IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De revanche van Osendarp. Vernietiging van bij Wjasma ingesloten Sovjetstrijdkrachten. De Engelsche luchtaanvallen op Rotterdam 26e JAARGANG No. 292 Uitgave Lourens Coster> Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Umuider Courant: Kennemerlaan 42, ÏJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Verschijnt dage lijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 14 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer f 0.10. BEVERWIJK PAARD OP HOL Tuinmuur en wagen vernield Maandagmiddag half één is op de Oostkade een paard, dat voor een leegen wagen was gespannen en juist gevoerd zou worden plotseling op hol gesla gen. Hoewel nog getracht werd, het dier dadelijk te grijpen gelukte dit niet. Met groote snelheid draaf de het de kade af, den Pruimendijk op. Hier nam de viervoeter de bocht naar de Van Hogendorp- straat te groot, waardoor de hevig slingerende wa gen met groote kracht tegen een steenen tuinaf- scheiding botste. De botsing was zóó hevig, dat het muurtje bezweek en de beide rechterwielen van den wagen totaal werden vernield. Ook de dissel brak af. Daardoor kon het paard, maar nu verlost van den wagen, den doldriesten ren voortzetten. Wel iswaar gehinderd door het tuig en een gedeelte van den dissel galoppeerde de rossinant met onvermin derde snelheid de Adrlchemstraat en Meerensteyn- straat door, om via de Schans den drukken Alk- maarsche weg te bereiken. Hier had deze holpartij bijna een slachtoffer geëischt. Nabij de Reguliersstraat wilde de aldaar wonende bejaarde Jb. Vessies het paard tot staan brengen, waartoe hij midden op den weg plaats nam. De heer V. werd echter door den viervoeter -omver geloopen. Dr. G. H. J. Blees constateerde bij hem een onbetee- kenende hoofdwond, zoodat de heer V. ,er nog goed afkwam. Het paard ging nog steeds met dezelfde snelheid verder den Alkmaarscheweg op. Een honderdtal meters verder liep hij echtër een erf op voor een garage. Daar kon het dier gemakkelijk gegrepen worden: het had, na dezen afstand afgelegd en zoo veel avonturen beleefd te hebben, slechts eenige lichte blessures opgeloopon. Wat de tuinders kregen VBRBENIGDE VEILINGEN „KENNEMERDAND" EN „VRIJE VEILING." Spinazie per K.G. 410. Postelein per K.G. 15. Sla per 100 krop 0.603. Andijvie per K.G. 5. Rabarber per K.G. 5. Raapstelen per K.G. 1 2J<£. Wortelen per bos 6. Radijs per bos 1%3. Selderij per bos 2. Peterselie per K.G. 23. Tomaten per K.G. 1016. Prei per K.G. 6—S. Rapen per K.G. 56. Waschpeen per K.G. 6. Bloemkool I per stuk 91/214%. Bloemkool II per stuk 68. Komkommersl per stuk 813. Komkommers II per stuk 45. Maïs per stuk 35%. Snijboonen per K.G. 13%—17. Dubb, boonen per K.G. 17. Spercieboonen z. dr. per K.G. 25. Kassnijboonen z. dr. 35. Tuinbooneu per K.G. 25. Pronkboonen per K.G. 8.4011. Breekpeen per K.G. 3.40. Groene kool per K.G. 3%. Roode kool per K.G. 3%. Boerenkool per K.G. 47. Spruiten per K.G. 1626. Druiven per K.G. 3545. Chineesche kool per K.G. 68. Rammenas per K.G. 1214. DE BROODPRIJS De prijs van het witte brood in het bakkersrayon Velsen, omvattende Velsen, Beverwijk, Heemskerk en Castricum, zal voortaan 19 cent bedragen en die van het kropbrood 18 cent. OPVOERING VAN „NAPOLEON IV'». Donderdag 27 November geeft de R. K. Tooneel- vereeniging „T.O.V." in het K.S.A.-gebouw een op voering van „Napoleon IV", blijspel in drie be drijven van Gerai-d Nielen. DE MAXIMUMPRIJZEN. Voor de verschillende timbouwproducten zijn voor het binnenland de volgende maximumprijzen vastgesteld: bloemkool f 11,60f 14.50, bospeen f 6.60f 7, stokboonen f 20f 25, prei f 4.60— f 1; sprultkool f 20.80f 26, bleten f 2f 4; an- dijvie f 4—f 5. FEDERATIE VAN HERV. JONGEREN. A.s. Donderdag zal in het Verenigingsgebouw san de Populierenlaan een bijeenkomst plaats heb ben tot oprichting van een afdeeling Wijk aan Zee en Duin van de Federatie van Hervormde Jongeren, VELSEN BENOEMD. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming is aan de Rijks Hoogere Burger school te Velsen benoemd tot leeraar in vasten dienst: dr. J. H. Chr. Merckel, thans tijdelijk leeraar aan die school. S. S. H.—CONCORDIA 2 (6—9). De partijen waren vooral in de eerste helft volko men aan elkaar gewaagd. Het tempo was dan ook al dadelijk hoog. Vrij spoedig wist Concordia het eerste doelpunt te scoren, doch even later maakte S. S. H. gelijk. Fel werd gestreden. Om beurten wisten de partijen te scoren en de rust ging in met een 54 voorsprong voor de gasten. Na de. rust kon S. S. H. het hooge tempo niet vol houden. Wel maakte zij gelijk, maar daarna kon Con cordia regelmatig de score opvoeren tot 8—5, voor dat S.S.H. tegen het einde er in slaagde den keeper van Concordia opnieuw te passeeren. Concordia beantwoordde dit door van meet af in snel tempo nogmaals de verdediging te passeeren, zoo dat Concordia met 96 zegevierde. IJMUIDEN VERANDERDE NAAM. Niet de Muziekvereeniging „Juliana", doch de jnuziekvereeniging „Wjlhelmina" heeft haar naam veranderd in muziekvereeniging „ÏJmuiden". NEDERL. CHRISTEN VROUWENBOND. De afdeeling ÏJmuiden van den Nederl. Christen Vrouwenbond houdt a.s. Woensdagmiddag een leden vergadering in de Marnixschool. Op verzoek zal mevrouw Homburg-Hoogendijk een herhaling geven van haar eerder gehouden lezing over „De vrouw in het gezin". Mej. Dijkema zal een werk van v. d. Broekere-Knoppers behandelen. Een nieuwe Nederlandsche Sfaafsleening. f 500 millioen a 3^ pCt. Een stok achter de deur. De uitgifte wordt aangekondigd van een nieuwe Staatsleening van vijfhonderd millioen gulden. De koers van uitgifte bedraagt 97% pet.; de rente is 3% pet, per jaar; de looptijd is gesteld op ten hoogste twintig jaar. Ook debze Staatsleening zal er een zijn „met den stok achter de deur". Dit beteekent, dat indien niet het volle bedrag van f 500 millioen wordt in geschreven, een gedwongen leening tegen minder gunstige voorwaarden volgt, in welke leening die genen zouden moeten deelnemen, die niet op de thans aangekondigde leening voor een voldoend bedrag zullen hebben ingeschreven. Wat in dit ver band onder een voldoend bedrag is te verstaan, blijkt uit de maatstaven, welke in het prospectus der lee ning zijn aangegeven. Daarnevens is bepaald, dat lichamen, vallende on der het Besluit op de Winstbelasting, om voor een aanslag in de gedwongen leening gevrijwaard te zijn, in de vrijwillige leening zullen moeten deel nemen voor 3 pet. van hun zuiver vermogen en dat deze deelneming voor levensverzekeringsmaat schappijen en pensioenfondsen 3 pet. van de geza menlijke waarde hunner bezittingen beloopt. Nieuw is de bepaling, dat ingeval de gedwongen leening wordt uitgeschreven, de bedragen waar voor men dan zal moeten deelnemen, verdubbeld worden! Als het tot een gedwongen leening zou moeten komen wordt dit een 2% pet. 40-jarige annuïteits- leening. Luitenant-Generaal Berenschot om het leven gekomen. Commandant van het Ned. Indische leger. BATAVIA, 13 October (A.N.P.) Hedenmiddag is de commandant van het Indische leger, luitenant- generaal Berenschot, bij een vliegtuigongeval om het leven gekomen. Generaal Berenschot, die vanmor gen een onderhoud had gehad met den Britschen op perbevelhebber in het Verre Oosten, Sir Robert Popham, aanvaardde om drie uur aan boord van een Lockheed-vliegtuig de terugreis naar Bandoeng. Om streeks vijf minuten nadat het vliegtuig van het bur gerlijk vliegveld Kemajoran was opgestegen, zag de wacht van den toren van het vliegveld, dat het vliegtuig naar beneden stortte en vervolgens in brand vloog. De brandweer die onmiddellijk gewaar schuwd werd kon niet meer voorkomen, dat de pas sagiers en de bemanning in de vlammen omkwamen. In het toestel bevonden zich behalve generaal Be renschot nog een „Wing commander" van de Engel- sche luchtmacht en twee officieren van het Indische leger. De bestuurder van het vliegtuig was, voor zoo ver bekend, de kapitein-vlieger Knapp. Het vliegtuig heeft bij het neerkomen ook nog een aantal inheemsche woningen in brand gezet, waarbij 5 a 6 inheemschen den dood hebben gevonden. Vergoeding van reiskosten Voor bezoek aan graven van gesneuvelde Nederlandsche militairen 's-GRAVENHAGE, 13 October. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie heeft in de Staatscourant bekend gemaakt, dat na bestaanden van gesneuvelde Nederlandsche militairen desgewenscht vergoeding kunnen verkrijgen voor het bezoeken van het graf van den gesneuvelde. Een ver goeding van reiskosten kan worden gegeven voor het bezoek door ouders, pleegouders, stiefouders, voog den, echtgenoote, kinderen boven den leeftijd van tien jaar en schoonouders van den gesneuvelde. Zoodanige vergoeding wordt aan denzelfden per soon in 1941 en 1942 één keer per kwartaal toege kend voor een reis in de laagste klasse van openbare middelen van vervoer. Verblijfkosten worden niet vergoed. Aanvragen die nen van te voren te geschieden door tusschenkomst van de burgemeesters. (A.N.P.) KINDERVERLAMMING TE GRONINGEN. GRONINGEN, 13 October. Te Groningen zijn eenige gevallen van kinderverlamming voorgekomen. Onmiddellijk zijn maatregelen genomen tot bestrij ding van dit gevaar o.a. zijn alle bewaar scholen In de stad tot nader order gesloten. Naar wij vernemen heeft de Duitsche athleet Scheuring verleden week terstond na afloop van het sportfeest van den Duitschen Dienstpost. dat op initiatief van den Rijks commissaris werd gehouden in het Olympisch Stadion te Amsterdam, zijn verlangen te kennen gegever. onzen landgenoot Osendarp nogmaals in de gelegenheid te stel len zijn krachten met hem te meten. Daar Scheuring een week later zou starten te Luxem burg, heeft hij zich tot den Rijkscommissaris gewend met het verzoek Osendarp in de gelegenheid te stellen even eens te starten in Luxemburg. De Rijkscommissaris heeft deze sportieve en kameraad schappelijke geste tusschen beide sportvrienden ten zeer ste gewaardeerd en terstond die maatregelen laten treffen, welke noodig waren pm Osendarp in de gelegenheid te stellen wederom uit te komen tegen Scheuring. Osendarp kon aldus revanche nemen en stelde geenszins teleur. Niemand kon verleden week vermoeden, dat de voorspelling van den Duitschen trainer Gerschler ten aanzien van Osendarp's prestaties reeds zoo spoedig in ver vulling zou gaan. (A. N. P.). Clandestiene handel te Vlaardingen ontdekt Tientallen personen geverbaliseerd VLAARDINGEN, 13 October. Het A.N.P. meldt: De Vlaardingsche politie heeft in den laatsten tijd vele personen aangehouden en groote voorraden, be stemd om tegen hoogen prijs buiten de distributie te worden verkocht, in beslag genomen. Bij een cantinehouder te Vlaardingen werd een groote partij levensmiddelen in beslag genomen o.a. 7 kisten met blikjes melk, 25 K.G. boter, 43 blikken met vleesch, worst en ham, 13 pakken vet, 39 stuks werkkleeding, groote hoeveelhedenbruine boonen, erwten en capucijners, 50 blikken groenten, 30 blik ken soep, 16 blikken visch, 10 groote bussen jam, 4 blikken koffie, 5 pakken koffie, 18 pakken thee, 57 stukken Sunlightzeep, 10 pakken waschm-iddel, 50 pakken waschpoeder, 35 stukken toiletzeep, 23 wor sten, 7 hammen, 8 zijden spek, 9 stukken rundvleesch, een partij sterken drank, veel rookartikelen, krui denierswaren en nog vele andere artikelen. Proces verbaal werd opgemaakt wegens overtreding van de vleeschkeuringswet, tabakswet, drankwet, hamster- wet enz. Wegens het frauduleus slachten van varkens en het verhandelen van het vleesch, en wegens prijsopdrij ving zijn 11 personen gearresteerd. Tegen 5 personen werd voorts proces-verbaal op gemaakt wegens het frauduleus verhandelen van vleeschwaren en prijsopdrijving. 120 bussen vleesch zijn in beslag genomen. Voorts werd tegen 3 personen proces-verbaal op gemaakt wegens het verhandelen van 200 liter olie, welke in beslag konden worden genomen. Tevens werd nog in beslag genomen een groote partij blikken appelstroop, jam, enz. Hierbij waren 8 personen betrokken tegen wie proces-verbaal is op gemaakt. Tenslotte werd nog tegen 8 personen proces-verbaal opgemaakt wegens het aanbieden van goederen tegen te hooge prijzen. In totaal is in deze zaken tegen niet minder dan 78 personen proces-verbaal opgemaakt. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Luchtaanvallen op Huil en Manchester. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 October (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: „De operaties aan het Oostelijk front verloo- pen volgens de plannen. Bij de achtervolging van de overblijfselen van den tegenstander, die in den slag bij de Zee van Azof zijn ontkomen, is een Sovjetformatie achterhaald en vernietigd. 1100 gevangenen en 33 stukken geschut vielen ons in handen. In het strijdgebied ten Oosten van den Dnjepr heeft een Kroatisch regiment de vuurproef doorstaan. De vernietiging van de strijdkrachten, die bij Wjasma zijn ingesloten, staat voor de voltooiing. Bij Leningrad zijn her haalde uitbraakpogingen met zeer zware verlie zen voor den tegenstander afgeslagen. Gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke installaties te Moskou gebombardeerd. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht het Industrie-centrum Manchester en de havenstad Hull met succes aangevallen. Andere luchtaan vallen waren gericht op haveninstallaties en vlieg velden in Oost-en Zuidoost-Engeland. Een gevechtsvliegtuig heeft ten Oosten van Great Yarmouth een koopvaarder van 8000 t. tot zinken gebracht. "Verdragend geschut van leger en marine heeft do radioinstallatie van Dover met waargenomen uitwerking beschoten. In de Kanaalzone hebben Duitsche jagers giste ren zes en patrouillevaartuigen twee Brltsche vliegtuigen neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsch-Itallaan- sche troepen in den nacht van 9 op 10 October oen succesvollen plaatselijken aanval uitgevoerd. Een door tanks ondersteunde Brltsche tegenaanval werd afgeslagen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden de stad en de haven van Tobroek gebombardeerd en in luchtgevechten vijf Brlt sche jagers neergeschoten. In den afgeloopen nacht Is een vrij groot aan tal van Britsche bommenwerpers naar Noordwest-, West- en Zuid-Duitschland gevlogen en heeft op tal van plaatsen brisant- en brandbommen uitgeworpen. Onder de burgerbevolking werden menschen gedood en gewond. Op verscheiden plaatsen werden gebouwen vernield en beschadigd. Nachtjagers schoten negen, luchtdoelartillerie vier Britsche bommenwerpers neer." Wat het Nederlandsche emigranten' comité hierover heeft te zeggen Van bevoegde zijde wordt ons de volgende uit eenzetting toegezonden, zoo meldt het A.N.P.: ..Zooals reeds in de pers is bekend gemaakt heeft de Engelsche omroep kortgeleden gepoogd motieven te vinden ter verontschuldiging voor het bombardement, dat in den nacht van 3" op 4 Octo ber door het Engelsche luchtwapen op Rotterdam is gepleegd. De beweringen die de Engelschen naar voren bracht en ter motiveering van het feit, dat honderden woonhuizen en verscheidene kerken dooi de Engelsche bommen vernield of zwaar beschadigd zijn en dat honderden menschen gedood of zwaar gewond wérden, klinken echter geenszins overtui gend. De ongeloofwaardigheid van de genoemde Engelsche verklaringen schijnt intusschen ook te zijn ingezien in Nederlandsche emigrantenkringen in Londen en een woordvoerder van de Nederland sche emigranten-„regeering" heeft zich daardoor gedwongen gezien in een van de in het Nederlandsch uitgesproken uitzendingen van den Engelschen om roep eigener beweging een standpunt te bepalen ten aanzien van het voor de Rotterdammers zoo fataal en met zooveel verliezen verloopen Engelsche bom bardement. Reeds de omstandigheid, dat deze „Nederlandsche regeeringsverklaring" zeer langademig ïs uitgevallen en zeer ingewikkeld is geformuleerd, toont voldoen de in welk een groote verlegenheid de aan Engeland onderhoorige Nederlandsche kringen in Londen zijn gebracht door het onmenschelijke en meedoogen- looze optreden „der Engelsche vrienden" tegenover de Nederlandsche burgerbevolking. Maar ook de verschillende door den Nederlandschen spreker naar voren gebrachte argumentent doen zoo weinig steek houdend aan, dat zij het door hun opstellers ge hoopte doel stellig niet zullen bereiken, maar veel eer stof leveren voor een nieuwe aanklacht tegen de in strijd met het volkenrecht zijnde en immoreele methodes van de Engelsche oorlogsvoering. Qui s'excuse, s'accuse, wie zich verontschuldigt, klaagt zichzélf aan. In de genoemde Nederlandsche radioverklaring wordt ter inleiding openlijk toegegeven dat Rotter dam „in den nacht van 3 op 4 October een aanval van de R.A.F. te doorstaan heeft gehad, waarbij een aanzienlijk aantal burgex-slachtoffers te betreu ren was." Er wordt dan verder woordelijk gezegd: „Weliswaar heeft de Duitsche berichtgeving de gevolgen voor de burgerbevolking aanvankelijk ernstiger voorgesteld dan zij in werkelijkheid wa ren, maar wij willen aannemen, dat hun latere lezing en dat kan de bevolking van Rotterdam zelf con- tróleeren niet overdreven was." Zooals men ziet is men er in Londen zeer goed van op de hoogte dat de Engelsche luchtaanvallen talrijke slachtoffers eischen or.der de Nederlandsche bevolking en moet men zelfs de bekentenis doen, dat het definitieve, laatste Duitsche verslag over de in Rotterdam aan gerichte verwoestingen „niet overdreven" was. Des ondanks speelt men het klaar op de vermelde be kentenissen den door weergalooze huichelarij inge geven zin te laten volgen: „Wij willen zelfs aan men, dat de Duitschers zelf geen bommen meer op Rotterdam hebben geworpen." Ofschoon men dus niet kan ontkennen, dat uit sluitend Engelsche vliegers verantwoordelijk moeten worden gesteld voor het groote leed dat de Neder landsche burgerbevolking is toegebracht door de herhaalde luchtaanvallen van de afgeloopen maan den, wil- men toch tegelijkertijd met doortrapte boos aardigheid den Nederlanders suggereeren, dat hier en daar de Duitschers zelf bommen hebben kunnen werpen op Nederlandsche plaatsen. Een dergelijke bewering vormt niet slechts het hoogtepunt van ge- meene verzinsels, maar tegelijkertijd een premie voor lieden voor wie ook de meest dwaze beweringen nog Qui s'excuse, s'accuse SANTPOORT TERRASVOGELS WINT WEER. Ook tegen Vitesse 1922 heeft Terrasvogels gewon nen. Met de rust stonden onze plaatsgenooten met 1-0 achter, doch daarna, toen door uitvallen van Gé van Gelder de ploeg een grondige wijziging had ondergaan, zagen Van Vliet, Bunschoten en De Jonge kans den stand op 3-1 te brengen Nog was de strijd niet gewonnen, want opnieuw doelpuntte Vitesse (32). Met twee doelpunten bracht Röbken zijn club in veilige haven, hoewel Vitesse toch nog kans zag Douma ten derden male te passeeren. (5—3). VERDUISTEREN Van 18.49 tot 8.04 Maan 14 Oct onder 15.51,15 Oct. op 1.27 Twee rubberbooten doen dienst bij bet overbrengen van versterkingen jiaar den Oostelijken oever van de Dnjepr. Orbis-Hollana op eenigerlei wijze geloofwaardig voorkomen. Daarbij komt, dat men in dezelfde „Nederlandsche" radio uitzending duidelijk heeft toegegeven, dat men door het neerwerpen van talryke bommen op Nederland, behalve de „onvermijdelijke offers, die de Neder landsche bevolking bij zulke gelegenheden aanvaar den moet", juist de Duitschers hoopt te benadeelen. Niemand, die tot verstandig waarnemen in staat is, zal derhalve kunnen aanvaarden, dat de Duitschers zoo onverstandig zouden kunnen zijn om door het: neerwerpen van Duitsche bommen op Nederlandsche plaatsen eigen landslieden en Duitsche installaties in gevaar te brengen. Het is integendeel duidelijk, dat de Duitsche bezettingsoverheid er niet het ge ringste belang bij kan hebben vreedzame, Nederland sche burgers het slachtoffer te laten worden van luchtaanvallen, welker gevolgen immers juist met Duitsche hulp later weer moeten worden opgeheven. Hoe weinig Nederlandsch overigens de Neder landsche emigranten „regeering" in Londen denkt en hóe oppervlakkig en koud zij onverschillig blijft ten aanzien van hét leed en de levensnóodzakelijk- heid der Nederlandsche burgerbevolking, wordt gekenmerkt door het feit, dat de Nederlandsche radiospreker de beklagenswaardige Rotterdammei-s getracht heeft te troosten met het Nederlandsche spreekwoord: „Wat het zwaarst is. moet het zwaarst wegen". Aangezien uiteraard voor de Nederland sche emigranten in Londen de Engelsche belangen het zwaarst wegen, wordt hiermede dus de Neder landsche bevolking in droge bewoordingen te ver staan gegeven, dat zij eenvoudig, zonder rekening te houden met eigen, waarlijk Nederlandsche, be langen, genoegen moet nemen met Engelsche lucht bombardementen. De „eerste minister" van het Londensche emigrantencomité, Gerbrandy, heeft dit Zaterdag in een tweede Nederlandsche radio toespraak, waarin de bevolking der bezette ge bieden ertoe werd aangespoord om op het „derde front" opnieuw .haar leven voor Engeland op het spel te zetten, nog met de volgende woorden ver duidelijkt: „Wat ook de kosten mogen zijn, wij willen onze bijdrage leveren aan de oorlogsinspanningen van de Engelschen, zelfs wanneer ons bestaan daarbij ten gronde gaat". Dit beteekent dus: de Nederlandsche emigranten in Londen willen hun bijdrage leveren aan de Engelsche oorlogvoering, waarbij het hun onverschillig laat of de bevolking der Nederlandsche gebieden daarbij te gronde gaat. Opmerkelijk is ook nog, hoe het Nederlandsche emigrantencomité in Londen de bekende roekeloos heid en lafheid der op groote hoogte en in den nacht opereerende Engelsche bommenwerpers tracht te verontschuldigen: „De ervaring van dezen oorlog be wijst nu eenmaal steeds weer, dat de moderne oorlog, hoe voortreffelijk de thans gebruikte oorlogswerk tuigen ook mogen zijn geconstrueerd, zulke gevallen onvermijdelijk maakt. Zelfs de best uitgerust moderne batterij schiet meer naast dan op het doel. Het rich ten wordt nog moeilijker wanneer de objecten niet duidelijk zijn afgeteekend. Dan is het bijna onmoge lijk om niet tegelijkertijd vele eigendommen te be schadigen. Wanneer daar dan nog bij komt, dat het afweergeschut vuurt, wordt het gevaar nog grooter". Hier wordt dus onomwonden bekend, dat de Engel sche vliegers en ook de Nederlandsche emigranten in Londen er van te voren al rekening mee houden, dat de Engelsche bommen het voorgenomen doel niet treffen en inplaats daarvan groote vernielingen aan richten onder de burgerbevolking. Dat echter „der gelijke gevallen onvermijdelijk zijn" is een bewuste verdraaiing der feiten. Het bewijs van het tegendeel wordt geleverd door de strijdwijze van de Duitsche Stuka's, die niet uit angst voor het vijandelijke af weergeschut op stratosfeerhoogte blijven en ook niet, zooals dat bij de Engelsche vliegers het geval is, re gelmatig, als dieven in den nacht verschijnen om dan volkomen plotseling hun verderfzaaiende lading lukraak neer te werpen op de slapende, vreedzame bevolking. Verder zal de bewering, dat ook de best uitgeruste moderne batterij haar doel nauwelijks vermag te treffen, wel uitsluitend van toepassing zijn op de Engelsche weermacht. Opdat echter de Nederland sche bevolking er niet toe komen zou onprettige ver gelijkingen op te stellen, heeft zij van den Neder landschen radiospreker als het ware „bij wijze van troost" nog de volgende verklaring te hooren ge kregen: „Oorlog is nu eenmaal een meedoogenloos bedrijf. De Russen betalen thans ook een hoogen prijs en lijden nog meer. Niet alleen vernielt de vijand hun land maar tijdens de terugtocht en reeds daarvoor vernietigen zij bovendien zelf nog alles, wat den vijand van nut zou kunnen zijn". Moeten soms de Rotterdammers de woonhuizen die nog zijn blijven staan ook al van te voren vernielen, voordat zij door Engelsche bommen worden getroffen? Wanneer ten slotte in de genoemde „Nederland sche" radiouitzendingen nog beweerd wordt, dat al dit leed de Nederlandsche bevolking bespaard zou zijn gebleven, wanneer haar land in het geheel niet betrokken zou zijn geworden in den oorlog, dan ligt de schuld daarvoor toch uitsluitend, bij het Londen sche emigrantenco-mité en zijn Engelsche heeren. Wanneer Engeland in den zomer van 19 39 zich niet verzét had tegen 't wederaansluiten van de oer Duit sche stad Danzig bij het Duitsche Rijk. en wanneer de Londensche kliek van oorlogsopruiers, niet de Polen had opgehitst tegen de Duitschers, dan zouden niet alleen den Nederlanders, maar geheel Europa alle oorlogsverwarringen bespaard gebleven zijn. De toenmalige Duitsche bereidheid tot overeenstem ming werd echter, evenals het latere vredesaanbod van den Führer door de kliek van Churchill hoo- nend van de hand gewezen. Voor alle consequenties die hieruit zijn voortgevloeid zijn dus uitsluitend de kliek van Churchill en alle lieden, die zich bevon den in het voorwater van haar politiek of die zich daar nog in bevinden, volledig ver aai two ordelijk," V z=z Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten 350.000 gevangenen bij Brjansk en Wjasma. Extra bericht van het Duitsche opperbevel. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 13 October. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Het aantal gevangenen dat gemaakt is in den dubbelen veldslag van Brjansk en Wjasma is ge stegen tct 350.000. Het aantal neemt nog voortdu rend toe". Sovjet spoorlijnen gebombardeerd. Treinen vernietigd Het D.N.B. meldt: In het kader van den grooten vernietigingsslag in het centrale deel van het Oost front hebben Duitsche afdeelingen gevechts- en jachtvliegtuigen den 12en Otctober wederom bijzon dere successen behaald. Hevige aanvallen werden ge daan op voor de Sovjets belangrijke ravitailleerings- lijnen. Verscheidene spoorwegbaanvakken werden meermalen onderbroken. Acht treinen, waaronder een munitietrein en twee treinen met benzinetankwagens, alsmede acht locomotieven werden door bommen en boordwapens in brand geschoten en vernietigd. Tij dens het verder verloop der aanvallen liepen nog 41 treinen en tien stations zware beschadigingen op. Aanzienlijke verliezen aan materiaal leden de bolsje wisten bij de bestrijding van concentraties pantser wagens en colonnes vrachtauto's die zich voor den bommenregen der Duitsche gevechtsvliegtuigen niet meer. in veiligheid konden brengen. Ook de afdeelingen, die tot steun van het leger in den strijd werden gebracht, grepen in den grooten vernietigingsslag in, vernielden bunkers en veldstel- lingen en stelden twee stukken geschut met langen loop. drie batterijen afweergeschut, drie artillerie stellingen en zeven mitrailleurnesten buiten gevecht, 329 vrachtauto's werden in brand geworpen of door voltreffers volkomen vernietigd. In den loop van den 12en October en in den nacht van den 12en op den 13en October schoten aan het Oostelijk front in luchtgevechten Duitsche gevechts vliegtuigen en jagers 45 Sovjetvliegtuigen neer. Luchtafweergeschut vernietigde veertien Sovjet vliegtuigen. Door bomtreffers op vliegvelden werden veertig vliegtuigen op den grond vernield. In totaal werden dus binnen 24 uur honderd Sovjetvliegtuigen vernietigd. Het officieele Finsche Nieuwsbureau meldt: Zon dag is het bombardement op de Moermansk-spoorlijn voortgezet. Aan beide zijden van Karhumaki werden voltreffers op twee treinen geplaatst. Op twee plaat sen werd de lijn weer voor het verkeer onbruikbaar gemaakt. Hoe groot de verliezen der bolsjewisten zijn, bij hun pogingen om uit de omsingeling bij Brjansk los te breken blijkt uit een verslag dat het D.N.B. van militaire zijde heeft ontvangen Langs een spoordijk, welken een Duitsche divisie infanterie op 11 October bestormde, werden over een breedte van slechts 300 meter 1600 doode bolsjewisten geteld. In dichte scha ren zijn de bolsjewiki hier blindelings het vuur van de Duitsche wapens ingejaagd. Twaalf politieke com missarissen werden daarbij gedood of geraakten zwaar gewond in Duitsche gevangenschap. Tal van vrouwen en knapen van 12 tot 14 jaar oud waren bij deze po ging om zich uit de omsingeling te bevrijden welke niet de minste kans op succes bood in den strijd gebracht. Zij werden door de commissarissen met voorgehouden revolvers den strijd ingedreven. De zware Duitsche artillerie, welke voor Leningrad in stelling is gebracht, heeft gisteren opnieuw scheepsdoelen in de haven van Oranienbaum op doel treffende wijze onder vuur genomen Stalin's eischen op de Moskousche conferentie Grootste deel der Amerikaansche, helft dep Engelsche productie NEW-YORK, 13 October. Het D.N.B. meldt: In de „New-York Herald Mirror" schrijft de bekende publicist Boake Carter: In welingelichte kringen te Washington wordt verteld dat Stalin met den lei der der Amerikaansche delegatie, Harriman, en met dien van de Britsche delegatie, Beaverbrook, tijdens de Moskousche conferentie „zeer onverbloemd" ge sproken heeft. Stalin zou het grootste deel van de Amerikaansche productie aan oorlogsmateriaal, als mede de helft van de Britsche productie geëischt hebben en wel terstond. Japansche duikboot vergaan Opvarenden als verloren beschouwd Domei meldt: Het ministerie van marine deelt formeel mede dat als verloren moeten worden beschouwd de op varenden van de Japansche duikboot I 61, die gezonken is buiten de wateren van Kioesjoe op 2 October na een aanvaring met een ander oorlogs schip. Hieraan wordt toegevoegd dat nu het inten sieve reddingswerk ter hand genomen is. Verwacht kan worden dat de duikboot spoedig gelioht zal zijn.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1