C De Moordzaak Holm JCoU Tlieuws Kiev gevallen. HerinneringHet gebouw van de Tsje-Ka, waar van uit in de jaren 19171922 een waar schrikbewind over stad en land werd uitgeoefend, waarbij duizenden slachtoffers werden vermoord. (Continental-Holland) Uitgebreide operaties der Duitschers aan een enorm front. Pogingen tot doorbraak bij Smolensk werd den Sovjets noodlottig. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. in aanvul ling op het Duitsche weermachtbericht: Uit het weermachtbericht van Woensdag blijkt duidelijk dat aan het Oostelijke front op een enorm gebied uitgebreide operaties gaande zijn. Terwijl de oogen der wereld en vooral die van de leiding der Sovjetlegers gericht waren op het Zuidelijke deel van het Oostelijk front, is de Duitsche weermacht in het centrum van het Oostelijk front doorgebroken. Reeds tijdens den grooten vernietigingsslag ten Oos ten van Kief deden de Sovjets ernstige pogingen Smolensk te heroveren, hetgeen hun niet is gelukt. Bovendien wilden zij ten Noorden van Smolensk op rukken en door deze doorbraak het Duitsche front in het Noorden aan het wankelen brengen en Lenin grad ontlasten. Deze operatie is den Sovjets verder felijk geworden. Niet alleen zijn zij in de omgeving van Wjasma omsingeld, doch het weermachtsbericht laat vermoeden dat ook nog op andere plaatsen van het centrale deel van het front de Duitsche door braak plaats vindt. Over den Duitschen opmarsch ten Oosten van Smo lensk schrijft een oorlogscorrespondent dat deze ge weldige slag, die den 2en October begon, zich af speelt bij prachtig weer. Men kan het Duitsche leger nauwelijks aanzien dat het al vechtende duizend kilometer en meer langs Sovjet-wegen achter zich heeft liggen en dat het de geweldigste militaire macht ter wereld in een reeks van omsingelingsslagen reeds san den rand van den afgrond heeft gedreven en een gebied in bezit heeft genomen, viermaal zoo groot als Engeland. De Berlijnsche avondbladen geven het extra be richt van het opperbevel der weermacht omtrent den vernietigingslag in den centralen sector van het Oostelijk front met groote opschriften over de ge- heele breedte der pagina's. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft daar omtrent: „Het bolsjewisme had de beschikking over het grootste leger ter wereld met reusachtige uit rusting. Dit leger is thans in het hart getroffen. De Duitsche weermacht heeft eerst de aanvalskracht van het bolsjewisme verslagen en staat thans op het punt ook de verdedigingskracht van den gebroken tegenstander kapot te slaan. De „Berliner Börsen Zeitung" wijst op het feit dat maarschalk Timosjenko, die het bevel voerde in het centrum van het Oostelijke front, uitgelezen en goed uitgeruste divisies ter beschikking stonden en ver klaart: „In zeer groote dankbaarheid zijn thans de gedachten van het Duitsche volk gericht op de strij dende, zegevierende troepen en op den Führer, in wiens hand de Duitsche weermacht het instrument, der overwinning op het bolsjewistische wereldgevaar is geworden". OORLOGSDOELEN TE LENINGRAD UIT DE LUCHT BESTOOKT. Het D.N.B. meldt voorts: Bij de luchtaanvallen in den nacht van Dinsdag op Woensdag op Leningrad zijn opnieuw vele duizenden kilo's brisant- en brand bommen uitgeworpen bij goed zicht, op de aarde. Tal rijke branden ontstonden in de gebieden, waarop ge mikt was Er is groote schade veroorzaakt aan instal laties, die voor den oorlog belangrijk zijn. Van Duitsche militaire zijde wordt verder medege deeld dat sterke groepen gevechtsvliegtuigen Woens dag de operaties van het Duitsche leger aan de Noordkust van de zee van Azof met succes onder steund hebben. Buitengewoon hevige aanvallen wer den gedaan op bolsjewistische transportschepen en koopvaarders. Bij Mariopol werden twee schepen van 1800 en 1500 ton tot zinken gebracht. In de haven van Berdjansk werden twee kleine schepen tot zinken gebracht, een schip van 2000 ton werd zwaar be schadigd. In het gebied, waar de bolsjewisten op Rostof terugtrekken, werden hun colonnes met succes door gevechtsvliegers aangevallen. Meer dan 100 ge- Finsche luchtmacht bestookt stations der Moermanskliin Het D.N.B. meldt: HELSINKI, 8 October. De regeeringspersdienst maakt bekend: „Dinsdagochtend heeft een vijandelijke bommenwerper van groote hoogte enkele bommen laten vallen op Viborg, waarbij een woning werd be schadigd. Onze luchtstrijdkrachten hebben verscheidene ma len stations der spoorlijn van Moermansk, treinen en een vliegveld met bommen bestookt. Ten Noordoos ten van Kontupohja werden in een luchtgevecht tegen negen vijandelijke toestellen vijf en in een ander gevecht tegen drie machines een gevechtsvliegtuig door onze eigen toestellen neergeschoten. De afweer op den grond heeft voorts twee vijandelijke bommen werpers en een gevechtsvliegtuig omlaaggehaald. De vijand verloor in totaal negen vliegtuigen, afgezien van de toestellen die bij het» bombardement van het vliegveld werden beschadigd. Eigen verliezen deden zich niet voor." De bekende Engelsche econoom John Maynard Keynes is, naar de Britsche Berichtendienst meldt, als opvolger van wijlen Sir Josiah Stamp benoemd tot gouverneur der Bank van Engeland. (D.N.B.) Uit Boekarest meldt het D.N.B.: Uit een publi catie in het staatsblad blijkt dat tot dusverre 1735 légionnairs, die wegens deelneming aan de Januari- onlusten tot gevangenisstraf waren veroordeeld, krachtens amnestie zijn vrijgelaten. Volgens den Britschen Berichtendienst zijn ge- neraal-majoor Pope, brigadegeneraal Russell en kolo nel Unwin bij een vliegtuigongeluk in het „Midden- Oosten" om het leven gekomen. (D.N.B.) De Britsche Admiraliteit deelt mede, dat de Britsche hulpkruiser „Corfield" tot zinken is ge bracht. Er zijn geen personen om het leven geko men (D.N.B.) Uit Oslo meldt het D.N.B.: De Noorsche tank boot John F. Pedersen (6128 ton), die in Engelschen dienst voer, is verloren gegaan, waarbij 31 leden der bemanning zijn omgekomen, aldus verneemt het Noorsche telegraafbureau van de betrokken reederij. Het Londensche blad „Evening News" meldt, dat Attlee, die aan de arbeidsconferentie ip de Vereenig- de Staten zal deelnemen, waarschijnlijk een bood schap van de Britsche regeering zal medenemen. Hij zal ook een bezoek aan president Roosevelt brengen. (D.N.B.) Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Ter herinnering aan de Roode Terreur. Ingang van een der donkere kelders te Tsaritsyev, waarin de Bolsjewiki hun gevangenen opsloten (1921), de meeste gevangenen, die deze kelders verlieten, gingen den dood in (Continental-Holland) motoriseerde en bespannen voertuigen werden door bommen vernield. Een groot aantal voertuigen werd ernstig beschadigd. Ook in den loop van den 7en October heeft de Duitsche luchtmacht talrijke aanvallen gedaan op Sovjetstellingen, -voertuigen en -verkeerswegen. De hevige aanvallen leidden ook dezen dag tot buitenge woon groote verliezen aan materiaal voor de Sovjets. Op bolsjewistische weerstandsnesten, veld- en artil leriestellingen, alsmede groepen pantserwagens en vrachtauto's werden met sterke strijdkrachten ln on onderbroken opeenvolging bommen geworpen. In scheervluchten werden talrijke bunkers vernield en 59 stukken geschut buiten gevecht gesteld. De buitenlandsche handel van de Ver. Staten Invoer uit Ned. Indië sterk gestegen NEW-YORK, 8 Oct. Dc totale uitvoer van de Ver. Staten in liet eerste halfjaar 1941 bedroeg volgens de tot nu fo'e bekende gegevens 2.085 mil- lioen dollar tegen 2,064 millioen in het eerste half jaar van het vorige jaar. Houdt men rekening met de niet onaanzienlijke prijsstijging dan is de uit- voerkracht van de Ver. Staten zelfs iets afgenomen. Omgekeerd bedroegen de invoercijfers in de eerste 6 maanden van dit jaar 1.594 millioen tegen 1,294 millioen dollar in denzelfden tijd van het vorige jaar. Het uitvoeroverschot, dat in het eerste halfjaar 1940 nog 770 millioen dollar bedroeg is dus gedaald tot 491 millioen dollar. Bijzonder opvallend is de nieu we landenstatistiek van den buitenlandschen handel van de Ver. Staten ln de ontwikkeling van het handelsverkeer tusschen de U.S.A. en de Ibero- Amerikaansche landen. Voor het eerst sinds langen tijd hebben de Ver. Staten meer uit de Midden- en Zuid-Amerikaansche landen geïmporteerd dan zij daarheen geëxporteerd hebben. Voor het eerste halfjaar 1941 wordt de uitvoer van de Ver. Staten naar de Ibero-Amerikaansche landen op 401 mil lioen dollar berekend, terwijl de invoer uit die lan den ruim 500 millioen dollar bedroeg. Het voor beeld van Argentinië maakt deze ontwikkeling bij zonder duidelijk. Argentinië verminderde in het eerste halfjaar 1941 zijn invoer uit de Ver. Staten tot 37 millioen dollar tegen 64 millioen in het ige jaar, terwijl omgekeerd de Argentijnsche le veranties naar de Ver. Staten van 46 tot 82 mil lioen stegen. Ook de ontwikkeling van den handel der U.S.A. met Ned.-Indië vertoont een soortgelijke tendens. Ned.-Indië leverde in het eerste halfjaar 1940 voor een bedrag van 66 millioen dollar aan de Ver. Staten, in de eerste 6 maanden van'dit jaar steeg echter d> uitvoer van Ned.-Indië naar de Ver. Staten tot 97 millioen dollar. Anderzijds steeg ook echter d invoer van Ned.-Indië uit Noord-Amerika van 24 tot 5 0 millioen dollar. Het aandeel van liet vasteland van Europa in den buitenlandschen handel van de Ver. Staten is slechts zeer gering. In de eerste 6 maanden van dit jaar leverde de Ver. Staten aan het vasteland van Europa voor een bedrag van 76 millioen dollar en importeerde in hetzelfde tijdvak voor een waarde van 78 millioen dollar. (Europapress.) Brief van Roosevelt aan Stalin Het D.N.B. meldt: Uit de beste bron verneemt men de bewoordingen van een boodschap van Roosevelt aan Stglin, die overhandigd is door Harriman, den leider der Amerikaansche delegatie op de conferentie te Moskou. £ij luiden: „Mijn beste vriend Stalin. Deze brief zal u door mijn vriend Harriman worden overhandigd, aan wien ik opdracht heb gegeven lei der van onze delegatie te Moskou te zijn. De heer Harriman is een goed kenner van uw problemen en zal dat weet ik alles doen wat hij kan om de onderhandelingen te Moskou tot een succesvol einde te brengen. Harry Hopkins heeft in uitvoerige uit eenzettingen verslag uitgebracht over zijn succesvolle, bevredigende bezoeken aan het ministerie van Bui tenlandsche Zaken. Ik kan niet zeggen hoe diep wij allen onder den indruk zijn van de prestaties der dappere Sovjetlegers. Wij zullen gepaste middelen vinden om te zorgen voor het materieel en de uit rusting die noodig zijn om Hitier te bestrijden, op alle fronten, waaronder het Sovjet-front. Gaarne maak ik gebruik van deze gelegenheid dm uiting te geven aan mijn groote vertrouwen dat uw legers tenslotte zegevieren zullen over Hitier en geef u de verzekering van de grootste vastberadenheid om den noodzakelijken stoffelijken bijstand te verleenen. Uw u toegenegen Franklin D. Roosevelt". Deze brief van Roosevelt aan zijn besten vriend Stalin, vooral de slotpassage, waarin hij de overwin ning aan de bolsjewistische legers toewenscht, is een nieuw bewijs voor de gewetenloosheid en het cynis me, waarmee de president is besloten geheel Europa aan het bolsjewisme over te leveren. Nader verneemt het D.N.B. uit Washington: Het Witte Huis heeft bevestigd dat president Roo sevelt aan Stalin een brief heeft gezonden, waarin hij zegt dat middelen zullen worden gevonden om het materiaal te leveren dat noodig is om Hitier aan alle fronten met inbegrip van het Sovjet-front te be strijden. Roosevelt's brief, die door Harriman te Moskou is overhandigd, geeft voorts uiting aan het vertrouwen dat de bolsjewistische legers „tenslotte Hitier zou den overwinnen". Van VRIJDAG 10 CTOBER t.m. WOENSDAG 15 OCTOBER het sensationeele filmwerk (Mordsache Holm) Lumina met WALTER STEINBECK, ELISABETH WENDT, URSULA DEINERT en HARALD PAULSEN Vooraf actualiteiten van de geheele aarde. Aanvang avondvoorstellingen 8 uur. Zondagmiddag 3 uur (Adv. Ingez. Med.) De strijd in het Oosten. Een Finsche infanterist, die dekking heeft gezocht* achter een brandende Sovjet-tank, gaat tot den aanval over en stormt voorwaarts (Orbis-HoUand) Bij den Nederlandschen Arbeidsdienst, Aan het einde van den vier weken durenden cursus wordt steeds een tentoonstelling gehouden, waarop het dage- lijksch leven van de Arbeidsmannen aanschouwelijk wordt uitgebeeld. v - .(Foto Btapf-Mol). De gezondheidstoestand van het Nederlandsche volk. Volgens den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid valt deze niet tegen. 's-GRAVENHAGE, 9 October. Het A.N.P. meldt Ongeveer acht maanden is de commissie tot onder zoek van den voedings- en gezondheidstoestand var. het Nederlandsche volk, de z.g. polscommissie (zij voelt aan den pols van het Nederandsche volk) nu met haar arbeid bezig. Deze commissie immers, in gesteld eind 1940 door den voedingsraad, begon in Februari daarop met haar werkzaamheden. Het A.N.P. heeft hierin aanleiding gevonden, zich te wenden tot den geneeskundigen hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dr. C. Banning, teneinde iets te weten te kernen van den arbeid dier commissie en den gezondheidstoestand in het algemeen. Dr. Banning zeide, dat de eerste ronde van het onderzoek der commissie bijna is geëindigd. Alleen de noordelijke provinciën moeten nog bewerkt wor den. En dan komt langzamerhand de tweede ronde aan de beurt. Om vergelijkend materiaal te verkrij gen wordt het tweede onderzoek ingesteld bij de zelfde gezinnen en in dezelfde inrichtingen. Binnen eenige maanden kan over de tot heden opgedane er varingen een rapport tegemoet gezien worden, dat wordt uitgebracht aan den secretaris-generaal van het' departement van sociale zaken. Dit rapport wordt echter niet gepubliceerd. De heer Banning kon dus niet in bijzonderheden treden, maar wel zeide hij als indruk van de verzamelde cijfers te hebben, dat deze niet tegenvallen. Voor wat het platteland betreft, zijn ze zelfs tamelijk gunstig. De gegevens, verkre gen bij het onderzoek in opvoedingsgestichten, zijn op enkele uitzonderingen na ook gunstig Het is merkwaardig hoeveel verschil er dienaangaande is tusschen inrichtingen welke onder precies dezelfde omstandigheden geëxploiteerd worden. Dr. Banning schrijft dit verschijnsel onder meer toe aan de wijze waarop het voedsel wordt bereid. Hij trekt die con clusie uit bezoeken, welke hij aan de inrichtingen bracht en waarbij hij zeker niet het minste aandacht besteedde aan de keukens. RAADGEVINGEN. WAARAAN MEN WAT HEEFT. In dit verband wees dr. Banning op de zeer goede geschriftjes, welke uitgaan van den gezondheids raad en op het boekje „Richtlijnen voor de heden- daagscne voeding", uitgave van den Voedingsraad, 's-Gravenhage. In dezen tijd is het dringend nood zakelijk, dat van de voedingsmiddelen welke wij kun nen krijgen een zoo juist mogelijk gebruik gemaakt wordt. De samenstelling van de voeding is van be- slissenden invloed op ons heele leven. Het bezwaar van dergelijke werkjes is natuurlijk, dat ze snel ver ouderen, omdat men vaak vandaag niet meer kan verkrijgen wat gisteren r.og aan de markt was. Doch genoemd -boekje, aldus dr. Banning, geeft nog veel waaraan men werkelijk houvast heeft. Het bevat bo vendien voedingstabellen, voorschriften voor de mo derne kooktechniek en voedingsleer en geeft boven dien een volledig overzicht van het vitaminevraag- stuk. Op de huishoudscholen wordt het nu als leer middel gepropageerd. DE TUBERCULOSE EN ANDERE ZIEKTEN „Uit een publicatie van het centraal bureau voor de statistiek blijkt, dat er een verhoogd sterftecijfer Is, vooral voor wat betreft de t.b.c. kunt u daarover iets zeggen?" Inderdaad ls er een verhoogd sterftecijfer luidde het antwoord. Daarbij bedenke u, dat de gezondheids toestand in ons land buitengewoon gunstig is ge weest. Het aantal T.B.C.-gevallen ging direct na het uitbreken van den oorlog reeds omhoog. Toen was er van ondervoeding geen sprake. Wij moeten hier in de eerste plaats aan psychische factoren denken. De hoogste top, welken wij in 1918 hadden, is overigens nog lang niet bereikt. Een kwaad ding is het gebrek aan sanatoriumruimte. De wachttijd voor patiënten is te lang en dat beïnvloedt natuurlijk het beloop van de ziekte. „Hoe staat het met de besmettelijke ziekten?" Dien aangaande, was het antwoord, zijn wij zeer tevreden. Alleen met de kinderverlamming is het niet zoo gunstig. Er komen vooral nogal gevallen voor in het Noorden des lands. De oorzaken daar van zijn niet bekend. De oorlogstoestand staat hier geheel buiten. Het aantal gevallen bedroeg in 1938 687, in 1939 403, in 1940 111 en nu zijn wij aan 161 wat betreft de gevallen in het loopende jaar. De diphterie is dezen zomer nogal opgetreden, maar ook dit heeft met den oorlogstoestand niets te maken. In Brabant en Limburg is het aantal ge vallen hooger dan het rijksgemiddelde bedraagt. Ik zou er nog eens op willen wijzen, dat door systema tische immuniseering deze ziekte vrijwel geheel kan worden bedwongen. Zoowel kleuters als schoolgaan de kinderen moeten geïmmuniseerd worden. Dan is er nog iets over de malaria te zeggen. Zij heerscht iets meer dan andere jaren, vooral in Noord-Holland en in een deel van Friesland. In Bols- ward b.v. is een flinke spuitcampagne gevoerd,, ten einde de malaria-muggen te dooden. „Staat eventueele ondervoeding geheel buiten deze ziektegevallen?" Men moet niet te spoedig van ondervoeding spre ken, aldus dr. Banning. Men heeft nooit gedurfd het geweldige aantal sterftegevallen aan de griep in 1918 terug te voeren tot ondervoeding en terecht. In an dere landen der wereld, waar van ondervoeding geen sprake kon zijn, was het sterftecijfer even hoog. De voedseldistributie is op het oogenblik ook veel beter geregeld dan in den vorigen oorlog. Eveneens is de voorlichting veel beter en wij zijn toegerust met meer wetenschappelijke kennis dan toen. HET VITAMINEVRAAGSTUK. Aan het slot van het onderhoud werd nog gevraagd hoe het met het vitamine-vraagstuk staat. Dr. Ban ning antwoordde hierop: „Wanneer men de wenken van den Voedingsraad opvolgt, de aardappelen in de schil eet, enz. bestaat er in ons land weinig kans op a-vitaminosen. Dr. Banning knoopte hier nog de zeer belang rijke mededeeling aan vast, dat van rijkswege aan alle kinderen van drie maanden tot drie jaar en aan as. moeders gedurende dc laatste drie maanden van haar zwangerschap gratis vitaminc-d zal worden verstrekt en wel in tabletvorm, ten einde het optreden van rachitis te voorkomen. De geneeskundige inspecteurs van de volksgezond heid zijn voor de techniek der distributie van de tabletten in contact getreden met alle burgemeesters van de gemeenten in hun ambtsgebied. Als plaats van de uitgifte der tabletten meent de inspectie sterk de aandacht der burgemeesters te moeten vestigen op de consultatiebureaux voor zui gelingen. Van deze bureaux zijn er ongeveer 1000 in ons land. In het algemeen zal de gang van zaken wel zoo zijn, dat de burgemeesters van plaatsen waar geneeskundige diensten zijn, in overleg treden met de directeuren dier diensten. In kleine plaatsen zal de gemeente-arts worden ingeschakeld. Vooral zal ook nauw contact moeten worden gezocht met de plaatselijke kruisvereenigingen en dergelijke In de 2e helft van October zal de eerste zending tabletjes van de fabriek naar de burgemeesters worden ver zonden. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat het gehalte van ritamine zóó ls gekozen, dat één tabletje per week voldoende is om rachitis te voorkomen. ARTISTIEKE DAMES- EN HEERENPORTRETTEN „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 (Adv. Ingez. Med.) Heden boodschap van Roosevell aan het Congres Inzake wijziging der neutraliteitswet Uit Washington verneemt het D.N.B.: Roosevelt heeft Woensdag zijn tweede bespreking gehouden met de leiders van het Congres over de wijziging der neu traliteitswet. De leiders van het Congres verklaarden, naar Associated Press meldt dat Roosevelt heden een boodschap tot het Congres zal richten over de wijzi ging der neutraliteitswet. Sommige leiders van het Congres lieten doorschemeren dat de boodschap van Roosevelt zich zou beperken tot de bewapening van koopvaardijschepen. De president, de minister van buitenlandsche zaken Hull en Harry Hopkins hopen, aldus de Associated Press, dat het Congres het ver bod tot het bevaren van de oorlogszone uit eigen be weging zal opheffen. BESCHADIGDE BRITSCHE KRUISERS LOOPEN GIBRALTAR BINNEN. ALGECIRAS, 8 October. (D.N.B.) Twee bescha digde Britsche kruisers, die in de Middellandsche Zee door Italiaansehe torpedovliegtuigcn waren aange vallen, zijn Dinsdag de haven van Gibraltar binnen- geloopen om gerepareerd te worden. Volgens de me- dedeelingen van een der leden der bemanning zijn de bemanningen der Britsche eenheden het er over eens, dat de vlootformatie volkomen gedecimeerd zou zijn, indien zij zich niet teruggetrokken had. De aan val is de hevigste geweest, dien de Britsche oorlogs bodems in de Middellandsche Zee ooit hebben mee gemaakt. Het Nationale Plan 's-GRAVENHAGE, 8 October (ANP) De di recteur van het Bureau voor het 'Nationale Plan heeft tot de burgemeesters een brief gericht, waar in wordt uitgesproken, dat het zeer gewenscht is, dat voor zoover deze nog niet aanwezig is een nauwe samenwerking tusschen de vei'schillende belanghebbende instanties ontstaat ten behoeve van het doel van het plan, n.l. de overkoepeling 'van hetgeen voor de gemeenten in den vorm van uitbreidingsplannen (en voorschriften krachtens art. 43 der Woningwet) en voor de gewesten in den vorm van streekplannen is en nog zal wor den vastgelegd. In het algemeen zal deze samenwerking gevon den kunnen worden in dier voege, dat de gemeenten aangelegenheden op planologisch gebied, waarvoor zij zelf krachtens haar bevoegdheden niet bij machte zijn een bevredigende oplossing te vinden, aanhangig maken bij de streekplan-instantie bin nen welker gebied de gemeente eventueel gelegen is en dat de Streekplaninstanties zulks doen bij den Rijksdienst voor het, nationale plan. Daar' waar een streekplan-instantie ontbreekt, of waar een gemeente'in het belang van eigen of al- gemeene planologische belangen meent een kwestie aan centrale beoordeeling te moeten onderwerpen, kan rechtstreeks contact met het bureau van den Rijksdienst voor het nationale plan worden ge zocht. 1 De directeur van het bureau verzoekt voorts verschillende gegevens. Hij zegt op prijs te zullen stellen steeds mededeeling te ontvangen van alle voorgenomen werken binnen de gemeente, voor zoover deze werken, ongeacht door wien deze «wor den uitgevoerd, naar de meening van den burge meester strijdig zijn met de planologische belangen der gemeente of niet het .algemeen planologisch be lang. Hij verklaart zich gaarne bereid de burge meesters zooveel hem mogelijk is ten dienste te staan met het verstrekken van inlichtingen, welke voor het planologische werk in de gemeente van nut kunnen zijn. A. N. W. B.-TOCHT DOOR HET GOOI. 1500 deelnemers! 's-GRAVENHAGE, 8 October. (A.N.P.) Het wan delen en fietsen met onbekende bestemming schijnt steeds meer bekoring te krijgen. Na de vele tochten, die de A.N.W.B. in het afgeloopen seizoen reeds heeft georganiseerd, is voor Zondag 12 October een wandel tocht door het Gooi uitgeschreven. Het aantal deel nemers overtreft verre dat van alle voorafgaande tochten. Voor deze wandeling hebben zich bijna 1500 deel- nemAs opgegeven. Nog nooit hebben zooveel toe risten aan een A.N.W.B.-tocht deelgenomen. De deelnemers aan den tocht behoeven zich niet on gerust te maken, dat de groote deelneming tenge volge zal hebben, dat de wandeling ontaardt in een massa-marsch. De leiding van den Bond heeft be halve de drie oorspronkelijk uitgezette parcoursen twee andere uitgestippeld, waardoor aan ieder een rustige wandeling is verzekerd. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ VAN 9 OCTOBER. Prijzen van: f 1500.—: 1380 14579 f 1000.—: 8982 14283 16970 f 400.—: 7852' 7865 13196 18023 18055 f 200.—: 2063 2145 3696 4524 17607 f 100.—: 2925 3241 4463 4495 4611 5922 6632 8862 11559 11773 13817 14782 14967 17841 18202 19201 20976 Pantserslagen - Springende granaten - oprukkende infanterie. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage JLadio lo Jstogxamma VRIJDAG 10 OCTOBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzïek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.25 Gewijde mu ziek (opn.). 8.40 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Voordracht. 11.00 John Kristel en zijn orkest. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.10 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Harmonie-orkest van het Nederlandsch Orkest sGravenhage. 1.20—1.40 Gramo foonmuziek. 2.00 Arnhemsche Orkestvereeniging en soliste en gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.20 Gramofoonmu ziek. 4.30 Romancers. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Voor de rijpere jeugd. 5.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 6.15 Causerie: „Karelië". 6.30 Ramblers. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Pianovoordracht. 8.00 Reportage. 8.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 Engelsche uitzending: economie news from Holland. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Ensemble Rentmeester. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 Gevarieerd programma. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Amabile-sextet. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Schrammelkwartet en soliste. 6 00 Gramofoonmuziek. 6.15 Pianosoli. 6.30 Sportwetenswaardlg- heden. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Toespraak door ir. Mussert. 8.00 Omroep Symphonieorkest en solist. 8.55 Boekbespreking. 9.00 Sluiting.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2