IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMIJIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Voor de komende week bon 39 Loopende textielkaart geldig tot 1 Mei 1942. Distributie van vaste brandstoffen BEVERWIJK Nieuwe broodprijsregeling en nieuw verkeersreglement SANTPOORT VELSEN Verscheidene Sovjetdivisies gaan de vernietiging tegemoet. Dagorder van Hitier aan de soldaten van het Oostelijk front. 26e JAARGANG No. 289 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Umuider Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Verschijnt dage lijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 10 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer f 0.10. Aardappelrantsoen verhoogd 's-GRAVENHAGE, 10 October. Voor het tijdvak van Zondag 12 October tot Zaterdag 18 October zijn de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en melk verkrijgbaar op de bonnen 39 van de daarvoor bestemde kaarten. Het aardappelenrantsoen heeft weder eenige ver hooging—ondergaan, aangezien naast de bonnen -39-a, welke elk recht geven op 1-K kilo ook is aangewezen bon 39-rb, waarop een half kilo aardappelen beschik baar wordt gesteld. Waardeering van punten dezer kaart blijft ongewijzigd. 's-GRAVENHAGE, 9 October. Naar men het A.N.P. van bevoegde zyde mededeelt, zal de loopende textielkaart geldig blijven tot 1 Mei 1942, waarbij de puntenwaardeering van deze kaart ongewijzigd zal blijven. Hierbij dient in aanmerking te worden ge nomen, dat, zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, met ingang van 1 November a.s. voor het aanschaf fen van bepaalde groote stukken bovendien een spe ciale vergunning noodig is. Bijzonderheden aangaande de per 1 November in gaande nieuwe textielkaart zullenv tegen dien datum worden bekend gemaakt. Twee slachtoffers van de duisternis Enkele menschen te Amsterdam te water geraakt AMSTERDAM, 9 October. De zware duisternis, welke Donderdagavond heerschte, was oorzaak, dat reeds vroeg in den avond te Amsterdam enkele men schen te water geraakten, van wie er twee verdron ken. Op het Singel nabij het Spui waren op een gegeven moment 3 personen «vrijwel gelijktijdig in het koude nat terecht gekomen. Twee hunner konden spoedig op het droge" gebracht worden. De derde bleek echter reeds te zijn overleden. Ook nabij de Schollenbrugstraat kon men een man, 'die daar in het water was geloopen, slechts levenloos ophalen. Een drenkeling, die in het water van de Beitelkade was terecht gekomen, kon zich zelf daarui redden en op eigen gelegenheid huiswaarts keeren. (A.N.P.) De woningschaarschte Regeling van den huurprijs hij samenwoning. Onze Haagsche correspondent schrijft: Het tekort aan woonruimte leidt tot vermeerdering van de gevallen van samenwoning. In bijzonder in de door bombardementen getroffen plaatsen is dit te constateeren. Het blijkt, dat hierbij herhaaldelijk op onoirbare wijze partij wordt getrokken van de dwangpositie, in welke zich de huurders, die onderdak moeten, be vinden. Te Rotterdam worden er voor gedeelten van woningen zeer hooge prijzen betaald, wij hebben reeds het geval vernomen van een prijs van f 12 per week voor eeri achterkamer in een arbeiderswoning. Desgevraagd heeft ons de dienst van den Gemach tigde voor de prijzen verklaard, dat zulk misbruik in geen geval zal .worden toegelaten. Er- is bij den Ge machtigde een aanvulling van het Huurprijsbesluit in bewerking, die er paal en perk aan zal stellen. Zij is binnen een paar weken te verwachten. Intusschen worden degenen, die onredelijke prijzen mochten willen vragen gewaarschuwd, want zij zullën de ge volgen van hun handelingen hebben te dragen: Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon Benoemd tot Raadsheer Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van 8 October 1941 is •benoemd tot Raadsheer in het Gerechtshof te Am sterdam: mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, thans rechter in de arrondissementsrechtbank te Haarlem. Mr. Van Schaeck Maton werd in Bergen op Zoom geboren op 25 Mei 1896. Hij? studeerde te Leiden van 1914 tot 1918 en promoveerde daar in laatstgenoemd jaar. Na zijn diensttijd en na eenigen tijd bij de firma Jurgeiis te Nijmegen werkzaam te zijn geweest werd hij in 1925 substituut-griffier bij de rechtbank te Almelo. In 1928 kreeg hij zit ting in. hetzelfde rechterlijke college. Te Haarlem werd hij als rechter benoemd in December 1933. Van 9 October tot 31 Januari nieuwe eenheden toegewezen •s-GRAVENHAGE, 9 October. De Secretaris-ge neraal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt inzake de distributie van vaste brandstoffen het volgénde bekend. Tengevolge van den goeden afvoer van kolen van de mijnen loopt de bevoorrading van den handel met vaste brandstoffen regelmatiger. Teneinde ook den handel in staat te stellen voor een zoo vlot mogelijke aflevering aan het publiek zorg te dragen is het. ge- wenscht, dat de handelaren eenige maanden te voren een indeeling kunnen maken van de nog af te leve ren hoeveelheden. Op grond hiervan is besloten, om met ingang van Donderdag 9 October 1941 nog eenige. bonnen voor vaste brandstoffen geldig te verklaren, en wel van de bonkaarten J en K voor verbruikers in de cate gorie „Haarden en kachels" de bonnen ,05 H.K-" „06 H.K." en „07 H.K." en van de bonkaart L. voor verbruikers in de categorie „centrale verwarming" de bonnen „12 C.V.", „13 C.V.", „14 C.V.", „15 C.V.'\ „16 C.V.", „17 C.V.", „18 C.V.", „19 C.V." en „20 C.V. De bovengenoemde bonnen geven gedurende het tijdvak van Donderdag 9 October 1941 tot en met 31 Januari 1942 elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Bovendien zijn met ingang van Donderdag 9 Octo ber 1941, geldig verklaard de bonnen gemerkt „Brand stoffen een eenheid vijfde periode"- en „Brandstoffen een eenheid zesde periode" van de zoogenaamde pe- riodebonstellen, welke aan verbruikers, die op een extra rantsoen van 10 of meer eenheden recht heb ben, en aan verbruikers in de groepen B, C en D met een verbruik van 10 eenheden of meer zijn uitgereikt. Deze periodebonnen geven gedurende het tijdvak van 9 October 1941 tot en met 30 April 1942 elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Aan de z.g. grootverbruikers, die van de distributie diensten een toewijzing per periode ontvangen, zullen eveneens toewijzingen voor de 5de en 6de periode worden verstrekt. Met nadruk wordt er deaandacht op gevestigd, dat met de hoeveelheid brandstoffen, die op de tot nu toe geldige en de thans geldig verklaarde bonnen ls of wordt betrokken tot 1 Februari 1942 zal moeten worden gestookt. De verbruikers kunnen derhalve op grond hiervan zelf bepalen, wanneer zij met stoken «uilen kunnen beginnen. Tuinbouw Studieclub In het veilinggebouw „Kennemerland" hield de Tuin bouw Studieclub „Beverwijk en Omstreken" Donderdag avond een ledenvergadering. Het groote aantal prachtige inzendingen van bloemen, bindwerk en groente had een grootere opkomst der leden verdiend. In zijn openings woord deelde voorzitter, de heer R. w. A. Muyen, mede, dat voor dezen avond geen spreker was uitgenoodigd. maar dat het plan was, bij wijze van proef, een „praat avond" te houden. Uit de vragenbus kwamen vragen van zeer uiteenloo penden aard, zij werden aan een leerzame bespreking onderworpen. O.a. was er een vraag hoe het beste tege moet gekomen zal worden aan de mestschaarschte. Aan geraden werd zoo weinig mogelijk teelten op te zetten, die veel mest vragen. Spinazie is een gewas, dat veel be mesting vraagt, doch daarentegen sla en radijs niet. De uitslag van de keuring luidt als volgt: Bloemwerken: A. van der Melj, 9 p.; G. J. van Velsen 10 p.; P. Hibbers 7 p.; J. van Rijn 9 p.; G. Groot 9 en 10 p.; A. Martens 9 en 10 p.; G. van der Wel 10, 10 en 8 p. Afdeeling C:,Piet van der. Meij 8 p.; Henlc van der Wel 8 p. Afdeeling Groenten: W. Muyen 9 en 10 p.; G. van der Zwaan 8°/o p.; G. J. van Velsen 8t/2 p. Openbare verkooping Ten overs'taan van Mr. A. Moens is Donderdagmiddag in het veilinggebouw „Kennemerland" een openbare ver kooping gehouden met het volgende resultaat: 1. Woonhuis met erven, grond en schuurtje aan den Alk- maarscheweg 20, groot 1.13 are. Opgeboden door H. Meyer, Beverwijk tot f4010. Niet gemijnd. 2. Woonhuis als voren aan den Alkmaarscheweg 22, groot 1.33 Are. Opgeboden door H. Meyer tot f 4110. Niet gemijnd. De combinatie van beide perceelen staande op f8120 werd ook niet gemijnd. 3. Woonhuis met schuurtje, erven en grond aan den Alkmaarscheweg 173, groot 1.26 are. Opgeboden door J. Verhorst, Beverwijk tot f3010. Niet gemijnd. 4. Woonhuis als voren aan den Alkmaarscheweg 175, groot 1.18 are. Opgeboden door Spijker te Uitgeest tot f 3050. Niet gemijnd. 5. Woonhuis als voren aan den Alkmaarscheweg 177, groot 1.15.are. Opgeboden door Spijker te Uitgeest tot f.3025. Afgemijnd op f l door P. Vessies, Beverwijk. Decombinatie van de drie perceelen (3, 4- ert 5) s.taande op f 9086 werd niet gemijnd. 6. Woonhuis met Schuurtje, erven, poort en grond aan en Romerkerkweg 9, groot 1J2 are. Opgeboden door J. Verhorst, Beverwijk tot f 3825. Niet gemijnd. De handel aan de groentemarkt Als gevolg van het prachtige najaarsweer bleven in de afgeloopen week de aanvoeren aan de groen temarkt niet alleen op een behoorlijk peil, maar er kwamen zelfs producten nog in grootere hoeveel heden aan de markt. Vooral bloemkool; waarvan thans groote partijen worden aangeboden. De kwa liteit is over het algemeen zeer goed. Voor de beste soorten werd van 12 tot 15 cent per stuk besteed; de prijs van mindere soorten liep terug tot 7 cent. Ook het aanbod van sla was beduidend grooter, maar hiervoor was de kooplust niet zoo groot. Vele partijen konden zelfs den vastgestelden prijs niet halen. De prijzen liepen uiteen van f 0.60—f 3 per ;00 krop. De geheele aanvoer van spinazie, kon tegen be hoorlijke prijzen geplaatst worden. De aanvoer van bospeen wordt wel iets beter, maar voldoet toch nog niet aan de verwachtingen. Het ligt echter voor de hand, dat het aanbod zich spoedig zal uitbreiden. Het aanbod van postelein en komkommers heeft niet veel meer te beteekenen. Opvallend is dat dit jaar de aanvoer van tomaten zoo goed blijft. De noteeringen werden deze week niet veranderd. Goede kwaliteit spinazie ging voor beste prijzen van de hand. De kwaliteit loopt echter sterk uit een, zcodat de noteeringen verschilden van 5 tot 12 cent per KG. 1 Voorts kwamen nog flinke partijen pronkboonen aan de markt, welke voor den prijs van 11 cent per KG gemakkelijk geplaatst werden. De aanvoer van de overige soorten valt voor den tijd van het jaar niet tegen. Voor snijboonen uit de kas werd 33 cent per KG betaald. De prijzen voor prei, waarvan het aanbod iets ruimer was, bleven ongewijzigd van 6 tot 8 cent. Elders in dit blad zyn uitvoerige mededeelin gen opgenomen over een nieuwe regeling van den broodprijs en een nieuw verkeersreglement, dat op 9 December a.s. van kracht wordt. per KG. Voor knollen werd van 3 .tot 8 cent per KG betaald. Spruiten werden in. kleine partijtjes aangeboden en gingen van 18 tot 26 cent per KG vlot van de hand. Door de duisternis te water geraakt Gisteravond zijn omstreeks half negen ten gevolge van de diepe duisternis twee wielrijders ter hoogte van het Openbaar Slachthuis van de hooge kade af in de Zwaaihaven gereden. Op het hulpgeroep snelde de heer N. J. van Leeuwen die in het kantoor van het slachthuis nog arbeid verrichtte, toe. Ook op de om liggende schepen werd het hulpgeroep gehoord en ook vandaar uit schoot men te hulp. Direct werden reddingspogingen in het werk ge steld. «Vrij spoedig gelukte het, een der slachtoffers, een inwoner uit Heemskerk T. genaamd, op het droge te brengen. Hoewel met zuurstofkoffers getracht werd, de levensgeesten bij T. weer op te wekken gelukte dit helaas niet. Het tragische is wel, dat men eerst veel later tot de ontdekking kwam, dat er nog een tweede slachtoffer moest zijn. In den nacht heeft de gemeente-politie bij het dreggen het lijk van den tweeden wielrijder gevonden. Het was de heer G. D. uit Beverwijk. D. laat een vrouw en 8 kinderen achter. Het stoffelijk overschot der slachtoffers is naar de lijkenhuisjes resp. op Duinrust en de R.-K. Begraaf plaats aan den Galgenweg overgebracht. SANTPOORT'S GEMENGD DUBBEL KWARTET. Bovengenoemd kwartet neemt Zondag 19 October a.s. onder Henk Arisz' leiding doel aan een concours te Am sterdam. Het komt uit In de hoogste afdeeling voor kwar tetten en brengt daarin behalve het verplichte werk van Nico Hoogerwerf ook „Den Uil" van Diepenbrock ten ge- hoore. CULTÜREELE FILM. De commissie, welke te Santpoort cultureele filmvoor stellingen verzorgt, heeft besloten haar werk Zaterdag a.s. weer te hervatten. Als hoofdfilm wordt zoowel in de middag- als in de avondvoorsteUing vertoond „Michel Angelo". R.K. MEISJESSCHOOL. De burgemeester van Velsen heeft besloten het verzoeL van de Vereeniging tot 'bevordering van het gesticht van het Arme Kind Jezus gevestigd te Simpelveld, om de be- noodigde gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen vopr de aanschaffing van leermiddelen voor het gym nastiekonderwijs aan de R.K. Meisjesschool aan de Cor- verslaan te Velsen in te willigen. OPSTELLING V. V. B. V.V.B. komt tegen Zeevogels uit met: Dubbelt; Lantsink en Clots; Bi*avenboer, v. d. Linden en Van Vuuren; Spruyt, v. d. Veld, De Boer, W. Bak ker en Nooi. VISCHWEDSTRIJD. „De IJzeren Voorn", onderafdeeling van Hoog oven Staten, zal Zondag 19 October een vischwed strijd op baars en witvisch houden. In verband met het uitbaggeren van haar vischwater „Dorre- feest" zal deze wedstrijd worden gehouden in de taaihaven op het terrein van de Hoogovens te IJmuiden. Bij het Italiaansche expeditiekorps aan het Oostfront. Een patrouille dringt een door de Bolsjewisten in brand gestoken dorp binnen. (Luce-Hollaiid) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Zware verliezen der Sovjets bij Leningrad. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 9 October: H^t opperbevel van de weermacht maakt bekend: Zooals gisteren in een extra bericht is bekend gemaakt, is een Duitsch pantserleger, dat ver sterkt was met Italiaansche, Hongaarsche en Slo- waaksche troepen uit het gebied ten Oosten van Dnjepropetrowsk doorgedrongen tot de Zee van Azof en heeft bij Melitopol het aan de frontzijde verslagen negende Sovjetleger den terugtocht af gesneden. Tevens hebben Duitsche en Roemeen- sche strijdkrachten de achtervolging van het Westen uit voortgezet. Daarbij is een snelle for matie van de Waffen S.S. er in geslaagd langs de ■kust van de Zee van Azof Berdjansk te bereiken en in contact te komen met de gepantserde strijd krachten uit het Noorden. Thans staan hier, van alle zijden dicht ingesloten, zes of zeven vijande lijke divisies vlak voor de vernietiging. De S.S. formatie heeft de zwakke overblijfselen van de verslagen tegenstanders, die probeerden terug te trekken op Rostof, reeds tot Mariópol nagezet. In het midden van het Oostelijke front hebben, zooals eveneens reeds in een extra bericht is be kend gemaakt, de diepe doorbraakoperaties tot een nieuwen, grooten omsingelenden slag geleid. Door sterke pantserstrijdk'rachten in den rug aangevallen, staan thans ook in het gebied rond om Brjansk drie vijandelijke legers voor hun ver nietiging. Tezamen met de reeds bij Wjasma in gesloten formaties heeft hier maarschalk Timos- jenko de laatste volledig strijdvaardige legers van het geheele Sovjetfront opgeofferd. Het droom beeld van voortdurende successen in den aanval, welke door de leugenachtige propaganda van den vijand juist aan deze legers sinds weken waren toegeschreven, is daarmede definitief teniet ge daan. Nieuwe pogingen van den vijand om het omsingelingsfront ten Westen van Leningrad met ondersteuning van pantserwagens te doorbreken, mislukten onder zware verliezen voor den vijand. Talrijke Sovjetpantserwagens werden daarbij ver nietigd. Het luchtwapen ondersteunde aan het geheele Oostelijke front met sterke strijdkrachten de ope raties van het leger. Succesvolle aanvallen waren gericht op vijandelijke troepenconcentraties, stel lingen artillerie, verbindingslinies ^en spoorweg complexen. De wapenfabriek ten Zuidoosten van Charkof werd opnieuw gebombardeerd. In den af geloopen nacht vielen gevechtsvliegtuigen belang rijke militaire inrichtingen van Leningrad aan. In de laatste weken werd stelselmatig voortge gaan met het leggen van mijnen in de wateren om het Britsche eiland. In Noord-A'frika bestreden Duitsche duikbom menwerpers bij Tobroek met goede uitwerking een Britsche batterijstelling en laadinrichtingen van den vijand. Duitsche gfevechtsvliegtuigen bombardeerden, in den nacht van 7 op 8 October, Britsche vliegvelden bij Mersa Matroeh en Foeka. De vijand vloog niet naar het gebied van het Duitsche rijk. In den strijd tegen het Britsche luchtwapen werden in den tijd van 1 tot 7 October bij slechts drie eigen verliezen 35 vijandelijke vliegtuigen vernietigd". Het begin van den grooten beslis' senden slag van dit jaar gekomen Groote hoeveelheden kool worden bij de zuurkoolfabrieken te Noord-Schanvude aangevoerd, waar de campagne voor de inmaak van het kostelijke winterproduct weer is begonnen, .(Pax-Kolland-de Haan. ra) Het D.N.B. meldt: De Führer en opperste bevel- 1 hebber van de weermacht heeft aan de soldaten van het Oostelijk front den volgenden dagorder uitge vaardigd: „Soldaten van het Oostelijke front, vervuld van de diepste zorg voor het béstaan en de toekomst van ons volk, heb ik op 22 Juni besloten dén oproep tot u te richten den dreigenden aanval van een tegenstander nog op het laatste oogenblik te voorkomen, Het was de bedoeling van de machthebbers van het Kremlin naar wij thans weten om niet alleen Duitsch- land, maar heel Europa te vernietigen. Twee punten, kameraden, zult gij inmiddels hebben ingezien: 1. Deze tegenstander had zich voor zijn aanval mi litair in zulk een enormen omvang toegerust dat ook de grootste vrees nog overtroffen is. 2. Wee ons volk en de geheèle Europeesche wereld, wanneer deze barbaarsche vijand zijn tienduizenden pantserwagens tegen ons in beweging'had kunnen zetten. Heel Europa zou verloren geweest zijn, want de?? vijand bestaai niet uit soldaten, maar grooten- deels slechts uit beesten. Met eigen oogen, kameraden, hebt ge thans het „paradijs der arbeiders en boeren" persoonlijk leeren kennen. In een land, dat door zijn groote oppervlakte en vruchtbaarheid de geheele wereld zou kunnen voeden, heerscht een armoede, zooals wij Duitschers ons niet kunnen voorstellen. Dat is het resultaat van een thans spoedig 25-jarige Joodsche heerschappij, die als bolsjewisme eigenlijk slechts den algemeensten vorm van 't kapitalisme nabijkomt. De dragers van dit systeem zijn echter ook in beide gevallen dezelfde Jo den en uitsluitend Joden. Soldstfen. Toen ik,u op 22 Juni riep om het schrik kelijk dreigende gevaar van ons vaderland af te wen den, zijt gij tegen de grootste militaire mogendheid van alle tijden opgetrokken. In nauwelijks drie maan den tijds is het u, kameraden, evenwel door uw dap perheid gelukt de eene pantserbrigade na de andere van dezen tegenstander te verslaan, tallooze divisies in de pan te hakken, een onnoemelijk aantal gevan genen te maken en sindelooze gebieden te bezetten, geen ledige gebieden, doch gebieden, waarvan deze tegenstander leeft en waaruit zijn geweldige oor logsindustrie met grondstoffen van allerlei aard ver zorgd wordt. Binnen enkele weken zullen zijn drie meest op den voorgrond tredende industriegebieden volkomen in uw hand zijn Uw namen, soldaten van de Duitsche weermacht, en de namgn van onze dap pere bondgenooten, de namen van uw divisies, regi menten, van uw schepen en luchteskaders zullen voor alle tijden verbonden zijn met de geweldigste over winningen der wereldgeschiedenis. Meer dan 2.400.000 gevangenen hebt ge gemaakt, meer dan 17.500 pant serwagens en meer dan 5J1.600 stukken geschut hebt ge vernietigd of buit gemaakt. 14.200 Vliegtuigen wer den neergeschoten of op den beganen grond vernield. De wereld heeft zoo iets dergelijke nog nooit gezien. Het gebied dat de Duitschers en de met ons verbon den troepen thans bezet houden is ruim dubbel zoo groot als het Duitsche rijk van Januari 1933 en meer dan viermaal' zoo groot als het Engelsche moederland. Sinds den 22en Juni zijn de sterkste verdedigingsstel sels doorbroken, zijn geweldige stroomen gepasseerd, zijn tallooze plaatsen bestormd, zijn vestingen en ka zematten vernietigd of uitgerookt. Van hetx hooge Noorden, waar onze zoo bijzonder dappere Finsche bondgenooten ten tweeden male hun heldhaftigheid aan deft dag leggen, tot aan den Krim staat ge thans ver- eenigd met Slowaaksche, Hongaarsche, Italiaansche en Roemeensche divisies 1.000 K.M. diep in het vijan delijke land. Spaansche, Kroatische en Belgische for maties sluiten zich thans hierbij aan en andere for maties zullen nog volgen, want deze strijd wordt wellicht voor de eerste maal door alle landen van Europa als een gemeenschappelijke actie tot redding van het kostbaarste beschaafde continent beschouwd. Geweldig is echter ook het werk dat achter uw enorm front gepresteerd werd. Bijna 2.000 bruggen van ruim 12 meter lengte werden geslagen. 405 spoorbruggen werden gebouwd, 25.500 K.M. spoorwegen zijn weer in bedrijf genomep, ja, meer dan 15.000 kilometer spoorlijnen zijn reeds op de algemeene Europeesche railsbreedte omgezet. Aan duizenden kilometers wegen wordt gewerkt. Groote gebieden zijn reeds onder het burgerlijke be stuur gebracht. Daar wordt het leven zoo snel mo gelijk weer volgens verstandige wetten op gang ge bracht. Enorme opslagplaatsen met levensmiddelen, benzine en munitie liggen gereed. Dit grootste re sultaat van een strijd werd bereikt met offers, wier aantal, hoe smartelijk ook voor de kameraden indi vidueel en hun familieleden, bij elkaar nog geen vijf procent uitmaakt van de slachtoffers uit den wereld oorlog. Wat gij, kameraden, en wat de met ons ver bonden dappere soldaten aan prestaties, aan dapper heid, aan heldhaftigheid, aan ontberingen en inspan ningen, in deze nauwelijks 3maand achter u hebt, weet niemand beter dan degene die eens zelf als soldaat in den vorige»! oorlog zijn plicht gedaan heeft. In deze 3maand, soldaten, is nu echter eindelijk de voorwaarde geschapen voor den laatsten geweldi gen slag, welke nog voor het aanbreken van den win ter aan dezen vijand moet worden toegebracht. Alle voorbereidingen zijn thans gereed, voor zoover men schen die kunnen overzien. Stelselmatig is thans iedere stap voorbereid om den vijand in de positie te brengen, waarin wij hem den meest doodelijken stoot kunnen toebrengen. Thans is het begin gekomen van den laatsten grooten beslissenden slag van dit jaar. Hij zal dezen vijand en daarmede ook den aanstichter van den geheelen oorlog, Engeland zelf, vernietigend treffen, want door dezen tegenstander te verslaan, ruimen wijoók den laatsten bondgenoot van En geland op het continent uit- den weg. Van het Duitsche rijk echter en van heel Europa nemen wij daarmede een gevaar weg, zooals er sinds de tijden der hunnen en later van de stammen der Mongolen geen ontzettender boven het continent heeft gehangen Het Duitsche volk zal daarom in de ko mende weken nog meer bij u zijn dan tot dusver het geval was. Wat gij en de met ons verbonden sdldaten gepresteerd hebt verplicht thans reeds allen tot de diepste dankbaarheid. Met ingehouden adejn en met zegewenschen vergezelt u evenwel in de komende zware dagen het geheele Duitsche vaderland. Want gij schenkt dit vaderland met God's hulp niet alleen de overwinning, doch daarmede ook de belangrijkste voorwaarde voor den vrede". Hoofdkwartier van den Führer, 2 October 1941 ADOLF' HITLER, Führer en oppersté bevelhebber van de weermacht. VOOR WINTERHULP Vele Nederlanders hebben het geld, dat zij ont vingen voor de ingeleverde metalen #ls een mee vallertje beschouwd. De beste Nederlanders hebben direct aan het leed van hun medemenschen gedacht en dit geld voor W. H. N. overgemaakt of ter be schikking gesteld. Dit ls een klein gebaar, doch weer een schoone daad. een teeken van echten gemeenschapszin. Een voorbeeld, dat navolging verdient. Stort heden nog uw geld van de metaalinleve ring op gironummer 5553. Ruim 200 Sovjetvliegtuigen vernield in drie dagen BERLIJN, 9 October. De Duitsche luchtmacht heeft de laatste drie dagen in luchtgevechten, door luchtdoelartillerie en op den grond 216 Sovjet-vüeg- tuigen vernield. (D.N.B.) Veilingen te Haarlem Het resultaat van de Donderdag in het Verkooplo kaal „Het Notarishuis" te Haarlem gehouden veilin gen was als volgt: Landhuis met erf en tuin Zand- voorterweg 2 te Bentveld f 14.200. J. P. Smit q.q.; Heerenhuis en erf Zijlweg 10, f 9375, P. A. M. Hooge- veen q.q.; Huis en erf Gaelstraat 9, f 6050, N. Kruijt q.q.; Winkelpand met bovenwoning, erf, plaats en schuur Zijlstraaf 19a en 19a rood, en een perceel In gebruik als meubelmagazijn met erf en werkplaats Zijlstraat 19, f 26.550, P. de Jong Pzn.; Huis en erf Rustenburgerlaan 24, f 10.055, firma Moerkerk en Co.; Huis met erf, tuin en schuur Duvenvoordestraat 72, f 7800, F. C. Blok; Woonhuis met erf en poort Leid- schestraat 2, f 5450, H. van der Pol q.q.; Winkel- en woonhuis Gedempte Raamgracht 3, f 3480, J. J. Jacques q.q.; Huis en erf Gedempte Raamgracht 11a, f 3900, J. A. Schouten q.q. DE RADIOREDE VAN IR. MUSSERT. 's-GRAVENHAGE, 9 October. Gelijk reeds kort is bericht, zal de leider der N.S.B., ir. Mussert Vrijdagavond 10 October een zeer belangrijke ra diorede houden. Het onderwerp van deze rede zal zijn: „Hoe ik er toe gekomen ben, onze Nederland- sche nationaal-socialisten naar het Oostfront te zenden, om te strijden tegen de bolsjewisten". Deze rede zal worden uitgesproken over 'den zen der Hilversum 2, op golflengte 301 meter, van 19.45 uur tot 20.00 uur. Deze radiorede, die zich o.m. bezig zal houden met het vertrek van een bataljon Nederlandsche nationaal-socialisten naar het Oostfront, zal vaji froote beteekenis blijken te zijn. Wij vestigen er aarom de bijzondere aandacht op. (ANP) VERDUISTEREN van 18.55 tot 7.57 Maan 10 Oct op 21.54,11 Od. onder 13.92

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1