IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Bon 36 en 37 voor boter. Vernietiging van 50 Sovjet-divisies. 26e JAARGANG No. 275 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem Telefoon 10724. Bureau Umuider Courant: Kennemerlaan 42, Umulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 24 SEPTEMBER 194Ï Abonnementen per week 0.13y2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 1 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. IJAAUIDEN Politiehonden leggen examen af. Een drukke dag voor de examen commissie. De rijwiel dief in nood. (Foto S. Baarda). Een examencommissie, naar den vakterm „keur meesters" geheeten heeft gisteren den geheelen dag besteed om een 7-tal honden het examen voor politie diensthond af te nemen. De commissie bestond uit de heeren E. H. Tenclcinck, oud-commissaris van politie te.Haarlem, Donker en Schaap, beiden geleiders van een diensthond van de gemeentepolitie te Amsterdam. Het examen werd afgenomen op den Kruidberg en in het bosch onder Westerveld. Het eerste gedeelte op den Kruidberg bestond o.a. uit springen over een schutting, „afleggen", voedsel weigeren, een voorwerp bewaken, voorwerpen op sporen, enz. Het tweede gedeelte werd gevormd door het bekende pakwerk, waarbij een in een dik pak ge- kleede „misdadiger" door den examinandus gevangen en bewaakt moet worden. Ook de „schotvastheid" werd hierbij beproefd. Alhoewel de meeste candidaten nog niet volleerd waren, werd er door sommige dieren heel aardig ge werkt. Het „retrieven" geschiedde op een moeilijk terrein, waar de op te sporen voorwerpen lang niet gemakkelijk te vinden waren. Hier werden vele straf- punten uitgedeeld, doordat de voorwerpen niet binnen den gestelden tijd opgespoord werden. Bij het pakwerk hebben de honden er vinnig op los gebeten en de rijwieldief bracht het met zijn gesto len karretje-nooit ver. Bij het scherpstellen. werd. nog al eens te veel doorgebeten en ook hier viel dus menig strafpuntje. Na afloop van het examen deelde de heer Tenckinck, als voorzitter van de jury, den uitslag mede, waarbij hij. nog" menigen goeden raad gaf. De uitslag was: Jansen, Zandvoort 346 p., definitief certificaat met het kenmerk „zeer moedig". Wolff, Bloemendaal 363 p., voorloopig certificaat met het kenmerk „zeer moedig". Verhoef, Velsen 408 p., definitief certificaat met het kenmerk „moedig". Duivenvoorde, Noordwijkerhout. 393 p., voorloopig certificaat met het kenmerk „zeer moedig". De Haan, Haarlem 340 p., voorloopig certificaat. OM HET PERSOONLIJK DAMKAMPIOEN SCHAP VAN NOORD-HOLLAND. De Zaansche spelers trekken zich terug. Van de deelneming aan het tournooi om het per soonlijk damkampioenschap van Noord-Holland heb ben de Zaansche spelers B. May en H. G. Giskes, zich wegens gebrek aan animo teruggetrokken. Daar er geen geschikte plaatsvervangers gevonden konden worden, heeft het bestuur van den District- bond vastgesteld dat de overgebleven vier spelers P. J. van Dartelen, Yme de Jong, A. J. Buyck en H. Laros een dubbele ronde zullen spelen. Gisteren had te Santpoort de tweede partij tusschen H. Laros (IJmuiden) en A. J. Buyck (Santpoort) plaats. In een strijd waarin de Santpoortenaar hard nekkig tegenstand heeft geboden tegen het forsche spel van den IJmuidenaar, moest de partij wegens het te late uur worden afgebroken. Vermoedelijk zal de partij remise worden. Op een nog nader te bepalen datum zal deze partij uitgespeeld worden. BIJBELLEZING. Het comité tot het organiseeren van Bijbellezin- ten houdt a.s. Donderdagavond een lezing in het lo- aal Willemsbeekweg 38. t - Als spreker zal optreden de heer J. Siegelaar van Den Haag. Het comité is voornemens gedurende den winter een reeks Bijbellezingen in genoemd lokaal te hou den, waarvoor verschillende sprekers zullen worden uitgenoodiigd. Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN, 23 September. Prijzen: Tong f 4.! 3.00 per kg. Kleine schol le soort f 74. Kleine schol 2e soort f 76—68. Zetschol le soort f 54—46. Zetschol 2e soort f 41—28.50. Groote bot f 71—64. Kleine bot f 40— 35. Groote schar f 39—33. Kleine schar f 31—23. Puf- schar f 17.50—9.00. Groote makreel f 172—138. Kleine makreel f 138—106. Wijting f 32—24. Besommingen: Trawlers: IJM. 8 Jan Mayenland, 250 manden f 6111, IJM. 22 Lta, 300 manden f 5393, IJM. 50 Gezine Catharina 180 mnd. f 4199. KW 122 Nico Hood, 120 manden f 3578. Kotters: KW 148 f 348, KW 92 f 384, IJM. 223 f 1004. Logger: KW 107 f 893. Er waren aan den afslag 8 kustvisschers met een totale besomming van f 1017. BEVERWIJK DE FIORAUATENTOONSTELLING. Sinds de oprichting van de Floralia-vereeniging is nog nimmer een zoo groot aantal potplanten aan de schooljeugd uitgereikt als dit jaar het geval was. On geveer 1600 planten zijn aan de jongens en meisjes verstrekt en dat hiervan een groot aantal de planten een goede verzorging heeft gegeven bleelc gis teren wel bij het veilinggebouw ,,'t Centrum", waar hedenmiddag de jaarlijksche tentoonstelling ge opend wordt. Er heerschte daar na schooltijd een groote drukte van meisjes en jongens, die bijna al len gewapend met een plant op het openingsuur wachtten. In zeer korten tijd was de groote boven zaal herschapen in een bloementuin met schriele, sprieterige. maar ook rijk bloeiende planten. Alles verliep bij de inlevering vlot. Het bestuur en jury moeten echter nog wat orde scheppen en de planten rangschikken. Ook gisteren viel weer te constateeren, dat het aantal planten dat ieder jaar voor de tentoon stelling ingeleverd wordt, steeds grooter wordt. En; kele jaren kwam er nog een vrij groot percentage der uitgereikte planten niet op de expositie. Wanneer echter dit percentage nog kleiner wordt, dan zal. de Flöraliavereeniging naar een ander gebouw uit moe ten zi'en daar de bovenzaal langzamerhand te. kléin Wordt. JAARVERGADERING VAN „WEENINK". Dinsdagavond hield de Schaakclub „Weenink" in het Witte Kruisgebouw onder voorzitterschap van den heer V. Ph. v. d. Kolk haar jaarvergadering. De voor zitter merkte in zijn openingswoord op, dat het moei lijk is te zeggen hoe het dit jaar met de competitie en andere wedstrijden zal gaan. Vorig jaar is echter onder moeilijke omstandigheden met het winterseizoen begonnen, zoodat ook nu wel weer het winterprogram- ma afgewerkt zal kunnen worden. Bij de ingekomen stukken was een uitnoodiging van „De Rochade" uit Haarlem voor den sterksten speler van „Weenink" om deel te nemen aan het tournooi om den Ben van Gorzelenbeker. De heer P. Stet werd als sterkste speler naar dit tournooi afgevaardigd. Besloten werd ter opening van het winterseizoen op Dinsdag 30 September weer een p'ropaganda-avond te houden met een» simultaan-seance. Simultaanspe- lers zullen zijn P. Stet, Ph. Bakker en vermoedelijk P. Zoontjes. De wedstrijdleider, de heer Ph. Bakker, deelde mede, dat de' heeren P. Stet, A. Slings, G Sietsma en N. Rozen in het afgeloopen seizoen onderscheidenlijk het kampioenschap van de groepen 1, 2, 3 en 4 hebben behaald. Nadat de groapenindeeeling voor de onderlinge com petitie was bekendgemaakt werd op voorstel van het pestuur besloten eindspelwedstrïjden te organiseeren, waarvoor enkele prijzen beschikbaar zijn gesteld. De eventueele deelneming aan de Zondagmorgen- of Za terdagmiddagcompetitie van den N.H. Schaakbond werd breedvoerig besproken. Na breedvoerige besprekingen werd besloten niet aan deze competitie deel te nemen. In de plaats hier van zal getracht worden wedstrijden te organiseeren tegen clubs uit de omgeving De herdenking van het 10-jarig bestaan in December zal in verband met de tijdsomstandigheden niet gehouden worden. Geheel onopgemerkt zal dit feit echter niet voorbijgaan. Voorts werd nog besloten, een junioren-groep op te richten voor leden van 1517 jaar. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. Wijsman Sr. gekozen. Tenslotte reikte devoorzitter met een toepasselijk woord de van den Kolk-wisselbeker aan den clubkampioen P. Stet uit. LEDENVERGADERING VAN „DE HANZE". Donderdagavond houdt de R.-K. Middenstandsver- eeniging „De Hanze" een ledenvergadering. Reeds eerder is het geheele bestuur en bloc afgetreden. De verkiezing van een nieuw bestuur zal nu Donderdag plaats hebben. WINTERPROGRAMMA VAN SANS ATOUT. Nu het zomerseizoen weer voorbij is, zal de bridgeclub „Sans Atout" met haar winterprogram- ma beginnen. In tegenstelling met het vorig jaar zullen voor de indeeling van de competitie geen selec tiewedstrijden worden gespeeld. Om tijd te besparen heeft de Technische Commissie thans zelf een indee ling ontworpen zoodat direct met de afwerking van het competitieprbgramma kan worden begonnen. Ook voor het clubkapioensehap zal weer een pro gramma worden ontworpen, waaraan dan tevens het persoonlijk kampioenschap zal worden verbonden. Met de duplicatenwedstrijden en de competitie om den Ivennemerland-bokaal vormt het geheel weer een aantrekkelijk winterprogramma. ZONDAG: KINHEIMBEVERWIJK. De tweede voetbal-Zondag brengt reeds een plaat selijke derby tusschen Kinheim en Beverwijk. D.E.M. speelt thuis tegen Ripperda en De Kenne- mers gaan op bezoek bij Alcm. Victrix. GESLAAGD. De heer A. Meddens is te Utrecht geslaagd voor het examen notarisklerk 'vanwege den Bond van Notarisklerken in Nederland. IJKEN VAN MATEN EN GEWICHTEN. Men verzoekt ons mede te deelen. dat ingevolge de ijkwet de letter m op de gewichten nog slechts geldig is tot en met 30 September 1941. Evenals andere jaren zal weer controle op het naleven van het ijken uitgeoefend worden, zoodat het raadzaam is tijdig de gewichten opnieuw te laten ijken. CHR. GEHEELONTHOUDERS VEREENIGING. Woensdag 1 October zal de Nat. Ohr. Geheelont houders Vereeniging een ledenvergadering in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijk straat houden. De agenda vermeldt o.m.: bespreking van 't winterprogramma, van een te houden film avond en verslag van de algemeene vergadering. MARKTBERICHTEN. Noteering van den 22en September 1941. Spinazie per K.G. 13 Postelein per K.G. 12 Andijvie per K.G. 7 Raapstelen per 100 bos 612 Radijs, 100 bos 3 Wortelen per K.G. 68 Bieten per K.G. 7 Komkommers per 100 413 Aardappelen, klei, per 100 K.G. 5.106.10 Snijboonen per K.G. 15 Heerenboonen per K.G. 15 Trosboonen per K.G. 20 Roode kool per K.G. 5.70 Witte kool per K.G. 3.70 Savoyekool per K.G. 5.70 Bloemkool per 100 7—13 Uien per Kilo 7 Prei per K.G. 9 Sla per 100 krop 3.50 Rabarber per K.G. 8 Peterselie per kistje 8 Selderie per kistje 412 Appelen per Kilo 3550 Peren per Kilo 3060 Druiven per Kilo 5575 's-GRAVENHAGE, .24 September. De secretaris generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat, zooals reeds eerder werd aangekondigd, in den vervolge gedurende een tijdvak van 19 dagen twee bonnen voor het koopen van boter zullen worden geldig verklaard. Gedurende het tijdvak van Donderdag 25 September t/m Maandag 13 October a.s. geven de met „36" en ,,37" genummerde bonnen van de boter- en vetkaart elk recht op het koopen van 250 gram boter. Op de bonnen van de vetkaart zal per 250 gram boter 22VZ cent reductie worden verleend. Nu al Kerstbouten gestolen. Bij een inwoner van Heemskerk verdwenen 30 konijnen. In normale jaren worden er tegen Kerstmis nog al eens konijnen uit hokken en schuurtjes gestolen. De Kerstbouten zijn dan veel geld waard. Daarom wist elk die konijnen hield dat hij in dien tijd moest zor gen voor een goede afsluiting. Maar nu wachten de dieven niet tot Kerstmis, zij blijken er nu ook al op uit te gaan. Bij den heer L. D. een inwoner van Heemskerk werden niet minder dan 30 konijnen gestolen. Een veehouder in Heemskerk was zoo onfortuinlijk dat hem een vet schaap ontstolen is. En het ergste is dat dit al de tweede keer is dat hem dit in den laat- sten tijd overkomen is. Voor koken wordt geen anthraciet verstrekt. 's-GKAVENHAGE, 23 September. De directeur van het rijkskolenbureau vestigt er de aandacht van het publiek op, dat het den brandstoffenhandelaren tot nader order verboden is anthraciet af te leveren op de bonnen gemerkt KF (kookdoeleinden). Deze maatregel is noodzakelijk, omdat anthraciet voor sommige doeleinden onmisbaar is, terwijl voor koken zeer goed andere brandstoffen gebezigd kunnen wor den. (A.N.P.) Nog geen erkenningen bij het Ziekenf onds wezen. Het is aan den commissaris, belast met het toe- zicht op dt ziekenfondsen ter oore gekomen, dat hier en daar in den lande vanwege ziekenfondsen of bij het ziekenfondswezen betrokken personen en ook wel door daartoe behoorende particuliere in stanties wordt getracht andere fondsen te bewegen tot het ondernemen van stappen van or'ganisatori- schen aard. Tevens is men er op uit overheveling van leden te bewerkstelligen. Hierbij zou dan als argu ment worden gebezigd, dat men tot een zoodanig optreden gerechtigd zou zijn, op grond van het feit, dat men reeds erkenning of toelating in den zin van het ziekenfondsbesluit heeft verkregen. Naar aanleiding hiervan maakt de commissaris bekend, dat nog geen erkenning of toelating van ziekenfondsen ingevolge bedoeld besluit heeft plaats gevonden. Zelfs zijn de desbetreffende uit- voeringsvoorsehriften, waarbij zal worden vastgesteld in welken vorm het verzoek tot erkenning of toela ting zal dienen te geschieden, nog niet gepubliceerd. Overigens moet worden opgemerkt, dat erkenning of toelating nog geenszins een optreden als bovenver meld zou veroosloven. Verkoop van acetyleenlampen geregeld. 's-GRAVENHAGE, 23 September. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken Is voor acetyleenlampen een rijks- keur als goedkeuringsmerk ingesteld. Ondernemin gen, die zich met de vervaardiging van acetyleenlam pen bezig houden, zijn verplicht te zorgen, dat de ver vaardigde lampen tot een door of vanwege den di recteur-generaal van den arbeid goedgekeurde soort behooren. Voor de verkrijging van het goedkeuringsmerk moeten de lampen aan een aantal in het besluit na der omschreven vereischten voldoen. Deze zijn ge richt op de veiligheid van den gebruiker. De lamp moet in het algemeen technisch juist zijn gecon strueerd, voldoende stabiliteit bezitten en gemak kelijk draagbaar zijn. De uitvoering ook van de on- clerdeelen moet solide zijn. Het ontwijken van gas tengevolge van lekkages mag niet voorkomen. Het is verboden acetyleenlampen te verkoopen, te verhuren, af te leveren dan wel voor deze doelein den in voorraad te hebben indien de lampen niet voorzien zijn van het. vastgestelde goedkeuringsmerk en indien niet bij iedere lamp wordt medegeleverd een duidelijke gebruiksaanwijzing, waarin ten min ste is vermeld de maximumvulling van den carbid houder, de te gebruiken stukgrootte van de carbid en de minimumvulling van den waterhouder. Over tredingen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoog ste duizend gulden. EEN HARDE WINTER. De winter vraagt van iedereen extra uitgaven. Vele landgenooten moeten daardoor gebrek lijden. Winterhulp Nederland zal zich weer over die Nederlanders ontfermen. Uw bijdrage is daarvoor echter onmisbaar. Brengt daarom een bewust offer bij de begin Oc tober te houden lijstencollecte. DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duit8ch weermachtsbericht Haven van Great Yarmouth gebombardeerd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 September (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Nadat de uitvalspoglngen van de bolsjewisti sche strijdkrachten die in het gebied ten oosten van Kiew waren ingesloten zonder succes geble ven waren, hebben zich toenemende verschijnselen van ontbinding onder de vijandelijke strijd krachten vertoond. Op vele plaatsen hebben de officieren en commissarissen der Sovjets op laffe wijze de vlucht genomen en hun troepen in den steek gelaten, ten einde zichzelf in veiligheid te stellen. Niettemin konden zij hun lot niet ont gaan. Het aantal krijgsgevangenen uit dezen veldslag is inmiddels gestegen tot 380.000. Meer dan 570 pantserwagens en 2100 stukken geschut werden tot dusver buitgemaakt of vernietigd. Deze cijfers stijgen nog voortdurend. Vijftig divisies der Sovjets kunnen als volkomen vernietigd be schouwd worden. Onder de gevangenen bevindt zich de opperbevelhebber van het vijfde Sovjet- leger. Behalve de reeds genoemde legers heb ben aan den gelukkigen afloop van den slag ook de legers van Generaloberst Freiherr von Weichs en van den generaal der infanterie, von Stülpna- gel een belangrijk aandeel gehad. In den strijd tegen bolsjewistisch© zeestrijd krachten en transportschepen heeft het luchtwa- pen ook gisteren groote successen behaald. Duik bommenwerpers hebben ten Zuiden van Odessa een kruiser met bommen gestookt, die daarop ln brand geraakte. Voorts werden een torpedoboot en een patrouillevaartuig ernstig getroffen en werden negen vrachtschepen met tezamen 15.000 b.r.t. vernietigd. In de wateren van Kroonstad bracht het luchtwapen een kruiser en een torpedo jager tot zinken. Op een andere kruiser en twee torpedojagers werden bomtreffers geplaatst. Een tankboot geraakte in brand. Andere doeltreffende aanvallen waren gericht op militaire inrichtingen te Leningrad, voorts op spoorlijnen van den vijand om Brjansk en Char- kow, alsmede in de Krim. In den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart bracht het luchtwapen in den afge loopen nacht ten Oosten van de monding van de ITumber een koopvaardijschip van 8000 b.r.t. tot zinken en bombardeerde de haven van Great- Yarmouth. Bij de afweer van een vijandelijken luchtaanval op een convool schoten mijnvegers vier Britsche vliegtuigen omlaag. Noch des nachts noch overdag heeft de vijand eenige militaire actie boven het gebied van het Duitsche rijk ondernomen." Aanvallen der Sovjets ver ten Oosten van Smolensk gestuit. Overal met zware verliezen teruggeslagen. Naar het D.N.B. van deskundige zijde uit Berlijn verneemt zijn onder geweldige verliezen aan men- schen en oorlogstuig bolsjewistische aanvallen ver ten Oosten van Smolensk op Duitsch vuur gestrand. Talrijke Sovjeteenheden hebben tweederde en meer van hun omvang bij deze poging om storm te loopen op de Duitsche linies verloren. De bolsjewisten storm den letterlijk over de lijken der gesneuvelden heen het Duitsche vuur in. Overal zijn zij teruggeslagen. Het is volkomen on juist om te spreken van een succesvol bolsjewistisch offensief, zooals Londen doet. Het officieele Moskou- sche Nieuwsbureau, zoo verklaart men verder, weet zelfs niet eens iets van deze beweerde bolsjewistische successen. Op 21 September hebben, naar het D.N.B. verder meldt, twee escadrons Sovjetcavalerie een wanhopige poging gedaan om het voortdurende opdringen der Duitsche troepen ten Oosten van Kiew tot staan te brengen. Door het geconcentreerde Duitsche vuur mis lukte de aanval volkomen. De escadrons werden vol komen vernietigd. De weinige overlevenden werden gevangen genomen. Zij vertelden dat zij de opdracht hadden den Duitschen opmarsch naar het Oosten met alle mogelijke middelen tegen te houden. De politieke commissarissen hadden achter hen machinegeweren in stelling gebracht en gedreigd ieder te zullen neer schieten, die aanstalten maakte om om te keeren of zich over te geven, In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front zijn, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, Duit sche troepen op 22 September in succesvolle gevech ten verder opgerukt. Op verscheidene plaatsen tracht ten de bolsjewisten met felle tegenaanvallen die door tanks werden gesteund het Duitsche oprukken tegen te gaan. In den loop van deze gevechten werden door de Duitsche troepen 2000 gevangenen binnengebracht en 34 Sovjettanks vernield. OPTREDEN VAN HET DUITSCHE LUCHT WAPEN. In het gebied van Leningrad heeft het Duitsche luchtwapen, naar het D.N.B. verneemt, sterke strijd krachten gevechts- en jachtvliegers in actie gebracht ter ondersteuning van het leger in den strijd op den grond. In opeenvolgende aanvallen werden artillerie- en infanteriestellingen van de Sovjets met vele bom men bestookt. In ononderbroken opvolging vielen an dere Duitsche vliegtuigen de bolsjewisten in scheer- vlucht met boordwapens aan. Bolsjewistische troepen concentraties en transportcolonnes werden uiteenge dreven. Verscheidene wegen werden met groote bom- trechters onbegaanbaar gemaakt, spoorwegtrajecten werden verbroken. De ravitailleerïngsinstallaties van vitale doelen in Leningrad werden verscheidene ma len met bommen bestookt. Ook hebben Duitsche Stuka's gisteren nieuwe ge slaagde aanvallen gedaan op bolsjewistische veld- en artilleriestellingen op de Landengte van de Krim, Op een vliegveld werden loodsen en gebouwen zwaar be schadigd en tien vliegtuigen vernield. Eveneens wordt gemeld dat Stuka's en gevechts vliegtuigen Dinsdag in de Finsche golf een Sovjet schip zóó ernstig hebben getroffen dat het onder hevige ontploffingen begon te zinken. Bij vroegere aanvallen was dit schip reeds zwaar beschadigd. Het tweede Sovjetslagschip in de Finsche Golf de „Octo- ber-revolutie", dat Dinsdag zwaar beschadigd was, werd gisteren weer door twee bommen op het achter schip getroffen. In dezelfde haven werd aan boord van een grooten torpedojager brand veroorzaakt. Bij een aanval op een station in de nabijheid van Charkof, waar 15 transporUreinen stonden, hebben Duitsche gevechtsvliegers ongeveer 150 spoorwagons vernietigd. Dezelfde formatie vernielde later op een ander station een transporttrein, terwijl in een an deren trein, die met brandstof geladen was, brand werd veroorzaakt. De tankwagens ontploften en brandden geheel uit. BERLIJN, 23 September (D.N.B.) De op het eiland Oesel nog aanwezige resten der Sovjettroepen zijn, naar het D.N.B. verneemt, in den loop van 22 Sep tember in verscheidene golven door Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen. Veldversterkingen, ar tilleriestellingen en bunkers kregen treffers. De naar alle kanten afgesloten bolsjewisten leden daarbij zware, bloedige verliezen. Tien dootlen bij treinbotsing in Zwitserland. V Victorie Duitschlan wint voor Europa op alle fronten. Ontbindingsverschijnselen bij ingesloten Sovjettroepen Extra bericht van het Duitsche Opperbevel HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 Sep tember (D.N.B.). Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Nadat de uitvalspoglngen van de bolsjewistische strijdkrachten die in het gebied ten Oosten van Kiew waren Ingesloten zonder succes gebleven waren, hebben zich toenemende verschijnselen van ontbin ding onder de vijandelijke strijdkrachten vertoond. Op vele plaatsen hebben de officieren en commissa rissen der Sovjets op laffe wijze de vlucht genomen en hun troepen in den steek gelaten, teneinde zich zelf in veiligheid te stellen. Niettemin konden zij hun lot niet ontgaan. Het aantal krijgsgevangenen uit dezen veldslag Is inmiddels gestegen tot 380.000. Meer dan 570 pantserwagens en 2100 stukken ge schut werden tot dusver buitgemaakt of vernietigd. Deze cijfers stijgen nog voortdurend. Vijftig divisies der Sovjets kunnen als volkomen vernietigd be schouwd worden. Onder de gevangenen bevindt zich de opperbevelhebber van het vijfde Sovjet-leger. Behalve de reeds genoemde legers hebben aan den gelukkigen afloop van den slag ook de legers van General-oberst Freiherr von Weichs en van den ge neraal der infanterie von Stülpnagel een belangrijk aandeel gehad." DE STRIJD IN HET DOSTEN. ook de manschappen der gemotoriseerde Duitsche legerafdeelingen kennen geen hinderpalen. Wanneer een rupswagen alleen den last door het onbegaanbaar terrein niet kan trekken, worden er twee aan elkaar gekoppeld. (Foto Orbis-Holland). Sneltrein reed in op boemeltrein. Het D.N.B. verneemt uit Bern: Op de lijn Bern—Thun is bij het dorp Kiesen tij dens mist een sneltrein in botsing gekomen met een boemeltrein. Het ongeluk eischte 10 dooden en 14 gewonden. On der de gewonden zijn eenige zware gekwetsten. De oorzaak ligt in het feit dat het traject voor den snel trein vrijgegeven werd zoodat deze op den personen trein reed. VERDUISTEREN van 19.35 lot 7.2C Maan 24 Sept onder 21.32,25 Sepl. op 12.48 Uiterlijk volgende week beslissing over de Atnerikaansche neutraliteitswet. Roosevelt over het vergaan van de „Pinkstar". Het D.N.B. verneemt uLt Washington: Op de persconferentie heeft men president Roose velt vragen gesteld over het tot zinken brengen van het s.s. „Pinkstar", dat onder Panameesche vlag voer. Roosevelt zeide dat de regeering de kwestie van wa pening van Amerikaansche koopvaarders bestudeert en dat alles gedaan wordt om deze schepen te bescher men. Daarvoor zou een verandering van de neutrali teitswet noodig zijn. Uiterlijk de volgende week zal beslist worden hoever men zal gaan met de intrek king dezer wet. Roosevelt gaf toe dat de „Pinkstar" een stuk ge schut voerde en dat Panama eenige zijner koopvaar ders gewapend heeft. Hij deelde voorts mede dat de „Pinkstar" onder Canadeesche escorte had gevaren en een IJslandsche haven zou aandoen. Het schip was op 275 mijl ten Noordoosten van Kaap Vaarwel tot zinken gebracht. Het belangrijkste doel, aldus Roosevelt, is de ver dediging van het land. Men moet dit doel niet uit het oog verliezen „terwille van kleinigheden", zooals de vraag, onder welke vlag een schip vaart en of het een stuk geschut aan boord heeft. Dergelijke bijzonderhe den zijn van geen beteekenis, wanneer men staat te genover een groep, die tracht „de geheele wereld te beheerschen". Het Congres heeft duidelijk verklaard dat de Vereenigde Staten dengenen helpen die zich tegen deze „beheersching der wereld" trachten te verzetten. De Vereenigde Staten doen al het moge lijke om te verhinderen dat de .dictatoren" steunpun ten verkrijgen, vanwaar zij de Vereenigde Staten zouden kunnen „bedreigen". Daarom zijn er Ameri kaansche troepen op IJsland en daarom houdt men de zeewegen naar dit strategisch belangrijke eiland open. Ongetwijfeld, aldus Roosevelt, mogen koopvaarders op grond van het volkenrecht worden gewapend en het eenige dat ln den weg staat is de neutraliteitswet. KNOX WENSCHT INTREKKING DER NEUTRALITEITSWET. Ter gelegenheid van de te waterlating van het slag schip „Massachusetts" heeft de Amerikaansche mi nister van Marine Knox een rede gehouden, waarin hij de intrekking van den neutraliteitswet eischte, omdat die de maatregelen der Vereenigde Staten be lemmert, aldus meldt het D.N.B. uit New-York. Dege nen die trachten den oorlog van Amerika verwijderd te houden, aldus zeide hij, moeten geen last van ke tenen hebben. Men mag niet treuzelen met de ophef fing der wet. Volgens de laatste berichten van het Sovjetfront zijn de kansen op een overwinning ge ring, zoo vervolgde Knox. De verliezen in de Sovjet Unie zijn grooter dan die in eenigen vroegeren oorlog. BERLÏJNSCH COMMENTAAR. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: De verklaring, welk» Maandag in de Washingtonsche persconferentie door Hull is afgelegd, dat naar zijn meening de neutra liteitswet wijziging behoeft, ligt, naar men in kringen van de Welhelmstrasse zegt, volkomen in de lijn van wat men reeds lang heeft kunnen waarnemen: een afwenden van de politiek die in de Ver. Staten voos de verkiezingen is beloofd. Wellicht heeft ook staats secretaris Hull met deze uitlating in opdracht van president Roosevelt een aanval ondernomen om d« reactie van hei volk in de Vér. Staten te kunnea vaststellen.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1