IJmuider Courant £)eeé dec TJlatutieca Hitler's Testament in Batavia aan land gezet Gevangenen in Buitenzorg bevrijd Twee Kolenbonnen Martin Bormann is dood ®0e Jaargang No. 18210 Bureaux: Kennemerlaan 154, ÏJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom jzoiidordng 3 Januari iOifl .'itgave van de Stichting Voorlichting le Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. HET einde van het Oude jaar heeft de vondst van Hitler's testament ge bracht. Er zaten meer documenten in den koffer van Paustin, vertrouwensman van Martin Bormann, die in een landhuis bij Tegernsee in Beieren door den En- gelsch-Amerikaanschen contra-spionnage- dienst ontdekt werd. Uit die stukken heeft, men blijkbaar nieuwe gegevens opgediept, want er worden naar aanleiding van de vondst arrestaties vei;wacht. Nieuwe gegevens heeft het testament van Hitier de wereld niet verschaft, be halve dan zijn mededeeling dat hij Goe- ring en Himmler uit de partij stoot en hen ontheft van alle rechten, omdat zij „hem ontrouw zijn geweest, geheime on derhandelingen met den vijand hebben gevoerd en illegale pogingen hebben ge daan om naar de staatsmacht te grijpen." Daar is dan nog de samenstelling van een nieuwe regeering aan toegevoegd, een kabinet-Doenitz met Seyss-Inquart als minister van Buitenlandsche Zaken. Hit- Ier begreep blijkbaar op den 29sten April 1945, 's morgens om vier uur, lieelemaal niet meer hoe de toestand van Duitsch- land was, want hij verwachtte nog aller lei van die nieuwe regeering. Hij sprak de hoop uit dat zijn geest onder de mi nisters zou blijven en met hen zijn. Hij stond hen toe, streng te zijn, maar nimmer onrechtvaardig. Vooral nimmer onrecht vaardig. De profeet van de leugen en het onrecht huichelt nog eens na. Zijn be trouwbare vriend Goebbels was trouwens als getuige aanwezig. ministers moesten den oorlog met ail:- middelen voortzetten en de eer van het land boven alles op aarde stellen. Hitier spoort regeering en volk aan, de rassenwetten hoog te houden en tegen stand te bieden aan de vergiftiging van allo :.-/n<!en door het internationale Joden dom 7weinig begreep de Führer van de verpletterende, volkomen nederlaag Duitschland, die binnen eenige dagen een voldongen feit zou zijn. Hij maakte zich van kant met Eva Braun, waarmee hij enkele uren tevoren getrouwd was, „om dat hij den dood verkoos boven de schan de van een gedwongen aftreden". Ge dwongen. want hij kon Berjijn niet meer uil en begreep blijkbaar wel, dat de troe pen die de hoofdstad verdedigden niet tegen de overmacht opgewassen waren. De rest van het testament bestaat uit leugens en gezwets in den vanouds beken den trant. Niet hij had den oorlog gewild, maar het internationale Jodendom. Hij wilde den oorlog niet, die verdragen sloot om ze te breken, die beloften deed om te schenden, die de Oostenrijkers, de Tsje- cho-Slowaken, de Noren, de Nederlan ders, de Belgen, emzoovoorts beloog en bedroog en hen overviel als een dief in den nacht. Hij, de hoofddader, het bende- hoofd, gek van zotte eiegenwaan en de magogie, die in het aangezicht van den dood zich nog durfde beroepen op zijn vredelievende bedoelingen en als de door trapte huichelaar, die hij was, zijn mede- bandieten vooithield dat zij nimmer on rechtvaardig mochten zyn! Drie dagen voor den oorlog had hij den Britschen ambassadeur nog voorgesteld om het Poolsche probleem op te lossen door een internationaal plebisciet, even als in het Saargebied gehouden was. Maar Engeland, onder invloed van de Joden, wenschte den oorlog. Dat beweert Hitler in zijn testament en wij herinneren ons allen den goeden Ne ville Chamberlain, toenmaals Britsch pre mier, die bij aankomst in Engeland uit zijn vliegtuig stapte en triomfantelijk mei dat stukje papier zwaaide, waarop Hitier de verklaring had mede-onderteekend dat zij nimmer oorlog zouden voeren, Engel- -echen en Duitschers. Wij herinneren ons zooveel. Ook het boek van Neville Hen derson. den Britschen ambassadeur in Berlijn, onder den titel „The Failure of a Mission" (Het Falen van een zending) waarin hij de mislukking van zijn pogin gen. om den vrede te redden, na zijn af treden heeft beschreven. Dat boek heeft tijdens de bezetting ons land bereikt en in een klein aantal exemplaren gecircu leerd, tot goeden steun van het verzet. Het is nu in een Nederlandsche vertaling verschenen en ik wensch het veel lezers toe. Het getuigt in dien soberen, voor namen eenvoud, die in zoo heldere tegen stelling staat tot het hysterisch gegil van den verdwaasden demagoog Hitler, van den vergeefschen strijd tegen de Machten van het Kwaad, die in Duitschland over- heerschten. Hef vertelt ook hoe dat zoo genaamde voorstel tot oplossing van het Poolsche conflict vlak voor den oorlog ge daan werdzoo snel voorgelezen. dat het nauwelijks te bevatten was. niet op schrift verstrekt en daarna opzettelijk opgehouden, zoodat het niet meer tijdig overgebracht kon worden. Een truc, een comedie om de schuld van Duitschland af te wentelen, anders niet. Maar de Joden zijn de schuld van alles, «egt Hitler tot in zijn stervensuur. Hij sterft „met een blij hart over de onmete lijke prestaties van soldaten, vrouwen, boeren, arbeiders en de jeugd, die zijn naam draagt". Het zaad. door hun offers gezaaid, zal groeien tot glorieuze weder geboorte van de nationaal-socialistische beweging. Gelukkig staan talloozen ge reed, die tot iedere inspanning bereid zijn om le voorkomen, dat die bewering ooit waarheid wordt! En waar is het blijde hart van de overlevende soldaten, Op Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag zUo 800 man van de Nederlandsche ma riniers, die zich aan boord van de „Noor- dam" bevonden, in Tandjong Priok aan land gezet. Zij doen nu dienst in de Ba- taviasche wjjk Polonia. Op order van den geallieerden commandant zullen de andere marniers niet van boord gaan. De „Noordam" vertrekt weer uit Tandjong Priok. Dit beteckent, dat de in Amerika getrainde Nederlandsche brigade mariniers gesplitst is. Andere schepen, die de rest van de mariniersbrigade vervoeren, zul len geen koers naar Java zetten. Uit Buitenzorg wordt gemeld, dat de extremisten van. plan zijn tusschenbeide le komen bij de Britsche troepenverplaat singen ten Westen en Z.W. van Batavia. Een detachement, dat de brug bewaakt, waarover de waterleiding haar Java's hoofdstad voert, werd beschoten. Een TKR-patrouille heeft de controle over Tegal verkregen zonder tegenstand te ontmoeten- Bij Tjumpak (ten Z.O. van Semarang) ontmoette een patrouille van de 49ste brigade georganiseerden tegenstand. Een machinegeweer, 10 geweren en 10 hand granaten werden buitgemaakt. Eén Br.- Indiër werd gewond. Voor de eerste maal is de nieuwe „bur- ger-politie" Woensdag te Batavia in bot sing gekomen met extremisten, n.l. in de Kaltenbrunner nog duivelachtiger dan Himmler Het verloop van de zitting van giste ren van het Neurenbergsehe proces le verde tal van bezwarende getuigenissen op tegen Kaltenbrunner, den chef van de Duitsche Sicherheilspolizei. Hij zou op het laatst zelfs machtiger zijn geweest dan Himmler. De Amerikaansche aan klager Harris las een verklaring voor van Bertus Gerdes, plaatsvervangend Gauleiter van Opper-Beieren, waarin een order wei-d aangehaald, die Gerdes in April 1945 vai> Kaltenbrunner had ont vangen, over „liquidatie van het con centratiekamp Dachau en de twee Jood- sche art>eidskampen Landsberg en Muchldorf, door het inzetten van de Luftwaffe." Gerdes ötelde de uitvoering van dit bevel steeds weer onder nieuwe voorwendsels uit. waarop Kaltenbrunner hem beval de Joden in Landsberg door vergiftiging om het leven te brengen, terwijl hij de Gestapo de vernietiging van Muchldorf opdroeg. Gerdes weiger de en is ondergedoken. Een monsterachtig program. In hetzelfde document, zoo meldt Un. Press, bespreekt Gerdes Kaltenbrunners program voor de bevolkingsaanwas, dat Himmlers plannen ïri afschuwelijke per versiteit nog overtreft. Kaltenbrunner deelde Gerdes mede, dat de volkeren op den Balkan, aan de Donau en in bet Oosten moesten worden uitgeroeid door vernietiging van de leiders en door steri lisatie. „Om het leiderschap van Duitsch land en de aanwas van het Duitsche volk te verzekeren moeten alle Duitsche vrouwen, getrouwd of ongetrouwd, tot 35 jaar gedwongen worden om ten min ste vier kinderen te hebben. Het hindert niet of de mannen getrouwd zijn. Gezin nen, die reeds vier kinderen hebben, moeten mannen voor deze actie leveren". Nog meer moorden op bevel. Onder de te berde gebrachte bewijsstuk ken was een van Hitier afkomstige order, waarin besloten werd, dat alle manschap pen van eventueele Britsche overval- commando's, welke in Europa of Afrika in de macht van Duitsche troepen zouden vallen, afgemaakt moesten worden, ook al waren zij klaarblijkelijk soldaten in uni form. Of zulke manschappen aan land waren gekomen uit schepen, vliegtuigen of per parachute mocht ten aanzien van de uitvoering van deze order geen ver schil maken; zelfs wanneer zij zich zou den willen overgeven, mocht in principe niet van deze order worden afgeweken. Een ander document onthulde de gradueel verhevigde folteringen, welke op gevange nen, die geen verklaringen wilden afleg gen, moesten worden toegepast. vrouwen, boeren, arbeiders en de jeugd die Hitier Jugend heette? Hun prestaties waren niet onmetelijk. De maat is over troffen. Dit testament, zeggen de Amerikanen, bewijst nu wel dat Hitier dood is. Wel licht. De Duivel gaat niet dood. Maar men kan hem overwinnen. "Wij moeten hem blijven overwinnen. R. P- buurt van Meester Cornelis. In den mid dag duurden de gevechten nog steeds voort. Voor zoover thans bekend is, zijn twee Amboneesche soldaten gedood. (Un. Press). Het cordon om Batavia werd opgehe ven. De operaties tot zuivering van ver scheidene plaatsen duren echter voort. Woensdagavond hadden in het Zuidelijk stadsdeel hevige schietpartijen plaats, waaraan geen Britsche troepen deelna men. Ook te Mr. Cornelis werd weer ge schoten. Er werden nog 20 verdachte per sonen gearresteerd. Te Buitenzorg hin derden Indonesiërs de Britsche troepen bewegingen in Westelijke richting. Overal zijn de scherpschutters weer in actie. Ge allieerde troepen drongen de kazernes der burgerpolitie in de buurt van Buitenzorg binnen, namen een grooten voorraad wa pens in beslag en bevrijdden 70 gevange nen. Ruilhandel in gevangenen. Te Bandoeng is het rustig, doch men gelooft, dat leden van de Indonesische jeugdbeweging in het Noordelijk stadsge deelte zyn binnengeslopen. Iii de laatste dagen werden Europeanen in verschil lende incidenten betrokken. Het lükl, dat er tegenwoordig een ruilhandel heerscht in gevangenen. Nederlanders en Indo- Europeanen wisselen gewoonlijk 3 Indone siërs uit tegen 1 Europeaan. Het opperbevel van het Z. O. Azië com mando heeft op Java militaire gerechts hoven ingesteld, die alle personen zullen berechten, die niet onder Britsche mili taire tuchtwetten vallen en die vergrij pen begaan hebben tegen bet geallieerde militaire bestuur. De hoven zullen be staan uit een Nederlandsch president en Nederlandsche leden, hoewel misschien 1 of 2 leden bekende Indonesiërs zullen zijn. Eventueele doodvonnissen en veroordee lingen tot meer dan 2 jaar gevangenisstraf behoeven de goedkeuring van den opper bevelhebber van het Z.O. Azië commando. Hef woord is aan.... Condillac: Door moeite te doen om viel nauwkeurigheid te schrijven verwerft, men de jewoonte om juist te denken Voorinlevering noodig In het tijdvak van- 4 tot en met 19 Jan. dienen de bezitters van een bonkaart T509 en T505 de daarop voorkomende bonnen 47 en 48, bij hun leverancier in te leveren, op elk waarvan zoo spoedig mogelijk één eenheid voorradige brandstof zal worden geleverd. De klantenbinding blijft gehandhaafd, zoodal het niet is toegestaan van brand- sloffenhandelaar te veranderen. Aange zien de voorraden bij de brandstoffen- handelaars gering zijn, en bovendien nog niet iedereen op de bonnen 45 en 46 is bevoorraad, zal prompte levering op de thans aangewezen bonnen 47 en 48 in het algemeen niet mogelijk zijn. Er is reeds eerder op gewezen, dat aan verzoeken om levering van gewilde soor ten. zooals anthraciet. eierkolen, parel- cokes en dergelijke, niet altijd gevoig zal kunnen worden gegeven, omdat groote hoeveelheden andere soorten als huis brand moeten worden gebruik', ten einde het in het vooruitzicht gestelde rantsoen te kunnen verstrekken. Zelfs heeft het rijkskolenbureau zich genoodzaakt gezien, om hoeveelheden Amerikaansche kolen voor huisbranddoeleinden in te deelen. Ten einde den verbruiker in staat le stel len, deze vrij veel gruis bevattende koleni op de meest effectieve wijze te gebruiken, zullen binnenkort hiervoor stookadviezer* worden gegeven. Lord Haw-Haw geëxecuteerd. William Joyce, in Engeland bekend als „Lord Haw-Haw". die tijdens den oorlog voor de Duitsche radio is opgetreden, is hedenmorgen in de Wandsworth-gevange- nis te Londen door ophanging geëxecu teerd. De laatste dagen voor zijn execu tie heeft hij doorgebracht met schaakspe len tegen zijn cipiers. Met hel lichten van de opgeblazen verkeersbrug over den IJsel bij Zwolle, die nog steeds een belemmering voor de scheepvaart vormde, is thans een begin gemaakt. Twee groote drijvende bokken, de „f"onrml" van Stork en de ..Phoenix** van de Ned. Seheejisbouw Mij., die een hefvermogen hebben van resp. SO en 150 ton, zullen samen (lit zware karwei verrichten. (P.) Martin Bormann, die het onderwerp 19 geweest van de grootste „menschenjacht" der geallieerden, is dood. De contra- spionnagedienst van het Engelsche leger heeft Woensdag bekend gemaakt, dat zijn hoofd werd afgerukt, toen hij trachtte te ontsnappen uit de bunker onder de Rijks kanselarij, waarin Hitier en eenige andere leidende figuren verbleven. De tank, waarin hij zich bevond, vloog in dc lucht. Engelsche autoriteiten hebben getui genverklaringen bestudeerd, afgelegd door twee getuigen, die onafhankelijk van elkaar een relaas hebben verteld, dat in alle onderdeden klopt. De identiteit van deze getuigen heeft men niet bekend ge maakt, doch zij worden gevangen gehou den ofschoon niet door de Westelijke ge allieerden. Het is zeer waarschijnlijk, dat deze beide getuigen behoorden tot het laatste convooi dat de kanselarij verliet. De dertig personen die bij Hitler in de bunker waren, hadden een plechtige eed gezworen den dood te zoeken „aan 's Führer's zijde", doch zoodra de lijken van Hitier en Eva Braun verbrand waren, hebben zij getracht uit de kanselarij ach ter tanks te ontkomen. Het feit. dat ook Bormann bij de „zelf- moordgroep" in de Rijkskanselarij was, werd het eerst onthuld door Hanna Reitsch, de aviatrice die het laatste vlieg tuig uit Berlijn bestuurde. Men verwacht dat het onderzoek in de zaak Bormann binnen enkele dagen gesloten zal worden. Dit beteekent het slot van het onderzoei* naar het einde van de heerschers van Duitschland onder het hakenkruis. Hitler's testament. Derde afschrift gevonden Het derde afschrift van Hitiers testa ment is door den Britschen contraspion- nagedienst gevonden ten huize van majoor Willi Johann Meier, den derden door Hit- Ier aangewezen koerier, die behalve het testament een brief naar veldmaarschalk Schörner moest overbrengen. Deze brief is geschreven door generaal Burgdorf en bevat de mededeeling, dat Hitiers testa ment is gemaakt na „het verraad van Himmler", _.-j

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1