Sjahtic: een kemmstaq) Europa's slaven maken de balans op TT 1 P1 -JKlve» Jaairgangf No. 1R2SS 'W i(r 4M» fff U T V* nf^T y^ "fr Zaterdag 19 Januari 194» Bureaux: Kennemerlaan 154, JL JL JL t_jhl. ,JL tljit Jj^ Uitgave van de Stichting» ÏJrouiden - TeLefoon 5437 1 Voorlichting te Haarlem. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad AU Te Haarlem: Gr. Houtstr. 9i Abonnementen: p. week 31 c*. -Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom per kwartaal ƒ4.— In alle kringen te Batavia is de grootste verbazing uitgedrukt over het bericht, dat de Tweede Kamer de regeering ver zocht heeft de uitzending van een parle mentaire commissie naar Java te bevor deren. „Dit beriohf is als een bominslag", zei SjahrSr. .Het bezoek van de commissie tfieieckent. dat het Nederlandsche parle ment dr. Van Mook niet vertrouwt. 3k ben van meening, dat de toestand een grooter probleem vormt voor dr. Van Mook en de Nederlandsche regeering dan voor de Indonesiërs. Als een commissie inderdaad in Indië zou aankomen, om naast dr. Van Mook op te treden bjj mo gelijke besprekingen, zou er weinig reden zijn voor dergelijke besprekingen." r,on welingelichte Britsche commentator heeft te Batavia verklaard: „een zooda nige daad zal waarschijnlijk het werk van de laatste maanden teniet doen." Opzienbarend bezoek. Volgens een bericht uit Solo heeft de sultan van Soerakarta op 2 Januari een bezoek gebracht aan Mangkoe Negoro, wat nog nooit is voorgekomen in de ge schiedenis van Soerakarta. Troepentransportscbip op mijn geloopen. Ben troepentransportschip van de High- land brigade met 2000 Indische troepen Naar een gezonde democratie De afdeeiing Haarlem van. het comité voor Actieve Democratie hield Vrijdagavond een besloten vergadering, waarop het woord ge voerd werd door drs. B. W. Schapèr, de se cretaris van het Comité. In zijn betoog zette hij de fundamenteele verschillen tusschen de laatste twee wereldoorlogen uiteen en bracht naar voren, hoe de democratie zich ontwikkelde sinds haar ontstaan als staats vorm. De cultureele crisis, die de wereid in de crisisjaren voor het uitbreken van den tweeden wereldbrand moest doormaken, noemde spr. één der grondoorzaken van de eatastrophale ontknooping. De democratie bestond nog wei in naam maar verwaterde meer en meer, zoowel van de zijde der arbeiders als van den kant der werkgevers on ondernemers. De politiéke partijen liepen vast in een starre bureaucratie en hun prln- Cipieele grondslag moest plaats maken voor oen zekere zakelijkheids-tendenz. De terug slag werd gevoeld in het parlementair stelsel en het stelsel van de evenredige vertegen woordiging stimuleerde volgens spr. een par tijstrijd. vooral onder die groepen, welke ir. Ideologic het dichtst bij elkaar stonden. De eenheid viel in duigen en deze werden niet eerder samengegrepén dan door de Dultsche bezetting. Het Nederlandsche volk ging de waarden van de democratie beseffen, de laisses-aller poiiiiek maakte plaats voor een actieve hou ding, soms figuren creëerend, die juist door de vroegei-e misvormingen van de democratie verdruk: waren. Ook na de bevrijding leek de eenheid ge vestigd, maar spoedig kwam een domper op liet optimisme. M. G., B.S. en andere na- oorlogsehe scheppingen bleken, volgens den. beer Schaper, besmet te zijn met zekere a-nationale tendenzen. Weer kwam de demo cratie in de knel. >fa een overzicht van de vele feilen der tegenwoordige regeering, en na ook waardee- rende woorden aan het snelle materieele nerstè! gewijd te hebben, concludeerde spr. dat de aemucratie wederom In een impasse dreigt te raken; vooral het moreele herstei voltrekt zich stootend en langzaam. Het „chez nous, sur nous, sans nous" moet ver dwijnen, een waarachtige democratie moet in het volk gevestigd worden en het volk moet worden opgevoed, om dit kostbare in strument te kunnen bespelen. Als positieve programmapunten van het Comité voor Ac tieve Democratie noemde Drs. Schaper: Ee:i nieuwe ordening, die van onderen af moet wotden opgebouwd. Tegengaan van ver starring in. bureaucratie. Waakzaamheid tegen reactie en misvorming van de ware democratische begfnselen. Na een levendig debat over een aantal punten uit de rede. waaruit naar voren kwam, dat het Comité de zuivering op demo cratische wijze ten uitvoer gelegd wil zien en niet terugschrikt voor een noodige natio nalisatie van bedrijven, werden, aan het vborloopige bestuur, bestaande uit de heeren "W. Hogeveen (voorz.), H, J. Slingenberg en mej. Ir. 1L. F. v. d. Ban toegevoegd de heeren G. Nijssen. j. H. Hartman en P. J. Hés. Bin nen afzlenbaren tijd zal een huishoudelijke vergadering van het Comité voor Actieve Democratie uitgeschreven worden. Een vergissing van... f 281.700! Het is bekend, dat financieele ambte naren sums dagen moeten zoeken als er in de boeken een verschil van eenige cen ten is. Alles moet precies kloppen! Maar •nu is gebleken, dat bij het opstellen van de primitieve begrooting voor 1944 van de provincie Noord-Holland een cijferfout gemaakt is van 281.700. De uitgaven van liet ziekenhuis „Duinenbosch" te Bakkum kunnen met dit bedrag verlaagd worden, j Het gevolg is, dat nu alsnog op die be- grooting 250.000 kan worden uiigetrok- ken voor storting in het Wegenfonds, ?/aarvoor aanvankelijk geen geld beschik baar was. 1 aan boord, is Vrijdag buiten Singapore op een mijn geloopen. De havendienst is uitgevaren om reddingspogingen in het werk ce stellen. Naar verluidt verkeert het schip in gevaar te zinken. De kolennood De sluiting der Haarlem&che scholen In aansluiting op de mededeeling in ons vorig nummer ontleenen wij aan een com muniqué van het gemeentebestuur, dat besloten is voorloopig de openbare scho len voor gewoon lager onderwijs te Haar- lemop Zaterdag en Maandag te sluiten. Zoo de heele week school gehouden zou worden, zou de voorraad brandstoffen half Februari uitgeput zijn. met het ge volg, dat de scholen dan geheel gesloten zouden moeten worden. Wij vernemen dat ook verschillende bij zondere scholen denzelfden maatregel hebben genomen. Paspoorten noodig voor vreemdelingen De commissaris van Politie te Haarlem deeit mede. dat alle in Haarlem woonachtige vreemdelingen zich ten spoedigste in het be zit moeten stellen van geldige paspoorten aangezien zij zich anders aan strenge maat regelen blootstellen. Van de adressen van gezantschapper. en consulaten iigt bij de Politie, afd. Vreemdelingendienst, een lijst ter inzage. G(*fn Ned i t I a n d sell e rechters te Tokio De New-York Times meldt uit Tokio, dat Nederland, Frankrijk en Rusland ver zuimd hebben te antwoorden binnen der gestelden termijn op een uitnoodiging om rechters te benoemen, die de daden de Japansche regeerders moeten beoor- aeelen en als gevolg hiervan niet in het gerechtshof vertegenwoordigd zullen r.ijn De Ramblers De meening van Theo Uden Masman Het dansorkesi The Ramblers heeft bit ter ondervonden, hoe zijn eens zoo zoet smakende populariteit kon verkeeren in een eveneens „populaire" verguizing, nadat de Eereraad voor de Kleinkunst in September 1945 de band streng bestrafte wegens haar houding in den bezettings tijd. In een te Amsterdam gehouden pers conferentie heeft de heer Uden Masman het betreurd, dat een deel van oe pers heeft medegewerkt aan het ten val bren gen van het orkest. „Wij liggen thans op den grond", zoo zeiae hij. „U kunt ons vertrappen zoo gewilt. Maar U kunt ons ook helpen". Hij verklaarde, dat de Ram blers besloten hebben, ..niet eerder weer voor het voetlicht te komen, voordat de heele pers volledig op de hoogte is van de juiste toedracht van de zuivering en de gebeurtenissen daarna". Volgens den heer Masman zijn de moei lijkheden begonnen door het feit dat de Eereraad de leden van het orkest des tijds niet tot verhoor heeft opgeroepen. Eerst twee maanden later kreeg Masman gelegenheid zich te verdedigen: een be langrijke verzachting van de uitspraak was het gevolg. De Ramblers konden of ficieel op 1 Jan. 1946 weer in het open baar optreden. Waarom, aldus de heer Masman, heeft geen der bladen aandacht geschonken aan de triomf, die het or kest toen in Den Haag vierde, waarom bliezen sommige kranten het optreden in Utrecht, dat volgens het A.N.P. „zonder eenige opmerkelijke gebeurtenis verliep" op tot een rel? „Onze houding tijdens de bezetting was ongetwijfeld niet heldhaftig. Maar noch moreel, noch ter wille van de verdien ste zijn wij ooit werkelijk „verkeerd" geweest. Hiervan getuigen de wrevelige statistiekrapporten van den Ned. Omroep en opmerkingen ir. de N.S.B.-pers, ver klaringen van bonafide illegalen, het on derzoek van den P.O.D.. de uitspraak van den Eereraad. De beruchte „Frontzorg"- avond moesten wij opluisteren volgens Omroep-contraci, onder bedreiging met arrestatie. Ons zijn van N.S.B.- en Duil- sche zijde verlokkende aanbiedingen ge daan. Wij hebber: geweigerd. Wij heb ben niei meer geld opgestreken dan ons normaal Omroep-salaris". Sem Nijveen. een van de Joodscne vroegere leden van het orkc-st, die de conferentie bijwoonde, stond op en zeiae. dat 'lis er één man hel niet verdiende met „Sieg-Heii" te worden bc-groec, hef Masman was, dien hij ontroerd bedankte voor alles wat „Theo" gedurende den oorlog voor hem gedaan had. „Wij hebben onze straf gehad", zoo be sloot Masman. „Laten zij. die het met die straf niet eens zijr:. zich tegen der. Eere raad keeren, niet tegen ons. Wij willen werken". De Fhilipsfabrieken Bij net bezoek dat journalisten aan de Philipsfabrieken brachten (zie ons vorig nummer) bleek nog, dat de productie einde 1945 weer 60% van hei cijfer over 1939 bedroeg. Met verschillende landen die vroeger Philipsproducten afnamen, zijn weer contracten opgenomen. Het devie- zenvraagstuk is daarbij nauw betrokken. De productie van gloeilampen is vol doende om in de behoefte, ook voor ons land. te voorzien. Wanneer weer radio's? De productie van radio-apparaten hangt ook zeer nauw samen met den export en met den aanvoer van grondstoffen, doch men hoopt dit jaar van drie types gelei delijk zooveel voor Nederland te kunnen reserveeren, dat aan het einde van dit jaar de levering voor Nederland gelijk zal zijn aan die van voor den oorlog. Televisie. Of men in Nederland binnen afzienba- ren tijd tot televisie-uitzendingen zal kun nen komen, zal afhangen van de vraag, of men de daarvoor benoodigde zeer hooge geldsommen zal kunnen beschikbaar stel len. Een P.T.T.-commissie heeft de zaak in studie. Men zou eventueel, zooals ook in Amerika, het reclame-element kunnen inschakelen, ten einde de hooge lasten te kunnen betalen. Als men er toe zou kun nen besluiien, dan zou de opbouw van de zenders een kwestie zijn van een paar jaar. Philips zou dan huiskamertoestelien kunnen leveren, waarvan de prijs thans moeilijk is te bepalen, doch welke zou varieeren tusschen 500 er. 1000 gulden. Over socialisatie. Hoe denkt u over de socialisatie? werd gevraagd. Ir. Philips antwoordde: „Zooals de Duitsehers denken over annexatie, men verliest zijn vrijheid en ik geloof niet, dat het de welvaart zou bevorderen, als het initiatief den ondernemers uit handen zou worden genomen, dit vooral met het oog op de concurrentie in het buitenland". Het woord is aan.....; Edmond Rostand: In ieder edel doel een edeler doel ontluikt. (Uit: Ua Princesse Lointaine) Habsburgsche activiteit Volgens de Daily Mail zouden tweo broers van Otto van Habsburg, Karl Lud- wig en Rudolf in Innsbruck gearresteerd zijn, in een „geallieerden" uniform ge kleed. Andere mededeelingen maakten gewag van Fransche uniformen en Weenen zou aan Parijs om opheldering hebben ge vraagd. Het antwoord zou zijn geweest: herstel der Habsburgers is een interna Oosten rij ksche aangelegenheid, waarbij Frankrijk geen enkel belang heeft. Nu de plaatsvervangers bijeen De plaatsvervangers in den raad vao ministers van Buitenlanasche Zaken zijn» Vrijdag in Lancasterhouse te Londen bij een geweest om de besprekingen op dql basis van de overeenkomst van Moskous voort te zetten. 6.000.000 M3. hout verdwenen Een boselifomls optrerlehifc De Vereeniging tot behoud van natuur monumenten in Nederland heeft het plaii opgevat een fonds bijeen te brengen mei het doel bosch-aanleg en boomplanting t© stimuleeren. In Nederland is tijdens den oorlog naa» schatting ongeveer zes millioen kubiek® meter hout verdwenen. Om dit verlies t« herstellen stelt de vereeniging zich voor uit bovengenoemd fonds, waarvoor eeio ieder kan bijdragen, aan al te zeer gedu peerde boschbezitters geldelijken steun tw verleenen om de hooge kosten van herbe- bossohing te bestrijden. ïo tegenwoordigheid van vele autoriteiten is te Utreeht het Universlldu*- Jtuis officieel geopend. De genoocUicden tijdens de oiicningsplecliHgheid, 2de van links zittend de burgemeester van Utrecht, dr. ter Peikwijkge heel rechts kol. mr, J. C. baron Bund, die namens Prinses Juliana de opening bijwoonde. (P-) Het lijkt wel, of het thema „slavenar beid" onuitputtelijk is. Lven hongerig als de Duitsche oorlogsmachine steeds weer nieuwe contingenten gedeporteerde arbei ders verzwolg, hamert de acte van be schuldiging onafgebroken te Neurenberg op het aambeeld der „Arbeitseinsatz". Dat deze massa-recruteeringen een onderdeel vormden van een te voren opgesteld pro gramma. bleek duidelijk uit de geciteerde documenten die eveneens en wellicht ten overvloede aantoonden, dat de Duitsche manier van werkkrachten ronselen vol komen in strijd was met aile beginselen an recht en menschelijkheid. Coring. Keitel. Speer en Funk waren de verantwoordelijke drijvers, Sauckel een van hun gehoorzame jachthonden. Nederland was wel een bijzonder zwaar getroffen slachtoffer en Seyss was hier de man, die aan de touwtjes trok. Het Duitsche „bestuur" schrok niet terug voor het kunstmatig scheppen van een werkloosheid, ja een armoede, die een welkom arbeidsreservoir opleverden. De klopjachten op mannen moesten gedekt worden door de fictie van vrijwillige wer ving, maar Nederland bemerkte spoedig, dat de Duitsciie kaarten alle doorgesto ken waren. De krijgsgevangenen werden, tegen alle internationale bepalingen in, misbruikt voor gevaarlijker, en voor de oorlogvoe ring belangrijken arbeid. Brieven van Sauckel bewijzen zonne klaar. dat hier misdadige opzet in het spel was, De verordening van Maart 1943, die een eerste uitbarsting van nationale on wil tengevolge had. had als mentor Seysa Inquart, de menschenjachten werden be volen door Seyss Inquart, de schandalig® behandeling van de Nederlandsche gede porteerden kwam in laatste instantie voor rekening van Se.vss Inquart. 15-1.000 Nederlanders In Februari 1943 werkten 154.000 Neder landers in Duitschlanö, waarvan het over- groote deel gedwongen te werk was ge steld. Namens deze duizenden presenteert de Fransche aanklager Herzog thans de rekening. Zij :s zwaar en de totaalteliing zal komen bij het reeds door Seyss en consorten geïncasseerde. Turkije spreekt geheim onderhoud tegen Het Turksche persagentschap heeft vol gens radio Ankara opdracht gekregen om het bericht, volgens hetwelk de Turksche minister van Buitenlanasche Zaken een geheim onderhoud zou hebber, gehad rrvet Vïsjinsky, waarin eerstgenoemde zou heb ben voorgesteld, dat Turkije onder be paalde voorwaarden de districten Kars en Ardahan aar. de Sovjet-Unie zou terug geven, formeel tegen te spreieen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1