IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Drie Sovjetdivisies ten Noordoosten van Dnjepropetrowsk vernietigd. Drie Engelsche kruisers tot zinken gebracht. 26e JAARGANG No. 280 Uitgave Louren3 Coster, MaatschapptJ voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau llmuider Courant: Kennemerlaan 42, Umulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heematede DINSDAG 30 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.13&, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2-05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentlën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. VELSEN SLAG- EN STOOTWAPENEN. Het plaatselijk hoofd van Politie in den zin der Wapenverordening der gemeente Velsen maakt bekend, dat thans ook onder meer het onder zich hebben van slag- en stootwapenen, welke bestemd zijn om op arglistige wijze te worden gebruikt (bij voorbeeld: degenstokken, ploertendooders en boks beugels), op grond van het bepaalde in artikel 11 (1) verboden is, terwijl thans ook voor het onder zich hebben van alle soorten alarmpistolen een ver gunning vereischt is. Degene, die in strijd met de bepalingen der Wa penverordening bovengenoemde wapenen onder zich heeft, wordt ingevolge artikel 2(1) der Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde, no. 138/1941, gestraft met den dood, met levenslange tuchthuisstraf of tijdelijke van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren, in gevallen van lichteren aard met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Degene, die echter vóór 1 October 1941 alarm- gistolen of bovenbedoelde slag- en stootwapenen ij de politie inlevert, zal ingevolge artikel 23 van hétEerste Uitvoeringsbesluit van den Secretaris- Generaal van het Departement van Justitie, ter zake het onbevoegd onder zich hebben van genoemde wapenen, niet worden vervolgd. Worden na 1 October 1941 nog alarmpistolen of slag- of stootwapenen, welke bestemd zijn om op arglistige wijze te worden gebruikt, in het bezit van personen aangetroffen, die daartoe niet bevoegd zijn, dan zullen de bepalingen, waarbij zulks straf baar is gesteld, in volle gestrengheid worden toe gepast. Inlevering kan geschieden aan het hoofdbureau van politie der gemeente Velsen, Tiberiusplein 1 te IJmuiden-Oost, afd^ Bijz. Wetten tusschen 9 en 12 of 14 en 16 uur. INSTRUMENTAAL EN VOCAAL CONCERT. .Het mannenkoor „De Eendracht", directeur de heer Stephen Jansen, zal in samenwerking met de Harmoniekapel der Papierfabrieken „De Een dracht", directeur de heer G. H. Boedijn, op Zater dag 8 November een concert geven in gebouw Concordia. APPELS, DIE ZUUR SMAAKTEN. Gisteravond omstreeks acht uur ontdekte een inspecteur van politie, dat een 12-jarige jongen zich door middel van een plank, welke over een slootje was gelegd, toegang had verschaft tot een boom gaard aan den Wijkerstraatweg om appeltjes te stelen. De knaap, die op heeterdaad was betrapt, werd naar de politiepost gebracht om voor zijn daad een ernstige vermaning en waarschuwing te krijgen. SANTPOORT ZUSTER TULP GAAT HEEN. 11 October wordt Zuster Tulp, de wijkverpleegster van het „Witte Kruis", 55 jaar en dit beteekent tevens, dat zjj den dag tevoren haar veelomvattende taak neerlegt. „Met liefde aanvaard en getrouw volbracht", in deze weinige woorden zou men de loopbaan van Zuster Tulp kunnen samenvatten. Hard, zeer hard heeft zij gewerkt, nooit was haar eenige moeite te veel. Hoeveel ernstige zieken zul len in den loop van de ruim 20 jaren, die zij in Santpoort werkte, verlangend naar de komst van Zuster Tulp hebben uitgezien en altijd weer voelden zij zich, als „zuster" heenging, uiterlijk verfrischt en vaak innerlijk gesterkt, hadden zij weer moed hun lijden te dragen. Dat Zuster Tulp zich door haar vriendelijkheid en door haar medeleven met de aan haar zorg toe vertrouwde patiënten veel vriendschap heeft ver worven, ligt voor de hand, evenals het feit, dat die vele vrienden persoonlijk afscheid van haar zul len willen nemen. Daartoe is gelegenheid en wel Maandag 13 October van 3—6 uur in het Vereeni- gingsgebouw der Nederl. Herv. Gemeente. OP HET TWEETAL. Onze plaatsgenoot de heer W. Baas, theol. can- didaat, staat op het tweetal" bij de Geref. kerk van Hoek van Holland. - GUNNING. Het bouwen van acht nieuwe middenstandswo ningen aan de Cremerlaan te Santpoort is gegund aan den aannemer J. L. Min te Amsterdam. Met de werkzaamheden is reeds begonnen. IJMUIDEN OPDRACHT. Het maken van een brug over de Singelgracht in den Deventerweg te Zutphen is door den Rijks waterstaat opgedragen aan de N.V. Amst. Ballast Mij. voor f 40.362. BEVERWIJK DE RIOLEERING. Met de verbetering der rioleering van de binnen stad vordert het langzaam maar zeker. De werk zaamheden zijn thans gevorderd tot aan het kruis punt BaanstraatRomerkerkwegVoor de bewo ners beteekent het wel eens overlast,- wanneer het werk voor hun deuren wordt uitgevoerd. Maar laten zij daarbij echter bedenken, dat de lasten voor de lusten uitgaan. ONDERWIJSBENOEMINGEN. In de vacature aan de Centrale School van het 7e en 8e leerjaar ontstaan door de overplaatsing van den heer C. Roest naar de Openb. U.L.O.-school alhier, is voorzien door de benoeming van den heer W. F. Veen te Amsterdam. In de vacature aan de O.L. Noorderschool ontstaan door het eervol ontslag verleend aan den heer H. Bos is voorzien door de benoeming van den heer T. King- ma, onderwijzer te Schagerbrug. VERGADERING UITGESTELD. De ledenvergadering van de Chr. Gymnastiekver- eeniging „Hercules" die Woensdag gehouden zou worden, is uitgesteld tot een nader te bepalen datum. WAT DE TUINDERS KREGEN. VEREENIGDE VEILINGEN. „Kennemerland" en „Vrije Veiling". Spinazie per KG 512. Postelein per KG 12. Sla per 100 krop 1.903. Andijvie per KG 6%. Raapstelen per KG 24. Wortelen per bos 5. Radijs per bos 12. Selderij per bos 2. Peterselie per bos 2. Tomaten per KG 1016. Prei per KG 8. Waspeen per KG 6. Bloemkool I per stuk 9%15. Idem II 47. Komkommers I per stuk 8V211. idem II 35. Knollen per stuk 79. Snijboonen per KG 12.8016. Dubb. boonen per KG 16. Spercieboonen z. dr. per KG 23. Idem m. dr. 23. Tuinboonen per KG 25. Pronkboonen per KG 11. Groene kool per KG 3 Va- Spruiten per KG 22. Bramen per doosje 3235. Frambozen per doosje 2025. Maiskolven per stuk 78. JUBILEUMCONCERT VAN ZANGLUST IN W. B. THEATER. Het bestuur van het Mannenkoor „Zanglust" heeft besloten hét jubileumconcert .op 29 October te geven in de groote zaal van het W. B. Theater. HARMONIE-GEBOUWTJE. Het repetitielokaal „Harmonie" aan de Groene- laan is weer ter beschikking gekomen voor de plaatselijke vereenigingen. IS HIER IETS VAN U BH? In de week van 22 tot ij met 28 September zijn aan het politiebureau de volgende gevonden en verloren voorwer pen en dieren aangegeven: Gevonden: bruine jongenspet. donkerblauwe aames- handschonen, kindermanteltje, gazen dameshandschoen, zak cement, grijze jongensoverjas, linker handschoen, gemerkt Three Stars, zak tarwe, vulpen, grijs jongens jasje, glacé heerenhandschoen, damesrijwiel, rijwiel, slot met sleutel, portemonnaie met inhoud, blauwe ceintuur, gummi handschoen, kinderschortje, bruine heerenporte- monnaie, bruine stoffen knlpportemonnaie met inhoud, jonge herdershond, zilveren beursje met inhoud. Verloren, schoenenbon, gekleurde shawl, rubber zadel- dekje, enveloppe met distributiebescheiden, bruine dames- portemonnaie, nieuwe heerenpet, persoonsbewijs, groen werkjasje met inhoud, blauw kinderjasje, gouden schakel armband. distributiestamkaart, portemonnaie met inhoud, bruine padvlndersportemonnaie, bruine dameshoed, por tefeuille met inhoud, zilveren damespolshorloge, met nik kelen bandje. CASTRICUM GEVONDEN VOORWERPEN Ten politiebureele werden de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: donkerbruine, portemon naie met inhoud, B. Sneekes, Burg. Mooystraat 29; zwarte vulpen, D. de Bakker, Zeeweg; medaillon aan lint, politie Castricum; zilveren armband, N. A. van Lunen, Kramersweg 7; portemonnaie met 2 jam bonnen, Nessen, Ruijterweg 21a; kinderjasje, Bra kenburgstraat 4. Inhalen van arbeidsuren tengevolge der verduistering. Werkregeling voor fabrieken en werkplaatsten. 's-GRAVENHAGE. 29 September. Evenals; ten behoeve van het vorig winterseizoen heeft de secreta ris-generaal van het departement van sociale zaken ook voor de winterperiode 1941/'42 een regeling vastgesteld, welke de mogelijkheid schept verloren gegane arbeidsuren in te halen wanneer tengevolge van de verduisteringsvoorschriften korter dan 48 uur per week moet worden gewerkt. Deze regeling komt hierop neer, dat, mét uitzondering van de bouwbe drijven, het aan ondernemingen in alle gemeenten des rijks is toegestaan als compensatie voor de be perkingen die de verduisteringsvoorschriften met zich brengen, in het tijdvak tusschen nu en 31 Mei 1942. langer dan sy2 uur per dag-en 48 uur per week in fabrieken én werkplaatsen te doen werken. De werktijd mag evenwel niet meer bedragen dan .10 uur per dag en 55 uur per weelc, terwijl de dag.elljksche werktijd in zijn geheel gelegen moet zijn tus schen een half uur voor zonsopgang en een half uur na zonsopgang. Dit half uur voor zonsop gang en na zonsondergang is speciaal bedoeld voor eventueelen voorbereidïngs- en opruimingsarbeid. De voorschriften voor de verduistering blijven dus onaangetast, d.w.z. de verduistering van zonsonder gang tot zonsopgang.moet worden gehandhaafd. Op de algemeen erkende Christelijke feestdagen mag geen arbeid worden verricht, deze dagen mogen niet worden opgenomen in dè berekening van de in te halen arbeidsuren. Staking der uitgave van de Kennemer Courant. De directie der Lóurens Coster N.V. deelt in de Kennemer Courant van heden mede dat tot de dagbladen, die met ingang van 1 October geen papier meer geleverd kunnen krijgen één harer uit gaven, namelijk de Kennemer Courant, dagblad voor Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Om streken, behoort en dat zij zich derhalve gepood- zaakt ziet de uitgave van dat blad te staken. Het heden verschenen nummer van de Kennemer Cou rant is tevens het laatste. Bovendien streeft de regeling naar een zoo sterk mogelijke beperking van het aantal in te halen uren. Vandaar dat bepaald is dat in de wintermaanden de werktijd niet meer ingekort mag worden dan nood zakelijk is. In het algemeen zullen de districtshoofden der ar beidsinspectie niet hun goedkeuring hechten ,aan een werkroostér, wanneer, de groote dagelijksche rusttijd in de perioden van korter wérken op meer dan een half uur (het wettelijk minimum) is gesteld. De vergunning geldt uitsluitend voor arbeiders van 16 jaar of ouder. Het geval kan zich voordoen dat de compensatieregeling voor een fabriek geen waarde heeft indien niet ook de jeugdige personen beneden 16 jaar daarin worden betrokken. In een dergelijk geval zal men zich kunnen wenden tot het districtshoofd der arbeidsinspectie voor een bijzondere vergunning. Wordt deze vèrgunning verleend, dan zal daaraan in elk geval de voorwaarde zijn verbonden, dat in 3 we ken niet langer dan 144 uren wordt gewerkt. De op lossing zal dus hier moeten worden gevonden door tijdelijk'meer jeugdige arbeiders beneden 16 jaar aan te nemen die afwisselend langer dan- S1/^ uur per dag werken. Voorts wordt er nog aan herinnerd dat indien krachtens de thans voor den winter 1941-1942 vast gestelde regeling langer dan 81/2 uur per dag wordt gewerkt, ingevolge het werktijdenbesluit volstaan kan worden met het geven van l/2 uur rust> telkens na ten hoogste 5 uur arbeid. Overigens behoeft op grond van de arbeidswet, bij het volgen van een nor male werktijdregeling, de na 4V2 uur arbeid te geven rusttijd niet meer dan een half uur te bedragen. Het bouwbedrijf valt buiten de geheele regeling, omdat daar 's. winters steeds korter wordt gewerkt dan 48 uur, zoodat er geen reden is om deze branche in een met het oog op de verduistering getroffen voorziening, te doen deelen. Bij de opstelling van vorenstaande regeling is ge bruik gemaakt van de ervaringen die met het winter seizoen 1940/1941 zijn opgedaan. "Zoo is thans de mogelijkheid geschapen dat de „verleturen" geheel kunnen worden Ingehaald, hetgeen ten vorige jare niet het geval was. Een ander verschil ligt in de omstandigheid dat op Zaterdagmiddagen na 1 uur niet mag worden gewerkt. Hierbij wordt echter rekening gehouden met de mogelijkheid dat dit voor sommige onderne mingen overwegende bezwaren kan opleveren. Wan neer zich zulk een geval voordoet, kan men zich voor het verkrijgen van een bijzondere vergunning tot het districtshoofd der arbeidsinspectie wenden, doch men dient er rekening mede te houden dat deze niet dan bij uitzondering en in zeer bijzondere ge vallen zal worden verleend. Wanneer ondernemingen op grond van de hier weergegeven voorschriften overgaan tot het maken van éen herziene werktijdregeling;, dan moet deze eerst in drievoud worden toegezonden aan het be trokken districtshoofd van de arbeidsinspectie. Pas wanneer één dezer exemplaren, voorzien van de goed keuring van het districtshoofd, door de onderneming is terugontvangen, mag tot invoering der werktijdre geling worden overgégaan. Dit exemplaar moet naast de arbeidslijst of den rooster hangen, zoolang van de daarop vermelde werktijdregeling gebruik wordt ge maakt. Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart inspecteert in gezelschap van Oberdienst- leiter Schmidt de Hitlerjeugd te Den Haag tijdens de groote bijeenkomst ter gelegenheid van de opneming der 18-jarige jongens en meisjes in de N.SJD.A.P. (Foto Stapf—Mol) IN KIEW. Onder de uit de stad vluchtende achtergebleven bolsjewisten werd een radicale opruiming gehouden. Een straat der veroverde stad wordt door de Duitsehe troepen onder vuur genomen. (Foto Orbis-Holland). DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Luchtbombardementen in het Donetzbekken en in het gebied om Moskou. HOOFDKWARTIER VAN DEN FliHRER, 29 September (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Ten Noordoosten van Dnjepropetrowsk wer den drie Sovjetdivisies door Duitsehe en Ita- liaansche troepen in een omsingelende beweging aangevallen en vernietigd. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden 13.000 gevange nen gemaakt. 69 stukken geschut en talxijk an der oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. De deels in een moerassig gebied gedrongen vijand, leed zware, bloedige verliezen. Sterke formaties van de luchtmacht bestreden met goede uitwerking spoorweginstallaties in het Donetzbekken, als mede In h.et gebied rondom Moskou. In het zee gebied rondom Kroonstad kreeg een Sovjet-krui ser een bomvoltreffer. Gevechtsvliegtuigen bom bardeerden in don afgeloopen nacht voor den oor log belangrijke installaties in Leningrad en Moskou. Duikbooten hebben, zooals reeds in een extra- bericht is medegedeeld, uit een van Gibraltar naar Engeland varend convooi in aanvallen, wel ke verscheidene dagen duurden, 12 vijandelijke koopvaarders met tezamen 67.000 b.r.t. en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. In het zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan heeft een duikboot een tankschip van 12.000 b.r.t. tot zinken gebracht. In den strijd tegen Groot-Brlttannië bombar deerde de luchtmacht in den afgeloopen nacht mi litaire installaties aan het St.-Georgekanaal en aan de Zuidkust van het eiland. In Noord-Afrlka plaatsten Duitsehe gevechts vliegtuigen bomvoltreffers op Britsche tenten kampen en opslagplaatsen van materiaal bij Tobroek. Bij deze aanvallen verloor de vijand in luchtgevechten vijf en door luchtdoelartillerie twee vliegtuigen. Vrij zwakke strijdkrachten van de Britsche luchtmacht vlogen in den afgeloopen nacht naar Noordwest- en Zuidwest-Dultsch- land. Door neergeworpen bommen ontstond on aanzienlijke schade. De luchtdoelartillerie schoot een Britschen bommenwerper neer." Aanval van Italiaansehe torpedovliegtuigen. Extra bericht van het Italiaansehe hoofdkwartier. ROME, 29 September. Het hoofdkwartier van de Italiaansehe weermacht publiceert het volgende extra bericht: De in het weermachtbericht van Zondag gemelde vijandelijke vlootformatie die uit Gibraltar was uit- geloopen bestond uit een convooi dat vergezeld was van een vliegtuigmoederschip, een slagschip, een niet nauwkeurig vastgesteld aantal kruisers en ongeveer 10 torpedo boot jagers. Onmiddellijk nadat de forma tie door onze verkenningsvliegtuigen ontdekt was, startten Italiaansehe torpedovliegtuigen van hun steunpunten op Sardinië. Een dóór twee torpedo's getroffen lichte kruiser ging onmiddellijk onder. De succesvolle Italiaansehe vliegtuigen stonden onder bevel van kapitein Mellej en eerste luitenant Setti. Een lichte kruiser kreeg een torpedotreffer. De be manning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den _eersten luitenant Giacopinelli. Een Aan het Oostelijk front. In den Noordelijken sector 41 kazematten vernietigd. Het D.N.B. meldt: Met steun van formaties van het Duitsehe lucht- wapen hebben op 28 September de troepen eener Duitsehe divisie infanterie in den Noordelijken sec tor van het Oostelijk front bolsjewistische stellingen met succes aangevallen. Op denzelfden dag bra ken de Duitsehe troepen door verscheidene bolsje wistische veldstellingen en stelden 41 Sovjet-kaze matten buiten gevecht. Om den Duitschen aanval af te weren, hadden de bolsjewisten het terrein met mijnen bezaaid. Duitsehe pioniers ruimden de mij nen zeer snel op en maakten deze onschadelijk. De pioniers ruimden in 8 uur tijds 2050 mijnen op. Zware Duitsehe artillerie beschoot op 28 Septem ber weer met zeer goede uitwerking de havens van Oranienbaum en Kroonstad. Een in het Noorden van het Oostelijk front opgèstelde Duitsehe divisie infanterie bracht den bolsjewisten zeer zware ver liezen toe. Alleen in den sector van deze eene divi sie verloren de Sovjets in den tijd van 25 tot 27 Sep tember 41 pantserwagens. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben op 28 September de troepen van een Duit sehe divisie de aanvallende Sovjets, die numeriek .veel sterker waren, na hevige gevechten teruggewor pen. Een Duitsch bataljon infanterie dat bij de af weer van den Sovjetaanval zelf tot den aanval over ging, veroverde in het verloop van deze gevechten een vurende Sovjet-batterij. De batterij werd stormenderhand veroverd en de Sovjetkanonniers werden in een kort gevecht van man tegen man overweldigd. De Duitsehe soldaten draalden de Sovjetkanonnen om en vuurden hiermede nog lan gen tijd op de terugetrekkende bolsjewisten. In den Zuidelijken sector kwam de Duitsehe lucht macht, naar aan het D.N.B. van militaire zijde wordt gemeld, den 28sten September met zeer sterke strijdkrachten tusschenbeide in de' door het Duitsehe leger gevoerde gevechten. Versterkingen, stellingen in het veld troepenconcentraties, spoor wegen ln het gebied waar: de Sovjettroepen opruk ten waren blootgesteld aan de uitwerking van Duit sehe bommen. Een groot aantal voertuigen, stukken geschut en pantserwagens der bolsjewisten werd vernietigd. Alleen ln den Zuidelijken sector van het front schoten Duitsehe jagers in den loop van den Zondag in hevige luchtgevechten 23 Sovjetvliegtuigen neer. Bij aanvallen op Sovjetvliegvelden werden nog zes toestellen op den grond vernield. In den centralen sector van het Oostelijk front wierpen Duitsehe gevechtsvliegtuigen den 28sten Septem ber een groot aantal bommen van elk kaliber op spoorwegtrajecten en ravitailleer>ngS:ampen der bolsjewisten. Evenals in den Zuidelijken sector ge lukte het ook hier verscheidene transporttreinen en ravitailleeringstreinen door voltreffers te vernieti gen en verschillende spoorlijnen op talrijke plaatsen te onderbreken. Over de actie in de lucht wordt officieel uit Hel sinki medegedeeld: Zondag den 2Ssten September hebben de FInsche luchtstrijdkrachten in sterken getale het bombardement op het traject Petroskoi- Karhumaki voortgezet en voltreffers geplaatst op transportlijnen en spoorwegemplacementen. Een vijandelijke jager werd neergeschoten, een andere moest een noodlanding maken op Finsch gebied. In Oost-Karelië werden door het luchtafweergeschut drie Sovjet-bommenwerpers, alsmede drie jacht vliegtuigen ten val gebracht. HONGAREN BOEKEN TERREINWINST. BOEDAPEST, 29 September. (D.N.B.) Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt van het Oos telijke front: In de Oekraïne zetten de verbonden troepen hun opmarsch voort. Zij hebben nieuwe gebieden bezet en nieuwe Sovjeteenheden afgesneden van hun achterwaartsche verbindingen. In den sector der Hongaarsche troepen heeft de vijand eenige actie ondernomen. De bolsjewisten werden overal terug geslagen. Er werden eenige gevangenen binnenge bracht. Overigens was er van weerszijde slechts ge ringe activiteit der artillerie. groote eenheid kreeg een torpedotreffer. De beman ning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eersten luitenant Venturmi. Een lichte krui ser kreeg een torpedotreffer. De bemanning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eer sten luitenant Bucerri. Een kruiser van ongeveer 10.000 ton kreeg een torpedotreffer en voer met slag zij uit de formatie weg. De bemanning van het suc cesvolle vliegtuig stond onder bevel van den kapi tein Marïni. Kort daarop plaatste een ander Ita- liaansch vliegtuig onder bevel van den eersten lui tenant Christïani een treffer op denzelfden kruiser die onderging. De vliegtuigcommandanten der be geleidende jachtvliegtuigen zagen dat reddingbooten te water werden gelaten. Een tweede golf van twee groepen, die onder bevel stonden van kolonel Seidl en major Buri, zette den aanval voort met het volgende resultaat. Een slag schip kreeg een torpedotreffer aan de boegzijde, een kruiser kreeg een torpedotreffer midscheeps, een tweede kruiser kreeg een treffer. Een derde golf be haalde het volgende resultaat: een lichte kruiser kreeg een torpedotreffer. De bemanning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eer sten luitenant Barioglio en Cipriani. Tegen den avond deed een volgende formatie die van Sicilië was opgestegen een aanval op de resteerende een heden en plaatste met zekerheid een torpedotreffer op een zwaren kruiser en een op een torpedojager. De bemanningen der succesvolle vliegtuigen stonden onder, bevel van den kapitein Magagnoli en den eer sten luitenant. Silva. Samenvattend wordt geconstateerd dat twee zware kruisers en een lichte kruiser met stelligheid zijn ondergegaan en dat een slagschip, een ander niet nauwkeurig waargenomen eenheid, 6 eenheden van minder groote tonnage en een torpedojager min of meer zware torpedotreffers hebben gekregen. Tij dens den strijd werden felle gevechten geleverd tus schen Italiaansehe vijandelijke vliegtuigen. 6 Engel sche vliegtuigen werden brandend neergeschoten. 8 van onze eigen toestellen ^jn niet op hun steun punten teruggekeerd. Als aan het hoofd van hun formaties gesneuveld moeten beschouwd worden de kolonel die bevel voerde over den aanval en drie escadercommandanten. Tijdens dezen grooten slag, die op 27 September geduurd heeft van 13 tot 22 uur, nebben de Italiaansehe vliegers op schitterende wijze in stoutmoedigheid wedijverend en een trot- sche verachting voor het gevaar toonende, zich ge stort op een zeer machtige Engelsche vloot, niet al leen met de kracht van hun bommen, maar ook met hun moed en hun onstuitbare vastberadenheid om den tegenstander te treffen. Van de koopvaarders die in het convooi voeren is er een getorpedeerd door lichte eenheden der Ita liaansehe marine in de Straat van Sicilië. Een twee de schip werd voor de Algerijnsche kust door een heden van de Italiaansehe marine getroffen en tot zinken gebracht. Twee andere schepen van tezamen 23.000 ton werden tusschen Sardinië en Tunis door torpedovliegtuigen in den grond geboord. Deze vlieg tuigen stonden onder bevel van de luitenants Fo- cacci Belloni en Di Bella. (Stefani) Huil voor wijziging der neutraliteitswet. WASHINGTON. 30 September. (D.N.B.I De mi- nister van Buitenlandsche Zaken Cordell Huil heeft zich gisteren in de persconferentie ten gunste eener wijziging van de neutraliteitswet in plaats van een opheffing uitgesproken. De aangelegenheid moet ech ter nog met de senatoren en afgevaardigden behan deld worden, zoo zeide Huil. Op een desbetreffende vraag antwoordde hij dat de Amerikaansche ambassa deur te Rome Phillips met verlof gaat. Dit verlof zal hij doorbrengen in de Ver. Staten. Bij deze gelegen heid zal hij inlichtingen krijgen over de jongste ont wikkeling in de Ver. Staten. Omzetbelasting tabaksfabrikaten. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. De wnd. secretaris generaal van het departement van Financiën heeft bepaald dat betaling van door winkeliers in tabaks fabrikaten over het derde kwartaal 1941 verschul digde omzetbelasting achterwege kan blijven. Be langhebbenden dienen ermede rekening te holuden, dat van 1 October 1941 af de heffing op de gewone wijze zal geschieden. (A.N.P.) Bonaanwijzing honden- en katten brood. 's-GRAVENHAGE. 29 September. Het Rijks- bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat voor het tijdvak van 1 tot en met 31 October 1941 op bon no. 13 van de voederkaart voor .honden wordt verkrijgbaar gesteld voor hon den van: Groep 1 10 K.G. hondenbrood: groep 2 10 K.G; groep 3 8 K.G.; groep 4 5 K.G.; groep 5 4 K.G. groep 6 3 K.G. Op bon no. 13 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode 11^ K.G. kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 31 October 1941 zijn de bonnen no. 13 van vorenbedoelde kaarten ongeldig. Zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. VERDUISTEREN van 19.21 tot 7.59 Maan 50 Sept. onder 2.05,50 Sept. ep 17.10

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1