IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Duitsche troepen bereiken de Zee van Azow. 26e JAARGANG No. 273 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Pmuider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 22 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.13Vfe, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Maatregelen inzake luclit» bescherming. 's-GRAVENHAGE, 20 September. Verordening nr. 182/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied eveneens heden gepubliceerd, behelst een wijziging in de verordeningen no. 113/1940 over bijzondere maatregelen inzake de luchtbescher ming en van no. 138/140 over de handhaving van de openbare orde. Dienovereenkomstig is de bevoegde politieautoriteit, aan wie verzoeken betreffende het verkeer met motorrijtuigen gericht moeten worden, in alle gemeenten de burgemeester en de hoofdcom missaris van politie slechts in die gemeenten, waar een zoodanige ambtenaar zetelt. Deze verordening treedt heden in werking. Verloren gegaan bewijsmateriaal. 's-GRAVENHAGE, 20 September. Als gevolg van de door het oorlogsgeweld teweeggebrachte leemten in het schriftelijke bewijsmateriaal omtrent rechtens gesloten contracten, heeft de secretaris-generaal van het departement van juistitie een besluit uitgevaar digd, welke de voor de betrokkenen eventueel ont stane of nog te ontstane nadeelen wegneemt. Volgens dit besluit, dat heden in het Verordeningenblad is verscheden, heeft een contracteerende partij, welker bewijsmateriaal door oorlogsgeweld vernietigd of verloren gegaan is, het recht van de tegenpartij inzage te vereischen in de dienovereenkomstige papieren of wel copieën van dergelijke stukken te eischen. De tegenpartij is verplicht alle noodige en mogelijke stap pen toe te staan en te bevorderen, welke er toe kun nen leiden dat het bij het contract behoorende bewijs materiaal weer compleet wordt gemaakt. Overtredingen met voorbedachten rade tegen deze verplichting worden gestraft met gevangenisstraf tot een maximum van zes maanden of met een boete tot een maximum van f 10.000. Dit besluit treedt heden in werking. (A.N.P.) Burgemeesters van hun ambt ontheven. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: de Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft, op grond van art. 1 van zijn verordening nr. 108/1940 den burgemeester van de gemeente Maas tricht jhr. mr. "W. Miohiels van Kessenidh op zijn verzoek van zijn aimtbt ontheven. Verder heeft de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied op grond van art. 3 van dezelfde verordening de volgende burgemeesters op hun verzoek van hun anubt ontheven: Mr. B. M. Berger, Venlo, den heer M. W. J. Coen- ders, Sittard, den heer M. R. Haan, Nieuwst/ad, den heer M. E. Ch. A. L. Smets. Roosteren, den heer G. H. A. Haibets, ICerkrade, den heer Ad. Meeuwissen. Echt. mr. dr. R. M. A. A. Geuljams. Ubach over Worms, den heer M. J. A. B. M. Koten, Grevembioht, Obbicht en Pape.nhoven, mr. A. P. J. M. Lempers,. Schaesberg, den heer P. J. H. Minkenberg, Stevens- weert, Ohé en Laak, den heer M. P. J. M. Corbey, Broekelttard en 'den heer Oh. W. E. G. Janssens, Maasbree. UIT DE STAATSCOURANT. Bij' besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsohe zaken van 19 Sep tember 1941, is C. Slob op zijn verzoek met ingang van 30 September 1941 als burgemeester van de gemeente Meexkerk, Leei-broek en Nieuwland eer vol ontslageo. Sociale wedkamp van Duitsche bedrijven in Nederland. 's-GRAVENHAGE, 20 Sept. Op plechtige wijze en in tegenwoordigheid van den Rijkscommissaris heeft, hedennamiddag in_ het gebouw van het Rijkscommis sariaat aan den Kneuterdijk de opening plaats gehad van een „Leistungskampf der Deutschen Betriebe" in Nederland, waarvan de bedoeling is. op sociaal gebied het hoogst mogelijke te presteeren, volgens nationaal- socialistisch principe, hetgeen weder ten goede komt aan den algemeene bloei van het bedrijf. De plechtig heid, waarbij vele Duitsche „Betriebsführer" tegen woordig waren, werd mede o.m. bijgewoond door Öberdienstleiter Schmidt (General-Kommissar z.b.v.), minister dr. Fischböck, Öberdienstleiter dr. Hupfauer, Beauftragte für die Gesamtdurchführung des Leïs- tungskampfes, Oberbereichsleiter Eftger, Ministerial- rat dr. Linnemeyer, leider van de Duitsche dienstpost, dr. Schnebel, Beauftragte voor Zuid-Holland, bene vens de heer Woudenberg,', commissaris van het N.V.V. De bijeenkomst, opgeluisterd door muziek van het Zepparonikwartet werd geopend door Hauptstellen- leiter Casselmanri, die nëfer voren bracht, dat het In dezen bewogen tijd voor iederen Duitscher plicht ls den strijd der kameraden aan het front te verlich ten. Dit kan gebeuren indien ook de Duitsche bedrij ven in Nederland een topprestatie leveren, hetgeen mede het doel is van dezen „Leistungskampf". Dr. Hupfauer gaf hierna een uitvoerige uiteen zetting van de sociale politiek, welke de bedrijven vol gens nationaal-socialistische principes dienen te vol gen. Deze politiek brengt mede, dat de arbeider zich geheel instelt op het bedrijf en er belang bij heeft het te doen bloeien. De sociale politiek is dus met de bedrijfspolitiek nauw verbonden. In dit verband schetste spr. ook de taak van den ondernemer, die de verantwoordelijke man is tegenover het Duitsche Ar beidsfront en dus tegenover de partij die het volk ver tegenwoordigt. De ondernemer vertegenwoordigt dus de N.S.D.A.P. in het bedrijf. De strijd welke nu ge voerd wordt is beslissend voor eeuwen. Dus is het plicht voor ieder Duitsch bedrijf zich te richten op de overwinning van het Rijk. De bedrijven te activeeren tot zulk een prestatie en wel na de sociale bedrijfs politiek, is het doel van dezen Leistungskampf, die een wedloop tusschen de bedrijven wil om dit te bereiken. In het bezette gebied is het mede de taak der Duit sche ondernemers, het vertrouwen van het Nederland sche volk te winnen en haar te doen zien wat natio- naal-socialisme is. De bedrijven kunnen zoodoende een belangrijke bijdrage leveren aan de redding der beschaving. Hierna voerde de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart het woord. Hij noemde deze bij eenkomst het begin van den Leistungskampf en uitte zijn vreugde erover, dat dr. Hupfauer zelf naar hier heeft willen komen na een zwaren arbeid aan de fronten. Spr. bracht naar voren, dat Nederland ligt in de1 Germaansche levensruimte en het Nederlandsche volk nog verstrikt is in een verouderde gedachten- sfeer, "waarin het een beetje ingeslapen is. Het heeft weinig nut alleen maar propaganda te voeren door woorden. De feiten moeten spreken en zullen spreken door den socialen opbouw. Materieel kan het volk thans weinig geboden worden en er zijn tal van moei lijkheden. Men bedenke echter, dat naarmate meer Engelsche schepen zinken, de ruimte van Europa grooter wordt. Het gaat nu echter niet om materieel gewin, maar om het begrijpen der lotsgemeenschap. Een Europeesche gemeenschap wordt opgebouwd, waarin de arbeid geen koopwaar is. Behalve tegen het kapitalisme gaat de strijd echter ook tegen het bolsjewisme, dat de persoonlijkheid geheel uitscha kelt. Van de 230.000 bedrijven in Nederland zijn eenige honderden Duitsch. Uit deze laatste moet het arbei dende volk zien, wat nationaal-socialisme is en de ondernemers dienen te beseffen, dat zij in dezen „Leistungskampf" mede arbeiden in den strijd van den Führer, die het kostbaarste in de schaal gewor pen heeft, namelijk Groot-Duitschland. Tenslotte heeft Öberdienstleiter Schmidt, leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland dezen wedkamp geopend, zijn dank uitsprekend voor deze opdracht, welke men om strijd zal pogen te ver vullen. Spr. dankte den Führer, die den weg aange wezen heeft om voor den arbeider het hoogste te be reiken. De plechtigheid was geëindigd nadat de aanwezigen de nationale liederen gezongen hadden. (A.N.P.) VERDUISTEREN van 19.41 tot 7.2« Maan 22 Sept. onder 20.25, 25 Sept. op 10.12 Het Prov. Waterleidingbedrijf in Noord-Holland. Reeds 110.000 aangeslotenen. AMSTERDAM, 20 Sept. Nadat op 2 September 193G de 100.000 «te aansluiting op het provinciale waterleidingnet van Noord-Holland was tot stand gekomen, is dezer dagen het 110.000ste perceel aan gesloten. In vijf jaren tijds is derhalve het aantal aangeslo tenen bij het Noord-ITollandsohe overheidsbedrijf, dat thans bijna 2-2 jaren bestaat, met 10.000 of 10 procent toegenomen. Het spreekt wel vanzelf, dat deze gebeurtenis bij het P. W. N. als een belang rijk feit wordt beschouwd. Aan de« heer Jb. Laan te Heerhugowaard, die als 110.000ste afnemer in dc annalen van het P. W. N. werd geboekt, werd een bloemstuk ter herinne ring aan dit feit aangeboden. Voorts kreeg hij een gratis abonnement gedurende het eerste jaar van aansluiting. Inschrijving van vrachtauto's. Het A.N.P. meldt: Het is gebleken, dat vele personen, die op 15 Mei 1.941 houder waren van vrachtauto's, als bedoeld in de inschrijvingsbeschikking l 1941 verzuimd hebben deze voertuigen tijdig te doen inschrijven in de vanwege den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat te houden registers. Tot 1 October 1941 bestaat voor de hier bedoelde personen de gelegenheid hun verzuim te herstellen. Zij zullen daartoe bij den rijks(hoofd)inspect.eur van het verkeer voor ieder voertuig een (rose) for mulier (inschrijvingsformulier 1 1941 voor vracht auto's) moeten aanvragen en dit behoorlijk inge vuld voor 1 October 1941 bij dien rijks(hoofd)in- specteur moeten inzenden of inleveren. Voorzoover de aangever thans niet meer houder van het voertuig is, behoort de inschrijving toch door hem te geschieden, doch dient daarbij te worden vermeld, wat met dit voertuig is geschied. Tegen allen, die op 1 October 1941 niet aan hun verplichting hebben voldaan, zal een strafvervol ging worden ingesteld. Niet nakoming van deze ver plichting kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden, alsmede verbeurdverkiaring van het motorrijtuig. Hieronder te verstaan motorrijtuigen, opleg gers en aanhangwagens, geheel of gedeeltelijk in gericht tot vracht- of veevervoer, alsmede motor rijtuigen, uitsluitend bestemd tot het voortbewegen van opleggers of aanhangwagens (met uitzondering van landbouwtractoren). BEVERWIJK SCHIPPER W. GRAPENDAAL GEHULDIGD. Na afloop van een oefening met de roeireddings- boot van het station Wijk aan Zee der N.Z.R.M. is Zaterdagmiddag den schipper W. Grapendaal, in verband met zijn. twee jubilea, een hartelijke huldi ging bereid. De heer Grapendaal had zich i.t.1. 40 jaar geleden als roeier opgegeven en was ook 25 jaar schipper van. de reddingsboot. In café De Boer heeft de heer Th. de Booij, secretaris van het hoofdbestuur, in tegenwoordig heid-van de W.R.B., roeiers en de plaatselijke com missie der N:Z.R;M., 'deii 'jubilaris toegesproken. Spreker releveerde, dat 40 jaar geleden Grapen daal zich als roeier had opgegeven en zich daardoor stelde bij de groote schare van moedige mannen. Gelukkig gebeurt voor het strand te Wijk aan Zee niet veel, maar toch zijn door den jubilaris vier reddingen verricht. Vele malen ruim 100 keer is er geoefend en deze oefeningen waren soms nog moeilijker dan een redding. „Dat paraat zijn van de reddir.gmaatschappij, al dus spr., is te danken aan honderden mannen, die bereid zijn hun leven te geven. En één van deze mannen 'ben jij. Jullie werken in alle stilte, maar het bestuur leeft in groote belangstelling met alles mee, wat hier voor de kust gebeurt. Dit blijkt ook wel uit deze huldiging. Dank zij jouw goede leiding is er een goede bemanning gevormd die weet hoe zij aan de riemen trekken moet. Dit gelijke trekken is van groot belang". Spr. overhandigde deix jubilaris hierna een verre kijker in foudraal met inscriptie. De voorzitter van de plaatselijke commissie, de heer F. R. C. Rijkens zeide, dat Grapendaal bij verscheidene reddingen tegenwoordig is geweest, bij de redding van de „Shonga", van de trawlers „Gezina" en „Heemskerk" en van het jacht dat hier voor de kust in nood verkeerde. De jubilaris behoort tot de menschen, die hun leven willen geven, voor anderen. Door Zijn leiding is in de boot een prettige en kameraadschappelijke verhouding ontstaan. Als herinnering aan zijn jubileum bood de heer Rijkens hem een portefeuille xnet inscriptie aan. Voorts voerde nog het oudste lid der bemanning, de heer F. v. d. Mey, het woord, die eveneens de prettige verhouding schetste. Hij liet zijn gelulcwen- schen vergezeld gaan met de aanbieding van een blijvende herinnering. Namens de W.R.B. sprak de heer P. Vellekoop, die de samenwerking met de Mij. op prijs stelde. Hij feliciteerde den jubilaris met dezen dag en de reddingsmaatsohappij met een dergelijken schipper. Met enkele woorden, dankte de jubilaris voor de vele blijken van belangstelling. NIEUW LOKAAL VOOR „NIEUW LEVEN". De Geheel onthouderstooneelvereeniging „Nieuw Leven" neemt hedenavond op officieele wijze haar nieuwe repetitielokaal in het gebouw Baanstraat 74 in gebruik. AAK VAN 500 TON GEZONKEN. In het zijkanaal A is een groote aak lek gevaren en gezonken. Het schip „De Goede Hoop" uitOude- kerk aan den IJsel, groot 500 ton en dat geladen was met grint, kon zooals reeds vooraf was vastge steld met dezen diepgang het sluisje niet passeeren. 100 ton gi-int was daarom reeds overgeladen in een een ander schip. Midden in het sluisje is de aak echter plotseling lek gestooten, waardoor zij snel zonk. Midden in het sluisje is het schip op den bo dem blijven rusten. Howel direct met een eigen hijschinstallatie getracht werd het grint op den wal te brengen, gelukte het niet beweging in het ge vaarte te krijgen, daar het lossen al spoedig gestaakt moest worden, omdat de motor in het water kwam te staan. Het voorschip staat thans grootendeels onder water. Op welke wijze het schip gelicht zal worden is nog niet bekend. AQUARIUMVEREENIGING „KENNEMER. LAND". Zondagmorgen hield de Aquarium- en Terrarium- vereeniging „Kennemerland" in hotel „Ter Burg", onder voorzitterschap van den heer F. Vermeulen, een ledenvergadering. In zijn openingswoord rele- veei-de spr., het bezoek van de Zaansche zusterver- eeniging aan de leden, die tot de prijswinnaars van de huiskeuring behoorden. Deze' huiskeuring is een groot sücces geweest, daar de commissie 24 aquaria heeft moeten keuren. Over het algemeen waren de aquaria beter dan in Zaandam. Vooral de jongere leden zijn uitstekend voor den dag gekomen. De uitslag van deze keuring luidt; 1. F. Vermeu len; 2. F. Seignette; 3. Houtkoop; 4. Stephan; 5. Broek: 6. Dourria. Alle bekroonden ontvangen een draagmedaille en de twee eersten nog een diploma. De keuringscommissie bestond uit de heeren Hout koop, Douma en Basstra. Medegedeeld werd dat op Zaterdag 4 September een excursie gemaakt zal worden naar Zaandam. Nadat verslag uit was gebracht over de jaarver gadering van den bond werd nog medegedeeld, dat de prijsuitreiking van den kwec-kwedstrijd aange houden zal worden tot de volgende vei-gadering. 25 JAAR GEITENKEURING. Zaterdagmiddag heeft de afdeeling Beverwijk der Ned. Vereeniging tot bevordering vaxx het Geiten- ras ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan op een terrein aan de Baanstraat een jubileumkeuring ge houden, waarvoor groote belangstelling bestond. De voorzitter, de heer J. Davidson, heeft in een toe spraak een terugblik geworpen op de afgeloopen 25 jaren en constateerde daarbij dat de vereeniging onder vrijwel dezelfde omstandigheden verkeert als bij de oprichting. De keuring van het groote aantal geiten nam geruïmen tijd in beslag. VELSEN BEDRIJFSONGEVAL AAN DE PAPIERFABRIEK. De timmerman W. H. Clazïng, in dienst bij de Papierfabrieken Van Gelder Zonen, had Zaterdag morgen het ongeluk met de cirkelzaag in aanraking te komen. Hij liep verwondingen op aan vier vin- gex-s van zijn rechterhand. Nadat dokter R. W. Fierstra hem voorloopig had behandeld, bleek, dat de verwondingen nogal meevielen. Echter zal C., die ter verdere behandeling naar het St. Anto- nius Ziekenhuis wex-d gebracht, wel een vermin king van den rechter wijsvinger blijven behouden. JUBILEUM W. WIKKE. Zaterdag herdacht de heer W. Wikke, machine- boorder bij de N.V. „De Plaatwellerij" v.h. Olie en Gonnermah, den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam. De jubilaris werd des morgens op het directiekan toor gehuldigd door den heer J. D. B. Olie. Deze schetste in hartelijke, bewoordingen de verdiensten van den jubilaris voor het bedrijf.. Het geschenk van de directie werd onder enve loppe aangeboden. In het gröote schaftlokaal geschiedde de huldiging door het personeel. De heer Zalm bood een fraaie boekenkast aan. IJMUIDEN LOK GEEN GELEIDEHOND VAN BLINDE. I-Iet bestuur van den Blindenkring „Kennemer land" bericht ons het volgende: Naar aanleiding van vele klachten, die ons van de zijde onzer leden bereikten, willen wij het publiek met klem onder de aandacht brengen, dat de gelei dehond en de witte wandelstok hulpmiddelen zijn, die voor hem van het grootste belang zijn. Het wil ons voorkomen, dat het publiek niet weet waarvoor deze dingen dienen, want nog steeds wor- den geleidehonden afgeleid doordat men ze lokt en op den witten stok wordt in het geheel geen acht ge slagen. Wij doen nogmaals een dringend beroep op het publiek om zijn medewerking. MARKTPRIJZEN EN BESOMMINGEN. Tarbot f6,80 per K.G.; Tong f5,10—f3 per K.G.! KI. schol le s. f89—f87; KI. schol 2e s. f80—f60; Zetschol £90; Fuf- schol le s. £55f41; Pufschol 2e s. £35—f 18Groote bot f64f56; Kleine bot f32—f30; Groote schar f41—f33; KI. schar f25—f 18; Pufschar f15£6; Makreel f125; Wijting f32—f21, alles per 50 K.G. Bosommingen trawlers: ZK 68, Johannes, 40 mnd. f ÏJM 86, Rijnstroom, 160 mnd. f3219; VL 80, Gezina, 200 mnd. £4146; SCH 65, Onderneming, 180 mnd. f3225. Kotters: HD 7 f 1326; HD 18 f 1429; IJM 221 f 3360; IJM 223 £424; IJM 203 f857; KW 148 f182. Loggers: IJM 268 f4313; VL 132 f1614; SCH 39 f 2541; SCH 242 f2158; SCH 274 f 2080; SCH 195 f2413; SCH 246 £2529; SCH 247 f2913; SCH 443 f 3095; SCH 97 f 933: SCH 73 f 1326; SCH 9 f 2364; KW 52 f 1274; KW 60 f 2331; KW 54 f2137; KW 91 f 1956; KW 107 f2565; KW 108 2281; KW 59 f 1671; KW 104 f 2676; KW 26 f 2063; KW 8 f 2290; KW 45 f 1957. Er waren 45 kustvaarders met een totale besomming van f 9068. Duitsche artillerie in actie tijdens de verbitterde gevechten in de stad Szolta- nowka, waar ingesloten bolsjewistische troepen tevergeefs een doorbraak trachten te forceeren. (Foto Orbis-Holland). DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zondag. Havens van Southampton gebombardeerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 September (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Aan den Zuidelijken vleugel van het Duit sche aanvalsfront is de zee van Azow bereikt. De grondslag hiervoor werd gelegd door het heroieke optreden van een infanteriedivisie die den overtocht over den breeden benedenloop van den Dnjepr bij Berislaw, op 60 K.M. ten Noordoosten van Cherson, onder de moeilijkste omstandigheden voltrokken en ondanks alle tegen aanvallen gehandhaafd had. De vernietiging van den in het gebied ten Oos ten en Zuidoosten van Kiew ingesloten tegen stander gaat voort. De Duitsche formaties, die uit het Westen Kiew waren binnengedrongen, zijn via de Dnjepr naar het Oosten opgerukt en heb ben zich vereenigd met de strijdkrachten die over de Desna uit het Noorden ten aanval getrok ken waren. Felle doorbraakpogingen van den vijand mislukten. De aantallen van gevangenen en buit nemen ieder uur toe. Eenheden der marine zijn diep doorgedrongen in de Finsche Golf; zij versterkten den gordel van mijnen en beveiligden de tegen de Baltische eilanden ingezette operaties. Het luchtwapen heeft ten Noordwesten van de Krim een patrouilleboot tot zinken gebracht, voorts een kanonneerboot en drie koopvaarders met in totaal 10.000 b.r.t. inhoud, terwijl bom- treffers werden geplaatst op een Sovjettorpedo- boot. In den strijd tegen Groot Brittannië hebben sterke af deelingen gevechtsvliegers in den afge loopen nacht haveninstallaties en ravitailleerings- bedrijven van Southampton bestookt met bom men van zwaar en van het zwaarste kaliber. Treffers op opslagplaatsen, docks en militaire Installaties der stad hebben aanzienlijke vernie lingen aangericht. Een reeks groote branden werd waargenomen. Andere gevechtsvliegtuigen deden aanvallen op verscheidene vliegvelden en haveninstallaties in Zuid- en Oost-Engeland en brachten ten Noordoosten van The Wash een vrachtschip van 4000 b.r.t. tot zinken. Een tweede groote koopvaarder werd beschadigd. In het gebied van het Kanaal heeft het Britsche luchtwapen gisteren bij een aanvalspoglng die geen effect had 39 vliegtuigen verloren. Daar van werden 35 door jagers en 4 door marinege- schut neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen wor den vermist. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch tentenkamp bij Tobroek vernield. In den afgeloopen nacht is de vijand naar Noord- en Zuidwest Duitschland gevlogen en met enkele vliegtuigen doorgedrongen tot aan de rijks hoofdstad. Door neergeworpen bommen ontstond schade van gering belang in woonwijken. Nacht jagers en luchtafweergeschut hebben drie En- I gelsche bommenwerpers neergeschoten." VERDUISTERING. Wie wel eens in de gelegenheid is van een een hoog punt op de duistere stad omlaag te zien, weet uit eigen aanschouwen dat er nog veel te veel licht naar boven schijnt. Er zijn' nog tal van klein dakraampjes, glazen lan taarns in platte daken, bovenlichten van bad kamers e.g. welke onvoldoende verduisterd zijn. Vooral de dakramen geven reden tot ernstige klacht. Deze zijn immers het best zichtbaar. Bij controle van de straat af, ziet men deze tekortkomingen niet. Hier moet iede die zulke ramen heeft zelf oppassen en maatregelen treffen. Anderzijds leenen zich juist de kleine dak vensters zoo goed voor een met eenvoudige middelen aan te brengen verduistering. Controleert de licbtdichtheid dezer afslui ting bij dag, wanneer de zon schijnt. Als er dan geen licht van buiten naar binnen valt, is dit des avonds in omgekeerde richting ook niet het geval. De Engelscli-Amerikaansche hulp aan de Sovjet-Unie. Lord Beaverbrook brengt een uitgewerkt plan naar Moskou. Het D.N.B. deelt mede: Naar de Britsche Berich tendienst meldt heeft Lord Beaverbrook een gede tailleerd plan voor de Engelsch-Amertkaansche hulp aan* de Sovjet-Unie naar Moskou medegenomen. Dit plan is door het Britsche kabinet goedge keurd. Reuter meldt dat de Sovjet-ambassadeur te Lon den Maisky in een oproep tot Groot-Brittannlë o.a. gezegd heeft: „Wij hebben pantserwagen en nog eens pantserwa gens noodig, want onze verliezen aan pantserwagens zijn aan het 2000 mijl lange front groot. Wij heb ben uw hulp dringend noodig. Wij hebben een ge meenschappelijk front met u. Zendt uw pantserwa genversterking onverwijld naar het front dat thans den grootsten vijandelijken druk te doorstaan heeft. Wie te juister tijd en op de juiste plaats geeft, geeft dubbel." Blijkens een D.N.B.-bericht uit New-York staat de New-Yorksche bladen nog geheel onder den indruk van de Duitsche overwinningsberlchten van het Oostelijke front. De interventionistische „New-York Post" geeft de alarmeerende stemming in Londen en Washington weer en verlangt dat de béste Ameri- kaansche oorlogsvliegtuigen zoo snel mogelij'k naai de Sovjet-Unie zullen worden gezonden. Uit Washington meldt de correspondent van de „New- York Post" oèmè dat de Ver Staten met goedkeu ring van Engeland het voornemen hebben het beste van hln beschikbare oorlogsmateriaal zonder verwijl naar de Sovjets te zenden. Men hoopt jacht vliegtuigen en lichte tanks naar Archangel te kun nen transporteeren. Deze haven is met behulp van IJsbrekers nog tot Januari toegankelijk, Op dien datum hoopt men de Zuidelijke route vla Iran te hebben uitgebreid. De correspondent van het Scripps Howard concern weet melding te maken van groote bezorgdheid in Washington: De Engelsch-Ameri- kaansche missie ziet zich in Moskou geplaatst te genover een zware taak. Zij moet wegen en midde len vinden im den bolsjewisten zonder verder uit stel oorlogsmatriaal te doen toekomen. De „New-York Sun" schrijft dat het gevaar voor de Sovjets niet bestaat in. verlies van meer ge- biedsdeelen, maar in het verlies van de groote in dustriecentra. Besprekingen van Roosevelt met Huil en admiraal Stark. Nieuwe acties van de Ameri- kaansche vloot tegen schepen der As? Het D.N.B. verneemt uit New York: President Roo sevelt heeft Zaterdagmiddag besprekingen gevoerd met staatssecretaris Hull en met den chef van de marine- operatieafdeeling admiraal Stark, aldus meldt de „New York Herald Tribune" uit Washington. Volgens het blad zijn toonaangevende waarnemers van mee ning dat deze besprekingen voorloopers zijn van een bekendmaking betreffende nieuwe acties van de Ame- rikaansche vloot tegen schepen der Spil op den At- lantischen Oceaan. Senator Wheeler heeft in een interview verklaard dat het bevel tot vuren van Roosevelt aan de Ame- rikaansche vloot te kennen geeft dat de president alles doet wat maar mogelijk is om de Ver. Staten in den Europeeschen oorlog te betrekken. Dit bevel draagt er toe bij het gerucht te'bevestigen dat Chur chill Roosevelt bij de recente conferentie er op ge wezen heeft dat Engeland gedwongen zal zijn vrede te sluiten, wanneer de Amerikaansehe vloot niet bin nen 60 dagen aan den oorlog zou deelnemen. De republikeinsche afgevaardigde Fish heeft in een rede te St. Louis verklaard „de president moest het Congres de oorlogsverklaring voorleggen, dan zou hij een nederlaag lijden in een verhouding van twee tegen één". „DE SCHAKEL" EXPOSEERT TE AMSTERDAM. Zaterdagmiddag is in de toonkamers van „De Bijenkorf" te Amsterdam een tentoonstelling ge opend van schilderijen, beeldhouwwerk en grafiek, welke is ingericht door de kunstenaarsvereeniging „De Schakel", V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. De eilanden Oesel en Moon (Oostzee) in Duitsche handen Ten Oosten van Kiew 150.000 gevangenen gemaakt. Extra berichten van het Duitsche opperbevel. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 September (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „In voorbeeldige samenwerking hebben afdee- lingen van leger, luchtmacht en marine een nieuw belangrijk succes behaald. Arendsburg, de hoofdstad van Oesel, Is ln een vastberaden aanval genomen. Moon en Oesel zijn daardoor hecht in onze handen. Op het Westelijk deel van Oesel bevinden zich nog slechts verstrooide deelen van het garnizoen van Oesel. Hun vernietiging kan elk oogenblik verwacht worden." Een tweede extrabericht van het Duitsche opper bevel luidt: „In het verloop van den ten Oosten van Kiew aan den gang zljnden omslngellngsslag hebben het leger van generaal-veldmaarschalk Von Reichenau en de pantserlegers van de kolonels- generaal Von Kleist en Guderian sterke deelen van den omsingelden vijand vernietigd en reeds thans ruim 150.000 gevangenen binnengebracht, benevens 151 tanks, 602 kanonnen en een onover zienbare hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buit gemaakt. Het uiteenslaan van de overige deelen j van den ingesloten vijand is in vollen gang. Ver dere, groote aantallen gevangenen en buit kun- j nen verwacht worden." V Victorie Duitschland wint ooor Europa op alle fronten Engelsche vllegtuigverliezen aan het Kanaal Extra bericht van het Duitsche opperbevel HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 September (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Hedenmiddag ondernomen aanvalspogln- gen van de Britsche luchtmacht zijn aan het Kanaal met zware vei-llf-zen voor den vijand ineengestort. Duitsche jagers schoten in hevige luchtgevechten, volgens de tot dusver ontvan gen berichten. 35 Britsche jachtvliegtuigen neer. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. De marineartillerie schoot bovendien vier Britsche bommenwerpers neer, zoodat het to tale verlies van den vijand 39 vliegtuigen be draagt Ook Zondag ernstige verliezen der Engelsche luchtmacht. Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt zijn Zondag bij luchtgevechten boven het Kanaalgebied dertig Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Engelsche luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE, 20 September. In den afge loopen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. Door de neergeworpen brisant- en brand bommen werden in een plaats in Noord-Holland zes woonhuizen en een school beschadigd. De ontstane branden konden snel gebluscht worden. Een persoon werd zwaar en een licht gewond. GELIJKSTELLING VAN DIPLOMA'S. 's-GRAVENHAGE, 20 September. De secretaris sen-generaal van de departementen van onderwijs, wetenschap en cultuurbescherming, van j'ustitie, van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij, van waterstaat en sociale zaken, hebben een besluit uitgevaardigd, waarmede besluit no. 79/ 1941 over het gelijkstellen van diploma's gewijzigd wordt. Dit besluit behelst een interne juridische wijziging in den tekst van het oude besluit, volgens welke dit van toepassing is niet alleen op burgers van het Duit sche rijk, doch ook op alle Duitsche staatsburgers, di« geen Joden zijn of niet als Joden gelden. (A.N.P.)

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1