M.R.P. toch in Franse he regeering? De Omroep Indonesië en Griekenland voor den Veiligheidsraad Bloedzuigers op Nederland TT 1 «Oe Jaargang No. 18235 I 1 V| iWJ f "Vm M ■■P"a\ '1 "V" "V* Wk 4» .Dinsduft 22 Januari 1010 Bureaux: Kennemerlaan 154, I S I JS I ^JL JL JL JL W Uitgave van de Stichting IJmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 KeOnemer EdMie V3U1 Haarlems Dagblad A^eme-ten: p. week 3. et Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom per kwartaal 4.— Zieken en lichamelijk zwakken worden per IjX'.T. aan boord van het m.s. „Oranje" gebracht. (P.) EEN van onze dierbare oude Neöer- landsche kwesties is het geharrewar met de omroep-vëreenigingen. Voor den oorlog wedijverde het dispuut in felheid met de spelling-kwestie, tot de laatste het publiek zoo stierlijk begon te vervelen dat het zelfs den chaos, door opeenvolgende pogingen tot vereenvoudiging veroorzaakt, gelalen aanvaardde onder conditie, dat het er geen kibbelarijen meer over behoefde te lezen. De radio-ruzie was in middels min of meer geluwd door de vsslsteiling van het Zendtijd-besluit. Maar waarom wij onze radio-energie moesten blijven versnipperen over een reeks con- curreerende vereenigingen, terwijl men In andere landen allang tot een nationalen omroep was overgegaan, werd niet dui delijk. Na de bevrijding zou dit nu veranderen. Jawel! De oude omroep-vereenigingen verdedigden zich als leeuwen, ouderwets gehuisveste dierentuin-leeuwen wel te verstaan, gehuisvest in hokken tusschen schotten. Oppassers deden hun best, maar deinsden de een na den ander af, verdoofd door het scctarisch gebrul. De leeuw Avro mat zich plotseling het etiket „hu manitair" aan en bleek een der kwaad- Men. Na een half jaar onderhandelen is nu een z.g. vergelijk bereikt, waarbij wel een soortement ïégime voor de leeuwen- hokken in het leven is geroepen, maar de bewoners bijna hun volledige oude vleeschrantsoen hebben behouden: ieder voor zich en allemaal 200'n beetje ver schillend. Eigenlijk komt het erop neer, dat de oude toestand blijft gehandhaafd. De omroepvereenigingen hebben bijna de geheele voorbereiding van de radio-pro gramma's behouden. Moeten wij nu weer traag verder sukkelen? Het is een teleur stellende en een armelijke vertooning en wij moeten maar hopen dat de buitenlan ders. die zoo'n respect hebben voor onze snelle drooglegging van polders en het vlotte herstel van onze verkeersverbin dingen, maar met stomme verbazing onze zuiverings-methoden aanschouwer., aan de radio-vertooning niet teveel aandacht besteden. Want het is een treffend voor beeld van de wijze, waarop men niet samenwerkt. Niettemin bleek onlangs uit een opinie-onderzoek, dat driekwart van de openbare meening voor de instelling van een nationalen omroep is. Maar de meening van de luisteraavs schijnt er zoo zeer niet op aan te komen. Vandaag is een manifest verschenen, dal u in dit nummer vindt en waarin aan voorstanders van een nationale oplos sing van het hoogst urgente radiopro bleem wordt verzocht, hun bewijzen van ■Instemming te adresseeren aan het Co mité Nationale Omroep, Postbus 110, Am sterdam. Ik heb dat onmiddellijk gedaan en raad u aan, het ook te doen. Denk niet: anderen zorgen er wel voor. want het zal juist de omvang van dc* adhaesie- post zijn. die kans op welslagen biedt. Met lauwheid en aan-anderen-overlaten is nog nooit iets bereikt. Wel is er veel door mislukt. De onaerteekenaars van het manifest, die vele belangrijke geestesrichtingen in het Nederlandsche volk vertegenwoordi gen en bij wie men klinkende namen aan treft, heben den bevoegden autoriteiten met aandrang verzocht, om zonder toe- geven aan een verouderd en onsamenhan gend radio-bestel met de grootste voort varendheid te streven naar de totstand koming van een waarlijk nationalen om roep. Zij 6tellen zich dien omroep niet neutraal voor, maar in een vorm, die aan de levende verscheidenheid in ons volk op godsdienstig, cultureel en maatschappelijk gebied gestalte geeft in een met eerlijke zorg vastgestelde en wettelijk gewaar borgde verhouding. Zij wenschen ook, dat dit instituut een dienende let wel: een dienende' taak zal vervullen jegens de groote materieele en geestelijke nooden van dezen tijd. En het goedkoope en tri viale willen zij bestrijden: zij vragen een positieve bijdrage tot een waarachtig Ne derlandsche cultuur. Met dit alles 6tem ik van harte in. Ik geloof dat de lezers van dit blad het ook zullen doen. Laten zij daarvan getuigen. Als wij oude gebreken niet bestendigen willen moeten wij ze nu afschaffen. Niet straks, want dan wordt het weer sleur en is het te laat. Maar nu. R. P. Rechtbank acht zich onbevoegd inzake K.P.-werk Hedenmorgen werd uitspraak gedaan door de Haarlemsche Arrondissementsrechtbank In de zaak tegen A. D., die als verzetsman een contróleur van den. CCD up 15 Februari van het vorig jaar had doodgeschoten. De rechtbank verklaarde zich onbevoegd in dezen een uitspraak te doen en het is nu aan een auditeur-militair van der. Krijgsraad ter beoordeeling overgelaten, of deze kwestie in de termen valt om door all coilege te wor den berecht A. D. bevindt zich nog steeds In verzekerde bewaring. Ook ten aanzien van de aanhangig gemaak te zaak tegen de gebroeders V.. die er van verdacht worden, het lijk van den CCD-man in het water te hebben laten zakken, heeft de rechtbank zich onbevoegd verklaard. Gezondheidstoestand dr van Mook verbeterd. Officieel wordt medegedeeld, dat de toestand van dr. Van Mook aanmerkelijk ls verbeterd. Zoo mogelijk zal hij Woens dag de reis naar Batavia voortzetten. Er is nog geen oplossing gevonden in dc Fransche regeeringscrisïs. Ook is nog niet bekend of de nieuwe regeering op twee, de communistische en socialistische, of op drie partyen zal steunen. De com munisten hebben n.l. wel aan de socialis ten voorgesteld een kabinet te vormen onder leiding van een communistischen premier, waarvoor de naam van Maurice Tliorez is genoemd, en de M.K.P. heeft weinig bereidheid vertoond tot nieuwe samenwerking met de communisten, maar hedennacht achtten politieke waarnemers het niet onmogelyk. dat er toch nog een samengaan van alle drie partijen moge lijk is. Deze waarnemers zeggen, da», de com munisten weliswaar Thorez met veel na druk naar voren hebben geschoven als candidaat voor de functie van hoofd der regeering, doch men neemt aan, dat zij op dit punt wel tot een compromis bereid Sir Archibald Clark Kcrr 30 Januari in Batavia Sir Archibald Clark Kerr is Maandag middag met een transport-Dakota-vlieg- tuig uit Manston (Kent) vertrokken. Hij vliegt naar Moskou en zal vandaar zijn reis via Cairo. Karachi, Calcutta en Sin gapore voortzetten. Hij wordt op den 30en Januari te Batavia verwacht. Woensdag zal Sjahrir zich naar Djokja karta begeven voor besprekingen met Soekarno. Volgens Indonesische bronnen zal op deze conferenties beslist worden wie de aanstaande onderhandelingen met de Nederlanders zal leiden. Het is moge lijk dat Soekarno in gezelschap van Sjah rir naar Batavia zal terugkeeren. De nocduniversiteit te Batavia is her opend met 211 studenten, 14 hunner zijn Indonesiërs. De Sovjet-republiek Oekraïne heeft ge vraagd het Indonesische probleem voor den Veiligheidsraad te brengen. In den brief, waarin dit verzoek is vervat, wordt o.m. gezegd: Zooals bekend is. worden in Indonesië reeds gedurende eenige maanden militaire acties ondernomen, welke gericht zijn tegen de plaatselijke bevolking, waaraan zoowel Engelsche strijdkrachten als Japan- schc gewapende strijdkrachten deelnemen. Naar het oordeel van de Oekraïnsche re geering schept deze situatie een staat van bedreiging tegen dc handhaving van den internationalen vrede en veiligheid, welke wordt omschreven in art. 34 van het Handvest. De Oekraïnsche delegatie vraagt den Veiligheidsraad om de noodzakelijke on derzoekingen te doen en de maatregelen te nemen, waarin het Handvest voorziet om aldus een einde te maken aan de tegen woordige situatie. Rusland heeft gevraagd de situatie in Griekenland voor den Veiligheidsraad te brengen krachtens art. 35. In beslagneming van de vleeschbedrij- ven. waarin gestaakt wordt, wordt door de Amerikaansche regeering overwogen. Kiselev. de Bielo-Kusslsclie afgevaar digde naar de Ver. Naties beschuldigde Fran co van het asyl verleenen aan eenige groote Duitselie oorlogsmisdadigers: veldmaarschalk Von Kiuge, die massa-executies liet uitvoe ren bij Gome! eis lt.-gen. Speling, die com mandant te Pinsk was en onder wiens bevel 317.0011 burgers vermoord zijn. De nieuw-Uf Russische electrisebe ca mera kan stofdeeltjes ter grootte van 10 a 20 atomen (L iW.OOO.OOOste cm.) fotografeeren. zijn, in ruil voor andere voordeelen. De eventueele socialistische candidaat is Vin cent Auriol. Naar verluidt, zouden de communisten Maandagavond hebben voorgesteld beide candidaten los te laten en met steun van beide partijen Felix Gouin, den socialistischen voorzitter van de Assemblee, candidaat te stellen. De socialisten hebben hun verwondering uitgesproken over de door het aftreden van de Gaulle „op zoo een ongelegen mo ment veroorzaakte crisis". Zij hebben verder verklaard bereid te zijn bij de re- geeringsvorming den hoofdlast der ver antwoordelijkheid met M.R.P. en commu nisten te deelen. Bij een opinie-onderzoek sprak 32" u dei- ondervraagden zich uit voor een 3 par tijen-regeering, 30°'o voor een socialistisch- communistlscbe samenwerking en 19% voor een combinatie van M.R.P. en socia listen. 19"/" had geen meening. Deze en quête kwam een week vóór de regeerings- crisis gereed. 10 Mei 1910 en 5 Mei 1945. Welk een zee van ellende ligt er tusschen deze data. welk een leed is er gebracht over de vol ken der aarde, hoe heeft ook Nederland gezucht onder de Duitsche soldatenlaars en den Nationaal-Socialistischen terreur- gecsel, Het best gevoede land van Europa verviel iu vijf jaren tot een hongerende en uitgeplunderde streek. De „Holland" documenten vertellen te Neurenberg een ondubbelzinnig verhaal van vooropgezette plunderplannen. door gevoerde roofpraktyken en een misdadige infiatiepolitiek. Groote bedragen in gul- Het acht geen excuus voor het verblijf van Biit-sche troepen in Griekenland om militaire redenen mogelijk en acht: deze aanwezigheid bovendien nadeelig voor de binnenlandsche situatie van het land. Het verblijf der troepen in Griekenland wordt ..met behulp van gewapende macht in de Grieksche binnenlandsche situatie inter- venieeren" genoemd, „die zoowel ernstige consequenties voor Griekenland met 2ich sleept, zoowel als voor het handhaven van vrede en veiligheid." Visjinsky is Maandag in Berlijn gearri veerd. Hij hoopte Dinsdag naar Londen te vertrekken. Artikel 34 luidt: De Veiligheidsraad mag elk geschil of eiken toestand, die tot in ternationale wrijving zou kunnen leiden of aanleiding zou kunnen geven tot een geschii. onderzoeken, ten einde vast tv stellen of de voortduring ervan de hand having van internationale vrede en vei ligheid in gevaar zal brengen. In art. 35 staat te lezen: 1. Ieder lid van de Vereenigde Naties mag elk geschil of eiken toestand van de in art. 34 be deelde svort onder de aandacht brengen van den Veiligheidsraad of van de Alge- meene Vergadering. 2. Een staat, die niet lid is van de Vereenigde Naties, mag elk geschil, waarbij hij partij is, onder de aan dacht van den Veiligheidsraad of van de Alg Vergadering brengen, indien hij bij voorbaat, met het °Of> °P het geschil, de verplichtingen aanvaardt tot. vreedzame schikking, in het onderhavige Handvest voorzien. 3. De maatregelen van de Alg. Vergadering ten aanzien van aangelegen heden. die krachtens dit artikel onder hare aandacht zijn gebracht, zullen val len onder de voorschriften van de artt. 11 en 12. Amerika ontworstelt zich aan den oorlog De boodschap van Traman In zün traditioneele jaarlyksche bood schap aan het congres heeft de president van de Vereenigde Staten, Harry Truman een overzicht gegeven van dc groote eco nomische moeilijkheden, waarmee zyn land in deze na-oorlogsche periode heefi te kampen. Hij deed een ernstig beroep zoowel op de arbeiders als op de werk gevers om den bedrijfsvrede te hand haven. waarbij hij de werknemers op hun stygende verantwoordelijkheid wees, naar mate hun macht is toegenomen. Den on dernemer werd op het hart gedrukt, dat „zakendoen een zaak van publiek ver trouwen is". Groote loonsverhoogingen bedreigen de gezonde economie en leve ren gevaar voor inflatie op. De plannen, die Truman ontvouwde voor het komende jaar, omvatten o.m. een verlenging van de hem toegekende volmachten en een voortzetting van dc gedurende den oorlog tot stand gekomen controle- en subsidiemaalregclen. Verder moeten de nationale hulpbronnen geïn ventariseerd worden en ook de publieke zaak zal ter hand worden genomen in den vorm van maatregelen in het belang van de volkswelvaart, de nationale ge zondheid, den woningbouw en de opvoe ding. Ook de demobilisatie werd bespro ken en Truman achtte een totale leger- sterkte van 2 millioen man noodzakelijk. Het buitenlandsche beleid maakte slechts een gering gedeelte van Truman's bood schap uit. Óver de organisatie der Ver eenigde Volken merkte de president op, dat deze ir. kracht en doeltreffendheid toeneemt. De begrooting voor het jaar 1947 koml uit op een bedrag van 35 8 milliard dollar. De nationale schulden zullen, voor het eerst sinds 1930 geen verdere stijging vcr- toonen. maar gezien het uitgebreide ur- gentieprogram is een verlaging van den belastingdruk niet toelaatbaar. In officieele kringen te Washington toe kent men bjj deze boodschap aan. dat de president streeft naar een evenwichtige bcgrooting voor het jaar 1948. bij een be- grootingstotaal van 25 milliard dollar. dens werden direct na den Duitschen in val geblokkeerd en bestemd voor enorme „aankoopen" van levensmiddelen. Een half jaar voorraad werd ons gelaten Maar niet alleen onder het mom der wettige transacties maar ook op de zwarte markt stalen de bezetters zich rijk. In- duslrieele installaties, fabj'ieksvoorraden. transportmiddelen en onnoembare aantal len andere ess'entieele onderdeelen van hc-t maatschappelijk verkeer werden ge roofd, gestolen, gevorderd. De toekomstige gevolgen van het Duit sche optreden zijn funest. Zonder eenig militair belang te dienen, hebben zy ons volk voor jaren in armoede gedompeld. Diefstal in millioenen. Toen Nederland twee en een half jaar onder de Nazi-tyrannie zuchtte, was het 600.000 varkens, 275.000 koeien, 30.000 ton vleesch, 28.950 goederenwagons, 500 000 fietsen en 600,000 radio's armer. In totaal nam ons nationaal vermeten of met do fantastische som van 25 milliard "25 mil lioen gulden. Zelfs den rasfraudeur Rost van Tonningen werd het te bar. toen com missaris Fischböck voorstelde. Nederland voor 75 millioen te laten bijspringen in do kosten van het Oostfront. Aan baar goud sleepten de Duitscher!» 816 staven ter waarde van 19 millioen gul den naar Duitschland. nar'.M ze dit kost bare metaal hadden gestolen uit een op den Nieuwen Waterweg tot zinken ge bracht schip. Mussert: het ongewenschto mannetje. Reeds eerder is uit dQ. documenten ge bleken. dat Mussert in dc oogen van zijn Duitsche meesters slechts eer. zeer onbe langrijk ..Gauleitertje" was met niet meer capaciteiten dan een gewoon recruut. Uit een stuk telexcorrespondcntie tusschen Seyss en Himmler blijkt, hoe minachtend inen over der. kleinen leider in Nederland dacht. Hij werd van het kastje naar den muur gestuurd, toen hij verzocht, een be zoek te mogen brengen aan do Nederland sche SS-kainpen in het buitenland Men vroeg zich te Berlijn af. of hij daar mis schien weer met zijn dwaze Dietsche ge dachten zou komen aandragen, of er onzin uit zou slaan. Hakimi neemt ontslag De Perzische premier Hakimi heeft ont slag gevraagd en de Sjah heeft het ge accepteerd. Dit aftreden brengt tevens dat van het geheele kabinet mede. Economische gevolgen van vijf jaren

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1