TT J /"N De Lichte Gevallen Georganiseerd Indonesisch verzet tegen Soekarno Eerste U.N.0.-..kwestieIran is We/ Jaargang No. 18231 1 yy^ *m v #M V* 1 T If* f*St *y\ *T* Donderdag 17 Januari 1918 Bureaux: Kennemerlaan 154, X'^^ XXX XX X XuiX X \±JT \zJL. X X-cX XXX Uitgave van de Stichting ÏJmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Abonnementen: p. week 31 ct. Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom per kwartaal 4.— SINDS eenigen tijd is men aangevangen met de voorwaardelijke vrijlating van de „lichte gevallen" onder de politieke delinquenten. Daar is een regeling voor gemaakt, die wij destijds hebben medege deeld, Over vrijlating wordt beslist door de procureurs-fiscaal bij de Bijzondere Gerechtshoven, die ook de voorwaarden vaststellen. Die kunnen vrij ongemakkelijk zijn. Het voornaamste motief voor vrijlating van de lichte gevallen is, dat de betrok kenen al minstens den tijd hebben uitge zeten waartoe zij, naar redelijkerwijs ver ondersteld kan worden, zouden worden veroordeeld. Er hebben zich meer over wegingen voorgedaan, o.a. de groote moei lijkheden die zich voordoen bij de gevan genhouding van tienduizenden in kampen gedurende den winter. Het is ook wel duidelijk geworden, dat het vraagstuk der bewaking niet gemakkelijk oplosbaar is. Bij de vrijlatingen deden zich in den aanvang soms moeilijkheden voor met den terugkeer in de maatschappij. Som migen werden door hun oude omgeving op dusdanige wijze ontvangen, dat zij maar liever haastig naar het kamp terug keerden. Tegenwoordig hoort men hier minder van. ofschoon zich nog onlangs het befaamde geval in .Dordrecht heeft voorgedaan, waarbij een vrijgelatene ver moord werd. Dat staat evenwel op zich zelf. Het is niet noodig er lange nabe schouwingen over te houden. Er schijnt bij de vrijlating een vergissing in het spel geweest te zijn: de man behoorde niet tot de lichte gevallen en er was zelfs al beslo ten, hem opnieuw in arrest te nemen. Dat het geen licht geval betrof rechtvaardigt evenwel het gebeurde allerminst. Met de rechtszekerheid in ons land, waarmee het niet goed gesteld is, zou het heelemaal ellende worden als men het reent in eigen hand ging nemen, zooais in dit geval is gebeurd. Laat ons hopen dat het bij de eene uitzondering zal blijven. De vrijlating van de lichte gevallen wordt intusschen voortgezet, blijkbaar in langzaam tempo. Het is zeker van groot belang, dat er geen vergissingen bij ge maakt worden. En het is den vrijgelatenen geraden zich met de grootste bescheiden heid, dus onopvallend te gedragen en zich bewust te zijn van het feit. dat zij hun gevangenschap aan zichzelf te wijten heb ben en dat niet alleen door een officieel- ingesteld toezicht op hen gelet wordt. Dit slaat natuurlijk niet op diegenen, die on schuldig gezeten hebben. Hoe staat nu het publiek in het alge meen tegenover de vrijlating van de lichte gevallen? Een der bureaux voor opinie onderzoek, het Centraal Bureau voor Do cumentatie te Den Haag, heeft daarover een merkwaardig rapport gepubliceerd. Het heeft in deze zaak een zeer uitvoerige enquête gehouden, want niet minder dan elfduizend menschen, behoorend tot ver schillende beroepen, klassen der samen leving en politieke richtingen zijn erover ondervraagd. Het onverwachte resultaat is, dat er een zeer groote meerderheid voor de voorwaardelijke invrijheidstelling van lichte gevallen blijkt te zijn. Het is wel nuttig nog eens met nadruk te her halen: de voorwaardelijke invrijheidstel ling. 79>/ï van de ondervraagden heb ben zich ervoor verklaard, 15 tegen en 5 V* hadden geen meening. De enquête werd schriftelijk gehouden. Gezien de be langrijke ervaringen, in het buitenland met opinie-onderzoek opgedaan, waarbij in verschillende landen bleek, dat het resultaat van verkiezingen nooit meer dan 2 afweek van het tevoren gehouden opinie-onderzoek, dient men wel beteeke- nis aan zulk een onderzoek te hechten. Het bureau heeft de uitkomsten van zijn onderzoek volgens de beroepen en de politieke richtingen der ondervraag den gespecificeerd. Bij de beroepen doen zich weinig groote verschillen voor: bij 6chier alle zijn de voorstanders van voorwaardelijke invrijheidstelling om en bij de 80 van het totaal, alleen bij de predikanten, waar de meerderheid tot 90 stijgt (5 tegenstanders en 5 zonder meening) en de arbeiders (uitge zonderd de landbouw) waar de meerder heid tot 71 daalt (21 tegenstanders en 8 °/o zonder meening). Bij de landbou wers is de meerderheid 78 In de verdeeling naar politieke rich tingen doet zich evenmin veel meenings- verschil voor, behalve alleen bij de Com munisten, die sterk verdeeld zijn over deze vraag. Bij de R.K. is de meerderheid voor vrijlating 84 A.R. en C.H. 80 Liberalen 79 V.D. 86 Ned. Volks beweging 83 S.D.A.P. 80 maar bij de Communisten zijn maar 46 voor. 49' 'i tegen en 5 zonder meening. zoodat alleen deze groep een (overigens kleine) meerderheid tegen voorwaarde lijke vrijlating van lichte gevallen aan wijst. In de kampen zal het resultaat van dit onderzoek wel blijdschap wekken, maar de gevangenen zullen verstandig doen met er niet uit te concludeeren dat de ellende, die de N.S.B. ons heeft aange daan. in het vergeetboek begint te raken. Want dat is allerminst het geval. Dit be treft alleen lichte gevallen, dus in hoofd zaak de sukkels en andere tamme mee- loopers en zeer zeker alleen diegenen, die geen landgenooten verraden hebben aan de vijanden van ons volk. Laten zij zich -niet vergissen en vooral niet ver trouwen op eigen politiek inzicht. Bittere ervaring moet hun nu wel geleerd heb- Democratische Liga wordt opgericht Zeer binnenkort zal te Batavia de „De mocratische Liga" („democratie league") worden opgericht. De Liga is een nieuwe politieke groepeering van intellectoeele Indonesiërs. Een voorbereidend comité van acht personen, onder voorzitterschap van mr. Mas Slamet, die onlangs een open brief aan de Koningin heeft gezonden, heeft de taak op zich genomen een schets op te stellen van een werkschema voor een democratische groepeering, die zich tot een politieke party zal kunnen ont wikkelen. De andere leden van dit voorbereidende comité zijn: mr. Koesoemo Oetojo, P. F. W. Wakary (beiden oud functionarissen bij de Ned.-Indische regeerïng); A. C. Toe- pamahop (een Ambonnees). R. Joostensz. Roebini. Ongkiehong (dit Chineesche lid van het comité bekleedt op het oogenblik een functie bij het Ned. Ind. departement van financiën) en J. L. F. Rhemrev. De Liga steit zich de onafhankeiykheid van Indonesië ten doel. maar is scherp gekant tegen de republiek van Soekarno. Een van de belangrijkste punten uit het werkschema is, dat het aannemen of wei geren der Ncderlandsche voorstellen niet bepaald behoort te worden door „het dic tatorschap van Soekarno, maar voorge legd moet worden aan een competent lichaam dat een werkelijke vertegenwoor diging is van het Indonesische volk." Volgens .het werkschema zal een zoo danig lichaam samengesteld moeten wor den bij vrije verkiezingen, met stemrecht voor iedereen, onafhankelijk van ras of geloof, die ..een zekeren graad van ont wikkeling heeft." De groep zal alleen diegenen als lid aannemen, „wier onkreukbaarheid bewe zen is en die gedurende de Japansche be zetting van onbesproken gedrag zijn ge- Christison's steun gevraagd Een delegatie van de groepeering ver wacht binnenkort een onderhoud met ge neraal Christison te hebben en dan van de gelegenheid gebruik te maken om den Geallieerden bevelhebber te verzoeken zoodanige voorwaarden te scheppen in de geallieerde gebieden, dat de groep vrij bijeenkomsten kan organiseeren. zonder dat haar leden gevaar loopen gemolesteerd te worden. De delegatie zal generaal Christison ook vragen een bepaalden zend tijd beschikbaar te stellen van den Ge allieerden soldatenzender, opdat zij haar gezichtspunten per radio kan versprei den. Evenzoo zal de delegatie verzoeken, dat aandacht aan de groep wordt geschon ken in de publicaties der geallieerden. De Liga is van meening, dat het noo dig is de gemeenschap van fascistische en misdadige elementen te zuiveren, voordat overgegaan kan worden tot het vestigen van toestanden, waarin wet en orde ge ëerbiedigd worden. Een nieuw blad. In Batavia is een nieuw Nederlandsch blad verschenen, „Eenheid", dat de stem van een aantal burgers wil laten hooren, die meenen, dat er een andere maat schappij moet komen en dat het tempo dier verandering moet worden versneld. Het stelt vast, dat discussie mogelijk is binnen de grenzen van bekende politieke doelstellingen der regeering. Conferentie: SjahrirSoekarno. Sjahrir zal waarschijnlijk Zaterdag naar Djokjakarta reizen voor het voeren van besprekingen met Soekarno. Het woord is aan-. Seneca: De menschelijke geest wordt grooter naarmate hij zijn doel hooger stelt. Het beroep van Sjahrir tot de U.N.O. zal waarschijnlijk per telegraaf of per brief naar Londen worden verzonden. Rustiger in de groote steden. De heropening van vijf van de zes markten te Batavia is een nieuwe aan wijzing voor de verbetering van den toe stand in de hoofdstad. Ook in Buitenzorg worden de toestan den meer en meer normaal na de zuive ring, die kortgeleden heeft plaats gehad en na de reorganisatie van de T.K.R., die vroeger veel extremistische elementen telde. Te Bandoeng wordt de zuivering ondanks Indonesischcn tegenstand, nog steeds voortgezet. Ook in de gebieden, die niet onder geallieerde controle staan, als in Tjimahi lijkt de houding van de In donesiërs tegenover de Europeanen echter beter te worden. In het Zuidelijk deel van Bandoeng zijn conflicten voorgekomen tusschen de republikeinsche autoriteiten en de Pemoeda's, die naar men zegt een volgeling van Soekarno. Iskander Di- nata, hebben ontvoerd. Te Semarang heeft de vijfde brigade pa rachutisten het gezag overgenomen er* alles is daar rustig. In het Zuiden en Wes ten van Soerabaja vallen de extremisten nog steeds geallieerde patrouilles aan, maar ondanks het vuur van verborgen schutters, wordt het onderzoek van de kampongs voortgezet. De toestand op Su matra wordt als „normaal" beschreven. Bij een onderzoek naar wapens, dat in de omgeving van Medan werd ingesteld, zijn onderdeden van oen radiozender ge vonden. Een Duitseher is gearresteerd. In tegenstelling tot de oorspronkelijke plan- nep. zal Padang niet door de Europeanen worden verlaten. Repatrieering naar Nederland bespoedigd De Ned.-ïndische Regeeringsvoorlich- tingsdienst maakt in een communiqué be kend. dat binnenkort een begin zal wor den gemaakt niet een dagelijkschen lucht- dienst in beide richtingen, tusschen Ne derland en Indië, zoodat ongeveer 500 tot 600 passagiers per maand kunnen worden getransporteerd. Dr. v. Mook heeft influenza De luit. Gouv.-Generaal, dr. H. J. van Mook. die zich reeds gedurende de laat ste dagen van zijn verblijf in Nederland minder goed gevoelde, is door influenza eenige dagen te Cairo opgehouden. Zijn toestand is thans evenwel zoo, dat hij hoopt met het eerstvolgende K.L.M.- vliegtuig naar Indië door te reigen. Kardinaal de Jong is Woensdag door de Koningin ten paleize Lange Voorhout in audiëntie ontvangen. De Kardinaal ver laat na de ontvangst hel. paleis, uitge leide gedaan door den kamerheer der Koningin, baron Rcngers. (P.) ben, dat te wantrouwen. En laten ook de vrijgeiatenen dit wel beseffen: wij hou den hen in de gaten. De argeloosheid van 1940. waarin wij overvallen werden, be staat niet meer en komt niet meer terug. R. P. rf De ter verg «dering van de Ver. Naties aanwezige delegatie van Iran heeft op dracht gekregen van haar regeering te Teheran, om het geschil met de Sovjet unie inzake Azerbeidsjan bjj de U.N.O. aanhangig tc maken. In het Iraanschc parlement had de premier Hakimi dezen stap reeds aangekondigd, met de toevoe ging. dat de Iraansche regeering bereid is af te treden, indien het parlement van meening is dat zij haar taak niet op de juiste wjjze heeft vervuld. Woensdagavond laat had de Iraansche delegatie evenwel nog niets ondernomen ter uitvoering van haar instructies, naar men gelooft in verband met de wankele positie van het kabinet-Hakimi. De in structies stonden de delegatie de keuze toe, of zij de aangelegenheid aan de ver gadering of aan den Veiligheidsraad wilde voorleggen. Deze laatste zou hedenmiddag zijn eerste bijeenkomst houden. De Noorsche minister van Buitenland- sche zaken Trygve Lie heeft in een rede voor de U.N.O. er op aangedrongen, dat de nieuwe organisatie niet dienstig zou zijn aan de bijzondere doelstellingen van welke natie ook. Hedenmorgen zou Bevin een groote rede houden. Reeds eervgc dagen is men te Londen in afwachting van de komst van den Sovjet-Russischen viee-volkscommissaris voor Buitenland- sche zaken. Visjinsky. die aan de eerste zitting van den Veiligheidsraad zou deel nemen. Visjinsky's komst wordt nu defini tief Vrijdag tegemoet gezien. Truman optimist. President Truman heeft te kennen ge geven. dat de vergadering der Ver. Naties opmerkelijk goed gaat en dat hij geloofde, dat zij haar doel zou bereiken. In antwoord op eenige desbetreffende vragen zeide Truman, dat de eilanden in den Pacific, die door de Amerikanen ver overd zijn en die zjj niet noodig hebben, ouder Trusteeschap van de U.N.O. gesteld zullen worden. Dc eilanden, die Amerika wel wil behouden, zullen onder Ameri- Icaansch Trusfeeschap worden gesteld. Daartoe zou Amerika aan de U.N.O. mach tiging vragen. De leider van de Amerikaansche dele- „Het compromis in den omroep" De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. G. van der Leeuw zal Vrijdagavond 18 Januari in dc serie radiovoordrachten „Op de brug" spreken over het onderwerp „de stichting radio Nederland in over gangstijd" met als ondertitel „het conv- promis in den omroep". J gatie bij de Ver. Naties Byrnes heeft van de Vereeniging van Voorstanders van een Wereldorganisatie een telegram gekregen, waarin er op werd aangedrongen, dat do Amerikaansche gedelegeerden de kwestio van een wereldregeering vrijelijk zoude» bespreken. Het is van het grootste belang, zoo staal er in het telegram, dat van Brit- sche zijde in de besprekingen te Londea de totstandkoming van een wereldparle- ment voor de veiligheid naar voren ik gebracht. De export van visch Dezer dagen is door de stichting „Ex port van visch" een begin gemaakt met de verzending van 500 vaten baring en 500.000 bokkingen naar Luxemburg Dit is de eerste partij haring en bokking, die na den oorlog aan het buitenland wordt afgeleverd. Het voornemen bestaat om dezen export te vergrooten. Dit zal even wel, ook naar andere landen, eerst in ruimere mate kunnen geschieden, indien de afzetmogelijkheden die thans wor den onderzoch aan de verwachtingen beantwoorden. Inmiddels is een delegatie transporteurs uit het buitenland teruggekeerd met gunstige resultaaten. Besprekingen zijn gevoerd in België, Frankrijk. Luxemburg èn Zwitserland. Er zal ten spoedigste een begin worden gemaakt met de verzen ding van zoetwatervisch. zooals snoek baars. snoek en baars naar Luxemburg en Zwitserland en van zeevisch naar Bel gië en Luxemburg. Binnenkort zal zee visch ook aan Zwitserland geleverd kun nen worden. Daar een Nederlandsch-Fransch han delsverdrag nog niet is afgesloten, wordt thans nog geen visch naar Frankrijk uit gevoerd. De export van oesters naar Zwe den en Denemarken verloopt niet geheel naar wensch. Er worden evenwel po gingen in het werk gesteld hierin ver betering te brengen. Vanwege de versterking onzer devte« zenpositie en mede uit oen oogpunt vaa werkgelegenheid stemt dit groeiend her stel van onzen export tot voldoening. Prins won van Fairhurst Pomar verslaat Ston* De uitslagen van de gisteravond in de der de ronde gespeelde partijen luiden als volgt: Lupi—Abrahams afgebroken in beteren stand voor Lupi: Deuker staat tegen Devos op winst; Berustein—Sterner afgebroken in be tere stelling voor Berusteltn; Thomas—Ruwe afgebroken met winstkansen voor Euwe; Pomar—S'one 10: Broadben»Friedman» l_0; Golombek—Tartakower remise; New- man—Winter 1—0; Wood—König 0—1: Medina Chrlstoffel 0—1. De andere partijen in de derde ronde wer den gisteravond niet beëindigd en zullen van» daag worden voortgezet. De partijen van de tweede ronde, die Dins dagavond weiden afgebroken vonden giste ren ochtend reeds vrij vlug een einde. De uitslagen hiervan luiden: Fairhurst—t Prins 0—1; Stone—Opocensky remise.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1