Een Haarlemmer in de jungle Sport in het Kort Avonturen van Helden der zee De Koningin decoreert 37 mannen der koopvaardij Maandagmiddag, heeft de Koningin te Rotterdam onderscheidingen uitgereikt ean .7 leden van de Nederlandsche koop vaardijvloot, die zich in de oorlogsjaren door moed en dapperheid onderscheiden hebben. De plechtigheid werd o.a. bijge woond door den burgemeester van Rot terdam Mr. P. J. Oud en den minister van scheepvaart J. M. de Booy. r Koningin zei tot de gedecoreerden o.a. „In de jaren, die thans achter ons lig gen, vol van strijd, onrust en gevaren, hebt gij den roem van onze driekleur hooggehouden. Kameraden en collega's, die met u voeren en werkten, hebt gij naast u zien vallen door het geweld van den vijand en gij alien hebt zijn kracht en meedoogenloosheid leeren kennen. Doch onversaagd hebt gij, ondanks alle gevaren en tegenslagen, die gij mocht ondervin den, uw taak volbracht en uw hulp ge geven, opdat de zoo noodige grondstoffen voor het voeren van den oorlog, de levens middelen, de troepen, hun doel bereikten. Wederopbouw van den Haag 3»e Koningin heeft te Rotterdam ami een 40-tal manschappen van de Nedcrlund- Hclic koopvaardijvloot onderscheidingen uitgereikt. Na afloop der plechtigheid onderhield do vorstin zich nog ceraiinen Lijd met de gedecoreerden. (1*.) De mannen der koopvaardij hebben zware offers gebracht, opdat schepen en menschenlevens kónden worden behou den. Offers, die velen betaald hebben met hun leven. Het vaderland is hun en u dankbaar, het zal de gebrachte offers niet vergeten Op u rust thans de taak uit alle wereld- «Jeelen de grondstoffen aan te voeren, be- noodigd voor kleeding en voeding en voor het herstel en den opbouw der verwoeste gebieden en onzer industrie. Dit is noodig, zoowel voor het vaderland als voor de ge- biedsdeelen van ons koninkrijk overzee, waar thans millioenen rijksgenooten van alles berooid zijn en in grooten nood ver- keeren. Eerst nadat aan deze primaire behoef ten zal zijn voldaan, kunnen wij gaan denkon aan den opbouw van een koop vaardijvloot, die voor geen andere behoeft onder te doen. De Koningin besloot: „Gij die buiten Nederland, schouder aan schouder gearbeid en gestreden hebt met onze Marine, met onze strijdmacht te iand, en in de lucht, wetend, dat het heldhaf tige, onbuigzame verzet binnen Nederland in geest en daad met u medestreed, gij allen tezamen, hebt het bewijs geleverd van hot groote, waartoe Nederland in staat is. wanneer het uiterste gevraagd wordt." De onderscheidingen werden uitgereikt aan: het bronzen kruis aan de kaniteins E. H. van der Veen en C. J. H. Wyker, aan den tweeden machinist H. Goosen en aan den olieman J. B. de Klein, net kruis van verdienste met gesp aan den hoofd machinist D. J. E. Mos en Oorts. het kruis van verdienste aan de kapiteins J. Bakker, M J. H. G. Corten, B, van Dijk, C, Drij ver, A. van Duyn, J. M. van Driest, J. Fooy, T. C. van Gelder, A. H. Helsdingen, A. van Hilten, C. L. A. den Hamer, W. Jansen, A. Karsdorp. H. Karssies, S van Keulen. N. K. Kuisinea, K. T. van der Kooi, M. J H. Meyer, R. Postma. E. Rou- kema. W. J. Schneider. H. Schaap. C. J. Tapperwyn, J. C. Vinken. J. Vermast, A. Verhoef, C de Vries, den eersten marco nist C. Hissink, den tweeden machinist A. A. Goedhart, den vierden stuurman J. J. Petersen en de matrozen J. Bakker en J. Spaans. Twee R.K. broeders verdronken Bij rftlclingspojingen Bij een poging om een Jongen, die door het ijs was gezakt te redden, zijn op de Melanen te Bergen op Zoom twee broeders van het instituut ,,St. Marie" n.l. br. Archangelus (F. Nleuwenhuizen uit Den Haag. oud 25 jaar) en br. Laurentius, (C. Lester uit Amsterdam oud 28 Jaar) te water geraakt en verdronken! De jongen wist zich boven water te houden .en werd gered. Cijfers over de schade In de oorlogsjaren zijn in Den Haag 8319 woningen volkomen vernield en 12.298 beschadigd; 1444 zijn daarvan niet meer te herstellen; 39.000 bewoners werden dakloos. Het woningtekort wordt in totaal op 20.000 geschat. Veel burgers kwamen ook om het leven door de bombardementen en het voortdurend afschieten van V 1 en V 2-wapens. Bij het groote bombardement op het Bezuidenhoutkwartier vielen zeer vee', slachtoffers, 507 zijn er geregistreerd, eenige honderden personen worden nog steeds vermist; 200.000 M2. werd een puin hoop Ook veel natuurschool werd door de fouitschers vernietigd. Het puin is thans opgeruimd. Het wordt gebruikt voor het dempen van de tank gracht in het Haagsche bosch en andere werken. Het villapark Kijkduin, waarvan niet veel meer over is, wordt geheel gesloopt, jm in de toekomst plaats te krijgen voor het bouwen van een nieuwe villawijk. Scheveningen heeft ontzettend geleden. Oud-Scheveningen zal opnieuw moeten worden opgebouwd. Ook andere deelen van de badplaats hebben zeer veel ge- eden. Men hoopt evenwel dezen zomer het strandleven te hervatten, maar dan moet de Marine-dienst eerst de mijnen en Je palen langs het strand verwijderen. Dit werk is evenwel nog niet begonnen. Het gemeente-museum in Den Haag heeft, wat het gebouw betreft, zeer sterk geleden. Dit herstelwerk is begonnen. De Plantsoendienst der gemeente is ook bezig plannen uit te voeren voor planten van nieuwe boomen en aanleg van plant soenen. Het herstelwerk van alle oorlogsschade 'n oc residentie zal intussc'nen jaren vor deren. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 30J M. KRO: 17.00 Vroolijke pianomuziek; 17.15 Lue. Louman, bas-bar. enRie Biele, piano- (Interm. RNIO: 17.30 Com. oorlogspleegkinde ren; 17.50 Gr.pl.; 18.00 Métropole-orkest; (ïn- term. 18.20 Fr. Chansons); 18.50 ,,'s Avonds als ik slapen ga": RNIO: 19.00 Nieuws; KKO: 19.15 Gram.muz. 19.30 Voor de rijpere jeugd 20.05 Lichte muziek; 20.15 Luisterspel; 20.55 Film-muziek; 21.05 Fiimpraatje; 21.20 Hart- velt-kwartet; 21.50 Vraaggesprek over con centratiekamp Serawak; RNIO: 22.00 Nieuws. KKO: 22,00 Stemmige muziek; 22,30 Avond gebed; 22.50 Stemmige muziek; 23.00 Vroolijk progr,; 23.30 Gram. muziek. HILVERSUM II, 415 M. AVRO: 17.00 Bandi Balogh; 17.30 Kinder koor. Intermezzo; Chopiniade; RNIO: 18.00 Nieuws; AVRO: 18.15 Orkest Mar. v. t. Woud; 19.00 ..En nu naar bed"; 19.05 Lich. opvoeding; 19 20 Het Hong. Strijkkwartet; RNIO: 20,00 Nieuws;AVRO: 20 05 „Departementen Spre ken"; 20.20 AVRO's Bonte Dinsdagavond- trein; 21.35 Buitenl. Overzicht; 21.50 Ork. Alb. Sandler; 22.00 Hoorspel; 22.40 Renova-Septet, (Interm. RNIO: 23.00 Nieuws); 23,30 „Noctur ne"; (gr.pl.). Op heeterdaad betrapt Een Haarlemsche rechercheur wist een fietsendief te snappen, die op een binnen plaats aan de Parklaan zijn kans schoon meende te zien. Het viel den roover ech ter niet mee, de buit ongestoord in de wacht te sleepen, aangezien hij buiten den waard, in dit geval den politieman, had gerekend. In de worsteling tusschen de vertegenwoordigers van gerechtigheid en duisternis, wist de gauwdief boven te ko men. Hij nam de beenen, waartegen de politieman natuurlijk luidkeels protesteer de. Een aantal toegeschoten burgers nam tijdêlijk de taak van Hermandad over met het gevolg, dat de boosdoener thans in een zeer bc-grensde ruimte zijn zonden kan overdenken. Ce sociale colonnes van „Volksherstel" Dezer dagen deelden wij reeds bijzon derheden mede over de Sociale Colonnes die „Volksherstel" te Haarlem zal in stellen. Twee colonnes zullen gaan star ten. De Sociale Colonne Kerkelijke Ge zinszorg start hedenmiddag 16.30 in het gebouw Nassauplein 2, de Sociale Colonne Bisschoppelijke Hulpactie morgen, Woens dag, 16.30 in het gebouw Kampervest 70. Later komt nog de Sociale Colonne van de buitenkerkelijke groepen. AGENDA VOOR DINSDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg: „Het begon zoo on schuldig" (Ruys-enscmble) 20 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-concert Fr. Gail- lard en Theo Olof, 20 uur; Hotel De Leeu werik: 3e Filmvoordracht A. F. J. Por- tielje; Brinkmann, Gr. Markt, Indische middag en avond, 15—17 en 20—23 uur; Rembrandt: „lt happened one night", 14, 36.15, 19 en 21.15 uur; Palace: Nachtasyl, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: De Roode Pimpernel, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur; Frans Hals: De avonturierster, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Moviac: Bij ons brandt de kachel, 19.30 en 21.30 uur. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 21 Januari 1946. BEVALLEN: 18 Jan., B. J. van Geloven— Souwer, z,; L. Pardon—van Norde, z.; M. C, Stoete—Schraain, d.; O. C. Holtkamp—Joma, d.; M. F. Jonker—Hogeslag, z.; 19 Jan., Jkvr. S. A. Deen—Boogaert, d.; H. J. Koopmans— Döring, d.; J. A. Gouweleeuw—de Ruyter, d.; M. van LieshoutVierhout, z.; C. H. van Schievan Duijnhoven, z.; P. S. W. Reuter— Strelch, z.: 20 Jan.. W. J. Wilkes—Rietman, d.; H. R. Brandenburg—Veen. z.; H. M. StammesVerschure, d.; S. LigtvoetKoek koek. d.; B, J. van HattumWoolthuis, z.; F. Smoorenburg—Dronkers, d.: 21 Jan., L. M. KampmanHendriks, z.J. M. Nagtzaam— Kelly. d. OVERLEDEN: 17 Jan. C. J. Tuijt, 86 Ha- zepaterslaan; 18 Jan., G, Velthuis—Floris, 59 j.. Luciferstraat; C. Putten, 78 Maerten van Heemskerkstraat; A. C. van Haarten. 48 j., Schoutensteeg; H. ffe Liefde Meijer, 67 Brouwersvaart; 19 Jan., S. Nederpelt Wejjers, 65 j.. Reitzstraat; C. Schoon, 82 j.. Maerten van Heemskerkstraat. ONDERTROUWD: 21 Jan. N. van de Kraats en M. F. Kanes: J. M. Wolkenfelt en M. W. E. Bruin; H. H. Krijgsman en N. van de Pol; H. J. van der Linde en L. C. de Vries; W. J. J. Hogendoorn en W. S. Gudmundsson. Een van Neerlands zonen bouicde aan de overwinning Als ge met uw vinger de kust van West- Afrika volgt, zal hij voorbij Liberia sterk naar rechts uitwijken om via de kolonies Ivoorkust en Goudkust in de bocht van de Golf van Guinea te verdwijnen. Goudkust. Een naam, die reeds op de schoolbanken een zekere aantrekkelijk heid bezat, maar die niet meer dan een naam was. Er zouden wel veel slangen huizen en negers en er was vermoedelijk goud te vinden. Over de mensehen. die daar. ver van de beschaving in de eeuwige eindeloosheid van het groene oerwoud vochten met de natuur, om haar de schat ten te ontrukken, noodig voor het wel en ook vaak voor het wee der menschheid, werd verder niet gedacht. Toch zijn er blanken. Engelschen, Hollanders. Natuur lijk Hollanders, want waar mannen noo dig zijn, kerels, die desnoods met niets dan hun handen den strijd willen aan binden tegen de gierige aarde en het woekerende woud, zijn de Jannen en Kla zen, de Pieten en Willems present. Daar, aan de Goudkust, heeft een Haar lemmer zes jaren van zijn leven gezwoegd, meegevochten voor de overwinning. Drie jaar lang heeft hij goud gedolven, drie jaar lang heeft hij bauxiet gewonnen. Nu is hij terug in het vaderland en wij heb ben hem hooren vertellen over de hitte en het werk, over de negers en de piano, die hem het leven heeft helpen veraan genamen. T. van Tongeren, een hoekige gestalte met de sporen van zes jaar tropen op zijn gelaat, vertelt. Hij gebruikt veel Engelsch en maakt grammaticale fouten, maar uit zijn woorden blijkt weer eens, hoe één man kan werken, zes jaren lang onder een moordend klimaat, in een bijna vol komen isolatie, hoe een eenvoudige Haar lemsche jongen zijn spieren heeft gespan nen, omdat hij wist: hieT moet gedóin worden. In 1916 werden nabij een klein dorp, Mpreaso bij Tarkwa, 500 K.M. het bin nenland in, bauxletlagen ontdekt in een heuvel. Ze konden echter niet ontgonnen worden, er was geen vervoer van hel erts mogelijk. Eerst in November 1942 werd de zaak energiek ter hand genomen en Van Tongeren, die er al bijna drie jaar had opzitten in de goudmijnen, werd te Mprea so gedetacheerd. Den 24en Maart 1943 kwam de eerste lorrie met het kostbare erts van den heuvel naar beneden. In een inlandsche accomodatie, temidden van Twi-negers en elke twee weken met on geveer 200.000 gulden onder zijn beheer heeft de kleine blanke groep bauxiet ge wonnen, bauxiet dat noodig was voor de vliegtuigindustrie, waar de geallieerde wereld op wachtte, om zijn luchtvloten uit te kunnen sturen, om de menschheid te bevrijden van den Duitschen geesel. Zes blanken en een vijftienhonderd negers wisten een maandproductie van 5000 ton bauxiet aan de aarde te ontworstelen. De weg naar den heuvel kwam klaar, de 6chepen met het aluminiumerts voeren naar Engeland, de slag om het bauxiet was gewonnen. Een stukje Holland in dc rimboe. Van Tongeren betrok een comfortabeler bungalow op den heuvel en schiep zich een Nederland sche sfeer. Hij plant te sla en bloemkool en versierde zijn ka mer met Holland- sche snuisterijen. Veel tijd voor ont spanning was er niet, slechts de eer ste Kerstdag was een oase in den woestijn t harden arbeid. Schaarsche berichten Euwe en Christoffel hebben de leiding in Londen De Zwitsersehe kampioen Christoffel heeft in de zevende ronde van het Londensche Schaaktournooi tegen König een punt ver speeld, zoodat hij thans de eerste plaats moet deelen met Euwe en mogelijk nog met Denker, die een afgebroken partij tegen Winter heeft staan, aldus bericht dr. Euwe ons uit Londen. De uitslagen van de zevende ronde zijn: Groep a: Broadbent—Opocensky 0—1; Fried- mann—Tartakower 0—4; Fairhurst—Bern stein 0—1; Prins—Stone in gelijke stelling afgebroken; List—Steiner afgebr. Golombek Pomar afgebr. in voor Golombek gewonnen stelling. Afgebr. partijen uit vorige ronden: Bernstein—Opocensky Vi—lA; Pomar—Fair» hurst 10; Broadbent—Prins 01. Groep b; NewmanAbrahams 01; Wood— Euwe 0—1; König—Christoffel 1—0; Devos— Thomas 03; Lupl—Medina O—l; Winter—* Denker, afgebr. in voor Denker betere stel ling; uitgestelde partij DevosKönig V4Va» De Nederlandsche Eirtalcluh, het Cena trale Bonds-trainingsinstituut van candidaten voor het nationale voetbalelftal, heeft 28 spelers uitgenoodiged, deel te nemen aan de oefeningen op het VUC-terrein in Den Haag, Het zijn: Wilcers (BI. Wit), Kraak (Stormv.), De Vroet, Kuppen en Van Kilsdonk (F'oord). Poulus en Van Buitenen (HDVS), Smit en Roozen (Haarlem), De Jong (ADO). Holleman (VUC), Schijvenaar (EDO), v. d. Enge) (DHC), Saris en v. Beek BW, v. d. Linden. Pot» harst. Drager en v. Veen (Ajat), v. d. Hoe ven (DHVS), Ehlen (Sitt. Boys), v. d. Gijp (Emma). Bouwmeester en Rijvers (NAC). Wil kes (Xerxes), Pellikaan (Longa) en Ooms (DWV) en Lenstra (Heererween). Hoofdzakelijk uit deze spelers zal de natio nale ploeg voor den wedstrijd tegen Luxem burg gekozen worden. Het-dalen van het spel peil in het Oosten doet zich duidelijk blijken: geen enkele Oosterling zal aan de training deelnemen. Abe Lenstra Is de eenige Noor derling. De bekende Belgische voetballer Jules Pappaert van Union St. Gilloise. die meerma lyen met Smellinckx het sterke nationale backstel van onze Zuiderburen vormde, is op 40-jleeftijd te Brussel overleden. In de betrouwbaarheidsrit voor motoren, die Zondag gehouden is op het traject He- renlhals—Luik—Spa—Herenthals (300 km), bleven de Belgen verre in de meerderheid. Door sneeuwval en vorst was het parcours zwaar. P. Knijnenburg uit Wassenaar op B.M.W. werd met 0 strafpunten 4e bij de seniores-solorijders. De Heemstedenaar O. Moeke, eveneens op B.M.W.werd met 7 strafpunten 10e in dezelfde categorie. DAMMEN. „Het Oosterkwartier" organi seert 23 Jan. een gongwedstrijd in het „Hof van Holland", waaraan thuisdammers vrij kunnen deelnemen. Op 30 Jan. komt P. Roo- zenburg op dezelfde plaats simultaan spelen. BOKSEN. Jan Nicolaas won te Rotterdam door interventie in de 7e ronde van den Belg Pierre Lust en Jan de Bruin won van Bertouille. De gyronastlekver. Turnlost bestaat a.s. Zaterdag 40 jaar. Het bestuur zal op dezen dag receptie houden in Rest. Brinkmann, Bilderdijkzaal van 15—17 uur. uit de „beschaving" maakten melding van den oorlog, schepen werden op den Atlan- tischen Oceaan naar den bodem gejaagd, vele kostbare uitrustingstukken voor de kleine nederzetting brj Tarkwa gingen verloren. Men vocht door, men dolf het zacht-glinsterende erts, men voelde den drang van den oorlog. In Dahomé. een buurtkolonie en te Dakar, meer Noordelijk waren Duitsche eenheden gestationneerd, die veel moeite en schade veroorzaakten aan de transporten naar en van de Goud kust. Niet alleen de luttele Europeanen te Tarkwa en te Nkawkaw, te Accra en in Takoradi hulden zich in de sfeer van hun iand, hingen de reliquieën van ,.,old England" of van „Moeder aan de Brou wersvaart, Juni 1923", aan den wand, maar ergens in de jungle vertelde een klein, Hollandsch dorp van de reeds eer der gewekte ondernemingslust van de menschen uit de lage landen. Daar ligt het plaatsje El Mina en het had even goed Watergraafsmeer kunnen heeten. Witge kalkte huisjes, een neger, die uit een dak raampje roept, (en dan in het Hollandsch): „Komt u boven, meneer", namen op de deuren als Van Dijk, Vroom en De Veer* In het kerkje hangt nog de Nederland sche vlag en het kasteel, dat het dorp be- heerscht, dateert van 1758 en is gebouwd door de Nederlanders van de West-Indi sche Compagnie Van Maart 1940 tot December 1945 heeft Teun van Tongeren geleefd aan de Goud kust en straks zal bij zijn post weer in nemen, als een van de naamloozen, die het rood, wit en blauw eer aandoen. 35. Tobias toil het probeeren, maar het is zijn schuld niet, hoor, als Wag's kar retje in het water rolt! Voorzichtig stap pen Wag en Warrel op de glibberige pont, die hen in een paar slagen naar den overkant brengt. Dan maakt hij een blad van een waterlelie los en duwt het voor zich uit naar den anderen kant. Tobias klimt langzaam en druipend op den wal en probeert het wagentje op het blad te duwen. Maar de kant is nog al steil, zoodat het er even op lijkt, alsof het geval toch nog in de sloot terecht zal komen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2