2Je QauCCe Sir Archibald Clark Kerr Naar de Verkiezingen trekt zich uit de politiek terug Uflo Jaargang .No. J8*234 j N w «ja W* S 1 *T *V* ^"NT TB^ 4" Maandag 21 Januari 19<Mf Bureaux: Kennemerlaan 154. 1 9L M 1 B I a. m 1 wl jm m""T m. JÊ L Uitgave van de Stichting IJmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. Tc Haarlem: Gr. Houfctr. 93 KOlWemer Editie VSI1 HaarlCIIS Dagblad Abomtme»,(n; p. weck 31 et. Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert IP eereboom per kwartaal 4.— IN de eerste periode na de bevrijding heeft zich niet veel nieuws in de po litieke constellatie in ons land voorge daan. Men zag de oude partijen bijna al le terugkeeren en uit de gelederen van die velen, die beseften, dat onze toepas sing van de democratie dringend ver nieuwing behoefde en dat vooral de voor- oorlogsche versplintering met dén be- faamden hokjes- en schotjesgeest bestre den moest worden, klonken herhaalde lijk alarmkreten. Intusschen was na de bevrijding, als gevolg van politiek over leg tijdens de bezetting, de Nederland sche Voiksbeweging opgericht. Zich aan dienend met een door een reeks bekende inlellèctueelen onderteekend manifest, dat in zijn toespitsing op het personalis tisch socialisme een niet zoo gemakkelijk verstaanbaar begrip naar -voren bracht, wekte zij aanvankelijk twijfel bij de vraag, of dit nu weer een nieuwe politieke partij was of niet. Haar eigen verklaringen lieten dat voorloopig in het midden; het zou van den wil tot samen bundeling van krachten en van den moed toi het inslaan van nieuwe wegen bij de oude partijen afhangen, of zij zelf als politieke partij zou optreden. Ten slotte heeft zij daarvan definitief afge zien. Optredend als gangmaakster en bruggenbouwster heeft zij overeenstem ming weten te bereiken met de S.D.A.P., den Vrijz.-Dem. Bond, de Chr. Dem. Unie en oen deel van de R.K. Christofoor-groep ter gezamenlijke oprichting van een nieuwe Partij van den Arbeid. Dit resultaat is bereikt bij den aanvang van het nieuwe jaar 1946. waarin de eer ste verkiezingen na de bevrijding zullen worden gehouden en men moet het be schouwen als de eerste belangrijke nieu we uiting van die politieke wilsvorming, die van <ic zijde der Nederlandsche Volks beweging zoo vaak naar voren is gebracht als noodzakelijke voorwaarde voor het houden van verkiezingen. fn het met de vorming van de Partij var. den Arbeid bereikte resultaat zal de Volksbeweging niet al haar wenschen verwezenlijkt zien, al is hier ongetwijfeld sprake van pen belangrijke gebeurtenis in ons politieke leven. Want het blijkt nu inderdaad, dat er oude scheidslijnen zijn verdwenen. Hoe de massa der kiezers van de betrokken groepen op de door de leiders bereikte overeenstemming zal rea- gceren, zullen de verkiezingen moeten bewijzen. In den daarvoor nog restenden tijd zai hun ongetwijfeld het program van de nieuwe partij in een intensieve cam pagne worden voorgelegd. Ook is al een bericht verschenen dat prof. Scbermer- horr. zich candidaat zou laten stellen voor de Tweede Kamer. Zijn persoonlijke po pulariteit maakt het op dit oogenbiik waarschijnlijk, dat de Partij van den Ar beid hem als een van haar lijstaanvoer ders naar voren zal brengen. Of oude politieke tegenstellingen zooals die van Christelijke antithese, en van den klassestrijd, die als verouderd en over leefd moeten worden beschouwd, tenge volge van de oprichting van de Partij van den Arbeid doorbroken zullen worden is nog niet geheel duidelijk. Wel staat het al vast dat zulk een nieuwe formatie haar invloed ook-op de andere partijen en haar onderlinge verhoudingen doet gelden. En dat kan zich nog verder ontwikkelen, niet alteen voor de verkiezingen maar ook er na, als veel verduidelijkt zal zijn, dat nu nog op het gebied der veronderstellingen ligt. Hier moet ik wel bij aanteekenen, dat het in ons land nieuw ingevoerde opinie-onderzoek vóór de verkiezingen al vrijwat opheldering zal kunnen geven. Bij de Anti-Hevolutionnairen en die Christelijk-Historischen, die op grond van hun maatschappij-beschouwing tegenover een Partij van den Arbeid met haar so- cialisatie-plannen blijven staan is men ook overleg gaan plegen en wel niet tot een algeheel samengaan, maar dan toch tot een zekere overeenstemming omtrent bepaalde programmapunten en dientenge volge tot het voornemen van Wekere sa menwerking gekomen. De R.K. Staatspartij heeft besloten haar naam in R.K. Volkspartij te veranderen en haar lidmaatschap ook voor niet-Ka- t'nolieken open te stellen. In hoeverre zij zich verdei ontwikkelen zal moet worden afgewacht;wie zich de politieke «menings verschillen herinnert die voor den oorlog in haar boezem bestonden kan zich niet onttrekken aan de gedachte, dat het laat ste woord in den kring van deze belang rijke partij nog lang niet gesproken is. De Katholieke groep, die zich tot dusver bij do Partij van den Arbeid heeft aangeslo ten. aangeduid ais een deel van de Chris tofoor-groep. telt blijkbaar maar een klein aantal leden. Van een definitieve opstelling van de slagorde voor de verkiezingen kan men ook nu nog niet spreken. Er begint wel veel meer teekening in te komen. Te ver wachten is, dat bij overleg over urgentie- programs de noodzaak naar voren zal komen om in de eerste plaats de grond slagen van ons zoo zwaar ontwrichte volk- bestel opnieuw te verzekeren, zoodat de rust en de zekerheid gevonden worden waarop alieen met succes zal kunnen wor den gebouwd. Aan die Tust en zekerheid, aan dat solide fundament waarop in Ne derland moet worden gewerkt, hebben wij J deerlijk behoefte. B. P. Dynamiet, slavernij en roof Hoe bezet gebied berooid land werd Enorme explosies in Beieren vertellen de wereld, dat het uit is met de Duitsche militaire macht. Te Ebenhausen werden acht groote gebouwen van de I. G. Far- ben opgeblazen. Andere oorlogsindustrieën worden van hun bruikbare outillage ont daan en ingevolge de besluiten van Pots dam zullen de machinerieën naar de ge plunderde landen gaan, om daar mee te helpen aan een vredelievenden opbouw. Terwijl deze massale destructies de lucht doen daveren, ligt in Neurenberg de vloek van het Nazisme tastbaar in de rechts zaal. De documenten klagen aan en rafe len den slavenarbeid verder uit. Zij be schuldigen alle beklaagden, zij vertellen het verhaal van de duizenden jonge men sehen. die naar Duitschland werden ge sleept, om te werken in de fabrieken, waarvan nu alleen nog maar de gescheur de muren overeind staan. De systematische economische plunder- praktijkeu vormden Zaterdag een ander programmapunt. De persen voor papier geld draaiden en spuiden hun waardelooze biljetten in de bezette gebieden, maar de Willielmstrasse zorgde er angstvallig voor, dat de koopkracht niet terugliep. De kring werd gesloten, wanneer het door dc Duit- schers ..gekochte" en niet hun zelf-vcr- vaardigd geld betaalde over de grens ver dween. De zwarte markt werd gelaakt, maar desniettegenstaande als een welkom mid del tot roof gebruikt. 15 Nederlandsche schepen vrij. De 15 schepen, die niet meer voor tioepen- transportschepen door het Amerikaansche ministerie van marine zullen worden ge bruikt. zullen in ondei-staar.de volgorde wor den vrijgegeven: Bloemfontein. Brastagi. Ei l.iberadoi, Japara, Klipfontein. Kota Agoeng. Kota Baroe, Moordam. Poeloe Laoet. Sloter- dijk, Sommelsdijk. Tabinta en Tsjisdane (alle in Januari). Weltevreden (in Februari) en Katainten (in Maart). Deze schepen zullen aan de Nederlandsche regeering die er momenteel het beheer over heeft, worden overgedragen, omdat, de sche pen voor de repatrieeriivg van geëvaeueer- den uit Inóië gebruikt zullen worden. SUIKER en FIETSEN: Zaterdagnacht is in een ievensmidde- ienzaak aan den Kleverparkweg te Haar lem een inbraak gepleegd, waarbij 150 K.G. suiker in balen, voorts nog suiker in papieren zakjes en een aantal reeuen chocolade ontvreemd zijn. De ongewensch- te bezoekers hadden een ruit uit de spon ning gehaald, toen het binnenluik ge forceerd en na gedanen arbeid de ruit weer netjes ingezet. De weekwisseling bracht ook de wis seling van de eigenaars van 7 fietsen, waartegen de rechtmatige bezitters allen bezwaar aanteekenden bij de politie. R.K. Volksbond Het bestuur van den Katholieken Volks bond in het bisdom Haarlem zal op Zfi Ja nuari zijn eersten bondsraad na de bevrij ding beleggen. De bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers zal hierbij tegenwoordig zijn. Eveneens in Januari verschijnt het diocesane Credo-Pugno maandblad, dat te vens dienst zal doen als gids voor de Volks- bondsbestuurders. Hel woord is aan. Tollens: En rekent d'uitslag niet, maar telt het doel alleen. (Overwintering op Nova Zembla, slot) Een gift van *100.000. Mr. Thomas J. Watson. een bekend Amerikaansch philantroop, heeft 100.000 ter beschikking gesteld van Prinses Ju liana ter leniging van den nood van het Nederlandsche volk. De Prinses heeft dit bedrag onder verschillende instellingen verdeeld. Prof. dr. J. H. Thiol heeft heden zijn inaugurale rede aan de Utrechtsche Universi teit uitgesproken, welke lot titel had: „De Oude Geschiedenis en de Archaeologie". De Gaullc heeft besloten zich uit het politieke leven terug te trekken. HU heeft verklaard, dat hy het hem in October ver strekte mandaat aan de Nationale Consti- tueerende Vergadering teruggaf en dat zulks collectief aftreden van het kabinet inhield. De Gaulle verklaarde „ik heb on der bepaalde voorwaarden de macht aan vaard. doch deze voorwaarden zijn niet nagekomen". De officieele reden voor het ontslag is volgens Un, Press, de Gaulle's weige ring om genoegen te nemen met de dras tische besnoeiingen in de militaire uit gaven, die de linkerzijde heeft geëischt. doch fundamenteele cn heftige mccnings- verschillen over de nieuwe grondwet en bittere twisten binen de regeering zelf over Frankryk's voedselcrisis vormen, volgens betrouwbare inlichtingen de ach tergrond van De Gaulle's besluit. Daar bij zou nog gekomen zyn een rede van den communist Duclos om de drie partyen- regcering te vervangen door een coalitie van communisten en socialisten. naar Batavia Als „Speciaal Ambassadeur" der Engelsche regeering Het Engelsche ministerie van buiten- la'nösche zaken heeft Zaterdagavond een communiqué uitgegeven, waarin het mededeelt: de Engelsche regeering is ver langend behulpzaam te zijn bij het bevor deren van een spoedige regeling van de huidige politieke moeilijkheden in Ned.- Oost-Indie Een dergelijke regeling Ls zeer wenschelijk, niet 6iecht6 voor een be vredigende uitvoering van de militaire taak die zij op zich heeft genomen namens dc Geallieerden ten tijde van de Japan- sche overgave, doch ook in het belang van het algemeen welzijn van de volken van Ned. Öost-Indië en voor het herstel van vrede, stabiliteit en de welvaart in Z. O. Azië in het algemeen. Te dien einde heeft de regeering onlangs te Londen ver dere besprekingen gevoerd met vertegen woordigers van de Nederlandsche vegee- ring, onder wie dr. Van Mook, die nu op weg is naar Java. Met toestemming van de Nederlandsche regeering heeft de Engelsche regeering nu als een speciale maatregel besloten dat Sir Archibald Clark Kcrr, ambassadeur te Moskou, zich naar Batavia zal begeven als een speciale ambassadeur ten einde haar in te lichten over de ontwikkelingen cn om op alle mogelijke wijzen behulp zaam te zijn in het bereiken van een vriendschappelijke en bevredigende rege ling. Sir Archibald Clark Kerr, de Britsche ambassadeur te Moskou, die den Engel sehen opperbevelhebber te Batavia zal adviseeren en bijstaan, is vorige week te Londen aangekomen om aanwezig te zijn bij de algemeene vergadering van de U. N.O. Hij zal nu binnen eenige dagen naar Moskou terugkeeren en hij zal zich dan direct van de Russische hoofdstad naar Batavia begeven. Hij wordt tegen het ein de var. de volgende maand te Batavia verwacht. Geen scheidsrechter In Engelsche kringen te Londen legt men er den nadruk op. dat Sir Archibald Clark Kerr zeker niet naar Batavia gaat als scheidsrechter. Hij gaat om te zien welk advies en welke hulp hij kan bicden b(j het regelen van een probleem dat En geland in het bijzonder wenscht te zien opgelost, gezien het byna dagelijksch ver lies van Engelsche levens, welke dit met xich brengt. Consequenties voor Z. O. Axië De diplomatieke correspondent van de Sunday Observer schrijft: „De missie van Sir Archibald weerspiegelt de overtui ging, die in Londen bestaat, dat in de langdurige Indonesische crisis nu een be slissend moment is ingetreden en dat de kansen op het bereiken van overeenstem ming thans grooter zijn dan ooit tevo ren". Verder schrijft de correspondent: „Overeenstemming tusschen de Neder landers en de Indonesiërs op basis van de nu voorgestelde punten, zal waarschijn lijk vergaande consequenties met zich brengen in Z. O. Azië, ver buiten de gren zen van Java". Christison prijzend In een brief aan admiraal Helfrich prees luit.-generaal Christison het gedrag van de soldaten van het Ned. Indische leger gedurende de operaties in Passarminggoe en Kebajoran. Christison schreef o.a.: De daden van deze soldaten zijn voorbeeldig geweest en ik zou hen en hun bevelhebber willen feliciteeren". Het conflict over de militaire begroo ting kwam op Nieuwjaarsdag tot uitbar sting in de Nationale Vergadering, waar de socialisten een verlaging van twintig percent der militaire uitgaven verlang den. Bij die gelegenheid dreigde De Gaul le reeds driemaal met aftreden en de crisis werd toen slechts vermeden door een compromis. Voorts zou De Gaulle heben gezegd: „teneinde politieke manoeuvres rond mijn persoon te voorkomen, zal ik Parijs zoo snel mogelijk verlaten." Hij zou vanavond om acht uur een radio rede houden, maar hij heeft ook hiervan afgezien. Ervaren Fransche poli'ieke waarnemers zijn van meening, dat hoewel zij in het duister tasten omtrent de exacte beslis sing van generaal de Gaulle, deze tot do slotsom gekomen is, dat na een proeftijd van drie maanden drie-partijen regeering niet voldoet. Een van de voorwaarden, waarop hij verleden jaar October stond, weis dat het kabinet niet slechts collec tieve verantwoordelijkheid zou dragen, maar ook dat de ministers van steun aan de regeeringspolitiek blijk zouden geven. In de praktijk bleek dit niet het geval te zijn. Gaston Paiewski, eerste privé-secretaris van den generaal, verklaarde, toen hen» werd gevraagd, wat de Gaulle zich thans voorstelde te gaan doen* ..Wel, de geite raal schrijft boeker, en heeft verschillende ander bezigheden". Hij verduidelijkte: „De generaal heeft zijn aftreden nog niet te kennen gegeven, doch hij is zijn post aan het verlaten". Toen men hem vroeg wat het verschil was, antwoordde Paiewski. dat het beteekende, dat de generaal zich alleen maar uit do politiek terug trok. Opnieuw drie-party en regeeringf Volgens politieke kringen zou de Mouv. Rep. Populaire de formule voor een drie- partiien-regeering hebben aanvaard onder voorwaarde, dat de regeering niet door een communlstischen voorzitter zou wor den gepresideerd. Een ander A F.P.-be- richt zegt, dat de M.R.P. haar houding nog niet had bepaald en heden opnieuw zou vergaderen, doch de M.R.P. zich naar een driepartijen-regeering leek te oriën- teeren, Jacques Ductus heeft verklaard, dat do communisten aanspraak maken op het presidentschap der republiek. Ben speciaal gecharterd vliegtuig is van Schiphol vertrokken met een groote hoeveelheid ontspuniiingsmuterianl, bestemd voor de NederlandsolM» strijdkrachten op Malukka. Dc lading bestaat, alt post, boeken, iiiitIIctiinen ten, sportartikelen en ©en jeep. Prins Bern hard kwam persoonlijk afscliclc# nemen van majoor Crasborn, die de reis medeiuaakt en de leiding heeft bij de vcixteeiiiïg der goederen. I>e Prins iu gesprek met luitenant P. "Wcnn*- rtng (links) en majoor Crasboeu (rechts van den prins), (P-)J

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1