Jaarbeursjubileum. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank Nieuwe Uitgaven Jtackt&eiicfUen^ KORT VERHAAL BEVERWIJK GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN LANGS DE STRAAT. EENIGE MALVACEAE. De kooktijd van groenten. ig-GRAVENHAGE, 15 September. Het voorlich- lipgsbureau van den Voedingsraad deelt mede: BÜ de bereiding van groenten komen de nieuwe in- dchten van de voedingsleer sterk tot uiting. Veel wordt er al geschreven over het rauw klaar maken van «■oenten, maar het koken van groenten vraagt even- her de aandacht. Men is tot de ontdekking gekomen, dat door het afkoken, afgieten, lang koken, opwarmen en stoven stoffen verloren gaan,, die in onze voeding onmisbaar zijn. jgen van de belangrijkste verschillen met vroeger is wel de tijd, dien men voor het gaar koken van groente noodig acht. Door lang koken worden de beschermende stoffen die de groenten bevatten onwerkzaam. Maar dat niet alleen, ook de smaak, geur en kleur gaan sterk achteruit en er wordt nutteloos brandstof verbruikt. Bet is daarbij zeer oneconomisch bladgroenten te lang te koken. De groente slinkt dan zoo sterk, d£t «en er wel tweemaal zooveel van noodig heeft, als bij een korten kooktijd het geval zou zijn. Bijna alle groenten zijn na l/z uur gaar. Vele zelfs binnen het half uur, bijv. zuring is gaar in 5 min., j0nge spinazie en postelein na 5 a 10 min., tomaten na 10 min., bloemkool, malsche snijboonen na 1/4 uur, spruitjes en jonge worteltjes na 20 min., savoyekool „a 25 min. Wordpn savoyekool, witte kool, groene kool of spruitjes te lang gekookt dan ontwikkelt zich de on aangename koollucht, die in huis, maar ook aan het gerecht te merken is. Deze wordt veroorzaakt door be paalde ontledingsproducten, die daarvoor gevoelige personen hinderen, Verreweg de meeste menschen verdragen de kool wel, wanneer deze slechts 20 a 25 mjn. en met weinig water gekookt is. Zelfs roode kool behoeft niet langer dan een half uUr te koken, wanneer men de azijn maar niet eerder toevoegt, dan wanneer de kool gaar is. Azijn houdt nl. bet gaar worden sterk tegen. Ter verbetering van den smaak stoven vele huis vrouwen, als het maar eenigszins kan de groenten met wat boter na. Om bovengenoemde redenen (achter uitgang van de waarde der voedingsstoffen, verspilling van brandstof) is dat echter zeer verkeerd. Wel kan men als men de boter er toch in verwerken wil, deze Tlak voor het opdoen door de groente roeren, de zuivere groente en botersmaak blijft dan behouden. Recepten (voor 4 personen): Spinazie. Bereidingswijze 1. 2 K.G. spinazie, bloem en zout. De spinazie uitzoeken, wasschen en vlug gaar3 Itoken zonder water en met zout, Kooktijd 5 a 10 min. pe groente afgieten (het vocht voor de -soep bewaren), klein snijden, hakken of malen met wat bloem en door even verwarmen de bloem gaar laten worden. Spinazie. Bereidingswijze 2. IV2 K.G. spinazie, 25 gr. maïzena of aardappelmeel, zout. De spinazie uit zoeken, wasschen en rauw snijden, Opzetten zonder water en gaar koken. Kooktijd 5 10 min. Het vocht binden met de aangemengde maïzena of aardappel meel. Savoyekool of wittekool. 1 K.G. savoyekool of witte kool, zout, 1 d.l. taptemelk, bloem, noot. De kool j snipperen of schaven, opzetten met weinig kokend wa- 1 ter en zout en vlug gaar koken. Als de kool even ge- I kookt heeft, de groente omleggen. Naar verkiezing wat melk toevoegen en deze binden met de over de kool gestrooide bloem. een soep, een stamppot en een stoofschotel. I Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Eenlgen tijd geleden werd reeds aangeraden de warme maaltijd in één pan klaar te maken, aangezien er zuinig met de brandstof moet worden omgegaan. In deze één-pans-gerechten is gemakkelijk afwisseling te brengen. Men kan ze in den vorm van een soep, stamppot of stoofschotel geven. In brandstofverbruik komen met de echte één-pans-ge- jechten overeen de maaltijden, die bestaan uit peulvruch ten (bruine- en witte boonen, capucijners) met aard appelen en een sla van rauwe groenten. Dit geldt natuurlijk alleen wanneer de peulvruchten in de liooikist of in kranten gaar gemaakt worden. Nadat de geweekte peulvruchten 20 a 30 minuten zijn voorgekookt, blijven ze ln de hooikist of in kranten ongeveer 4 uur staan; de aardappelen hebben een klein half uur noodig en de groente-sla speelt, wat brandstofverbruik betreft geen rol. Thans volgen eenige recepten voor 4,personen. bloemkoolsoep met groene kruiden. 1 kg, aardappelen, U/2 liter taptemelk, \/2 liter water, 1 bloemkool, 1 prei of ui, bladselderij, peterselie, wat bo ter of vet, zout. De aardappelen schoon boenen, in stukken snijden en met 1/4 liter water, de fijn gesnipperde prei, de gewas schen en in stukken gesneden bloemkool gaar koken. Kooktijd pjirri. 20 min. Het mengsel tot een gelijke'purée stampen, met de nielk en de rest van het water verdunnen. De soep een oogenblik laten doorkoken en wat zout, boter of vet en de fijngehakte petersèlie en selderij toevoegen. stamppot met snijbiet. li/2 kg. aardappelen, 3/4 kg. snijbiet, 150 gr. magere kaas, wat boter of vet, wat zout. De aardappelen schpon boenen, in stukken snijden en met een bodempje water en wat zout in pl.m. 25 min. gaar koken. De kaas raspen, bij de aardappelen voegen en het geheel fijn stampen. De snijbieten wasschen, uit 1 laten lekken, fijn snipperen en met de aardappelen ver mengen. Het gerecht nog even door en door heet laten worden, nadat de boter of het vet en het zout zijn toe gevoegd. stoofschotel van slaboonen en bloemkool W/2 kg. aardappelen, 250 gr. slaboonen, 1 kleine bloem kool, 100 gr. sausijsjes, 50 gr. taptemelkpoeder, wat boter of vet, wat zout. Wat water in een stoofpan aan de kook brengen, de helft van de schoon geboende, ln vieren" gesneden aard appelen erin leggen, daarop de afgehaalde gebroken boontjes, dan de gewaschen saucijsjes, vervolgens de ln stukken gesneden bloemkool, de rest van de aardappelen en wat boter of vet en zout. De pan sluiten, de inhoud vlug aan de kook brengen en In 1/2 uur gaar koken. Het taptemelkpoeder met wat water tot een glad papje aanmengen en aan de overige bestand- deelen toevoegen. Het geheel losjes door elkaar roeren en nog even doorwarmen. Het ovxertolilge vocht in een saus kom gieten. Het gerecht in éen -dekschaal of in een vuur vasten schotel overbrengen. sla van kropsla, tomaten, bloemkool. 1 krop sla, 1/2 kg. tomaat, 1 kleine bloemkool, 4 lepels taptemelk, wat azijn of citroensap, fijngemaakte aard appelen, zout, mosterd en fijngèsneden kruiden. De bloem kool 3/4 uur in water met wat zout zetten. De sla wasschen en laten uitlekken, de tomaten in plakjes snijden en de bloemkool in kleine stukjes verdeelen. Van taptemelk, azijn of citroensap, fijn gemaakte aardappelen, zout, mos terd en kruiden een slasausje maken en met de groenten verbengen. Deze sla als groente geven bij een maaltijd van peulvruohten (indien men daar over beschikt) en aard appelen. ROZEBOTTELS. Een uit voedingsoogpunt waardevol product. Het jongste nummer van het maandblad van de Stichting tot Wetenschappelijke Voorlichting op voedingsgebied iiVoeding" bevat o.m. een artikel van Martine Wittop Koning over bovengenoemd onderwerp, waaraan het vol gende ontleend is: „In tuinen en plantsoenen, aan hagen en in het wild, hebben de als botanische rozen bekende soorten haar bloemblaadjes laten valen; de bottels zijn aan het uit groeien en binnenkort zullen de struiken weer prijken met hun vruchten, die van Augustus tot October in vitamine C gehalte toenemen. Grooter of kleiner zullen de bottels zijn, afhankelijk van de rozensoort: de rosa rugosa b.v. is in het bezit van flinke vruchten, de rose rubiglnosa (o.a. jn de duinen te vinden) kenmerkt zich door haar talrijke kleine ovale botteltjes". Met het oog op het verzorgen van onzen wintervoor raad zijn rozebottels van belang omdat er een zeer goede lam van kan worden gemaakt. Hiervoor werden vroeger vrij tijdroovende recepten gegeven; een proef heeft echter geleerd dat een veel minder bewerkelijke wijze tot het zelfde resultaat leidt. Het vereenvoudigde recept voor rozebotteljam luidt als Volgt: Kook de gewasschen rozebottels in een gesloten pan biet een bodempje water zachtjes tot moes, wrijf het moes door een zeef en weeg het. Voeg bij elke kg. vruchtenmoes 1 dl, bessensap (bij voorkeur zelf-bereid) en 1 kg. suiker, laat het mengsel onder voortdurend roeren even tot de vereischte dikte Inkoken en giet het dan in de zorgvuldig schoongemaakte potjes; sluit die af met in kokend water gedoopt perkament- of cellophaanpapier. Voor rauwe rozebottels wordt als vitamine-waarde een gehalte aangegeven, dat vijfmaal zoo groot is als dat van de ln dit opzicht reeds zeer hoog geschatte zwarte bessen en tienmaal zoo groot als dat .van sinaasappel, citroen of grapefruit. Voor de practijk mogen wij het dus zóó uit drukken, dat 6 g. rauwe rozebottels in de dagelijksche behoefte aan ascorbinezuur (pl.m. 50 m.g.) kan voorzien, terwijl voor hetzelfde doel noodig zou zijn bijna 100 g. citrusvruchten. Zelfs wanneer rekening wordt gehouden met eenig ver- Hes gedurende de jambereiding (de bottels schijnen vrij goed hun vitarninewaarde te behouden), dan blijft het Joch van belang om voor den winter deze aanvulling van het in dat seizoen slechts schaars voorkomende ascorbine zuur dankbaar te aanvaarden. Behalve door het gebruiken van rozebottels, is dit ook Mogelijk door het drinken van rozebottelthee, verkregen door het aftrekken van gedroogde rozebottels; deze drank kan bijv. bij het ontbijt op smakelijke wijze de „echte" thee vervangen. De gewasschen bottels laten zich gemakkelijk op een stofvrije plaats (uitgespreid op een ^1 schoon papier bijv.); se worden in een gesloten trommel opgeborgen en op een aroge plaats bewaard. (De Jaarbeurs te Utrecht bestaat thans 25 jaar en de thans nog geopende Beurs is de 45ste). Vijfentwintig jaarbeursjaren, Wel een gedenkwaardig feit, Om een oud woord niet te sparen: Groote grut, waar blijft de tijd...... Vijfentwintig jaarbeursjaren En dan vijfenveertig maal. Ik wil met respect verklaren: Dat 's éen mooi eri trotsch totaal. Hoeveel leden van besturen Hebben zich daarvoor geweerd, Hoeveel welbestede uren Daarvoor georganiseerd. Hoeveel flinke zakenlieden Zijn in dat kwarteeuw bestaan, Om hun waren aan te bieden Niet ter Jaarbeurs opgegaan. Hoeveel veelvouden van dezen Hebben niet gezegd sindsdien: Op de Jaarbeurs moet je wezen Voor je zaken: gaat dat zienl Ja, de Jaarbeurs is verschenen En zij hield krachtdadig stand Door veel crisisjaren henen, Zakencentrum voor ons land. Meer dan 't leven slechts bewaren Deed zij, door gezonden groei. 'k Wensch haar graag nog vele jaren In een onverflauwden bloei. De. rozebottelthee kan op twee wijzen bereid worden. I. Reken van de gedroogde bottels (met pitten en al ge bruikt) ongeveer 1/, eetlepel per persoon; doe ze in een pannetje met per persoon 1/4 L. water en laat ze' 15 mi nuten zachtjes koken. II. Reken per persoon Vb eetlepel gedroogde rozebottels en laat die met 1/4 L. water per persoon gedurende den nacht weeken. Breng het mengsel aan de kook en laat het daarna nog 10 minuten trekken (bijv. onder een thee muts). In beide gevallen wordt de vloeistof door een zeefje in kopjes geschonken en naar smaak voorzien van wat suiker of wat zoetstof. textieldjefstal en nog wat. AMSTERDAM 16 September. De reeks diefstallen van textielgqederen is gisterennacht voortgezet met een in braak in een kleedingmagazijn aan den Kloveniersbui-g- wal, waar de dieven óver het dak binnenkwamen, dat zij via een naastgelegen leegstaand perceel bereikten. De bult, welke hun in handen viel, bestond uit een hoeveelheid mantel- en japonstoffen, ter waarde van ongeveer f 6000. Uit een winkel in de Van Ostadestraat werden 150 sta ven-zeep en 100 pakjes zeeppoeder gestolen. De dieven waren daar piet behulp van een valschen sleutel binnen gekomen. Door het uitbreken van eenige planken hebben onge- wenschte bezoekers zich toegang verschaft tot een loods aan den Laanweg. Zij namen een kist spercieboonen, een kist druiven en een zak aardappelen mee. FIETSENDIEFSTAL. Twee jaar had de officier geëiseht tegen een timmerman uit Amsterdam, die een damesfiets had gestolen. De Rechtbank veroordeelde hem tot 1 jaar gevangenisstraf. Een andere timmerman, verdacht werd van heling en tegen wien de of ficier IV2 jaar had geëiseht, werd vrijgesproken. DIEFSTAL VAN SPEK. Twee Haarlemsche broers werden veroordeeeld wegens het stelen van een baaltje spek, tot vijf en vier maanden gevangenisstraf. De officier had tegen beiden verdachten 8 maanden geëiseht. Ver dediger was mr. J. C. v. ,d. Wall. De sjah van Iran afgetreden. ISTANBOEL, 16 September. (D.N.B.) De zender van Teheran heeft heden om 12 uur 10 medegedeeld: „De sjah is hedenochtend afgetreden." BIRMA-WEG DOOR AARDVERSCHUIVINGEN GEBLOKKEERD. NANKING, 16 September. (Domei) Volgens hier ontvangen betrouwbare berichten is Tsjoengking voor een nieuw dilemma geplaatst ten aanzien van een vlotten toevoer van oorlogsmateriaal als gevolg van het feit dat de weg door Birma op meer dan 200 plaatsen door zware aardverschuivingen is ge blokkeerd. Adolphe Engers: Drummen. Bij A. W. Bruna en Zoon's Uitgevers Maat schappen N.V. te Utrecht verscheen het filmscena rio „Drummen" door Adolphe Engers. Engers schreef dit scenario in opdracht van de bakende Fransche revuester Mistinguett. Van deii roman „Het Antwoord" door K. H. R, de Josselin de Jong, verscheen bij J. M. Meu- lenhoff te Amsterdam de 3de druk. Huwelijksrecht. Bij de Nieuwe Uitgevers Mij. Amsterdam ver scheen: Gegevens, betreffende het huweijksrecht, in Europa; het werkje* bevat een samenvatting van de voornaamste bepalingen der huwelijkswetgeving voor zoover deze van direct belang zijn voor den. Nederlandsehen ambtenaar van den burgerlijken stand en zal daarom in vele gevallen geoede diensten kunnen bewijzen. „Aan de voeten van Jezus" is de verzameltitel van een zevental toespraken die gehouden zijn voor de Mottlingerbeweging in Nederland. Het thema van alle redevoeringen is de menschen nader tot God tè brengen. De N.U.M.A. Uitgeversmaatschappij te Amsterdam zorgde voor de bundeling in een aardig boekje. PURMERENDER MARKTBERICHT, Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 16 partijen, we gende 39.000 K.G. Handel vlug. Hoogste prijs 40 plus f 5556, 20 plus f 40.0043.50 Gewicht 1849. Handel vlug. 4 Kleine Boeren 40 plus f 53—55 per 50 K.G., 1 Goudsche f 62.50 per 50 K.G. 2 Volvette Edammer f 55—61.50 per 50 K.G. Runderen, totaal 695 stuks: Vette koeien 323 voor levering. Gelde koeien 220 f 360470 per stuk, matig: Melkkoeien 102 f 380675 per stuk, matig; Stieren 30 voor levering. 20 pinken f 250395 per stuk. Matig. Vette kalveren 138 voor levering. Graskalveren f 150230 per stuk, matig; Nuchtere kalveren" voor de slacht 146 voor levering. Nuchtere kalveren voor de fokkerij f 4070 per stuk, matig. Vette varkens voor de slacht 35 voor levering. Magere varkens 45 f 3548 per stuk. Matig. Biggen 317 f 1848 per stuk. Matig. Schapen 580 f 5580 per stuk, matig. Bokken 245 f 25—70 per stuk, goed. Lammeren 799 f 30—55 per stuk. goed. Oude kippen en hanen (wit en rood) 80—90 per K. G- -Oude. kippen en hanen (blauw) 80—90 per K.G. Eenden 1200 80—90 per stuk. Haast. Zooeven ben ik te laat opgestaan. De excuses zijn even afgezaagd als onbevredigend. Om zeven uur was ik al wakker en hoorde het buiten stormen en rege nen, Mijn bed beviel mij zeer goed. Merkwaardig dat bedden zooveel weldadiger zijn in den morgen, als men ontwaakt, dan in den avond, als men er pas in ligt. Ik meende dat ik mij zonder eenig bezwaar nog even op mijn andere zijde kon keeren en een slot-tukje doen met het vaste voornemen, om acht uur te ontwaken. Indien ik mij dit goed inprent word ik meestal prompt op tijd wakker. Of was dat vroe ger zoo, in mijn jeugd? In elk geval ben ik pas zooeven tot het bewustzijn der rauwe werkelijkheid terugge keerd en zooeven was precies kwart voor negen. Nu kan alleen haast mij redden van een al te late komst op kantoor, waar velerlei bezigheden wachten. Die bezigheden en wel vooral de onaangename, schieten mij reeks-gewijze te binnen terwijl ik mij naar mijn waschtafel spoed en een blik op de klok werp. Langdurige ervaring heeft geleerd, dat het ge- heele proces van wasschen en scheren plus aanklee- den normaliter twintig minuten pleegt te vorderen. Ik neem mij voor een nieuw record te vestigen en dit op een kwartier te brengen. De start is snel, vanwege eenigszins summiere wasscherij. Vagelijk dringt tot mij door dat mijn vrouw dit beleid in mijn jongsten zoon ten scherpste veroordeelt en ér zich sinds jaren op toelegt, het hem af te leeren. Enfin, zij zien mij niet bezig. Het sche ren volgt. Ik wil dit ook niet zoo nauw nemen, maar het mesje van mijn Gillette vindt het nog minder noodig. Het 'schraapt nauwelijks. Het is bot. Waarom heb ik het gisteren niet door een nieuw vervangen? Toen moet dat toch ook al gebleken zijn. Antwoord (haastig in het bewustzijn teruggedrongen): toen was het ook nogal laat. Kwaad peuter ik een nieuw mesje uit zijn vettigen omslag en monteer het inplaats van het botte. Dit kost minstens vijftien seconden. Het noopt tot een scheer-spurt, die bijna onmiddellijk verwonding ten- geyolge heeft. Ik verwensch den heer Gillette en zijn opsnijderij over veiligheid. Waar is het aluin-blok? Niet te vinden. Die duivelsche oudste jongen heeft het natuurlijk weer gebruikt en het ergens laten slingeren. Hoe vaak heb ik hem dat nou verboden? Ik scheer boos verder, het bloed afvegend met een spons-veeg en snijg mij opnieuw, ditmaal vlak onder mijn neus, waar het niet zoo snel pleegt te helen. Toornig roep ik, dwars door deuren heen, om het aluin. Er komt geen antwoord. Ik geef het scheren op, duik in mijn overhemd, grijp mijn boord en das, raak er even mijn gezicht mee en bespeur het bloed- vlekje op het boord pas als de das juist gestrikt is. Gaat het zoo? Neen, het gaat niet. Er is een confe rentie vandaag en die voorzitter is zoo'n allerkeurig ste man. Dus moet het wel. Er helpt niets aan. Das, boord en overhemd weer uit want het boord past alleen bij dit hemd en een ander stel opzoeken. Mijn gerechte toorn stijgt. Dit temeer als twee over hemden weer terzij gelegd moeten worden omdat zij aan den hals veel te wijd zijn geworden en in het. derde een speld blijkt te zitten, waaraan ik mij .prik. Het is 8 uur 59. Nu al die knoopjes laten verhuizen. Vier stuks zijn er. De manchetknoopen klemmen zich vast. Eén boor- denknoopje schiet natuurlijk onder een' kast. Ik vloek, wisch voor de zesde maal het bloed van mijn kin en bovenlip, duik onder die kast, stoot mijn hoofd, doe een^paar stof-zwarte vingers op bij het gegraai naar het knoopje, wasch die maar weer en besluit dan tot tergend-langzame bewegingen. Dit om het noodlot te sarren. Dat helpt even, maar dan wil mijn scheiding maar niet goed worden. Ik kam vergeefs. Recht is de streep wel, maar zij schijnt per se ln diagonale richting over mijn hoofd te moeten liggen. Drie herhalingen baten niet. Dan worden er ook nog haren weerbarstig en ik steek mijn hoofd onder water en hark haastig een vijfde scheiding, zonder er verder op te letten. Natuurlijk breekt daarna nog een schoenveter. Het zoeken naar een andere vergt eenigen tijd. Als ik hem vind is het 9 uur 8. De tweede raakt even in de knoop en mijn bovenlip bloedt nog, maar als ik de spons opnieuw grijp ligt het aluinblokje er onder. Hoe kan dat nou? Daarnet was het er zeker niet. Ik ruk nog een knoop van mijn jas, zeg daarbij hoonend „knap gedaan" tegen het Noodlot, dat geruischloos grinnikt, sla de deur hard dicht, ren de trap af (9 uur 14) en word door mijn vrouw, goed gehurpeurd en vriendelijk als zij 's morgens in den regel Is, begroet met: „Wat ben jij laatik dacht dat je vandaag zoo veel te doen hadje hebt. je gesneden met scheren, weet j,e dat?je scheiding is niet mooi". Men verwijt sommigen menschen dat zij wel eens humeurig zijn aan het ontbijt. Ik zal dat nooit iemand verwijten. Morgenochtend zal ik een nieuwe poging doen om het record van twintig op negentien minuten te bren gen mijn illusies zijn al geminderd maar dan met weloverlegd, rustig beleid. En vanavond zal ik er alles voor klaar leggen, als ik niet te slaperig ben. De Kunst der Voorbereiding moet ons helpen als wii niet zoo jong meer zijn. Niet: de haast. (Nadruk verboden). HET LEVEN VAN MADAME CURIE. Lezing: voor de Huisvrouwenvereeniging. De afdeeling Beverwijk van de Nederlandsche Ver- eeniging van Huisvrouwen hield Dinsdagmiddag in Hotel Ter Burg een ledenvergadering. Mevr. W. Bosch-Jesse uit Doetinchem hield een lezing over Ma dame Curie. Spreekster schetste, hoe groot en eenvou dig deze vrouw was, die alle voordeelen, welke aan den roem verbonden waren, afwees, zonder dat haar dit offers kostte. Mevr. Bosch besprak het boek „Ma dame Curie", dat door Eva Curie, de jongste van haar twee dochters, geschreven is en vertelde op boeiende wijze van de jeugd van deze begaafde vrouw. „Die nen, altijd dienen en helpen waar ze kon, dat was Madame Curie. Zij werkte eenige jaren op het platte land als gouvernante öm de studie van haar zuster te betalen. Toen ging zij naar de Universitet te Pa rijs, waar zij volkomen gelukkig was. Zij had alleen de mathematica en physica lief. Mede door haar on gelukkige liefde op het platteland had zij huwelijk en liefde uit haar toekomstplannen geschrapt, maar haar leven liep toch anders. Pierre Curie, een Fransch ge leerde, kruiste haar pad; tusschen hen ontstond een mooie en onbaatzuchtige liefde. Beiden werkten hard. In December 1898 kwam hun mededeeling, dat een nieuwe stof gevonden was dat zij radium noemden. In 1906 trof Madame Curie een groote slag door het overlijden van haar man; zij zelf stierf 4 Juli 1934 op 67-jarigen leeftijd." De presidente, mevr. A. Moens-v. d. Veen, dankte mevr. Bosch-Jesse voor deze lezing. Bij de bestuursverkiezing werden de presidente en mevr. H. de Vries-Visser herkózen; de dames H. Kotte-v. Ophoven, Waltmeyer-Lauwrier en H. Voet- de Vliegh werden gekozen. AARDAPPELENTELERS. Aardappelentelers, die niet zijn ingeschreven bij het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd en die 5 Are of meer kleigrond of 10 Are of meer zandgrond met aardappelen bebouwen, moeten zich (met de distributiestamkaarten van henzelf, van IN DE WEEK VAN 14 SEPT. T.M. 20 SEPT. Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN- Beschikbaar per persoon: 14 SEPT. T/M 20 SEPT. 1941 35-4 BROOD 35 BROOD 35 VLEESCH 35 VL.WAREN.. 35 MELK l 36 RESERVE 4 Rants. 1 Rantsoen V2 Rantsoen 1 Rantsoen 1^4 Liter 3 K.G Brood of gebak Vleesch of vl.waren Melk Aardappelen SEPT. t/M 4 OCT. 1941 In tijdvak van vier weken 114 ALGEMEEN. 1 K.G 1 1 1 1 K.G 115 ALGEMEEN. 250 Gram 250 250 250 250 Gram 116 ALGEMEEN. 500 Gram 500 500 500 500 Gram. M1.57 i «l°EM "'o Rantsoen Bloem, brood of gebak 4 4 4 4 Rants. C HAVERM. 250 Gram 250 Gram. 117 ALGEMEEN. 250 Gram 250 250 250 2bU Gram. 118 ALGEMEEN. 250 Gram 250 250 250 250 Gram. 119 ALGEMEEN. 100 Gram Vermicelli of maizena 100 100 100 100 Gram. 34-35 36-37 KAAS 100 Gram 400 400 400 400 Gram. 7 SEPT. T/M 24 SEPT. 1941 34-35 BOTER 250 Gram 34-35 VET 250 Gram I Boter Boter met reductie In tijdvak van een week 10 20 24 20 Rants 1 3 3 3 Rants. 7 3i/2 Liter 3 3 3 3 K.G. In tijdvak van 18 dagen 250 500 500 500 Gram 250 500 500 500 Gram. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij dèn kleinhandel op Maandag en Dinsdag niet geoorloofd. EEN RANTSOEN IS: BROOD: 100 gram brood BLOEM: 70 gram tar webloem. -meel, rog gebloem, -meel zelfrij zend bakmeel. HAVERMOUT: 250 gr. havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlok- ken. GORT: 250 gram gort, gortemeel, grutten. VERMICELLI: 100 gr. vermicelli, macaroni, spaghetti. MA 17,FN A 100 gram maïzena, sago, aard- aonelmeel, óf 100 gr. zetmeel, verwerkt in oudriingDoedpr of pud- dingsauspoeder. VLEESCH: 100 gram vleesch, gewicht van heen inbegrepen. VLEESCHW A R.F-N' 75 gram gerookt of ge kookt vleesch, óf 75 gram gerookte worst soorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverarti kelen, tongeworst, I nierbrood óf 150 gram bloedworst, zure zult. Nog eenige andere bonnen PETROLEUM. BON 13 (Bonkaart M en O) t.m. 5 October: 2 L. SCHEERZEEP ENZ. BON J (Textielkaart) T.m. 31 Dec.: 50 gr. ZEEP (Bonkaart Algem.) BON 113 en BON „B Zeep" der Zeepkaart/en P. en Q. T.m.'30 Sept.: 150 gr. toiletzeep, 90 gr. huishoudzeep, 200 gr. z. zeep (oude samenstel ling). 100 gr. z. zeep (nieuwe samenstelling), 300 gr. z. zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder, 450 gr. waschpoeder. HONDENBROOD. BON 16. T.m. 30 Sept.: Groep 1 en 2: 10 Kg; Gr 3: 8 Kg; Gr. 4: 5 Kg; Gr 5: 4 Kg; Gr, 6: 3 Kg. KATTENBROOD. BON 16. T.m. 30 Sept.: 1V2 kg- BRANDSTOFFEN. Bonkaart Haarden en Kachels t.m. 31 Dec.: Bonnen 01, 02, 03 per bon 1 eenheid vaste brand stof Bonnen 05. 06, 07: 1 eenheid turf. Bonkaart Haarden en Kachels K t.m. 31 Dec Bonnen 01, 02. 03. 04 per bon 1 eenheid vaste brandstof. Bonnen 05, 06. 07, 08: 1 eenheid turf. Bonkaart Centrale Ver warming L t.m. 31 Dec. Bonnen 0111 per bon I eenheid vaste brand stof Bonkaart „Brandstoffen één eenheid" tot 1 Mei 1942: 1 eenheid vaste brandstof.. Bon 05 KF van de kaar ten M en N. Geldig t.m. 30 Sept.: 1 eenheid vaste brandstoffen. Bon Generator-anthra- ciet 9de periode 1 H.L. anthracietnootjes of 50 kg turfcokes. Geldig t.m. 30 Sept. Bon Generatorturf 9de periode: 50 stuks bag- gerturf. Geldig t.m. 30 Sept. hunne gezinsleden, alsmede van het inwonend perso neel) vervoegen in het gebouw van den distributie- dienst, Raadhuisstraat 5, op Vrijdag 19 September tus schen 9 en 12.30 uur of van 2 tot 5 uur. De telers, die weigeren of verzuimen hieraan gehoor te geven, stel len zich aan strafmaatregelen bloot. IN DAMESHOEDEN. v Op de markt in de Albert Cuypstraat te Amster dam, waar zooals u weet van alles te koop is, zag ik onder de vele tijdelijke winkels er ook een, waar alle mogelijke en ónmogelijke dameshoeden werden verkocht. Vooral onmogelijke, want u zult het mei' mij eens zijn: op het gebied van de dameshoeden mode zie je tegenwoordig weer zonderlinge dingen Nu zijn er menschen, die beweren dat het met de mode altijd zoo gaat. Wat als het pas „gelanceerd" is door de dames wordt uitgekreten als iets be spottelijks, wordt later door diezelfde dames mei genoegen aanvaard en niet zonder trots gedragen. Laat ons dus voorzichtig zeggen, dat er bij den hoedenvoorraad van de dikke juffrouw ik wil haar hier gaarne den naam „modiste" geven die aan het hoofd van het stalletje stond, exemplaren waren, die op dat oogenblik onmogelijk leken. Tot de marktbezoekers behoorde ook een groote, forsche vrouw van tusschen de veertig en vijftig, die vergezeld werd door haar echtgenoot. Zij hield halt bij de étalage van de modiste. „Ik zal 's kijke of hier wat is", zei ze tot haar man. „Die hoede in de winkels benne tegeswoordig zoo razend duur!" „Mevrouw....?" vroeg de dikke modiste uit- noodigend. „Laat u maar 's wat kijke!" zei de juffrouw. De verkoopster tnam een hoedje, dat eigenlijk niet veel anders was dan een puntig mutsje en zette het, met coquette beweging, op het hoofd van de juffrouw. Het ding gaf haar een hoogst naief voor komen, alsof zij zich verwonderde over alles wat zij zag. „Staat u goed!" zei de modiste en hield de juf frouw een handspiegel voor, waarin zij zich-zonder veel enthousiasme bekeek. Toen wendde zij zich tot haar mam. „Idioot!" zei deze, kort maar krachtig. Nadat de juffrouw eerst nog een model had op gepast en afgekeurd, dat deed denken aan een klein theekopje, staande op een geweldig grooten schotel, kwam de verkoopster met een hoofddeksel voor den dag. waarvan zij zeide dat dit „het nieuw ste" was en „iets zeer bijzonders" en dat het me vrouw zeker zou bevallen. Deze hoed had iets on wezenlijks. Het v/as niet duidelijk wat den maker bij het creëeren eigenlijk voor den geest had ge zweefd. De bol, staande op een vrij breeden rand. liep eerst in pijpvorm recht naar boven, om dan in eens naar voren te buigen onder een hoek van 45 graden en te eindigen in iets dat leek op een tweeden bol, door een glasblazen er aan geblazen. De juffrouw paste den hoed. „Staat u bijzonder!" zoo gaf de modiste als haar meening te kennen en hanteerde den handspiegel weer. Afschuwelijk!" zoo luidde het ooi-deel van den echtgenoot. „Net een elleboog van een kachelpijp!" „Nou, ik vind het wel een aardige hoed", zeizijn vrouw, zich niet zonder welgevallen in den spiegel bekijkend. „ik zal jou wat zeggen!" zei haar man op beslisten toon. „Als jij het hart hebt, dat mormelding te koo pen en op te zetten, ga ik niet meer met je de straat op"- „Nou en ik vin'm aardig en niet zoo duur en ik neem 'm!" zei de juffrouw uitdagend, na eerst nog eens in den spiegel gekeken te hebben, hqalde haar por- temonnaie uit haar tasch, betaalde en met haar nieuwen hoed op (de oude werd ingepakt) vertrok zij. De man ging even resoluut den tegenoverge- stelden kant op, keek nog even met woedenden blik naar zijn vrouw om, draaide zioh toen met een ruk om en liep door. Maar ongetwijfeld hebben zij elkaar thuis ont moet. En even zeker is het. dat de man, zij het dan misschien na harden strijd, zich'heeft moeten onderwerpen. Want de Mode is te machtig. J. C. E. Voor de kinderenJ O© Averaturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekeningen van f. wagner). 7. Op weg naar de Tov©naar .7. 't Was een vrolijke kik ker, die hun als gids was meegegeven.. Onder 't lo pen vertelde hij Barrabas en Hein heel veel over de kikkers en hun leven in die gezellige kikkersloot. Vooral toen hij vertelde van Ibrahim hoe hij ieder hielp zoveel hij kon, luis terden ze vol aandacht. Hein kende de meeste ver halen over Ibrahim wel maar Barrabas had ze nog nooit gehoord. Onderwijl schoten ze flink op de zon scheen heerlijk en de hele wereld zag er vriendelijk uit. En voor ze eraan dachten, hield de jonge kikker halt bij de ingang van een lange en donkere tunnel. Zelf ging hij niet mee naar binnen, dat durfde hij niet, Maar de weg was nu gemakkelijk te vin den: de tunnel door en dan zouden ze het palels van Bizam wel zien. Dus namen ze afscheid van hun prettigen begeleider en toen de jonge kikker met een paar sprongen in het hoge gras was verdwenen, keken Barabas en Hein elkaar eens aan. Daar stonden ze nu! 't Was waar, die tunnel zag er wel heel erg donker uit. Zelfs Barrabas voelde er niets voor om die pikzwarte duisternis in te gaan. Maar daar schoot Hein wat te binnen; vlak bij moest een ruïne liggen en daar huisde een grote* familie glim wormen. Die zouden hen waarschijnlijk wel kunnen hek Malva Silvestris. (Foto Hastings) Van de Malva-söorten, die we ln den zomer lang* wegen en dijken vinden, met hun hardnervige bl&' deren eri rose of witte bloemen, en later de grappif gevormde vruchtjes, waaraan het geslacht den Hol" landschen naam kaasjeskruid te danken heeft, kom* de Malva silvestris ook wel gekweekt voor, De bloemen van Malva silvestris verschijnen van Juni tot in den herfst en zijn licht purper van kleu* met donkere of witte strepen, de bladeren hebben vijf spitse lobben. Malva crispa is een andere van de gekweekte soorten, zoo genoemd naar den gekroesden bladrand. Dez» soort heeft witachtige bloemen en bloeit van Juli to* in den herfst. Malva mosehata, die in het wild vrij algemeen voor komt, is wel de meest geslaagde als tuinplant. D» plant Is mooi en stevig, de bloemen (de bloei duur* van Juni tot September) zijn groot en licht rose van kleur. M.m,, alba heeft zuiver witte bloemen. Deze' Malva's groeien in lederen, niet te zwaren tuingrond, liefst op een zonnig plaatsje. Naast het geslacht Malva zelf zijn er nog eenig» andere Malvaceae, die we in den tuin kunnen gebrui ken. Voor den border is Malope aan te bevelen. Malope trifida kan een meter hoog worden en draagt van Juli tot September bekervormige purperen bloemen. Malope trifida alba is de witte variëteit. Ook is er nog een variëteit grandiflora, de naam duidt het al aan, met groote bloemen en een variëteit praecox, die iets eerder bloeit namelijk van Juni tot Augustus. Malope Is zeer goed als snijbloem te gebruiken. Voor de Malope geldt dezelfde eischen als voor de Malva. een zonnige standplaats en een niet te vette tuingrond. Als derde Malva-achtige noemen we nog de ouder- wetsche, maar toch nog zeer geliefde Althaea rosea of de stokroos, die U allen wel zult kennen. De plan ten worden tot anderhalven meter hoog. De bloe men zijn groot en varieeren in kleur van witgeel en van purper—bijna zwart. Ook variëteiten met dubbele bloemen zijn verkrijgbaar A. J. D. pen.- Gelukkig, dat Hein zo overal bekend was, want anders waren ze lelijk vastgelopen. Dadelijk gingen ze op zoek naar de verblijfplaats van de gltmwormenfamïlie, waarvan er enkelen thuis waren. Hein stak dadelijk van wal met zijn verzoek of er misschien een paar glim wormpjes zo goed zouden willen zijn om hen bij te lichten bij de tocht door de donkere tunnel. Maar dat ging niet zo gemakkelijk! Eigenlijk waren ze juist van plan om naar bed te gaan. Ze hadden de hele nacht hun lichtjes moeten laten schijnen. Nee, ze waren veel te moe, het ging heus niet; geen sprietje op hun kop dacht eraan, om mee te gaan. Daar stonden Barrabas en Hein! Goede raad was duur. De kleine glimwormpjes waren niet te vermurwen, ze gingen naar bed en daarmee afgelopen. AGENDA VOOR BEVERWIJK. WOENSDAG 17 SEPTEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Meine Tante, deine Tante" en bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. WOENSDAG 17 SEPTEMBER Bioscoop De Pont: „Jeugd", 8 uur. Rex Theater: „Onder Gele Vlag", 8 uur. Thalïa Theater: „De Avonturier van Parijs", 8 uur DONDERDAG 18 SEPTEMBER Thalia Theater: „De Avonturier van Parijs", 8 uur AGENDA VOOR HAARLEM. WOENSDA^n eSEPTEMBER Rembrandt Theater: „In 't Gouden Haantje", 2.30 en 7.30 uur. Luxor Theater: „Intriges", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Stimme der Liebe", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: Watt en V2 Watt als „Comedianten", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. DONDERDAG 18 SEPTEMBER Groote kerk. Orgelbespeling 3-4 uur. Gem. Concertzaal. Volksconcert H.O.V. 7.30 uur. Zuiderkapel. Ds. C. J. Hoekendijk. 7 uur. Rembrandt Theater: „ln 't Gouden Haantje", 2.30 •?-n 7,30 uur. Bioscooptheaters: voorstellingen des middags en des avonas. Frans Hals Museum:. Tentoonstelling Oude Kunst. 12—4 uur,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3