IJmuider Courant DALBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Luchtaanvallen op Moskou en Odessa. Kiew in Duitsche handen. 26e JAARGANG No. 272 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 9$, Haarlem Telefoon 10724, Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, Umulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, opgegeven vo'ör dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATËRÖAG 20 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.13y2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. BEVERWIJK DE STRAATNAMEN IN HET UITBREIDINGS PLAN. Namen van predikers en vogels. De burgemeester heeft besloten voor de wegen, la- pen en woonstraten welke op de terreinen ten Zuiden van de Bankenlaan en ten Noorden van de Zeestraat, 'bewesten de Populierenlaan. en den Noorderwijkweg, zijn ontworpen, de volgende namen vast te stellen: 1. Wijk aan Duinweg: een breede beplante verkeers weg, welke is ontworpen van de Zeestraat nabij huize tyesterhout over het snijpunt PopulierenlaanArends- weg in de richting van den Alk,maarscheweg (naar de buurtschap Wijk aan Duin en tot behoud van dezen naam); w 2. Warande: de lanen, welke zijn ontworpen ter weerszijden van een met plantsoenen omzoomde wa terpartij tusschen de Zeestraat en de Bankenlaan, Joopende ten westen van den-onder 1 bedoelden weg; 3. Willibrordweg: de breede laan, welke is ont worpen ten zuiden en en ongeveer evenwijdig aan den Arendsweg en vervolgens in westelijke richting bezui den de Bankenlaan^ (naar Willibrord, die in de jaren 690739 in Nederland het Evangelie heeft gepredikt. Zoo goed als zeker kan men o.a. het stichten van de kerk van Velsen-aan zijn werkzaamheid toeschrijven en misschien zelfs van' dte. kapel te Beverwijk, welke nog in de elfde eeuw bij genoemde hoofdkerk .be hoorde)-; 4. Adelbertlaan: de laan, welke is ontworpen even wijdig aan en tusschen de onder 3 bédoelde laan en de Bankenlaan (naar Adelbert, Evangelie-prediker van Ke«inemerland, die in 741, derhalve juist 12 eeuwen ge leden, is gestorven); 5. Hornlaan: het korte .laantje, ontworpen tusschen de onder 4 bedoelde laan en de Bankenlaan (naar de oude benaming van de ter plaatse gelegen perceèlen); 6„ Engelmundstraat: de straat, ontworpen tusschen de onder 1 en 2 bedoelde lanen, bezui-den van en evenwijdig aan de onder 3 bedoelde laan (naar Engel- mund, een tijdgenoot van Willibrord, wiens werk zaamheid als prediker van het Christelijk geloof zich in het bijzonder tot Velsen en omgeving heeft be paald); 7. Meezenstraat: de straat, xmtworpen evenwijdig aan en ten zuiden van de onder 6 bedoelde straat (het ligt in de bedoeling aan in deze omgeving ontworpe.n lanen en straten stelselmatig vogelnamen te geven) 8. Koekoekstraat: de straat, die de onder 7 bedoelde gtraat en de onder 9 bedoelde laan verbinden zal; 9. Westertuinen: de laan, ontworpen evenwijdig aan en ten zuiden van de onder 7 bedoelde straat, en die ln oostelijke richting de Populierenlaan zal kruisen (naar een oude benaming van de ter plaatse gelegen tuinen); 10. Nachtegaalstraat: de straat, ontworpen evenwij dig aan en ten zuiden van de onder 9 bedoelde laan; 11. Lijsterstraat: de straat, ontworpen evenwijdig aan en ten zuiden van de onder 10 bedoelde straat. DE WINKELUREN OP ZONDAG. Consumptiewinkels 6 uur geopend. De burgemeester van Beverwijk maëkt bekend, dat ingevolge de bepalingen van de.nieuwe regeling inzake de winkelsluiting evenals voorheen de visch-, fruit-, brood-, banket-, suikerwerk- 6 en chocolade winkels (al dan .niet tezamen met con sumptie-ijs)- gedurende ten hoogste 6 achtereenvol gende uren en de tabaksartikelenwinkels en slijte rijen gedurende ten hoogste 4 achtereenvolgende uren op Zondag geopend, mogen zijn, echter met dien verstande, dat de uren van openstelling thans uitsluitend mogen liggen: a. gedurende het tijdvak van 1 October tot 1 April, tusschen 8 uur v.m. en 6 uur n.m.; b. gedurende het tijdvak van 1 April tot 1 Octo ber, tusschen 8 uur v.m. en 7 uur n.m. Bedoelde winkels mogen tot 1 Oct. a.s. derhalve, op Zondag uiterlijk tot 7 uur geopend zijn; na 1 Oct. tot uiterlijk' 6 uur. - DE HANDEL AAN DE BLOEMENVEILING. Het verloop van- den handel aan de bloemenvei ling ,,'t Centrum" bóod vrijwel eenzelfde beeld als- In de voorgaande weken. De prijzen bleven voor alle bloemen op een behoorlijk peil, zoodat deze maand ongetwijfeld tot de gunstigste zal behooren in het bestaan van de bloemenveiling. Chrysanten en as ters komen in steeds grooter partijen aan de markt en worden steeds vlot afgenomen. De kwaliteit van d&ze soorten is zeer goed. Het veilingbestuur overweegt thans, het groote bouw te verduisteren, doch hierbij doet zich de moeilijkheid voor, dat ook een groot deel van de over kapping uit glas bestaat. BENOEMING AAN DE VONDELSCHOOL. De burgemeester van Beverwijk heeft met ingang van een nader te bepalen datum benoemd tot hoofd van de Vondelschool, den heer S. W. Dokkum, hoofd der openbare lagere school te Oude Schild (Texel). AANBESTEDING. Zaterdag 27 September zal het bestuur van den pol der „De Buitenlanden" aanbesteden het schieten van 700 meter Ringsloot en het krozen van de Ringsloot. IJMUIDEN MARKTBERICHT. Tarbot f6,50—f6 per K.G.; Tong f4,80—f3 per K.G.; Kleine schol le s. f94—f88; Kleine schol 2e s. f86 168; Puf schol le s. f61—f48; Pufschol 2e s. f 39—f 18; Schar f41f36; Kleine schar f33—f26; Pufschar f19 f 11; Wijting f30—f 24,50,- alles per 50 K.G. Besommingen trawlers: KW 122, Nico Hoos, 150 mnd. f3493; ZK 68, Johanna, 75 mnd. f 1478. Kotters; KW 148 f 403; IJM 223 f878; IJM 203 f 1647; HD 108 f1971; HD 125 f 2483. Loggers: SCH 186 f3154; SCH 116 f 1653; SCH 310 f2369; SCH 169 f 1101; SCH 201 f2076; SCH 496 f1027; SCH 223 f2153; SCH 312 f 2390; SCH 402 f 2270; KW 22 f2700; KW 20 f911; KW 144 f2683; KW 38 f1392; KW 2 f 1080; KW 47 f 2443; KW 58 f1023; KW 110 f 3284; KW 33 f1367; KW 173 f 1539; KW 175 f 1867; KW 97 f 1684. SCHEVENINGEN 19 September. Noteering schokker- Visch: Tarbot f5,20; Griet f3; Kleine tongen f2—f3, alles per K.G.; Middelschol f 60-^f 90; Kleine schol f23—f57; Poon f60—f62; Schar f 11,60—f 17, alles per kist van 40 K.G. Aanvoer van elders: Middelschol f32 per kist van 20 K.G.; Kleine schol f30; Wijting f 17,50, beide per kist van 85 K.G. Besommingen: Met versch'e visch kwamen aan de toarkt 88 kustvisschers, met tezamen f 6041 besomming. I VELSEN ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. De burgemeester van Velsen, heeft, gelet op het bepaalde bij de artikelen 3 en 28 van de achtste ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maat regelen op administratiefrechtelijk gebied (Verorde ning no. 152-1941), besloten: 1. Te benoemeh: 8. Tot onderwijzer aan de o.I. school no. 4: P. H. van Barneveld te Utrecht. b. Tot onderwijzeres aan de o.I. school no. 5: mej. J. van Oudgaarden te Katwijk aan Zee; c. tot onderwijzeressen aan de 'o.I. school no. 7: mej. A. Visser te Assendelft en mej. A. van der Werf te Noordwol'de. d. Tot vakonderwijzer ln de lichamelijke opvoeding aan de openbare school voor u.l.o: J. J. Bolland te Amsterdam. EEN JUBILEUM. Vrijdag 10 October zal de heer N. J. Huyboom, boschbaas bij de erven Boreel van Hogelanden, Zijn 25-jarïg jubilé vieren. CASTRICUM AANHOUDING. Twee jongemannen zijn aangehouden, die verdacht worden van diefstal van twee rijwielen .uit de jeugd herberg, In s-Gravenhagè wist men de verdachten, die uit een inrichting te Heiloo'ontvlucht waren, aan te houden De rijwielen waren inmiddels reeds ver kocht. Ter dood veroordeeld wegens begunstiging van den vijand. 's-GRAVENHAGE, 19 September. Het Kriegs- gericht heeft vijf Nederlanders, die hulp verleend hadden aan Engelsche vliegers die na een nood landing hadden trachten te ontkomen, wegens be gunstiging van den vijand ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrokken door middel van den kogel. Naar aanleiding van het bovenstaande wordt de bevolking er opnieuw op gewezen, dat in derge lijke gevallen ook in de toekomst de hardste straffen zullen worden opgelegd. W aarschuwing. 's-GRAVENHAGE, 19 September. In (Ben nacht van 15 op 16 September is een Nederlandsch burger, die zonder daartoe de bevoegdheid te hebben een militaire inrichting in de omgeving van Amsterdam naderde, door een ivachtpost doodgeschoten, daar hij op sommatie niet bleef -staan. Dit voorval bewijst weer eens duidelijk hoe ge vaarlijk het is, wanneer men. zonder daartoe verlof te hebben, militaire inrichtingen nadert. Het zij tevens een dringende waarschuwing voor hen, die meenen op lichtzinnige wijze militaire verbodsbepa lingen te kunnen negeeren. Maatregelen tegen clandestienen uitvoer van groenten. 's-GRAVENHAGE, 19 September. Het is aafi de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale bekerd, dat een gedeelte der op de groenterveilingen ver kochte of toegewezen producten 'wordt uitgevoerd zónder 'uitvoermachtiging van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. Deze handelwijze.kan door haar niet langer wor den geduld, daar hierdoor ernstige benadeeling van de aan de centrale opgedragen taak moet worder. verwacht. De centrale zal daartegen dan ook de strengste maatregelen treffen en zij zal er niet voor terug deinzen alle bij haai- aangesloten handelaren, die zich hieraan direct schuldig maken of hun verkoop of de aflevering zoodanig doen geschieden, dat zij bij den verkoop of de aflevering behooren te be grijpen, dat ofwel de kooper o£\Vel de plaats der levering het waarschijnlijk maken, dat de door hen verkochte producten hun weg naar het buitenland zullen vinden, voor korten of iangeren tijd te schor sen. Deze schorsing zou voor hen beteekenen, dat zij gedurende den bij de schorsing bepaalden termijn, niet meer in de gelegenheid zullen gijn waar dan ook producten van den tuinbouw te koopen, terwijl ver koop wao producten van den tuinbouw aan hen ver boeten zal zijn. (A.N.P.) De uitvoer van Ned.-Indië. Het indexcijfer over Augustus voor de belangrijk ste Ned. Indische uitvoergoederen, is opnieuw ge stegen. Het bedroeg in Augustus j.l. 59.7 tegen 54.7 in Augustus 1940 en 47.9 in Augustus 1939 (basis 1929 100). De stijging van het indexcijfer is voor namelijk toe te schrijven aan de hoogere prijzen, welke voor rubber en olie werden ^betaald. Het in dexcijfer voor koffie, thee en suiker blijkt te zijn gedaald. (Europapress) De rubbercultuur in Deli. Het verhoogen, van de rubberproductie in Deli heeft tot groote tekorten aan inlandsche arbeiders geleid. Aanvankelijk is door de groote rubberonder- hemingen nog getracht een oplossing te vinden door verhooging van de arbeidstijden, doch daarbij is men'op zooveel tegenkanting van de zijde der in landsche arbeiders gestooten, dat van officieele zijde een dergelijke poging ongedaan werd gemaakt. Het aankweeken vaor onrust onder de inlandsche arbei ders wordt onder de .gegeven omstandigheden door de Nederlandsch-Indisché regeering allerminst ge- wenscht geacht, weshalve zij zich bereid heeft ver klaard medewerking te verleenen aan een andere oplossing voor het arbeidstekort op de rubberplar- tages. In samenwerking met regeeringsinstanties is thans door de rubberondernemingen een plan uit gewerkt om inlandsche arbeiders uit Java, die op de thee- en suikerplantages werkten, naar Deli óver te brengen, alwaar zij in de rubbercultuur kunnen worden te werk gesteld. Do'ór den verminderden uitvoer van thee en suiker is het aantal inlandsche arbeiders op de thee- en suikerplantages van Java n.l. sterk verminderd, zoodat krachten' ter beschik king zijn voor rubberondernemingen. ïntusschen is echter gebleken, dat van de zijde der inlanders dit plan met minder enthousiasme wordt begroet, aangezien zij onder de gegeven; om standigheden in de drukté op de rubberplantages slechts een tijdelijke opleving zien en er bezwaar tegen hebben voor mogelijk korten tijd te worden overgeplaatst. (Europapress) De industrialisatie van Ned.-Indië. De op de Ned.-Indische staatsbegrooting ge plaatste 10 millioen gulden voor subsidie aan nieuwe Nederlandsch-Indische industrieën zijn reeds verre overschreden. De deelneming der régeering in de oprichting van een ammoniakfabriek, pharmaceu- tische fabrieken, eenigé machinefabrieken en scheepswerven heeft het toegestane bedrag aan sub sidie1 reeds overschreden, zoodat aanvulling van dezern post op de Ned.-Indische begrootimg wordt verwacht. De Ned.-Indische regeering onderhandelt'n.l. nog met een aantal kleinere ondernemingen voor uit breiding dezer bedrijver', waarbij subsidie verleend zal worden. (Europapress) DE VERDUISTERING. N Licht, dat aan achterzijde van uw woning zichtbaar is, is even gevaarlijk als dat wat uit onvoldoende afgeschermde ramen in den. voorgevel var. uw woning schijnt. Controleer uw woning ook aan den ach terkant en helpt uw buren een nalatigheid herstellen door hen te waarschuwen als er licht zichtbaar is. Wie binnen zit bemerkt zijn fout.niet. Een vriendelijke waarschuwing kan een proces verbaal voorkomen. Wij staan allen voor dezelfde moeilijkheden. Waarom zouden we dan elkaar niét helpen? Verplichte levering van slacht schapen. 's-GRAVENHAGE, 19 Septemzer. Naar het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd mededeelt, za-1 in verband met den onbevredi- gênden aanvoer van slachtschapen op korten ter mijn een verplichte levering van slachtschapen wor den ingesteld, waardoor in het algemeen als basis zal worden genomen de onlangs gehouden Septem- berinventarisatie. Mochten echter reeds vroegere omtrent een bepaald bedrijf beschikbare gegevens daartoe aanleiding geven, dan kurmen in deze ge vallen die gegevens als basis voor de verplichte le vering worden benut. Nadere bijzonderheden zijn opgenomen in een officieele publicatie. Distributie van melk. 's-GRAVENHAGE,- 20 September. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrek king tot de distributie van melk. In enkele gemeenten bestaat tot dusverre niet de mogelijkheid tot het ontroomen van melk. Het ge volg hiervan is, dat in deze gemeenten geen. tapte melk verkrijgbaar is. Maatregelen om hierin veran dering te brengen zijn in voorbereiding. Zoolang echter nog niet tot ontroomen kan worden overge gaan is het noodzakelijk voor bedoelde gemeenten een afzonderlijke regeling' te treffen voor de melkdistri- butie. Deze regeling zal hierin bestaan, dat in die gemeenten personen boven 14 jaar, die normaal ge nomen slechts voor de consumptie van taptemelk in aanmerking komen, tijdelijk volle melk zullen kun nen betrekken op basis van het voor 3 Augustus jl. vóór bedoelde personen algemeen geldende rantsoen, d.i. dus 1 3/4 liter per week. In verband met het bovenstaande wordt dezer da gen aan de bewoners van meergenoemde gemeenten, voor zoover zij geboren zijn voor 2 Februari 1927, tegen inlevering van de oude groen gekleurde melk- kaart per persoon een nieuwe kaart uitgereikt, waar van de bonnen, evenals die van de in het geheele land aan personen beneden 14 jaar uitgereikte nieuwe melkkaarten, het opschrift ,,melk I" dragen. De thans uit te reiken kaarten zijnechter, ter onderscheiding van de algemeen aan personen beneden 14 jaar uit gereikte blauwe „melk I"-kaarten, rood gekleurd. Deze roode kaarten zijn uitsluitend geldig in de ge meenten, waar zij uitgegeven worden, en zullen dan ook in andere geme'enten door de distributiediensten niet van den melkhandel worden aangenomen. Zoodra bet mogelijk zal- zijn gebleken in de ge bieden, waarvoor de bovenomschreven regeling wordt getroffen, tot ontrooming over te gaan, zullen de roode „melk I"-kaarten ongeldig worden verklaard. ART VAU PtUT In een extra bericht van het opperbevel der Dnit- sche weermacht is bekend gemaakt dat Kiew thans door de Duitsche troepen ingenomen is. Op de kaart ziet men dat de stad op een verkeersknooppunt ge legen is. De stad Poltawa, die eveneens in Duitsche handen is gevallen, ligt 120 K.M. ten Zuidwesten van Charkow. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Daitsch weermachtsbericht Militaire inrichtingen aan de Britsche Oostkust gebombardeerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 September (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De geconcentreerde aanvalsoperaties van de legergroepen, van generaal-veldmaarschalk von Rundstedt en van generaal-veldmaarschalk von Bock hebben thans, zooals reeds ih een extra- bericht is bekend gemaakt, geleid tot een nieuwen geweldigen omsingelingsslag. In aan sluiting op den slag bij Gamel waren sterke strijdkrachten opgedrongen naar den boven- en benedenloop van den Desna om in hardnekkige gevechten den overgang over de rivier te for- ceeren. Van hier urt werd de aanval naar het Zuiden voortgezet om een verbinding tot stand- te brengen met een af deeling, die den Dnjepr aan weerszijden van Krementsjoeg onder de moeilijkste omstandigheden over een breedte van 120 KM had overwonnen en in dien strijd was geworpen voor een aanval Kaar het Noor den. Sedert 13 September is de vereeniging van deze strijdkrachten, tweehonderd kilometer ten Oosten van Kief voltooid. Zoodoende is de ring om vier Sovjetlegers gesloten. Hun vernietiging is in vollen gang. Aan het schitterende verloop van deze operaties hebben de luchtvloten van den Generaloberst Löhr en van den generaal- veldmaarschalk Kesselring een groot aandeel. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 18 op 19 September Moskóu alsmede de stad en de haven Odessa met goede uitwerking aange vallen. Er ontstonden talrijke branden. Aan de Britsche Oostkust bombardeerden gevechtsvliegtuigen .verschillende belangrijke militaire inrichtingen. Bij pogingen van den vijand om gistermiddag naar Nederland en de bezette gebieden aan het Kanaal te vliegen schoten jagers, luchtdoelartil lerie en mijnvegers twintig Britsche vliegtuigen, waaronder vier bommenwerpers omlaag. De vijand heeft noch overdag, noch des nachts,.mi litaire aoties boven het Duitsche gebied onder nomen". V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Ook Poltawa, 120 K.M. ten Zuidwesten van Charkow, veroverd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 September (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: „De concentrische aanvalsoperaties van de le gergroepen van generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt en van generaal-veldmaarschalk Von Bock hebben thans geleid tot een nieuwen, ge weldigen omsingelingsslag. In aansluiting op den slag bij Gomel waren sterke strijdkrachten opgerukt naar den boven- en benedenloop van den Desna om in hardnek kige gevechten den overgang over de rivier te forceeren. Van hier uit werd de aanval naar het Zuiden voortgezet om een verbinding tot stand te brengen met èen groep strijdkrachten, welke den Dnjepr aan weerszijden van Krementsjoeg onder de moeilijkste omstandigheden over een breedte van 120 Kilometer had overwonnen en in den strijd was geworpen voor een aanval naar het Noorden. Sedert 13 September is de vereeni ging van deze' ■strijdkrachten 200 Kilometer ten •Oosten van Kief voltooid. Zoodoende is de ring om vier Sovjet armeeën gesloten. Haar vernieti ging is in vollen gang. Aan het schitterende verloop van deze opera ties hebben de luchtvloten van Generaloberst Löhr en van den Generaal-veldmaarschalk Kesselring een groot aandeel". HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Sep tember (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Binnen het bestek van de heden bekend gemaak te omsingelings-operaties is ook de aanval op de Oekraïnsche hoofdstad Kiew ingezet. Na een stout moedige doorbraak door de uitgebreide, sterke for tificaties op den Westelijken oever van den Dnjepr zijn onze troepen de stad binnengedrongen. Op de citadel wappert sedert hedenochtend de rijksoorlogs- vlag." Voordien had het opperbevel het volgende bekend gemaakt: „Duitsche troepen, die na den overtocht over den Dnjepr bij Krementsjceg, den aanval ook naar het Noordoosten voortzetten, hebben Poltawa, op 120 K.M. ten Zuidwesten van Charkow gelegen, ver overd." Tot den oorlogsbuit, welke den Duitschen troepen bij de verovering van Nikolajew in handen viel, behoorde ook een in aanbouw zijnde kruiser van 10.000 ton. (Foto Orbis-Holland) Verliezen der Sovjets en Duitschers .aan manschappen. Het D.N.B. meldt in aanvulling op het Duitsche weermachtsbericht: De verliezen welke de weermacht der Sovjets totdusver aan gevangenen geleden heeft, hebben het getal van 1.8 millioen overschreden. Hun aantal dooden is minstens even hoog, waarschijnlijk hoo- ger. Hiertegenover probeert de vijandelijke propa ganda de uitwerking van deze Duitsche successen, die zij niet meer kan loochenen, aldus te verzwak ken door de'Duitsche verliezen alleen aan döoden te stellen op een getal van 1.5 tot 2 millioen man. In werkelijkheid bedragen onze verliezen zooals nauwkeurig kon worden vastgesteld voor de periode van-22 Juni tot 31 Augustus 1941, bij het leger: (met inbegrip van de Waffen-S.S.) 84.354 dooden, 292.690 gewonden, 18.921 vermisten. Bij de luchtmacht: 1.542 dóoden, 3.980 gewonden, 1.378 vennis ten. Het Duitsche luchtwapen verloor tijd er s den veldtocht in het Oosten tot den 31sten Augustus slechts een deel van onze productie per maand, n.l. 725 vliegtuigen.. Engelsche vliegtuigveriiezen in het Kanaalgebied. In twee dagen 35 toestellen verloren gegaan. BERLIJN, 19 September. Aan de KanaalkuSt zijn op 17 September 15s Britsche vliegtuigen, op 18 Sep tember 14 Spitfires en drie bommenwerpers tijdens luchtgevechten neergeschoten. Daarbij'kwamen op 17 September nog drie toestellen die door afweerge schut werden neergeschoten, zoodat de Britten ln twee dagen 35 jagers en bommenwerpers aan het Kanaal en boven het bezette gebied verloren. (D.N.B.) Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. BERLIJN, 20 September. (D.NB.) Britsche bom menwerpers hebben in den nacht van 19 op 20 Sep tember geprobeerd verschillende steden in Noord- Duitschland aan te vallen. De uitgeworpen brisant- en brandbommen veroorzaakten schade in woonwij ken en èischten eenige slachtoffers aan dooden en gewonden onder de burgerbevolking. Hevig, goed gericht luchtdoelgeschut dwong den vijand zijn bommenlast van groote hoogte lukraak uit te werpen. Eenige vliegtuigen, die tot Berlijn pro beerden door te dringen, slaagden er. niet in door de luchtdoelversperring van de rijkshoofdstad fteen te dringen. „Een vijandelijk vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. FINSCH MINISTER TE BERLIJN. De Finsche minister van Handel en Industrie, Tan ner, is naar het D.N.B. meldt, ln gezelschap van ver tegenwoordigers van Handel en Industrie Vrijdag in Berlijn aangekomen. Hij reist den 20sten door naar Weenen en zal ook de Slowaaksche hoofdstad be zoeken. Tijdens een ontvangst der buitenlandsche persver tegenwoordigers in Berlijn sprak minister Tanner zijn voldoening uit. over het gunstige verloop van den oorlog tegen de Sovjet Unie. Bonaanwijzing boter, brood en aardappelen. Voor een uitvoerige mededeeling over de bonaan wijzing voor brood, boter en aardappelen zie men de derde pagina yan dit bladi Uitgebreide actie der Duitsche luchtmacht aan het Oostelijk front. Belangrijke spoorlijnen en spoorweg knooppunten in terugtochtgebied der Sovjets vernield. Van Duitsche militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: Een indruk van den omvang van den grooten slag die in de omgeving van Kiew wordt ge streden krijgt men wanneer men weet dat het gebied, waarop strijd geleverd wordt en dat zich uitstrekt van de Desna (in het Noorden) tot den Dnjeprd in het Westen en Zuidwesten, tot 200 kilometer ten Oosten van Kiew een oppervlakte beslaat gelijk aan dén driehoek München-Keulen-Stettin. Verder wordt medegedeeld dat Duitsche gevechts vliegtuigen den 19en September de ten Oosten van Poltawa terugtrekkende Sovjet-afdeelingen met suc ces hebben aangevallen. Gemotoriseerde colonnes werden door scheervluchten uiteengejaagd en ver nietigd, Belangrijke spoorlijnen en "knooppunten in het gebied van den terugtocht der Sovjets werden vernield. In den centraleri sector van het Oostelijk front waren de aanvallen van het Duitsche luchtwapen den 19en September vooral gericht op de spoorwegver bindingen der Sovjets. Een belangrijke spoorlijn werd op verschillende plaatsen door bomtreffers onderbro ken, verscheidene treinen tot ontsporing gebracht. Op een Sovjetvliegveld ontstonden na een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen uitgebreide branden in hangars en barakken. Bij aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op Sovjet vliegvelden in de omgeving van Leningrad werden den 19en September volgens tot nu toe ont vangen berichten 24 Sovjetvliegtuigen op den grond vernield. Bovendien werden zes toestellen in lucht gevechten neergeschoten. OORLOGS- EN KOOPVAARDIJ SCHEPEN BESTOOKT. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben den 18en September, naar het D.N.B. verder van militaire zijde verneemt, hun succesvolle aanvallen op'eenheden van de Sovjet oorlogs- en koopvaardijvloten in de Zwarte Zee voortgezet Een Iuchtafweerkruiser en een klei ner oorlogsschip liepen door bomtreffers zware be schadigingen' op. Drie Sovjet koopvaardijschepen van tezamen 10.000 br.t. werden eveneens zwaar getrof fen. Ten Westen van Leningrad liep een Sovjetoor logschip tengevolge van een bombardement zware be schadiging op. In de Zuidelijke Oekraïne hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen belangrijke treinen met goed succes gebombardeerd en voltreffers op een pantsertrein ge plaatst. Op een ander traject werden rijdende treinen met bommen en boordwapenen aangevallen en tot ontsporing gebracht. In hetzelfde gebied vielen Duit sche Stukas Sovjetpantsers aan, waarbij zes pantsers vernield werden en een batterij afweergeschut en drie stukken geschut buiten gevecht werden gesteld. In een anderen sector in de Oekraïne werden even eens op twee batterijen luchtafweergeschut voltreffers geplaatst en leden de bolsjewisten aanzienlijke ver liezen. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front richtten zich de aanvallen van de Duitsche lucht macht op in der haast aangelegde Sovjetstellingen en versterkingen. Een artilleriestelling jverd volkomen vernield. VERDUISTEREN van 17.45 tot 7.25 Maan 20 Sept onder 17,27, 21 Sept. op 7.52 van 17.45 tot 7.25 Maan 21 Sept. onder 17.55, 22 Sept. op 8.50

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1