IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De nieuwe bonnen Successen in den strijd om de verdedigingsinstallaties van Leningrad. 26e JAARGANG No. 271 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, LJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Directeur? P. W. PEEREBOOM Hoofdre<Jacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. BEVERWIJK DE HANDEL AAN DE GROENTEMARKT. Veel vraag naar alle producten. Het aspect van de veilingen begint geleidelijk aan steeds meer het echte herfstbeeld te vertoonen. De aanvoeren van de meeste producten stelden in de af- geloopen week nog teleur, hoewel van enkele artike len een kleine vermeerdering viel waar te nemen. In het geheel genomen bleel het aanbod echter nog klein. Van de boonencampagne is het einde in zicht, uit gezonderd van de soort pronkboonen. De partijen worden steeds minder en de kwaliteit wordt er niet be ter op. Van de pronkboonen was de markt geregeld ruim voorzien, daar dit procluct nog volop geoogst wordt. De kwaliteit is zeer goed. Voop het grootste ge deelte gaat de aanvoer naar de fabrieken, hoewel ook door den handel flinke hoeveelheden werden afgeno men. De prijzen ondergingen deze week weer geen verandering. De aanvoer van tomaten viel deze week niet tegen, daar zoowel het natuur- als glasproduct ruim voor handen was. De prijzen varieerden naar soort van 10 tot 16 cent per K.G. Het aanbod van komkommers vermindert thans snel; ook de kwalteit wordt minder. De prijzen liepen uiteen van 4 tot 13 cent per stuk. Spinazie kwam deze week weer wat ruimer los en was voor 12 cent per K.G. vlot te plaatsen. Het aan bod van postelein was daarentegen weer zeer klein en kon daardoor slechts in kleine hoeveelheden aan den handel worden toegewezen. Eén van de producten welke op zich laten wachten, is bospeen. Binnenkort valt echter een grooter aanbod t.e verwachten, daar door de slechte weersomstandig heden in den afgeloopen zomer bij de meeste tuin ders dit product nog niet geoogst kan worden. Van sla wordt af en toe nog een enkel partijtje aan geboden, wat tegen den prijs van 3 tot 31/? cent van de hand gaat. De aanvoer van andijvie maakt eveneens nog geen groote .vorderingen, maar wel neemt het aanbod lang zamerhand toch toe Ook voor deze groente bestaat groote kooplust en ze wordt dan ook tegen den prijs van 7 cent per K.G. vlot afgenomen. Mooie partijen knollen werden aangeboden, die naar kwaliteit van 7 tot 9 cent verhandeld worden. Van prei kwamen slechts zeer kleine partijen aan 'de markt. Ook groene kool, waarvan anders in dezen tijd van het jaar al flinke aanvoeren aan de markt kwamen, komt nog heel weinig voor. De handel in de fruitafdeeling had deze week vrij wel niets te beteekenen. Appelen en peren waren er bijna niet en de meloenen en pruimen raken weer op. Alleen het aanbod van druiven was iets ruimer. UITSLAG HUIZENVEILING. Ten overstaan van mr. A. Moens is Donderdagmid dag in het veilinggebouw „Kennemerland" een open bare 'verkooping gehouden. Het verloop was als volgt: Perceel 1 A: Woonhuis met erf en grond aan den Groote Houtweg 175, groot 1.21 Are. Opgeboden door J. Kuys; alhier tot f 1725. Niet gemijnd. Perceel 1 B: Woonhuis met schuurtje, erven en grond aan den Groote Houtweg, groot 1.22 Are. Op geboden door J. Kuys tot f 1725. Niet gemijnd. De combinatie van beide perceelen staande op f 3450 werd gemijnd op' f 1 door Joosten, alhier. Perceel 2: Woonhuis met erf'en grond, aan den Heemskerkerweg 104, groot 1.67 Are. Opgeboden door H. Meyer te Velsen tot f 1650. Gemijnd door' E. van Rookhuizen op f 5. Perceel 2A: Woonhuis als voren, aan den Heems kerkerweg 108, groot 97 c.A. Opgeboden door H. te Velsen tot f 1550. Niet gemijnd. De combinatie van beide perceelen staande op f 3205 werd gemijnd op f 7 dooi- W. P. Langendijk, alhier. Perceel 2B: Woonhuis als voren aan den Heems kerkerweg 198, groot 97 c.A. Opgeboden door H. Meyer te Velsen tot f 1675. Niet gemjjnd. Perceel 2 C: Woonhuis als voren aan den Heems kerkerweg 110, groot 1.70 Are. Opgeboden door C. Bèentjes te Heemskerk tot f 2050. Niet gemijnd. De combinatie van deze laatste twee perceelen staande op f 3725. werd niet gemijnd. Dé combinatie van de. vier perceelen aan den Heemskerkerweg staande op f 6937 werd op f 1 ge mijnd door C. Beentjes te Heemskerk. Op 9 October wordt weer een veiling gehouden. KENNEMER PLUIMVEEVEREENIGING. Onderlinge konijnenkeuring. De Kennemer Pluimveevereeniging heeft Donder dagavond in het veilinggebouw ,,'t Centrum" een on derlinge keuring gehouden, waarvoor bevredigende belangstelling bestond. Keurmeester was de heer Hamaker uit Haarlem, die een zeer moeilijke taak had om uit het uitstekende materiaal de beste aan te wijzen. De keuring was streng, daar de konijnen aan een in alle opzichten nauwkeurig onderzoek werden onderworpen. Voor het oog van keurmeester Hamaker blijft niet veel verborgen en daarom wordt door de fokkers een dergelijke keuring, waar altijd waarde volle adviezen gegeven worden, zeer op prijs gesteld. Een advies is daarom van belang, omdat de fokker niet voortgaat met konijnen, waar voor de fokkerij niet veel inzit. De keuring had het volgende resultaat: Groote rammen: 1. ram van A. Pirovano, Velsen-N. Kleine rassen: 1. Kleine zilvers (licht bruine voed ster) van A van Riessen, Beverwijk. 1. Nest „Black and Tan" van R. de Boer, IJmuiden-Oost. De voorzitter reikte met een toepasselijk woord de medailles aan de winnaars uit en bracht hierbij tevens dank aan den heer Hamaker voor zijn keurirfg. FEDERATIE VAN JONG-HERVORMDEN. Donderdagavond hield de af deeling Beverwijk van de Federatie van Jong Hervormden een goed bezochte ledenvergadering in het Vereenigingsge- bouwaan de Oisterwijkstraat. De heer Stam ver welkomde de aanwezigen, in het bijzonder Ds. de Vries en den afgevaardigde van den kerkeraad. Spreker deelde mede, dat de bestuursfuncties als volgt verdeeld 'zijn: A. van Herwijnen, tweede voorzitter; K. Zwitser, secretaris; mevr. Welbe dacht, penningmeesteresse; C. Bakker, commissa ris, Ds. De Vries zal als adviseerend lid deel van het bestuur uitmaken. De heer Van Her wijnen bracht verslag uit van de gewestelijke vergadering, welke in Haarlem is gehouden, van de excursie naar het crematorium te Westerveld en van de drie bijeenkomsten welke ter behandeling van het onderwerp „De kerk in de branding" te Haarlem gehouden zijn. De heer Stam deelde mede dat er bij voldoende belangstelling een Bij bel-studiekring zal worden opgericht. Ook zullen dezen winter in samenwer king met den kerkeraad van Wijk aan Duin we derom jeugddiensten worden gehouden. Besloten' werd, dat de vergaderingen om de drie weken gehouden zullen worden. Als afgevaardigde naar de jaarvergadering dei- Federatie, die Zaterdag 4 October in Utrecht zal worden gehouden, werd de heer Zwitser benoemd. Na de pauze sprak Ds. J. de Vries over „De Ge meenschap in Christus". Nadat hij eenige vragen over dit onderwerp had beantwoord, werd de ver gadering op de gebruikelijke wijze gesloten. MARKTEN. De paardenmarkt op de Meerstraat wordt op Don derdag 2 October gehouden; de jaarlijksche vee markt op Zaterdag 25 October. VELSEN JUBILEUM BIJ DE PLAATWELLERIJ. Zaterdag 20 September zal de heer W. Wikke den 'dag herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij de N.V. De Plaatwellerij v.h. Olie en Gonnerman. TOONEELVEREENIGING „CONCORDIA". Voor haar eerste uitvoering in het komende seizoen heeft de tooneelvereeniging „Concordia" het blijspel in 3 bedrijven „De houten ham" van Henk Bakker in Studiegenomen. De regie berust bij den heer L. W. Boeree. -| FEDERATIE JONG-HERVORMDEN. In de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk hield de afdeeling Velsen van de Federatie van Hervormde Jongeren haar goed bezochte jaarver gadering. Na de opening door den waarnemend voorzitter, den heer H. D. Lokhorst, sprak Ds. Johs. Brons geest over „Augustinus". Spr. behandelde het rijke leven en werken van den grooten kerkvorst. In de hierop volgende discussie beantwoordde de spreker eenige vragen. De jaarverslagen van den secretaris en de pen ningmeesteresse, den heer P. J. de Wijs en mej, G. Vennik, alsmede het verslag van de kascommissie, werden goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de hee- ren H. D. Lokhorst en C. J. de Wijs werden her kozen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergade ring der Federatie, welke 4 October te Utrecht wordt gehouden, werd benoemd de heer E. J. v. d. Brink. Een bestuursvoorstel tot verhooging van de con tributie werd, na uiteenzetting van de daartoe ge bleken noodzakelij kheid, aangenomen SANTPOORT BIJBELTENTOONSTELLING. Woensdag 24 en Dondei'dag 25 September a.s. wordt door de afdeeling Velsen-Santpoort van het Ned. Bij belgenootschap in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Santpoort een Bijbeltentoonstel ling georganiseerd. De opening heeft plaats te 3 uur door Ds. Joh. Bronsgeest van Velsen IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f7,50—f6,80 per K.G.; Tong f5,30—f3,20 per K.G.; Kleine schol le s. f 00—f84; Kleine schol 2e s. f74—£55; Zeischol f 00; Pufschol le s. 156—f43; Pufschol 2e s. £35—£13; Groote bot £84—f71; Kleine bot £45—f37; Groote schar f41—£37; Kleine schar f33—23,50; Pufschar r 22,50 £1,50; Makreel f146; Wijting £37—f28,50, alles per 50 K.G. Besommingen trawler: IJM 107, Johanna, 70 mnd. f 2275. Kotters: HD 7 £1414; HD 18 f 2642; KW 148 f 456; IJM 203 £3000; IJM 223 f 349; IJM 224 383. Loggers: VL 132 f 2795; IJM 282 f1919; SCH 189 f 3886; SCH 496 1945; SCH 332 2692; SCH 243 2952; SCH 30 f 4221; SCH 73 3098; SCH 159 £2135; SCH 97 3280; SCH 245 4299; SCH 250 1633; SCH 324 f 2823; KW 45 3051; KW 09 £2470; KW 59 1448; KW 60 908; KW 20 1958; KW 58 f2017; KW 33 f 1365; KW 173 £1321; KW 38 £2998; 'KW 2 3965; KW 52 f 1339. SCHEVENINGEN 18 September 1941. Noteering schokkervisch; Griet £2,80—£3,30; Kleine tar bot £3,10—f 3,60; Slips f2—£2,00, alles per K.G. Middelschol 72,40—f 110; Klelnschol £48,90—£67; Pufschol f23—26,40; Bot £41,40—f G5; Poon £56; Schar £14,90—f25, alles per kist van 40 K.G. Aangevoerd van elders: Klelnschol fl,G0; Middelschol f2,10; Kleine slips f2; Gioote slips f2,60; Wijting f 24,50— f 25, per 25 K.G. EEN MOOIE BESOMMING. De trawler Johanna IJM 107 keerde terug met een lekken ketel. Het schip, dat Maandag jl. naar zee was vertrokken, had een vangst van 100 man den en besomde na twee dagen visschen het mooie bedrag van f 2275. Ds. Zwiep blijft in IJmuiden. Wij vernemen dat ds. A. Zwiep, predikant bij de Chr. Ger. Kerk die een beroep naar Zwaagwesteinde had ontvangen, voor dit beroep bedankt heeft. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch tv eermachtsbericht Het oud-West-Friesch costuum luisterde het ringsteken met paard en kar, dat te Hoorn werd gehouden ter gelegenheid van den L. T. M.-dag, op. De heer en mevrouw Houter uit Wognum vormden gen interessant paar, niet het minst om de karakteristieke kleederdracht. (Foto Pax-Holland—De Haan c) Minder brood, meer aardappelen 's-GRAVENHAGE; 19 September. Voor het tijdvak van Zondag 21 tot en met Zaterdag 27 Sep tember zijn als nieuwe bonnen aangewezen; voor brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en melk de nummers 36 en voor aardappelen bon 37 re- SSDe aangekondigde vermindering van het brood rantsoen gaat. met deze periode in. Op de bonnen 36-4 brood zullen de gewone 4 rantsoenen verkrijg baar zijn, doch voor de overige bonnetjes 36 brood zal in plaats van 1 rantsoen de volgende week y2 rantsoen worden verstrekt. Tengevolge hiervan wordt de wekelijksche hoe veelheid brood: voor kinderen tot en met 3 jaar 900 gram, voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar 1800 gram, voor kinderen van 14 tot en -met 20 jaar, 2000 gram en voor volwassenen 1800 gram. Daartegenover staat een verhooging van het aardappelenrantsoen met kilo, zoodat op bon 37 reserve 3% kg. aardappelen gekocht zal kunnen worden. Zware tuchthuisstraffen tegen communisten. 's-GRAVENHAGE, IS September. In het proces tegen communisten uit Amsterdam heeft het Deut sche Obergericht in den Haag Donderdag vohnis geveld. 22 beklaagden werden veroordeeld tot tucht huisstraffen tot 12 jaar. Van het uitspreken van nog zwaardere straffen heeft men alleen afgezien, om dat de beklaagden geen leidende functionarissen waren en hun daden gepleegd zijn vóör 22 Juni 1941, den dag waarop de oorlog met de Sovjet-Unie begon. Wie na den 22en Juni 1941 communistische actie voert, heeft, zooals reeds bekend is gemaakt, de doodstraf te wachten. (A.N.P.) kippendief op heeterdaad betrapt. Een landbouwer in de gemeente Kaarden, die reeds tweemaal gedupeerd was door een dief, die zijn kippen stal. heeft thans den man op heeterdaad weten te betrappen. Eenige dagen geleden kwam de landbouwer tot ae ontdekking, dat uit zijn kippenhok 7 hennen waren ontvreemd en twee dagen later was de pluimvee stapel weer met 4 kippen verminderd. De diefstallen geschiedden steeds op klaarlichten dag en de land bouwer gaf hierop zijn oogen goed den kost. Thans is het hem gelukt den dief op heeterdaad te betrappen. I-Tij zag den man in gehurkte houding voor het kippenhok zitten en zonder dat de dief het bemerkte waarschuwde hij een in de nabijheid wer- lconden arbeider, waarop beiden het land afzetten, Op het laatste moment ontdekte de dief het voor hem dreigende gevaar en zette het op een loopen. Met eenige groote sprongen wist de landbouwer den dief nog juist t'è 'grijpen, waarbij beiden half in een sloot geraakten. De man werd door de intusschen gewaarschuwde politie overgenomen en naar het politiebureau overgebracht. I-Iet bleek een Amster dammer te zijn, die zich op den Rijksweg regelmatig trainde voor wielrennen en en passant de kippen wegnam en deze in Amsterdam verkocht MEISJE IN EEN KELDERPUT VERDRONKEN. KERKRADE, 18 September. In Banholt, gemeente Meer, is het vierjarig dochtertje van den landbouwers familie H. in een kelderput gevallen, waarin water was geloopen. Na enkele minuten werd het lijkje opgehaald. Geneeskundige hulp kon niet meer baten. VERDUISTEREN van 19,47 tot 7.22 Maan 20 Sept. op <.14,19 Sept. onder 18.S9 Nachtwakers stalen zelf. Wanneer 's morgens om 4 uur het straatverkeer weer vrij is, geven politie en recherche hun oogen extra den kost, wijl op dat uur hier en daar lang- vingerige lieden te voorschijn plegen te komen, die hun buit in veiligheid willen brengen. Zoo trok dezer dagen op de Reguliersgracht te Amsterdam een fietser de aandacht van twee re chercheurs, wijl hij een groot pak achter op zijn rijwiel vervoerde. Hij bleek een hoofdbewaker van een bewakingsmaatschappij te zijn en een rol stof te vervoeren, dien hij in een cape had ge wikkeld. Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat de rol stof afkomstig was van een confectiefabriek aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, welker eigenaars, met het oog op de vele textieldiefstallen in den laatsten tijd, een nachtwaker hadden aan gesteld, die in de'fabriek dienst deed. Deze bewa ker had tezamen met den hoofdbewaker die hem notabene moest controleeren, den rol stof, welke een waarde van pl.m. f 450 had, tot goeden buit verklaard. De beide oneerlijke bewakers zijn in arrest ge steld. PRIJSREGELING VOOR MOSSELEN. In verband met de opening van het mosselensei zoen per 15 September jl. is in de Staatscourant van dien datum een prijsregeling voor mosselen ge publiceerd. Van belang voor den consument is voorts, dat voor mosselen in azijn, gelei en tomatensaus even eens een prijs is vastgesteld. Op deze wijze is voor komen, dat de prijs van het onbewerkte product door latere bewerking onevenredig zal oploopen ten koste van den consument. Havenwerken in Zuidoost Engeland gebombardeerd. Hoofdkwartier van den Führer, 18 September (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In de Oekraïne gaan de aanvalsopei-aties ten Oosten van den Dnjepr onweerstaanbaar voort. In den strijd om de verdedigingsinstallaties van Leningrad wei-den groote successen behaald. On- derdeelen van een enkele divisie infanterie hebben alleen 119 kazematten bestormd. In het zeegebied van de Krim, voor het eiland Oesel ïn het La- dogameer, aan de monding van de Wolchow en in de Witte Zee heeft de luchtmacht drie transport schepen, in totaal metende 3000 b.r.t. tot zin ken gebracht en 16 andere schepen zoo zwaar beschadigd dat aangenomen kan worden dat een groot deel van deze scheepsruimte verloren is gegaan. Bovendien werden een torpedojager, twee duilcbooten en vier motortorpedobooten der Sovjets vernietigd. Motoi-torpedobooten hebben voor de Engel- sche kust een door torpedojagers en bewakings- vaartuigen krachtig beschermd Britsch convool aangevallen en ondanks de krachtige afweer vier vijandelijke koopvaarders met een totalen in houd van 25000 b.r.t. tot zinken gebracht. Na een succesvol gevecht met de Britsche torpedojagers keerden alle booten onbeschadigd terug. Bij de Farör-eilanden werd een groot koopvaardij schip door vliegtuigen, welke uitgestuurd waren voor gewapende vei-kenuing der zee, in scheer- vlucht zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht havenwerken in Zuld-Oost-Engeland ge bombardeerd. Bij pogingen om gisteren de bezette gebieden aan het Kanaal aan te vallen, verloor de Britsche luchtmacht achttien vliegtuigen, Hier- van werden 15 in luchtgevechten en drie door de luchtdoelartillerie neergeschoten. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Een gering aantal Britsche bommenwerpers heeft in den afgeloopen nacht storlngsaanvallen ondernomen op Zuidwest-Duitschland". Een oorlogsdrama. Wegens mishandeling met doodelijken afloop ZVz jaar geeischt. BREDA, 18 September. Tijdens de oorlogs dagen van 1940, toen een groot aantal inwoners van Breda overhaast de vlucht nam begaven ook twee jongemannen uit Breda zich per auto naar België. In Brussel aangekomen kregen de jongelui twist, omdat een hunner den wensch te kennen gaf in de Belgische hoofdstad te willen blijven, terwijl de ander er op stond verder te rijden. Het kwam ten laatste tot een handgemeen en in een driftbui sloeg een twintigjarige Bredanaar zijn vriend dood. Donderdag had hij zich ter zake .van doodslag, subsidiair zware mishandeling met doodelijken af loop te verantwoorden voor de rechtbank te Breda. Na getuigenverhoor eischte de Officier van Justi tie tegen verdachte terzake van zware mishande ling met doodelijken afloop een gevangenisstraf voor den tijd vah 2% jaar. Roosevelt vraagt zes milliard dollar. Voor tenuitvoerlegging van de leen- en pachtwet. WASHINGTON, 18 September. In een bood schap, die den vorm heeft van een schrijven aan den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, heeft president Roosevelt het Congres verzocht een nieuw bedrag van 5.985.000.000 dollar toe te staan voor de tenuitvoerlegging van de leen- en pacht wet. (D.N.B.j. TER DOOD GEBRACHT. VICHY, 18 September. Naar uit Algiers gemeld wordt, zijn daar Donderdagochtend twee Franschen, die wegens hoogverraad ter dood waren veroordeeld, doodgeschoten. (D.N.B.) Staat van beleg in Kanton. Bomaanslagen te Nanking en Kanton, vuurgevecht te Sjanghai. Uit Sjanghai meldt het D.N.B.Als gevolg van een bomaanslag zijn te Nanking twee Japanners, vier Chi- neezen gedood en 40 personen gewond. De onbekende daders wisten te ontsnappen. Te Kanton zijn door een bomaanslag in een bioscoop in de buurt van het hoofd kwartier van de Japansche marine twintig personen gedood. Door een anderen bomaanslag werd een res taurant en twee auto's waarin Japanners gezeten wa ren vernield. In deze stad is thans de staat van beleg afgekondigd. Te Sjanghai is Woensdagmiddag een vuurgevecht geleverd tusschen terroristen en manschappen van de Japansche marine-landingsbrigade. Drie Japanners werden gewond, een Chinees werd gedood. Een an dere Chinees is door drie terroristen, die wisten te ontkomen, doodgeschoten. Alle bioscopen en vele plaat sen vah vermaak zijn gesloten. ONDERWIJS IN VLAAMSCH AAN VRIJE UNIVERSITEIT TE BRUSSEL. BRUSSEL, 18 September (ANP) In de perscon ferentie is heden bekend gemaakt dat de raad van be stuur van de Vrije Universiteit te Brussel besloten heeft met ingang van het nieuwe studiejaar behalve het Fransch, het Vlaamsch als taal waarin colleges gegeven worden te gebruiken. ZWAAR WAS DE STRIJD OM VLBORG. Van een spoorwegovergang bleef niet veel meer over dan een ruïne van steen en ijzer. (Foto Orbis-Holland) Duifsche troepen boeken terreinwinst bij Leningrad. Ook aan het Finsche front vorderingen De strijd om de versterkingen van Leningrad is den 17en September onder taaien tegenstand van de Sovjets door de 'Duitsche troepen met succes voort gezet, zoo wordt aan het D.N.B. van militaire zijde medegedeeld. Op verscheidene plaatsen poogden de Sovjets door tegenaanvallen, die door zware pant serwagens werden gesteund, den Duitschen op- marsch te stuiten. Desondanks gelukte het den Duit schen troepen nieuwe terreinwinst te behalen. In een kranigen opmarsch rolde een Duitsche divisie infanterie een sterk verdedigde stelling der bolsje wisten op en stelde zij talrijke bunkers buiten ge vecht. Na de doorbraak door deze stelling ver overden de troepen dezer divisies een vrij groote plaats en maakten zij een groot aantal gevangenen'. Tevens werd oorlogsmateriaal buit gemaakt. De Duitsche troepen bij Leningrad hebben, naar een oorlogscorrespondent meldt, een telegram op gevangen, dat uit de ingesloten stad naar Moskou was gezonden en dat den volgenden inhoud heeft: „Wij hebben geen brood en geen levensmiddelen meer. Waarvan moeten.wij leven? Het volk kan niet langer hongerlijden, het volk houdt het niet uit". Het antwoord uit Moskou luidde: „Wij zullen zien, dat wij jullie brood en levensmiddelen stu ren". De Duitsche soldaten konden in dit verband alleen maar vaststellen dat er voor Leningrad geen enkele toevoerweg meer is. Ook aan het Finsche front hebben, naar het D.N.B. verneemt, de verbonden Duitsche en Fin sche troepen nieuwe terreinwinst behaald. Een Sovjetgevechtsgroep werd ingesloten en staat op het punt vernietigd te worden. Tevens werd bij deze gevechten oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. ACTIE DER DUITSCHE LUCHTMACHT. Naar het D.N.B. verder verneemt hebben de Duitsche luchtmacht en het afweergeschut Woens dag 69 Sovjetvliegtuigen vernield, waarvan 41 bij luchtgevechten, 13 op den grond en 15 door afweer geschut. Vier Duitsche vliegtuigen worden vermist. In den nacht van Woensdag op Donderdag heb ben Duitsche vliegtuigen met goed gevolg militaire doelen te Moskou en Odessa aangevallen. De aanval op Odessa duurde van het vallen van de duisternis tot de schemering. De havenwerken en militaire doelen in de stad zijn door de Duit sche luchtmacht gebombardeerd. Meer dan hon derdduizend kilogram brisant- en brandbommen werden uitgegooid, met aanzienlijk succes. In de geheele stad werd het ontstaan van branden ge constateerd. In den centralen sector steunde de luchtmacht de operaties van het landleger door het bombardee ren van vijandelijke troepenconcentraties, goederen treinen en belangrijke aanvoerwegen. De Sovjets leden hier zware verliezen. Duitsche Stuka's brachten gevoelige schade toe. aan kazematten en veldstellingen. Voor de kust der Zwarte Zee werden oorlogs- en koopvaardijschepen der Sovjets door gevechts vliegtuigen en Stuka's aangevallen. Westelijk van de Krim werd een koopvaarder van 5000 ton zoo ernstig beschadigd dat het verloren geacht kan worden. Een schip van 1000 ton werd tot zinken gebracht. Twee koopvaarders van 1000 ton wer den ernstig beschadigd, terwijl ook een torpedo kruiser der Leningrad-klasse met succes werd ge bombardeerd. Op het Ladogameer werden drie koopvaarders en in een riviermonding eveneens drie schepen zwaar beschadigd. In het Westelijke deel van het Ladoga meer werden vijf Sovjetschepen met goed gevolg bestookt. DE GEVECHTEN IN DE LUCHT. Officieel wordt medegedeeld: In een luchtge vecht met 14 vijandelijke vliegtuigen boven het Middengedeelte van de Swir werden zeven daar van neergeschoten. Ook boven de Biestarjoki op de Landengte van Karelië werd een Sovjettoestel ten val gebracht. Bovendien hebben Finsche jacht vliegtuigen in verscheidene luchtgevechten tien machines van den tegenstander beschadigd. Door het afweergeschut werd eveneens een vliegtuig omlaag gehaald, zoodat de vijand vandaag in to taal negen vliegtuigen heeft verloren. Van bevoegde zijde wordt uit Boekarest mede gedeeld dat Roemeensche jagers op 14 September 9 bolsjewistische vliegtuigen hebben neergescho ten. Op 15 September schoten Roemeensche jagers tijdens luchtgevechten boven Odessa tegen nume riek sterkere vijandelijke strijdkrachten eveneens 9 Sovjettoestellen neer. Samenwerking van Iran met Engeland en de Sovjet-Unie. Blijkens een Reuterbericht heeft de nieuwe sjah na het afleggen van den eed, in afwijking van het ge bruik een korte rede gehouden, waarin hij samenwer king van zijn regeering beloofde met Groot-Brittan- nië en de Sovjets. Verder verklaarde hij dat de re geering voornemens is in samenwerking met het parle ment hervormingen in te voeren en gaf hij te kennen vast besloten te zijn in overeenstemming met het par lement te regeeren. Naar de bladen te Teheran melden heeft de nieuw» sjah besloten het bezit van zijn vader, waartoe een reusachtig grondbezit en vele andere rijkdommen behooren ,aan den staat terug te geven. De Iraansche valuta heeft in den korten tijd sinds de bezetting door de Britsche en Sovjettroepen een aan zienlijke daling vertoond. In twee wekep. tfjds in zij bijna 75 procent in waarde gedaald

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1