IJmuider Courant Van villa tot cel Welk Beleid? Meer incidenten op Sumatra ööe Jaargang:, No. 38225 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Hoiitstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecroboom Donderdag 10 Januari 3946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal ƒ4.— HET volk begrijpt niets van het regee- ringsbeleid inzake de bijzondere rechtspleging. Het is voor de Pers niet mogelijk, het op dit gebied voor te lich ten. want zij begrijpt het ook niet. Daar om voel ik mij ertoe verplicht, aan te dringen op opheldering. Welke koers volgt men nu eigenlijk? Wie erover nadenkt, voelt tal van vragen rij zen. Toen een paar maanden geleden een directeur-generaal voor de bijzondere rechtspleging werd benoemd en een nieuwe regeling, die de machtsbevoegd heden beter vastlegde, werd ingevoerd, scheen verduidelijking in den toestand in te treden. Maar veel heeft het niet ge holpen. Er is geen helder algemeen be leid. En dat is in zaken van recht en rechtszekerheid toch in grooter mate ver- eischt dan op welk ander gebied ook. Ont breekt het, dan ontstaan onrust en onbe hagen. Men weet niet waar men aan toe- is. De onzekerheid leidt bovendien tot uitingen van ontevredenheid. Ik druk het nu maar zacht uit. Er zijn menschen, die zich ergeren omdat, de politieke gevange nen huns inziens niet hard genoeg aange pakt worden. Er zijn anderen, die zich bezorgd maken over onschuldigen die ge vangen zitten en over de wraakzuchtige houding van sommige lieden. Men vindt een derde groep, die wellicht de grootste is en een objectiever standpunt inneemt, tekortkomingen in beide richtingen waar neemt en zich bovendien afvraagt: waar moet dit alles eigenlijk op uitloopen? Noch in de groote lijn, noch in verschillende onderdeelen van het vraagstuk schijnt een plan te bestaan. Men merkt er althans niets van. Bestond het, dan zou het wel licht een Vijfjarenplan zijn en tenminste In discussie kunnen komen en tot redelijke afmetingen worden teruggebracht. Nu zien wij alleen maar een slepend, onzeker proces vol onbegrijpelijk uitstel en ver tragingen. En het baat niet meer dat een minister een rede afsteekt, waarin hij moeilijkheden opsomt en tekortkomingen met openhartigheid erkent. Die phase ligt mi wel achter ons. Wij vragen om een duidelijk omlijnd beleid. Dat rechtson zekerheid en bureaucratische misstanden soegegeven werden kon even bevredigen, omdat men eruit afleidde: „Wij zien het niet alleen, maar in Den Haag beseffen ze het ook. Dus zal er nu wel spoedig verandering en verbetering komen. Dus zullen de stoere, vastberaden figuren wel benoemd worden, die een „doorbraak" geliefd woord van dezen tijd tot stand brengen en met beslistheid een koers volgen, die ons allen duidelijk is." Maar toen men deze conclusies getrok ken had en er geen zichtbare verandering kwam, werd men onrustig en begon te twijfelen. Men twijfelt aan de zekerheid, waarmee beleid gevoerd wordt. En omdat het toch al op den onzekeren grondslag van Noodrecht rust, voelt men den toe stand als zeer onbehagelijk. Tal van vragen doen zich voor. Hoe staat het met de berechting der ergste gevallen? Slechts enkele zijn tot dusver aan de orde geweest. Waar blijven de zaken van de groote profiteurs? Hoe staat het met de toepassing, al dan niét, van de doodstraf? Ik behoor niet tot de voorstan ders van de doodstraf, maar de huidige 6ituatie, waarin de eenige definitief ter dood veroordeelde, Max Blokzijl, al sinds 5 December op een beslissing over zijn gratieverzoek wacht, kan niemand bevre digen. En wat is het plan ten aanzien van degenen die tot lange vrijheidsstraffen veroordeeld zijn en nog zullen worden? Tot welke conclusie is men gekomen in zake'de mogelijkheden van deportatie? Sr is meer. Wat beteekent toch het merkwaardig beleid met de tribunalen, die ten Zuiden van den Moerdijk in slak kengang bezig zijn met een onafzienbaar programma af te werken hoeveel jaar moet dat duren? en ten Noorden van den Moerdijk al maanden geleden be noemd maar nog zelfs niet met hun werk begonnen zijn? Ik zou meer vragen kunnen stellen. Er zou een reeks ingediend kunnen worden over de zuivering ten aanzien van perso nen, die niet gevangen zitten en' in vol komen onzekerheid over de toekomst ver- keeren. Dit belemmert het herstel en den arbeid. Maar ik zal mij hiertoe vandaag bepalen. Het blijve bij de groote vraag: Geef ons een lijn. een koers, een beleid. Maak het duidelijk! R. P. Belgisch parlement ontbonden Woensdag werd België's parlement ont bonden, toch nog tot verrassing van een aantal van zijn leden, want minister-presi dent V. d. Acker moest zijn besluit voor vrijwel leege banken voorlezen. Terwijl hij een uitvoerige verklaring gaf van het werk van zijn regeering van 12 Febr. 1945. kwamen diverse volksvertegen wcordigers eensgszins onthutst de zaai binnengedruppeld, om nog te hooien dat de verkiezingen op 17 Februari zijn vast gesteld. Een nader bericht meldt, dat het nieu we Belgische parlement op 8 Maart in eerste zitting bijeen zal komen. Op Sumatra en vooral in Atjeh nemen de incidenten in aantal toe. De toestand lijkt chaotisch. Men verneemt uit repu- blikeinsche bronnen, dat zware gevechten worden geleverd tusschen de Indonesiërs en de Japanneezen, die na eerst weg getrokken te zijn naar Atjeh trachten terug te keeren. Volgens dezelfde berichten hebben de „republikeinsche autoriteiten" op Suma tra een protest gericht tot het geallieerde hoofdkwartier te Medan en gevraagd om spoedige ontwapening van de Japannee zen. Ghurka's, bijgestaan door tanks, hebben hel gebied van het oude vliegveld bij Se- marang gezuiverd. Het tegenwoordige vliegveld is op 3 K.M. van daar gelegen. Bü het zien van de tanks zijn de Indone siërs in Westelijke richting gevlucht. Een andere operatie, gericht tegen stellingen, Westelijk van Semarang, vanwaar uit de Indonesiërs geschoten hebben, vindt voort gang. „Generaal-majoor" Soebardjo is be noemd tot opperbevelhebber. Te Soerabaja wordt het leven langzamerhand weer nor maal. maar er zijn teekenen. dat met de vredelievende burgers vëel ongewenschte elementen in de stad terugkeéren. Sjahrir aan het woord. Sjahrir heeft op een vraag naar zijn meening over de suggesties, door de repu blikeinsche „Independent" naar voren ge bracht. dat geen besprekingen kunnen plaats hebben, zonder dat eerst alle mili taire gerechtshoven door de Britten zijn overgenomen, geantwoord: „Ik heb geen adviezen van journalisten noodig". Over de a.s. besprekingen met dr. van Mook verklaarde Sjahrir. dat hij nooit zou instemmen met eenige regeling, zon der er van overtuigd te zijn, dat het ge- heele land daarmede accoord zou gaan. ,.Zou er in het land omtrent zulk een re geling verschil van meening bestaan" zoo zeide hij, „dan zou ik alle noodige slappen doen om te bereiken, dat de geheele be volking mij zal steunen. Als ik daarin niet slaag, zal ik aftreden". Vier mijnenvegers. be Nederlandsche marine-voorlichtings dienst deelt mede: De besprekingen tus schen de Nederlandsche marine en de Britsche Royal Navy inzake het overne- „Partij van den Arbeid" maakt program bekend De nieuwe volkspartij, die in voorberei ding is, heeft bij monde van den secreta ris van de studiecommissie haar partij program bekend maken. Zooals wij reeds vermeldden, zal de nieuwe partij den naam dragen: „Partij van den arbeid". Het program verwerpt de bestaande antithese tusschen de verschillende poli tieke groepen en wil allen vereenigen, die eenzelfde economisch, sociaal en politiek plan willen verwezenlijken. Het verzet( tegen de bestaande kapitalistische verhou dingen zal worden gebundeld, zulks op democratischen grondslag. De arbeid mOet worden een zedelijke factor van den eer sten rang en de staat moet fundeeren in het recht, afgescheiden van eenige kerke lijke geloofsbelijdenis. Om de nieuwe par tij reeds bij de aanstaande verkiezingen zoo sterk mogelijk te doen zijn, is er een voorloopig bestuur ingesteld, gevormd door personen uit alle groepen, die zich achter het program hebben geschaard. De thans fuseerende partijen en groepen zijn: De Ned. Volksbeweging, S.D.A.P.? Vrijz. Dem. Bond, Christ. Dem. Unie en een deel van de Christofoorgroep. men van vier mijnenvegers zijn thans in een vergevorderd stadium. De schepen be- hooren tot de „Bathursf'-klasse en zijn in 1940 en 1941 voor Britsche rekening in Australië gebouwd. De waterverplaatsing is 938 ton en de bewapening bestaat uit een batterij luchtdoelgeschut en een ka- noji van 4 inch. De bemanningen zullen 70 koppen groot zijn, die gerecruteerd worden uit werkloos marinepersoneel en vrijgelaten krijgsgevangenen. De Koningin heeft de volgende nieuwe namen voor de vier mijnenvegers goedgekeurd: „Terna- te", „Tidore", Ambon" en „Banda". Slechts technische kwesties Een officieel Nederlandsch woordvoer der te Londen heeft medegedeeld dat Van Mook slechts technische kwesties in zake de recente Engelsch-Nederlandsche overeenkomst over de toekomst van In donesië met de Engelsche regeering be spreekt. Hij zeide dat het communiqué van den 27sten December nog altijd van kracht is. Een woordvoerder van het Engelsche ministerie van biritenlandsche zaken zeide dat verschillende details der politiek die in de recente overeenkomst is neer gelegd, thans uitgewerkt worden. Nederland krijgt respijt De onderhandelingen over een fiscale overeenkomst Ver. StatenNederland zijn tot half Maart uitgesteld om de Neder landsche delegatie in de gelegenheid te stellen eerst haar werkzaamheden in ver band met de deblokkeering der Neder landsche saldi in de Ver. Staten te vol tooien en tevens om den Amerikaanschen deskundigen de mogelijkheid te geven de andere verdragen van dezen aard, die in behandeling zijn, te voltooien. Koning George geeft banket Te Londen heeft Z.M. koning George aan'de 51 gedelegeerden der vergadering van Vereen. Volken Woensdagavond een officieel banket aangeboden, gehouden in het oude paleis van St. James. In een wel komstrede tot de aanwezigen zeide de koning: „Het is U in handen gegeven, het geluk, van millioenen medemensehen en millioenen nakomelingen te maken of te breken. Gij zult de fundamenten moeten leggen voor een nieuwe wereld, waarin geen conflict, als waardoor onze wereld nog pas op de grens van algeheele ver nietiging is gebracht, meer mogelijk mag zijn". Mr. E. N. van Kieffens, de Nederland sche minister van Buitenlandsche zaken, zat aan de hoofdtafel. Het woord is aan.... Chamfort: Gij gelooft dat de kat u streelt? Neen, de kat streelt zich aan u. Een Krachtprestatie Gewonde Piloot kruipt 70 uur lang Dezer dagen stortte een Engelsch vlieg- tuig,- dat kort tevoren te Jurby, op het eiland Man, was opgestegen, in de bergen bij Laxey, op dat eiland, omlaag. VierWan de inzittenden, de Poolsche sergeant Bei- Ier, de Nederlandsche sergeant B. Commer en twee employés van een vliegtuigen- fabriek (Martin Hearns Ltd.) werden bij dit ongeluk gedood. De vijfde, de 26-jarige Engelsche piloot van het toestel Raymond Charles Jones, had een gebroken been en verscheidene andere "verwondingen. Et- was niemand te bekennen en de gewonde begon de berghelling omlaag te kruipen. Hij kroop zeventig uur lang, bijna drie et malen, eer hij een eenzame boerderij niet ver van het dorp Agneish bijna ^bereikt had. Toen sloeg de hofhond aan, de boerin kwam naar buiten en de hónd bracht haar naar den half-bewusteloozen man. Toen hij in staat was te vertellen wat gebeurd was, vroeg hij welke dag het was en be greep toen dat zijn verschrikkelijke tocht drie etmalen had geduurd. Daarop ver loor hij opnieuw het bewustzijn. Zijn klee ding was in flarden en zijn hoofd was vol schaafwonden tengevolge van den kruip- tocht. P. O. D.-rechercheurs in arrest. Naar wij vernemen zijn twee recher cheurs van den Velser P.O.D. en een employé van een bureau voor het beheer van onroerende goederen van N.S.E ts e.d., door marechaussee gearresteerd, verdacht van het plegen van onregelma tigheden. De Atlantis hedenmorgen in IJmuiden, Het s-s. „Atlantis" is hedenmorgen te ruim tien uur de middensluis te IJmui den binnengevaren met 700 passagiers aan boord. De belangstelling was ditmaal niet groot. Op de sluis gingen twee radiotelegra fisten aan boord om de passagiers in de gelegenheid te stellen aan familieleden een telegram te sturen. Ongeveer om kwart voor elf is het schip naar Amster dam- opgestoomd. Seyss Inquart te Neurenberg onder het mes In de Wcensche voorstad Dornbach staat een ruime en geriefelijke villa. Vroeger wapperde er de hatelijke hakenkruïsvlag en de Weeners gingen er met 'n stille ver- wensching aan voorbij. Seyss Inquart, de verrader van Oostenrijk, had er zijn ten ten opgeslagen. Nu de bordjes verhangen zijn, wordt het „palels" bewoond door een aantal, hoofdzakelijk Joodsche kinderen, dat aan de ellende van de concentratie kampen is ontkomen. Een brief van zijn vrouw en kinderen heeft Seyss rustiger gestemd; hij was de laatste weken uiterst nerveus. Zou hij Zwarte handelaren, die ondanks de lierluialde waarschuwingen der regeering hun onsociale prnotijkeu blijven voortzetten worden thans ge straft met een verblijf van tenmtaste drie maanden in liet strafkamp te Veenlmlzen. De „zwarte pieten" i* het strafkamp, waar ze de turf voor de verwarming dcr#£4onweu zelf ntuoten steken en vervoeren. (1*.) tijdens zijn schrikbewind over Nederland ooit gedacht hebben aan de vrouwen en kinderen, die in de hellekampen verkom merden, zou hij thans zich eenigszins kun nen verplaatsen in de gevoelens van de nabestaanden der tweehonderdduizend dooden, die als van den aardbodem zijn weggevaagd? Dr. Gustav Steinbauer, de Weensche advocaat, die de verdediging van Seyss Inquart op zich genomen heeft, beschouwt zijn cliënt als een zwakkeling, een gewil lig werktuig van booze machten. Het „werktuig" schuift de schuld van Neder lands ontberingen op de spoorwegstaking, de sabotage en de andere daden van ver zet. Hij zou voedsel in petto hebben gehou den. voor hongerend Nederland. De cfpcUy menten' zullen vermoedelijk een andere taal spreken. Reeds is uit Hitler's testa ment gebleken, dat Seyss tot het laatst het vertrouwen van den Rijkskanselier genoot. Dr. Laternser, de man, die in de bres zal springen voor den ex-„Rijkseommis- saris" wanneer Nederland zijn aanklacht zal indienen, heeft het Ncurcnbergscho tribunaal gevraagd, een aantal getuigen uit Nederland op tc roepen, ter ondersteu ning van zijn verdediging, maar tot nog toe heeft .de rechtbank er zijn goedkeu ring niet aan gehecht. Seyss' plannen met Nederland's mannen In Mei 1942 stelde Seyss Inquart een plan op, om Nederlanders in de omgeving van Libau tc werk tc stellen. 500.000 H.A. land moesten bewerkt worden en een even tueel surplus zou door de Duitsche regcc- rlng naar ons land worden opgezonden. Hitler was het in principe met' dit plan eens, maar wcnschte niet meer dan 1000 Nederlanders te koloniseeren. er mocht eens ,gen „Nederlandsche minderheid" in het dosten komenSeyss' plan was slechts een onderdeel van de Duitsche op zet. de vijandelijke volken over Europa „uit te smeren", hetgeen met ondergang gelijk stond.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1