japansche troepen in Atjeh Nazi-Hoogepriesters Het Persbesluit @ü»0 JToaigang, No, 18234 I I 1 T 1 g ,/-fz^:\ H T TP* y^ 4* Woensdag- Januari lö<4flf Bureaux: Kennemerlaan 154, I III 1, Ja I 1 Wl jB V tM I I Uitgave van de Stichting IJmuiden. - Telefoon 5437' TT. Voorlichting te Haarlem. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Ta Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Abonnementen: p. week 31 ct. .Telefoon 10724. Directeur-Hoofd redacteur: Robert Peereboom per kwartaal ƒ4.— VOOR de directies en hoofdredacties van een aantal dag- en nieuwsbladen is onlangs een request aan den minister van Binnenlandsche Zaken gezonden, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de perszuivering zooals die geregeld is in het Persbesluit 1945. Dit besluit is in de plaats gekomen -van een in 1944 genomen beschik king, die te Londen tot stand is gekomen en waarvan de uitvoering in de practijk op groote moeilijkheden bleek te stuiten. De vervanging van het eerste Persbesluit door een nieuw heeft groote vertraging in de perszuivering tengevolge gehad. Nu zijn door de bedoelde adressanten bezwa ren tegen het besluit-1945 ingediend, om dat dit zich uitsluitend bezighoudt met de zuivering van personen. Zij hebben aan den minister geschreven: „De criteria, die hiervoor in art. 24 worden gesteld, mogen door velen scherper geacht worden dan die in het Persbesluit-1944, toch koesteren adressanten groote bezorgdheid ten aan zien van den toestand van het Nederland- sche perswezen in de naaste toekomst, aangezien huns inziens deze personenzui- vering een wezenlijke zuivering en ge zondmaking van het perswezen niet zon der meer met zich meebrengt. Uitgaande van het onaanvechtbare beginsel, dat het geheel meer is dan de som van zijn dee- len, zijn zij er van overtuigd, dat een dagblad meer is dan de gezamenlijke re- dacteuren, redactioneelé medewerkers en verslaggevers, tezamen met de leidende functionarissen. Het is hun overtuiging dat een persorgaan, dat zich als orgaan in bezettingstijd misdragen heeft, bij wijze van zuivering dient te kunnen worden verboden." De strekking van het Persbesluit is, dat als leiding en redactiestaf van een blad, na onderzoek door de perszuive ringscommissie, aanvaard worden en dus als een zuivere groep worden erkend, vergunning tot verschijning aan dit blad wordt verleend. Er zijn nog ongeveer twintig dagbladen, aan welke tot dusver een vergunning tot verschijning is ont houden. Nu de aanvragen in behande ling komen is dus te verwachten, dal vele van die bladen binnenkort weer verschijnen zullen. Volgens de bepa lingen van het Persbesluit zouden ze alle kunnen verschijnen, mits zij geleid en geredigeerd worden door personen tegen wie geen bezwaren bestaan. Dat lijkt mij in principe juist en ik ben het dan ook met de bezwaren van de adressanten niet eens. Als zij het on aanvechtbaar beginsel, dat het geheel meer is dan de som van zijn deelen, er bij te pas brengen kan men dat begin sel aanvaarden en de slotsom trekken, dat als al de vitale deelen deugdelijk zijn bevonden de goede werking van het ge heel toch wel op de beste wijze gewaar borgd is. Voor het overige moet het pu bliek beslissen. Dat is, naar het mij voor komt, de logische maatstaf en de aange wezen oplossing in een democratisch land, dat de persvrijheid wenscht. Een na langdurig verschijningsverbod terug-- keerend dagblad komt voor het feit te staan, dat al zijn vroegere abonnés lezers van andere bladen zijn geworden. Wen- schen zij niet naar hun oude blad terug te keeren, omdat dit in bezettingstijd een verkeerde houding heeft aangenomen, dan- laten zij het. Wenschen zij het wel te doen, omdat leiding en Tedactie een gezuiverde staf vormen en zij er daarom vertrouwen in Stellen, dan doen zij het wel. Bovendien zal het weder-verschij- nende blad door zijn qualiteiten zijn lezers moeten winnen. Men kan moeilijk zeggen dat het in een bij uitstek gunstige of gemakkelijke positie verkeert bij zijn - terugkeer, want het is hen kwijt. Vele nieuwe bladen, voortzettingen van de illegale bladen in bezettingstijd, die daarin zulk voortreffelijk en moedig werk in het verzet tegen de Duitschers hebben verricht, verschijnen en worden gedrukt op drukkerijen van thans verbo den bladen. In sommige gevallen, waar in" de oude bladen sinds de bevrijding al weer verschenen zijn, worden op hun drukkerijen zoowel oude als nieuwe bla den gedrukt, naast elkaar. Als meer oude bladen terugkeeren en wanneer in de toekomst de omvang van alle bladen wordt vergroot, levert dit een vraagstuk van ordening op. Dat is een andere kwestie, die inderdaad tot oplossing zal moeten worden gebracht. De adressan ten hebben verklaard, dat huns inziens overal een bewindvoerder zal moeten worden aangesteld waar ondernemingen, die vroeger een blad uitgaven dat nu niet verschijnt, voordeel trekken van de uit voering van drukorders van nieuwe bla den. Met de principieele vraag, of men alleen personen moet zuiveren of boven dien nog den terugkeer van bladen ver bieden houdt dit geen direct verband. R. P. Crisis in België? Het gerucht gaat. dat de kabinetsraad besloten zou hebben, de Kamers te ont binden en den datum der verkiezingen te vervroegen en vast te stellen op 17 Februari. (U.P.) Een doeltreffend influenza-vaccine, d:>'. tót dusver alleen ter beschikking van het Amerlkaansche leger stond, zal nu ook voor algemeen gebruik geproduceerd worden. De bereiding van dit vaccine kwam tot stand in het Amerikaansche militaire medische pro gramma. Dr. van Mook te Londen Volgens een mededeeling van het „In donesische ministerie van Voorlichting" worden Japansche troepen aan de Oost kust van Atjeh aan land gebracht sinds 24 December. Vooral in het gebied van Sigli bieden de Indonesiërs hevigen tegen stand. In deze Indonesische mededeeling wordt verder gezegd, dat zich in dit ge bied geen krijgsgevangenen of burger geïnterneerden bevinden, zoodat de con clusie voor de hand ligt, dat de Japansche troepen tegen de Indonesiërs in het veld worden gebracht. (U. P.). Dr. H. J. van Mook is Dinsdagmorgen voor een verblijf van twee dagen te Lon den aangekomen. Betrouwbare waarne mers aldaar, zoo schrijft Reuters diploma tieke correspondent, zijn van meening, dat het doel van Van Mook's bezoek is de Britsche regeering op de hoogte te stellen van de reactie van het Nederlandsche pariemem op de resultaten van de bespre kingen te Chequers. Nederlandsche offï- cieele kringen te Londen hebben catego risch verklaard, dat het communiqué, dat in de Engelsche hoofdstad is uitgegeven, nog steeds zijn waarde behouden heeft. Men is in Londen nog steeds niet te weten kunnen komen of, en zoo ja in hoeverre, de twee regeeringen overeenstemming hebben bereikt over het gebruik van Ne derlandsche troepen op Java. De toestand op Java. Batavia: Soldaten van de luchtlan dingsdivisie hebben een aantal kampongs doorzocht, maar er werden geen wapens aangetroffen. Buitenzorg: Aanval op een ver dachte wapenopslagplaats, waar vele kis ten met springstoffen, groote hoeveel heden schokbuizen, granaten en doozen met zwavel en salpeter werden ontdekt. S erna rang: Vliegveld door twee of drie kanonnen gebombardeerd. De gebie den, die aan. het vliegveld grenzen, wor den gezuiverd en een actie wordt onder nomen om de kanonnen ten Westen van de stad te veroveren. Soerabaja: De artillerie heeft een aantal Indonesiërs, die een Britsche stel ling hebben aangevallen, onder vuur ge nomen. Verder heeft een groep Indone siërs een stelling te Kletek aangevallen. Hun vuur werd beantwoord en zij trok ken terug. Bij een aanval op de „Deli ma- Vervoer van Amerikaansche goederen ook door niet-Amerikaansche schepen? In Washington hoopt men binnenkort een verzachting te krijgen van de bepalingen, volgens welke op crediet geleverde goede ren slechts door Amerikaansche schepen mo gen worden vervoerd. In alle leeningsover- eenkomsten op een na van de Ex- en Importbank was deze bepaling opgenomen. De kwestie wordt nu bes'udeeid door een groep ambtenaren met de bedoeling zoo spoedig mogelijk hierin verandering te bren gen. Wanneer de crediet goederen ook door. andere dan Amerikaansche schepen mogen worden getransporteerd Ss dit, vooral voor Nederland en Noorwegen, van groot belang. Noorwegen zou speciaal hierom bezwaar hebben gemaakt tegen het aangaan van een leeningsovereenkomst van 50 mlllioen dol lar. Dé Nederlandsche regeering heeft inder tijd ingestemd met de bepaling, hoewel Ne derlandsche scheepvaartkringen zich tegen deze clausule hadden verzet. Italiaansch Bandietendom De golf van gewelddaden, die thans Italië teistert, dreigt aan te zwellen tot een springvloed. Groote formaties mo dern bewapende bandieten maken het land onveilig en de Carabinieri hebben de han den vol, om zich de benden van het lijf te houden. Te Borgetto werd een slag van twee uur geleverd tusschen zes Carabi nieri en honderd gemotoriseerde bandie ten. welke laatsten zich tenslotte moesten terugtrekken Te Genua werd de gevan genis door de delinquenten overrompeld en zij bleken plotseling in het be^it te zijn van automatische wapens en handgrana ten. De Napoiitaansche bandiet Lamarca ge niet door zijn stoute slukjes van de laat ste weken een legendarischen roem. Vele I van zijn bendeleden zijn reeds door de carabinieri ingerekend. maar Lamarca heeft nu zelfs een „voorlichtingsdienst" in het leven geroepen. De regeering staat vrijwel machteloos tegenovér het "terroris me, dat^iwns hooglij viert. ::i de Abruz- zen, éteApéhijnen en op Sicilië. chine-fabriek" is gebleken, dat aldaar spe ren werden gemaakt. Voedselpositie verslechterd. De laatste maand is de voedselpositie op Java in belangrijke mate verslechterd. De feiten en cijfers uit Britsche, Neder landsche maar voor het meerendeel Indo nesische bronnen, bewijzen dit. doch de republlkeinsche „regeering" schijnt nog steeds blind voor deze werkelijkheid. De officieele prijs voor rijst is door de Repu- blikeinsche autoriteiten te Batavia vast gesteld op 12 Japansche cent per liter, hetgeen neerkomt op een verdubbeling van den vooroorlogschen prijs. Er is echter geen rijst te krijgen beneden een prijs van acht Japansche guldens. Kampongbewoners trachten nu rijst buiten de stad te koopen tegen'prijzen, die eenigszins lager zijn dan die van de stad. De voedselnood heeft een zwarten handel op groote schaal in het leven geroepen. Sjahrir in Batavia terug. Bij zijn terugkeer uit Djokjakarta in Batavia heeft Sjahrir aan Un. Press ver klaard, dat het doel van de reis van hem en enkele van zijn kabinetsleden naar Mïdden-Java hoofdzakelijk gelegen was in het voeren van besprekingen der détails van de Britsch-Indonesische overeenkomst betreffende het ontwapenen, concentree- ren en evacueeren der Japanners. Leden van den staf van het T.K.R. hebben aan de besprekingen deelgenomen. De T.K.R. te Buitenzorg heeft vijf Indo- Europeanen binnengebracht, die sedert eenigen tijd verdwenen waren. Bepaalde teekenen wijzen erop, dat de T.K.R. te Buitenzorg georganiseerd wordt in een meer gematigd lichaam, dat bej-eid zal zijn orde en rust te helpen herstellen. Ook Bandoeng is rustiger, zoodat het tijdstip waarna men niet meer in de open lucht mag verblijven, van 20.00 tot 22.00 uur verlaat kon worden. Tot gisteren zijn in Zuid-Bandoeng' 192 gijzelaars losgelaten. Een tweede trein met voorraden is onder bewaking van T.K.R.-leden uit Batavia te Buitenzorg aangekomen. Het woord is aan.... Mr. C. Bake: De kat is een merkwaar dig dier: zij is tevreden als zij het goed heeft. Principieele overeenstemming in China. Na een conferentie van den Amerikaan- schen ambassadeur in China en vertegen woordigers van de Centrale Chineesche regeering en de communisten is een ver klaring afgelegd, volgens welke het groot- stg gedeelte van de problemen een oplos sing heeft gevonden en enkele details nog aan nadere onderhandelingen onderwor pen moeten worden. Vandaag zal wederom geconfereerd worden, Uit de afgelegde verklaring wordt opge maakt, dat een spoedige verwezenlijking van dc behandelde vraagstukken: herstel van de spoorwegverbindingen en staking van de vijandelijkheden te verwachten is. Democratisch herstel in Roemenië. Minister-pres. Groza heeft het Roemeen- sche kabinet opgedragen de noodige maatre gelen te nemer, tol herstel van de vrijheid van drukpers, vergadering en godsdienst, zooals in de Conferentie van de Groote Drie was overeengekomen. Tevens heefi hij in zijn kwaliteit van min. van binnenl. zaken gelast, zoo spoedig mogelijk alge meene ver kiezingen- voor te bereiden. Voor het in werking treden van de verschillende demo cratische vrijheden ls nog geen datum vast gesteld. Dc nieuwe ministers zonder portefeuille, vertegenwoordigers der oppositiepartijen (do boeren en liberalen), hebben vrijwel een stemmig verklaard, dat zij in het kabinet zitting hadden om toe te zien op de vervul ling van de .garanties van de regeering-Groza, die te Moskou waren gegeven. Zij gaven te kennen geen verantwoordelijkheid te aan vaarden voor eenige andere regeeringsdaad en weigeren aan het feitelijke regeerings- werk deel te nemen, De eerste sinaasappelen zijn mei liet s.s. „Titus'" uit Jaffa in ons land aangekomen en zullen of) de ingeleverde bonnen worden gedistribueerd Niet minder dan 27315 kisten met deze vitaininerijke vruchten werden te Rotterdam g:elost. (I*.)' afzonderlijk ter verantwoording geroepen Tijdens de zitting f'an het Neurenberg- sche tribunaal is Von Ribbentrop's doop ceel gelicht. Maxwell Fyfe begon de zaak tegen een der grootste Nazi-profeten, die in hooge mate aansprakelijk Is voor het lijden van Europa, met een overzicht van zijn carrière, die als wijnkooper begon erv uitliep op een monsterproces. Von Ribbentrop's huis diende vóór 1933 meermalen als vergaderruimte voor Hitier en Von Papen. Uit Ciano's dagboek blijkt, dat hij tijdens een bezoek aan Von R-.b- benlrop heeft gevraagd: ,.Wcl, Ribbentr5p, wat wil je, de corridor of Danzig?" Het antwoord Was onverwacht en tee kent den persoon van den vroegeren men tor van Duitschland's buitenlandsche po litiek ten voeten uit: „Wij willen oorlog!" Inmiddels heeft zijn verdediger zich te ruggetrokken tengevolge verschil van meening over de t<? voeren verdediging. Seyss' laatste hoop. Betreffende zijn optreden in Oostenrijk heeft Seyss Inquart het tribunaal verzocht een zevental getuigen te dagvaarden, die alien aannemelijk moeten maken, dat deze verdachte het beste voor heeft gehad met de wereld en de mensehheid en vooral dat de Anschluss van Oostenrijk op volkomen wettige wijze geschied is. Om het tempo van het proces niet te zeer te laten terugloopen. heeft president Lawrence besloten, slechts een klein ge deelte van het bewijsmateriaal mondeling te laten voordragen en de rest schriftelijk te laten indienen. De zaak tegen Göring persoonlijk wordt een opeenhooping van belastend materiaal, zonder veel nieuws te brengen. Deze week zal ook Seyss ln quart apart behandeld worden, zoodat dan de Nederlandsche vertegenwoordiger te Neurenberg, de actieve baron Van Tuyll van Serooskerken. onzen duit in hét zakje zal kunnen doen. Gevaar voor „concurrentie" lijkt niet denkbeeldig te zijn, doordat dc Amerika nen en Franschen op Nederlandsch terrein komen en daardoor afbreuk doen aan het Nederlandsche deel van de aanklacht. Truman tracht staalstaking te voorkomen. Hoewel officieele mededeelingen nog ontbreken, acht men het in bevoegde Amerikaansche kringen waarschijnlijk, dat de staalprijs in de V S. verhoogd zal wor den als een preventief wapen tegen een dreigende staking in dc staalindustrie, welke haar terugslag in de gehele wereld zou hebben. De besprekingen tusschen Truman en de onderhavige personen zijn nog gaande.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1