IJmuider Courant SjahtiT Nota over Indisch Regeeringsbeleid doet nieuw beroep op Ver. Naties Seyss ziet laatste kans SOe Jaar&aag Wo. 18SM Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Or. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad 3>irecteur-Hoofdred acton rRobert Peereboom Dinsdag 15 Januari 1046 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4.— Voortschrijdende consolidatie in Buitengewesten Kft algeraeene beeid van den toestand in ludië, zooals dat op 11 en 21 Dec. is geschetst, is tot op heden niet beslissend gewijzigd, -aldus deelt minister Logemann in de Tweede Kamer mede. Van de gun stiger elementen vallen vooral te melden de voortschrijdende consolidatie, vooral in hei Oostelijk deel van den Archipel, en de verandering, welke sinds 24 Dec. is in getreden te Batavia, waar de eerste maat regelen ten uitvoer zijn gelegd, die moe ten leiden tot een meer afdoende bevei liging en betere verzorging van het bur gerlijk leven in West-Java met zijn groote concentraties „Rapwi".Een slechter worden van den toestand zou zijn af te leiden uit de schaarsche berichten, welke over de Oostkust van Sumatra worden verkregen. De gunstiger aspecten in de Groote Oost zijn vooral belangwekkend omdat zij een perspectief openen. Het is nog geenszins zoo. dat de moeilijkheden in die gebieden als grootendeels overwonnen kunnen wor den beschouwd. Het herstel van het eco nomisch leven wacht vooral op geregel- den aanvoer van consumptiegoederen en op de onmisbare verkeersmiddelen. Het verblijdende verschijnsel van de Groote Oost is.echter, dat daar op groote schaai een nieuwe geest en een nieuwe vorm van samenwerking tusschen Neder landers en Indonesiërs in de praktijk op de proef wordt gesteld en blijkt te slagen. Een aanwijzing van het teruggekeerd vertrouwen ligt in het feit, dat de bevol king vlot medewerkt aan de muntzuive ring. De op 27 December 1945 ingezette actie van grooteren omvang te Batavia, voor afgegaan door een proclamatie van den Britschen bevelhebber, heeft tot doei, in een ruimer rayon geordende toestanden te herstellen. Met nadruk kan worden vastgesteld, dat de overgroote meerder heid der Indonesische bevolking dit orde herstel met vreugde heeft begroet. Het inheemsche personeel der openbare be drijven is zonder onderbreking aan het werk gebleven, dat van particulieren dorst zich van lieverlede weer tc melden en te beginnen, de geheele stad vertoonde al spoedig een meer normaal beeld. Naarmate dit alles doorwerkt en het vertrouwen in de bestendigheid van den verbeterden toestand zich vestigt, zal ook een vrüe openbare meening zich kunnen gaan demonstreeren en aan den staatkun digen toestand een zuiverder uitdrukking kunnen geven. Soortgelijke verschijnselen hebben zich voorgedaan te Soerabaja, waar blijkbaar 4e rust weerkeert. Omtrent de overige streken van Java kan nog geen verbetering van den alge- meenen toestand worden gemeld. Te Ban doeng, Buitenzorg en Semarang blijft de situatie precair, terwijl van de noord kust, in het bijzonder over Cheribon, Pe- kalongan en Tegal, de berichten over al gemeen e desorganisatie bevestiging von den. De nationalistische verhoudingen Nauwer contact lijkt gegroeid tusschen de nationalistische leiders te Batavia en hen die in de centra van Midden-Java hun Invloed uitoefenden. Daarmede gepaard gaat een beïnvloeding van de groep rond Sjahrir en de Tentara Kaamanan Rakjat (het Indon. volksleger), alsmede een split sing tusschen deze zeer geregelde forma ties en ongeregelde benden c.q. roovers. Voor het beraad over het staatkundig hervormingsbeleid is de luit. gouv.-gen. naar Nedc-rland gekomen. De regeering ziel met voldoening op deze zeer vrucht bare overleggingen terug. Zij hoopt, dat de omstandigheden zullen toelaten met 6poed de besprekingen met Indonesische leiders weer op te vatten en vertrouwt, dat deze in dat geval tot de concrete be reidheid hunnerzijds om samen te werken binnen hel staatsverband zullen voeren. Deze nota biedt niet de geëigende ge legenheid om passende uitdrukking te geven aan de voldoening, welke de .regee ring gevoelt over de gebleken harmonie met de inzichten en de voornemens van <ie Britsche regeering, op de punten, welke het communiqué vermeldt. Voldoende zij erop te wijzen, zooals moge blijken uit het geen tevoren is medegedeeld, dat bij ver wezenlijking van die voornemens op goe de gronden mag worden verwacht, dat een gunstiger atmosfeer zal worden ge schapen voor de vrije meeningsvorming aan Indonesische zijde, voor de bevorde ring van overleg en overeenstemming met representatieve voormannen der nationa listische beweging en tenslotte voor een vreedzame oplossing van het Indonesische vraagstuk. De militaire en burgerlijke mutaties De regeering merkt op, dat verschillen de motieven tot mutaties in hoogc bur gerlijke en militaire ambten dringen. In het eene geval moest worden geoordeeld, dat de betrokkene physiek of psychisch niet meer tegen de in de huidige omstan digheden zoo sterk verzwaarde eischen van het ambt was opgewassen. In een an dere groep van gevallen was de aanleiding dat de betrokkenen ongenegen of onge schikt bicken om onder die veranderde omstandigheden te blijven werken. Onder deze groepen bevinden zich uiterst verdienstelijke ambtenaren, aan wier toewijding en karakter, betoond zoo wel vóór den oorlog als daarin en daarna in gevangenschap, Indië blijvend verplicht is. Nochtans laat het zich begrijpen, dat bij de breuk, die in alle sociale verhou dingen is ontstaan, voor velen de arbeid onder de nieuwe toestanden een grooter aanpassing zou vergen dan juist van ge rijpte persoonlijkheden mag worden ver wacht of geëischt. Tenslotte is in het bijzonder in het leger een verjonging van het officierscorps om meer dan één reden gewenscht gebleken. Geïnterneerden. Er zijn op Java nog verscheidene groe pen geïnterneerden, tot een totaal van naar raming 13.000 omtrent wier lot wei nig bekend is. Uit Malang, Jogjakarta en Soerakarta wordt bericht, dat men voor de levens der daar aanwezigen niet zou behoeven te vreezen. Ernstige ongerust heid heeft grond ten aanzien van die stre ken, waar anarchie heerscht, zooals Ban tam en de streek tusschen Cheribon en Semarang. Ruim 7000 personen zijn in Nederland aangekomen. Sjahrir heeft opnieuw een beroep ge daan op de Vereenigde Naties. „Wij wil len", aldus zeide hij. „dr. van Mook be schouwen- en ontvangen als den voor- naamsten afgevaardigde van een vreemde, doch welbekende mogendheid om, naar wij hopen, op de vriendschappelijkste wijze besprekingen te voeren over de Ne- derlandsche belangen en het Nederland- sche standpunt." Verder verklaarde hij: „Geen definitieve oplossing van onze hui dige problemen kan in de gegeven om standigheden tot stand komen zonder overeenstemming tusschen de Vereenigde Naties en ons, althans tusschen de voor naamste mogendheden van deze wereld organisatie met name de Ver. Staten en Gr. Brittannië en ons en andere be langhebbende partijen". In een persconferentie heeft Sjahrir nog verklaard: Over de Londensche bespre kingen tusschen Engelschen en Nederlan ders is reeds veel gezegd, doch een leder moet duidelijk weten, dat wij Indonesiërs niet veel acht kunnen slaan op beslissin gen over ons, die buiten ons om genomen zijn. Wij hebben onze onafhankelijkheid uitgeroepen en wij beschouwen onze re publiek als de getrouwe uitdrukking van den wil van ons volk. Wij kunnen geen overeenkomst over de positie van ons land als voor ons bindend beschouwen, tenzij wij zelf aan het opstellen daarvan actief deel hebben genomen. Merdeka steunt Sjahrirs politiek. Een artikel in de „Merdeka" van 12 Januari heeft in Batavia algemeen de aan dacht getrokken. „Wij moeten", aldus het blad, „de politiek van Sjahrir steunen. Wij dienen een sterke eenheid te vormen, Mr. Dr. K. 3. Frederiks De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, overeenkomstig het advies van de zuiveringscommissie (voorzitter prof. mr. Paul Scholten) eervol ontslag met wacht geld toegekend aan mr. dr. K. J. Frede riks. oud-secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken. De minister heeft overwogen, dat uit een ter zake ingesteld onderzoek, mede naar het oordeel van vorengenoemde commissie, is gebleken, dat mr. Frederiks, hoewel aan zijn trouw aan de Koningin en het vader land niet valt te twijfelen en hij inderdaad door zijn aanblijven ook veel leed en schade heeft weten te voorkomen, niette min.door te veel toegeven aan de eischen van den bezetter en het verleenen van medewerking, waar een stellige weige ring op haar plaats ware geweest, een verslappenden invloed uitoefende op den weerstand tegen den vijand en hij het vertrouwen verloor van hen, die zich on voorwaardelijk en principieel tegen den bezetter en alle door deze gepropageerde beginselen te weer stelde. niet terwille van anderen en allerminst terwille van een minister-president Sjahrir, maar voor eigen volk en land. Indien wij slechts beseffen, dat wij ons eensgezind om onze nationale regeering moeten scharen, is onze tegenstander ge makkelijk te overwinnen. Maar we moe ten tevens beseffen dat hij zijn krachten kan herstellen door verwarring en ver deeldheid in onze gelederen te stichten". Niet-Nederlandsche kringen in Batavia beschouwen deze publicatie als een nieuwe vingerwijzing voor de groeiende kloof tusschen Djokjakarta en Batavia. De republikeinen willen Sjahrir blijkbaar gebruiken naar zijn waarde of, liever gezegd: naar het vertrouwen, dat hij bij de Nederlanders geniet. Deze niet-Neder- landsche kringen zijn van meening, dat het artikel een „zeer nuttige bron van Inlichtingen is, die nog des te meer waar de hebben, omdat zij vóór de hervatting van de besprekingen met de republikei nen bekend zijn geworden". Dakota-vliegtuig vermist. Een Dakota-vliegtuig, dat Maandag van Bandoeng naar Batavia is vertrokken met een hoeveelheid Rapwi-bagage. maar zon der passagiers, is niet in Batavia aange komen. Het woord is aan. Barbey d'A u r e v i 11 y: Welk een droefheid ligt er in het missenen in het bereiken van een doel. De U.N.O. en Nederland Minister-president Schermerhorn is Maandagmorgen, juist voor den aanvang van de zitting der UNO-vergadering, bij de Central Hall te Londen gearriveerd. Hij werd vergezeld door min. van Kleffens en prof. Gerbrandy. Terstond na zijn aankomst had de mi nister-president in de Hall een informatief onderhoud met Stettinius van de Ameri- kaansche en Hoo van de Chineesche af vaardiging. De voorzitter van de vergadering, d® heer Paul Spaak, heeft officieel medege deeld, dat prof. Schermerhorn hedenmid dag de vergadering zal toespreken. Waarom de Sovjets tegenstemden. In de New York Times schrijft „Perti- nax", die voor een Amerikaansche dag bladcombinatie werkt, uit Londen, dat de heer Gromyko instructies had om te op- poneeren tegen de verkiezing van Neder land in den Veiligheidsraad. Naar Rus sisch oordeel houdt Grool-Brittannië Ne derland in de holte van zijn hand met be trekking tol de onafhankelijkheidsbewe ging, die in Nederlandsch-lndie is uitge broken. Henri Pielage 80 jaar Bovenstaande naam roept bij vele muziek minnaars de herinnering wakker aan een tijdperk, dat afgesloten schijnt: dat der zang wedstrijden. Er zijn er vele geweest, ware zang-festijnen en de „gevreesde" en de „ge vierde" was Henri Pielage. Als hij er wal met zijn koren (hij dirigeerde o.a. het veel geroemde „Onder Ons", mannenkoien Cae- cilia. Zanggenot en Haarl. Gem. Koor), dan kon men van zeer goede kunst-uiting, van waren wedstrijd verzekerd zijn. Zijn staat van dienst op dit gebied der zangkunst ver meldt tallooze tweede, eerste en eere-prijzen. Ook de vele concerten met deze vereonigin- gen werden door de critiek met eere ge noemd. Ook als kerk-musleus heeft hij zeer groote verdiensten, als dirigent èn als organist. Zijn paedagogischc kwaliteiten toonde hij in talrijke leerlingen, die het tot groote hoogte brachten. Op Vrijdag 18 Januari a.s., viert hij zijn tachtigsten geboortedag. Zijn adres is Olleslagerslaan 1. Haarlem. De diabolische Rijksdagbrand Naar uit Neurenberg gemeld wordt, heeft Seyss Inquart het tribunaal verzocht hem een aantal Nederlandsche getuigen a décharge toe te staan. Onder de personen, die volgens den vroegeren „rykscommis- saris" het meest competent zijn verklarin gen te zijnen gunste te verstrekken, be vinden zich dr. Hirschfeld, tijdens de be zetting secretaris-generaal van de depar tementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vls- scherjj; prof. Van Dam, voormalig secr.- generaal van het departement van Opvoe ding. Wetenschap en Kuituurbescherming; mr. Woltersom. voorzitter van den raad voor het bedrijfsleven en dr. B. Hannema. vroeger directeur van het museum Boy- mans in Rotterdam. Dönitz misdaden op de Oceanen De nieuwe week is begonnen met een serie documenten over de praktijken, die Duitschland aanhing bij zijn oorlogvoering ter zee. De vertegenwoordiger van deze handelwijzen is de vroegere admiraal Dö nitz. Tezamen met Hitier gaf hij den duik- Het Nederlandsche tankschip „Cadila", dat tijdens den oorlog in Enge* land omgebouwd was tot vliegdekschlp. wordt op de werf van Wilton- Fcijenoord to Rotterdam in zijn oorsproukolijkon staat teruggebracht. (I'.) bootcommandanten het bevel, alle beman ningen van vernietigde geallieerde sche pen, die hulpeloos op zee ronddreven, den dood in te jagen. Niet alleen in de directe oorlogvoering had Dönitz zijn verderfe lijke hand. maar ook de agressies tegen Noorwegen en Denemarken komen groo tendeels voor zijn rekening. De aanklager noemde dezen man met zijn harde, ver trokken gelaat, een der fanatiekste volge lingen van Hitler, die de Duitsche marine met Nazi-ideologieën bevuilde en het in ternationale recht met voeten trad. De Rijksdagbrand in het brandpunt Naar thans openbaar is geworden uit een brief van een mede-provocateur en assistent bij de enscèneering van den Rijksdagbrand in 1933 aan president Hin denburg, is deze geruchtmakende affaire indertijd door de ftazi's op touw gezet, om zich een excuus te verschaffen voor de terreur tegen de democratische machten, en de werkende klassen van Duitschland. De brand werd gesticht door twee groe- pèn personen onder leiding van Heines en een zekeren Ernst. Er werd voor ge zorgd, dat v. d. Lubbe in het Rijksdag- gebouw achterbleef met compromittee- rende papieren in zijn zak. Rohm. een S.S.-leider, die den briefschrijver in zijn dienst had, had v. d. Lubbe tot medewer king weten te verleiden, door hem te be loven, hem na een paar maanden gevange nisstraf naar Amerika te zullen zenden. Eén van de voornaamste motieven van deze gigantische misdaad was het kunst matig verwekken van een gunstige stemming voor de verkiezingen, die vlak na het gebeurde in het Rijksdaggebouw zouden plaats hebben. Als het volk zicli liet misleiden door de propagandatruc, zou een welkome voedingsbodem voor het Nazi-vergif geschapen zijn. De brief schrijver verklaart aan het 6lot van zijn epistel, dat hij de laatste wil van zijn su perieur Röhm uitvoerde, n.l. de openba ring van het ware karakter van Hitier en consorten. Weerbericht Geldig tot Woensdagavond. Hedennacht in de kuststrook lichte, in de overige dee- Jen ces lands matige vorst. In den och tend plaatselijk nevelig. Later op den dag op de meeste plaatsen zonnig weer met temperatuur, die In den loop van den dag tot het vriespunt stijgt. Weinig wind. geen neerslag.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1