Sport in het Kort Avonturen Door liet AmcrikaanscJie volk is een groot aantal lijfgoederen, 1.200.000 stuks, waaronder iluiieenden baby-nuk kotten aan liet Nederlaiulsclie volk geschonken. H»u derde gadtvlte is dezer dagen aangekomen en opgeslagen In «Ie 11.A.It.K.-magazijnen ie Rotterdam. De zending wordt door tussehen- komst van hel Amerïkaansclie Kooile Kruis aangeboden aan de H.A.Ït.K. ter verdeeling- onder het N cderlauilsehe volk. De baby-pakketten worden opgestapeld. (P.) 415 Meter-golf blijft voorloopig in gebruik Naar bet A.N.P. verneemt zijn de ge ruchten, als zou de 415 meter-golf niet meer door Hilversum gebruikt mogen worden, voorbarig. Deze golflengte blijft voorloopig voor ons land in gebruik. Het Parool meldt, dat de P.T.T. bezig is, te trachten de storing die de 415 M. golf ondervindt van Leipzig, te verhelpen. De distributie Leder voor reparatie. Bon 04 leder is aangewezen voor 25 gr. reparatieleer voor schoenen. Klompen. Arbeiders in bepaalde industrieën komen voor de verstrekking van klompen in aan merking. Rubberlaarzen. Arbeiders in enkele industrieën kunnen bij de distribuïiediensten bonnen voor rubberlaarzen aanvragen. Het zijn o.m. arbeiders in openbare slachthuizen, zand en baggerschippers, arbeiders in koel- en vrieshuizen en heiers. Voor beroepsvïsschers is een afzonder lijke regeling. Emigratie naar Canada? De Canadeesche minister van handel en nijverheid, de heer Mackinnon, brengt een kort bezoek aan Nederland. Gevraagd naar de emigratiemogelijk heden van Nederlanders naar Canada, deelde hij mede, dat deze in principe aan wezig zijn, maar de Canadeesche regee ring wenseht eerst een overzicht te heb ben van de ontwikkeling van de inhecm- 6che arbeidsmarkt. Zoolang de demobili satie van het Canadeesche leger nog niet voltooid is, blijven de immigratiedeuren gesloten. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat Nederland bovenaan de lijst staat van de emigratielanden. In de eerste plaats zullen boeren een kans krijgen toegelaten te worden. Nieuwe rantsoenbonnen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat binnenkort nieuwe rantsoen- bonnen voor voedings- en genotmiddelen in gebruik zullen worden genomen. De nieuwe bonnen zijn lichtblauw van kleur, de tekst is in zwarte, roode of donker blauwe letters gedrukt en bestaat uit een aanduiding van het artikel, de hoeveel heid en het artikelnummer, voorafgegaan door de letter b. De thans in omloop zijnde rantsoenbon- uen voor voedings- en genotmiddelen blij ven geldig tot 17 Februari. De wisselbon nen blijven ook na 16 Februari geldig. Eveneens blijven geldig de bonnen der rantsoenkaartjes voor bijzonderen arbeid en voor a.s. en jonge moeders (het artikel nummer op deze bonnen wordt vooraf gegaan door de Tetter n.) Zeemiliciens uit Inclië 1 Juli terug? Naar de N. Haarl. Ct. verneemt, zouden maatregelen in uitvoering zijn om zee- aniliciens, die in Nederland zijn opgeko men en sinds 10 Mei 1940 onafgebroken in wcrkelijken dienst zijn, uiterlijk 1 Juli 1946 terug te doen keeren uit Oost- en "West-Indië ter demobilisatie. Burgerlijke Stand HAARLEM 18 Januari IMS. BEVALLEN: 16 Jan., A. van Wieringen Overgaauw. z.M. J. Penrhyn Lowevan Loghem. z.; 17 Jan., J. C. Specht—van Elk, d.; D. M. Blanken—Rietkerk, d.:A. M Kuijt Lutgerink. z.; J. Raar—Boone, d.; H Bal- Kink—van der Kemp. d.: A. c. Bisschop- Droog, z.; 13 Jan., J. M. van Roodselaar— Hooglugt, z. OVERLEDEN: 15 Jan., W. C. Steinmetz, 68 1.. Rijksstraatweg; 16 Jan.. A. Moonen, 73 J., R pperdapark; C. A. F. J. 9 m„ z van J. W. de Graaff, Breertraat; A.' A. Schouten, .73 Kenaupark. De Haarlemsche V olksuniversiteit Kon Kaar werk nog niet hervatten De Haarlemsche Volksuniversiteit, die haar mooi en nuttig werk in de oorlogs jaren moest staken, kon dit tot heden nog niet hervatten. Velen zullen dit betreuren! De moeilijkheid zit in het feit, dat men er nog niet in geslaagd is iemand te vin den, die geschikt en bereid is het vele werk, dat vroeger gedaan werd door den secretaris, den heer J. S. Bartstra, op zich te nemen. De heer Bartstra kan dit niet meer doen in verband met zijn leeftijd en andere werkzaamheden. Volksmuziekschool voor Haarlem e. o. De Zondagir^lldag in de Tuinzaal eege- ven demonstratie der Volles Muziek School bracht ons vóór de pauze behalve inlei dingen van den voorzitter Mr. A. Beets en de directrice mevr. KatBijlevelt een beknopt overzicht van de oefeningen der Afd. A, de laagste klasse dus. De bij vorige gelegenheden gedemonstreerde muzikale dictés ontbraken nu. doch de vaardigheid der leerlingen in het „handzingen", het treffen van intervallen, het zingen en her kennen van kerktoonsoorten en het tot 4- stemmig toe zingen van canons wekten weer groote waardeering voor het alge meen vormend muziekonderwijs, zooals dat hier volgens de door Willem Gehrels uilgedachte richtlijnen gegeven wordt. En hel is een verheugend verschijnsel dat ook reeds enkele scholen voor L.O. en b.v. de Muziekschool der M. t. B. d. T. voor dit onderwijs hun deuren geopend hebben. Het ideaal blijft natuurlijk dat eenmaal alle scholen voor L O. het in hun leerplan zullen opnemen. Hoe gemakkelijk dit onderwijs vruchten draagt, bewees mevr. Kat door in het be gin alle aanwezigen een canon te laten zingen. Na de pauze volgden koortjes, gecom poneerd door 2 leerlingen der V.M.S.; de mooie afwisseling tusschen mineur en ma jeur in „Holland" van Jopie Benz en de aardige goed gebouwde melodieën in „Wiegenlied" en „Frühling" van Hein Wernik toonden opmerkelijk muzikaal ta lent, De Rhythmische Les gaf goede re sultaten volgens Jaques Dalcroze's systeem te zien; verschillende dansen toonden aardige standen en bewegingen. Ook de Orkestklasse deed zich hooren; hier was het „zelf doen" het belangrijkste. K. DE JONG. Aerdenhouts Kindertooneeï. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Margriet heeft Aerdenhouts Kindertooneeï in den Stadsschouwburg een vertooning gegeven van Klein Duim pje, operette met tekst van Piet Fransen, op muziek gezet door Jac. Zwaan. Me vrouw J. van Kampenvan den Brink heeft als leidster van deze uitvoering pro fijt mogen trekken van een overstelpende menigte materiaal van de prettigste soort. Het was een lust op zichzelf, al die kleutertjes in hun aardige pakjes, waar van die der vogels een afzonderlijke eer volle vermelding verdienen, te zien rond- hippelen en dansen. Want de balletten, door mevrouw Verwaal met zorg ingestu deerd. waren velerlei en omspeelden de eigenlijke geschiedenis op ongezochte wijze. Van de acteurs in de bekende his torie onderscheidden de beide hoofdper sonen, Klein Duimpje en de Reus zich, door hun bezielde actie. Het achtjarige meisje, dat de eerstgenoemde rol speelde, lijkt een natuurtalent, dal de Tooneel- school niet meer noodig heeft. En die „Reuze-Reus". wat een indrukwekken de engerd! Doch ook al de overigen, ik denk hier in het bijzonder aan het grappige kaboutertafereel onder den boom en aan het uittrekken van de laarzen, hebben meegewerkt om het klassieke sprookje tot zijn recht te doen komen. Jan Rozekrans, die de liedjes op den vleu gel begeleidde, hield tijdens de pauzes het jeugdige publiek bezie met zijn accordeon. H. G. CANNEGIETER. Het herstel der duinen Men wil de duinen laten groeien om de kazematten te bedekken Overal verminkten de Duïtsehers onze zeeduinen. bij den aanleg van wat zij noemden den ..Atlantikwall". Van Cad- 2and tot op de Waddeneilanden staren de norsche, vierkante betonnen kazematten, die op den zeereep, de buitenste duinen rij staan, over de Noordzee. Die bunkers moeten v/eg. Moet ons volk enorme som men uitgeven om deze erfenis van den bezetter te sloopen? Of is ef een andere mogelijkheid? De heer C. Sipkes, onze vroegere stad genoot, is thans in de duinen van Voorne bezig om de kazematten te laten onder- stuiven. Op sommige plaatsen groeien de duinen door zandverstuivingen. De kaze matten worden nu kunstmatig onder het zand gebracht door het planten van. riet. het plaalsen van takkenrijen en zandbin- dende plannen ais helm. Op deze manier zullen de kazematten op den duur onder de nieuwe of hergroeide duinen verdwe nen zijn. De gaten in de duinen die tus schen de kazemaiten ontstaan zijn, zullen op dezelfde wijze, dus door de, zij het ook door den mensen geleide, natuur zelf ge dicht worden. Lia Ziverts. Zaterdagmiddag hoorde ik op een in beperkten kring gegeven concert de Let- landsche sopraan Lia Ziverts Russische liederen, waarvan zij de teksten telkens vooraf in het Nederlandsch verklaardê, zin gen. Het was zeer bijzonder. Zoowel de zoete lyriek van Tschaikowsky als de sombere, in „Het Korenveld" aan het bekende „Woiga"-lied herinnerende ro mantiek van Rachmaninoff en de drasti sche humor van den genialen revolution- nair Moussorgski v°nden een buitenge woon levendige en expressieve vertolking waartoe ook de glans van haar stem bij droeg. Tevoren had zij 3 liederen van Mozart mooi gezongen. Voor Bach lijkt zij niet zoo geschikt. De pianiste Elsa Woi- ters begeleidde zeer goed en speelde en kele solostukken sober en correct. Corrie Vening Meinesz droeg enkele fluïtsolo's voor: een Sonate van Blavet en 2 aardige stukken van Th. Blumer. In het laatste daarvan waren vooral de exacte staccato's te prijzen. Ook zij had in Elsa Wolters een consciëntieuze begeleidster. K. DE JONG. Geleide economie In een openbare vergadering van de Liberale propaganda-commissie „Zuid- Kennemerland" te Haarlem, sprak dr. G. v. d. Burg Vrijdagavond over geleide economie, een thema dat een belangrijk deel van onze huidige binnenlandsche pro blemen omvat. Spr. zeide, dat talrijke figuren, die zich als socialist aandienen, het socialisme niet anders zien dan als een aan de ethiek ontleend begrip. Ook economen hebben dezen gedachtengang overgenomen, waarmee zij echter het socialisme geheel uit de economische sfeer hebben gehaald en daarmee de politieke discussie practisch onmogelijk gemaakt. De S.D.A.P., aldus spr., kent in haar be ginselprogramma nog economische »o- cialisatie; bij de Partij van den Arbeid is de socialisatie opportunistisch. Ook bij het nationaal-socialisme is het socialisme van ethiek doordrenkt. Het liberale standpunt is, dat ordening op zichzelve reeds aanwezig is. Juist in kringen van ondernemers heeft men doel bewust willen regelen door kartels- trusts e.d. Men kan het geheele economische le ven niet van de studeerkamer uit bezien. Derhalve, zoo besloot spr., is het wets ontwerp van min. Vos op de bedrijfsschap- pen voor liberalen onaanvaardbaar. De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301 M. NCRV 18.00 Harmonie-oikest. 13.45 Sport- praatje. 19.00 'Nieuws. 19.15 Programma-over zicht. 19.20 Berlijnsch Phil. Orkest (gr.). 19.30 Actueel halfuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Ka mer-orkest met declamatie. RNIO 21.30 De Fox spreekt. NCRV 21.45 Gram.muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram.muziek. 22.30 Prof. dr. J. H. Bavinck „moeilijke teksten, in hét N. Testament. 22.50 Gevarieerd progr. 23.50 schriftlezing. HILVERSUM II, 415 M. 18.00 Nieuws. AVRO 18,15 De Romanciers. 19.00 E nu naar bed. 19.05 Pianorecital George v. Renesse. 19.30 Beroemde tenoren (gr.). 20.00 RNIO Nieuws. 20.05 Land'bouwpraatje. AVRO 20.15 Vaudeville-orkest. 20.45 Lezing Prof. dr. H. N. ter Veen, over herovering van de Wieringermeer. 21.00 Les cars de Pa ris. 21.25 Radio Philh. orkest. 22.30 Herman de Man. 22.45 Gram. 03.00 Nieuws. 23.15 Noc turne (gr.). Het Loiitleiisclie Scliaaktouriiooi. Dr. M. Euwe seinde uit Londen: De uitsla gen van de zesde ronde van het Londensche Schaaktournooi luiden: Groep a. Tartalcower—List 1—0; Fairluirst —Friedmann 1—0; Opocensky—Golombek 1—0; Pomar-Bernstein 'A—ü; StoneBroad- benl, afgebroken in gelijke stelling; Steiner —Prins 1—0. Hangpartij vierde ronde Stone Bernstein 01. Groep b. ChristoffelWood 1—0; Denker— Koenig 1—0; LupiWinter 01; Abrahams— Devos l0: ThomasMedina 10; Euwe— Newman 1—0. Hangpartij uit. de vijfde ronde: KÖnig—Winter 01. Uitslagen van enkele afgebroken partijen. Groep a. GolombekStone 1—0; Pomar— Fairnurst 10. De stand luidt thans; Groep b: Christoffel 6 uit 6. Euwe en Den ker 5 uit 6; Winter 3 uit 5; Newman 3 uit G; Abrahams en Thomas 2M» uit 6; König 2 uit 5; Lupi en Wood 2 uit 6; Devos 1 uil 5 en Medina 0 uit 5. Groep a: Tartakower en Steiner 4'-j uit S; Bernstein 3VL> en 1 afgebr. uit 5; Opocensky 3 en 2 afgebr. uit 6; Broadbent 2 en 1 afgebr. uit 5; Golombek en Pomar 2tj uit 6; Stone l!'j en 1 afgebr. uit 5; Prins 2 uit 5; List 3 en l afgebr. uit 6; Fairhurst l en 2 afgebr. uit 5; Friedmann 1 uit 5. Het zilveren jubileum van Droste. Het heeft de jubileerende Sportvereenlging van Droste niet aan belangstelling ontbroken. De directieleden waren voltallig aanwezig om het ijverige bestuur te complimenteeren. Voorts kwamen alle bestuursleden van den Haarlemschen Voetbalbond hun gelukwen- schen aanbieden. De heer A. Heimig. voor zitter van „Kennemerland" herinnerde aan het oprichtingsjaar 1921, toen „Kennemer land". even oud als „Droste", herhaaldelijk de tegenpartij was van VVD. Nagenoeg alle vierde klassers, waar-tegen Droste thans speelt, waren vertegenwoordigd, evenals vele andere clubs. Elke spreker werd door voor zitter J. J, Vos beantwoord, DIO bood een. fraaie plaquette aan. Weerbericht HET BLIJFT WINTER. Weersverwachting tot Dinsdagavond. Weer daling van temperatuur, onder in vloed van de matige, in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tusschen Oost en Zuid-Oost. Afnemende bewol king. Overigens droog. BILJARTEN. Het kampioenschap h ofd- klasse klein biljart is gewonnen door Eiriiels- heim. Het hoogste alg. gem. werd behaald door Teegeiaar, die Ir. zijn partij legen van Bokhoven een serie maakte van 345 en de 400 caramboles in 3 beurten bij elkaar stootte. g. p. a.g. Eichelsheim 7 40.34 v. Bokhoven fi 26.14 Schmidt 7 33.23 Wevers 4 37.87 Teegeiaar 6 43.80 Lubach 2 44.4G v. d. Veen 6 32.27 De Cock 2 29.15 De nat. biljartkampioenschappen 3e klasse groot. De eindstand luidt: gew. p. a.g. Van Amen 6 9.98 P. Kruithof 3 8.83 C. Keyzer 5 3.25 J. Rietveld 3 "8.74 J. Franken 5 7.88 B. Bornkamp 2 5.39 P. v. Kessel 4 6.89 H. Panhuysen <1 5.02 Van Amen, Keyzer, Kruithof en Rietveld promoveeren naar de tweede klasse. De Noorsche bond heeft de twee beste Nederlandsche schaatsenrijders uitgenoodigd naar Noorwegen te komen. De invitatie is aanvaard, maar wie zullen gaan is nog niet beslist. Er zijn plannen voor het in het leven roepen van een klassieken wegwedstrijd voor wielrenners in Limburg. Engeland—België 28. Geen uitslag, wel ke een groot overwicht doet vermoeden, doch er werkelijk was. Geen oogenbük is de Engelsche zege in gevaar geweest. De Belgische backs en middenlinie waren i'oed. De vleugelspelers en de middenvoor waren te weinig bewegelijk. De doelverdediger was zwak. Na de rust, toen het al 2^0 stond, wa ren bal en spelers dikwijls door den mist niet meer te zien. Tafeltennis. Waarschijnlijk zal uit J. du Buy. Dammer, Pelser en C. du Buy een keus worden gedaan, wie aan een' tournooi op 21, 22 en, 23 Maart te Wembley zal deelnemen. Volgend jaar zal zoo goed als zeker de Engelsche League weer op vooroorlogsclien voet worden georganiseerd. Langendük heeft de internationale twee- daagsche wedstrijden te Davos gewonnen vóór Keyzer en Havekotte als nummer 4. Havekotte reed de 500 M. In 46.fi, Keyzer won de 3000 en 5000 Meter. Langendijk de 1500 M.» op welken afstand Keyzer een tijd maakte, 5 sec. sneller dan ooit door hem bereikt. SCHOONRIJDEN. Bij wedstrijden te Zaandam werd bij de dames mej. Fijnheer: (N. Niedorp) no. 1 en mej. v. Arkel (Hoofd dorp) no. G. Bij de heeren bezette A. Goed hart (Zaandijk) de eerste plaats en werd de heer C. Meeuwig no. 4. Paren: no. l. C. Meeu- wig en mej. Fijnheer; 2, A. Goedhart—mej. Van Arkel. Van de paren die 4 en 5 weiden, maakten mevr. de BooGroenveld en mej* L. Molenaar, beiden uit Hoofddorp, deel uit. 34. Tobias heeft zijn pijp uit de mond genomeii en roept de twee wereldrei zigers toe: „Hé, gaan jullie zwemles nemen?" ,JZeg Tobias", antwoordt Wag, „weet jij geen middel om ons naar den overkant te krijgen,Ja, jullie wel", verklaart Tobias, „maar dat rare hob' belpaard niet". „Beleedig jij je soortM snauwt War, maar Wag neemt het grap je van Tobias niet zoo erg op en vraagt verder: „Als je ons nu eerst overzet en dan mijn wagentje op een lelieblad zet en het naar den overkant trekt?"

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2