De verlaging der vischprijzen IJMUIDEN „Poolzee" stiet op wrak van „Baloeran" Zooals wij gisteren reeds hebben ge meld, is de stoomtrawler Poolzee, terwijl hij op weg was naar de visscherij. op een wrak gestooten, waardoor de trawler onklaar raakte en door den schokker UK31 moest worden binnengesleept. Van een der opvarenden vernamen wij, dat de Poolzee Dinsdagmorgen met goed weer uit IJmulden was vertrokken. Er stond een stevige Oostelijke wind, waar door het waie- zeer laag stond. Wij voe ren met ons diep geladen schip dicht langs de kust, waar een sterke stroom «tond, aldus onze~zegsman. Tusschen V/ijk aan Zee en Heemskerk ligt het wrak van het 17.000 ton groote m.s Baloeran van den Rott. Lloyd, dat in de oorlogsjaren, terwijl hel voor de Duit- schers voer. door ds R.A.F. dicht bij de kust in den grond werd gebombardeerd. Nabij het wrak was een boei uitgelegd, als waarschuwing voor de zeevarenden. Deze boei is echter eenigen tijd geleden losgeslagen en eenige kilometers verder op het strand terecht gekomen. De Fooizee moet op het wrak van de Baloeran zijn gestooten hetgeen reeds geschiedde, nadat de trawler nog geen uur buitengaats was De botsing met het wrak veroorzaakte een heviger, schok, waar- dooi- de machine onklaar raakte. Het schip maakte echter geen water. De kleine „dagvisscher", de kotter KW 135 kwam direct te hulp en nam den traw ler op sleeptouw Met zijn 20 P.K. motor kon de kotter den trawler echter niet tegen den stroom opsleepen. Zelfs nadat de kotter een paar uur had gesleept, was men nog niets opgeschoten. Daarom werd de sleeptros overgegeven aan den grooten schokker UK31, die er geen moeite mee had, de Poolzee in IJmuiden binnen te brengen. De trawler is voor herstel van de ma- cbineschade en voor bodemonderzoek naar Amsterdam gesleept Sociaal en cultureel streven in de Oud-Kath. kerk In een herderlijk schrijven hebben de drie bisschoppen van de Oud-Katholieke Kérk van Nederland aan de geloovigen mededee- ling gedaan van hun standpunt ten aanzien van hun streven op sociaal en cultureel ge bied. Daarbij is uitgegaan van het feit, dat de O. K. Kerk ten opzichte van het bestaan en van de uitvoering der sociale wetten niets wil weten van een opvatting, welke de bur gers van het land zou scheiden naar kerke lijke gezindte of politieke richting. Indien bezwaren mochten bestaan die opgelost kun nen worden door met andere kerken op sociaal terrein samen te werken, bevelen de bisschoppen aan van die mogelijkheden ge bruik te maken. Vooral geldt dit voor de Oud-Katholieken die in loondienst werkzaam zijn, daar het Oud-Katholiek Verbond van Vakvereenigin- gen. tot welker stichting het destijds een plicht werd geacht over te gaan, thans al eenige Jaren door den bezetter is geliqul- deerd. Waar nu door de oorlogsjaren in de vak- bewoging de tegenstellingen zijn verzacht of zelfs geheel verdwenen, bestaat geen bezwaar, dat Oud-Kath, werknemers lid worden van een vakvereeniging, welke ook; mits deze een Christelijk leven niet bemoeilijkt of er vijan dig tegenover staat. Een zoodanige vereeni- ging kan in de sociale eischen voorzien; voor de godsdienstige en cultureele achten de hoogeerwaarde schrijvers een organisatie binnen de eigen Kerk in hooge mate wen- schelijk. Hiertoe wordt de wensch geuit tot het stichten van Oud-Katholieke mannenver- eenigingen voor werknemers, hoe ook hun maatschappelijke positie mag zijn. Het doel dezer vereenigingen dient te zijn elkander te versterken in geloofsovertuiging, het be kwamen in vakgeschiktheid. Zich op de hoog te houden van het geen voor een Christe- lijken werknemer te weten nuttig en noodig is, elkander te helpen bij het vinden en ver richten van geschikten arbeid en zich te ont wikkelen in maatschappelijken en cultureelen zin. De grenzen van toetreding denken de bisschoppen zich ruim gesteld, zoodat ook voor vrouwelijke arbeidsters een plaats wordt opengelaten, vooral ten aanzien van religieuse en cultureele vragen en onderwerpen bij eventueele behandeling. Te dien opzichte wordt tevens de wensch uitgesproken, dat samenwerking met gelijkwillende vereeni gingen van leden uit andere kerken veel vuldig mag worden toegepast. Het Mgr. Kenninckfonds, destijds uit en voor de leden van het voormalig O. K. V. V. gesticht, heeft de grootste aandacht der bis schoppen, die het, in goede banen geleid, willen zien groeien en werken ten bate van de verzekerden, wier levensavond door een bijdrage uit dit fonds verhelderd moge wor den. Zij achten de zorg voor de O. K. arbei ders van zóó groot belang voor de Kerk, dat zij er al hun aandacht en zorgen aan zullen wijden en met hen, die deze aangelegenheid zullen uitvoeren in het nauwste contact Willen blijven. Men hoopt dit nieuwe sociale en cultureele streven nog dit jaar zijn beslag te zien krijgen. DCI3 2 tegen HDC 2 Dinsdagavond J.l. werd slag geleverd tus schen de D. C. IJ. reserves en het H. D. C. IX tiental voor de eerste klas damcompetitie. Xi. C. IJ. moest de meerderheid erkennen van H. D. C. H. Door deze overwinning staat H. X. C. II aan den kop met 4 gespeelde wed strijden, waarvan niet één verloren. Zij wordt op den voet gevolgd door de Damclub Haarlem met 3 gespeelde en gewonnen wed strijden. De volledige uitslag luidt; IJmuiden II Haarlemsche Damclub II T. Dukel—Th. Amelung 20 J. Vrijhof—J van Looy o—.2 H. SmitJ. H. Blom 02 J. van Straten—G. Horjus l— l L. Koetsier—J. Boerkoel 2—0 C. BalA. J. Elstgeest o2 H. KoelemijH, T. Luijf I— 1 C. Schol—J. Fillippe 1— 1 A. J, WaalG. Bakker ii X>. OttD. Schrijnemakers 0—2 Totaal 8-nl2 Staking bij Walserij-Oost Blok wals moest worden stopgezet Naar wjj vernemen, zijn gisteren de 12 ovenmannen van de Walserg Oost, een onderdeel van het Hoogovenbcdrgf, in staking gegaan. Tengevolge van deze sta king moest de blokwals worden stopgezet. Naar aanleiding van dit conflict heeft de directie van het Hoogovenbedrijf in een circulaire den gang van zaken nader uiteengezet en o.a. het door de arbeiders becijferde uurloon van 90 cent nader be zien. In de circulaire wordt o.m. opge merkt, dat de premie voor de functie van ovenman vanwege de wijziging in de werk methode werd verlaagd. Zij die reeds in het genot waren van de oude premie be hielden die als persoonlijke tegemoetko ming. De ovenmannen gingen in hun be rekening van deze te hooge functiepremie uit. Aangaande het productiepremiestelsel, dat bestond toen de walserij naar Hoog ovens overging, wordt in de circulaire op gemerkt, dat dit bij de weder in bedrijf- stelling na de bevrijding mede op ver langen van de betrokken walserij-arbei- ders niet meer werd ingevoerd, doch dat de garantieloonen, nadat zij op vele plaatsen opnieuw belangrijk waren ver beterd, als vaste loonen van kracht wer den. Na de algemeene loonsverhooging van 31 Mei 1945 bedroeg het garantieloon voor de ovenmannen 70 tot 74 cent. Na derhand is voor hen een vast loon van 76 cent ingevoerd, dat bij de algemeene loonsverhooging van 1 Nov. 1945 tot 80 cent /werd verhoogd. Het gaat niet aan. aldus de circulaire, om nu het stelsel van de vaste loonen eenmaal is aanvaard de consequentie door te trekken van een oude regeling, die omdat zij algemeen in haar uitwerking onjuist werd geacht, is afgeschaft. Van een en ander is mededeeling ge daan aan de Kern. De directie heeft haar erop gewezen, dat het onjuist is, dat men aan de machtiging van het College van Rijksbemiddelaars om de loonen te ver- hoogen verbindt, dat nu ieder ook per soonlijk het recht heeft op de verhooging tot de percentages, genoemd in de for mule van dit college. De directie heeft aan de Kern meege deeld, dat aan den eisch der ovenmannen niet zal worden voldaan en erop gewezen, dat het doordringen van partieele loon- cischcn tot de ernstigste gevolgen voor het bedrijf en zijn arbeiders en niet te vergeten voor de nationale belangen aan leiding zal kunnen geven. Van de met ingang van gisteren in wer king getreden verlaging der vischprijzen zal het publiek zeer waarschijnlijk slechts weinig bemerken, immers de prijsverla ging van de gangbaarste soorten is van weinig beteekenis. Tot deze soorten behooren kleine schel- visch, kleine schol, wijting en kabeljauw, waarvan de prijsverlaging ongeveer 10 proc. bedraagt, de prijzen van tong, tarbot en griet (de z.g. „zwartvisch") daaren tegen zijn vrij belangrijk, namelijk onge veer 20 proc. omlaag gegaan. Maar des ondanks zal voor deze visch in den klein handel toch altijd nog meer dan f 2.50 per kg. moeten worden betaald. Hieronder volgen eenige nieuwe notee ringen met daarachter tusschen haakjes die van vóór de verlaging; de prijzen zijn alle per kg. gestripte visch: groote schel- visch f 1.15 (f 1.45), grootmiddel schelvisch f 1.15 (f 1.35), kleinmiddel schelvisch f 1.05 (f 1.20), kleine schelvisch f 0.90 (f 1.10). groote kabeljauw (72 cM en grooter) f 1.00 (f 1.05), kleine kabeljauw f 0.90 (f 0.90), groote en grootmiddel schol f 1.35 (f 1.75), kleinmiddel schol f 1.35 (f 1.70), kleine schol (27-35 cM) f 1.05 (f 1.25), klein? schol (21-27 cM) f 0.75 (f 0.80), groote en middel tong f 3.05 (f 3.90) kleine tong (15—29 cM) Ledenvergadering Centrale Bond Dinsdagavond were in het gebouw van het Leger des Keils een ledenvergadering gehouden van den Cenlralen Bond van Tra nsportarbeideTS. De voorzitter der orgsnisatie, de heer D. Verbaan, liet de door den Bond be haalde successen de revue passeeren. Speciaal het feit, dat het personeel der ijsfabrieken een arbeidscontract met de directies dier fabrieken had gesloten, werd naar voren gebracht. Tevens was voor deze arbeiders een vacantie-regeling tot stand gekomen. Na dit overzicht ging de vergadering over tot het kiezen van twee Bondraads- leden. Gekozen werden de heeren T. Tol en T. van Slooten. Men bracht dank aan het aftredend Bondraadslid, den heer De Boer, voor diens vele werk in het belang der organisatie verricht. Vervolgens werden vier afgevaardigden gekozen voor het congres op 7, 8 en 9 Februari a.s. Gekozen werden de heeren D. Verbaan, C. Berg, J. Nat en K. Vasten- houw. De vergadering werd besloten met het kiezen van het afdeelingsbestuur. Ge kozen werden: voor de groep kolenwer- kers: C. Berg; havenarbeiders: C Boeter en T. van Slooten; vischknechts: T. Tol en C. Pijl. Voor de vakgroepen R.L.V., baggerbe drijf. visschers en ijsfabrieken zullen de bestuursleden later worden aangewezen. Bij de rondvraag kwam de kwestie qan de orde van het al of niet toelaten van oud-N .S.B.-leden. Deze kwestie werd aan gehouden. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. BESOMMINGEN VAN WOENSDAG. Stoomtrawler: KW 1 „Zes Gezusters" f 6110. Kustvisschers: KW 133 f961. UK 284 f1317, UK 161 f1097, HG 26 f 452, IJM 251 f138 IJM 202 f880. Wijk aan Zee Het strand Het verbod om het strand te Wijk aan Zee te betreden is voor een belangrijk ge deelte hiervan opgeheven. Het blijft echter ten strengste verboden zich in de duinen te begeven. VELSEN Afhalen van levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelenkaar ten in het Badhuis aan de Wüstelaan te Santpoort zijn aan de beurt: de letters N t.m. T op Vrijdag 18 Januari; de letters U t.m. Z op Zaterdag 19 Januari en wel van 912.30 uur en van 2—4 uur. Zaterdag alleen van 9—12 uur. f 1.35—f 2.25 (f 1.30—f 2.70) groote tarbot (boven 4 kg) f 3.05 (f 3.90), tarbot II (2—1 kg.) f 2.25 (f 2.75), tarbot III (1—2 kg.) f 1.70 (f 2.20), griet I (1 kg er. zwaarder) f 2.10 (f 2.G0), griet II (tot 1 kg) f 1.30 (f 1.20). Deze laatste soort is dus iets in prijs verhoogd. Tegenover het feit, dat de verbruikers minder betalen, staat het feit, dat de pro ducenten minder ontvangen. De grootste schade van deze verlaging ondervinden de loggers, die vooral den«*iaatsten tijd groo te hoeveelheden tong aanvoeren. Zij zul len het in de besommingen heel goed mer ken. Voor de verschillende afmetingen tong ontvangen zijn nu f 2.50 (was i 3.25), f 2.15 (f 2.75), f 1.75 (f 2.15) enz. en voor tarbot f 2.50 (f 3.25), f 1.75 (f 2.15) enz. Franco bestemming. Volgens de nieuwe prgzenverordening is de groothandel verplicht, de zeeviscb franco plaats van bestemming te leveren. Dit beteekent voor den kleinhandel een belangrijke verbetering. Prijsaanduiding. De prijsaanduidingsplicht, die ook voor den kleinhandel in visch geldt, zal het publiek behulpzaam zijn bij het controlee- Commissaris Weyburg zieE De heer J. P. Weyburg heeft wegend ziekte zijn functie als commissaris van de gemeentepolitie te Velsen nog niet aanvaard. Velsen helpt Indië De verleden week in deze gemeente ge houden collecte ten bate van de actie Ne derland helpt Indië heeft ongeveer f 25.000 opgebracht w.o. f 1800 van de straalcollec- te. Eenige lijsten moeten nog binnen komen, zoodat het juiste cijfer nog niet bekend is. SANTPOORT Santpoort-Station krijgt een herdenkingslantaarn De Vereeniging tot het houden van Natio» nale Dagen heeft liet plan opgevat, op hel Stationsplein een monumentale lantaarn t« plaatsen. Aan den voet van deze herdenking» lantaarn zal een gedenkplaat worden ge plaatst ter herinnering aan den Duitschen bezettingstijd. De lantaarn zal geplaatst wor den op de plek, waar tijdens de bevrijdings feesten een herinneringsberkje is geplant. De toestemming van het gemeentebestuur tot plaatsing der lantaarn kan één dezer dagen worden verwacht. Het ligt in de bedoeling de inwijding te doen geschieden op den 5en Mei. den eersten verjaardag der bevrijding van het Duitsche juk. Lezing over 'n concentratiekamp Gisteravond hield MeJ, C. ten Boom een lezing over haar ervaringen in een Duitsch concentratiekamp. Omdat over Mej. ten Boom gerapporteerd werd. dat zij het werk. waarvoor zij gevan gen genomen was. na haar vrijlating onge twijfeld zou voortzetten, werd zij veroor deeld tot gevangenschap zoolang de oorlog zou duren. Toch werd zij na 10 maanden vrij gelaten, doch in dit tijdsbestek heeft zij ontz.ettend veel ellende meegemaakt. Het eerste kamp. waarmee zij kennis maakte was Vught. Zij werkte hier 11 uur per dag bij Philips in de radio-afdeeling. Met de gebouw de radio-toestellen luisterde men naar den Engeisehen zender. Vanuit dit kamp werd zij naar Duitschland vervoerd. In het kamp Ravensbriick vertoef de zij met 35.000 andere vrouwen. De behan deling en de ligging waren slecht. Zoo perste men in een barak, waarin plaats was voor 200 personen 700 vrouwen. Alles spotte in deze omgeving met de meest elementaire be grippen van hygiëne. Wie in het zoog. zie kenhuis terecht kwam. belandde in een cen trum van medische gruwelen. Op oudejaarsdag 1944 klonk voor Mej. ten Boom het verlossende woord en na 3 dagen, waarin zij geen eten had gehad, arriveerde zij in Groningen. Dankbaar, zoo vertelde Mej. ten Boom, was zij, dat zij door de kracht van het geloof zoo veel voor haar medegevangenen had mo gen zijn. Tien dooden van 1943 Zaterdag 30 Januari 1943 werd in Haar lem een onderofficier van de Duitsche Wehrmacht neergeschoten. Het politie apparaat kon de dader(s) niet vinden en tien menschen uit Haarlem en omgeving werden den 2en Februari d.a.v. in koe len bloede vermoord. Hun namen luiden: H. O. Drilsma, geb. in Amsterdam; P. Frank, geb. in Hilversum; B. Cha- pon, geb. in Amsterdam; I. Zwanen beek, geb. in Delft; K. F. Reuman, geb. in Schoten; W. de la Rie, geb te Lei den; J. Th. Lebbe. geb. te Den Helder. Al deze personen woonden in Haar lem. Verder werden terechtgesteld S. Warmenhoven, geb. te Velsen; P. Weij, eveneens geb. te Velsen en R. Streng- holt, geb. te Amsterdam. Deze drie slachtoffers woonden te Velsen. De jongste van deze onschuldiger waf 27 jaar. Op den 2en Februari van dit eerste vre desjaar. des morgens om 11 uur, zal er in het Haarlemsche stadhuis een gedenk plaat worden aangeboden aan het ge meentebestuur als een durende herin nering aan het onnoemelijk leed, dat doe den Duitschen bezetter, ook over jnze stad gebracht is. De medegevangenen van de tien ge- fusilleerden zullen in een groep van het station naar het gemeentehuis gaan, om de plechtigheid bij te wonen. ren van de juiste prijzen. Men lette er dua op. dat de te koop aangeboden visch zoo danig is geprijsd, dat duidelijk te lezen ia, van welke soort de visch is, hoe groot en op welke wijze bewerkt. Wanneer prijs aanduiding ontbreekt, doet men er goed aan, de overtreding bekend te maken bij het bureau van de Prijsbeheersching of de Economische politie. Prijsverlaging en export. Is het meer dan toeval dat de belang rijke prijsverlaging van de tong valt in den tijd, dat ernstige pogingen worden aangewend om te komen tot uitvoer van visch naar Frankrijk? Zooals men weet, is Frankrijk steeds een groote afnemer van tong geweest, maar het stand te bezien, of er tot de voorheen geldende tongprijzen veel van export zou komen. Bij de thans gestabiliseerde koers van den franc zou tegen groothandelsprijzen berekend, in Fransche valuta uitgedrukt 100 a 130 fr. per kilo af IJmuiden berekend moeten worden, waarbij nog de ongetwijfeld zeer aanzienlijke emballage- en transportkos ten alsmede de winst voor den Franschen tusschenhandel opgeteld moeten worden. Vóórdat de tong haar einddoel, de Parij- sche hotels, restaurants enz. bereikt, zul len de hierboven genoemde prijzen wel zoo ongeveer verdubbeld zijn en tegen zulke prijzen kan van een normalen han del haast geen sprake zijn. Bij de thans verlaagde prijzen, die ongetwijfeld ook voor exportvisch berekend zullen moeten worden, komen de kansen voor de expor teurs veel gunstiger te staan. De leden der Xederlandsche delegatie op de vergadering der Yereenlg- de Volken maken een praatje in de wandelgang van Central Hall te Bondon. VJ.n.r.oud minister-pres. prof. Gerbrundy, minister-presi dent prof. ir. Sell ermer horn en minister mr, E. N. van Klef fens. (P.) Voor de gangbaarste soorten i>an weinig beteekenis

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3