JCact Tlieims SPORTJACKEN DE SPORTHOEK CREMER ZESTIC JAAR Jumper in spinnekoppatroon Stel niet uit... Jioti Tlieuios Italiaansch weermachtsbericht Krachtig offensief op Egyptisch gebied. Engelsche troepen teruggetrokken. ROME, 16 September (Stefa.nl) In zijn weer- machtbericht no. 4 li ft maakt het Italiaansche hoofd kwartier het volgende bekend: „Gemechaniseerde Duitsche afdeellngen hebben met medewerking- van de luchtmacht van do as op 14 en 15 September een krachtig offensief onder nomen op Egyptisch gebied ten Oosten van Solloem waarbij de Engelsche troepen gedwongen werden zich terug te trekken. Duitsche en Italiaansche jachtvliegtuigen hebben herhaalde malen de vijandelijka luchtmacht aan gevallen, waarbij zij in totaal twaalf vijandelijke toestellen omlaagsehotcn. Van onze vliegtuigen zijn tien niet teruggekeerd. Andere toestellen werden ge troffen en hadden eenige gewonden aan boord, dere eenheden van de luchtmacht hernieuwden des nachts het bombardement op Tobroek en op het ge bied van Mersa-Matroeh. Inrichtingen en opslag plaatsen alsmede concentraties gemechaniseerde strijdraldddelen en spoorlijnen weren getroffen, ontstonden vele branden. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Benghasi, doch zonder eenig resul taat. Oost-Afrika: hevige activiteit van de artillerie, van mortieren en automatische wapens in den sector van XVoltsjefitt. Pogingen van den vijand om ons te nade ren werden prompt afgeslagen in den sector van Culquabert. In het Oostelijke bekken van de Mid- dellandsche Zee hebben onze vliegtuigen een vijan delijk schip met bommen getroffen en zwaar be Echadigd". Bulgaarscli antwoord aan de Sovjet-Unie. Het D.N.B. verneemt uit Sofia: In het Maandag door den Bulgaarschen gezant te Moskou overhan digde antwoord op de kortgeleden door de Sovjet- regeering geuite bezwaren verklaart de Bulgaarsche regeering categorisch dat alle in de Sovjetnota ver vatte beweringen, als zou Bulgarijë jegens de Sovjet - Unie een illoyale houding hebben aangenomen, on juist zijn. De Bulgaarsche regeering is vooral verrast door de bewering dat Bulgarije basis zou zijn gewor den voor Duitsch-Italiaansche oorlogshandelingen tegen de Sovjet Unie. Le Havre gebombardeerd. Tien dooden. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben, naar het D. N. B. verneemt, Britsche gevechtsvliegtuigen een groot aantal brisant- en brandbommen op de woonwijken van Le Havre laten vallen, waardoor aanzienlijkschade werd aangericht. De aanval had geen enkel militair resultaat, doch 20 woonhuizen werden verwoest. Tien Franschen kwamen om het leven, negen werden gewond. Van het Finsche front. Negen Sovjetvliegtuigen neergeschoten. HELSINKI. 16 September. Officieel wordt mede- gedeeld dat gisteren negen Sovjetvliegtuigen zijn neer geschoten en twee watervliegtuigen buitgemaakt. Drie bommenwerpers en e..n jager der Sovjets werden zwaar beschadigd. (D.N.B.) Vier Britsche jachtvliegtuigen neergehaald. Bij poging tot aanval op het Kanaalgebied. BERLIJN, 17 September (D.N.B.) Het D.N.B. ver neemt van militaire zijde dat Duitsche jagers in de middaguren van 16 September vier Britsche jacht vliegtuigen hebben neergeschoten die een poging on dernamen een aanval te doen op het gebied van het Kanaal. De Duitsche machines leden zelf geen ver liezen. Sterke aardbeving opgeteekend. Epicentrum in Klein-Azië. BELGRADO, 17 September (D.N.B. Het seismolo gisch instituut van Belgrado heeft Dinsdag een nieuwe sterke aardbeving opgeteekend- De trillingen van de toestellen begonnen om 4 uur 34 minuten 16.7 secon den. De sterkste beving werd opgeteekend om 4 uur 36 min. De golven volgden elkaar op in perioden van acht seconden. In totaal duurden de registraties twaalf minuten. De haard van de aardbeving bevindt zich in Klein-Azië, waar, zooals bekend, reeds eenige dagen geleden een hevige aardbeving heeft plaats gehad. Regeering van Syrië afgetreden. KABOEL, 17 September (D.N.B.) Radio Jeruza lem meldt dat de regeering van Syrië is afgetreden. Generaal Catroux heeft uit den tijd van den hoo- gen commissaris Dentz bekenden Gaullistischen agent Tag Eddin Alhusüi opgedragen een nieuwe regeering te vormen. De conferentie te Moskou. Een A.N.P.-bericht uit Berlijn meldt: Blijkbaar maakt men in het kamp der vijanden van Duitschland veel haast met de conferentie te Moskou, zoo vernemen wij van welingelichte zijde. De leider der Amerikaansche delegatie, Harriman, heeft den wensch te kennen gegeven de bijeenkomst zoo spoedig mogelijk te houden. Deze haast is, naar in kringen die in nauw contact staan met de Wilhelmstrasse me- dedeèlen, eenigszins begrijpelijk,- daar de jongste extra berichten over geweldige Duitsche successen in het Oosten bij Harriman en de heeren die hem vergezel len wel het denkbeeld hebben kunnen doen ontstaan dat zij zich dienen te haasten om „de autobus niet te missen". De uitlating van Lord Beaverbrook, die de arbei ders in de tankfabrieken in het vooruitzicht heeft ge steld dat de door hen vervaardigde tanks aan het front van Odessa, Leningrad en Kief in den strijd zullen worden geworpen, noemt men vermakelijk. Lord Beaverbrook vergeet hierbij, zoo verklaart men, het recept mede te deelen hoe juist thans tanks naar Odessa, Leningrad of Kier gebracht kunnen worden. De militaire rechtbank te Marseille heeft een communist wegens verraad ter dood veroordeeld. (D.N.B.) Door de aardbeving in Aziatisch Turkije is, naar het D.N.B. uit Istanboel verneemt, een dorp in het district Erdjektsje volkomen verwoest. Er zijn tot dusver 192 dooden en 225 gewonden. Ook in het district Patnos is schade aangericht. Reuter meldt uit Canberra dat de Australische minister-president Fadden gisteren heeft bekend ge maakt dat een nieuwe oorlogsleenlng ten bedrage van honderd millloen pond sterling zal worden uit gegeven. De Paus heeft gisterochtend den vertegenwoor diger van president Roosevelt bij den H. Stoel, Myron Taylor, in particuliere audiëntie ontvangen. De Paus ontving verder den Italiaanschen ambassa deur bij den H. Stoel, Attolico. (D.N.B.) De Londensche bladen aldus het D.N.B. richten een oproep tot de bevolking om de groote penny- en halfpennystukken te verzamelen en ter beschikking te stellen van de Britsche oorlogs industrie, die dringend koper en brons noodig heeft. De Fransche bladen melden dat de vroegere communistische senator Marce Cachln, een der oud ste communisten in Frankrijk en voormalig hoofd redacteur van het communistische dagblad „Hu- manité", onlangs in Rennes is gearresteerd. (D.N.B). Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede, plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Verscheidene dooden onder de burgerbevolking. BERLIJN. 17 September (D.N.B.In den nacht van 16 op 17 September zijn Britsche bommenwer pers naar Zuid-West Duitschland gevlogen. De brisant- en brandbommen, welke op verschillende plaatsen geworpen werden, richtten geringe schade aan in woonwijken. Onder de burgerbevolking wer den verscheidene menschen gedood en gewond. Duitsche luchtaanvallen in Noord-Af rika. Vliegveld bij Kaïro gebombardeerd. Het D.N.B. meldt: In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een vliegveld bij Kaïro gebombardeerd. Loodsen en een munitie-opslagplaats werden getroffen: er brak een brand uit, die met ontploffingen gepaard ging. Maandag hebben Duitsche vliegtuigen aanvallen gedaan op colonnes vrachtauto's bij Tobroek Dzjarabceb. WIND BLOUSES - NOORSE SOKKEN ALLES OUDE KWALITEIT ZEESTRAAT 78 - Telef. 3019 - BEVERWIJK (Adv. Ingez. Med.) Verlieslijst van de „Hood 97 BERLIJN. 17 September (D.N.B.) De Britsche Admiraliteit heeft gisteren een verlieslijst gepubli ceerd van de „Hood", die zooals bekend verloren is gegaan, ioen een vijandelijk projectiel het Engelsche slagschip tot zinken bracht tijdens een gevecht op Mei met den Duitsche slagkruiser „Bismarck". De verlieslijst omvat de namen van 1418. leden dei- bemanning van de „Hood" die allen vermist wor- deri en waarschijnlijk den dood gevonden hebben. Onder de vermiste officieren bevinden zich de des kundige voor marine-artillerie viee-admiraal Holland en de commandant van de „Hood", de kapitein ter zee Kerr. De lijst behelst slechts de namen van drie geredden. BOISSON HEEFT EEN ONDERHOUD MET TVEYGAND. VICHY, 16 September. (D.N.B.) De gouver- eur-generaal van Fransch-West-Afrika Boisson, is te Algiers aangekomen, waar hij met den algemeen gevolmachtigde der Fransche regeering voor Fransch- Noord-Afrika, generaal Weygand, een ontmoeting heeft gehad. Nederlandsche handel met België. Overeenkomst van 17 millioen. BRUSSEL, 16 September. Door een overeen komst werd de Belgisch-Nederlandsche goederenruil, die voor de Belgische levensmiddelenvoorzïening van beteekenis is en een waarde omvat van f .17 millioen, tot het eind van het loopende jaar geregeld. (Europapress). Bouw katoenspinnerij in Ned.-Indië. SJANGHAI, 16 September. Een groep industriee- len in Ned.-Indië heeft met medewerking van de Ned.- Indische regeering besloten tot den bouw van een groote garen- en katoenspinnerij, welke met een ca paciteit van 14.000 spoelen zal werken. Men is voorts voornemens vóór deze nieuwe textielindustrie gebruik te maken van binnenlandsche kleurstoffen zoodat men ook voor deze grondstoffen minder afhankelijk van het buitenland is. De Ned.-Indische regeering heeft voor de totstandkoming van deze textielfabriek een ruime subsidie toegezegd. (Europapress). Ned.-Indische vrachten weer in guldens. SJANGHAI, 16 September. De Ned.-Indische Scheepvaartmaatschappijen waren er sinds eenïgen tijd toe overgegaan de vrachten voor de Ver. Staten in dollars te berekenen, aangezien men in verband met den internationalen toestand valuta-moeilijkhe den vreesde. Thans is besloten deze berekening weder in guldens te doen geschieden. (Europapress). Britsche en Sovjetstrijdkrachten rukken op naar Teheran. Sjah van Iran wordt door zijn zoon opgevolgd. BERLIJN, 16 September. De Britsche Berichten dienst meldt uit Teheran dat de Engelsche en Sovjet strijdkrachten besloten hebben Teheran te bezetten en dat zij reeds naar de hoofdstad oprukken. Naar Reuter nader meldt zijn de Britsche en de Bolsjewistische troepen opgetrokken tot enkele mijlen voor Teheran. Volgens een ander Reuterbericht uit Teheran wordt aangenomen dat de Britsche en bolsje wistische troepen heden gemeenschappelijk de stad zullen binnentrekken De zender van Teheran meldt inzake het aftreden van den sjah, dat, naar verluidt, zijn oudste zoon hem zal opvolgen. Deze beslissing is Dinsdag tijdens een ;peciale zitting van het parlement genomen. Een buitengewone zitting van het Iraansehe parle ment is, naar het Agentschap Pars meldt, heden Woensdag om 11 uur gehouden. De eerste minister, Foeroegi, legde de volgende verklaring af: „Ik heb den afgevaardigden en het volk van Iran de bedangrijke mededeeling te doen dat Zijne Keizerlijke Majesteit Reza Sjah Pahlevi om gezondheidsredenen is afgetreden ten gunste van zijn zoon den kroonprins als zijn rechtmatigen opvolger. Deze heeft de macht overeenkomstig de wet cn de grondwet in handen ge nomen". De premier riep het parlement op Woensdag a.s. weer bijeen te komen, opdat de nieuwe vorst de door de wet voorgeschreven formaliteiten voor het parle ment kan vervullen. Blijkens een Reuterbericht uit Teheran heeft de sjah de hoofdstad verlaten om zich naar Ispahan te begeven. HONGKONG DOOR TAIFOEN GETEISTERD. SJANGHAI 17 September (D. N .B.). Gistermiddag Is Hongkong door een hevlgen taifoen geteisterd. Vier sche pen. waaronder een van 7000 b. r. t. werden zwaar bescha digd. Een nog niet voltooid schip werd losgeslagen en kwam aan-den grond te zitten. De mateiieele schade is nog niet te overzien. HOLLANDSCHE BUITENLAND BANK N.V. Aan de toelichting op de balans per 31 December 1940 van de Hollandsche Buitenland Bank N.V. te 's Graven- hage ls het volgende ontleend: Gelijk wij reeds in ons vorig jaarverslag mededeelden, ondervonden wij veelal groote moeilijkheden om met onze debiteuren, die voor het overgroote deel gevestigd zijn ln gebieden, welke door den oorlog geteisterd zijn, ln ver binding te komen. Wij hebben niettemin onze bemoeiin gen om onze talrijke In deze gebieden gelegen engagemen ten af te wikkelen voortgezet en zijn hierin tot onze vol doening geslaagd. Anderszijds zijn wij in staat geweest onze geheele uitstaande obligatieschuld ad f 4.195.000,— 31/2 Pet- Obligatlën af te lossen en tevens de ons ter be schikking staande deposito's op langen termijn terug te betalen. Natuurlijk zijn deze engagementen niet afge wikkeld, zonder dat onze Vennootschap zich opofferingen heeft moeten getroosteh en 700 zijn de nog onverdeelde saldi over vorige boekjaren, de behaalde resultaten over het jaar 1940 en een deel onzer reserve gebruikt moeten worden om bet verlies te dekken. Daartegenover staat dat door een en ander onze balans zeer is vereenvoudigd ons bedrijf zijn gezonde basis gehandhaafd heeft. Ver der hebben wij gedurende het geheele jaar 1940 eene zeer ruime liquiditeit aangehouden, hetgeen op zichzelf de resultaten in het afgeloopen boekjaar niet ten goede Is gekomen. De balans luidt: Balans per 31 December 1940. ACTIVA. Aandeelen in portefeuille f 4.000.000,—. Kas en Bankiers f 1.677.088,44. Effecten f 101.401,—. Debiteuren in rekening courant f 3.816.840,16. Totaal f 9.595.335,60. PASSIVA. Kapitaal f 8.000.000,—. Reserve f 400.000,—. Diverse Crediteuren incl. interne reserveeringen 1.195.335,60. Totaal f 9.595.335,60. Winst- en verliesrekening per 31 December 1940. DEBET. Bedrijfskosten f 79.902,65. Belastingen f 769,50. Statutaire vergoedingen en tantièmes f 16.000,Saldo winst, toegevoegd aan de interne reserveeringen .876,54. Totaal f 287.548,69. CREDIT. Saldo 1939 f 194.021,45. Winst op interest, com missie, effecten f93.627,24. Totaal f287.548,69, Een stukje Haarlemsche - Tooneelhisforie. In dit seizoen zal de op een na oudste Haarlem sche dilettanten-tooneelvereeniging, Cremer, haar zestigjarig bestaan vieren. De openingsvoorstelling had plaats met Jean Marie, Manus de Snorder van Rosier Faassen en De Buren van Justus van Maurik. Spoedig volg de daarop Emma Berchtold van J. J. Cremer, maar het eerste groote succes kreeg men pas met „De oude Kassier" van Rosier Faassen, waarmee de vereeniging op een wedstrijd te Krommenie den eersten prijs behaalde. Na dit succes volgden er al spoedig meer. In Dendermonde verwierf men den eersten prijs met „De Dochter van den Advocaat", maar de grootste triomf voor Cremer uit die dagen was toch de op voering van „Karei Eduard van Schotland" Les Jacobites van Frangois Coppée een stuk, waarin niet minder dan 40 dames en heeren mede- speelden. Men „zwom" in die dagen nog in de romantiek, zooais wel duidelijk uit de titels der toen opge voerde stukken blijkt. „De Ellendige" van Victor Hugo „Gaston van Frankrijk", „De Giftmeng- sler", „Zwarte Griet". „La Tosca", „George La- laing", „De Graaf van Rennenberg", „Simon Tur- chi", de namen der stukken bewijzen reeds in wel ke richting de smaak van het publiek die dagen ging. Vooral dit laat ste drama van Hendrik Conscience èen stuk met enkel mannenrollen werd een triomf voor Cremer. Men ging er mee naar Mechelen, Yperen, Tongeren en Antwerpen en keerde altijd weer be kroond naar Haarlem terug. Ook in die jaren speelde Cremer reeds bij voor keur stukken van Nederlandschen bodem. Alle stukken van Justus van Maurik kwamen in onze Haarlemsche Vereeniging voor het voetlicht even als de meeste werken van Rosier Faassen. Deze traditie, om Hollandsche stukken te spelen, is Cramer altijd trouw gebleven, ook in de latere jaren van haar bestaan. Schimmel, Van Nouhuys, De Koo, Fabricius, Heyermans, Scheffer, Schür- mann, Broedelet, Van Rossum, Van Randwijk, Emants, Van Riemsdijk, Defresne, Van der Feen, Nolst Trenité, de Hertog, Ammers-Küller, de Wil de, Jan C. de Vos, zie hier namen van schrij vers die door Cremer werden gegeven. En met groote erkentelijkheid denk ik aan.de zeer ver dienstelijk opvoeringen van mijn eigen stukken door deze Haarlemsche Vereeniging. Een der grootste dagen voor Cremer was wel de opvoering van Groote Stadslucht, met niemand minder dan Louis Bouwmees ter als gast. En ook mogen wij in de geschie denis van Cremer niet vergeten de opvoering van „De Balkan-Keizerin" van Nicolaas van Montene gro, welk stuk door den heer F. Smit Kleine was vertaald. Dat Cremer ook in de laatste vijftien jaar een zoo rijk vereenigingsleven heeft gehad, dankt zij vooral aan Henk Bakker, den man, die zijn club artistiek voortreffelijk leidt. Geen dilettanten- tooneelvereeniging in ons land heeft het voorrecht een regisseur te bezitten, die behalve speler ook een zeer productief tooneelschrijver is. Ik weet wel, dat hieraan ook een nadeel is verbonden, want in de laatste jaren werden zeker voor 75 procent stukken van Bakker gespeeld, maar deze stukken zijn zeer varieerend, zoodat het nadeel minder groot is dan het schijnt. En Bakker heeft door zijn tact en zijn ambitie een grooten band tusschen de spelers weten te leggen, zoodat Cre mer in al die 60 jaar slechts twee voorzitters Gerrit van Gasteren en W. Kruyshoop heeft ge had. De heer C. II. van Looy, een der oplichters, was tot zijn dood, in 1935 45 jaar lang lid van het bestuur en de heer J. S. de Bruyn is het reeds 57 jaar. Ook de beschermheeren zijn Cremer steeds trouw gebleven. De heer J. T. Cremer, die in 1884 het beschermheerschap aanvaardde, bleef het tot zijn dood in 1923. Jhr. A. W. G. van Riems dijk volgde hem op en na diens dood vervult de heer Herbert Cremer deze functie, zoodat hij de derde beschermheer is. Cremer heeft voortreffelijke speelkrachten onder haar werkende leden gehad en bezit die ook nog heden. Ik zou aan deze beknopte geschiedenis van de vereeniging te kort doen, .wanneer ik hier niet drie namen noemde, namelijk die van Gerrit van Gasteren, Lieu we Janssen en Francisca Busquet, drie spelers, die tientallen jaren een groote steun voor Cremer zijn geweest. Cremer neemt in de dilettanten-wereld te Haar lem zoo ongeveer de plaats in als „Zang en Vriend schap" in de zangerswereld en heeft dus alle reden haar zestigjarig bestaan al is het dan door de tijdsomstandigheden niet zooals andere jaren met een wedstrijd te vieren En het is een goed teeken, dat bij dit twaalfde -lustrum het aantal le den ook weer groeiend is, zoodat wij voor de toekomst nog veel van Cremer mogen verwach ten. J. B. SCHUIL. Mr. J. E. W. Duys overleden. Op 66-jarigen leeftijd is overleden mr. J. E. W. Duys. oud-lid der Tweede Kamer, waarin hij vele ja ren de S.D.A.P. heeft vertegenwoordigd, en sedert kort vrederechter. 22 Februari 1877 in Nijmegen geboren, werd hij, na aanvankelijk als lichtmatroos te hebben gevaren, op geleid tot candidaat-notaris. Als zoodanig was hij sinds 1900 op verschillende kantoren werkzaam, tot dat hij in 1903 adjunct-commies werd aan de Rijks verzekeringsbank. Aldaar werd hij belast met het archief en de bibliotheek. Intusschen had hij zich bij de S.D.A.P. aangesloten en trad als propagandist op. In 1905 vestigde hij zich te Zaandam, waar hij in 1909 lid van den raad en in 1912 wethouder werd, wat hij tot 1923 is geweest. In 1909 werd hij tot lid van de Tweede Kamer gekozen. Hij is lid gebleven tot 1936. Al dien tijd is hij als ambtenaar, nl. hoofd commies der Rijksverzekeringsbank, op nonactiviteit geweest. In 1935 verliet hij echter de soc. dem. frac tie wegens hevige geschillen met de partij o.a. door zijn brochure „Ter Oriënteering", eenige beschou wingen naar aanleiding van enkele vragen der de mocratie. welke zelfs tot voorstellen tot royeering als lid der S.D.A.P. leidden, welke echter werden inge trokken. Hij werd evenwel door het Partijbestuur geroyeerd. In 1923 had hij zich ln Den Haag gevestigd, waar hij ock korten tijd lid van den raad is geweest. De wijzigingen in het Academisch Statuut, maakten het mógelijk, dal hij in de rechten kon gaan studeeren, In 1926 promoveerde hij en hij werd een bekend plei ter „in straf- en civiele zaken. Niet lang nadat hij de Tweede Kamer had ver laten is de heer Duys uit Den Haag vertrokken. Hij estigde zich toen in Lochem. In 1938 is hij lid der N.S.B. geworden en nog kort geleden, 19 Augustus, toen het vrederechterschap werd ingesteld, is hij tot vrederechter in Arnhem benoemd. (Vaderland). TER NAVOLGING. AMSTERDAM, 16 September. De expediteur A. Puls te Amsterdam heeft j.l. Zondag aan min- en onvermogende kinderen uit de omgeving van zijn woning een prettlgen dag bereid. Ongeveer 350 kin deren werden uitgenoodïgd tot het maken van een boottocht van Amsterdam naar Heemstede, waar zij ln' een speeltuin werden onthaald. De dag werd voor deze kinderen onvergetelijk. Met muziek en zang en ook door een buiksprekenden goochelaar werden zij beziggehouden. Een voorbeeld dat navolging verdient. (A.N.P.) PERSONALIA. Geslaagd voor het diploma motordriiven de heer "W. Camman te IJmuider J. Meyer Hzn. 70 jaar. 's GEAVEXHAGE, 16 September. 18 Septem ber viert de heer J. Meijer Azn.. oud-directeur van het Centraal-bureau voor verificatie en financieele adviezen der vereeniging van Nederlandsche ge meenten zijn 70slen verjaardag. Hij begon zijn ge meentelijken arbeid in 189 2 bij den dienst der ge meentewerken te 's Gravenhage. In die betrekking verrichtte hij voorbereidend werk voor den overgang van de telefoon der Ned. Bell-Telephoon -Mij. n de gemeente, waarnd hij werd benoemd tot admini- teur van den gemeentelijken telefoondienst. In 19 07 werd zijn antwoord op een prijsvraa; betreffende de inrichting van de administratie van gemeentelijke bedrijven in het algemeen en van het telefoonbedrijf in het bijzonder, bekroond. Arnhem was een der eerste gemeenten in ons land, welke een eigen controle-instituut instelde. In 1911 werd de heer Meijer daar tot chef van dezen dienst be noemd. In 1914 verwisselde hij deze betrekking met die van chef van de afdeeling financiën ter gemeente secretarie te Utrecht. Vervolgens werd hij met in gang van 1 Juli 1917 benoemd tot directeur van het centraal bureau voor verificatie en financieele ad- iezen der Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten. Op 1 October 1936 .werd hij als zoodanig gepen sioneerd. Voorts maakte hij deel uit van de examen-com missie, belast met het afnemen van examens ter ver krijging van een akte van bekwaamheid in. de'ad- ministratie en controle der gemeente-financïën. Hij was eenige jaren voorzitter van de groep controle-ambtenaren der vereeniging van ambtena der gemeente-financiën en medewerker aan het orgaan dier vereeniging. Na uittreding van de groep uit deze vereeniging werd onder zijn leiding vereeniging van gemeente-accountants opgericht. De heer Meijer behoort tot de leidende redacteuren in „Financieel overheidsbeheer". Tot het houden van het effieiency-congres in 1923 heeft de heer Meijer mede het initiatief genomen Hij was een der oprichters van het Instituut voor Efficiency en voorts bestuurslid of commissaris van tal van coöperatieve vereenigingen. ZUID-HOLLANDSCHE WATERSCHAPPEN BIJEEN. De strh'd tegen waterverontreiniging. ROTTERDAM, 16 September. In „Lommerrijk" te Hilligersberg heeft heden de Zuid-I-Iollandsche wa- terschapsbond een algemeene vergadering gehouden. In de vacatures in het bestuur, ontstaan door perio dieke aftreding van de heeren mr. P. Blusse van Oud Alblas (aftreding 1940) en W. de Boer en G. M. Jo- chems Gzn. (aftreding 1941) werden alle aftredenden herkozen Het overleden bestuurslid, de dijkgraaf van Schie- land, mr. C. A. W. Bèelaerls van Emmichhoven, werd door de vergadering herdacht. Vervolgens heeft mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, secretaris van de unie van waterschapsbonden een voordracht gehouden over „De waterschappen en de bestrijding van waterverontreiniging". Spr. wees er op, dat reeds zeer vroeg maatregelen werden genomen tegen wa terverontreiniging. De mogelijkheden zijn hiertoe evenwel sterk toegenomen, o.a. door toeneming der bevolking. Men kan thans spreken van een ware veld tocht tegen de watei*verontreiniging. Voor landbouw, veeteelt, zuivelindustrie is zuiver .water een hoofd- vereischte. De belangen van de drinkwatervoorziening mogen voorts niet over het hoofd worden gezien. De landsoverheid heeft dan ook streng stelling ge nomen tegen waterverontreiniging. De strijd tegen de waterverontreiniging geschiedt hoofdzakelijk, aldus spr. door de reglementen, vervat in publiekrechtelijke lichamen.. Hiervan zijn de waterschappen belangrijke onderdeelen. Door toepassing van de hinderwet kunnen de ge meenten een belangrijke rol'' spelen, maar hier, aldus spr., liggen veel voetangels en klemmen. De rioleering is vaak ook van het hoogste belang. Een absoluut verbod van vuil-waterloozing is niet raadzaam, aldus spr. Dit zou tot ongewenschte toe standen aanleiding kunnen geven. Beter is een soepele regeling, die even, effectieve gevolgen heeft. De voorzitter, mr. P. Blusse van Oud-Alblas, heeft spreker dank gezegd voor zijn interessante voordracht. Deze jumper berekend volgens maat 46 is gebreid van staalblauwe wol (kan ook met kunstw.ol) en voor deze groote maat is 350 gr. wol gebruikt, pennen no. 3. VOORPAND. Hiervoor zijn 125 s. opgezet en gebreid in 1 r. verdr. l a. De boord is 24 toeren hoog en nu be ginnen we met het patroon. lste toer (bovenkant) 5 recht, de werkdraad op den bo venkant van het werk leggen, 5 st. ongebreid afhalen waarbij de werkdraad voor de afgehaalde steken moet komen te liggen, vanaf herhalen. 2de toer (achterzijde) averecht. Alle volgende terug gaande toeren op dezelfde wijze. 3de en 5de toer: als de eerste toer. 7dè toer; den werkdraad op den bovenkant leggen, 5 st. ongebreid afhalen, waarbij de werkdraad voor de af gehaalde steken moet komen te liggen, 2 recht, de rech- terbreinaald onder de los opliggende draadjes en gelijk tijdig in den volgenden steek van de linkerbreinaald ste ken en den werkdraad als een lusje doorhalen. Dit lusje op de linkerbreinaald teruggeven en met den volgenden steek (waaruit het lusje getrokken werd) in een rechten steek samen breien, 2 recht, van herhalen. 9de toer, 5 ongebreid afhalen, 5 recht, van herhalen. 11de toer: als 9de toer. 13de toer: 2 recht, de losopliggende draadjes samen- halen als bij den 7den toer, 2 recht, den werkdraad op den bovenkant leggen, 5'ongebreid afhalen vanaf herhalen. Het patroon van den tweeden toer af herhalen. (Foto de Haas.) We tellen nu de Jumper het gemakkelijkst met de spinnen. Als we in het voorpand 11 spinnen boven elkaar hebben (dus de spin die het dichtst tegen den boord aan ligt is de eerste en vervolgens is de tweede die er recht boven ligt) kanten we aan weerszijden voor het armsgat st. af (5—4—3—1). Na 18 spinnen zijn we aan den hals, waarvoor we het werk in tweeën deelen; We kanten nu eerst 6 st. af aan kant en dan nog 5x2 st. Er blijven dan 35 st. over voor den schouder, die we scheef opbreien, d.w.z. van den half af eerst 26 st. breien, dan 18 st. dan 12 st. en dan 6 st. Afkanten. Den anderen kant van den hals breien we net zoo. RUG. De rug is gelijk aan het voorpand, maar hier breien we natuurlijk geen halsuitsnijding. Als het arms gat even hoog is als bij den voorkant breien we de beide schouders gelijk scheef op, door aan weerskanten telkens evenveel te laten staan als bij den voorkant. Afkanten. BOORD. We nemen de steken van de halsuitsnijding, van den rug en van de schouders op 3 dunnere pennen en meerderen er hier en daar (vooral daar waar gaatjes dreigen te ontstaan) zooveel bij tot we 96 st. hebben. We breien het boordje weer met den verdraaiden steek, maar zoo dat de goede kant naar binnen valt. Deze boord wordt in de rondte op pennen zonder knoppen gebreid. Het boordje is 16 toeren hoog, wordt losjes afgekant en buiten om geslagen en zoo onzichtbaar op het opzetsel genaaid. MOUW. We beginnen met den kop en zetten 45 st. op. We breien in patroon maar meerderen elke wisselpen links en rechts een steek tot 79 st,, dan eiken 2en toer tot Nu zetten we er een keer links en rechts 12 st. bij op en minderen vervolgens elke wisselpen aan weers kanten een steek tot 60 st. Als de mouw van den kop af 27 spinnen telt, breien we een boord van 24 toeren. OPMAAK. Alles wordt onder een vochtigen doek gestreken en op de machine in elkaar gestikt. De mouw heeft aan den kop rechte hoeken, die naar binnen gevou- wen worden en verder glad ingezet; zoo wordt de mouw mooi vierkant van boven. De jumper kan in of boven de Mijn tandarts zei: „PROKUDENT"! Prokudent is het ideale middel om de hygiëne en den langen levensduur van Uw kunstgebit te verze keren. Prokudent vernietigt alle bacte riën en steriliseert Uw gebit op de aller eenvoudigste wijze: in een glas water. Aanbevolen door H.H. Tandartsen. (Adv. Ingez. Med.) „Stel niet uit tot morgen, wat ge heden nog doea kunt", zegt een oud-Hollandsch spreekwoord. Die oude Hollanders wisten het wel en heel wat van hun moderne nazaten kunnen nog wel een lesje van hen leeren. Stel niet uit.. Hoe dikwijls hebt u zich voorgenomen de Ne derlandsche ambulance te steunen? En steeds maar weer uitgesteld. Neem, wat uw voorvaderen, zeiden dan ter harte: Stort dan nu vandaag nog uw bijdrage op giro rekening. 8 7 6 0 0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE. I Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. De rubberproductie in Ned.-Indië. SJANGHAI, 16 Sept. (Europapress). Uit Ned.- Indië zijn nieuwe berichten binnengekomen, waar uit blijkt, dat de rubbercultures de toegestane pro ductiequota in Juli niet bereikt hebben. De produc tie van de Ned.-Indische rubberplantages bedroeg in Juli 23.140 ton, de productie aan bevolkingsrubber 31.140 ton. De voorraad aan plantagerubber wordt voor eind Juli berekend op 31.753 ton, die aan be- volkïngsrubber op 20.387 ton. In totaal is de Ned.- Indische rubberproductie in 1941 tot eind van Juli meer dan 30.000 ton bij het quotum ten achter ge bleven. (Eind Juni werd de geaccumuleerde achter stand der productie op 30.000 ton geraamd). Op vallend is, dat de plantages het quotum niet hebben bereikt, terwijl de inheemsche bevolking het quo tum reeds bereikt heeft. Over het geheel schijnt de verhooging van de rubberquota tot 120 pCt. voor het laatste kwartaal voor Ned.-Indië van geen practische beteekenis te zijn, daar de plantages blijkbaar niet in staat zijn haar productie op te voeren, terwijl de productie aan bevolkïngsrubber eveneens haar hoogtepunt' be reikt schijnt te hebben. Zelfs het weer in bedrijf ne men van gesloten plantages zal waarschijnlijk niet voldoende zijn om de productiequota te kunnen be reiken. Momenteel ligt ongeveer 8 pCt. van het rub berareaal in Ned.-Indië braak. Door weer een aan vang te maken met de cultuur zou men de productie in de plantages met ongeveer 7 pCt. kunnen verhoo- gen, doch het verschil tusschen deze productie en het productiequotum is meer dan tweemaal zoo groot. GESMOKKELDE TARWE IN BESLAG GENOMEN. ASSENDELFT, 17 September. Vanmorgen werd alhier een vrachtauto aangehouden, waarop ongeveer balen tarwe werden gevonden, die gesmokkeld werden. De lading werd in beslag, genomen. Een on derzoek naar de herkomst der tarwe wordt ingesteld. (A.N.P.) LANDBOUWER BIJ GASONTPLOFFING ERNSTIG GEWOND. OOLTGENSPLAAT, 17 September. De landbou wer A. van Vugt, wonende onder de gemeente Oolt- gensplaat stak Dinsdagmorgen met -een lucifer d® gaslamp aan, waarop zich een ernstige ontploffing voordeed. Ramen en kozijnen werden uit den muur gerukt en de landbouwer liep ernstige brandwonden op aan handen en gezicht. Bij onderzoek bleek, dat de slang van de butagasleiding was losgeraakt zoodat het ;as de kamer binnenstroomde. De echtgenoot'e en de anderen die nog te bed lagen, kwamen met den schrik vrij. Door eigen onvoorzichtigheid is Dinsdagmiddag, omtreeks vijf uur, de zesjarige A. Buitendijk, wonen de Schoonenbergerweg in de Mathenesserlaan te Rot terdam door een motorwagen van de R.E.T. gegrepen. Het knaapje liep daarbij zeer ernstige verwondingen op, o.a. een ingedrukte borstkast en een verbrijzeld been. !Jtadio fLtogxaimta DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.09 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Gramofoonmu ziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek, 10.00 Orkestconcert (opn.). 11.00 Voor den boer. 11,20 Zang met bianobegeleidïng. 12.00 De Romancers. 12.40 Almanak. 12.45 B. N, O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Omroep orkest, soliste en dameskoor „Aéthercharme". 2.00 Om- roepsymphonie-orkest. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Viool, piano en cello. 4.15 Rotterdamsch Philharmonisch orkest (opn.). 4.30 Causerie (met gramofoonmuziek). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Otto Hen driks en zijn orkest. 6.15 Causerie „Sociale zorg. ook voor U. 6.30 De Melodisten en solist. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Vraaggesprek en orgelspel. 7.45 Causerie „Nederland en de opera" 8.00 Concertgebouworkest en solist (met toe lichting). In de pauze (Ca. 20.50): Causerie „Symphonische Kunst in Nederland". 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Na tional features of the Netherlands". HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Pianovoordi'acht. 10.40 Voordraoht. 11.00 Het ensemble Rentmeester. 11.45 Boyd Bachman en zijn .orkest. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Musette-orkest en soliste. 1.30. Salonorkest. (Om 2.00 Orgelspel en zang). 2.45 Revida- sextet. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Ensemble Jonny Kroon. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Christelijke lectuur. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Pianovoordraeht; Sport en lichamelijke opvoeding. 6.15 Zang met pianow begeleiding en gramofoonmuziek, 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 De Ramblers. 7.45 Causerie „Brandende kwesties". 8.00 Boyd Bachman en zijn orkest, De Ramblers en zang met pianobegeleiding. 9.00 Ensembl® rok gedragen worden, met en zonder ceintuur, over een ualogh. 0.3D Gramofoonmuitek. s.45 B. N. O. Nieuwst», blouse of alleen by een rok, richten, 10.00—10.15 Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2