H „HOLLYWOOD" Een orgel herleeft. LANGS DE STRAAT. KORT NIEUWS. Nieuwe Uitgaven DE TUNNELBOUW TE VELSEN Voor de lezing „De Tunnelbouw te Velsen", welke de heer Ir. C. Wolterbeek, hoofdingenieur bij den tunnelbouw, Vrijdagavond voor de Personeelveree- niging der Papierfabrieken „Papyrus" hield, bestond zeer veel belangstelling. Op duidelijke wijze waren de verschillende stadia van den tunnelbouw voor de vele aanwezigen op kaarten weergegeven, waarbij tevens de tunnelbouw methoden te Antwerpen en Rotterdam aangegeven waren. De heer C. Pels, voorzitter, zeide het een genoegen te vinden, zoovele belangstellenden te kunnen be groeten. Spr. heette in het bijzonder den heer Ir. Wolterbeek welkom, alsmede de vele staats- en ge meente-ambtenaren. Ir. Wolterbeek schetste hoe reeds in den vorigen oorlog met den bouw van de Noordersluis en thans weer met de uitbreiding van het Noordzeekanaal de Papierfabriek steeds in de controverse was met de plannen van Rijkswaterstaat. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de moeilijkheden in verband met de uitbreiding van het kanaal en de ligging van de Papierfabrieken om een zuiver project te krij gen ten aanzien van de kanaalas en de as van de Noordersluis. Met groote aandacht werden de uiteenzettingen gevolgd. De heer Pels was de tolk van allen toen hij den spreker vgor zijn voor Velsenaren zoo be langrijke en interessante lezing over den tunnelbouw dank bracht, waarbij hij den heer Wolterbeek, diens echtgenoote en zoon als blijk van erkentelijkheid een doos luxe post overhandigde. BURGERLIJKE STAND. Geboren: H. C. Put z., Schulpweg 13, Velsen-N. J. de Blaauw, d., de Wetstraat 17, IJmuiden. D. Dekker, z., Lindenstraat 3, IJmuiden. W. Dijkman, z., Kweekerslaan 9, Santpoort. H. C. Vendel, z. Doodweg 1, Velsen. Overleden: E. Groen, 81 j., wed. van T. Vis, de Wetstraat 20, IJmuiden. B. G. Kwakkerstcln, 78 j., 'echtgen. van K. G. Kruse, Willebrordstraat 17, IJmui den. Ondertrouwd: W. Mooy, Kon. Emmastraat 4, IJmui den en K. Tieleman, Mahustraat 46, IJmuiden. Toek. adres: Velserdulnweg 217, IJmuiden. M. P. Hoog land. Amsterdam, Rijnstraat 156 III en M. J. P. Koone, de Ruijterdwarsstraat 19. IJmuiden. Toek. adres: Am sterdam. Gov. Flinckstraat 230 I. J. Kraayeveld, Rooswijkerlaan 77, Velsen-N. en C. Bakkernes, Frans Halsstraat 58, IJmuiden. Toek. adres: Fr. Halsstraat 58. IJmuiden. C. Galpaard, Hillegom, Loosterweg 124 II en J. Kramer, Stepherisonstraat 28 rd., IJmui den. Toek. adres: Hillegom. J. Raams, Hoofdstraat 56, Santpoort en A. S. C. v. d. Meer, Bloemendaal, Rijperweg 13. Toek. adres: Santpoort, Hagelingerweg 1. J. Verweerd, Wijk aan Zeeërweg 123, IJmuiden en A. de Waard, Kompasstraat 12, IJmuiden. Toek. adres: IJmuiden, Snelliusstraat 20, IJmuiden. J. A. Jansen, J. P. Coenstraat 93, IJmuiden en A. Sloot, J. Kostelijklaan 28, Velsen. IJmuiden, Tasmanplein 11. H. Miggels, Kruidbergerweg 37, Santpoort en W. F. v. d. Broek, Duvenvoordestraat 39 rd., Haarlem. Toe komstig adres N. J. v. Hamburg, Burg. Enschedé- laan 20, Santpoort en A. Venema, Duinweg 24, Sant poort. Toek. adres: Santpoort, Terrasweg 9. Getrouwd: J. Smakman en K. Bayer, Hoofdstraat 77, Santpoort. G. v. Gooi en M. C. Epskamp, W. Barendszstraat 48, IJmuiden. C. J. Bakker en M. C. Warger, Engelmundusweg 118, IJmuiden. A. Zwaan en J. Schong, Kanaalstraat 59 rd., IJmuiden. H. Gjaltema en C. J. Kohlschein, Tusschenbeeksweg 54, IJmuiden. G. H. Köhnke en A. A. Broedelet. Engelmundusweg 120. IJmuiden. G. Vermeulen en G. v. d. Rovaart, Vreeland, Klapstraat 11. C. J. de Wijs en W. M. Geluk, Rooswijkerlaan 54, Velsen-N. C. Swieserijn en J. Huijer, Pres. Krugerstraat 7, IJmuiden. C. Berg en C. Eggermont, Pres. Steijn- straat 7, IJmuiden. ALS ER ZIEKEN ZIJN. Zondagsdienst geneesheeren en apotheken. Voor spoedgevallen wordt a.s. Zondag de dienst waargenomen door Dr. M. H. A. Melchior, Noorder- 'wijkweg 1, telef. 3340. In de week van 28 September tot 5 October Is de Apotheek Sepp. Zeestraat 27, telef. 3820, belast met de waarneming van den Zondags- en nachtdienst. De dienst gaat Zaterdagavond 8 uur in. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Gerardus Maria Jozef, zoon van A. J. Otte en C. M. van der Reep. Jacobus, zoon van J. C. van Aalst en I. Gorthuis, Maria Elisabeth, dochter van J. B. Smit en R. Geldrop. Huwelijken: H. van der Holst te Haarlem en E. M. Witte te Bennebroek. NIEUWS VAN S. S. H. Voor de heerenleden van de handbalafdeeling van S. S. H. zullen twee oefenwedstrijden op „Wa tervliet" worden georganiseerd. Op Dinsdag a.s. speelt het eerste elftal tegen de Politiesportvereeni- ginè uit Velsen en het tweede elftal speelt op Vrij dag 3 October tegen D.E.M. uit Beverwijk. Voorts zal op Woensdag 1 October de 'heer J. J. A. ten Napel in de Da Costaschool een lezing hou den over het handbalspel. ALLE WEDSTRIJDEN VAN D. E. M. UITGESTELD. Om kerkelijke redenen zijn de wedstrijden van D. E. M. voor Zondag a.s. uitgesteld. DE Fotograaf voor betere Kinderfoto's DRIEHUIS-VELSEN. (Adv. Ingez. Med.) ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De dienst der apotheken wordt Zondag waargeno men door de Kennemer Apotheek Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nacht dienst in de komende week. SPARTA—V.S.V. V.S.V. vertrekt met: Michel, Broek, Voet, Pouliis, De Vries, Van Osch, Bouwens, v. d. Kuyl, v. d. Gevel. Balvers, Sterk. HANDBALCLUB VAN D. E. M. De athletiek-afdeeling van de R.K. Sportvereeniging „D. E. M." heeft een handbalclub opgericht. Met een elftal zal D. E. M. aan de competitie van den Ned. Handbalbond deelnemen. Vrijdag a.s. wordt een oefenwedstrijd ge speeld tegen S. S. H. j AGENDA TE VELSEN EN IJMUIDEN. ZATERDAG 27 SEPTEMBER. Bioscoop De Pont: „Kora Terry", 8 uur. Thalia Theater: „Voor Duitschland start. 8 uur. 0 Rex Theater: „Vijf vroolijke vrouwtjes", 8 uur. ZONDAG 28 SEPTEMBER. Bioscoop De Pont: „Kora Terry", 8 uur. Thalia Theater: „Voor Duitschland start....", 8 uur. Rex Theater: „Vijf vroolijke vrouwtjes", 8 uur. MAANDAG 29 SEPTEMBER. Bioscoop De Pont: „Kora Terry", 8 uur. Matlnée 3 en 5.15 uur. Thalia Theater: „Voor Duitschland start. uur. Matlnée S en 5.15 uur. Rex Theater: „Vijf vroolijke vrouwtjes", 8 uur. Matlnée 3 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. ZATERDAG 27 SEPTEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Heisses Blut", enj i bijprogramma. 8 uur. ZONDAG 28 SEPTEMBER. Luxor Theater, Breestraat: .^Heisses Blut", en bijprogramma, 2.306.30 en 8 uur. MAANDAG 29 SEPTEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Heisses Blut", en bijprogramma, 8 uur. AGENDA TE 'HAARLEM. ZATERDAG 27 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: „Ik hou van vier vrouwen", 7.30 uur. Rembrandt Theater: „VaarwelVrijgezel". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Voor Duitschland start 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Verdachte ontkent", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Ontwakende liefde", 2.30, 6.30 en 8.45'uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. ZONDAG 28 SEPTEMBER. Rembrandt Theater: Uit de Zuid-Amerikaansche dierenwereld, v.m. 11.30 uur. Palace: ,.De Witte Majesteit", 11.30 uur vjn. Gem. Concertgebouw: „Zeemansvrouwen", 7.30 uur. Gebrouw St. Bavo: „Roodkapje en de wolf", 2 en 4 uur. Rembrandt Theater: „Vaarwel..Vrijgezel" 1.30. 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Voor Duitschland start. 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Verdachte ontkent", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Thëater: „Ontwakende liefde", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. MAANDAG 29 SEPTEMBER. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede, SANTPOORT SANTPOORTS BLOEI. Deze vereeniigng houdt op Maandag 6 October een ledenvergadering. De belangrijkste punten zijn twee bestuursvoorstellen, ten eerste, om „Santpoorts Bloei" te doen treden uit de Alg. Ned. Ver. voor Vreemde lingenverkeer en uit den Bond van V.V.V.'s in Zuid- Kennemerland en ten tweede om over te gaan tot het aanschaffen van 2 electrische klokken, één voor Santpoortdorp en éen voor Santpoort-station. CASTRICUM BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: Jacobus van Egmond en Hendrika de Vries. Getrouwd: Johannes Verhoogt en Maria Boddeke; Johannes Hofstede en Maria Stuifbergen; .Jacobus Bes en Anna Borst. De reorganisatie van de Nederlandsche Pers. Een authentiek commentaar. 's-GRAVENHAGE. 25 September. (V.P.B.) De papierbeperking welke een gevolg is van de Engel- sche blokkade, heeft, zooals reeds ten deele bekend is, tengevolge, dat met ingang van 1 October een zeker aantal dag- en nieuwsbladen zal ophouden te ver schijnen, daar er voor al deze honderden nïeuwsorga- nen, welke ons land telde, niet voldoende papier meer aanwezig ls. Tijdens een onderhoud met den heer Max Blokzijl, hoofd van de afdeeling perswezen vah het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, tevens voor zitter van de commissie voor persreorganisatie, heeft deze den bedoelden maatregel nader uiteengezet. Er verschenen in Nederland ongeveer 140 dagbla den, hun z.g.n. kopbladen inbegrepen, aldus de heer Blokzijl, „hiervan zal een deel moeten verdwijnen. Er waren voorts ongeveer 650 eenige malen per week verschijnende bladen, die z.g.n. nieuwsbladen, waar van een zeker percentage zal blijven bestaan. De gra tis-advertentiebladen, die een ernstig nadeel waren voor de bonafide-dagbladen en voor andere waarde volle organen der openbare meening, zullen alle ver dwijnen. Ook zal het aantal tijdschriften aanmerke lijk beperkt moeten worden. Van deze soort uitgaven bestaan er ongeveer vierduizend. Rekent men daar de vereenlgingsbladcn nog bij, dan komt men op een getal van tienduizenden. Laatstgenoemde bladen hoo- ren echter moer thuis op het terrein van den gevol machtigde voor de niet-economische vereenigingen en stichtingen, dan bij het perswezen. Practisch zal de papiernood dus ten gevolge hebben, dat, nu Wij bet papier moeten distribueeren, gedu rende den tijd van den oorlog de overtollige bladen geen papier meer kunnen-, krijgen en van het voor hen nog voorradige papier geen gebruik meer mogen maken, dus met ingang van 1 October a.s. niet meer zullen verschijnen. De commissie voor persreorganisatie heeft in over leg met de voor de papierdistributie competente Duitsche ,en Nederlandsche instanties een diepgaand onderzoek ingesteld, welke bladen thans nog voor papierle-ering in aanmerking kwamen. Zij is daarbij uitgegaan van het standpunt, dat ons land na deze reorganisatie zoo rationeel mogelijk voorzien moet worden van het nieuws uit binnen- en buitenland, zooals wjj_ gewoon zijn, dat uit de couranten te ver nemen. Hiertoe was het noodzakelijk een soort van rayon-verdeeling in te voeren. Daardoor komt een einde aan het eikaars gebied bestrijken zoóals dat tot dusver door tal van dag- en nieuwsbladen geschiedde. Het was bijv. een bekend verschijnsel, dat men in verschillende plaatsen van ons land op bepaalde dagen dikwijls vier. vijf of zelfs meer plaatselijke- of streek- organen in zijn bus kreeg. Het spreekt vanzelf, dat dit een hemeltergende papierverspilling was, welke in een tijd als deze papier is een der belangrijkste grondstoffen in onze maatschappij op geen enkele wijze te rechtvaardigen is. Ook zonder deze directe oorlogsnoodzaak zou er op een goeden dag ingegrepen moeten worden, want het betrof hier misstanden, welke reeds jarenlang met toenemende ongerustheid gesignaleerd waren. Tijdens het onderzoek van de commissie bleek, dat er slechts zeer weinig bedrijven waren, wier dag- of nieuwsbladuitgaven zelf rendabel waren. Al deze blaadjes concurreerden elkaar dood, wat tenslotte de slechtste gevolgen had, zoowel voor den lezer -%ils den journalist, het bedrijfspersoneel en niet te vergeten dén adverteerder. Er werd gewerkt mét advertentie prijzen welke nergens naar leken, terwijl de adver teerder In zooveel organen 'moest adverteeren, dat hij ondanks de lage prijzen, toch nog op veel te hooge kosten kwam. Economisch levert deze noodzakelijke beperking dus zeer zeker groote voordeelen op. Misschien zal het overigens in de toekomst weer mogelijk blijken tot een uitbreiding van het aantal persorganen over te gaan. De ongezonde toestanden, welke wij thans hebben aangetroffen, konden echter geen langer uit stel verdragen. In Noord- en Zuid-Holland troffen wij b.v. plaatsen aan, waar letterlijk tientallen dag en nieuwsbladen uitkwamen. Na deze reorganisatie zal het er in feite op neerkomen, dat ons perswezen geconcentreerd is. Deze maatregelen (aldus de heer Blokzijl) zijn van zeer ingrijpenden aard. Men mag ze echter op de hier boven omschreven gronden, niet te zeer beoordeelen naar hun onmiddellijke gevolgen. In de reorganisa tie-commissie hebben deskundigen een diepgaande studie er van gemaakt, hoe de gevolgen van deze concentratie het beste op te vangen zijn. De voorbe reidende maatregeleh daartoe zijn thans ver genoeg gevorderd om er eenige mededeelingen over te kunnen doen. O.a. wordt de commissie voor reorganisatie in staat gesteld door middel van een steunfonds eventueele slachtoffers van de concentratie tegemoet te komen en bepaalde bedrijven, die zulks noodig hebben, over de moeilijkheden heen te helpen. Het zal mogelijk zijn, velen die thans getroffen worden, weer aanstonds in een soortgelijk bedrijf tewerk te stellen. In andere gevallen zal een herscholing noodig zijn om hen in andere beroepen te plaatsen. Tenslotte is het gelukkig zoo, dat er in bijna alle beroepen een sterke vraag naar werkkrachten bestaat. Allen die vragen of verzoeken om inlichtingen over deze kwesties hebben dit geldt zoowel voor uitge vers als journalisten, technisch- en kantoorpersoneel moeten zich Wenden tot het bureau van de com missie voor persreorganisatie. Smidswater 2. Den Haag. In verschillende gevallen, zoo besloot de heer Blokzijl, is het ons mogelijk gebleken, reeds aanstonds een concentratie tot stand te brengen door bladen bij elkaar te voegen. Ook hebben de uitgevers hiertoe zelf reeds het initiatief genomen, doordat zij met voorstellen kwamen van soortgelijke strekking. Tot de vraagstukken, welke wij nog op moeten los sen, behooren ook de moeilijkheden, waarin sommige kleine gemeenten zullen komen, waar het betreft de verspreiding van hun distributienieuws. Waarschijn lijk zal de oplossing gevonden moeten worden door het onderbrengen van dit nieuws in grootere streekbla den, door het uithangen van bulletins, of in dorpen door den ouderwetschen stadsomroeper. Hoe hard de hier geschetste maatregelen ln vele gevallen ook schijnen het is nu eenmaal niet raad zaam te raken aan het geliefkoosde krantje yan. den Nederlander, waar hij reeds zooveel jaren aan ge wend is,' het gaat hier alleen om de vervulling van een oorlogsnoodzaak welke als goed gevolg heeft, dat zij de gezondheid van het Nederlandsche pers wezen ten goede komt. Dat Ie ongetwijfeld een belang ivan de eerste orde." HAARLEM, Zaterdag. IN het leven van elk mensch komt een oogen- blik, dat hij terug ziet op den afgelegden weg en denkt: wat zou het prettig en goed zijn als ik dien weg nog ééns kon afleggen maar dan met de kennis die ik nu heb Bij een mensch gaat dat echter helaas niet. Bij een orgel echter wél. En zoo gebeurt het thans, dat het prachtige groote orgel in het Haarlemsche Concertgebouw, dat reeds zoo'n fraaien slaat van dienst achter zich heeft, wordt ge restaureerd. Reeds in wijlen het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft dit orgel zijn mach tige klanken laten galmen en het heeft derhalve zeer zeker recht op het predicaat: eerbiedwaardig. Als ge, zooals ik, de gelegenheid had gehad eens tot het bin nenste van dit veelpijpige gevaarte door te dringen dan zoudt ge plotseling bemerken, dat achter de facade van glimmend staal en dof hout, die van de zaal uit zichtbaar is, nog een gansche menigte van geheimzinnige instrumenten is verborgen. Niet min der dan 3000 pijpen bevat dit Haarlemsche orgel en al die pijpen worden thans schoon gemaakt, gepolijst en bijgesteld Is dat een werk! En toch wordt het door slechts twee menschen verricht maar die zijn dan ook al sinds Juni bezig. En waarlijk: het einde is in zicht. Het groote orgel van ons Concertgebouw zal nog dit seizoen met volle kracht de composities der groote meesters door de zaal stuwen en velen zullen onder den indruk komen van het machtige geluid van deze 3000 pijpen. En al die pijpen zoowel de groote grond toon van 32 voet als het kleine fluittoontje van nog geen centimeter zijn uit het orgel gehaald en netjes achter in de kleedkamers nagekeken. Tja, die kleed kamers. Daar waar op de speciale tooneel- en caba retavonden de artisten zich letterlijk en figuurlijk hun rollen inleefden, zich omschakelden op de menschen, dié ze moesten voorstellen; daar vind je nu lange ta fels met allerlei instrumenten en in de hoeken ziet ge orgelpijpen van hoog tot laag berustend liggen of staan: popelend van ongeduld om hun rechtmatige plaats in het orgel weer in te nemen. Elk van die pij pen heeft een aparten naam want anders zouden ze niet uit elkaar te houden zijn. Denkt u eens in, dat u drieduizend orgelpijpen ten doop zoudt moeten hou den. Oef, 't is een nachtmerrie gelijk! Ach nu zou ik bijna vergeten u het belangrijkste te vertellen. Het orgel wordt van pneumatisch thans electrisch. Laat de technicus me niet vragen wat dit nu precies be- teekent want lk zou hem met de hand op het hart moeten zeggen: mijn beste man, ik weet het niet. Wat ik wel weet en op gezag van anderen aannceni en doorgeef, dat is, dat het een groote verbetering be- teekent. De drie klavieren worden nu electrisch be diend en aangezien de registers direct op den druk van den organist reageeren. worden er meer trillin gen veroorzaakt. Dat is alles wat ik er u, technisch gesproken, van zeggen kan. Als het. orgel eenmaal klaar is en het is eerder klaar dan u misschien denkt, dan zal George Robert u er wel meer van laten hoo- ren. En als mijn woorden u nog niet overtuigd heb ben dan zal zijn spel het wel doen. Tot zoolang dus nog geduld. De tijd van luisteren is niet verre meer B. K. Voor den Economischen Rechter. f 2500 BOETE OPGELEGD. Twee gebroeders uit Nieuw-Vennep, de een koop man, de ander landbouwer, beiden firmanten van, een der grootste gasdroge- rljen stonden Vrijdagmiddag voor den Economischen rechter terecht. Zij waren ge dagvaard. omdat zij op verschillende dagen lus- schen 12 Mei 1941 en 2 Augustus 1941 verschillende hoeveelheden grasmeel, kuilgrasmeel en roggemeel hadden afgeleverd in 't geheel 650.000 K.G. grondstoffen voor veevoeder en doen vervoeren zonder bons of geleidebiljetten. De eigenlijke directeur (de -andere firmant beheert in hoofdzaak de aan de firma toe- behoorende drie boerderijen) deelde mede, dat er geen sprake van was, dat zij willens en wetens iets onrechtsmatlgs hadden willen doen, maar zij ver keerden in een noodtoestand: de productie van het grasmeel werd steeds grooter, hun pakhuizen raak ten vol. zij moesten „den boel kwijt" en nadat langdu rige onderhandelingen met de Ned. Meelcentrale over den prijs tot geen resultaat hadden geleid, zijn zij tenslotte er toe overgegaan, hun voorraad aan particulieren te leveren. Nog een ander motief voer de verdachte aan: liet was onmogelijk, den voorraad te verzekeren tegen brand en molest Ook daarom dus was het gewenscht, dat de voorraad zoo snel mogelijk het pakhuis verliet.. Tal van getuigen, graanhandelaren, commlssion- nairs, Rijksambtenaren van de Meel- en de Akker- bouwcentrale, werden in deze zaak gehoord, waar van de behandeling drie uur in beslag nam. Vele brieven en documenten werden voorgelezen en over gelegd, zoodat tenslotte de Economische rechter iro nisch tot den verdediger zelde: „'t Wordt steeds een voudiger!" In ztjn requisitoir zeide de Officier van Justitie, dat men hier te doen had met een betrekkelijk nieuw bedrijf in ons land. grasdrogen en grasmalen. Dit is te verklaren uit den nood der tijden. Gedroogd gras en daarvan te malen grasmeel wordt nu ge bruikt voor veevoeder. Er is gebrek aan veevoeder in ons land, nu de import weggevallen is. Daarom» wordt er alle moeite gedaan om de veevoederpositie zoo weinig mogelijk ongunstig te maken.Dit is de taak der Rijksvoedselvoorzlening in oorlogstijd, die zorgt voer het opzamelen van 't gras, waarna het naar de drogerijen eh maalderijen gaat. Daai-na wordt gezorgd voor een vex-standige distributie, hetgeen vanzelf met zich medebrengt, dat het vervoer en het leveren aan pai-ticulxeren verboden is. Deze verdachten Hadden in hun eigen branche op de hoogte moeten zijn van de bekendmakingen van V.V.O. en Meelcentrale. Zij wisten, dat zij iets de den wat verboden was. ,Zij hebben groote hoeveelhe den veevoeder verhandeld aan particulieren en daardoor de veevoedei'positie in ons land slechter gemaakt dan die al was. Zelfs toen zij gewaar schuwd waren gingen zij met leveringen door. zelfs een- bekeuring. De gebroeders zijn klein begon nen, thans zijn hun financieele omstandigheden uitermate gunstig. Spr. meende te mogen veronder stellen. dat. nu het hun zoo voor den wind ging, zij hebben gedacht dat alles wel mocht. De eiseh luidde f 3000 boete of 6 maanden hecHtenis. niet verbeuitlverklaring van het in beslag genonieno. Als verdediger trad op mr. M. van Vugt, uit Am sterdam. die liegon met als zijn oordeel uit te spre- ken* dat de eene broeder, die in hoofdzaak de boei'de- rijen beheei-de. vrij wel buiten deze zaak stond, al was hij dafi lid der firma. Mocht er in deze zaak sprake zijn van schuld, dan komt deze alleen neer op den koopman. Doch ook diens schuld staat lang niet vast. want hij heeft zijn uiterste best gedaan om zijn grasmeel aan de Meelcentrale kwijt te. raken. Men moet niet vergeten, dat er iederen dag 125 man personeel moest betaald worden. Het grasmeel is nu ook aan de veevoederproductie ten goede gekomen: alleen is nu de verd eel in g anders geweest. Verdachten hebben in overniaohts- positïe gehandeld. Maar mocht de Rechtbank niet tot ontslag van rechtsvervolging kunnen overgaan, dan vroeg pl. zijn cliënten een kleine geldboete op te leggen en de verbeurdverklaring van het in be slag genomene (voor een waarde van pl.m. f 8000 aan grasmeel) niet toe te wijzen. De Economische rechter achtte beide ver dachten schuldig. Van hun handelwijze is al is er dan geen sprake van onttrekking aan de distributie een verkeerde distributie het ge volg geweest. Het vonnis voor belden luidde: f 2500 boete met verbeurdverklaring van het in beslag geno mene. Twee andere verdachten uit Nieuw-Vennep, die zich beiden hadden schuldig gemaakt aan het ver roer van het grasmeel, zonder geleidebiijet. hoor den onderscheidenlijk f 500 boete of 3 maanden hechtenis en f 230 boete of 2 maanden hechtenis, met verbeurdverklaring van het in beslag genomene tegen zich eischen en werden tenslotte door den Economischen rechter veroordeeld tot f 500 boete of 3 maanden hechtenis en f 150 of 2 maanden hechte nis, met verbeurdverklaring van het inbeslag geno mene. GEEN VOLDOENDE MEDEWERKING BIJ DE VLIEG-BESTRIJDING. Dezer dagen hadden een viertal Narcissen- kweekers uit Beverwijk en Heemskerk, zich te ver antwoorden voor den kantonrechter te Haarlem, om dat zij van het voorjaar de aanwijzingen van den controleur, den heer H. Sinnige, niet tijdig hadden opgevolgd, om hun partijen narcissen van vlieg te zuiveren. In alle vier gevallen volgde veroordeeling met op legging van boete die varieerde van 10 tot 20 gulden. Narcissenkweekers zijn dus gewaarschuwd niet te wachten tot het te laat is, maar afdoende maatregelen te nemen zoowel bij het planten als bij het vernieti gen van het uitschot. Een postzegel-jubilé. De firma Enschedé drukt ze 75 jaar. HAARLEM. - Zaterdag. Er staat een juhileum op phïlaïelistisch gebied in Haarlem te wachten.' op 1 October a.s. zal het 75 jaar geleden zijn, dat voor de eerste maal aan de ver maarde drukkersfirma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem opdracht werd verleend tot het drukken van Nederlandsche postzegels, een opdracht, die het be gin was van een eindelooze reeks van bestellingen tot het vervaardigen van postzegels zoowel voor Ne derland en koloniën als voor tal van vreemde staten. Dus de postzegel-bestaat hier te lande 75 jaar? vraagt hier een argelooze niet-philatelist, wien het onbekend is, welk een vcelbegeerd zegeltje dat blauwtje van 1852 is. Neen, zoo is het niet. Reeds in 1852 (dat is dus het volgend jaar juist 90 jaar geleden een nieuw jubilé) waren de eex-ste postzegels hier te lande ver schenen, maar dat was drukwerk van de Munt in Utrecht. In 1850 was er een wet betreffende het uit geven van postzegels verschenen, in 1851 legde de mi nister deze wet ten uitvoer en nog een jaar later druk te de Munt in Utrecht dc eerste vellen. Een jaar of tien later werd de voorbereiding getroffen voor een nieuwe emissie, die in 1864 verscheen. Maar in die tien jaar had het postwezen een uitbreiding van be lang gekregen. Ieder jaar werd de vraag grooter en ten slotte schoot de capaciteit van de Munt te kort. Toen werd aanrakins gezocht met de firma Ensche dé en op 1 October 1866, de volgende week dus 75 jaar geleden, ontving de Haarlemsche drukkerij de eerste opdracht. En het is wel aardig te vernemen, dat postzegelkenners er een geheele studie van maken, om te weten te komen, of een zegel van deze emissie, die van 1864 tot 1866 liep, nu op de Munt dan wel bij de firma Enschedé gedrukt werd. Toen nu deze eerste.schaapjes over den dam waren volgden er al spoedig meer. De firma_ Enschedé bleef sindsdien de leverancierster van al dit soort gegomd waardepapier, dat ieder onzer dagelijks hanteert, ves tigde in korten tijd ook ten aanzien van dit artikel haar reputatie, met het gevolg, dat in den loop der jaren behalve alle sindsdien in Nedprlan^l uitgegeven postzegels tallooze emissies uit het buitenland onder haar persen doorliepen. Het feit, dat op 1 Octobér 1866 de Haarlemsche drukkerij werd ingeschakeld in het postaal verkeer heeft ons dus wel wat te zeggen. Het hielp mede aan de wereldfaam, die onze stad op drukkeriigebied heeft en zoo past straks de wensch dat het de firma En schedé gegeven moge zijn, nog vele jaren de simpele zegeltjes te drukken, bij welker gebruik iedere afstand op aarde overbrugd wordtl FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: M. Schreuder en A. Vingerling, Voorburg; T. v. Ronnen en E. Spoor. Leiden. Ondertrouwd: F. A. v. Baarle en N. Crépin, Rotter dam: J- H. Kiela en E. B. Hess. Rotterdam. Getrouwd: R. A. Kok en A. M. C. Deutekom. Am sterdam; H. A. Schotman en G. Meyer, Doesburg; J. A. des Bouvrie en A. E. J. Hennekam, Bussum; C. M. Messemaeckers van de Graaff en E. H. Baudet, Utrecht; C. v. Meel en J. M. Voortraan, Oosterbeek: H. Kraayenoord en A. Nöggerath, Amsterdam; A. M. v. Westerborg en B. Galewski, Rotterdam; Fr. A. Ne lemans en W. A. Schaap. Rotterdam; M M. Villanova en M. Vreugdenhil, Rotterdam; J. A Datema en B. Versnel, Rotterdam: A. Bijdendijk en M. J. Tuynen- burg Muys, Rotterdam: C. Drapers en L. v. d. Ende, Rotterdam; N. Spaargaren en J. A. C Koert, Oegst- geest; G. H. Lammerts en B. L. A. London, Amster dam. Bevallen: F. Goede—Heinen. z.. Landsmeer; Schol ten—Smitskamp, d., den Hhag; Roelofsz—Hommes, z., Amsterdam; Heyermans—Uiterwijk, zAmsterdam; UdoPeereboom Voller, z., den Haag; Groeneboom— Witthaus Ruffelse, z., Voorburg; KuitGeerllngs, d.t Arnhem; F. A. de RuukIsraël, z, Petoeng (N.O.I.). Plantinga—v. Wijngaarden, d., Poerwokerto. Overleden: H. M. de Graaff, v., 28 j„ Amsterdam; A. E. Insinger—v. d. Stadt. v., 86 j.. Zeist; T. Montijn, v., den Haag; M. C. Perk. m.. 65 j., den Haag: B. H. Lees- temaker, v., 35 j., Hilversum; H. F. Wijnands. m., 49 j., Amsterdam; H. W. de Pesters, m., 73 j.. Amsterdam R. SchuurmansHeeg, v.. 68 j., Bussum; J. M. A. Swertz, m., 44 j., Amsterdam. EXAMENS Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het doet. ex. geneeskunde, de heeren: H. Janssen. J. Bastiaans, C. M. Grasveld, T. Pilon, E. M. T. M. .Jaspers, J. de Waard en F. J. Kruys. Geslaagd voor het tweede gedeelte van het cand. ex. geneeskunde de dames: V. A. H. van Krugten, 1. Vreugdenhil, I. J. van Dijk, H. de Groot, J. A. Fabius, en de heeren: C. W. Setzpfand, H. J. Döll, J. O. van Rossum (cum laude), M. J. Ubbens, G. Bordewijk, C. G. Kroes, R. M. van der Heide,' P. Peerenboom, E. Hooijer, T. D. Liem, H. P. Smeenk en V. H. Rutgers. Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het cand. ex. rechten de heer F. J. D. Theyse, te Bloe-, mendaal. UITSLAG V. E. V* EXAMEN. Op het in Xugustus jl. gehouden monteursexamen werd door 14 candidaten deelgenomen waarvan er 12 slaagden. De namen van de geslaagden zijn: J. F. Albers, A. A. v. d. Bogaard, H. A. Broekman, G. D. Kalsbeek, J. Keur, G. J. Krabbers, W. J. Kramer, A. Hj Moerkerken, J. C. Selier, J. J. Vriend, L. H. Zie ren, M. Rademaker, allen te Haarlem. Aan het instal lateursexamen werd door 4 candidaten deelgenomen die allen slaagden. De namen van de geslaagden zijn: J. Oosterhout, A. de Ruiter, J. J. v. 't Veer, C. Veste- ring. Toon Yerhey hervat zijn werk als dirigent. Het bestuur der H.O.V. deelt ons mede, dat Toon Verhey, die eenige maanden met verlof is geweest, op November a.s. zijn wex-kzaamheden zal benut ten. De poncerten gedurende het a.s. winterseizoen zullen dus, zooals zulks ook in den vorigen winter het geval was, afwisselend onder leiding van hem en Ma- rinus ,Adam staan. CONCERT IN DE NED, HERV. KERK HAARLEM NOORD. Men deelt ons mede, dat een concert zal plaats vin den op 30 September in de Ned. Herv. kerk, Kloos terstraat. Solist is Henk van Wezel, eerste cellist van het Concertgebouw-Orkest. Uitgevoerd worden werken van Bach, Handel, Fauré, Reger. EIKELJAGERS. Het najaar is sinds oudsher de tijd van de jacht. Het groote en kleine, het viervoetige en gevleugelde wild, moet er in deze maanden aan gelooven. Dat is de jacht van het open veld, het bosch en het water vlak, de jacht van het geweer, de weitasch, de hon den kortom de klassieke jacht. Maar er is nog een andere jacht die in den herfst geopend wordt, zij het met minder gerucht en zonder bonte publi citeit in de geïllustreerde bladen. Dat is de jacht op de eikels, de kastanjes en de beukenootjee eh daar voor wil ik eon oogenblik de aandacht vragen. Ik heb geen enkel bezwaar tegen deze jacht op zich zelf. Integendeel, het verzamelen van eikels er soortgelijke najaarsvruchten mag een nuttige be zigheid genoemd worden, niet in het minst In de zen tijd. Maar als ik mij in mineur moet uiten dan is dat wegens de wijze waarop deze jacht door de jeugdige jagers woi-dt beoefend. Die methode ls voor elkeen die zich ophoudt In de jachtterreinen en vele liggen Uxngs den openbaren weg met lijfsge vaar verbonden. Ook de eikeljagers hebben hun klassiek Jachtma- teriaal en al ziet het er op het oog onschuldig uit, het is een feit, dat menigeen er al op minder onschul dige wijze kennis mee gemaakt heeft. De eikeljagers plegen hun projectielen voor het lieve vaderland weg ln het bladerdak te slingeren en bekommeren er zich weinig om, waar zij te hunner tijd weer neer zullen komen. Met alle droevige gevolgen van dien. Op een rit per fiets door het Zuiden van Haarlem, waarbij ik zelf eenmaal ternauwernood aan een eikeloffensief ontsnapte, noteerde ik de volgende i penfeiten: een schampschot langs een dameshoed, één voltreffer op het wiel van een kindei'wagen, één op een hondenstaart, twee wandelaars op ccn haar na geraakt. Zulke dingen geven te denken. Zooals ik zeide: mijn bezwaar richt zich allerminst tegen de jacht op zichzelf, maar uitsluitend togen de daarbij gebruikelijke methode die en dat is niet overdreven uitgedrukt een bedreiging vormt voor de veiligheid op straat. Mij dunkt, dat de ouders in de eerste plaats hierin vei'andering kunnen brengen. Laten zij dp kinderen onder het oog brengen dat het noodig is voorzichti ger te werk te gaan bij de eikeljacht en de operaties een wijle te staken als er zich eenig levend wezen in de onmiddellijke nabijheid bevindt. De omvang den jachtbuit zal door zoo'n korte pauze heusch niet nadeelig beïnvloed worden. J. H. V. HENGELSPORT. Een man ging in Amsterdam op den Dam staan en keek in de lucht. Weldra bleven er drie men schen in ziin buurt staan en keken ook in de lucht. Niet lang duurde het, of er stonden twintig men schen in de lucht te kijken. En toen die eerste man al lang weer doorgeloöpen was, stond daar op den Dam een heele volksmenigteen keek in de lucht. Of dit werkelijk zoo gebeurd is, weet ik niet, maar het verhaal teekent in ieder geval wel goed de nieuwsgierigheid der hoofdstedelingen. Iets dergelijks zag ik onlangs...op een der Am- sterdamsche 'burgwallen. Daar stond op een brug een man en keek over de leuning ln net vuile, drabbige water. Spoedig voegde zich een slagersjongen met een fiets bij hem en keek ook. En het duurde niet zoo heel lang, of de brugleuning was „gegarneerd" met Amsterdam mers, die allen naar een bepaald punt in het water keken, ja, met eenige overdrijving zou mén kunnen zeggen, dat de brug „zwart van de menschen" stond. En niet alleen op de brug hadden zij postgevat, maar ook aan weerskanten van de brug, langs den waterkant. Dit behoeft u niet te verwonderen, want de be langstelling van den Amsterdamschen burger voor het visehvermaak is bekend. En daar beneden, in het vieze, slijkerige Burgwalwater, zaten drie jon gens in een schuitje, terwijl twee andere jpugdige buurtgenooten op den hardsteenen rand van de walbeschoeiïng plaats hadden genomen. Alleen han teerden zij een min of meer geïmproviseerden hen gel. En zij vischten met een lust en een geestdrift, een betere zaak waardig. Een betere zaak? Was die er op het oogenblik voor het vijf UI wel? Aan één van de drie jongens in het schuitje zou je het zeker niet gezegd hebben. Hij vischte met een toewijding en een ijver zonder weerga. En hij had ook het meeste succes. Niet, dat de grootte van de gevangen visch evenredig was aan zijn enthou siasme, want ach, wat waren het een kleine beestjes, die hij telkens naar boven haalde, vischj es van een centimeter of drie, vier, maar hij ving! Ieder oogen blik daalde zijn dobbèr enhij had weer beet. Hij stoorde zich niet aan de waarschuwingen van de menschen op de brug, die hem vol medeleven op de bewegingen van zijn dobber opmerkzaam maakten, zelfs niet aan den grappenmaker, die hem toeriep; „Die ken je thuis bakken, jongen!" maar hij maakte telkens met een handige beweging de vischj es van den haak los en wierp ze dan in zijn klomp, die naast hem stond in de schuit en die hij van te voren vol water geschept had. De anderen haalden wel eens een enkelen keer wat op en speelden dan wat met hun vangst, maar die eene jongen in het schuitje, dat was de eenige des kundige visscher! ,,'t Is meroakels zooveel visch als hier zit, den laatsten tijd!" merkte een der belangstellenden op de brug op. „Ja", zei een ander. „Veel voorns. Kijk daar maar 's! Een heele school! Jongen, je hebt weer beet!" waarschuwde hij den kleinen hengelaar in de* schuit. „Haal op!" „Je begrijpt anders niet, wat die jongens dr an hebben!" philosofeerde een derde. „En dan met die groote haken; je snapt niet dat die kleine beessies er nog an kommen!" Maar ze' kwamen er aan! En dien jongen, wiens klomp zich steeds maar vulde met de kleine zilver achtige vischjes, straalde de groote, sportieve vol doening van'het-gezicht. En daar ging het toch maar om. om de sport! J. C. E. UIT DE STAATSCOURANT. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied, van 11 September 1941, waarbij aan mr. W. Hoekstra ontslag wordt verleend als burge meester der gemeente Baarderadeel. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van 25 September 1941 is benoemd tot substituut-griffier bij-=de Arrondisse- mënts-rechtbank te Dordrecht: Mr. K. N- Korteweg, rechter-plaatsvervanger in gemelde rechtbank. Bij besluit van den Secretaris-geperaal van het departement van Justitie van 24 September 1941, is mr. H. Haga, op zijn verzoek met ingang van 15 Oc tober 1941 als raadsheer in het Gerechtshof ts 's-Gravenhage eervol ontslagen. Jg benoemd tot notai'is binnen het arrondissement Zutphen, ter standplaats Apeldoox-n: P. B. ter Laag, candidaat-notaris te Heemstede. AUTO-MONTEUR ONDER EEN WAGEN GERAAKT. Vrijdag is bij de Amsterdamsche Rijtuigmaatschap» pij aan den Overtoom te Amsterdam een ernstig ar beidsongeval voorgekomen. Een 18-jarige auto-mon teur, die een reparatie aan een auto moest verrichten, was daartoe onder den wagen gaan liggen, welke met behulp van een crick was opgevijzeld. Op een gege ven moment schoot de crick uit, waardoor de wagen met zijn volle gewicht op den jongeman terecht kwam. Zwaar gewond werd hij door den G.G. en G.D. naar het Wilhelminagesthuis gebracht. Reeds op "weg daarheen bezweek hij echter aan zijn verwori- dingen. HULDIGING VAN EEN JEUGDIGEN REDDER. Vrijdagmiddag had' het Hoofd der R.K. school, in dt Cruquiusstraat, de heer A. H. Reith, zijn leerlingen uitge- noodigd om een voordracht met lichtbeelden van den heer A. J. Meijerink bij te wonen omdat een leerling dier school, Tonny Kouwenaar, op Vrijdag 19 September j.l. een jongen, die in de Leidschevaart was gevallen, zwem* mend heeft gered. Vele dames en heeren, leden van het schoolbestuur, waren mede aanwezig. De geredde, Mar tin Godijk, kon, door ziekte, niet -lanwezig zijn'. De spreker begon met: Pas OP! van ,.P. Gasus" uit Haarlem's Dag blad. De jeugd volgde met groote belangstelling woord en bèeld, vooral ook omdat spreker zorg had gedragen de ernstige lichtbeelden af te wisselen met tal van luimige plaatjes. Nadat aan het slot allen een lied hadden gezongen be- tr-ekking hebbende op het x-eddingwezen, volgde een plaatje, dat spontaan een luid applaus uitlokte, de redder aan het ziekbed van den geredde. Hierna nam het Hoofd der school het woord, hij prees Tonny om zijn moedig en succesvol optreden waai'door Martin voor zijn ouders behouden bleef en overhandigde hem een mooi, zelf geteekend diploma en vei'der een mooi boek. De heer P. van Eerdenburg, hoofd der R.K. school aan de Westergracht bracht Tonny ook hulde en Het zijn woor den vei-gezeld gaan van een boekwerk. Daarna overhan digde de spx-eker van den middag „Het Reddingwezen in Rijm en Maat". Ook zal aan den geredde een exem plaar worden toegezonden. Tot slot van den goed ge slaagden middag vertoonde de heer Reith, nog een leuk teekenfilmpje. Vrijdag is de 71-jarige E. te M. uit 's-Graven hage in de nieuwe Scheveningsche boschjes door de blauwe tram aangereden. Hij was op slag dood. Op den Hoofdweg te Amsterdam is Vrijdagmiddag te ongeveer half vijf een 3-jarig meisje bij het over steken van den rijweg onder een tramwagen van lijn 17 terecht gekomen. Het kind werd op slag gedood. De bestuurder van den tramwagen treft niet de minste schuld. -Op het terrein van de werkverschaffing aan de havens-West te Amsterdam is Vrijdagmiddag te on geveer vijf uur een Chinees die daar werkte onder de locomotief van een zandtreintje geraakt. De man kreeg een schedelbreuk en was onmiddellijk dood. De Vijfjarige L. Strijker is te Zwartemeer in een onbewaakt oogenblik in het kanaal bij de ouderlijke woning geraakt en verdronken. GÜNTHER PRIEN: MIJN WEG NAAB 'SCAPA FLOW. Van de hand van den Duitschen duikbootkapitein Günther Prien van wien in Mei van dit jaar door het opperbevel der Duitsche weermacht werd mee gedeeld, dat de duikboot die onder zijn commando "stond van haar laatste tocht naar den vijand niet was teruggekeerd, is thans in Nederlandsche verta ling zijn boek verschenen „Mijn weg naar Scapa Flow". De Nederlandsche vertaling werd verzorgd door G. van Eysden. De schrijver vertelt zijn levens geschiedenis, beginnende bij het jaar 1923, hoe hij op de zeevaartschool kwam, met een zeilschip voer, la ter bij den arbeidsdienst ging en tenslotte de oplei ding voor marine-officier volgde. Het laatste deel van het boek wordt ingenomen door de tochten die Günther Prien als duikbootcommandant tijdens den oorlog heeft gemaakt. Verteld wordt van de schepen die getorpedeerd werden en van de moeilijkheden on dervonden. Een der laatste hoofdstukken bevat het relaas van de vaart naar Scapa Flow, de Éngelsche vlootbasis, waar Günther Prien met zijn duikboot wist binnen te dringen en de Royal Oak" vernietigde en de „Repulse" zwaar beschadigde.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2