IJmuider Courant Assemblée Volken der wereld bijeen Dr. H. J van Mook uit Engeland terug De poel der Duitsche misdaad 'Böe Jaargang, So. 18226 Bureaux: Kennemerlaan 154, XJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteurs- Robert Peerelioom Vrijdag 11 Januari 19IÖ Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4.— Afgevaardigden van tweeenvijftig landen zijn te Londen bijeengekomen om de eerste algemeene vergadering van de United Nations' Organisation, bij af korting aangeduid als U.N.O., te houden. Deze eerste Assemblée van den nieuwen Volkenbond zal minstens een week of vier, misschien wel zes, duren en zich met de organisatie van de nieuwe poging tot internationale samenwerking bezighouden. Het Handvest van San Francisco is .haar richtsnoer en bij haar aanvang kan zij alle kwesties in behandeling nemen, die daaronder vallen. Maar het behoort tot de taak van de eerste Assemblée. den veelbesproken Veiligheidsraad te benoe men, die volgens het Handvest moet wor den ingesteld. En zoodra dat geschied is moet zij een aantal zaken, die tot de be voegdheid van dezen Raad behooren, ver der aan hem over laten. De Assemblée zal zich verder tot het doen van uitspraken moeten bepalen en men hoopt dat haar beslissingen groot gezag in de wereld zul len doen gelden, zoodanig gezag, dat geen land het zal wagen ze te trotseeren. Haar uitspraken zullen geen aanvaarding met algemeene stemmen vereischen. zooals vroeger bij den Volkenbond het geval was en dit is ongetwijfeld een vooruitgang, want door dien eisch werd indertijd de besluitkracht van den Volkenbond zwaar geremd. Door te beslissen bij een meer derheid van stemmen, waarbij tevens de tegenstemmers gebonden zijn aan het be sluit der vergadering, kan men veel meer ondernemen en wordt niet door het gevaar van verstarring bedreigd. Erkend moet worden, dat dit slechts een toelichting op geschreven bepalingen is en dat tenslotte in de practijk zal moe ten blijken wat ervan terecht komt. Het heil der menschheid kan niet door Pacten of Handvesten verzekerd worden, evenmin als het heil van volken door politieke par tijprogramma's. Het Handvest vormt slechts een raam van bepalingen, waarbij sancties tegen mogelijke overtreders zijn vastgesteld en het is de vraag hoe de regeeringen, die het hanteeren moeten, ermee zullen omgaan. Critiek op het Hand vest heeft trouwens geenszins ontbroken en zij geldt vooral de oppermachtige po sitie van vijf mogendheden in den Veilig heidsraad en het veto-recht, aan de mach tigen toegekend. Maar bovendien is van vele zijden reeds de meening tot uiting gekomen dat men verder zal moeten gaan dan deze organisatie, hetgeen krachtig tot uiting is gekomen in het pleidooi van den Engelscher, minister van Buitenlandsche Zaken Bevin voor een wereldparlement De U.N.O. schijnt bij haar optreden al door de ontwikkeling der wereldgebeur tenissen achterhaald te zijn, hetgeen voor al te verklaren is uit -het effect van de uitvinding der atoombom. Dat is een groot verschil met het optreden van den Vol kenbond in 1919, onder idealistischer vlag en idealistischer naam. Er was toen ook veel critiek en veel scepticisme, maar men voelde toch dat voor het eerst in wereldhistorie een groote nieuwe onder neming beproefd werd. De U.N.O. is geen groote vernieuwing en haar voornaamste aanbeveling is eigenlijk, in vergelijking met den Volkenbond, dat ditmaal alle machtigen van het oogenblik deelnemen. In 1919 onttrok Amerika zich. Terwijl samenwerking van éenenvijftig landen wordt beoogd, en schoone rede voeringen van den Koning van Engeland, den Columbiaan Zuleta (die de Assemblée bij haar opening presideerde) en den En- gelschen premier Attlee de U.N.O. in leiden, is de wereld vol machtsbereke ning betreffende de positie der groote mogendheden. Men is druk bezig met het echeppen van tegenwicht en evenwicht. Vie deze feiten, waarover deze week nog op deze plaats geschreven is, rele veert schrijft niet bepaald een feestarti kel bij de opening van de Assemblée der U.N.O. Maar het heeft geen zin de zaken mooier voor te stellen dan ze zijn. Het blijft trouwens waarheid dat deze As semblée een hoogst belangrijke gebeur tenis is, dat zij den vorm van organisatie vertegenwoordigt, dien men tot dusver bereikt heeft en dat men er zijn hoop op kan vestigen als een uitgangspunt voor meer en beter. Hoe in de practijk een op rechte samenwerking tusschen het kapi talistische Amerika en het anti-kapitalis tische Rusland zal kunnen ontstaan is een der raadselen van de toekomst. Hoe het op den duur met Europa moet gaan is een niet minder groot raadsel. In een waarlijk internationale samenwerking zullen toch in de toekomst niet alleen de vroegere vijanden maar ook de Span jaarden opgenomen moeten worden. Het Spanje van Franco staat er nu ook bui ten en terecht heeft men dezer dagen opgemerkt, dat een grooter aantal Euro peanen niet in de U.N.O. vertegenwoor digd is dan het totaal der bevolking van de Vereenigde Staten (140 millioen). Dat kan natuurlijk niet anders. Maar het toont mede aan. hoezeer wij nog aan het eerste begin van een internationalen op bouw staan, die op dit oogenblik nog slechts bestaatin een Handvest. R. P. Ondergrondsch Nazi-verzet broeit in Berlijn. Steeds meer pamfletten worden ge vonden met de woorden „Het nationaal- soclalisme slaapt niet". De verspreiders zijn onvindbaar. Een Duitsche politie-autoriteit was van meening, dat de Amerikaansche contra-spionnagedlenst niet opgewassen is tegen de taak om den strijd tegen het zich snel uitbreidende verzet aan te binden (U.P.) .Keuze tusschen leven en dood De eerste algemeene vergadering van de organisatie der Vereenigde Volken (UNO) is Donderdagmiddag om vyf uur in de groote zaal van de Central Hall van West minster te Londen geopend, op denzelfden dag, dat voor 26 jaar in Genève de Vol kenbond voor de eerste maal bijeenkwam. Het was een historisch oogenblik, toen dr. A. Zuleta. voorzitter van de voorbe reidende commissie en gedelegeerde voor Columbia, zich van zyn rooden zetel ver hief en de tweede groote poging van de wereld tot het waarborgen van een du- renden vrede inleidde. Hierna voerde Att lee het woord, waarop men overging- tot het kiezen van een voorzitter. Gekozen werd de Belgische minister van Buiten landsche zaken Paul Spaak, die 28 stem men op zich vereenigde tegen 23 stemmen voor den door de Sovjet-Unie voorgestel den candidaat. Spaaks Noorschen collega Trygve Lie. De Nederlandsche delegatie onder lei ding van mr. van Kleffens had haar plaats links van den voorzitterszetel ingenomen. Aan dezelfde tafel zaten de vertegenwoor digers van Mexico en Luxemburg, daar vóór de afgevaardigden van Denemarken, de Dominicaansche republiek en Equador en erachter die van Nieuw-Zeeland en Nicaragua. In de speciale afdeeling ter rechterzijde bevonden zich diplomaten, staatslieden, generaals, admiraals, rech ters en geleerden. In het midden van de galerij zaten 428 journalisten, die in wel 20 verschillende talen verslagen maakten. Toen dr. Zuleta de voorzittershamer op hief, was het in de zaal volkomen stil. Alleen het ritselen van papieren op de perstribune werd gehoord. Openingsrede van dr. Zuleta. „Vastbesloten om de volgende genera ties van den vloek van den oorlog, die tweemaal in den tijd van ons leven onuit sprekelijke ellende aan het menschdom heeft toegebracht, te verlossen en vervuld van onschokbaar geloof in vrijheid en rechtvaardigheid, zijn wij samengekomen in de Britsche hoofdstad, om de algemee ne vergadering van de Vereenigde Volken te stichten en een oprecht en waarachtig begin te maken met het uitvoeren van het Handvest van San Francisco." „In deze vergadering, waar men de uit drukking „gemeenteraad van de wereld" voor kan gebruiken, zullen de kleinere mogendheden in de gelegenheid zijn jaar in jaar uit hun stemmen te laten hooren in een even vrye en democratische atmos feer als die te San Francisco en Londen. Wj| zullen echter niet uit het oog verlie zen. dat het gewicht, dat hun stem zal hebben en de invloed, welke zij zullen uitoefenen, minder van de voorwaarden van het Handvest en van de functies en plichten van de algemeene vergadering zal afhangen, dan wel van wijsheid, oor- deel, geest van samenwerking en gevoel j voor rechtvaardigheid, waardoor deze zal j worden geleid en geïnspireerd." Welkomstrede van Attlee. „Wy zyn ons bewust", zeide Attlee, „dal wellicht als nooit tevoren de menschheid voor de keuze wordt gesteld. Twee keer in mijn generatie heeft de oorlog ongeken de ellende over de menschheid gebracht. Indien er een derde wereldoorlog zou uit barsten. zou de lange opwaartsche weg der beschaving waarschijnlijk voor gene raties tot stilstand komen en zou het werk van ontelbare mannen en vrouwen voor eeuwen lang ongedaan worden gemaakt. De preambule van het Handvest der Ver eenigde Volken geeft op schitterende wijze de idealen aan, waarvoor mannen en vrou wen in den jongsten oorlog hun leven hebben gegeven. Het geven van toestem ming tot beginselen is echter gemakkelijk, doch het omzetten in daden, het verwe zenlijken. van een ideaal, is echter zeer moeilijk. Wijzend op de ontwikkeling van de vernielingswapens, welke culmineerde in de ontdekking van de atoombom, ver klaarde Attlee. dat de komst van de atoombom slechts de laatste van een groot aantal waarschuwingen beteekende voor de menschheid, dat, tenzij de krachten der vernietiging onder controle kunnen wor den gebracht, een ontzettende ruïne en een vrijwel volledige wegvaging het lot zou worden van de meeste hoogbeschaaf de deelen van de menschheid. „Ik ver welkom daarom de beslissing om het ge- heele probleem van de controle op de atoomenergie over te dragen aan een commissie van de U.N.O. „Thans rust^>p de volken der aarde door bemiddeling van hun vertegenwoordigers de taak, hun keuze te maken tusschen leven en dood." Hef woord is aan.... De grootste opmerker en diepste denker is altijd de zachtmoedigste rechter. De tram Haarlem—Leiden Eind van deze maaiul nog de lialfuursdieust Wij hebben reeds medegedeeld dat er binnenkort op de lijn HaarlemLeiden door de N.Z.H. een halfuursdienst zal worden ingevoerd. Nader is te melden, dat de verwachting is. dat het herstelwerk aan de brug te Oegstgeest aan het eind van deze maand gereed komt. Reeds den dag daarop begint de N.Z.H. met Óen halfuursdienst. Weerbericht Geldig tot Zaterdagavond. Veranderlijk weer. Aanvankelijk krachtige, lijdelijk stormachtige Zuid-Wesielijke wind. Ge heel bewolkt met nu en dan eenige regen. Zeer zacht voor den tijd van het jaar. Later afnemende en naar West ruimende wind. brekende bewolking en eenige da ling van temperatuur. Dr. van Mook is weer uit Londen naar ons land vertrokken, twee dagen eerder dan verwacht werd. In officicele Neder landsche kringen zeide men. dat hij zyn besprekingen met de Britsche autoriteiten over de uitvoering van de Nederlandsch- Engelsche overeenkomst van 28 December heeft voltooid. De luit. gouv. gen. heeft den Nederlandschen ambassadeur instruc ties gegeven over de verdere procedure en techniek inzake het uitvoeren van de overeenkomst. Naar verluidt zal dr. van Mook de besprekingen in den Haag voort zetten. Verder verluidt dat het hoogst on waarschijnlijk is dat de Nederlandsche de legatie voor de U.N.O. de Indonesische kwestie op de algemeene vergadering der Een groot auiiUti locomotieven is dezer dagen uit Dultsclilund teruggekomen. Zy Staan thans ot> het emplacement te Den Haag, wachtend op restauratie. „Er zit schot in", zeggen de Spoorwegen. (P.) U.N.O. te berde zal brengen, er gaan ech ter tot dusverre onbevestigde geruchten dat een andere, niet by name genoemde, natie zulks zou doen. Besprekingen tusschen de Nederlandsche en de Britsche marine inzake de over dracht van vier mijnvegers van de Bathurst klasse die in Australië gebouwd zijn, zijn voltooid. De schepen zullen be mand worden met bevrijde Nederlandsche geïnterneerde burgers en krijgsgevangenen en zullen genoemd worden: Ternate, Ti- dore, Ambon en Banda. Te Soerabaja zijn nieuwe Britsche troe pen aan land gegaan. De regens hebben de Britten gedwongen zich op enkele pun ten van den sector rond deze stad terug te trekken. Uit Midden-Java, in het bijzonder te Semarang, worden nieuwe botsingen ge meld. De verliezen waren aan beide zij den laag. (U.P.) Ook gen.-maj. van Straaten vraagt ontslag. Generaal-majoor N. L. W. van Straaten van het K.N.I.L. heeft ontslag uit den mi litairen dienst gevraagd. In een interview heeft hij geweigerd de redenen hiervan op te geven, maar hij heeft er den nadruk op gelegd, dat zijn ontslagaanvrage in <<een verband stond tot de mogelijkheid dat een jongere officier tot commandant van het K.N.I.L. zou worden benoemd. Gen.-maj. van Straaten bracht als zijn meening naar voren, dat de autoriteiten geheel vrij moeten zijn den juisten man op de juiste plaats te benoemen, zonder •lat dit automatisch tot het ontslag van al de oudere officieren moest voeren. In het officieele communiqué, dat heden 'e Batavia is uitgegeven, wordt gemeld, lat daar men vermoedens heeft, dat on- gewenschte elementen zich voor leden van de T.K.R. uitgeven, alle gewapende leden van de T.K.R. te Buitenzorg zijn gecon centreerd en ontwapend. De commandant- van de T.K R. heeft hen medegedeeld, dat er geen wapens zouden worden terugge geven. totdat de brigadecommandant over tuigd was van de integriteit der T.K.R.- leden. Frank, Streicher en Schacht op het matje Hans Frank, voormalig gouverneur- generaal van bezet Polen, Schacht, de economische „Tsaar van Duitschland", zooals de openbare aanklager te Neuren berg hem teekende en Julius Streicher, voornaamste aanstichter van den grootsten massamoord aller tyden zijn tijdens de zitting van Donderdag in hun volle mis dadigheid getoond door het openbaren van een groot aantal documenten. Frank had het zijn aanklagers al bij zonder gemakkelijk gemaakt door net achterlaten van een dagboek, en een ge schrift, waarin hij bekende, verantwoor delijk te zijn voor alle gruwelen in Polen. Het lijkt haast of Frank's geest niet in misdadigheid onderdoet voor dien van Himmler, de volbloed sadist, wanneer men de triomfantelijke toon hoort, waar op de Gouverneur zich beroemt op zijn heldenfeiten in het vertrapte Polen. Streicher, de weerzinwekkende satelliet van Himmler, kreeg gisteren een derge lijke stapel bewijsmateriaal voor zijn voe ten geworpen, dat zijn verantwoordelijk heid voor het lijden van mülioenen met steeds beklemmender zekerheid kon wor den vastgesteld. Hij was de geestelijke vader van de Himmlers en de Kalten- brunners. die in Duitschland konden op staan, hij was de mentor van de Joden vervolgingen, hij was de bewuste vergif tiger van de jeugd met zijn ergerlijke pro paganda in den vorm van kinderprenten boeken en het beruchte blad „Stürmer". En zelfs is hij geenszins onder den indruk van zijn wandaden, hij grijnst opgewekt tegen zijn medebeklaagden, die hem nu schuwen als de pest Duitschlands economische goochelaar Aan het einde van de zitting van Don derdag kwam de zaak tegen Schacht aan de orde en ook hier was de hoeveelheid bewijsmateriaal verbijsterend. Hij leidde, eerst in het geheim, later in het volle dag licht, de verderfelijke Nazi-economie. Al hoewel Schacht niet beticht wordt van misdaden tegen de menschheid, dragen zijn schouders een enorme verantwoor delijkheid voor het „welslagen" van het Nazi-dom. Vandaag zal de aanklacht tegen Schacht verder behandeld worden. Mussert was medeplichtig Uit Neurenberg wordt gemeld dat Mus sert op 11 Juli 1944 te Krakau een inter nationaal anti-Joodsch congres wilde bij wonen, dat op bevel van Hitler tc Krakau gehouden zou worden. Toen Rosenberg een bezoek aan Nederland bracht, noodig- de hy den „leider" persoonlijk uit. De in vasie van den 6en Juni verijdelde echter de plannen en bovendien was op dat tijd stip reeds 80% van de Joden in de bezette gebieden den dood in gejaagd. Haarlemsche tram gaat avonds rijden Maar niet voor Februari Naar wij vernemen bestaat bij de N.Z.H. het pian in den loop van Februari ook 's avonds te gaan rijden. Nadere bijzonderheden worden over eenige dagen bekend gemaakt Deze tijding zal ongetwijfeld door de bewoners van Haarlem en omgeving met vreugde begroet worden. AUDlëNTIE COMMISSARIS DER KONINGIN De Commissaris der Koningin dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. is verhinderd Donderdag 17 Jan. a,s. audiëntie te houden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1