PREDIKBEURTEN Jiackt^michten^ Het trottoir jubileert Rijmcorrespondentie. Eigenaardigheden ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1941/ Bonaaiiwijzing voor brood, boter en aardappelen. 's-GRAVENHAGE, 19 September. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt met betrekking tot de distributie van brood, aardappelen en boter het volgende bekend: In de week van 21 tot en met 27 September a.s. geven de met „364 rantsoenen" gemerkte bonnen van de broodkaart elk recht op het koopen van 400 gram brood,. yier rantsoenen gebak en de met „36 brood" gemérkte bonnen elk op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Bij de uitreiking der aardappelkaarten in de komen de weken zullen aan personen van 14 tot en met 20 jaar bonnen, recht gevende op 28 rantsoenen brood, worden verstrekt, welke hoeveelheid dient als extra rantsoen voor het tijdvak van 21 September tot en met 27 December a.s. In de week van 21 tni; 27 September a.s. geven .de met „37 reserve" gemerkte bonnen van de bonkaart diversen recht op het koopen van 3% kilogram aard appelen. Na afloop van den geldigheidsduur van de thans geldige bonnen van de boter- en vetkaarten zullen 'twee bonnen van deze kaarten worden aangewezen, op elk waarvan gedurende éen tijkvak van 19 dagen 250 gram boter kan worden verkregen. Bovendien zal binnenkort een bon worden uitge reikt, waarop personen van 14 tot en met 20 jaar een half rantsoen boter of vet kunnen verkrijgen, welke hoeveelheid dient als extra-rantsoen voor het tijd vak van 24 September tot en met 28 December a.s. Het liet zich al eenigen tijd aanzien, dat het brood rantsoen niet op dezelfde hoogte als tot nu toe kon worden gehandhaafd, daar de grondstoffen ervoor niet in voldoende mate aanwezig waren en goede vervan gingsmiddelen niet zijn gevonden. Men heeft zich dus gedwongen gezien, dit rantsoen te verlagen en wel van 2000 gram per week per persoon op 1800 gram. Dit heeft men bereikt door op de vier enkelvoudige brood bonnen (die ,tot heden recht gaven op één rantsoen brood van honderd gram) slechts een half rantsoen te 'verstrekken. Men kan dus viermaal 400 gram en vier maal 50 gram per week verkrijgen, dat is in totaal 1800 gram. Daar tengevolge van deze halveering van- de waar de van de enkelvoudige bonnen de huidige E-kaar- ten, voor personen van 14 tot en met 20 jaar slechts recht zullen geven.op 200 gram per week en het in de bedoeling ligt den ouden toeslag van 400 gram per week voor deze groep të handhaven, zullen pei- week twee rantsoenen extra worden verstrekt. Ge durende veertien weken zijn dit 28 rantsoenen, ^.waarvoor de bonnen, gelijk boven is medegedeeld, bij. de uitreiking der aardappelkaarten zullen worden verstrekt. Tegenover de vérlaglng van het broodrantsoen staat een verhooging van het aardappelenrantsoen, en wel van S kilogram tot 3% kilogram per week. De vooruitzichten ten aanzien van de veevoeder positie maken- een voorzichtige hanteering van de vettoewijzingen gewenscht. Men heeft zich daarom gedwongen gezien, het 'vetrantsoeiv te' verlagen en wel door de perioden, waarin de aangewezen bonnen geldig zijn, te verlengen. Werden voorheen twee bonnen in 17 dagen of 18 dagen'aangewezen, de re geling is thans zoo, dat alle 19., dagen twee bonnen worden aangewezen, op elk waarvan men 250 gram boter kan verkrijgen. Om echter de daling van de beschikbare hoeveeh held in het bijzonder voor jeugdige» personen zöo gering mogelijk te maken, heeft men besloten in de periode van 24 September tot en met 28 December a.s. een hajf rantsoen vet extra toe te wijzen aan personen van 14 tot en met 20 jaar. De vergoeding van huisraadschade. Over de schade van voor 16 September 1941. Onze Haagsche correspondent schrijft: De nieuwe regelen voor de vergoeding van huisraad- schade zeggen, dat zij gelden voor huisraadschade, die op en na 16 September 1941 is toegebracht. Allicht zal de vraag gesteld worden hoe het dan is met de schade, die voor den 16e'n September 1941 is ontstaan, een vraag, die o0ok voor Haarlem, dat eenige keeren i,s gebombardeerd, van belang geacht kan worden.' Op het departement is, in antwoord op een desbetreffende vraag, -medegedeeld, dat de bedoelde schade (dus die. van voor 16 September 1941) inderdaad formeel niet onder de nieuwe regeling voor de vergoeding valt; dit wil echter niet zeggen, dat v'oo-r deze schade een andere methode van afwikkeling wordt gevolgd. /Dok 'degenen die voor 16-September schade kregen profi- teeren van de nieuwe ruimere .regeling. Aan de desbetreffende instanties zijn instructies gegeven, overeenkomstig welke het mogelijk is de schade van voor den 16den September 1941 geheel op denzelfden'voet te behandelen als die welke onder de nieuwe regeling valt. In wezen is' dus de heele hüisraadschaderegeling herzien. -- Wat van sort is te maken. Nu er geen rijst meer beschikbaar wordt gesteld Is deze maand het gortrant^fen vergroot. Gort, de gepelde gerste korrel staat in voedingswaarde boven de "rijst. Zij is rijker aan eiwit, vet, mineralen en vitamine b. In sommige stre ken van^ons land is gort nog weinig bekend. Ook kennen velen de go,rt slechts in den vorm van karnemelksche pap. Dit is weliswaar een smakelijk gerecht, maar behalve deze pap zijn er nog vele,andere manieren, waarop men bij de bereiding van gort te werk kan gaan. In vele recepten waarin rijst verwerkt werd, kan gort of gortmout ook goed dienst doen, zoodat men de rijst niet al te zeer behoeft te1 missen. Het duurt ongeveer 2% uur, voordat de gort gaar Is. Wordt gort met water gekookt, dan zal men natuurlijk de hooikist of kranten gebruiken, Melkgerechten van gort zij-n echter ongeschikt om in de hooikist klaar gemaakt te worden. Dan make men liever gebruik van gortmout en grutten, die in een V° uur gaar zijn, en van gortebloem. Gortmout of gortvlQkken zijn de gestoomde en plat 'ge slagen gerstekorrels,die door deze bewerking veel sneller gaar 2ijn dan gort. Hoe zullen we het gortrantsoen nu besteden? Per week beschikt men op het oogenblik over ruim 60 gram gort, gortmout, grutten of gortebloem. Papliefheb bers kunnen hiervan 2 maal per week een stevige pap, zoowel ter aanvulling van den broodmaaltijd als bij het avondmaal als voedzaam nagerecht, gebruiken. Een pap van taptemelk of karnemelk kan afgewisseld worden door gort, die in water of in, de wel van hangop gaar gemaakt is en waardoor voor het gebruik kokende taptemelk of taptemelkpoeder word geroerd. Degenen, die niet op pap gesteld zijri, kunnen de eene weelc een 'gortpudding en vruchtengruel als nagerecht nemen en de volgende week, gort met appelmoes en gort moutkoek je.s. Voor hen" die meer op hartige gerechten gesteld zijn ls een soep dik gebdhden met gortmout en een stamppot, waarin ter aanvulling van de aardappelen gortmout ver- werkt is, meer geschikt. Ter afwisseling van de soep wordt zoo nu en dan een voorschotel van gort of gortmout met tomaat en uien gegeven. De in water gekookte gort .kan net als rijst op aard- appellooze dagen dienst doen, 'wanneer men meer dan een weekrantsoen gort hieraan wil besteden. Zoo vormt een gortrand met garnalen in een peterseliesaus en sla een voedzamen maaltijd, die er aanlokkelijk uit kan zien. GROENTESOEP MET GORTMOUT. Vrij veel soep groenten, li/o liter water, 10 'g. boter, 60 g. gortmout, een scheutje aroma (citroensap). De gortmout een kwartier weeken in U/a liter water, de ui fruiten met boter, daarna gortmout en zodt toevoegen. Alles aan de kook brengen. De gewasschen en gesneden groenten toevoegen en de soep gaar koken. (10—15 min.) eventueel afmaken met eèn paar druppels citroensap en gehakte peterselie. GORT MET TOMATEN EN UIEN. l/o Rter water, 75 g. gort, 3/4 kg. tomaten, 2 uien (wat boter) peper, zout. De gort één nacht in het water weeken en met het water gedurende i/a uur koken. De pan snel In de hooikist over brengen en ir 4 uur in laten staan. De in stukken gesneden tomaten en fijn gesneden uien ln c.a.' 15 min. gaar koken (of in wat boter smoren). De uien en tomaten,door de gort roeren en wat pëper en zout toevoegen'. GORTPUDDING. 31d.l. water, 75 g. gort, zout, 50 g. suiker. De gort één nacht in het water weeken. Met het weekwater i/s uur koken en gedurende c.a. 4 uur in de hooikist gaar "laten worden. De suiker door de gort roeren en de massa overdoen in een met water omgespoelden vorm en stevig aandrukken. De pudding af laten koelen en op een schotel storten. Een jamsaus erbij geven door 4 eetlepels jam met ,2i/a d.r. water te verdunnen en met wat aardappelmeel te binden. PAP VAN GORTEBLOEM. 1 litet taptemelk, 60 g. gortebloem, zout. De gortebloem glad aanmengen met ruim 2i/2 d.l. melk, het mengsel verdunrien, hiermede de kokende melk binden en zout toevoegen. De pap nog c.a. 5 min. laten doorkoken. Hier suiker of stroop bij geven., BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen f2,25— f2,55. Oude kippen per K.G. f 0,90. Oude hanen Ï1.25— 12,50. Jonge hanen f 0,75—f 1,50. N.B. Blauwen per K.G. f 2,25—f 3.25. Jonge hennen f 2—f 3,20. Duiven, per paar f 5 —f9. Tarrime eenden f 0,75—f 1. Ganzen f8—f 15. Tamme konijnen f4.—f7,50. Wilde konijnen f-1,10. Jonge patrijzen fl. Piepkuikens f 0,25—f 0,35, Aanvoer 8500. Handel kalm. Eiermarkt. Witte eieren f,1,05 per. K.G; Eendeneieren f 7. Aanvoer 40.Q00. Handel vlug. Veemarkt Zeugen f 120—f 200. Biggen f 14—f 21. Nuchtere kalveren £10—f-22. Aanvoer 86. Handel Iets minder vlug. VERBOUW VAN STOPPELGEWASSEN GEEFT 3 OOGSTEN M2JAAB STOPPEL Cf WASSEN BÓQ.QO&hQ. SU&$,<XK> ba.. (Foto Polygoon—v. Bilsen) In 1881 besloot de Haarlqmsche gemeenteraad voor het eerst tot den aanleg van trottoirs in ver schillende straten. Dat is dus nu juist zestig jaar geleden. Het trottoir jubileert. Van eenige viering van dit diamanten feest is ons niets ter oore gekomen,, zelfs niet in negatie ven zin met de gebruikelijke toelichting „wegens de tijdsomstandigheden". De jubilaresse zou zich overigens niet, door afwezigheid, bescheidenlijk aan huldiging kunnen onttrekken. Maar het belang van dit jubileum ligt geenszins in viering. Ook niet, zooals bij andere dergelijke gebeurtenissen,in de lengte van' de voltooide ar- beidsperiode, maar.juist in het tegendeel. Het is niet al, maar pas zestig jaar geleden dat het verkeer nog zoo weinig te beteekenen had, dat men het- zonder trottoirs kon stellen. De voetganger «schreed er zoo veilig in voort, dat er geen aanleiding be stond om eenig wegfragment aap het rijverkeer'te onttrekken en voor hem te reserveeren. Welk een aartsvaderlijke toestand, .toen men nog niet droom de van groote snelheden op den weg, laat staan records, toen men nog geen vermoeden had van verkeersregelingen met velerlei strafbepalingen, voorgeschreven gebaren en robde en groene lich ten.hoe kort bestaan die trouwens pas! toen de fiets pas begon te ontstaan in haar primitieve eerste gedaante en itoen zelfs de vluchtheuvel nog in de nevelen der tóekomst was gehuld. Zoo kort geleden pas! Natuurlijk hebben de meeste toenmalig^ Haarlem mers de invoering van het trottoir als een dwaze, overbodige en hinderlijke nieuwigheid beschouwd. Zij moeten'even kwaad geweest zijn als hun na zaten, toen die voor het eerst moesten stoppen voor een rood verkeerslicht. Zij moeten gezegd hebben dat- het een gevaar was, omdat je over de trottoir banden kon struikelen, vooral in het donker. En dat de belastingduiten beter gebruikt konden wor den. En dat alleen de steenfabrikanten en de stra tenmakers er voordeel van zouden hebben. Een enkele kwaadaardige zal hebben verondersteld, dat de burgemeestér aandeelen in een steenfabriek had. Ook zal men ge begint steeds histcfrischer te denken als ge zoo in het verleden terugduikt het een nadeel hebben gevonden dat men met de rijtuigen niet meer vlak voor huizen en winkels kon stoppen, hetgeen vooral de dames met haar destijds zeer ingewikkelde en kwetsbare toiletten geërgerd zal hebben.. Wat moest men dan doen als het regende of sneeuwde? Een"parapluie in het rij tuig meenemen, soms? Enfin, het was heelemaal overbodig, niets dan malle na-aperij van Parijs en andere zulke geweldige steden van honderdduizen den inwoners. Was Haarlem, met zijn dertigduizend zielen, soms te vergelijken met het wufte, dui- zelingwekkend-drukke Parijs, waar het wemelde van rijtuigen en paarden? De stoepen kwamen toch. Zestig jaar gele den. Er leven nog vele oucje Haarlepimers die de stad zonder trottoirs hebben gekend. Maar zij wa ren toen jong en zullen dus wel vóor"de invoering geweest zijn. Sommigen hunner klommen op de eerste fietsen, welker levensgevaarlijke verschij ning zeker veel met het schokkende trottoir-be sluit te maken heeft gehad. En zij hupten over de kinderhoofdenbestrating in een vaart van wellicht twaalf kilometers en haalden het rijtuig van den burgemeester in hoe dorsten ze! en vonden het natuurlijk wel mooi dat die voetgangers naar een zijpad verwézen werden. Maai' ook in hen kan geen vermoeden geleefd 'hebben van de vervaar lijke verkeers-revolutie, die zich tijdens htm be staan zou gaan voltrekken en waarvan zij op dat oogenblik slechts de eerste symptomen aanschouw den. Als de tijdspmstandigheden anders waren zou het trottoir, dat later nog zooveel beleefd heeft en zelfs als reclamevlak en politiek propagandavlak zou gaan dienen, wellicht toch nog bejubeld worden. Bijvoorbeeld door de vereenïging Veilig Verkeer, met een bijdrage van den Bond van Steenfabrikan- teïtf Maar nu kan- dat niet. Het blijve bij het stukje in de krant met aan het. slot de erkenning, dat het rittllïoeiien lévens van den verkeersdood gered heeft. Welke jubilaris kan het dat nazeggen? Kinderen térug uit de Oostmark. Donderdagmiddag zijn iij verschillende - plaatsen van het land de stadskinderen, die op uitnoodiging van den Rijkscommissaris,, Rijksminister Seyss-Inquart zes weken vacantie in'de Oostmark hebben doorge bracht, thuisgekomen. Woensdagmorgen waren ze vertrokken onder leiding van een dertigtal leiders en leidsters, de reis had geen moeilijkheden opgeleverd en frisch en monter werd de plaats van bestemming be reikt. Daar wachtten aan de stations natuurlijk ouders en verwanten, die konden constateeren, dat de kinde ren kerngezond terugkwamen. De uitzending was ge regeld door den Ned. Volksdienst. Te Haarlem leverde de aankomst der kleinen op het station natuurlijk evenals elders het tooneel van een blij weerzien op. Hartelijk werden de kleinen be groet door vader en moeder, broertjes en zusjes en er was maar één kleine meid, die ongetwijfeld tengevolge van een misverstand, vergeefs n,aar 1 moeder uitkeek en dus a?n de hand van een der geleiders het perron 'afwandelde. Maar dat zal ook wel terecht zijn ge- kómen. - Prijsopdrijving bij den handel in boenwas. Een zeven maal te hooge prijs berekend. 's-GRAVENHAGE,' 19 September, Het A.N.P. meldt: Tot welke waarlijk fantastische prijzen de handel kan komen, Illustreert het volgende voor beeld: De was-fabrikant A. J. v. d-. B. te Utrecht had in Februari 5.1. een kleine partij van 10 blikken boen was, met ieder een inhoud van ongeveer een half kg, verkocht aan den reiziger Y. D. V. eveneens te Utrecht, voor een prijs die minstens driemaal den prijs was welke in normale tijden door een fabrikant werd berakend, V. zag hierin echter geen énkel bezwaar, want hij wist. wel een lcooper: een groole firma in huishoude lijke artikelen 'te Amsterdam, die voor een hoogen prijs wilde koopen. V. vewroogde den prijs nog eens met de helft en toen de boenwas tenslotte in den win kel stond geëtaleerd, moest het publiek voor een blik een prijs betalen, welke liefst zeven maal den volgens deskundigen toelaatbaren winkelprijs be droeg. Het betrof hier slechts een kleine partij, zoodat de winsten die deze handelaren hadden willen ma ken, in geld uitgedrukt, nog betrekkelijk laag wa ren, doch dergelijke prijsopdrijvingen doen zich ook in het groot voor en er blijken nog steeds huisvrou wen t.e zijn, die bereid zijn door het betalen van dergelijke abnormaal hooge' prijzen, een dergelijke prijsopdrijving te steunen. De inspecteur voor0 prijsbeheersching te Amster dam heeft, den omvang van dezen, handel in aan merking genomen, zeer strenge straffen opgelegd en de drie betrokkenen veroordeeld tot boeten van f 500 en minder. De boenwas werd verbeurd verklaard. Gerechten ter vervanging van vleepch. Het Voorlichtingsbureau van den Voedings- raad schrijftEen belangrijk onderdeel van het menu, dat tevens nog al wat hoofdbrekens kost, is het vleesch. Vleesch bestaat voor 15 tot 20% uit eiwit, een belangrijke bouwstof voor de' lichaamscellen. Als vervanging komen in aanmerking die voe dingsmiddelen, die een flinke hoeveelheid eiwit bevatten. Dit zijn o.a. visch, 'garnalen, mosselen, peulvruchten, havermout, melk, taptemelk, karnemelk, kwark, diverse melkpoeders, kaas en eieren. Men zoekt echter niet alleen naar gerechten, die gelijke voedingswaarde hebben maar die ook zoo pittig zijn en die in uiterlijk en vorm op vleesch gelijken. Visch, garnalen-; mosselen, peulvruchten en havermout leenen zich daar goed voor. Gehakt, lapjes of coteletjes kan men er van vormen. Men maakt ook wel aardappel- en rijst koekjes, die het vleesch in uiterlijk en na toe voeging van ingrediënten als ui, tomaat, peter selie, aroma, ook in smaak benaderen. Daar het hoofdbestanddeel van rijst en aard appelen geen eiwit, maar zetmeel is, kan men gerechtens hiervan als koekjes, croquetten e.d. niet in .voedingswaarde met vleescll gelijk stellen. Men moet er dan voor zorgen, dat een eiwit rijk produet in deh maaltijd voorkomt, door' b.v„ een nagerecht te geven, waarin taptemelk, karnemelk of de poeders daarvan, verwerkt zijn. In havermoutlapje» en peulvruehtengehakt kan men niet zooveel ingrediënten verwerken, dat men een gerecht krijgt, dat voldoende het vleeséh vervangt. Ook hier is aanvulling van andere eiwitrijke voedingsmiddelen noodïg. HAVERMOUTLAPJES (4 personen). 125 gr. havermout, lyi ,dl. water of melk, 60 gr. bloem, boter,fijngehakte ui en peterselie, zout, peper en noot. De havermout pl.m. 1 uur in het water of de melk weeken, met blóem, fijngehakte peter selie eh ui vermengen en op smaak afmaken met noot, peper,' zout en desgewenscht wat aroma.' In de koekepan de boter verwarmen. Van het deeg lapjes vormen en deze aan beide zijden niet te vlug bruin bakken. Van de over gebleven boter een bruine saus maken, waarin men de lapjes even kan opwarmen. PEULVRUCHTENGEHAKT, -KOEKJES, -CO- TELETTEN. 300 gr. linzen, erwten, boonen of capucijners, 1 uitje, peterselie, aroma, paneer meel, bloem, "boter. De peulvruchten een nacht weeken en met het weekwater gaar koken, des gewenscht in de hooikist. Daarna op een zeef goed uit laten lekken. De peulvruchten' met een vork fijn maken, geraspte ui, peterselie en oaroma toevoegen en van het 'merigsel ballen, koekjes of coteletjes vormen. Een papje maken van bloem en water, hierdoor de ballen wen telen en deze daarna door paneermeel wentelen. Het gehakt bruin' braden en zoo lang door warmen zonder deksel op de pan, tot de ballen ook van binnen goed warm zijn. Een tomaten saus, waarin het peulvruchtenvocht verwerkt is, bij het.gehakt geven. GARNALENGEHAKT. 300 gr. garnalen, 75 gr. oud brood of paneermeel of 100 gr. aardappelen, wat water, zout, peper, nootmuskaat, fijngehakte peterselie en wat boter. Het brood weeken in het water en evenals de aardappelen fijn maken. De garnalen fijn snijden en vermengen met het brood of de aardappelen en de kruiden. Van het mengsel een groote bal of kleine "d'alletj es vormen en deze als gehakt braden. Italiaansch weermachtsbericht Engelsche aanvalspogingen in Oost-Afrika verijdeld ROME, 19 September. (Stefani.) In zijn weer- machtberieht no. 472 maakt het ï,taliaansche op- .perbevel het volgende bekend: „Noord-Afrika: omtrent den strijd te land niets nieuws te vermelden. I}e Engelscnen ondernamen nieuwe -luchtaanvallen op Benghasi en Tripolis. Buiten de vliegtuigen welke gisteren reeds als neergehaald in het weermachtbericht vermeld wer den, zijn nog twee Engelsche machines omlaag ge schoten door onze koopvaardijschepen. Oost-Afrika: onder, begunstiging van een dichte mist heeft de vijand geprobeerd aanvallen te on dernemen op vooruitgeschoven stellingen in den sector Woltsjefit. Dank zij de snelle reactie van onze troepen en de doeltreffende actie van onze artillerie werd de vijand op de vlucht gedreven met achterlating van talrijke dooden". (In de 13e en He eeiuw zond men naar ik lees. elkander in sommi ge landen uitsluitend brieven op rijm). Familie, vrienden en gelieven Zonden elkander eens slechts brieven, Gehuld in een poëtisch kleed; Dat is een heelen tijd geleden. Maar stel u voor dat men dat heden Ook onveranderlijk nog deed. Stel het 'u voor dat regels lijmen Tot meer of minder kreupelrijmen, Aan pa en moe. aan neefNm nicht; Aan schoonzus, zwager, tante, oome. Het is genoeg voor booze droomen Van avondstond tot morgenlicht En -stel u voor dat zakenlieden Elkaar producten gingen bieden In lyrischen verheven trant. Wat zou het hun een tijd gaan kosten Voor zij hun brieven konden posten, Hun zdken kwamen nooit tot stand Goddank dat wij ln onze dagen Elkander lang al niet meer plagen In deze dichterlijke lijn; Want ik persoonlijk wil wel zeggen, Dat ik het dan gauw af zou leggen, Nooit zou ik meer prozaïsch zijn. in Haarlem en omgeving ln den gevel van het bioscooptheater, dat tus sen en de Sm edestraat en de Jansstraat te Haarlem staat, vindt men een gedenksteen, waarboven het beeld van Lourens Coster. Vroeger stond hier de woning vap Coster. Deze woning was zeer groot en werd gevormd door het bovengenoemde theater met het links daarvan liggende restaurant.- Maar eind 16e eeuw was zij bouwvallig en werd verbouwd. Het huis is toen ln drieën gesplitst. Hét linkergedeelte werd met het naastliggende huls een herberg, Het middengedeelte heeft allerlei bestemmingen gehad; omstreeks 1810 kon men hier het „Bossche Koffyhuls" vinden. Deze herberg is in 1813 tijdens een verbouwing geheel ingestort. Na herbouwd te zijn, werd het ln 1850 weer Schuilkelders met slaap gelegenheid te Londen. STOCKHOLM 19 September (A. N. P.). De Engelsche nmmlssarls voor de schuilkelders in Londen, Charles Kay, heeft bekend gemaakt, dat in de hoofdstad ïn de schuil kelders slaapgelegenheid voor 4 millloen zevenhonderd vijftig duizend menschen in orde gemaakt moet worden. Deze veiligheidsmaatregel wordt genomen, omdat men in Engelsche kringen vreest, dat de Dultschers dit jaar nog heviger luchtaanvallen op Londen zullen ondernemen dan het vorige jaar. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN GIBRALTAR. TANGER 19 September (D. N. B.). In de tunnel te genover den noordelijken ingang van" het arsenaal te Gi braltar heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan. Verscheidene artsen- en ziekenauto's hebben zich naar de plek van de ramp begeven. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, doch naar gemeld wordt heeft men verscheidene dooden en velé gewonden na de ontploffing ln de tunnel gevonden. Door Engelsche vliegtuigen beschoten. PARIJS, 19 September (D.N.B.) >- Een Engelsch vliegtuig heeft weer eens een Franschen vischkotter onder vuur genomen. Dit geschiedde op acht -mijl van de kust met machinegeweren; de stuurman werd doodelijk gewond, zoo melden de Parijsche bladen uit Fëcamp (dep. Seine Inférieure). Uit Kopenhagen verneemt het D.N.B. dat de Deen- sche kotter „Stjernen" uit Esbjerg door verschei dene Engelsche vliegtuigen aangevallen ls. Het scheepje werd door een bom zoo zwaar getroffen dat het na enkele oogenblikken zonk. De kapitein van het scheepje kwam om het leven. Een lid der bemanning werd zwaar gewond. Ook Engelsche troepen Teheran binnengerukt. HELSINKI, 19 September (D.N.B.) De Moskovische nieuwsdienst meldt uit Londen, dat op 18 September ook Engelsche troepen Teheran, de hoofdstad van Iran, zijn binnengerukt. Generaal Joanit/.iu gesneuveld, Chef van het Roemeensche hoofdkwartier. BOEKAREST, 19 September. (D.N.B.) De chef van het groote hoofdkwartier van het Roe meensche leger, generaal Joanitziu, is op 1-7 September op het vpld van eer gevallen, zoo meldt het Roemeensche persbureau. Een -vliegtuig heeft gisteren zijn stoffelijk overschot naar Boekarest over gebracht, waar het in het gebouw van den generalen staf op de baar ls gelegd. De teraardebestelling vindt heden- 'plaats. Amerikaansclie vloot bereid bevel tot schieten uit te voeren. Verklaring van admiraal Greanstad. NEW YORK, 19 September (A.N.P.) Volgens een bericht, van United Press uit San Francisco heeft admiraal Greanstad, de chef van het twaalfde Ame rikaansclie marinedistrict, verklaard dat de Ameri-- kaansche vloot thans bereid is het bevel tot schieten van president Roosevelt uit te voeren. Admiraal Greanstad meende verder te moeten waarschuwen voor de mogelijkheid van een aanval der spilmogendhéden op de militair zwakkere Zuid Amerikaansche landen, Engelsche berichtgeving over lucht aanvallen op Berlijn. BERLIJN, 19 September. De A.N.P.-corres- pondent meldt; De hier ontvangen Engelsche dagbladen van de vorige weèk geven zulk een ronduit belachelijk ver slag van den Engelschen luchtaanval op Berlijn in den nacht van 7 op 8 September j.l. dat men hier graag die bladen huis aan huis zou willen vei-sprei- den als het beste getuigenis van den leugenachtigen aard der Engelsche legerberichten en van de Engel sche zwakte, welke zulke snoeverijen klaarblijkelijk noodig heeft om het zinkende moreel in eigen land hoog te houden. Zou men deze verslagen moe'ten gelooven, dan hadden 300 Britsche bommenwerpers van het grootste en nieuwste type niets anders ge daan dan maar boven het centrum van Berlijn rond vliegen van voor midddernacht tot het .ochtendgloren toe, waar zij op hun gemak de meest waardevolle doelen vernielden tot die arme Berlijners sidderend van doodsangst uit hun kelders kwamen gekropen. „Alle Duitsche bommen pp Leningrad zullen wij op Berlijn'vergelden", heet het ergens in deze Engel sche kranten. Hier echter kan men-in feite vaststel len dat deze Engelsche hulp aan de Sovjets van het zelfde gehalte of nog minder is dan de Engelsche „hulp" aan Nederland* in Mei 1940. Dat men van Engelsche zijde na twee jaar oorlog sléchts tot zulke zwakke pogingen in staat is, kan alleen maar duiden op den deplorabelen toestand, waarin Albion zelf is geraakt. Voor de kinderen Oe Avonturen van Barrahas de Rode Bosmier. (Teekeningen van F. Wagner). 10. De Tweekamp 10. Het hoogtepunt van de strijd was aangebroken. Mozol zwaaide als een ra zende met zijn zwaard in het- rond en toen sloeg Barrabas hem plotseling met de degen het schild uit. de poten. Dit was hei einde van het duel. Het' zwaard van Mozol brak in tweeën en hij zag zich vol komen weerloos staan te genover de Rode Mier. Hij was overwonnen! En dat voor de eerste keer van zijn leven!. 'De glimwormpjes hadden niet qp het einde van de strijd gewacht; de schildpad had ze vlug op de rug genomen en de benen genomen, vlug, vlug de tunnel weer in, weg van dat akelige, strijdtoneel, vóór er nare dingen zouden gebeuren. Maar die gebeurden niet. Geen sprietje op Bar rabas z'n hoofd dacht er over, om Mozol te doden, of nog meer te vernederen. Hij was dan ook de eerste, die zijn tegenstander de hand reikte. Ook Hein kwam naderbij en maakte kennis met den sterken wachter. En toen ver telden ze voor de twede maal. dat ze toegelaten wensten te worden bij Bizam, den tovenaar. Mozol trok een ernstig gezicht, 't Was waar, hij was verslagen dus mocht hij het verzoek niet weigeren. Maar hij kende den tovenaar'en was ridderlijk genoeg om Barrabas ter dege te waarschu wen. Hein bood zich aan om te gaan, hij zou beter zijn woorden kunnen kiezen. Maar Barrabas weigerde: zaakje wilde hij zelf opknappen. Bang was hij heelemaal niet en het zou een knappe tovenaar moeten zijn, hem niet te woord zou willen staan. Mozol en Hein keken een beetje angstig naar Barrabas. Het verloop van de strijd was hem zeker een beetje naar het hoofd geslagen, Maar ja, als hij wilde gaan, dan moest hij het ook maar zelf weten. Hein zou dan wel buiten blijven wachten. DE WONING VAN LOURENS COSTER. (foto de Haas). gesloopt; tegelijk met de herberg links hiervan. In- plaats daarvan verrees aldaar de manufacturen winkel van Van der Möhlen, die hier al sinds 1835 gevestigd was. Deze winkel werd in 1870 uitgebreid met het reclitsehe deel van Coster's wdning. Op voorstel nu van de rederijkerskamer „de Wijn gaardranken",werd In 1851 die steen in den gevel geplaatst, maar nog niet het beeld. Op dezen steen staat te lezen: COSTERI AEDES TYPOGRAPHIAE NATALES dat wil zeggen: Coster's woning, geboorteplaats der drukkunst. Het beeld van Coster werd er in 1S56 bovenge- plaatst door den heer Van der Möhlen, ter gelegen heid van de onthulling van het standbeeld op de Groote Markt. Tijdens de latere verbouwingen ls deze tweeledige gevelsteen gespaard gebleven. Is het dragen van een padvindersmes strafbaar? HAARLEM, Vrijdag. Een Utrechtsche.- jongeman was door den Kanton rechter vrijgesproken van het feit waarvoor hij terecht moest staan namelijk het dragen van een z.g.n. pad vindersmes. De ambtenaar van het O.M. was van meening dat een- dergelijk mes wel onder de politie verordening viel. In .appèl bij de Haarlemsche Recht bank vorderde de Offjcier f 3 boete met inbeslag neming van het mes. De Rechtbank zal 2 October in deze zaak vonnis wijzen. Opstand in Irak. ANKARA, 19 September (A.N.P.) In een of ficiéél communiqué van de regeering van Irak wordt medegedeeeïd dat in het gebied van Duleimanien een opstand van vrij grooten ontvang is uitgebroken. Opgaven moeten Vrijdagmiddag 12 uur in ons fc#zit zijn. ZONDAG 21 SEPTEMBER SANTPOORT N. H. KERK. 10.30: Ds. R. B. OldemM. N. PI. KAPEL. 10: Ds. G. Grootjans, Watergraafs meer. GER. KERK In II, V.. Wustelaan. 10: Ds. G. W. van Deth. van Haarlem, H. Doop en H. Avondm. IJMUIDEN N. H. KERK, Kanaalstraat 10Ds. L. Lagerwey. Voorber. H. Avondmaal. 5: Ds. G. F. Callenbaoh. IJmuidén-Oost. BETHLEHEMKERK. James Wattstraat. 10: Jeugd dienst. S. Zevenhuizen. IIERV. EVANG,, Oranjestr. 8. 10: en 5: Leesd'ienet CI-I-R. GER. KERK. 10 en 5: Ds. A. Zwiep. VRIJZ. I-IERV,, Gebouw To-lsdninerweg.. 10.30; Ds. M-ispelblom Beyer. Leiden, DOOPSGEZ. en PROT. BOND. Helmstraat 9. 10.30: Ds. Haunfftérsen OUD-KATH, KERK. 10: H. Dienst. 7: Vesper. GELOOFSGEMEENSCHAP LEGER' DES HEILS. 10: Heiligingsdienst. 7.30: Verlossingsdienst? I] MUIDEN-OOST N. H. KERK. Goede Herderkerk. Velserdu-inw-eg,1 .10: Ds. G. F. Callembacih. 5.30: Ds. M. v. d. Voet, Haarlem-Noord. VERBEN1GINGSGEBOUW, Kalverstr. 10: Jeugti- samenkontet. LUTH. GENOOTSCH.. Herv. Vereen, geb. Kalver- straat, geen dienst. STADSEVANG., Willemsbeekweg 10: Broodbreken Maandag 8: Bijbelbesprekmg' en bidstond. BAPTISTEN-GEM., Willemsbeekweg 22. Woens dag S: Ds. L. de Haan. Haarlem. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., Willebrordstr. 10: Godsdienstoefening. N.m. geen dienst. VRIJE' EVANGELISATIE. Umuiderstraatweg ,5.2. 10 en 5: Peoreboom, Noord wijk a. Zee. VELSEN-NOÓRD N. H. KERK. 10: Ds. Johs. Bronsgeest. BEVERWIJK N, 1-1. KERK, Kerkstraat. 10: Ds. J. de Vries. DOOPSGEZ. GEM., Meerstraat. 10: Dr. Al'b. Vis. VR1.JZ. I-IERV., Parklaan. 7: Mej. dr. J. W. Herfst, uit T-Ioogeveen. EVANG. LUTH. GEM. Koningstraat. 10.30: Ds. Rh. L. G. Steenbeek, uit Zaandam. GER, KERK, C. H. Moensplein. 10 en 5: Ds. H. Holtrop. VRIJE EVANGELISATIE ,.MARANATHA". Ko- ningstr. 41. 9.30: Bidstond. 10: D. J. TesseLhoff. uit Driebergen. Woensdag 7: Ds. C. J. Hoeken dijk, uit Bussum, Vrijdag 8: Bidstond. CASTRICUM N. H. KERK. 10: Ds. J. M. Seulijn. 3: Streekbij- eenkornst. EVANGELISATTEVEREDNIGING. 10: Ds. Lod der, uit Alkmaar. GER. KERK. 10 en 5: Ds. J. Kriigcr. HEEMSKERK N. H. KERK, 10: ,Ds, Joh, IJzerman. WIJK AAN ZEE EN DUIN N1,. H. KERK., Wijk aan Zee. 10: Ds.- A. J, Bronk- horsV VBREENIGINGS'GE'BOTTW., Populierenlaan. 11.1» Ds. A. J, Bronkhorst.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7