JCoct Tlieims Gezond verstand. VRIJWIL! N EGIOEH D Zij, wien de wapenen ontvielen Radio Ha Italiaansch weermachtsbericht Verliezen der Britten aan het front van Tobroek. Jtaliaansche colonne boekt succes aan het Tanameer. ROME. 15 September. (Stefanl). In zijn weermachtsbericht No. 468 maakt het Italiaansche Opperbevel het volgende bekend: ..Noord-Afrika: Aan het front van Tobroek plaat selijke actie van de infanterie cn activiteit van de artillerie van de As. De vijand leed verliezen en wij maakten vele krijgsgevangenen. Italiaan- sche en Duitsche vliegtuigen bombardeerden Tobroek. De vijand Het bommen vallen op Tripolis en BengnaSi. Benige niet-mililftire gebouwen ver den beschadigd en eenige inlandsche hulzen ver woest. Te Benghasi is een vijandelijk toestel door het luchtdoelgeschut neergehaald. Oost-Afrika: De Engelsóhe luchtmacht blijft onze vooruitgeschoven stellingen bonibafdeêrén en beschieten. In den sector van Woltsjeft heeft onze artillerie talrijke vijandelijke vrachtauto's getrof fen, welke troepenversterkingen vervoerden. In den sector van het Tanameer heeft een van onze sterke colonnes, onder aanvoering van den luitenant-kolonel Giulio de Sivo. een actie onder nomen waarbij hij den strijd aanbond met een aan zienlijke vijandelijke strijdmacht. Na bijzonder hardnekkige gevechten werd de vijand genoopt met zware verliezen terug te trekken. Onze troepen hebben hierbij hun gebruikelijken moed en strijd lust aan den dag gelegd. De veertiende afdeeling van escadrons cavalerie en het derde bataljon Galliano" hebben zich bijzonder onderscheiden. Deze afdeellngon hebben de vijandelijke troepen door herhaalde charges en tegenaanvallen ver dreven". Uitzonderingstoestand in Oslo opgeheven. OSLO, 16 September. (D.N.B.) Rijkscommissaris Terboven heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de uitzonderingstoestand in Oslo en omgeving met in gang van 16 September des ochtends om 5 uur wordt opgeheven. OPSTAND VAN KOERDEN TEGEN DE ENGELSCHEN IN IRAN. BOEDAPEST 15 September (D.N.B.) Het Hon- gaarsche Persbureau M.T.I. meldt, dal in Sofia be richten ontvangen zijn uit Teheran, volgens welke in Iran plotseling een revolutie zou zijn uitgebroken. In de meest uiteenloopende deelen van Iran zijn tal rijke Koerdische troepen met de modernste wapens, machinegeweren, kanonnen en handgranaten uitgerust, tegen de Engelsche bezettingstroepen in actie geko men. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zouden de districten Hamadan, Kaslan, Luristan cn Khusistan reeds in handen van de opstandige troepen zijn. Zaterdag is in Teheran bericht ontvangen, dat de opstandelingen een Engelschen diplomatieken koerier, Richard Dunbelday, gevangen genomen hebben. In zijn gezelschap bevond zich ook de correspondent van de Londensche „Times", John Holborn. Omtrent hun lót is tot dusver niets naders bekend geworden. De Britsche delegatie voor Moskou. SPANJAARDEN STRIJDEN MEE IN HET OOS TEN. Met den Falangistengroet passeert de Spaansche „Blauwe Divisie" de grens tuCschen Duitschland en het Sovjet-gebied. (Foto Atlantic-Holland) Engelsche aanvallen op Noorsche schepen. Tweehonderd slachtoffers. OSLO, 15 September. Het D.N.B. meldt: Naar het Noorsche Telegraafagentschap mededeelt, is bij een nader onderzoek van het incident aan de Noord-Noor- sche kust, waarvan Zaterdag melding is gemaakt, ge bleken dat het door de Engelschen tot zinken gebrach te schip niet de „Lofoten" is doch het passagierschip „Richard With". Het schip is binnen enkele minuten gezonken. Van de passagiers en de bemanning, in totaal 130 personen, konden zich slechts 26 in veiligheid stel len. Meer dan 100 personen, voor negentig percent be staande uit Noorsche burgers, zijn om het leven geko men. Behalve dezen laffen overval hebben de Engelschen nog een ander Noorsch schip aangevallen, nl. het schip „Baroy" (600 b.r.t.) Dit schip werd door een Britsch vliegtuig aangevallen en tot zinken gebracht. Ook dit schip voer niet in convooi en was onbewapend. Aan boord van het schip bevonden zich 105 Noorsche burgers, waarvan er slechts 14 gered konden worden. Er zijn dus 91 Noren, waaronder eveneens vele vrouwen en kinderen, het slachtoffer geworden van dezen Britschen overval. In totaal zijn dus 200 Noren door de Britten vermoord. Zij voe ren ook niet in dienst van de Duitsche weermacht. Eén derde Britsche overval op een Noorsche mail boot kon door het tijdig ingrijpen van de Duitsche luchtmacht verhinderd worden. Een aan de opper vlakte verschenen Britsche duikboot had juist het schip onder artillerievuur genomen, toen twee Duitsche bewakingsvliegtuigen verschenen, welke door het wer pen van bommen de duikboot dwongen snel onder te duiken. Van het Finsche front. BERLIJN, 15 September (D.N.B.) Aan het Finsche front zetten, naa,r het D.N.B. verneemt., de Duitsche en Finsche troepen hun opmarsch met succes voort. In harden strijd hebben zij nieuwe belangrijke terreinwinsten gemaakt. In talrijke afzonderlijke gevechten zijn 150 Sovjetbunkers, die een belangrijke wegenverbinding moesten beveili gen, buiten gevecht gesteld en genomen. Alle tegenaanvallen, waarmede de bolsjewisten den opmarsch der Duitsche en Finsche troepen tot staan wilden brengen, zijn onder zware, bloedige verliezen voor de Sovjets afgeslagen. Naar officieel uit Helsinki wordt medegedeeld, zijn de laatste dagen boven Finsch gebied geen vijande lijke vliegtuigen waargenomen. In Oost-Karelië en op de Karelische Landengte zijn op 14 September 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. ONDERHANDELINGEN IN SYRIc AFGEBROKEN ANKARA, 15 September (A.N.P.) De tijdens de laatste weken tusschen den gevolmachtigde van De Gaulle voor Syrië, generaal Catroux en de leiders van het Syrische nationale blok gevoerde onderhandelingen over de verwezenlijking van de Britsch-Gaullistische onafhankelijkheidsbelofte voor Syrië, zijn afgebroken, zonder dat men tot een re sultaat is gekomen. Het Syrische nationale blok verklaart, dat generaal Catroux zich op geen enkele wijze bereid heeft getoond, de gegeven belofte wer kelijk na te komen. DE VERLIEZEN Y AN DE SOVJET-LUCHTMACHT. BERLIJN. 15 September (D.N.B.) De Lon densche radiospreker Robert Frazer heeft tijdens een lezing verklaard, dat de verliezen van de bolsjewistische luchtmacht zwaar zijn en door het verloren gaan van vele bewapeningsfabrieken niet vervangen kunnen worden. Engeland heeft voor een snelle hulpverleening aan de bolsjewisten met moeilijkheden te kampen, want jachtvliegtuigen kunnen van Engeland niet naar de Sovjet-Unie gevlogen worden. Ook hebben de Sovjets groote verliezen aan materiaal geleden, want zonder verliezen is een terugtocht, al is hij nog zoo goed georganiseerd, over 400 tot 500 mijl niet denkbaar. Volgens tot dusver ontvangen berichten hebben' de Sovjets op 14 September in totaal 57 vlieg tuigen verloren. Hiervan werden 30 in luchtge vechten en 14 door de luchtdoelartlllerie neerge schoten; 13 vliegtuigen werden op den grond ver nield. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede*, Samenstelling bekend gemaakt. BERLIJN, 16 September (D.N.B.) Maandag avond is in Londen de samenstelling bekend ge maakt van de Engelsche delegatie, die zich naar Moskou zal begeven voor de Amerikanasch- Engelsch-bolsjewistische conferentie.De delegatie zal onder leiding staan van Lord Beaverbrook. Boven dien zullen ertoe behooren de leden van de Britsche militaire delegatie, die reeds in Moskou zijn, onder wie luitenant-generaal Mason-Macfarlans, leider van de militaire delegatie te Moskou, vice-admiraal Miles en vice-luchtmaarschalk Collier. Onder de le den der delegatie, die Lord Beaverbrook uit Enge land naar Moskou vergezellen, zullen zich bevinden kapitein Balfour, parlementair onderstaatssecretaris voor luchtvaart, generaal-majoor Sir, Hastings ïs- may, een hooge stafofficier van het ministerie van defensie en generaal-majoor Mac Ready, chef van den generalen staf van het Imperium. Vervoer van oorlogsmateriaal met Amerikaansche schepen. De strekking der neutraliteitswet. NEW YORK, 16 September (D.N.B.) Volgens de Associated Press heeft het departement van bu.i- tenlandsche zaken in Washington een rapport gepu bliceerd van den minister van justitie, Biddle, vol gens hetwelk aan Amerikaansche schepen krachtens de neutraliteitswet het vervoer van oorlogsmateriaal en passagiers naar alle deelen van het Britsche we reldrijk is toegestaan, met uitzondering van het Vereenigd Koninkrijk, Indië. Australië, Canada, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrïka. De neutraliteitswet, zoo wordt in het rapport gezegd, heeft slechts be trekking op het vervoer naar oorlogvoerende landen. Als zoodanig heeft president Roosevelt in zijn pro clamatie van 4 November 1939 de genoemde landen genoemd, niet echter de andere overzeesche bezit tingen, zoodat dus het vervoer daarheen mogelijk is. In zijn commentaar op dit rapport van Biddle spreekt de Associated Press over een „nieuwe ver scherping van den strijd tegen de as". De opperbevelhebber van het Duitsche lucht- wapen, rijksmaarschalk Hermann Göring, heeft het jachteskader Mölders een gelukwenschschrijven ge zonden ter gelegenheid van het feit dat het eskader zijn 2000-ste luchtoverwinning heeft behaald. (D.N.B.) De haven en het rangeerstation van Alexan- drië zijn, naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, in den nacht van 14 op 15 September door Duitsche gevechtsvliegtuigen met succes gebombar deerd. - De Hongaarsche minister voor de voedselvoor ziening Laky is afgetreden. Tot zijn opvolger is be noemd generaal Györffy-Bengyel, de plaatsver vanger van den minister van defensie. (D.N.B.) Haarlemsche boksers in den ring. Hessels, de groote attractie. J. H. Hcssels, kampioen van Nederland vlieggewicht. (Foto De Haas) De grootste attractie van de bokswedstrijden, die Woensdagavond 17 September in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem plaats vinden, vormt ze ker het boksen van den Haarlemmer Hessels, den vlieggewichtkampioen van Nederland. Hessels, die bij de Nederlandsche kampioenschap pen te Enschede den prijs kreeg voor den besten stijl, is een bokser met bijzondere kwaliteiten. Hij is vlug en uitermate snel in het ontwijken. Bij de boksdemonstraties op „Kareol", waar hij tegen den Amsterdammer Brander uitkwam, verwaarloosde hij zijn dekking nog wel eens, doch sedertdien heeft trainer G. te Nuyl ook aan dit punt alle aandacht besteed en daar Hessels over een harde linksche di recte beschikt, zal tegenstander Kalf het niet ge makkelijk hebben. Daar Hessels onder de vliegge- wichten geen evenwaardigen tegenstander kan vin den bokst hij thans in het vrij gewicht, want Kalf behoort tot de bantamgewichten. Op dezen eersten Haarlemschen boksavond, na vele jaren, zal ook de nieuweling Deys, een 17-jarige Haarlemsche H. B. S.'er, de aandacht trekken. Deze pupil van te Nuyl is klein gebouwd doch zeer stevig van postuur en belooft veel voor de toekomst. Hij komt uit tegen den lichtgewicht Hebbel uit Amsterdam. De Haar lemmer W. te Nuyl. die onlangs te Amsterdam nog een eersten prijs behaalde, is voor een lichtgewicht niet groot. Hij valt voornamelijk op door zijn agres sieven stijl. "Deze bokser beschikt over een zeer harden rechtschen en linkschen hoek. Zijn tegen stander De Roode zal het zeker niet gemakkelijk krijgen. In het weltergewicht. komt nog uit de Haar lemmer Smit, terwijl de oude tacticus Vreenegoor het in het middengewicht Voermans nog duchtig las tig zal maken. De Haarlemmer De Looper het is te honen dat hij zijn naam - er aandoet bokst zijn tweeden wedstrijd tegen ileidoorn, Wie heeft er ooit aan durven denken dat men zou twijfelen aan het gezonde verstand van een groote groep landgenooten? Wie ter wereld zou het voor mogelijk gehouden hebben dat cr landgenooten zouden kunnen zijn, meenend dat het bolsjewisme „niet-zoo- erg-is"? Wie zou het ooit in zijn hoofd hebben gehaald te verkondigen dat er een tijd zou komen dat Neder landers, zich Christelijk noemende Nederlanders, ho pen op de overwinning van bolsjewistische misdadi gers over hen die onzen godsdienst en onze beschaving en onze cultuur verdedigen? Niemand. Gezond verstand. Door de eeuwen heen is dit een bezit van ons volk geweest. Hierdoor heeft het zich een eereplaats in Europa kunnen veroveren. Dat deze plaats niet verloren zal gaan. dat Nederland in het nieuwe Europa met opgeheven hoofd kan staan temidden van de anderen, daarvoor zorgen duizenden en duizenden Nederlandsche mannen die nu strijden aan het Oostfront. Nederlanders, uw gezond verstand zegt u dat dit de eenige weg is naar een betere toekomst. Schouder aan schouder met de Duitsche weermacht, met de daarmee verbonden legers, met de vrijwilli gerslegioenen, strijden tegen het bolsjewisme en zoo doende een gelukkige toekomst verzekeren voor ons volk en vaderland. Uw gezond verstand zegt u dat dit uw plicht is en daarom: nogmaals op uw eer en uw moed. Schaart u in de gelederen van hen, die begrip hebben voor het gevaar, dat dreigt, maar ook voor de gelukkige toe komst die ons deel kan zijn: meldt u aan bij het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Rijksarchief te Middelburg ontvangt belangrijk geschenk. Van den Rijkscommissaris. MIDDELBURG, 15 September. Hedenmiddag heeft in het rijksarchief te Middelburg de conimis- saris-generaal voor bestuur en justitie dr. Wimmer aan den rijksarchivaris mr. A. Meerkamp van Embden, namens den rijkscommissaris zes folianten aangeboden, welke eertijds hebben toebehoord aan den Middelburgschen reeder Benjamin Raule en die tot nu toe eigendom waren van het staatsarchief Berlijn-Dahlem. Raule was de eerste directeur der marine van den grooten Duitschen Keurvorst. Hij had een groot aandeel bij het scheppen van de «erste Branden burg-Pruisische vloot en bij de koloniale politiek van den keurvorst. De boekwerken handelen over de periode 1604- 1673 en geven een goed inzicht in de belangrijke handelsbetrekkingen, welke destijds bestaan heb ben tusschen een groot Zeeuwsch handelshuis en Hamburg, Bordeaux, Portugal en West-Indië. Mr. Meerkamp van Embden heeft dr. Wimmer hartelijk dank betuigd voor dit belangrijke ge schenk. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in Zee land en den waarnemend Commissaris der provin cie. (A.N.P.) Keuringen voor de Waffen S.S. 's GRAVENHAGE. 15 September. Het Erganzungsamt der Waffen-S.S., Erganzungsstelle Nordwest, Stadhouderslaan 132, Den Haag, deelt mede, dat verdere keuringen voor de S.S.-regimenten „Westland" en „Nordwest" in onderstaande plaat sen zullen worden gehouden. Nederlanders van 17 tot 40 jaai\ ten minste 1.G5 M. lang, kunnen worden aangenomen. Voor hun verwanten, voor zoover het kostwinners betreft, is zorg gedragen. Kostelooze bewijzen voor vervoer van woonplaats naar de plaats van keuring, kunnen worden aan gevraagd bij de Erg&nzungsstelle Nordwest. Stad houderslaan 132, Den Haag. Voor de terugreis wor den op de keuring, om het even of de aanmelder wordt aangenomen of niet, biljetten uitgegeven. Het schema voor de keuringen voor Nederland van 22 September tot 3 October luidt: 22 September 919.00 uur Amsterdam, Deutsches Haus. -» 23 September 912.00 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Breed straat. 15—19.00 uur Groningen Concerthuls, Poele straat. 24 September 912.00 uur Assen, kazerne. 1620.00 uur Hengelo, Deutsches Haus. 25 September 918.00 uur Arnhem, Deutsches Haus. o, 26 September 915.00 uur Venlo Deutsches Haus. hoek Wilhelmstraat. 1719.00 uur Maastricht Hotel Momüs, Vrij hof. 27 September 912.00 uur Maastricht Hotel Momus, Vrijthof. 1519.00 uur Eindhoven Deutsches Haus. 2 October 913.00 uur Utrecht Deutsches Haus. 1519.00 uur Rotterdam Deutsches Haus. 3 October 918.00 uur Den Haag, Stadhouders laan 134. CONGRES VAN DE VOLKSCHE WERKGEMEENSCHAP. APELDOORN, 15 September. De Vollcsche Werkgemeenschap heeft Van 1315 September op Troelstra-oord, té Beekbergen haar derde congres gehouden, onder voorzitterschap van dr. J. Theunisz uit Zwolle. De heer S. J. v. d. Molen heeft het onderwerp: „De Nederlandsche boerenhuistypen en hun be studeering", behandeld. Een belangrijke bespreking hield de heer J. F. Semey over: „Het handwerk". Naar aanleiding deze behandeling werd besloten een secretariaat voor het handwerk te vestigen op het adres van de volksche werkgemeenschap aan de Schlmmelpen- ninklaan 12, Den Haag. Voor de geheele vergadering hield de heer J. C. Nachenius een bespreking over: „De tijd der wende". De heer Sweers verzocht namens de arbeidsge meenschap voor het volkslied, -dans en -spel om zooveel mogelijk medewerking bij de opteekening van volksliederen, opdat deze niet verloren zullen gaan. Dr. F. C. Bursch heeft aan de hand van licht beelden gesproken over: „Vroeg-historische vond sten en onze vroege Germaansche geschiedenis". (A.N.P.) EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het cand.ex. geneeskunde le gedeelte: J. W. Th. Appelboom, mej. A. S. Berkhout, S. E. Bos, D. W. van Bostelen, J. van den Bosch, J. A. M. Broekman, J. P. Damme, E. Dekker, C. Dekker, mej. D. H. F. M. Dols, P. F. Dubois, M. C. van Dijk, mej. M. J. Eckhardt, F. A. Eggink. W. F. Etty.'J. W. L. van Eyck, R. Frank, A. B. Goedemans, J. J. Govers, P. A. J. van Haeff, mej. E. G. Hartzema, A. van Hasselt. J. van Hoek, J. A. Hollander, P. G. H. L. Hommes, mej. M. J. L. Houben, A. Houdijk, W. S. Huyszoon, J. Huizinga, Th. J. G. Jansen, D. J. M. Kranendonk, E. Kruyt'f, K. N. Leppink, J. L. Maillette de Buy Wenniger, S. M. Maroko, J. H. A. J. de Meulemeester, H. G. Meyer, J. H. Nagel, M. Polak, mej. L. Ramakers, G. J. L. Ritzen, H. J. de Ruiter, H. J. Sarink, E. A. Schroder, C. Slooten, J. M. Smoorenburg, L. M. Tas, H. J. Tuntler, J. C. van Turnhout, P. W. van der Vliet, G. R. van der Voet. W. F. de Vos, mej. F. Th. de Vries, mej. Th. Qh. J. Weddepohl, M. J. Weyers, J. W. Wildschut, D. J. van Zaane, D. Zandee, E. Zandee, W. S. Zeyl en dr. F. G. de Wilde. Zij, wien de wapenen ontvielen> die gewond geraakt zijn, hebben het recht onpartijdig behandeld te wor den. Dat is een recht voor vriend, zoowel als voor vijand, er wordt geen onderscheid gemaakt, als na den slag de Roode Kruis soldaten te hulp snellen om gewonden te verzorgen. Nederlanders, in het Oosten ligt een taak voor u. Daar zal straks de Nederlandsche "Ambulance haar heilzamen arbeid gaan verrichten voor vriend én vijand. Steunt de Nederlandsche Ambulance met uw stor ting op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Ondergang van Katwijkschen logger Voor Raad voor de Scheepvaart behandeld. AMSTERDAM, 15 Sept. Het A. N. P. meldt: Vrijdag heeft dc Raad voor de Scheepvaart onder voorzitterschap van prof. Taverne een scheepsramp behandeld, die zich vlak voor de Hollandsche kust heeft afgespeeld; een van de lange reeks drama's waarvan de Nederlandsche visschers het slachtoffer worden. Op 23 Juli 1941 n.l: was de Katwijksche motorlogger „Margaretha •Cornelia", de K.W. 135, op de hoogte van Camperduin aan het visschen, toen het door Engelsche vliegtuigen werd overvallen en gebombardeerd. Binnen enkele oogenblikken ging het schip naar de diepte; één der matrozen kwam hierbij om het leven. De Raad voor de scheepvaart aldus deelde de voorzitter van den Raad mede achtte het noodig deze zaak nader te onderzoeken, in verband met de reddingsmiddelen, die aan boord van het schip wa ren geweest en omdat enkele leden der bemanning niet konden zwemmen. Bij het visschen in dezen ge vaarlijken tijd is het immers van het hoogste be lang dat de reddingsmiddelen volkomen in orde zijn en dat alle opvarenden zonder uitzondering góed kunnen zwemmen. De eerste getuige die voor werd geroepen was de schipper van de „Margare tha Cornelia", J. Hoek. Hij was, zoo vertelde hij, op 21 Juli .uit IJmuiden uitgevaren naar de visch- gronden bij Camperduin. De kust was op den 23sten Juli nog uitstekend in zicht. Er leek geen gevaar te duchten toen de schipper met een paar leden der bemanning tegen twaalf uur naar beneden ging om te eten. Eenigen tijd la ter, zoo vervolgde Hoek zijn onopgesmukt en een voudig verhaal van den tragischen ondergang van zijn vaartuig, voelden wij een schok. Ik dacht eerst, dat wij vast wai"en geloopen. Ik rende naar boven en direct op den schok volgden twee zware ontplof fingen en hoorde ik vliegtuigmotoren. Direct be sefte ik dat wij door Engelschen werden overvallen. Eén bom was achter het schip terecht gekomen, één was op het achterschip gevallen, de derde was een voltreffer midscheeps. Onze logger zonk snel en ik gaf onmiddellijk bevel om de sloep, die op het voorschip stond, te water te laten. Dat ging echter niet zoo gemakkelijk. De boot werd losgesneden, maar het was te laat om haar nog in het water te vieren. Intusschen kwamen de vliegtuigen weer laag over vliegen en ik vreesde mitrailleurvuur. Ik had het commando „zwemvesten aan" reeds gegeven en beval mijn mannen overboord te springen. Mijn zoon was aan boord. Hij kon goed zwemmen. Maar mijn zwager, die eveneens aan boord was, als stuur man, kon niet zwemmen. Hij sprong toch te water en ik wist een boei te bereiken, die ik hem toe kon schuiven. Onze monteur had nog kans gezien zich te ontkleeden en ook hij was overboord gesprongen. Voor hem bestond geen gevaar omdat ik wist dat hij de zwemkunst eveneens machtig was. Een ander geval was het met den matroos Andewieldie kon niet zwemmen en hij durfde blijkbaar niet over boord te springen. Hij probeerde nog een zwem vest te bereiken, maar het was voor hem te laat. Hij is blijkbaar, hoewel ik het niet heb gezien, met het schip" naar de diepte gegaan. Intusschen was de sloep los geraakt en deze dreef omgekeerd op het water. Ik wist er op te klimmen en kon noodseinen geven aan visschersschepen die in de buurt waren en die reeds in onze richting stoomden. De SCH. 332 en de KW. 22 waren \yeldra dicht in de buurt en. konden ons oppikken. Een uur lang is de plaats van de. ramp nog afgezocht, maar matroos Andewiel is niet meer gevonden. Bij het verhoor, dat op de verklaringen van den schipper volgde, kwam uitvoerig de waag van het plaatsen der reddingsmiddelen naar voren. Het bleek dat op het achterschip van den motorlogger, op de plaats waar anders de sloep staat, een vlot was bevestigd; de -sloep was op het voorschip op gesteld. Het vlot echter was met touwtjes vastge maakt en h^t zou niet gemakkelijk geweest zijn, dit vlot zoo vlug los te maken, dat het voor direct ge bruik gereed was. In het onderhavige geval had de schipper niet meer naar het vlot omgekeken, omdat het achterschip reeds vrijwel onmiddellijk onder water stond, zoodat het voor de hand lag de sloep te gebruiken, die echter niet gemakkelijk te strij ken was. Eén van de leden van den Raad opperde de wenschelijkheid om 't vlot los op 't achterschip te zetten, zoodat het, wanneer het schip zonk, zou blijven drijven. Ook de zwemvesten waren minder practisch opgeborgen. Er waren er 17 aan boord, voor ieder lid van de bmanning lag er één in de kooien, de reserve zwemvesten bevonden zich op het achterschip en niet op de brug, zooals aanvan kelijk bij de uitreis het geval was geweest. Gebrek aan plaatsruimte had den schipper gedwongen de zwemvesten elders op te bergen. In de tweede plaats hoorde de Raad voor de Scheepvaart den schipper van de SCH. 332, Arie Taal, die in de nabijheid van het verongelukte schip eveneens bezig was met visschen. Hij had de zes Engelsche vliegtuigen zien aankomen uit Noor delijke richting.Zij vlogen laag om de Zuid en in de richting van zijn schip. Tijdig had hij zijn mannen bevolen dekking te zoeken en dat was maar goed, zei Taal, want even later ratelden de mitrailleur kogels tegen het ijzer van dek en brug. Geen van zijn mannen was echter getroffen. Een oogenblik later zag hij bommen vallen. Hij' meende, dat het er vier waren om en op het schip van Hoek. On middellijk gaf hij bevel de netten te kappen, zijn vischgerei in den steek latende zette hij met volle kracht koers naai' het in nood verkeerende schip. Toen hij op de plaats van de ramp aankwam was de „Margaretha Cornelia" al gezonken. Door handig manoeuvreeren wist hij twee leden van de beman ning op te pikken. Het redden van het derde lid bracht meer moeilijkheden mee en een zijner ma trozen, Kor vink, was met een lijn en zwemvest over boord gesprongen om den derden drenkeling be houden óp 't dek van den Schevenïnger te brengen. De twee andere drenkelingen waren intusschen op gepikt door de KW. 22, de „Orion". Ook met Taal besprak de Raad voor de scheepvaart de kwestie van de reddingsmiddelen. Op zijn schip was geen vlot aan boord. „Een vlot en reddingboot is voor- deelig, niet een vlot alleen" vond Taal. De voor zitter van den Raad voor de Scheepvaart bracht Taal hulde voor het onmiddellijk assistentie ver- leenen en het kappen van de netten en ook aan Korvink's daad wijdde hij eenige vriendelijke woor den. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer P. S. van 't Haaff, was van oordeel dat de red dingsmiddelen op een visschersvaartuig niet altijd gemakkelijk zijn te plaatsen, zonder het bedrijf te storen. Een vlot achtte hij niet altijd practisch, ze ker niet bij slecht weer of bij hevige koude. Op den motorlogger was zijns inziens niet de goede plaats voor de reddingsmiddelen gekozen. Het is voorts zeer te betreuren, zoo zeide de heer Van 't Haaff, dat niet iedere, zeeman kan zwemmen. Dit is reeds een probleem, zoo oud als de zeevaart zelve en het ware te wenschen, dat vooral in dezen tijd iedere opvarende de zwemkunst machtig was; een mee- ning waarbij de voorzitter, prof. Taverne, zich ge heel aansloot. De Raad voor de Scheepvaart zal- later uitspraak doen. TERAARDEBESTELLING JACOB BRUIN. 's GRAVENHAGE, 15 September. Hedenmid dag om twee uur heeft onder groote belangstelling van de Scheveningsehe visschersbevolking op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan de teraardebestelling plaats gevonden van den 42 jarigen Scheveningschen stuurman Jacob Bruin, die vorige week Woensdag op tragische wijze o»n het leven kwam toen een Engelsch vliegtuig een mi- trailleuraanval deed op de eenige mijlen voor de kust kruisende motorbischkotter „Texel 29". De stuurman werd toen door een kogel in de long ge troffen én overleed onmiddellijk. Op de Algemeene Begraafplaats 'waren eenige •honderden visschers en visschersvrouwen in hun stemmige volksdracht bijeen om den overledene een laatste hulde te brengen. In wijden kring geschaard rond de groeve aanhoorden zij daar de woorden, die de heer Groenendijk, godsdienstleeraar der Ned. Hervormde kerk, aan dit slachtoffer van den oorlog wijdde. Kransen waren er o.a. van de Katwijksche, IJmuidensche. Texelsche en Scheveningsehe vis schers, alsmede van de bemanning van den kotter „Dageraad". (A.N.P.) NIEUWE HOOGLEERAREN TE AMSTERDAM De burgemeester van Amsterdam heeft benoemd in de vacatures-prof. Smits en lector Bijvoet tot gewoon hoogleeraar in de physïsche scheikunde, de chemische kristallographie en de chemische thermo dynamica aan de Gemeente-universiteit dr. J. A. A. Ketelaar te Leiden; in de vacature-prof. Van Creveld tot gewoon hoog leeraar in de kindergeneeskunde dr. J. C. Schippers te Amsterdam; in de vacature-prof. Laqueur tot gewoon hoog leeraar in de geneesmiddelleer prof. dr. J. ten Cate te Amsterdam BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, is Mr. P. M. H. Sassen met ingang van 1 October 1941 op nieuw tot burgemeester van Ubbergen benoemd: de heer W. J. Pos opnieuw tot burgemeester van Brakel en Poederoyen en de heer B. J. Hogenboom opnieuw tot burgemeseter van Ter Aar. Een nieuwe industrie te Emmen. Oprichting van een turfbrikettenfabriek. 's GRAVENHAGE, 15 September. In de aan industrie zoo arme gemeente Emmen zal bin nenkort voor de bevolking een nieuwe, zeer wel kome werkgelegenheid ontstaan door den bouw van een moderne turf-brikettenfabriek. De plannen daartoe zijn reeds In een gevorderd stadium van uitvoering gekomen en het is interes sant eenige bijzonderheden over deze industrie mede te deelen, temeer, nu de oprichting valt in een tijd, waarin de brandstoffenpositie onze aandacht vraagt. De plannen tot het oprichten van een turf brikettenfabriek dateeren niet van vandaag of gis teren. Reeds zes jaren geleden ging ten deze een initiatief uit van een nijverheidsconsulent te Zwolle, die tevens directeur van het turfproefstatlon is. De overheid en tal van vooraanstaande vervenera gaven hun medewerking, doch er waren te veel be zwaren om het plan toen door te zetten. Thana is dit echter wel mogelijk gebleken. De fabriek, met welker bouw reeds een aan vang is gemaakt, wordt gebouwd in het Amsterdam- sche veld (gemeente Emmen) In de nabijheid van de veenderij, die de grondstof zal leveren. De fabricagemethode is zeer modern en wijkt ge heel af van die, welke werd toegepast in een turf brikettenfabriek in de jaren voor en gedurende de wereldoorlog te Grlendtsveen in Noord-Brabant. Het nieuwe van de werkwijze, die in de fabriek te Drenthe zal worden gevolgd, bestaat hierin, dat de verwerking van veen tot turf wordt overge slagen. De bonkaarde, dat in de bovenste veenlaag, wordt van de geheele :n bedrijf komende veenderij afgegraven en daarbuiten opgeslagen om later voor de ontginning op den ondergrond van zand te wor den uitgespreid om een goeden cultuurgrond to verkrijgen. Daarna wordt door het graven van greppels de veenoppervlakte zooveel mogelijk ont waterd. Is het veen voldoende droog, dan begint de eigenlijke productie van „gruisturf", de grondstof voor de turf briketten. De eerste bewerking voor deze productie Is het losmaken en verkruimelen van de bovenste 1 a IV2 cM. veen door een frees, ge trokken en aangedreven door een Fordson landbouW- tractor. De frees bestaat ln hoofdzaak uit een snel- draaiende as met messen. Daarna wordt deze losse veenlaag nog gekeerd door een schijfegge, even eens getrokken door een tractor. De kleine stukjes veen drogen zeer snel, n.l. in één hoogstens enkele dagen, In tegenstelling met de gewone groote tur ven. dfe enkele maanden op het veen moeten dro gen om vor aflevering geschikt te zijn. Het lucht- droge gruis wordt nu verzameld door een tractor. Het verkruimelen en verzamelen van de laag van lal y% cM. wordt regelmatig herhaald. Per jaar wordt op deze wijze ongeveer 30 cM. van de veen laag verwerkt, zoodat in 7 a 10 jaar de geheele laag is afgegraven. Het op deze wijze verkregen gruis is een half- product met 50 a GO pet. water, te vergelijken met ruwe bruinkool, de grondstof voor de bekende bruinkoolbriketten. Het voordeel van de gruisturf is de buitengewoon goedkoope wijze van productie. De capaciteit van de fabriek bedraagt 8.500 ton turfbriketten per jaar. Bruinkoolbriketten zijn het meest verwant aan dit nieuwe Nederlandsche product. Turfbriketten hebben tegenover bruinkoolbriketten echter het groote voordeel van een lager asch- en zwavel- gehalte. In landen waar zoowel bruinkool- als turfbriket ten aan de markt zijn, Is de prijs, van turfbriketten daarvoor hooger dan van bruinkoolbriketten, om dat dit voordeel hoger wordt gewaardeerd dan de iets lagere stookwaarde. Turfbriketten worden meest gebruikt voor huisbrand en kleine bakkersovens en in het bijzonder geschikt voor bakkersovxens en open haarden. Omdat de beschikbare veenderij de grondstof kan leveren vor een fabriek van aan zienlijk grootere capaciteit, is de mogelijkheid van belangrijke uitbreiding van deze industrie In de toekohist mogelijk. PRIJSVRAGEN VAN DE UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM. AMSTERDAM, 15 September. De universiteit van Amsterdam heeft vier prijsvragen uitgeschreven (waarvan de eerste uit het fonds Reich), te be antwoorden vóór 15 September 1942, door stu deerden aan een Nederlandsche instelling voor hooger onderwijs. 1. De faculteit der geneeskunde verlangt-een on derzoek naar de embryonale ontwikkeling en ont wikkelingspotenties van het pineale orgaan bij een of meer amphibia. 2. De faculteit der rechtsgeleerdheid verlangt een kritische uiteenzetting van de moderne litteratuur omtrent den oorsprong en de draagwijdte in het Romeinsche recht xan den regel dat eigendom eerst door prijsbetaling op den kooper overging. 3. De faculteit (Jer geneeskunde verlangt een toetsing van de opvatting dat in het beenmerg de roode bloedcellen in de bloedbaan ontstaan, de witte bloedcellen darbuiten. Daarbij dient ook het gedrag hij een pathologisch proces het laatste ter keuze van de(n) werk(st)er In het onderzoek te worden betrokken. 4. De faculteid der economische wetenschappen verlangt een kritische studie over de begrippen productie-kosten en kostprijs en over hun functie in de prijsvorming in de sociaal-economische en be drijfseconomische theorie. Op den achtsten .Januari 1943 wordt her oordeel der faculteiten over de ingekomen verhandelingen in het openbaar medegedeeld en aan de schrijvers der meest voldoende antwoorden, die door facul teiten de eer der bekroning zijn waardig gekeurd, de gouden oeérepenning uitgereikt. 'Aogxamna 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.35 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9 25 Orkestconcert (opn.). 10,00 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Molto cantabile. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang, piano en viool, met pianobegelei ding. 2.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zepparoni-kwartet. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbel- leoinS (voo,rt,ereid door de Christelijke Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Pianosoli. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Jeugdstormkwar- RerJ- Concertgebouwtrio. 6.15 Voordracht „Nieder- landisch-Deutsche Musikbeziehungen". 6.35 Zang met pianobegeleiding. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Volkszang koor. 7.50 Cello en piano. 8.15 Het Nederlandsch Kamer koor met pianobegeleiding. 9.05 Causerie „Koorzang en koormuziek in Nederland". 9.15 Concertgebouwkwintet (opn.). 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: „The Dutch Achievements in the Netherlands Indies". HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwii- ^°'20 ?ang m^t Pianobegeleiding. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramofoonmuziek, 11.20 Orgelconcert. 11.50 Gramo foonmuziek. 12.15 Orgel en viool. 12.45 B. N. O Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Melodisten en solist en ?L^mbleCs' 2,15 Voor de Jeugd- 2-30 Gramofoonmuziek. 4 00 Zaansch Kamerorkest. 5.00 Bijbellezing. 5.15 B. N. O. Nieuws- economische- en beursberichten. 5.30 Amuse mentsorkest. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Orgelspel. 7.45 In en om de N. S. B. (Voorbereid door de N. S B.). 8.00 uabaretprogramma. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Boek bespreking. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Dagslui ting. 10.0510.15 Gramofoonmuziek. HET DUITSCHE RIJKSPROGRAMMA. Dinsdag 16 September 1941. Van 18.00—18.27 uur. Hitlerjeugd zingt en speelt. Hel Mozartkoor van de Berlijnsche Hitlerjeugd en een muziek groep onder leiding van Erich Steffen. Van 20.1520.50 uur. Freiwache, een programma van ma- rinemarschen en liederen met medewerking van een muziekcorps en een matrozenkoor onder leiding van ka pelmeester Erich Slebenhaus, een koor van de marine zeevaartschool onder leiding van Gottfried Wolter, het koor der Hamburger Staatsopera onder leiding van Max Thurn, Berhard Jakschatt (bariton), Jan Hoffman (viool), Hans Kohlert (klarinet) en Frido Grothey (accordeon). In aansluiting op de fröntberlchten die van 20.50—21.10 uur worden uitgezonden tot 22.00 uur een uitzending „klankvolle mélodieën". Woensdag 17 September 1941. In een kamermuziekprogramma van 11.0011,30 uur speelt het Weiss Gaerber-quartett werken van Schubedt, Haydn, Mozart en Beethoven. Van 20.1520.50 uur „bonte filmwerkultzending" met het orkest van Willy Steiner, aansluitend tot 21.10 uur frontberichten. „Wat een ieder graag hoort" een programma met mede werking van Nellie Peckensen (sopraan), Joop de Vrie» tenor), Leo Pruömper (viool) en Leo Eysoldt met zJiU orkest.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2