Jxaf. Hegemonie verdedigt dr. van Mook vurig De nieuwe bonnen De knal Sport in het Kort Avonturen van Waö en Warrel Op internationaal aspect van Indische kwestie in de Kamer gewezen De a.r. fractieleider Schouten vroeg zich bij de bespreJócg der Indische kwes tie in de Kamer oTm. af, of het geen tijd was dr. Van Mook, die niet het vertrou wen heeft, terug te roepen. Spr. was nJ. hevig ontsticht over het tot dusverre ge voerde beleid en zeide o.m. dat de wereld opinie niet begrijpt, dat Nederland in In- dië een zedelijke roeping heeft te vervul len.- Ganseh anders dacht rar. Jo e k es (v.d.) er over. Deze stond in het algemeen aan den kant van de Regeering, wat insgelijks geldt voor hetgeen de heer Stokvis (s.d.) te berde bracht, die vooral fel van leer trok tegen de „die-hards". Mr. Joekes trok in twijfel, of er wel met Sjahrir te onderhandelen viel, zoolang deze niet het gezag van het N. I. wettig gezag erkende. De heer D~"fe Groot (comm.) moest natuurlijk niets hebben van militair optreden. Minister Logemann hield een vlotte, knappe rede, waarin hij zijn mannel stond. Hij bggon met er op te wijzen, dat, mede uit dit debat blijkt, dat er in hoofd zaak twee wegen zijn die men t.a.v. het Indische probleem zou kunnen bewan delen. Het spreekt echter vanzelf, dat men die twee, tegengestelde paden, niet tegelijkertijd kan bewandelen. Hier geldt het: kiezen of deelen. De Regeering heeft gekozen en zij kan slechts betreuren, dat de onderlinge verdeeldheid hier te lande deze positie thans niet versterkt. De regeering is bereid aan het Indone sisch nationaliteitsbesef een volwaardige plaats te geven. Meer en meer is het Ka binet tot het besef gekomen, mede als een gevolg van de internationale verhoudin gen, dat het aanvankelijk gekoesterde denkbeeld volgens hetwelk eerst de op standigheid moet verdwijnen, plaats dient te maken voor een andere waardeschaal. In dit verband moest hij herinneren aan de gedachten waarvan het Atlantic Char ter uitgaat. Legitieme rechten mogen aldus de minister niet in den weg staan aan erkenning van het nationaliteitsstre- ven. Men is, ook in de Kamer, kennelijk wel voor onderhandelen. De vraag rijst dan intusschen, met wien. Spr. wees er op, dat de basis voor besprekingen met Sjah rir ook eventueel zou kunnen verval len. Het vertrouwelijk karakter van de plannen itizake overleg leent zich niet voor openbaarmaking in de Kamers, ook niet in comité-generaal. De Regeering, wil geen oorlog tusschen Nederland en Indië, maar het gezag moet gehandhaafd worden, waarvoor de opbouw van een militair apparaat noodig is. De minister nam het met vuur op voor dr. Van Mook, zich hierbij op forsche wijze keerende tegen het ergerlijk bedrijf van hen, die zich niet ontzien wat ook tegenover het buitenland een bedenkelijken indruk maakt pogingen aan te wenden om met behulp van onhoudbare insinuaties het onkreukbaar karakter van dr. Van Mook aan te tasten. Prof. Logemann toonde hierna aan, dat de regeering zich niet van één zijde laat voorlichten en zette uiteen, waarom de nieuwsvoorziening zoo moeilijk is. De voorlichting van het buitenland Men moet zich realiseeren, dat Neder land, in zekeren zin, op het oogenblik in ternationaal tegen den stroom oproeit, gezien de internationale openbare mee ning over alles wat aan koloniaal bestuur doet denken. Daardoor stuiten de verschil lende instellingen enz. die pogingen aan wenden om ons vroegere beleid in Indië in hèt juiste, goede, daglicht te plaatsen, veelal op een muur van onwil. Men be schuldigt. er ons van, dat wij niet vol doende oog hebben voor het nieuwe en te zeer vasthouden aan wat in de oogen van het hier bedoelde buitenland uit den tijd is. Wanneer de heer Schouten gezegd had, dat de Indonesische natie niet bestaat, meende prof. Logemann, dat zulks toch niet heelemaal juist was, al gaf hij toe, dat zij nog slechts een natie in opkomst is. Tenslotte deelde de minister mede, dat repatrieering altijd vrijwillig, geenszins gedwongen geschiedt, en dat er straks wel een en ander (zij het slechts op kleine schaal) gedaan zal worden om echtgenoo- ten van ambtenaren, die op het oogenblik in Indië vertoeven, daarheen te laten gaan. Met klem drong de minister er op aan vrijwillig huisvesting te verleenen aan de geëvacueerden uit Indië, daar men anders, wat toch wel zeer beschamend zou zijn, tot inkwartiering zou moeten over gaan. Minister M e ij n e n wees erop, dat het mogelijk is dat voor de handhaving van ons gezag in Indië ons volk groote offers zal moeten brengen. E. v. R. Voor de eerste helft van de 2e periode 1946 (20 Januari tot en met 2 Febr. 1946). Bonkaarten Ka, Kb, Kc 602: 700 t.m. 706 800 gram brood 707 708 200 gram bloem 709 400 gram suiker 710 1 tablet Eng. choc. (55 gr.) 711 125 gram boter 712 250 gram margarine 713 125 gram margarine 714 100 gram kaas b 61 b 62 400 gram brood b 63 1 K.G. aardappelen Bonkaarten La, Lb, Lc 602: 005 006. 007 vleesch 100 gram vleesch 001 aardappelen 2 K.G. aardapp. a 01 melk l'/z liter melk b 01, c 01 melk 3 liter melk Bonkaarten Kd, Ke 602: 800 801 800 gram brood 802 803 200 gram bloem 004 250 gram rijst of kindermeel 005 500 gram suiker 806 1 tablet Eng. choc. (55 gr.) 807 250 gram boter 808 125 gram margarine 809 100 gram kaas d 61, d 62 400 gram brood 61 250 gram rijst of kindermeel Bonkaarten Ld, Le 602: 505. 506. 507 vleesch 100 gram vleesch 501 aardappelen 1 K.G. aardapp. dOl. e 01 melk 5 liter melk Tabakskaarten enz. T 09 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V 09 100 gram chocolade of suikerw. X 09 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 26 Jan. Op de bonnen voor kaas zal voor de hei ft magere of 20 kaas en voor de helft volvette of 40 kaas (waaronder eventueel begrepen buitenlandsche kaas) worden geleverd. Ter aanvulling van het tijdelijk ver laagde aardappelrantsoen kan 1 K.G. uit den gevormden voorraad worden gebruikt. Voor de week van 27 Jan. t.m. 2 Febr. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, koffie, jam, tabak en versnaperingen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 Jan. van 's morgens 8 uur ®f worden gebruikt. Met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardap pelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 21 Januari mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten de bonnen „005 of 505 vleesch" voor vleesch en ..001 aard appelen" voor aardappelen worden inge leverd. In de week van 27 Jan. t.m. 2 Febr. moet bij de centrale keukens bon „006 of 506 vleesch" worden ingeleverd voor vleesch. Nieuwe petroleumbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt .mede, dat voor het tijdvak van 21 Januari—23 Februari op de bonnen 730 en 830 der bonkaarten KA 602, 3 liter petro leum beschikbaar wordt gesteld. De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301 M. 17.00 Radio-jeugdkrant. 17.30 Gram.muziek. 18.00 Musette. 18.30 Kwartier voor den arbeid. 18.45 Tony Schifferstein, piano. 19.00 Nieuws 19.15 Reportage. 19.30 Métropole orkest. 20.00 Nederland herrijst. 20.15 Concertgebouw or kest. (Tijdens pauze 21.10—21.30: Cultureele agenda). 22.15 Mensch en Maatschappij. 22 30 Om het haardvuur (gr.). 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding. WLVEBSUM II, 415 M. 18.00 Nieuws. 18.30 Ensemble George Frank. 19.00 Sini van den Brom, piano. 19.30 Voor dé Ned. Strijdkrachten. 20.00 Gevar. concert. 21.00 Reg. voorlichtingsdienst. 21.15 Eddy Wa lls. 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22 18 De Kerstviering ln de Jaren der bezetting. Contact met familieleden in Indië In tegenstelling met hen, die reeds een vrij geregelde correspondentie met fami lieleden in Indië voeren, zijn er nog velen, die tot op heden nog geen contact met hun verwanten hebben. Dit geeft ook moeilijk heden voor de officieele instanties, die belast zijn met de huisvesting der repa- trieerenden. De repatrieeringsdienst wil trachten de moeilijkheden op te lossen. De dienst ver zoekt aan alle Nederlanders, die nog geen contact met hun familie hebben gehad, de hun bekende bijzonderheden betref fende de te verwachten repatrieerenden schriftelijk mede te deelen aan het vol gende adres: „Dienst der repatrieering, Carel van Bylandtlaan 30, den Haag. In den linkerbovenhoek van de enveloppe te vernielden:. „Contact". Het is noodig de volgendë'*:gegevens te verstrekken: naam van het familielid in Indië, geboortedatum, geslacht, laatst be kende adres, naam familielid in Neder land. adres familielid in Nederland en adres in Nederland, waar de repatrieeren- de gehuisvest kan worden. Deze gegevens zullen naar Batavia wor den gezonden, alwaar de verbindingsoffi cier van den dienst der repatrieering zal trachten zoo snel mogelijk het contact tusschen de familieleden tot stand te brengen. Verder verzoekt de dienst der repatriee ring met nadruk om eventueele wijzigin gen in het bestemmingsadres van den re- patrieerende in de eerste plaats op de snelst mogelijke wijze te berichten aan den dienst der repatrieering, Carel van Bylandtlaan 30 te Den Haag. Het is na tuurlijk wel gewenscht ook het familie lid, dat zich aan boord van een thuisvaren de boot bevindt, in kennis van de adres wijziging te stellen. Politieke delinquenten en het kiesrecht Nu het tijdstip der algemeene verkie zingen nadert, is de vraag gerezen: „kun nen de N.S.B.'ers, collaborateurs en an dere politieke delinquenten aan deze ver kiezingen deelnemen?" Het A.N.P. meldt hierover het volgende: Krachtens art. 3 van de Kieswet zijn uitgesloten van de uitoefening van het kiesrecht zij, die rechtens van hun vrij heid zijn beroofd. Deze bepaling omvat dus ook allen, die op het oogenblik zijn geïnterneerd om politieke redenen. Art. 11. eerste lid, sub 3, van het ..Be sluit politieke delinquenten 1945" ontzei uit het recht van kiezen voor den tijd van tien jaar allen, die voorwaardelijk buiten vervolging zijn gesteld." Deze bepaling omvat dus alle gevallen van personen, welke onder bepaalde voor waarden zijn vrijgelaten op grond van het feit, dat het onderzoek is beëindigd en de berechting nog niet kan plaats hebben. Dit zijn in hoofdzaak de zoogenaamde lichte gevallen. De derde categorie omvat de groep, wel ke in vrijheid is gesteld in afwachting van verdere berechting, zonder dat eenige voorwaarden aan deze voorloopige invrij heidstelling zijn verbonden. Deze groep heeft het kiesrecht behouden. Dit betreft uiteraard de lichtste gevallen. Eveneens van het kiesrecht uitgesloten zijn vanzelfsprekend zij wien dit recht bij vonnis van een tribunaal of bijzonder ge rechtshof voor korteren of langeren tijd is ontnomen. Agenda Rembrandt: De Voerman, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Palace: Al9 je verliefd bent, 14, 16.15, 19 en 21.16 uur. Luxor: De Roode Pim pernel, 1-4, 16J5, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: 't Zit ln de lucht. Moviac: Hier brandt de kachel, 19.30 en 21.30 uur. Het werk van den Illegalen voedselraad Er waren ook veel goede boeren De heer Joh. de Veer, Provinciaal Voed- selcommissaris voor Noord-Holland, hield te Alkmaar een vergadering met de ille gale werkers op dit gebied in deze pro vincie. Uit de gedane mededeelingen bleek, dat de vooral in de steden ver spreide meening, dat de boeren niets gaven aan de hongerende stedelingen, maar alles in het zwart verkochten of ruilden, niet juist is. Er waren zwarte boeren, maar zij vormden een minderheid. De groote meerderheid van den boeren stand steunde het verzetwerk, in sommige gevallen zelfs door alles ter beschikking te stellen van het illegale voedselapparaat, met alle risico's daaraan verbonden. Het illegale voedselapparaat kreeg uit den Wieringermeerpolder 2000 ton tarwe, 750 ton peulvruchten, 2600 L. olie en 3000 ton aardappelen. Uit de Zaanstreek 41850 kg. suiker, 57.672 kg. noodrantsoenen, 2312 kg stroop, 52.000 kg. havermout en gort, 5000 kg. vermicelli, 20.000 kg. mee! van de weermacht, 2500 kg. kaas, 23000 kg. vet, 20.000 kg. tarwe, 12000 kg. peulvruchten, 103.000 ontbijtkoeken, 7000 kg. vitamine bonbons. Ook uit West-Friesland kwam veel, evenzoo uit Langendijk en omgeving. Veel werd geschonken aan de I.K.O.- keukens, de L.O. (onderduikers)-organisa- tie, de B S. enz. Studies over actueele vraagstukken De Uitgeverij Vrij Nederland Teeds vóór de bevrijding actief o.a. met de be studeering van het annexatieprobleem heeft in het afgeloopen jaar nog verschei dene studies doen verschijnen. Geheel op zichzelf staat „De nieuwe bond der Ver- eenigde Naties", door prof. dr. J. H. W. Verzijl, waarin voor het eerst een bloem lezing in het Nederlandsch wordt gegeven van de materie die betrekking heeft op het tot stand komen van den Bondoder Ver Volken. In „Het nieuwe tijdperk" en het recht" geeft prof. mr. W. P. J. Pompe een duidelijke analyse van ons recht en zijn grondslagen, ook voor niet-juristen ge makkelijk te volgen. Voorts verschenen eenige werken in de serie „Woorden tot het Nederlandsche Volk"; „Nieuw Nederland" door prof. dr. Jan Romein, „Bevrijding", door prof. mr. W. P. J. Pompe en „Een overgang tot het socialisme", door Henr. Roland. Holst v. d. Schalk. Een knal heet op z'n Zondags een ex plosie en als het een regenachtige Zondag is een ontploffing. Maar deze veelheid van benaming geeft hem niet het recht zoomaar weg te blijven. Als een knal zich zelf respecteert moet hij komen, als hij is aangekondigd. Dat beweert mijn buur vrouw tenminste en zij is ter zake kundig, want ze heeft al twee maal een nieuwe voorruit laten inzetten. Niet omdat een aangekondigde knal niet kwam, natuur lijk, maar wijl een clandestiene knal wèl kwam Nu heeft ze gistermiddag weer met haar ramen opengezet en haar bontjas wap perde vroolijk in den wind en het zonne tje scheen verbaasd op haar hoofd. De radio had immers gezegd: „Er komt een knal" en naast den melkboer is de radio voor haar de hoogste autoriteit in den lande. Maar nu liggen zoowel de melk boer als de radio uit de gratie, want bei den hebben een hevigen knal voorspeld en aangeraden, ramen en deuren wagen wijd open te zetten, vanwege' het glas, weet u. Bovendien is het de tweede maal al, dat de melkboer en Tadio het bij het verkeerde eind gehad hebben en buur vrouw heeft ze uitgemaakt voor brood etende profeten. Als er nu weer een knal zal komen en gezien de groote hoeveel heid knalbonbons, die onze voormalige gasten hebben achtergelaten, zuiver als een aandenken natuurlijk, zal het niet bij die paar voetzoekertjes blijven. Nu gaat mijn buurvrouw ostentatief de ramen sluiten en de deuren grendelen, omdat het volgens haar, toch niet doorgaat. Mocht de knal echter wél komen, maar dat kan natuurlijk niet, dat voel je zóó, dan zal deze dame haar stoute schoenen aanrijgen en op hooge beenen naar den minister tijgen (welke is nog niet uitge maakt) om tegelijk met een schadelijstje van de ruit en van dat kleinë raampje, dat indertijd niet tegen een voetbal kon, haar beklag in te dienen over een voor lichting, die nergens naar lijkt en een radio, die er met de pet naar gooit en een melkboer, die zijn mond niet houdt Of zou het geen kwestie van voorlich ting zijn, maar louter van knalbaloorig- heid? J. F. Nederland verliest één goll Na 19 Januari maar één station Naar het Handelsblad verneemt zal met ingang van 20 Januari Nederland zijn ra dio-uitzendingen op de golflengte 415 me ter moeten staken, daar Rusland de eige naar van deze golflengte blijkt. Het Rus sische station zond eerst op dezelfde golf lengte uit Kiew, hetgeen geen last ver oorzaakte, maar nu de Russen een nieuwen zender in de buurt van Leipzig hebben gebouwd, storen de uitzendingen elkaar. Dientengevolge zal Nederland een einde moeten maken aan zijn uitzendingen op deze golflengte, hetgeen een halveering van den zendtijd beteekent, juist op het oogenblik dat de omroepvereenigingen weer actief zullen worden. De tram in den avond Het begint 18 Februari Eenige dagen geleden deelden wij mede dat de N.Z.H. in den loop van Februari ook 's avonds zal gaan rijden. Nader ver nemen wij dat met ingang van 18 Fe bruari op alle lijnen de diensten in de avonduren zij het voorloopig nog in beperkte mate hervat worden. Op het traject den HaagVoorburg ging dit al 10 Januari in. De toewijzing van electrischen stroom is van dien aard, dat op Zondagen voor loopig nog niet gereden kan worden. Het titelgevecht om het wereldkampioen schap boksen in het zwaargewicht tusschen Joe Louis en Billy Conn zal op 19 Juni a.s. in het Yankee stadion te New-York gehou den worden. Aan een internationale bctrouwbaar- heidsrit tusschen Herenthals en Luik a.s. Zondag wordt o.m. deelgenomen coor O. Moeke. Heemstede op BMW. Voetbal. 3 Februari zal als inhaaldag worden bestemd. Dan zullen allereerst de op 9 Dec. j.l. uitgestelde wedstrijden worden gespeeld. 31. De spreeuw zag zich het lekkere hapje ontgaan, maar hij wilde wraak nemen en pakte Wag's wagentje in zijn bek en wilde er mee weg vliegen. Maar dat lieten Wag en Warrel niet op zich zitten. Ze trokken uit alle macht aan het karretje, alle gevaar van opgegeten te worden uit het oog verliezend en de spreeuw aan het andere eind. Het wa gentje kraakte er van en het leek et even op, of het zou breken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2