Houdt uw lichaam rein Onze Lichtschepen Men is te IJmniden druk bezig: om te zorgen, dat de groote sluis spoedig weer behoorlijk kan worden gebruikt. En daarom: de badinrichtingen open! IJMUIDEN Algemeen Ziekenfonds „Velsen en Omstreken" In het verslag over de jaarverslagen 1942— 1943 memoreert het bestuur van het Alge meen Ziekenfonds „Velsen en Omstreken" allereerst te op 27 October '941 in werking getreden fusie van Velsen's Ziekenfonds en het ziekenfonds „Velseroord" rn de totstand koming op 1 November 1941 van de verplich te verzekering. Verder wordt gewezen op de moeilijkheden, ontstaan als gevolg van de evacuaties. Ledental. Op 31 December 1940 bedroeg het aantal vei zekerden van Velsen's Ziekenfonds 8929 en van het Ziekenfonds „Velseroord" 7015, totaal 15.944. Op 8 November '941, onmiddel lijk na de Inwerkingtreding van het nieuwe fonds en de invoering van het ziekenfondsen- besluit bedroeg het aantal verzekerden 16.177, waarvan 9083 verplicht en 6269 vrijwillig. Door de verschillende evacuaties en ook door af voering van gedwongen verzekerden bij de Krankenkasse was het aantal verzekerden op 31 December 1944 gedaald tot 9329, waarvan 5305 verplicht en 4024 vrijwillig. Gememoreerd wordt voorts -og de In 1942 op initiatief van het Staatstoezicht gehouden bespreking met het Ziekenfonds „IJmuiden" over fusie. Deze bespreking leverde geen resultaat op. De pariteitseisch bij de samen stelling van het bestuur bleek een onover- komenlijk struikelblok. Medewerkers. Door de invoering van het Ziekenfondsen- besluit, meer bijzonder nog van het derde Uitvoeringsbesluit ingevolge het Zieken- iondsenbesluit, deden de vrije artsen- en tandartsenkeuzen haar intree in het fonds. Practisch kwamen alle binnen het werkge bied van het fonds practiseerende genees- heeren en tandartsen voor medewerking in aanmerking. De medewerking van de huis artsen werd niet zoo vlot verkregen. Het honorarium van „Velsen en Omstreken" was niet onaanzienlijk lager dan dat van „IJmui den" en uiteraard voelden de heeren er wei nig voor, om voor een lager honorarium te gaan werken. Het zou onbillijk zijn geweest, aldus het bestuur, voor nieuwe medewerkers betere arbeidsvoorwaarden te gaan schep pen, als dit niet tevens voor de oude ge schiedde. Wijziging van de geldende over eenkomsten was bij art. 37 van het Zieken- fondsenbesluit verboden. Bij den commis saris, belast met het toezicht op de Zieken fondsen, drong het bestuur op regeling aan, echter zonder gevolg. In November 1943 ontving het bestuur een verzoek van de deelnemers om verhooging van honorarium. Deze zaak werd op de ver gadering van den ledenraad van 18 Maart 1944 afgehandeld. Nogmaals drong het be stuur bij het Staatstoezicht op afdoening aan, evenwel zonder het gewenschte resul taat. Jaarverslagen 1912 en 1943. In 1942 werd ontvangen f 199.242,99 en uit gegeven f 202.784,64, zoodat er een nadeelig saldo was van f 3541,65. In 1943 bedroegen de ontvangsten f 174.198,07 en de uitgaven f 170.464,74, voordeelig saldo 1 3733,33. Dat de ontvangsten en de uitgaven over het boekjaar 1943 belangrijk lager waren dan in 1942 is vooral het gevolg van de evacuatie van vele leden. Vooral de vrijwillig-verze- kerden gingen sterk in aantal achteruit. In deze groep waren vele ouderen, die niet in het arbeidsproces waren opgenomen. Uit de exploitatierekeningen blijkt, dat in 1943 werd uitgegeven aan geneeskundige hulp f 11.940,89 en f 21.710.40 resp. voor vrijwillig- en verplichtverzekerden of per ziel f 2.789 en f 2.786. Voor genees, en verbandmiddelen wa ren deze cijfers f5896,05 en f 10.267,81 of f 1.375 en f 1.316 per ziel, voor specialistische hulp f 6165,62 f 12.429,42 of f 1.438 en f 1.592 per ziel en voor tandheelkundige hulp f 3279,39 en 113.512,69 of f 0.765 ent 1.730 per ziel. Ontvangen werd o.a.: uitkeering Vereve ningsfonds f 112.000 of f 14,370 per ziel, uit keering art. 49 Ziektewet f 1013.90 of f 0,130 per ziel, beide bedragen ten behoeve der verplicht-verzekerden; contributie vrijw. ver zekerden f34.762,81 of f3,124 per ziel. De totale ontvangsten bedroegen voor vrij willig verzekerden f 8,221 en voor verplicht verzekerden £14,197 per ziel, de uitgaven resp. f 8,443 en f 14,683 per ziel, waarbij dient te worden opgemerkt, dat, wat de vrijwillig verzekerden betreft, de ziekenhuisverpleging uit een speciaal fonds wordt betaald, dat een nadeelig saldo had van f 3374,42. Kustvisschers vangen veel kabeljauw. Donderdagmorgen was er veel aanvoer van kabeljauw, ditmaal niet van traw lers of loggers, maar van botters en schokkers. De kabeljauw moet zich dus wel dicht onder de kust vertoond heb ben. daar deze kleine kustvisschersvaar- tuigen zich niet ver van de kust verwij deren. De kabeljauw aast op de wijting, die bij deze Oostelijke winden naar de kust zwemt. De kabeljauw wordt „dicht" aangevoerd en in de hal gestript. Een groot deel wordt geëxporteerd naar Bel gië. De IJm. 262 een voormalige redding boot had wel een bijzonder groote vangst. Schipper Drijver was Maandag gaan varen, Woensdagavond was het scheepje weer binnen en Donderdagmorgen wer den 50 kisten a 125 kg kabeljauw, 60 kisten wijting en 20 kisten schol bene vens een kleine partij tong gelost. Deze oogst van twee vischdagen bracht ƒ4050 op! Het schip had 6chade aan de netten bekomen en kon daardoor nog niet uit varen. Ledenvergadering van de Hansa. De R.K. Middenstandvereen. de Hansa houdt 22 Januari a.s. een ledenvergade ring. Besommingen van Donderdag. MotorloggersKw 144 6.040. KustvisschersIJm 251 102. IJm 249 96. IJm 262 4.051. IJm 208 10. IJm 226 335. Kw. 190 991. Kw 125 180 Kw 12 50. Urk 172 1.829. Urk 126 1.699. Urk 246 62. Urk 93 62. Urk 59 1.701. Urk 143 1.858. Urk 7 820, Urk 9 279. Urk 75 268. Urk 79 2.023. Urk 53 1.550. Urk 300 4.067. Urk 44 184. Urk 144 1.005. Urk 265 490. Urk 190 445. Urk 174 185. Urk 282 620. Urk 31 699. SI. 5 561. Eenigen tijd geleden plaatsten wij in ons blad een goeden raad van den direc teur van den Gem. Geneesk. en Gezond heidsdienst. Hij wees daarin op de belang rijke functie van onze huid, die haar werk echter alleen kan doen, wanneer zij schoon is. Een vuile huid, zoo schreef hij, bena deelt de gezondheid; huidaandoeningen, huiduitslag, huidziekten zullen het gevolg zijn, evenals een algemeene achteruitgang der gezondheid. Geregelde lichaamsreiniging is daarom noodzakelijk. Vooral in den tegenwoordi- gen tijd, nu er veel huidziekten voorkomen mag dit niet veronachtzaamd worden. Daarom moeten we minstens éénmaal in de week het geheele lichaam wasschen, liefst met zeep. Dit is een wijze raad en velen zullen hem ter harte hebben genomen, voor zoo ver dit nog noodig was. Gedurende de oorlogsjaren en ook nog eenige maanden daarna hebben velen het met de reinheid van hun lichaam op een accoordje moeten gooien, wegens het gebrek aan zeep. Met den zeepnood is het nu wel uit, zoodat ieder die dit wil, zich gemakkelijk min stens eenmaal per week in het schuim kan zetten, maar voor een goede reiniging van het lichaam is een badkuip noodig en die ontbreekt nog in de meeste ge zinnen. Dan maar naar het badhuis. Dat ging heel goed en van de badkui pen en de douches in de drie badinrichtin gen in onze gemeente werd een druk ge bruik gemaat. Nu gaat het niet, want van de drie zijn er twee, Velserbad en Con cordia gesloten. Velserbad was tot voor korten tijd nog geopend, maar deze in richting heeft haar deuren sedert eenigen tijd wegens gebrek aan brandstoffen moeten sluiten. Een druk gebruik werd er trouwens ook niet van gemaakt, omdat de prijzen te hoog waren. Een kuipbad kostte 75 ets. Omtrent de badinrichting Concor dia, waar men beschikt over 18 cellen (4 kuip- en 14 douchebaden), vernemen wij, dat pogingen in het werk gesteld worden, om de inrichting zoo spoedig mogelijk te openen. Van deze inrichting, oorspronkelijk gebouwd voor het perso neel van Van Gelder Zonen, werd ook door particulieren een druk gebruik ge maakt. De kosten waren gering, voor fa- briekspersoneel 15 en 5 ct. resp. voor een kuip- en een douchebad, voor het publiek resp. 30 en 10 ets., maar het waren feite lijk alleen de inwoners van Velsen-Noord, die er gebruik van konden maken. De eenige inrichting die open is, is het badhuis Spaarnberg, waar 12 douche cellen zijn. Kuipbaden worden hier nog niet verstrekt. Volwassenen betalen hier 25 ct., kinderen half geld. Zoo is dus in een tijd, waarin dringend behoefte is aan badgelegenheid, voor de ongeveer 3500 inwoners onzer gemeente, slechts één badhuis met 12 douches be schikbaar en dan alleen nog maar op de laatste drie dagen van de week. Wanneer de Vdsenaren. die thuis geen bad hebben, zich hier zouden willen laten besproeien, zouden er queues gemaakt worden, waar die van de distributiekantoren wel heel gunstig bij zouden afsteken. Meer dan 50 Uitbreiding der trawlvisscherij. Het aantal loggers, dat weer op de trawlvisscherij gaat, wordt steeds groo- ter. Reeds zijn er ongeveer tien meer in de vaart dan in December en in de Vïs- schershaven ligt een achttal gereed om te gaan Irawlen. Vooorts ligt nog een twaalftal Katwijksche en Scheveningsche loggers in Amsterdam, die ook wel spoe dig voor de trawlvisscherij gereed ge maakt zullen worden. De stoomtrawler Jeane IJM 107, die tijdens den oorlog in Delfzijl heeft geva ren is weer ln de Visschershaven aange komen. De Derika 5 IJM. 417 en de Mary IJM, 189 zijn uit Amsterdam in de Vis schershaven gearriveerd. Deze trawlers zijn echter zoodanig door de Duitschers toegetakeld, dat er van in de vaart bren gen voorloopig wel niets zal komen. per week zullen hier wel geen beurt krij gen, tenzij er familie-douches gebruikt worden. Voorloopig zal het wel moeilijk zijn, de badgelegenheid uit te breiden, wegens de kolenschaarschte. Of zou hier een taak voor het gemeentebestuur zijn weggelegd? Zouden de badhuisdirecties of -besturen ter wille van de volksgezondheid hunne moeilijkheden niet eens aan het gemeente bestuur willen voorleggen en de mogelijk heid met B. en W. bespreken om door tusschenkomst van het college aan de noodige brandstoffen te komen? Maar ook al zouden alle drie inrichtin gen weer op volle toeren draaien, ook dan waren we er nog niet, want ook dan zou de gelegenheid voor een gemeente als Vel sen onvoldoende zijn. Hier ligt een taak voor het gemeentebestuur en den G.G.D. om eventueel in samenwerking met het Witte en het Wit-Gele Kruis, plannen te beramen voor den bouw van een volks badhuis in het nieuwe Velsen. Het eerste wordt weer in dienst gesteld Over twee a drie weken zal zoo meldt het Handelsblad het eerste licht schip zijn taak buitengaats weer aanvan gen en wel ten Westen van Goeree, iets ten Noorden van de plaats waar eens de vuurtoren van Goeree stond. Deze laatste werd n.l. door de Duitschers, toen de capitulatie reeds toen dagen oud was op geblazen. Het lichtschip de vroegere „Maas", draagt thans den naam „Goeree". De „Maas" was het eenige onzer licht schepen. dat na de bevrijding nog intact en in Nederland was. Zoowel de „Noord- hinder" als de „Haaks" en twee reserve lichtschepen werden naar Duitschland ge sleept. De „Noordhinder" en één reserve schip werden onlangs teruggevonden in de Oostzee, maar beide andere schepen zijn nog niet ontdekt. Van de „Terschellingerbank" ten slotte één van de modernste lichtschepen ter wereld Toofden de Duitschers de ge heele apparatuur. Het schip zelf werd in 1945 in het kanaal van Wemeldinge door de geallieerde luchtmacht aangevallen en brandde 36 uur lang. Eenige weken ge leden heeft men het gelicht en naar Nieu- wediep gebracht, waar de reparatie is aangevangen. Ouderavond op School D. Woensdagavond werd de eerste ouder avond na de bevrijding gehouden. De belangstelling was zeer groot. Daar de school nog niet de beschikking heeft over haar gymnastieklokaal, werd de bijeen komst in het lokaal van de hoogste klasse gehouden. Het hoofd dér school, de heer P. H. van Os, schetste uitvoerig de vele om zwervingen die de school gedurende de evacuatie-periode had gemaakt. Nu de school weer in haar eigen gebouw in de Heidestraat is gevestigd, is de rust terug gekeerd. Daarna volgde een verslag over het onderwijs, dat aan deze school in nieuwe banen is geleid. Met nadruk wees spreker er op dat de opvoeding in de school een veel grootere rol speelt dan vroeger. In de pauze bezichtigden de ouders het werk en de vorderingen van hun kinde ren. Bij de verkiezing tot lid van de ouder- commïssie werden gekozen de heeren: J. Dekker, A. Maselé, A. Nierop, J. Ouden dijk en A. Starreveld. Nadat nog eenige mededeelingen waren gedaan, werd de zeer geslaagde ouder avond gesloten. Feestavond der E. V. C. Op 23 en 24 Januari organiseert de afdeeling Bouw der E. V. C. een feest avond in „De Pont". Medewerking ver leent het G. G. Cabaret, onder leiding van Jan Musch. Na afloop is er bal in flora, aan den Zeeweg. D. C. IJ, moet herkampen om het kampioenschap. „Joseph Blankenaar" wiifl van „Gezellig Samenzijn", ln den te Amsterdam gespeelden be» langrijken wedstrijd voor de Noord-Hol» landsche hoofdklasse-competitie wi^l Joseph Blankenaar met 11—9 van Gezel» lig Samenzijn te winnen. Door dit resultaat moet tusschen D.C.IJ. Gezellig-Samenzijn en Joseph Blankenaar een na-competitie worden gespeeld. Voor de vele damliefhebbers laten wij hieronder den gedetailleerden uitslag volgen Gezellig-SamenzijnJoseph-Blankenaar. 1. R. C. Keller—P J. van Dartelen 1I' 2. J. BedollaStahlberg 11 3. De Wit—J. Berk 02 4. v. Hout—J. Muller 0—2 5. J. H. VosN. Rietbeek 11 6. J. SteenhuisJ. Metz 11 7. W. Rustenburg—P. Goezinnen 1—1 8. J. J. de Jong—v. d. Sleen 11 9. G. de GooyerJac. Stor 20 10. J. BlauwDen Doop 11 Totaal 9-11 De stand van den kopgroep luidt Gezellig Samenz. 8 7 0 1 11743 14 Jos. Blankenaar 8 7 0 1 11149 14 D. C. IJ8 7 0 1 91—69 14 De eerste ontmoeting heeft plaats te Amsterdam op 3 Februari a.s. tusschen G.-S. en D. C. IJ. Mochten na deze hercompetitie de clubs weer gelijk eindigen, dan beslist het betere bordgemiddelde. Ledenvergadering Ziekenfonds „Velsen en Omstr." Het Algemeen Ziekenfonds „Velsen en Omstreken" houdt Donderdag 24 Januari a.s. een ledenvergadering in het Patro naatsgebouw aan den Zeeweg. In deze vergadering zullen o.m. behandeld worden verslagen van het bestuur, van het gel delijk beheer, van de afdeeling Zieken huisverpleging, het Aanvullingsfonds ea de Financieele Commissie. Fryske Trou. Donderdag 31 Januari a.s. geeft „Frys ke Trou" weer een gezelligen avond Mede werking verleenen het k'ein tooneel Jac. en Betsy uit Huïzum bij Leeuwarden. Dit klein-tooneel. dat in en buiten Friesland veel succes heeft geoogst, zal den Friezen ongetwijfeld een „joun fen nocht en wille" bezorgen. SANTPOORT Ijsvermaak Nu het vriesweer reeds eenige dagen' aanhoudt, is de ijsbaan Brederode weer geopend. Zoowel 's morgens, 's middags als *s avonds kan men naar hartelust zwieren, 's Avonds wordt voor goede ver lichting gezorgd. Politieke actie van Katholieken in Frankrijk en Nederland Over dit onderwerp sprak gisteravond op uitnoodiging van de plaatselijke afdee ling van de Ned. Volks Beweging de heer W. J. Schuyt, redacteur van „Christofoor" het weekblad voor Katholieken. Allereerst ging spr. op uitvoerige wijze de huidige politieke structuur in Frankrijk na. om er daarna op te wijzen, dat het poh'tieke gistingsproces nog niet geheel tot klaar heid ls gekomen. Eenigszins langdurig stond spr. stil bij de M.R.P. Deze partij voert niet het etiket Katholiek. Ze staat op een ruimer grondslag en is geen poli tiek tehuis voor alle katholieken. Zij laat conservatieve Katholieken even graag ..rechts liggen", als zij vooruitstrevende niet-Katholieken opneemt. Deze partij be- teekent doorbraak en vernieuwing. Komende tot de politieke verhoudingen in ons land, zeide spr., dat in Katholieke kringen de nieuwe geestesgesteldheid tij dens de bezetting is bespoedigd door nauw contact in dezen tijd met andersdenken den. Het is vooral ook de Christofoor- groep. die onder de Katholieken propa geert de isolementsgcdachte te verlaten. Spr erkent, dat de R.K. Staatspartij heel veel goeds heeft gedaan, maar het hand haven van het isolement is nu niet meer op zijn plaats. De Katholieke Volkspartij heeft den confessionneelen grondslag la ten varen. Dit is van het grootste belang, want iedere Katholiek wordt nu princi pieel vrijgelaten. Meer-dan-één-partij is inhaerent aan de democratie, maar die verschillende partijen moeten van geest goed zijn: De beste tradities \-an het ver zet moeten zij voortzetten. Hierna ontspon zich een uitvoerige ge- dachtenwisseling tusschen den spreker en den heer Poncin, die het voor de Katho lieke Volkspartij opnam. De heer Boissevain, die den heer Schuyt ook had ingeleid, dankte dezen voor zijn medewerking aan dezen avond. VELSEN Hoogoven-Schaakclub. De uitslagen van de Woensdag j.l. ge speelde wedstrijden luiden: v. d. PlasZandbergen 01, Aarsen—i Lanser 01, Deelder—Ringers 1/2, Spuls Jr.Plugboer 01, de VriesSpuls Sr., afgebroken, de Boer—A. Schelvis 01, A. A. Schelvisv. Niekerken 10. Afhalen van levensmiddelen kaarten. Voor het afhalen yan levensmiddelen kaarten in het Badhuis aan de Wüste- laan te Santpoort zijn aan de beurt de letters U t/m Z op Zaterdag 19 Januari. Het kantoor is 's Zaterdags geopend van 9—12 uur. i

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3