Voor IJmuiden dreigt er onheil We kunnen weer gaan winkelen Kort en bondig Visscherij-Snufje Sport in het Kort Vaste vischprijzen een handicap voor Nêerlands grootste versche vischmarkt IJmuiden is tot nu toe voor versche zec- visch tie eenige markt van beleekenis ge weest. In den Ryksvischafslag te IJmui- den werd jaarlijks ongeveer tieumaal zoo veel visch verkocht als in andere Neder landsche visschershavens tezamen. Zoo groot kon de aanvoer niet zijn, of de IJmuidenscbe visehkoopers, die ten ge tale van ongeveer 300 hij het Staatsvis- schershavenbedrijf stonden ingeschreven, wisten er raad mee. Dat men in de Vis- eehershaven van IJmniden visschersvaar- tuigen met de merken van haast alle vis schershavens van ons land kon lezen, be wijst de groote aantrekkingskracht, die de markt van IJmuiden op onze visschers uitoefende. IJmuiden zal wel de belangrijkste vis- ecnershaven van ons land. blijven. De lig ging, de haven- en marktoutillage zijn ■daarvoor een waarborg, maar toch Bij de thans geldende regeling der vaste maximumprijzen is voor den aanvoerder het verschil tusschen een goede en een slechte markt weggevallen. Of hij zijn visch aanvoert in IJmuiden, Schevenin- gen, Den Helder of waar ook, overal krijgt hij dezelfde prijzen. Het geheele bedrijf is thans gebaseerd op de transportcapaciteit. Ook daarin staat IJmuiden hoog aan de spits, maar het stelsel van de vaste prij zen heeft tot gevolg, dat er aan den aan voer wordt geknabbeld. Een bewjjs hiervoor is het feit, dat deze week 1200 kisten visch rechtstreeks van Texel naar Amsterdam werden ver zonden. Deze visch zou onder normale om standigheden ongetwijfeld, voor een groot gedeelte althans, in den Rjjksvïsschafslag alhier zijn verhandeld. Een tweede bewijs komt uit Vlaardingen. de eenige Nederlandsche haven, waar de stoomlogger bij het uitoefenen der haring- visscherij een overheerschende rol speel de. Van de 54 zeevisschersvaartuigen, die in het oorlogsjaar het merk VL voerden, waren 40 stoom- en 14 motorloggers. Deze stoomloggers, in de wandeling „fietsen" genaamd, zijn flinke schepen, ter grootte van een stoomtrawler. Het verschil zat echter van binnen: hun ma chines zijn minder krachtig dan die der stoomtrawlers, omdat zy niet, als de trawlers, een zwaar net achter zich aan behoeven te sleepen. De meeste Vlaar- dingsche stoomloggers zijn uitgerust met machines van 100—200 P.K., een enkele slechts komt daarboven. Wjj vernamen nu, dat 7 stoomloggers, natuurlijk die met de sterkste machines, voor dc Noordzeevisscherij zullen worden uitgerust. Onder normale omstandigheden zouden deze schepen hoogstwaarschijnlijk, evenals de motortrawléis van de Rotterdamsche maatschappij Piscator, in IJmuiden gaan markten. Het is echter de bedoeling, dat de vangsten in Vlaardingen zullen worden aangevoerd. De aanvoer zal wel in hoofd zaak bestemd worden voor de vischvoor- ziening van Rotterdam. Voor de voedselvoorziening is deze vloot uitbreiding zeer toe te juichen, voor IJmui den is het jammer, dat de huidige om standigheden remmend werken op de ontwikkeling, van het visscherij'oedryf Het verlies van Duitschland als afnemer is een ernstige bedreiging van den export- handel, zoodat onze markt meer dan ooit op he; binnenland is aangewezen. Thans zien wij het gebeuren, dat ook de bin- nenlar.ösche handel bedreigd wordt en dat riet door gebrek aan ondernemings geest bij dezen handel, maar door omstan digheden, <lie een uitvloeisel zijn van de gele'de economie. O. K. Zangver. Crescendo weer opgericht Op Initiatief van eenige oud-bestuurs leden van de in 1940 ontbonden Oud-Kath. Zangvereeniging Crescendo werd Donder dagavond een vergadering gehouden van ■oud-leden dezer vereeniging. De voorzit ter van het voorloopig bestuur, de heer J. Gravemaker, sprak een openingswoord, waarna eenige huishoudelijke zaken wer den behandeld. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van een bestuur. Bij accla matie werd besloten, de drie oud-bestuurs leden voorloopig in hun functies te hand haven en daaraan twee leden toe te voe gen. Met algemeene stemmen werd de heer J. Gravemaker tot voorzitter gekozen Nadat de contributie was vastgesteld en nog eenige andere aangelegenheden wa ren besproken, werd besloten, a.s. Don derdagavond met de repetities te beginnen en voorts iederen Donderdagavond te repeteeren. Nadat men eenige gezangen uit het O. K. Gezangenboek had gezongen, sloot de voorzitter de vergadering. Besommingen van Vrijdag Motorloggers: KW91 f8164, KW33 f 7685; stoomtrawler: IJM89 Irene f 14110; kust- visschers: KW125 f 10, KW203 f719, HD18 f2820, HD183 f 1059, UK162 f2732, UK86 f 1549, UK70 f847, IJM237 f 10. VELSEN Controle 2e Distributie-stamkaart Degenen, wier 2e Distr. Stamkaarten nog niet gecontroleerd zijn met het bevol kingsregister en nog niet voorzien zijn van controlezegel met stempel, zullen alsnog daartoe in de gelegenheid worden gesteld en wel voor alle inwoners v. d. gemeente Velsen in "net Patronaatsgebouw aan den Zeeweg op Maandag 21 Januari letters A. t.m. K., Dinsdag 22 Januari letters L t.m. Z. Vergadering Kath. Volkspartij In de ledenvergadering van den Kies kring der Kath. Volkspartij is aangewezen als candidaat voor de Prov. Staten de heer J. Poincin, te Santpoort en als candidaat voor de Tweede Kamer de heer P. Kee. De voorzitter, de heer P. Kee, deelde mede, dat de afd. Velsen-Noord 400 leden telde. Burgerlijke Stanil GEBOREN: G. Blankemeyer, d. Hoofdstr. 20, Santpoort; J. Helmigh, z., Kompasstraat 41, IJmuiden; L. Dooyeweerd, z., Velserduln- weg 235, IJmuiden-Oost; M. P. F. Pmxteren, d.. Zeeweg 257, IJmuiden-Oost; B. L. Her mans, d., Dirk Hartoghstraat 15, IJmuiden-O. OVERLEDEN: N. J. E. Broek, 4 d„ d. van N. J. E. Broek, Zeeweg 147, IJmuiden-Oost; H. de Vries. 38 j.. ongeh., Beverwijk. Galgen- weg 28; C. M. L. Akkermans, 1 j.. dochter v. C. J. Akkermans, Jac. v. Heemskerkstraat 31, IJmuiden; M. E. de Boer, 78 j„ wede. v. P. Pieters. Harddraverslaan 30, Santpoort. ONDERTROUWD: F. Heesemans, de Zwaan- Straat 7. Beverwijk en J. M. Bakker, Corvers- laan 8, Velsen-N., toek. adres?; F. Vlegels. P. J. Troelstraweg 10, IJmuiden-O. en M. C. Bergmans, P. J. Troelstraweg 18, IJmuiden-O. toek. adres idem; J. F. Oosterhout, Zijlweg 44 rd., Haarlem en G. H. Nijssen, Hoofdstraat 25, Santpoort, toek. adres: Kinderhuissin gel 124, Haarlem; G. Petra, Krommenie, Milt- tairenweg l en A. C. Kennen, Wij kerstraat- weg 303, Velsen-N., toek. adres: Wijkerstraat- weg 303, Velsen-N. GEHUWD: J. KoudJjs en W. van Es, Zul- deriorpstraat 6, Velsen; C. J. Staphorst en H. E. Broek, Bakkerstraat 4, IJmuiden: C. Mar tens en W. J. Maters, Conradstraat 12, IJmuiden; A. Vlietstra en L. C. de Jong, Bloemstraat 133, IJmuiden, Velsen helpt Indië Van den penningmeester van het Velser comité der actie „Nederland helpt Indië" den heer P. Waardenburg, vernemen wij, dat de in onze gemeente gehouden col lecte 25.635.45 heeft opgebracht. De lijstcollecte leverde 10.499.46 op, de bus collecte 1882.67. Aan giften werd tot heden ontvangen 5350.82. Toezeggingen via het Roode Kruis kwamen binnen tot een bedrag van 6000 en van andere zijde tot een bedrag van 1902.50. Vergadering Adviescommissie A.s. Dinsdagavond zal opnieuw een ver gadering worden gehouden van de Advies- oemmisfie. Sloopers en ook bommen hebben leelijk huisgehouden in IJmuiden en ook de win kelstraten, we zouden durven zeggen, vooral de winkelstraten, hebben daar ge staan, waar de slagen vielen. Van den Zeeweg verdween juist dat deel, waar zich de meeste winkels bevonden, de Kalver- straat, die ook vele winkels telde, is hee- lemaal van den aardbodem verdwenen, zoo ook de fraaie winkelgalerij op het Kennemerplein. De Oranjestraat, IJmui- den's oudste winkelstraatgesloopt, evenals het Willemsplein, althans een groot gedeelte daarvan. Van de Kanaal straat bleef dat deel, waar de meeste winkels waren, grootendeels gespaard, maar de winkels werden grondig geger maniseerd. Het zijn thans niet veel meer dan ruïnes en slechts ten koste van dui zenden guldens per stuk zullen ze weer bewoonbaar gemaakt kunnen worden. Van de Kennemerlaan werd een deel gesloopt; ook hier bleef het winkelgedeelte vrijwel gespaard en de schade viel hier nog al mee. De bevrijdingsdag ligt thans ruim acht maanden achter ons, maar voor een groot deel van IJmuiden kwam de vrijheid bij brokken eerst eenige maanden later. Zeker een honderdtal winkels is in dit deel der gemeente verloren gegaan. De eigenaars of huurders er van waren hun bedrijf en hun nering kwijt. Anderen, die zoo gelukkig waren, dat hun winkel be houden bleef, stonden voor de moeilijk- beid, van hun zaak weer iets bruikbaars te maken, hetgeen vooral door het gebrek aan glas haast onmogelijk leek. Ze hebben aangepakt, de dakloozen en de verjaagden. Eerstgenoemde categorie ging op zoek naar een nieuw onderdak om er hun toen nog schaarschc artikelen aan den man te brengen. De verjaagden ston den voor een haast even moeilijke taak om van wat ze van het door hen verlaten pand terugvonden, weer iets te maken, waar ze hun klanten op een behoorlijke manier konden ontvangen. Velen kwamen niet terug; degenen, die elders een behoorlijk winkelbedrijf kon- BEVERWIJK Nationaal Jazz-concours Voor het nationaal jazz-concours van amateur-dansorkesten, dat onder auspiciën van de organisatoren, de heeren C. L. v. d. Meulen en C. Ooyevaar, op Woensdag 23 Januari a-s. in het Kennemer Theater zal worden gehouden, bestaat groote be langstelling. Onder de deelnemende orkesten, welke als verplicht nummer moeten uitvoeren het bekende „It had to be you" van Isham Jones en voorts een slowfox en twee foxtrots als vrij nummer mogen kiezen, bevinden zich van de naar verwachting tien orkesten ook enkele plaatselijke. Drie fraaie prijzen zijn beschikbaar ge steld. De jury bestaat uit de heeren Frans Vester, Henk Dekker, Jo v. Veen en Jan Molenaar. Voor dit jazzfestijn zijn beide zalen van het Kennemer Theater ter beschikking, teneinde na het concours het publiek ook in de gelegenheid te stellen te dansen. Betere verbinding met de Zaanstreek Met ingang van Maandag 21 Januari zullen de Nederlandsche Spoorwegen een busdienst openen van Zaandam over Uit geest naar Beverwijk. De bussen staan bij de spoorwegstations. De vertrektijden van het 6tation Zaandam zijn: 8.05, 9.50, 10.25, 12 uur, 14 uur, 16 Uur, 18 uur, 20 uur (de bussen van 8.05 en 9.50 rijden al leen op werkdagen, die van 10.25 uur al leen op Zon- en feestdagen). Te 6.40 (al leen op werkdagen) en 9.10 (alleen op Zon- en feestdagen) rijden bovendien nog bussen van Wormerveer naar Beverwijk. De vertrektijden van station Beverwijk naar Zaandam zijn: 7.15, 9.00, 9.35, 11.00, 11.15, 13 uur, 15 uur, 17 uur, 19 en 10.50. (De laatste bus loopt slechts tot Wormer veer, de bussen van 7.15 en 9.00 alleen op werkdagen, die van 9.35 en 11.15 alleen op Zon- en feestdagen). De rijtijd van Zaandam naar Beverwijk bedraagt 45 minuten, van Wormerveer naar Beverwijk 20 minuten. den opbouwen, bleven waar ze waren. Maar degenen, die niet zoo gelukkig wa ren, die dus wel genoodzaakt waren te midden van hun ouden klantenkring, van de puinhoopen van hun goodwill weer een „loopende zaak" te maken, wierpen het hoofd in den nek, stroopten hun mou wen op en togen aan het werk. Ze tim merden toonbanken, stellingen en vitri nes, ze maakten winkelruiten, die soms meer op kijkgaten gelijken, ze adverteer den, natuurlijk in de IJmuider Courant. En nu heeft IJmuiden weer een winkel stand, IJmuiden kan weer winkelen. Neen, het is niet als vroeger, toen alles gezellig bijelkaar was, toen je in vijf minuten slager, bakker, kruidenier, manufacturer enz. kon afdoen. Het is nu zoo, dat je om van den slager bij den bakker, of van den kruidenier bij den manufacturer te ko men een kale vlakte moet passeeren, waar het stof van het puin je in de oogen waait. Maar het gaat weer. De klant, die nu ook weer een beetje koning gaat worden, kan zijn ouden winkelier weer opzoeken en de winkelier ziet weer bekende ge- jichten voor de toonbank. De winkel is dikwijls wat eens de salon van mevrouw K. was en in de keuken staan soms de kisten en trommels met winkelartikelen. Maar het belletje van de cassa ripk^lt weer en op de rol komen weer de getal len, die kunnen beschouwd worden als het loon voor de -inspanning om het t*ad der fortuin weer aan het draaien ie krij gen. Agenda voor Velsen Zaterdag 19 Jan.: Bioscoop De Pont: „Golden Boy", aanvang 8 uur. Zondag 20 Jan.: Bioscoop De Pont: ..Golden 3oy", aanvang 2.30. 5 en 8 uur. Maandag 21 JaB.: Bioscoop De Pont: „Golden Boy", aanvang 8 uur. SANTPOORT Vergadering A.R. Kiesvereeniging Donderdagavond j.l. had een vergade ring plaats van de A. R. Kiesvereeniging. Spreker was de heer H. Meyer, die sprak over het onderwerp: Loon en prijspolitiek. Spreker nam stelling tegen de zoogenaam de „geleide economie", waardoor het par ticulier initiatief aan banden wordt ge legd. Na afloop kreeg men gelegenheid van gedachten te wisselen. Verschillende per sonen maakten hiervan gebruik. BINNENLAND Wie heeft opdracht gegeven voor bet maken van aluminium pannen zonder ooien? zoo vraagt het Kamerlid Andriessen. Daar voor zou 400 ton metaal beschikbaar gesteld zijn. De prijs der pannen is f 20 per stel van vier. De K. N. A. C. is voornemens dit jaar weer een verkeersdag te organiseeren. 2150 schoenen zijn gestolen uit een op slagplaats van een grossier aan het Singel te Amsterdam. 44.000 pakjes sigarettenvloei zijn bij zwart handelaars in de Gashouderstraat te Amster dam in beslag genomen. BUITENLAND De staalstaking in Amerika zal zeer waarschijnlijk Zondagavond beginnen. Het voorslel-Truman is door de vakvereenigingen aangenomen, maar door de Un. States Steel Corp. afgewezen. De telcfoonstaking in Washington is ge ëindigd. De Fransc.he regeering heeft het voor stel van de Ver. Staten, Gr. Brittannië en de Sovjet-Unie, op l Mei te Parijs een vredes conferentie te houden, aangenomen. De verkiezingen in Z.-Duitschland zul len op 20 Jan. in de kleine en op 27 Jan. in de groote gemeenten worden gehouden. Op de Koerillen ten N. van Japan bieiden de Sovjets hun garnizoen uit. De soldaten krijgen hun gezinnen bij zich, hetgeen zou wijzen op een langdurige bezetting. President Truman heeft een voorstel ter regeling van het geschil tusschen de vakver- eeniging en de staalbedrijven aan de respec tievelijke voorzitters overhandigd. Heden middag zouden deze hun beslissing mede- deelen. CDLXX. In mijn vorig Visscherij-Snufje heb ik al iets geschreven over de conferentie in Kopenhagen. Nederland was daar verte genwoordigd door den inspecteur-generaal voor de Scheepvaart. Er zijn daar bespre kingen gehouden en besluiten genomen, die ook voor de visscherij van belang zijn. Een verslag van de conferentie heb ik nog niet gezien, maar wel weet ik, dat er vooral wat de huisvesting der zeelie den aan boord betreft, hooge eischen zul len worden gesteld, wanneer de regeerin gen der betrokken landen aan de voor stellen hun votum hebben gegeven, waar aan in ingewijde kringen niet wordt, ge twijfeld. Bij den nieuwbouw zal met deze voorschriften wel rekening worden gehou den en ook zullen dc schepen ook vis- schersvaartuigen de noodige verande ringen moeten ondergaan om aan de eischen te kunnen voldoen, indien de in richting zulks tenminste toelaat. In elk geval mag als vaststaand worden aange? nomen, dat op de trawlers, die eventueel gebouwd zullen worden, behoorlijke logie- zen voor de manschappen komen en zij zich niet meer in bochten zullen behoe ven te wringen om in hun „woonkamers" of kooi te komen, zooals dit thans meer malen het geval is. Ik had het verleden week ook over ge ringe liefhebberij vun de jeugd om op een trawler te gaan varen. Ook daar wil ik nog even op terugkomen, want daar zit nog iets meer aan vast, ook belangrijk genoeg om er eens in het bijzonder de aandacht op te vestigen. Wanneer een jongen wil gaan varen, gaat bi' "an de 'agere school naar de Visscherijschool. Hij is dan in den regel 12 jaar. Als hij J5 of 16 jaar oud is, kan hij den cursus ctoor- loopen hebben. Gaat hij dan naar een reederij of een schipper om te zien oi hij een boot kan krijgen? Neen, dat doe: hij niet, want hij weet. dat hij niet aan bod komt, immers volgens het collectief con- 'ract wordt de gage van een lichtmatroos alleen betaald aan jongelui, die den leef- *ijd van 18 jaar hebben bereikt. Er L- dus een hiaat van 2 3 jaar en de 15- of 16- rarige afgestudeerde van de Visscherij school kan, als hij visscher wil worden, alleen op een logger of misschien op een kotter terecht. Wat hier ontbreekt is de rang van leerling-matroos voor de jongenfl die pas van de Visscherijschool komen. Vergis ik me niet. dan is hierover door de werknemers-organisaties aï eens een woordje met de reeders gesproken, maar zonder resultaat, omdat de reeders voor een leerling-matroos een lichtmatrooa wilden laten vallen. In België is men hier mede verder dan wij, daar heeft men '•eeds lang leerlingen op de vissehers- vloot. Deze week hebben we dus voor het eerst na vele jaren weer visch naar België ge ëxporteerd. Het was een flinke partij en als we de activiteit van de exporteurs In aanmerking nemen, zal er wel spoedig een geregelde verzending plaats hebben, want we kunnen binnenkort een flinken aanvoer verwachten. In Luxemburg eet men vermoedelijk nu ook al visch ui* ons land, geen schelvïsch of kabeljauw maar haring en bokking. De onuitputtelijke Noordzee bezorgt ons dan kostbare devie zen en als IJmuiden er een flink partijtje glas voor terugkrijgt om de duizend°n ka- ootte ruiten te herstellen, hebben we geen reden om over-dezen uitvoer te monoeren. PIETERMAN. Het Schaaktournooi te Londen Dr. M. Euwe seinde Vrijdagavond uit Lon den: De uitslagen van de vijfde ronde luiden: Groep a: BroadbenlSteiner 03Prins— Tartakower 01; List—Friedmann i— Groep b: NewmanChristoffel 0—1: Wood —Denker 0—1; Dcvos—Euwe 10; ?4edina— Abrahams 0—1; Thomas—Lupi 0—3. In groep a. werden de partijen Golombek— Stone, Bernstein—Opoeensky en Pomar— Fairhurst afgebroken. In groep b. werd de partij König—Winter afgebroken. Bijzondere prestaties op Klein-biljart De stand na de Vrijdagavond ir Alkmaar gespeelde derde ronde van de wedstrijden voor het kampioenschap hoofdklasse klein- biljart was: pt. a. g. Eichelsheim 5 44.44 Wevers 2 40.86 Schmidt 5 34.28 v, d. Veen 2 29.23 Teegelaar 4 42.30 de Cock 2 24.38 v. Bokhoven 28.02 Lubach 0 38.40 Wevers heeft, merkwaardigerwijze zoowel tegen Schmidt als Eichelsheim gelijk ge speeld. Hij heeft ook de tot nu toe hoogste serie gemaakt n.l. 209. Er worden bijzonder hooge gemiddelden gemaakt. Ook alle wedstrijden van de Haarl. Voet bal Bond zijn afgelast. Het programma Is een week verschoven, Bekerwedstrijden voor Zaterdagmiddag voetballers zullen na afloop van de gewone competitie door den NVB worden georgani seerd. Dc Nederlandsche Vereeniging van Zcc- zeilers is opgericht. Blnenkort zal een defi nitief bestuur worden gekozen. Nederlandsche successen in Chamonix. H Buyen. onze nationale kampioen op do schaats, heeft in Chamonix bij wedstrijden over 500. 1500 en 3009 meter beslag gelegd op de eerste plaats over alle drie de afstanden. Zijn tijden waren resp. 47 sec.. 2 min. 38.2 en 5 min. 16.2; J. Roos was op de 500 en :309 meter no. 2 In 47.3 en 5 min. 28 en op de 1SS0 M. no. 3 in 2 min. 43; Van Toom was 7e op de 500 in 50.1 sec., 6 op de 1500 M ir. 2 47.4 en 4 op de 3000 M. 5 min. 29.7.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3