IJmuider Courant liedeciattd ontvangt zijn verloren zonen Eerste repatrieerenden te Amsterdam „Kennis van Indisch verleden onvoldoende voor het heden'' föOe Jaargang No. 18220 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Diiwteur-Hoofdrcductour: Robert Peerebooni Vryrtoï 4 Jantmri 1940 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4.— Het was tamelijk, bewolkt toen de Al manzora met haar repatrieerenden uit Indië voor de IJmuider pieren gesigna leerd werd. Het schip met zijn 7 m. diep gang moest eenige uren op hoog water •wachten en zoo werd het half drie voor dat het met opklarend weer, toegejuicht door de menigte, toegespeeeld door een fanfarekorps, toegezongen door soldaten, in de Middensluis aanlegde. De gele qua- rantainevlag was geheschen en het bleek dat ca. 10% der passagiers in de zieken zalen lag met influenza of mazelen. Slechts enkele officieren en scheepvaartofficiala werden dan ook aan boord toegelaten. Ongeveer half vier voer de sleep de sluis uit, de spoorbrug tegemoet, die zwart was van de belangstellenden. Het escorte be stond uit gepavoiseerde bootjes en eska ders meerkoeten. Langs het kanaal riepen groepjes menschen in spreekkoor den naam van een familielid en bij weder- zïjdsche herkenning weerklonk luid ge juich. Overal onderweg vlaggen: op de huizen op de bootjes in de handen der men schen aan den wal. Eerste indrukken. Huiverende, kuchende menschen, onna tuurlijk uitgelaten of in een hoekje zit tend op een wankelen koffer verreisd door den 1% dag op het oude Engelsche schip zonder verwarming in de hutten. Verder zagen zij er over het algemeen vrij goed uit, de kinderen meestal niet slechter dan de Nederland-gangers van voor den oorlog verscheidenen reeds blozend door het wintersche weer. Ge lukkig is het bericht, dat de kleeding on toereikend was. voorbarig gebleken, daar wat aan de overigens uitstekende voor zieningen in Suez ontbrak, naderhand aangevuld is. Allen waren goed gekleed de heeren en jongens onveranderlijk met een pet op. wat grappig aandeed. Aankomst in de hoofdstad. Urenlang heeft een groote menigte staan blauwbekken bij de Fruitloods der K.N.S.M. en 2*/2 uur later dan de berich ten van des ochtend meldden werd het ge duld beloond en. bestraald door het zoek licht van een politiebootje legde het schip om 19.30 uur aan. Prinses Juliana, die de aankomst had gadegeslagen in gezelschap van min. Logemann en hooge officieren van land- en zeemacht en repatrieering, was een van de weinigen en van de eer sten tevens die aan boord gingen. Diep be wogen bezocht zij de zalen, waar matras sen op den grond lagen met degenen die i tot hun teleurstelling eerst heden van boord mochten. Overal echter juichten zij ,.onze Prinses" geestdriftig toe. Slechts de Amsterdammers werden nog denzelf den avond „verwerkt". En op wat voor wijze! „Nederland helpt Indië" Is Inderdaad geen holle leuze geweest: een uitgebreide organisatie van repatrieeringsofficieren en -ambtenaren, kadepersoneel dat als kruier dienst deed, Roode-Kruissoldaten, vrijwilligers van U.V.V. en andere orga nisaties die eten, drinken en eerste levens behoeften uitdeelden; transportcolonnes die af en aan reden naar de opgegeven adressen en de zieken naar de hospitalen brachten. Het begon wel even wat onwen nig. maar de smering van het raderwerk werd geleidelijk beter. De goede stemming. Ieder van deze menschen in hun juist- niet-heelemaal passende kleeding had zijn eigen verhaal van het doorstane leed, ver ontwaardiging over de houding der Java nen en bewondering voor de Gurkha's en Ambonneezen. maar de stemming is ge zond. Niet het bestaan van zorgen over verleden en toekomst worden ontveinsd, maar wel de onoverkomelijkheid ervan. Toen hun duidelijk gemaakt werd. hoe de omstandigheden hier zijn. mogen eenige verbazing en misschien teleurstelling ge- heerscht hebben, maar het eenstemmige antwoord luidde: „We kunnen wel tegen een stootje." De verzorging bij de ontvangst, waar van kol. B G. van Os van Delden. hoofd van den Renatrieeringsdienst, zich per soonlijk op de hoogte stelde, bracht velen tot het verzoek, hun dank voor de uitste kende en hartelijke behandeling via de Pers tot het Nederlandsche volk en het actieve comité „Nederland helpt Indië" in het bijzonder, te richten. De Almanzora zou heden vertrekken, om binnen enkele dagen de overige thuis- vaarders uit Southampton te halen, die hier op dezelfde wijze ontvangen zullen worden: degenen die geen adres hebben kunnen opgeven naar hotels of particulie ren, die zich voor ontvangst beschikbaar gesteld hebben; de overigen vrij vervoer met vele faciliteiten naar de plaats van hun bestemming. Radiotoespraak H.M. de Koningin De Koningin zal op Zondag 6 Januari om 20 uur over de beide radio-zenders van Hilversum, naar aanleiding van de aankomst van de eerste groep re patrieerenden uit Ned. Indië, het woord richten tot die landgenooten. die sedert de bevrijding van Nederland uit ge vangenissen en concentratiekampen naar het vaderland terugkeerden. Nieuw Britsch initiatief inzake Iran Naar te Washington verluidt, heeft Groot- Britlannië een nieuw Initiatief genomen inzake de vorming van een drlemogend- hedencommissie voor Iran. De kansen op een onmiddellijk succes worden-niet groot ge acht, maar er zijn nu onderhandelingen gaande met de regeering van Hakimi ten eir.de te verzekeren, dat de Iraansche regee ring het adv;es van de commissie, bestaande uit afgevaardigden van Groot-Briltannië, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie betreffende I een algemeen hervormingsprogramma zal aanvaarden. Voolgens het Britscne plan zou de commissie voorstellen voor het weer krachtig maken van het Iraansche economi sche ën politieke leven formuleeren en speciaal haar aandacht richten op een schema van decentralisatie der regeering van Tehe ran. waarin ook een grootere autonomie voor de provincies wordt toegestaan. Indonesische verlangens Reuters speciale correspondent te Batavia meldt, dat volgens inlichtingen van be trouwbare zjjde de Indonesische leiders tij dens geheime besprekingen aan dr. van Mook voor zijn vertrek naar Nederland, de minimum-voorwaarden, die voor de Indo nesiërs aanvaardbaar zenn, hebben meege deeld. Men verklaart, dat de Indonesische leiders in de eerste plaats de erkenning van de huidige „regeering" onder SJarir als de „de facto" regeering hebben gevraagd. Hieraan wordt toegevoegd, dat verdere Ned.-Indonesische besprekingen langs drie mogelijke lijnen zouden kunnen worden voortgezet: 1. de erkenning van de huidige „regeering", gevolgd door onderhandelin gen over de speciale positie van Nederland in betrekking tot Indonesië; 2. confederatie van Nederland en Indonesië; 3. zelfbestuur voor Indonesië binnen het Nederlandsche gemeenebest. De Indonesische leiders verklaarden, dat zij bereid zijn elk voorstel, dat van Mook mee terugbrengt diepgaand te bestudeer en. Van het plan tot opheffing van het mi litaire cordon om Batavia zijn de Neder landsche militaire kringen niet op de hoog te geweest. Indonesiërs hebben te Mr. Cornelis ge schoten op een militaire auto, waardoor een Europeesche vrouw en een Amboneesche soldaat zijn gedood. De Britsche bewakers In Mr. Cornelis zijn teruggetrokken en daarom zijn de Nederlandsche wachtposten verdubbeld. Nederlandsche troepen zuiver den de kampongs ten Oosten en ten Wes ten van het gebied, dat door hen bezet was, gedurende welke actie verscheidene branden uitbraken Ten Oosten van Semarang ls Indonesi sche activiteit zonder Britsche verliezen ge desorganiseerd. Bij Lopang kwam Britsche artillerie in actie tegen met mortieren en machinegeweren gewapende Indonesiërs. 72 plunderaars werden gearresteerd. In Soerabaja zijn een hospitaal en 9 scholen heropend. De Nederlandsche autoriteiten hopen, dat de 1200 niet in Batavia toegelaten ma riniers in Soerabaja aan land zullen mogen mogen gaan. De „Bloemfontein" is met de andere helft der mariniersbrigade onder weg naar Java. Hiindclsaccoor»! Frank rijk-Sov jet-Unie. F,en Reuterbericht uit Parijs meldt, dat men in de Sovjet-Unie sympathiek staat tegenover het Fransche standpunt om het Ruhr- en Rijnland van Duitschland te schei den. aldus een semi-officieel communiqué. De Russen zouden thans de Fransche voor stellen bestudeeren. Er zijn ook meer details gepubliceerd be treffende het Fransch-Russïsche handeis- accoord. dat voor den duur van 5 jaar werd gesloten. Frankrijk zou petroleum hout, mangaan, papier en bont uit Rusland krijgen en daarvoor chemische producten, koloniale artikelen en transportuitrustingen leveren. Het woord is aan. Bertha von Suttner: Iedere geestelijke stroo ming heeft drie stadia door te maken: in het eerste wordt zij bespot, in het tweede wordt zij bestreden en in het derde verwijl men haar, dat zij openstaande deuren intrapt. Wat werd in Londen besloten? The Magazine Time meldt, dat „een scherpomlijnd ofschoon algemeen plan" in de conferentie te Chequers is aangeno men, dat voorziet in hel niet terugtrekken van de Britsche troepen uil Indonesië en het zuiveren van een gebied van voldoen de uitgestrektheid om de nationalisten te imponeeren en den Nederlanders een ba sis le geven van waaruit ze kunnen han delen. Het tweede punt van het plan is volgens het blad. dat de Nederlanders er in hebben toegestemd een begin te maken met besprekingen met de gematigden en een grootere politieke prijs te betalen voor de orde. Attlee zou aan de Neder landsche delegatie gezegd hebben, dat de Britsche regeering niet voornemens is een onverlicht Neaerlandsch imperialisme in Ned. Oost-Indië tot in het oneindige te blijven steunen, omdat te veel op het spel staat. Ingeval de Nederlanders zouden wei geren concessies te cloen. dan zou aldus „Time" de kwestie voor de Vereenigde Volken worden gebracht. Dr. van Mook zou met prof. Schermer- horrt overeen zijn gekomen, dal van vol ledig zelfbestuur binnen vijftien of twin tig jaren geen sprake kan zijn, maar dat iets beperkters verleend moet worden. Hij zou hebben voorgesteld dat een Indo nesische volksvertegenwoordiging in het leven zou worden geroepen en een kabi net onder zijn leiding. Wij gever, dit bericht met de reserve, dat het gehee! voor rekening van ge noemd blad blijft. Mr. van Klrffens tem». De minister van bultcnlundsche zaken, mr. E. N. van Kleffens, heeft na eonlgen tijd om gezondheidsredenen in her buiten land vertoefd te hebben, zijn ambtsbezig heden hervat. De minister vertrekt n.s. Maandag naar Londen, ter bijwoning van de eerste algemeene vergadering van de Organisatie der Vereenigde Volkeren. V redesconferentie Volgens A.F.P. is door de drie groote mogendheden aan Frankrijk voorgesteld, dat de conferentie voor het opstellen van de vredesverdragen met Italië, Hongarije, Roemenië, Boelgarije en Finland te Parijs zou worden gehouden. De Fransche ministerraad zou besloten hebben dit voorstel in principe te aan vaarden. Deze aanvaarding zou definitief worden zoodra de Fransche regeering te vredenstellend antwoord heeft ontvangen op haar verzoeken tot nadere toelichting omtrent de bevoegdheden van die confe rentie. Dr. van Mook sprak tot de jeugd De luitenant gouv.-gen. van Ned -Indië heeft Donderdagmiddag in de aula van het Indisch Instituut te Amsterdam voor een groot aantal vertegenwoordigers van jeugdorganisaties en studentencorporaties gesproken over het Indonesische vraag stuk en erop gewezen, dat men niet bij de sentimenten van het oogenblik mag blij ven staan, maar naar de toekomst moet zien. Hij gaf een vrij uitvoerig overzicht van wat tot de ontwikkeling der gebeur tenissen in Indonesië heeft geleid, hoe -Tava b v. tot ver ln 1945 vrijwel herme tisch afgesloten is geweest, omdat het te ver van de fronten lag. En toen zijn er nog maar een heel enkele maal vliegtui gen geweest, die krantjes hebben uitge worpen. Juist op Java ook hebben de Japanners al hun propagandistische kracht en hun heele macht ingezet op een volk, dat wei nig weerbaar was. Met de hevigheid van een natuurverschijnsel kwam de Japan- sche bezetting. De Jappen hebben de oude glorie van het inheemsche bestuur aanzienlijk doen tanen en hebben door het interneeren van Nederlanders-in-leidende-posities en het niet-beschikbaar hebben van Japan- sche plaatsvervangers Indonesiërs op ver antwoordelijke posten doen komen en tót zelfwerkzaamheid gebracht. Ook hebben de Indonesiërs verzet tegen den overheerscher georganiseerd, dat tot opstanden in 1944 en 1945 heeft geleid. Het aantal slachtoffers van de Japansche terreur en den honger wordt op 2 a 4 millioen geschat. Eindelijk weer tliuis! Velen stonden In IJmuiden bij «1e sluis en op de kaden om de met de „Almanzora" fccropatrleerden uit Tndië een hartelijk welkom toe te roepen op vi'derlandschcii bodem, na zooveel jaren van lijden. (P.) In Indonesië is een ontzaglijke haat tegen de Japansche overheersching ge kweekt. maar met die haat is in alle krin gen ook de gedachte gegroeid: nooit meer overheersching. Dan zijn er de extremis tische jongeren, die door de Japanners als een Hitlerjugend zijn gedrild en met blan- kenhaat zijn volgegoten, om ook bij een verliezen van den oorlog het effect van dien krijg te doen voortduren. Dr. v. Mook waarschuwde nadrukkelijk ertegen de feiten van vandaag te projec teeren op het scherm van de kennis van het verleden, want de werkelijkheid van vandaag is niet die van vóór den oorlog. Het nationale gevoel leeft in alle lagen der bevolking. Bij de beoordeeling van de „republiek Indonesië" moet men, zoo zei de luit.- gouv.-gen., onderscheiden, dat zij eener- zijds is een belichaming van het national© gevoel, anderzijds, dat zij gebruikt wordt door al die groepen, welke hun binnen- 'andsche machtspositie willen handhaven. En de Japansche wapens zijn niet in han den gekomen van de „republiek", maar van de fascistisch getinte extremistisch© groepen. Alle maatregelen, vooral die in de be ginperiode zijn beheerscht geweest door de positie der geïnterneerden. Het gevaar voor hen moest worden afgewend. Dit moet men bij alle critiek in het oog hou den, aldus dr. van Mook. evenals het feit, dat er te weinig troepen en te weinig schepen waren. Hij verdedigde ook het beleid der regeering, zei, dat alle pogin gen om tijdig Nederlandsche troepen be schikbaar te krijgen door besluiten der Geallieerde oorlogsleiders werden door kruist en dat het rontingen!, dat tenslotte voor opleiding vrij kwam, in Britsche sfeer werd geoefend, en niet in Ameri- kaansche, zooals hijzelf had gewenschl. Wanneer men alleen de nationale ele menten in deze zaak ziet. dan wordt het een strijd van volk tegen volk. welke de wereld niet wil Aanschouwt men haar echter als een samenwerking om het land weer op de been te helpen, dan moet men den weg vinden naar de zeer vele tot construetïeven opbouw geneigde personen en het ook bij hen nog wel bestaande on gefundeerde wantrouwen wegnemen. In Indonesië is geen anti-Nederlandsche, maar zeer zeker een anti-koloniale stem ming. Men wil geen tweede rangs volk zijn Na een pauze heeft dr. van Mook een groot aantal vragen beantwoord en om. nog gezegd, dat ook in het toekomstige Indonesië voor goede Nederlandsche krachten plaats zal zijn en dat aan een betere voorlichting, ook van de wereld opinie, wordt gewerkt. t

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1