IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMLIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De distributie. Operatie van den grootsten omvang ontwikkelt zich in het Oosten. 26e JAARGANG No. 270 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Umuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1-63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. BEVERWIJK DE INDISCHE LEERGANG. Het leven der Papoea's. In de bovenzaal van het veilinggebouw „Kennemer- land" is Woensdagavond wederom onder buitenge woon groote belangstelling de tweede leergang over de „Economische en geestelijke ontwikkeling van Ned.-Indië" gehouden. Spreker was weer de heer A. Bakker van het Bureau Onderwijszaken van het Ko loniaal instituut. Na een kort resumé over den eer sten avond vestigde spr. de aandacht op den grooten stroom van Westerlingen, die over Indië is gekomen. Het eerst war.en dit de Portugeezen. Als gevolg van den strijd tegen de Moren ging men toen steeds Zui delijker en daarbij ontdekten de Portugeezen Indië. Zij vestigden zich daar en zonden vele missionarissen naar Indië en Voor-Indië uit. Door een gelukkige omstandigheid maakte een Hollander, nl. Huygen van Linschoten, eens zoo'n reis van uit Lissabon mede en bracht daarbij één en ander in kaart. Dank zij de ge gevens van Van Linschoten, Houtman en Ds. Plancius vertrokken in April 1595 vier schepen van 100 a 200 ton bemand met 250 opvarenden op zoek naar dit land. In Augustus 1597 kwamen zij terug, maar slechts met 90 man. Ondanks de enorme moeilijk heden en gevaren vertrokken daarna in 2f/s jaar tijds 15 vlooten met 65 schepen naar de Oost. Zelfs vrou wen gingen mee en aan deze dappere vrouwen is heel veel te danken aldus spr. In den loop der eeuwen wisten de Hollanders daar hun macht tengevolge van een voorbeeldig bestuur, te verstevigen. In de laatste tientallen jaren is enorm veel verbeterd, Het onder wijs is zeer toegenomen door de stichting van vele scholen. Vervolgens wees de heer Bakker er op, dat de Voor- Indische cultuur gevolgd door die van de Islam gedu rende eenige eeuwen zich aan. de verschillende bevol kingsgroepen heeft medegedeeld. De beschaving ver schilt daardoor belangrijk met die van de Westersche volkeren, die allen de leerschool doormaakten en in opvolgende generaties genoten van Grieken en Ro meinen met 2000 jaren Christendom. Ook onderling zijn de verschillen tusschen de bewoners der ver schillende eilanden groot. Zoo leven de Papoea's voor een deel in het steenen tijdperk en zelfs nog vóór dit tijdperk. In vogelvlucht behandelde spr. vervolgens nog de gebruiken en gewoonten van de Papoea's. Een serie lichtbeelden over de Papoea's en hun paal- dorpen werden aan het slot geprojecteerd. Woensdagavond a.s. wordt de derde avond van dezen leergang gehouden. VEREENIGING VAN AQUARIUMHOUDERS. De Vereeniging van Aquarium- en Terrariumhou- 'ders „Kennemerland" houdt Zondagmorgen in hotel „Ter Burg" een ledenvergadering. De agenda ver meldt o.a. den uitslag der huiskeuring met prijsuitrei king en die de uitslagen van den kweekwedstrijd. EVANGELISATIE „MARANATHA". De Vrije Evangelisatie „Maranatha" heeft haar openluchtsamenkomsten besloten en zal nu weer met de Woensdagavondsamenkomsten beginnen. Deze sa menkomsten zullen ééns per 2 weken worden gehou den in hun gebouw Koningstraat 41 te Beverwijk, waarvan de openïngssamenkomst zal plaats vinden op Woensdag 24 September. Spreker Ds. Hoekendijk uit Bussum. Achtereenvolgens zullen verder de volgende sprekers optreden: W. Dubbeldam uit Rotterdam; Ed. W. Pera uit Den Haag; J. Sevensma, Amsterdam; J. A. Bruijn, Wassenaar; Ds. A. M. Berkhoff, Groningen en J. Kits uit Zeist. Voor al deze samenkomsten is de toegang vrij. HOOGOVENSTATEN. In fiel Statenhuis te Beverwijk heeft Woensdag avond de heer A. Demmers, ter inleiding van het wintercursuswerk,. een" ko.rte beschouwing gegeven over de I.V.I.O.-cursussen voor hen die aan dit ont wikkelingswerk gaan deelnemen. Hierna heeft de heer Bunschoten, leeraar en leider van het Fabrieksonderwijs aan de Hoogovens te IJmuiden, een praatje gehouden over sterrenkunde. Hierop volgde een geanimeerde- gedachtenwisse- ling. PERSONALIA. Voor het can'didaatsexamen geneeskunde eerste ge deelte slaagden P. L. J. van Haeff en B. v. d. Voet, beiden alhier. DE „FLORALIA"-TENTOONSTELLING. De jury voor de jaarlijksche potplantententoonstelling van de Floralia-vereeniging zal bestaan uit de 'neeren K. Steyn, A. J. Martens en A. v. d. Wel. De tentoonstelling wordt om 2 uur geopend. PRIJSUITREIKING VAN HET VOETBAL TOERNOOI. In het clublokaal van De Kennemers, café „Meeren- Stein", heeft gisteravond in tegenwoordigheid van df besturen der deelnemende vereenigingen, supportersver enigingen en spelers de prijsuitreiking plaats gehad van het voetbaltournooi om het kampioenschap van Midden- Kennemerland. De voorzitter van de Kennemers, de heer M. Lindner, sprak een kort welkomstwoord, waarna de heer K. Huis man, voorzitter van de organisatie-commissie, in een toe spraak constateerde, dat dit tweede tournooi een groot succes is geworden. De onderlinge vriendschapsbanden zijn nauwer toegehaald en bevestigd. Spr. hoopte, dat deze goede verstandhouding bij alle wedstrijden zou mogen zijn. Vervolgens herdacht spr. het overlijden van Cor van Roon, den doelverdediger van Beverwijk. Tenslotte dankte hij allen, die aan het welslagen van dit fournooi hebben meegewerkt. Met een toepasselijk woord reikte hij de prijzen uit, waarbij hij opmerkte, dat het was te voorzien, dat Stormvogels den beker zou winnen. Maar hij vond het gelukkig te kunnen eonstateeren, dat de tegenstan ders geen slecht figuur hebben geslagen. De Storm vogelsspelers ontvingen een draagmedaille en de laatst- geplaatste D. E. M. een her-inneringsmedaille. De heer M. Lindner wees hierna op het voorname doel, dat aan dit tournooi ten grondslag heeft gelegen, n.l. ver broedering van de sport in Kennemerland. Dit doel is vol ledig bereikt. Voorts wenschte hij de deelnemers een succesvolle competitie toe. De aanwezigen bleveh hierna nog geruimen tijd gezel lig bijeen. WAT DE TUINDERS KREGEN. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" „VRIJE VEILING". Spinazie per K.G. 6—12 Postelein per K.G. 12 Sla per 100 krop 3—3l/0 Andijvie per K.G. 7 Raapstelen per K.G. 3 Radijs per bos W0—2i/a Selderij per bos 2 Peterselie per bos 2 Tomaten per K.G. 1016 Prei per K.G. 7—9 Waspeen per K.G. 4.806 Bloemkool I per stuk 9—12 Bloemkool II per stuk 4—7 Komkommers I per stuk 8—11 Komkommers II per stuk 3—5 Knollen per stuk 7—9 Snijboonen per K.G. 1215 Dubb. boonen per K.G. 1215 Spercieboonen z. dr. per K.G. 21 Spercieboonen m. dr. per K.G. 21 Tuinboonen per K.G. 13—15 Pronkboonen per K.G. 10 Gele kool per K.G. 3l/0 Groene kool per K.G. 31/2 Bramen per doosje 30 Druiven per K.G. 50 Chineesche kool per K.G. 1012 JUBILEA BIJ DE PAPIERFABRIEKEN. Onder veel belangstelling herdacht de heer J. H. Stam Woensdag den dag, dat hij als 16-jarige jongen, in 1916 bij de Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen in dienst trad. Des morgens werd hij door het personeel van de afdeeling expeditie gehuldigd. De chef dezer afdeeling, de heer G. Duinker. her innerde er aan, hoe de jubilaris steeds in dezelfde afdeeling en tot groote tevredenheid van zijn supe rieuren werkzaam was. Spreker schetste den jubilaris als een vertrouwde en prettige collega. Namens de afdeeling werd den heer Stam een fraai handweef- tafelkleed aangeboden. De huldiging door de directie geschiedde in het bedrijfskantoor van de Papierfabriek, waar de heer ir. W. A. Staring de goede vérdiensten van den jubi laris schetste en vooral weer op diens buitengewoon geheugen en op zijn goede administratieve kwalitei ten. De jubilaris werd het gebruikelijke geschenk onder enveloppe overhandigd. Te zijnen huize aan de Duinvlietstraat werd even eens veel belangstelling getoond. De heer S.tam kreeg ook een groot aantal bloemen. NOG ZES JUBILARISSEN. Niet minder dan zes personen zullen in de volgende maand een jubileum bij de N.V. Ver. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen herdenken. 1 October a.s. herdenkt de heer Joh. M. Latenstein. houtdeskundige.- zijn zilveren jubileum. Oorspronkelijk was hij werkzaam als houthandelaar bij de firma Huybert v. d. Stadt, waarvoor hij twee jaar naar Archangel in Rusland ging. In 1916 is hij bij Van Gelder Zonen in dienst gekomen. Op denzelfden dag herdenkt de heer G. Blom, ar beider in de afdeeling Buitenploeg, in welke afdeeling hij sedert zijn indiensttreding werkt, zijn veertig jarig dienstverband. De heer C. L. Wassenaar, die vele jaren in de Houtstoffabriek werkte, herdenkt 2 October a.s. zijn dertigjarig jubileum. Op 5 October a.s. zal de heer W. C. Nijssen, die steeds in de afdeeling kapperïj heeft gewerkt en thans nog als houtkapper dagelijks zijn arbeid verricht# eveneens zijn dertigjarig jubileum herdenken. De heer G. van 't Veer, die nu als bovensnijder bij P.M. 5 werkzaam is, zal 15 October a.s. 25 jaar bij het bedrijf zijn. Tenslotte zal de heer N. H. Verwaters, die 13 jaar oud was, toen hij bij Van Gelder Zonen kwam 21 October zijn veertigjarig jubileum herdenken. IJMUIDEN VISSCHERIJBENOODIGDHEDEN EN OMZETBELASTING. Lezing door den heer J. van Beek. Voor de leden der Reedersvereeniging hield de heer J. van Beek, commies ter inspectie Haarlem der invoerrechten en accijnzen, een lezing over de werking der omzetbelasting 1940 ten aanzien van de levering van visscherijbenoodigdheden. Onder dé aanwezigen bevonden zich de heeren W. S. Noord hof, inspecteur der invoerrechten te Haarlem er Ket, commies-verificateur in den kring IJmuiden. De secretaris der Rëedersvereeniigng, de heer W. G. Meijboom, leidde den spr. in. Verschillende vrij stellingen zijn voor visscherijbenoodigdheden reeds verkregen door bemiddeling van deze organisatie, maar administratieve moeilijkheden zijn er nog té over. Teneinde een beter overzicht over die moei lijkheden te verkrijgen heeft spr. den heer van Beek tot een uiteenzetting uitgenoodigd. De laatste' gaf 'ter inleiding een.resumé van het ontstaan van de Omzetbelastingwet en het eigen lijke begrip „fabrikant". Verschillende artikelen konden door de soep,ele toepassing der bepalingen een z.g. vrijdom ver krijgen. De maatstaf was veelal het al dan niet na gelvast zijn der artikelen aan boord. De heffingen zijn in de periode 19331941 nog al eens wisselend geweest; in verband met het veranderde stelsel, dat in 1941 van kracht geworden is, werden de hef fingen grondig gewijzigd: Voor de reeders werd dit 2yz pet. bij levering aan handelaren en 5 pet. bij levering aan consumenten. De wijziging der omzetbelasting per 1 Juli 1941 bracht de consequente toepassing van het stelsel der herhaalde heffing met als gevolg dat voor de fa brikanten ook de vrijdom voor grondstoffen ver loren gmg. Er zijn echter lichtpuntjes en deze wilde spr. aanstippen: Voor de visch werd het tarief verlaagd tot 1 pet. bij levering aan andere ondernemers 3 pet. bij levering aan consumenten. Goedgekeurd werd, dat reederijen voor de zee- visscherij de scheepsproviand en andere scheeps- benoodigdheden voor de uitrusting van visschers- vaartuigen met 'vrijstelling kunnen betrekken. On der deze vrijstelling vallen behalve de scheepspro viand ook het visscherijgereedschap en de mate rialen om dit gereedschap en de schepen zelf te her stellen en eveneens ijs en zout. Echter niet fust, omdat dit weer terug komt. Voor de werking dei- vrijstelling heeft de reederij van den inspecteur een vergunning noodig, voornamelijk om vast te leggen, dat een administratief overzicht betreffende het inslaan en het verbruik der goederen zal wor den verkregen. Vrij van heffing is de levering van zeeschepen, dus de verkoop of nieuwkoop of onderlinge ver koop van trawlers. Eveneens zijn de leveranties van materiaal of uitrusting voor zeeschepen boven een gewicht van 100 K.G. vrij van omzetbelasting, een belangrijke beslissing waar het betreft b.v. re keningen van scheepstimmerlieden. Spr. gaf een uitvoerige uiteenzetting over de per centages van teruggave der heffing en in welke gevallen dit geschieden kan. Na de pauze beantwoordde de heer van Beek vragen, die naar aanleiding van zijn causerie bin nengekomen waren. SUPPORTERSVEREENIGING „DE STORM VOGEL". Het bestuur der supportersvereniging „De Stormvogel' deelt ons mede dat voor den uitwedstrijd Feijenoord Stormvogels te Rotterdam het vertrek per trein is be paald a.s. Zondag v.m. 11 uur van IJmuiden-West. Zij die dezen eersten uitwedstrijd in de nieuwe competitie wil len bijwonen kunnen zich opgeven bij den tweeden secre taris Enschedestraat 6, doch moeten direct bij opgave het bedrag storten voor de reis naar Rotterdam. Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 17 September 1941. Tarbot £7 per K.G,; Tong f 5.30—f 3,70 per K.G.; Kleine schol le soort f106f102; Kleine schol 2e soort f88—f65; Pufschol le soort £74—£52; Pufschol 2e soort f48—f23; Groote bot £82—£78; Kleine bot f 51—f 40; Groote schar £43—f41; Kleine schar £23—£19,50; Pufschar f22—f 15,50; Wijting £51—f41, alles per 50 K.G. Besommingen trawler: ZK 68, Johanne, 50 manden f 2175. Kotters: KW 148 f552; KW 109 f641; HD 108 £2280; HD ,125 f2214. Loggers: SCH 46 1892; SCH 39 f2531; SCH 223 1 2220; SCH 201 2334; SCH 247 £3159; SCH 443 f3144; SCH 274 I- SCH 402 f 2574; SCH 95 f 1825; SCH 64 f 1388; SCH 314 f 440; KW 144 f 1672; KW 18 f2115; KW 26 f 1966; KW 104 f 921; KW 97 1 482; KW 107 f 701. Aan den afslag waren 52 kustvisschers met een totale be somming van f 30.629. Wat minder brood en boter, maar meer aardappelen Het A.N.P. meldt: Van deskundige zijde verneemt het A.N.P. dat de ongunstige weersomstandigheden, die de oogst opbrengst gedrukt hebben, de voedselvoorziening voor den komenden winter in ons land niet gemak kelijker maken. Reeds in normale tijden zijn wij van invoer van elders afhankelijk. Ons land is op een na het dichtst bevolkte land van Europa; België heeft 4.6 inwo ner per H.A. cultuurgrond, Nederland 3.7 en het is onmogelijk een volk van 9 millioen zielen te voe den van de opbrengst van den hier beschikbaren cultuurgrond. Steeds moest een aanzienlijk deel van het benoodigde worden ingevoerd. En is de oogst opbrengst, gelijk thans het geval is, niet al te gun stig, dan stijgt de noodzakelijkheid van invoer in dezelfde mate. Nu is het bekend, dat Engeland zich van het wel of wee der burgerbevolking van zijn voormalige bondgenooten zeer weinig aantrekt. Het heeft den voedseltoevoer naar alle door de as-mo- gendheden bezette landen zonder meer stopgezet. Zoodoende slaat de ongunst van het weer en de vermindering van de oogstopbrengst op de distribü- tiemogelijkheden terug en dwingt tot eenige beper kingen. Het broodrantsoen zal, daar de graanoogst vrijwel overal lager geweest is dan normaal, eenige vermindering ondergaan. Ook de vetpositie van ons land wordt er, gezien het feit, dat de hoeveelheid krachtvoer voor het vee inkrimpt, niet beter op en een kleine vermindering der rantsoenen behoort niet de. onmogelijkheden. Inmiddels wordt al het mogelijke gedaan. Wij verklappen geen geheim, wanneer wij zeggen, dat de Duitsche autoriteiten hier te lande zich zeer veel inspanning getroosten, ook bij de autoriteiten te Berlijn, om de voedsel- lositie van Nederland zoo gunstig mogelijk te ma ten en aan de Nederlandsche distributie-autori teiten allen mogelijken steun bieden. De Nederlandsche distributie-autoriteiten gevoe len diep leed over elke beperking, die zij aan de bevolking moeten opleggen en zouden liever blijde klanken doen hooren. Doch voorzichtig en vooruit ziend beleid is nu eenmaal eisch en dit beleid zal té meer succes hebben naarmate de bevolking de auto riteiten sterker steunt en alleszins helpt om het saboteeren der distributie door den sluikhandel te gen te gaan. Inmiddels behoeft ook dit stukje niet enkel som berheid te ademen; het aardappelrantsoen wordt verhoogd. Wat wij in granen tekort komen, hebben wij des te ruimer in aardappelen mogen oogesten. Het zijn voorloopig in hoofdzaak veenaardappelen die een maximale opbrengst gaven en het eerst op moeten. En dit zijn niet de mooiste aardappelen, maar daarna komen de mooiere aardappelen. Dit koude seizoen maakt de vergelijking met de overwintering op Nova Zembla actueel. Tollens gaf de volgende versregelen daarover ten beste: Zij zien den leeftocht na, Herzien hem keer op keer, Bepeinzen voor hoe lang, Berekenen voor hoe velen, En stellen vast rantsoen, Om dagelijks uit te deelen. Wij leerden reeds op de schoolbanken de Hollan ders die op Nova Zembla overwinterden te bewon deren. Al zullen van ons in het komende winterseizoen niet direct heldendaden worden gevraagd, als van Willem Barentsz en de zijnen, het Hollandsche hart kan zich toch ook heden aan hen sterken. De winter moge koud zijn en de distributie af en toe wat aan den krappen kant, de volhardende kracht van het Nederlandsche volk blijft den ouden volksroem gestand doen. 20 tot 30% been bij het vleesch. 's-GRAVENHAGE, 17 September. De Secreta ris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met be trekking tot het percentage been, dat bij de distri butie van vleesch mag worden gerekend: In eenige gemeenten zijn- in de plaatselijke bla den of in slagerijen vaste beenpercentages gepu bliceerd, waardoor het publiek den indruk zou kunnen krijgen, dat het vleeschrantsoen gewij zigd is. Deze publicaties dragen echter geen enkel offi cieel karakter. Het beenpercentage is afhankelijk van de kwaliteit van het vleesch en kan derhalve niet vooraf vastgesteld worden. Wel kan in het al gemeen worden gezegd, dat ongeveer 20 tot 30 pet. van de hoeveelheid vleesch, waarop de distributie bonnen recht geven, mag worden berekend voor been. Een rantsoen vleesch, dat, zooals bekend is, 100 gram bedraagt, zal dus thans ongeveer 7080 gram vleesch en 2030 gram been mogen bevatten. Indien de klant zulks verlangt, moet het been worden bijgeleverd. RUILING MELKKAARTEN. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht 's-GRA,VBNHAGE, 17 September. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij. maakt bekend dat nog tot Woensdag 1 October a.s. de gelegenheid wordt gegeven groene melkkaarten bij de distributiediensten te ruiten tegen R-melkkaarten. Zooals reeds eerder is gepubliceerd, komen uitsluitend de groene melkkaarten van kin deren, die op 1 Februari j.l. nog geen 14 jaar oud waren, in aanmerking voor dit inruilen. Bij het ruilen moet de distributiestamkaart van het betrok ken kind getoond worden. Na 1 October a.s. zal geen gelegenheid tot ruilen meer geboden worden Duitsche duikbooten brengen zes koopvaarders tot zinken. Havenwerken en vliegvelden in Engeland uit de lucht bestookt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 17 September. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het Oosten ontwikkelen zich de aanvals- handelingen tot een operatie van den grootsten omvang. Duikbooten hebben in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan zes vijandelijke koop vaarders met een totalen inhoud van 27.000 br.t. tot zinken gebracht. In het zeegebied om Enge land hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloo- pen nacht in scheer vluchten twee groote vracht schepen zwaar beschadigd. Andere luchtaanval- bommenwerper neer". len waren gericht op havenwerken aan de Zuid oostkust van het eiland, alsmede op verschei dene vliegvelden. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechts vliegtuigen op 15 September concentraties van Britsche automobielen aan de Libisch-Egypti- sche grens aan en verstrooiden deze door het vu ren met de boordwapens. Bij een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op het vliegveld Heliopolis bij Kaïro in den nacht van 15 op 16 September ontstonden groote branden en ontplof fingen in vliegtuighangars en munitieopslag plaatsen. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant- en brandbommen op enkele plaatsen in Zuid- west-Duitschland. In woonwijken werd schade aan gebouwen aangericht. Marine-artillerie schoot twee, de luchtdoelartillerie een Britschen Vlammenwerpers rooken een zwaren Sovjet- bunker uit tijdens een Duitschen aanval op de bolsjewistische stellingen. (Foto Atlantic-Holland) Bekendmaking. Het Rijkscommissariaat deelt mede In aansluiting op de gisteren bekend gemaakte ver beurdverklaring van de vermogenswaarden der le vende leden van het Huis Oranje-Nassau wordt op grond van artikel 45 (1) van de verordening no. 138/41 door den Commissaris-generaal voor de veiligheid bepaald: Art. 1. Het noemen of gebruiken van namen der levende leden van het Huis Oranje-Nassau door eco nomische en niet-economische vereenigingen en stich tingen, openbare en particuliere instellingen en in richtingen, alsmede in firmanamen en als aanduiding van een handelsartikel is verboden. Eveneens is het gebruik van afbeeldingen verboden, waardoor een contact met het Huis Oranje-Nassau wordt aange duid. Art. 2. Handelingen in strijd met deze verorde ning zijn overtredingen en worden overeenkomstig artikel 45 (2) van de verordening no. 138/41 bestraft, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is vastgesteld. Art. 3. De afkondiging van deze verordening ge schiedt door bekendmaking in de. pers. Zij treedt met haar publicatie in werking. Kwaadaardige laster achterhaald. 's GRAVENHAGE 17 September. F. A. A. van der Pas te Tilburg heeft in het openbaar de door niets gegronde bewering geuit dat N. S, B.'ers in de Meidagen van het vorige jaar In Rotterdam op Nederlandsche soldaten heb ben geschoten. Wegens de lichtvaardige en lasterlijke bedoeling van zijn bewering werd Van der Pas ih hechtenis genomen en voor zes maanden naar een concentratiekamp gestuurd. (A.N.P.) VELSEN DRANKWET. Bij den burgemeester van Velsen is ingekomen een ver zoekschrift van Eele Dral van beroep caféhouder, wonende te Haarlem om een verlof A, voor den verkoop van zwak- aïcoholischen drank in de benedenlocaliteit van het per ceel Hoofdstraat no. 198 te Santpoort. t Vóór l October 1941 kan een ieder tegen het verleenen Van dit verlof schriftelijk bezwaren bij den. burgemeester feohrengep, INLEVERING VAN RI3ST. 's GRAVENHAGE 17 September. De Ned. Staats courant bevat een besluit van den secretaris generaal van het departement van landbouw en vis scherij, waarbij wordt bepaald dat hij die rijst voor handen of in voorraad heeft verplicht is deze bij de stichting Nederlandsche Meelcentrale te 's Graven- hage in te leveren, tot een hoeveelheid op het tijd stip en op de wijze als de directeur van voornoemde stichting zal bepalen. Voor de rijst wordt een vergoeding toegekend, welke zal worden vastgesteld door den directeur van voornoemde stichting in overleg met Jen direc teur-generaal van de voedselvoorziening. WAT WEET U VAN DE SPOORWEGEN? Op de Najaarsbeurs te Utrecht trok de enquête, die door de Ned. Spoorwegen onder bovenstaanden titel werd ingesteld, veel belangstelling. De enquêtograaf liet onmiddellijk zien, welke vragen goed en welke fout beantwoord waren. (Foto Fax-Hólland—De Haan c). De strijd in het Dnjepr-gebied in nieuw stadium. Overtocht der Duitschers over de rivier slaagde ondanks de moeilijke omstandigheden. In aansluiting .op het weermachtsbericht van' Woensdag verneemt het D. N. B. het volgende: Een nieuwe faze in de succesvolle gevechten tegen de Sovjets is ingetreden, nu de Duitsche Zuidelijke vleugel weder den strijd heeft opgenomen en een energieken aanval tot over den Dnjepr heeft ingezet. Achter dezen belangrijken riviersector waande de Sovjetverdediging zich voorloopig volkomen veilig, vooral waar het aanhoudend slechte weer der laatste weken de bewegingsmogelijkheid der Duitsche een heden buitengewoon bemoeilijkte. Hoewel de Dnjepr in zijn benedenloop 1 a 2 K.M. breed is, zijn de Duitsche troepen er toch in geslaagd hem op die plaatsen te bedwingen die voor een verdere voortzet ting der operaties van belang zijn. Evenals tijdens den veldtocht in het Westen de Maas bij Sedan en de Bovenrijn bij Colmar ondanks hai'dnekkige verde diging van den tegenstander bedwongen werden, ge lukte thans ook de overtocht over den Dnjepr, hoe wel de Sovjets zeer waakzaam waren en Herhaaldelijk hevige tegenaanvallen ondernamen op de snel .ge vormde bruggenhoofden. Een doorslaand sugce.s van den nieuwen Duitschen aanval ten Oosten van de bruggehoofden kan het geheele Dnjeprfront der Sovjets in gevaar brengen. Ten Oosten van den Dnjepr.liggen de belangrijke industriegebieden van Charkow en in het Donetzbekken, beide op ongeveer tweehonderd kilometer afstand van de Dnjeprbocht. De volgende groote natuurlijke verdedigingslinie ligt echter achter de Donetz, dus ten Oosten van de genoemde industrie gebieden,, Van militaire zijde wordt nog aan het D.N.B. ge meld: Bij de gevechten om den overtocht over den Dnjepr is het Duitschen pantserwagens gelukt tezamen met vluchtende bolsjewisten over een 1200 meter lange noodbrug over den Dnjepr op te rukken en op die wijze het eerste bruggehoofd aan den Oostelijken oever van den Dnjepr te vormen Ondanks de hardnekkige tegenaanvallen der Sovjets, die eenige dagen aanhiel den, konden de Duitsche troepen onder zware verlie zen der Sovjets het bruggehoofd behouden en verder uitbouwen. Bij de gevechten in dezen sector werden op een dag zeven Sovjetbatterijen tot zwijgen gebracht, talrijke pantserwagens en vijf kanonneerbooten vernield en 1500 gevangenen gemaakt. Op andere plaatsen aan den Dnjepr drongen eveneens Duitsche troepen tot den Oostenlijken oever van denDnjepr door en leden de volledig verraste bolsjewisten ook in deze gevechten zware bloedige verliezen. De telkens weer tegen de bruggehoofden ondernomen bolsjewistische aanvallen mislukten door de standvastigheid der Duitsche sol daten, Van honderd Sovjetpantserwagens, die in den sector van een Duitsch legercorps aanvielen, werden er in korten tijd 68 vernield, terwijl 'bij een den vol genden dag ondernomen Sovjetaanval 29 Sovjet pantserwagens in den strijd bleven. Door een ander legercorps werden binnen twee dagen 97 Sovjet pantserwagens vernietigd. In gevechten, die ver scheidene dagen duurden, verloren de Sovjets bij pantseraanvallen op een lichte Duitsche divisie 127 pantserwagens. Een Duitsche divisie infanterie maakte bij een aanval uit een bruggehoofd onderno men, in anderhalven dag 3700 gevangenen; tijdens zware gevechten om een ander bruggehoofd werden 13.000 gevangenen gemaakt. PARK VOOR LENINGRAD GEDRONGEN. Verder verneemt het D.N.B.: Op 16 September hebben de bolsjewisten aan den benedenloop van den Dnjepr geprobeerd de Hongaar- sche stellingen aan te vallen. Hun voornemen werd echter tijdig door de Hongaren bemerkt. Met zware verliezen voor de Sovjets werd hun aanvalspoging verijdeld. Een Duitsche pantserdivisie is voor Le ningrad in een door de Sovjets versterkt park binnen gedrongen met steun van het Duitsche -luchtwapen. Alle Bolsjewistische tegenaanvallen werden onder hevige bloedige verliezen voor de Sovjets afgeslagen. De bolsjewisten verloren talrijke pantserwagens van de zwaarste soort. Aan het Sovjetfront zijn de laatste vier dagen 268 bolsjewistische vliegtuigen vernield terwijl slechts 22 Duitsche machines verloren gingen, een verhouding der verliezen van 12 tegen 1. Drie Zweedsche torpedojagers gezonken Gevolg van een ontploffing. Naar het Zweedesche Telegraafagentschap meldt, heeft zich Woensdagochtend op een Zweed sche formatie torpedojagers in het scherengebied van Stockholm .een hevige ontploffing voorgedaan, waardoor drie torpedojagers zijn gezonken. Volgens de tot dusver bekende gegevens zijn 31 man gedood en 11 gewond. De Zweedsche omroep, meldt dal de drie gezonken "torpedoboot- jagers de' „Klas Uggla", de „Klas Horn" en da „Göteborg" zijn. Men neemt aan, dat een muniti»», ontploffing de oorzaak is van het ongeluk.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1