc tober in het Kennemer Theater. Opgevoerd wordt het tooneelspel in drie bedrijven „Zonsopgang" van Joh. van Eekelen. WAT DE TUINDERS KREGEN. Spinazie per K.G. 9—12. Postelein per K.G. 12. Sla per 100 krop 3—31/2. Andijvie per K.G. 7. Raapstelen per K.G. 3. Wortelen per bos 5. Radijs per bos D/22. Selderij per bos D/23. Peterselie per bos 34. Tomaten per K.G. 1016. Prei per K.G. 9. Waschpeen per K.G. 6. Bloemkool I per stuk 9^212. Bloemkool II per stuk 46. Komkommers I per stuk 813. Komkommers II per stuk 45. Knollen per stuk 9. Snijboonen per K.G. 1215. Dubb. boonen per K.G. 1215. Sp'ercieboonen z. dr. per K.G. 21. Spercieboonen met dr. per K.G. 21. Tuinboonen per K.G. 25. Pronkboonen per K.G. 10. Raspers per K.G. 25. Groene kool per K.G. 3%, Pruimen per K.G. 1727. Framboózen per doosje 1525. HANDBALCLUB „S.S.H.". De handbalafdeeling van S. S. H. houdt Vrijdag 19 September een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. een bespreking over het vervoer, de competitie en het tooneelfonds. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Eduard van Beinum werd Zondagavond tijdens het volksconcert gehuldigd ter gelegenheid van zijn tweede lustrum als dirigent van het Concertgebouworkest. De dirigent dankt voor de hulde. (Foto Pax-HollandDe Haan c) Rechercheur schiet rijwieldief neer. Maandagmiddag omstreeks half zes nam een man in de Prinsestraat in Den Haag een rijwiel dat onbeheerd stond weg en-trachtte zich uit de voeten te maken. Hij had echter buiten een rechercheur van politie gerekend, die een en ander had ge zien en den dief naging'. Aan zijn herhaalde aan maningen tót den man om te stoppen, voldeed deze niet, zoodat de politieman in de Jan Hendrikstraat eenige schoten ter 'waarschuwing in de lucht loste. Ook h.iei'Van trok de rijwieldief zich niets aan, I-Iet gevolg was dat de rechercheur, daar het vrij stil was, op den mari schoot en hem in den rug trof. Deze tuimelde van de fiets en bief liggen. De geneeskundige dienst'werd gewaarschuwd, die den man naar het ziekenhuis aan den Zuklwal vervoerde. Plet bleek de 22-japge C. te P. zijn. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. (A.N.P.) VEERTIENJARIG MEISJE TE BUSSUM VERDWENEN. Sinds Zaterdag is te Bussum een 14-jarig meisje spoorloos verdwenen. De politie heeft Zaterdag en Zondag nasporingen gedaan, waarbij .gebruik werd gemaakt van vijf politiehonden, doch tot nu toe heeft men geen enkel spoor van het meisje gevonden. Het meisje heet Wilhelmina-ter Haar, ook wel ge noemd Wilhelmina (Miep) Bakker, geboren te Utrecht, 22 November - 1926; zij woonde ten huize van haar ouders, Spijkerstraat 40 te Bussum. Zij werd te 6 uur voor het laatst waargenomen- op een adres te Bus sum. Het signalement van het meisje luidt: lang pl.m. 1.50 M., flink postuur, rond dik gelaat, blauwe oogen, gave tanden, donker polkahaar, iets dik neusbeen, blootshoofds, heeft een bronzen bandje in het haar. Gekleed met een zwarten mantel, rood-zwartgeblokt jurkje, terrakleurige- lange kousen, lage zwarte schoe nen, rose onderjurk. Eventueele mededeelingen woeden ten spoedigste bij het hoofdbureau van politie te Bussum ingewacht. VIJFTIENHONDERD EIEREN IN BESLAG GENOMEN. De politie te Ede verrichtte huiszoeking bij drie in gezetenen van Lunteren, gemeente~Ede, en nam bij hen in'totaal 1500 ongestempelde -eieren in beslag. Tegen' de .eigenaren werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Eierenbesluit (verkoopen van ongestempelde eieren) en wegens prijsopdrijving, omdat zij de eieren, die zij reeds verkocht hadden, te gen een hoogen prijs van de hand hadden gedaan. Ook de leveranciers, vier landbouwers uit de omgeving van Luntéren, kregen een proces-verbaal. RANGEN IN DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDSDIENST In de Ned. Staatscourant is opgenomen een be sluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Algemeene Zaken betreffende de rangen en graden in den Nedex-landschen Arbeidsdienst. Hierbij wordt bepaald dat de rangen in den Ne- derlandschen Arbeidsdienst zijn: commandant, ge- ner aal-arbeidsleideropper kader opperarbeidsleider, hoofdarbeidsleider, arbeids- leider: hooger kader; hopman, onder hopman, adspirant-hopman: mid denkader; hoofdopzichter, .opzichter, onderopzichter: lager kader. In den stand van het personeel van den Arbeids dienst, dat geen rang bekleedt, worden onderschei den de graden van: werkmeester, voorman,-arbeids man. RECHTERLIJKE MACHT Bij besluit van den secr.-generaal van het dep. van Justitie zijn benoemd: tot kantonrechter te Amsterdam: 1 mr. G. F. Haase, kantonrechter-plaatsvex-'vanger te Amster dam; 2. mr. J. H. J. Hoog, kantonrechter-plaatsver vanger te Haarlem; 3. mr. J. Kampstra, advocaat en procureur te Amsterdam Tot substituut-griffier bij de arr.-rechtbank te Maastricht: 1 jhr. mr. R. A, J. de Wijkerslooth de Weerdesteijn, werkzaam bij den inspecteur voor de prijsbeheersóhing te 's-Hertogenbosch; 2. mr. C. J. van Konijnenburg, waarn. griffier bij gemelde rechtbank. Tot subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te Rot terdam mr. W. F. J. Lam, waarn. griffier bij gemel de rechtbank. Tot subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te Am sterdam: mr. J. J. Boelhouwers, wex'kzaam bij het dep. van Volksvoorlichting en Kunsten. Talrijke opvarenden van getor-pedeerde Engel- sche schepen zijn te Gibraltar aangekomen, aldus het D.N.B. Onder hen 'bevinden zich 25 Engelsche zeelieden van schepen die op den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn gebracht en 10 Grieken. Nauwer omsingeling van Leningrad. Hoofdkwartier van den FÜlirer, 15 September' (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In het Oosten hebben groote aanvalsopex-aties een succesvol verloop. De om singeling van Leningrad werd in een taai ge vecht om de modei'n versterkte verdedigings- installaties toegehaald. Herhaalde tegenaanval len van den vijand, welke gesteund wei-den door zware pantserwagens, stortten ineen. Voor de Britsche Oostkust hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht uit een convooi een vrachtboot van 3000 b.r.t. tot zin ken gebracht. In Noord-Afi-lka hebben Duitsche duikbom menwerpers tentenkampen, alsmede concentra ties van pantserwagens en auto's der Britten bij Solloem met bommen van zwaar kaliber be stookt. Bij een aanval van een Duitsche formatie gevechtsvliegers in den nacht van 13 op 14 September op do havengebieden rondom Suez en Port Tewfik werden olie-opslagplaatsen in brand geworpen. Boven Duitsch gebied heeft do vijand over dag noch 's nachts militaire acties uitgevoerd" Versterkingen om Leningrad doorbroken. Aanval op de stad wordt met onverminderde kracht voortgezet. Het D.N.B. meldt: Duitsche gepantserde ge- vechtswagens hebben op 14 September in den loop van de gevechten om de versterkingen van Leningrad een doorbraak bewerkstelligd door een modern gebouwd systeem van stellingen der bolsjewisten. In den loop van deze gevechten leden de Sovjets zware, bloedige verliezen en verloren 12 tanks,-o.w. verscheidene van 50 ton. De Duitsche weermachtsberichten der laatste dagen doen zien, naaf het D.N.B. verneemt, dat de aanval op Leningrad met onverminderde kracht en taaiheid wordt uitgevoerd. Ofschoon de Sovjets zich op ver bitterde wijze verdedigen en bij hun tegenaanvallen ook gebruik maken van zware tanks, hebben zij niet kunnen verhinderen dat de 'insluiting der stad wordt voortgezet. Gebleken is dat de Sovjets Leningi-ad reeds in vredestijd hebben voorzien van moderne ves tingwerken. Op alle belangrijke plaatsen zijn verde digingssystemen met sterke betonnen bunkers opge richt, De terreinen voor deze verdedigingswerken zijn voorzien van hindernissen van allerlei aard, vooral ook van landmijnen. Ook groote tankvallen, ongeveer twee meter diep en drie meter breed waren uitgegraven °m de Duitsche tanks tegen te houden. Al deze versperringslinies zijn echter tot düsvèr door de Duitsche formaties genomen, zooóat in afzienba- ren tijd een n,auwe, ómèirigelihg tier stad .verwacht kan worden. Aangezien tegelijkertijd de Finsche formaties uit het Noorden oprukken naar het .Zuiden, zijn 4yz mil- lien menschen opeengedrongen op een gebied van rond 5000 K.M.2. De Sovjets hebben uitdrukkelijk ver klaard dat de geheele bevolking van Leningrad aan den strijd moet deelnemen en dat alle valide mannen en vrouwen wapens dragen.. De verantwoordelijkheid voor de komende bloedige verliezen, ook onder de bur gerbevolking, komt dus neer op de Sovjets. De Duit sche weermacht heeft bij haar aanval op Leningrad voldoende middelen ter beschikking om de voorgeno men doelen te bereiken ook tegen een nog zoo harden tegenstand in. ZWARE VERLIEZEN VOOR DE SOVJETS. BERLIJN, 15 September (D.N.B.) Tijdens de ge vechten aan het Finsche front en op de Karelische landengte Hebben de bolsjewisten zeer zware, bloedige verliezen geleden. Het aanvullen van deze verliezen stuit op steeds grootere moeilijkheden, zoo verklaren gevangenen, die door de Finsche troepen zijn binnen gebracht. De Sovjets hebben voor het aanvullen van deze verliezen tijdens de gevechten.van de laatste da gen uit Moermansk 8000 gevangenen en dwangarbei ders naar het front gestuurd. Zooals reeds gemeld heeft een groot gedeelte van deze menschen zich al bij den eersten stormloop der Finsche troepen overge geven. Sovjets, die in den Noordelijken sector van het Ooste lijk front op 12 en 13 September gevangén zijn geno men, maken gewag van de zware vex-liezen der Sovjets aan menschen en materiaal. Volgens de verklaringen van deze gevangenen heeft het Sovjetregiment 402 van de 168ste Sovjet-divisie infanterie zware, bloedige ver liezen geleden. Het regiment heeft in de laatste dagen reserves gekregen, welke echter uitsluitend bestonden uit voor den dienst ongeschikten. Alle resereve-nïanschappen waren zonder wapens naar het. regiment gestuurd. Hun was bevolen, zich door het plunderen van gesneuvelden of gewonden van wapens te voorzien. De in denzelfden sector in den strijd geworpen 286ste Sovjet-divisie infanterie heeft volgens de verklaringen van deze gevangenen even eens zeer zware, bloedige verliezen geleden. Een voor Leningrad in den strijd geworpen Duitsche divisie infanterie heeft op 11 September een heuvel achtig terrein veroverd, dat de Sovjets door mijn- versperringen en talrijke kazematten hadden versterkt. Verduister goed. Zooals het moet. VAN li OP 17 SEPTEMBER 1941 van 19.55 tot 7.14 Maan op 17 Sept. op 2.59 Maan op 17 Sept. onder17.55 Op hun vlucht voor de Duitsche troepen steken de bolsjewisten alles, wat zij op hun weg tegenkomen, in brand. Verkoolde resten duiden op de plaatsen, waar zich dorpen bevonden. .(Foto Orbis-Holland) Tijdens deze gevechten hebben de Duitsche troepen 50 Sovjet-kazematten vernield. Hieronder bevonden zich verscheidene, waarvan de betonnen muren meer dan twee meter dik waren, en tien kazematten van de modernste soort met draaibare koepels. De bolsjewisten trachtten tevergeefs met zware pantserwagens het door de Duitsche troepen vei'overde terrein te heroveren. VERSTERKT PLAATSJE VEROVERD. BERLIJN, 15 September (D.N.B.) Tijdens d« gevechten om de verdedigingsinstallaties voor Leningrad hebben Duitsche troepen op 11 Septem ber een plaatsje veroverd, dat door de bolsjewisten zeer taai verdedigd werd en dat door veldstel- lingen en kazematten was versterkt. De Duitsche divisie brak door de veld- en kazém'atsteljingen der Sovjets heen en wist contact te krijgen met een andere divisie. In den lo'op van 12 September heeft dezelfde divisie een door landmijnen beveiligd verdedigings systeem der bolsjewisten doorbroken. De pioniers van deze divisie ruimden alleen op 12 September riteer dan 10.000 Sovjet-landmijnen op en stelden in samenwerking met de andere troepenonderdeelen 41 Sovjet-kazematten, waar onder 16 met verscheidene verdiepingen en twee van kanonnen voorziene kazematten, buiten ge vecht. Op 12 September dés avonds drongen de troepen der divisie een door taurijke verdedigings installaties en steunpunten verstrekt dorp binnen. Ten Oosten van den Dnjepr heeft het Duitsche luchtwapen, naar het D.N.B. voorts verneemt, op 14 September sterke strijdkrachten gebruikt tegen troe penconcentraties en artilleriestellingen van de Sovjets. In opeenvolgende aanvallen werden veldversterkingen, transportcolonnes en tanks met bommen bestookt en vernield, ruim 500 vrachtauto's der sovjets werden vernield, vijf stukken geschut tot zwijgen gebracht en een Sovjetpantsertrein buiten gevecht gesteld, terwijl nog zes transporttreinen met talrijke bommen werden bestookt, tot staan gebracht en zwaar beschadigd. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front, zoo wordt aan het D.N.B. gemeld, zijn op 14 Septem ber weer verscheidene aanvallen gericht door Duit sche gevechtsvliegtuigen op artilleriestellingen en troepenconcentraties op het eiland Oesel. Verschei dene batterijen werden met welgerichte bommen be stookt en Sovjetformaties werden in scheervlucht met boordwapens onder vuur genomen. Amerikaansch optreden tegen oorlogsschepen der spilmogendheden. Verklaring van Knox. Het D.N.B. meldt MïLWAUKEE( (Winsconsin), Tijdens een jaar vergadering van de Amerikaansche organisatie van oudstrijders „American Legion" heeft de minister van marine Knox verklaard dat van Dinsdag af de vloot der Ver. Staten schepen van alle nationaliteiten die tusschen Noord-Amerika en de wateren om IJsland hulpmateriaal voor Engeland transporteeren „zoo voldoende mogelijk zal beschermen. Knox heeft Roosevelt's bevel aan de Amerikaan sche Atlantische vloot zóó uitgelegd dat „ieder bo ven of onder water varend oorlogsschip der spilmo- gendheden buitgemaakt of vernietigd" moet wor den. Uit de verklaringen van Knox bleek.dat daar door verhinderd moet worden dat de spilmogendhe- den de „brug van schepen die oorlogsmateriaal naar Engeland vervoeren", vernietigen. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Nachtjagers en luchtdoelgeschut schoten zes toestellen neer. BERLIJN, 16 September (D.N.B.) Het Britsche luchtwapen heeft vannacht op eenige plaatsen, van Noordwest-Duitschland brisant- en brandbommen la ten vallen, waardoor in woonwijken verwoesting en beschadiging van eenige huizen ontstond. Tot dusver is uitsluitend melding gemaakt van dooden en gewon den onder de burgerbevolking. Nachtjagers en lucht doelgeschut schoten volgens de voorloopige berichten zes vliegtuigen omlaag. Boven bezet gebied aan het Kanaal en boven de Noordzee zijn Maandag een Britsche bommenwerper en een Hurricane-jager neergeschoten. In den nacht van Zondag op Maandag heeft het afweergeschut in Noord-Frankrijk een Britschen bommenwerper van het type Lockheed-Hudson neergeschoten. Herziening der Amerikaansche neutraliteitswet besproken. Roosevelt confereerde met Afge vaardigden van het Congres. Uit Washington, 15 September. De woordvoerder van het Huis van Afgevaardigden Rayburn heeft in een persconferentie medegedeeld dat president Roo sevelt Maandag met afgevaardigden van het Congres de herziening van de neutraliteitswet heeft besproken. Er zijn echter nog geen beslissingen genomen.- Rayburn deelde verder mede dat Roosevelt Donder dag liet Congres een boodschap zal doen toekomen betreffende nieuwe credieten voor de huloverleenin^ aan Engeland. (D.N.B.)

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1