Nederlanders boven Europa Luidsprekers Bekwame strijkster gevr A. DUYN Waar de wederopbouw vleugels heeft De K. L. M. zit niet bij de pakken neer. Nadat zij een maand geleden een dage- iijkschen dienst op Kopenhagen heeft in gesteld. is Maandagmorgen haar eerste toestel op de lijn AmsterdamZurich ge start. Precies om 9 uur verhief zich de nog mimicry-gekleurde Dakota van het vliegveld Schiphol en om 4 uur 's middags landde het toestel weer op de plaats van vertrek, terwijl de ijle berglucht het nog om de vleugels hing. Ook dezer, dienst zullen de Dakota's dagelijks onderhouden. Hiermee zet Nederland een nieuwe schre de op den weg naar volledig herstel van het Europèesche luchtverkeer. De Dakota is de oorlogsvervorming van het type DC3, zooals de K.L.M. dit des tijds in gebruik had, o.a. op Indië. Ge durende den oorlog deden verscheidene van deze toestellen, die in Mei 1940 buiten ons land toefden of aan den Duitschen greep wisten- te ontsnappen, dienst voor het vervoer van Geallieerde parachutis ten, voor het trekken van ..gliders" en als passagiersvliegtuigen op de lijn Bris- tol-Londen, in het laatste geval bestuurd door de oorspronkelijke Nederlandsche bemanning. Piloten en toestellen zijn thans weer bij de K.L M., in dienst van den vrede en geleidelijk worden de Da- kota's, in de Fokkerfabriek te Amster dam. weer DC3 (met een verleden). De Vrqheidsstraat, Schiphol is het symbool van den we deropbouw, want nergens neemt deze laalste zoo'n hooge vlucht, hoewel er geen van de gebouwen, niets van het mooie stationsgebouw, niets var. de han gars is blijven staan. De stalen geraam tes van twee nieuwe hangars staan reeds groot aan den rand van het platform, de hamers klinken en op de plaats, waar het voorloopige stationsgebouw zal ver- rijzen, gaat heipaal na heipaal den grond 'n. Een definitief nieuw gebouw zal er pas over enkele jaren kunnen komen, maar de gemeente Amsterdam spant haar uiterste krachten in om haar luchthaven zoo spoedig mogelijk weer een normaal aanzien te geven. Thans staan alle toe- Manifest voor een nationalen omroep Door een aantal Nederlanders is het volgende manifest gepubliceerd: Er bestaat bij velen in den lande een groeiende onrust over de huidige ontwik keling van het Nederlandsche omroep bestel- Men maakt zich ernstige zorg over het feit, dat de uitvoering van het onlangs gepubliceerde vergelijk tusschen regeering en omroepvereenigingen vrijwel is uitge- loopen op het herstel van den vooroorlog- schen toestand, daar de oude omroepver eenigingen, elk voor eigen deel, praclisch de volledige voorbereiding van de radio programma's in handen hebben gekregen. Door talrijke Nederlanders wordt dit ten zeerste betreurd. Onder hen leeft sterk de overtuiging, dat het beroep op „rechtsherstel" nooit den terugkeer kan dekken naar een situatie, die in haar to taliteit allerminst representatief mag wor den geacht voor de binnen het Neder landsche volk bestaande verhoudingen en verwachtingen. Het is hierom dat Neder landers van de meest verscheiden overtui ging zich in dit manifest vereenigd heb ben, ten einde den bevoegden autoriteiten met den meesten aandrang te verzoeken, zonder concessies aan een verouderd en onsamenhangend Tadiobestel, met de grootst mogelijke voortvarendheid te stre ven naar de totstandkoming van een waar lijk nationalen omroep. Zij verstaan daar bij onder nationalen omroep niet een z.g. neutralen of staatsomroep, maar een om roep, die aan de levende verscheidenheid van ons volk op Teligieus, cultureel en eociaa! terrein gestalte geeft in een met eerlijke zorg vastgestelde en wettelijk ge garandeerde verhouding. Een omroep, die zich bij zijn arbeid bewust is, dat zijn .'kunstenaars en sprekers de dagelljksche gast zijn van het Nederlandsche gezin, die zich dienend stelt tegenover de groote. geestelijke en materieele nooaen van van daag, een omroep, die geassisteerd door commissies van de beste deskundigen, in zijn programma bewust en met kracht den strijd aanbindt tegen het goedkoope en triviale en die een positieve bijdrage levert tot een waarachtig Nederlandsche cultuur. Voorstanders van een nationale oplos sing van het hoogst urgente radioprobleem wordt verzocht adhaesiebetuigingen te edresseeren aan het Comité Nationale Omroep. Postbus 110, Amsterdam. De onderteekenaars van het manifest zijn: Ds. B. J. Aris, predikant bij de Vrijz. Ned. Herv.; mr. dr. E. Brongersma. advo caat en procureur; ds. J. J. Buskes, Ned. Herv. predikant; prof. dr. F. J. J. Buy ten- dijk. hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; mej. mr. P. E. Eldering, hoofdredactrice van „De Vrije Katheder"; ds. K. H. E. Gravemeyer, secretaris der Gen Synode van de Ned. Herv. Kerk; dr. C. P. Gunning, rector van „Het Amster- damsch Lyceum"; Pieter 't Hoen (F. J. Goedhart), lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; A. J. Koejemans. lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal: H M. van Randwijk, hoofdredacteur „Vrij Nederland"; mr. dr. A. A. van Rhijn, oud- minister van Landbouw; prof. dr. Th. Hut ten hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen; dr. Jos. M. A. F. Smits van Waesberghe, S. J.; N. Stufker.s. lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; J. G. Suurhoff, lid van de Tweede Kamer ter Staten-Generaal. stellen buiten op het veld, de monteurs werken moeizaam maar dapper in de kou de. In een dertigtal kleine houten loodsen vinden bewoners en bezoekers van Schip hol beschutting, langs de Vrijheidsstraaü, welke fiere naam menschen van zes lan den in hun moedertaal op het naambord kunnen lezen. Men vindt er de loods van den Repalr:eeringsdienst. waar de met het Ir.dië-vliegtuig aangekomenen gastvrij worden ontvangen, verzorgd en verkwikt, de loodsen van den Regeeringsvliegdienst. van het radiostation, van het K.N.M.l. en in her midden van de Vrijheidsstraat staat het houten gebouwtje met de pas- sagehal, de wachtkamer en de cantine. Daar brandt een groote kachel met ver kleumde piloten, monteurs en reizigers van alle nationaliteiten er om heen, die hun koffie slurpen en trachten zich boven het gedaver der motoren buiten in alle talen van den aardbol met elkander ver staanbaar te maken. Perspectieven. Maandag. Woensdag en Vrijdag zijn de drukke vliegdagen op Schiphol en eiken dag wordt het drukker. Op 28 Januari be gint de K.L.M. haar dienst op Spanje en Portugal, drie maal per week. Op 4 Febr. wordt de lijn Amsterdam—Praag geopend. En achtereenvolgens hoopt de K.L.M. dit jaar te gaan vliegen op België, Frankrijk de Sovjet-Unie, Engeland. Noord- en Zuid-Amerika. Hierover zullen nadere ge gevens volgen, als de plannen verwezen lijkt zijn. De dienst op Batavia wordt in Februari eerst op vier, dan op vijf maal per week gebracht en in Maart tot zes en zeven meal per week opgevoerd. Men hoopt dan over 15 viermotorige DC4's te beschikken. Voor de trans-oceanische lij nen verwacht zij een aantal Lockheed Con stellations, die nog grooter zijn dan de DC4 en waarvan de motoren nog machti ger dreunen. Zij dreunen het lied van Nederlands wederopbouw, aan de Vrij heidsstraat, in Paramaribo of waar ook ter wereld. Weerbericht Geldig tot Woensdagavond: Matige vorst des nachts, overdag lichte vorst tol temperatuur om het vriespunt. Plaatselijk overdrijvende wolkenvel den, geleidelijk met toenemenden Oos tenwind. Ernstige gevechten op rlen Peloponnesus. In de stad Kalamata en in het naburige Sparta is een toestand ontstaan, die een burgeroorlog nabij komt Niet minder dan zestig personen werden Zaterdag en Zon dag in beidé plaatsen gedood in gevechten tusschen leden der royalistische organi satie aan den eenen en politie en voor malige leden der Elas aan den anderen kant. Uit Athene zijn gemotoriseerde strijd krachten naar den Peloponnesus gèzon- den. Te Kalamata zouden de royalisten de geheele stad in bezit hebben, behalve de wijk rondom de gevangenis en het hoofdbureau van politie. Bovendien zou den 2000 royalisten, gewapend met auto matische wapens buiten Kalamata gecon centreerd zijn. In de 'rest van Grieken land is het rustig. De onlusten zijn Zaterdag ontbrand, toen royalisten een café te Kalamata aan vielen, waarbij 30 linksche partijgangers werden gedood. Het Grieksche kabinet is vandaag bij een geroepen om een uitzonderingswet te ratificeeren. De communisten hebben een oproep tot het volk gericht, zich gereed te houden voor een algemeene staking en zoo noodig om dc wapens op te nemen tegen een verdere uitbreiding van de monarchistische ,.X"-beweging over an dere dcclen van Griekenland. De strijdkrachten der monarchisten heb ben zich inmiddels uit de haven van Kala mata teruggetrokken met medevoering van 200 gijzelaars. Er is luin een ultima tum gesteld, dat van de hand werd ge wezen en morgen afloopt. De gemeenteraadsverkiezingen in Groot-Hessen De sociaal-democraten hebben bij de gemeenteraadsverkiezingen in Groot-Hes sen in dc Amerikaansche zone 156.000 stemmen gekregen, de christen-democraten 95.000 en de communisten slechts onge veer 16.000. 83 pCt. van alle stemgerech tigden was opgekomen. Dit zijn de eerste vrije Duitsche verkiezingen sinds 1933. De resultaten van de vakvereenigings- vei'kiezir.gen in de Russische zone geven een overwlninng van de sociaal-demo craten op de communisten te zien. In Berlijn zelf leiden de socialisten met drie tegen een. in de provincie met drie tegen twee over de communisten. Ofschoon de definitieve resultaten nog enkele weken zullen uitblijven. beschouwen politieke waarnemer.', de algemeene tendenz van deze verkiezingen als een hoogst belang rijk verschijnsel, temeer daar ook in de gemeenteraadsverkiezingen van Hessen de sociael-demoeratcn de overwinning be haalden. Tot dusver zijn 52 socialisten en 16 com munisten als vakvereenigingsleiders ge kozen Vooral buiten Berlijn werd druk gestemd. In drie fabrieken in Berlijn werd de stemming ongeldig verklaard, omdat tegen de afspraak in schriftelijke propa ganda was gevoerd. (Un. Press). Kennemer Tooneelgroep Onder regie van Fr. van Emmerik heeft de Kennemer Tooneelgroep in den Stads schouwburg een vertooning gegeven van Fa- bricius' tooneelstuk Onder één dak. Deze tragi-komische familiegeschiedenis leent zich bij uitstek voor dilettanten, die niet verder willen reiken dan hun krachten toelaten. Hoe eenvoudig het gegeven echter ook is. toch brengt het zijn moeilijkheden mee. Fabricius heeft het er met zijn perso nages wel wat dik opgelegd en van den „fijnen" onderwijzer een earicatuur ge maakt, tegenover wien de luidruchtige smid en de goedhartige Wolter met hun grof ge schut gemakkelijk succes behalen. Dat de tra. giek van den armen vader, die eer tien kin deren groot brengt dan dat tien rijke kin deren hem in hun schoot koesteren, veelal in hilariteit teloor ging. ligt aan der. auteur en niet aan de spelers. Onder de niet-ge- chargeerde personages trof vooral Dora doo: natuurlijk en gevoelig spel. Het minst ge slaagd leek mij de notaris, die niet heele- maai uit den plooi kon komen en die mede door zijn ietwat zonderlinge kïeecij werd gehinderd. H. G. CANNEC.IETER Fietsendief te Heemstede gesnapt Her is op zichzelf niets ongewoons,, wanneer men een regelmatig bezoeker van zijn café op een fiets ziet stappen en wegrijden. De caféhouder in Heemstede in -dit geval zag daarin niets vreemds, tot dat een andere kennis hem direct daarna vertelde dat zijn rijwiel voor de deur was verdwenen. De twee heeren gingen toen samen naar de politie en vandaar werd de achtervolging ingesteld. Het geluk was met de speurders, die den dief weldra za gen, zij het dan zonder fiets. Na een kort gesprek viel de laatste door de mand en ging het gezelschap naar een vriend van hem, waar de betrokken fiets was onder gedoken op een kamer achter een sta pel brandhout. Deze ongetwijfeld goed bedoelde vriendendienst heet echter voor de wet anders en de vriend zal waar schijnlijk wegens heling terecht moeten staan. Mac Arthur heeft in Japan beslag doen leggen op 255 vliegtuigfabrieken. 33 vlooi en 36 legerarsenalen en 30 laboratoria, die door de luchtaanvallen zijn gespiaid. Ze zul len dienen voor herstelbetalingen. Snoeplust dreef een 7-jarig meisje te "s-Gravenhage tot het opeten van 25 luminal- pillen. Hei kind is aan de gevolgen overle den. De brug over de Donge te Geertruiden- berg is hersteld en in gebruik brug is 100 m lang. Officieele publicatie. NUMERTOE WIJZINGEN Het centraal distributiekantoor deelt mede. dat in de week van 20 t.m. 26 Januari num mertoewijzingen zullen worden uitgereikt voor versnaperingen 599. 600; suiker 601; brood 602 (Am bloem), 603 (inl. oloem), 604 (reduc tie) bloem'605 t.m. 607; rijst 608; boter 609; margarine 610, 611;-vet 612; kaas 613. 614: melk 615, «616. Vleesch ontvangstbewijs voor vleesch7egels. vleeschwaren art. 52: aardap pelen 617, 618; lucifers 619, 620: gedr. zuid- vrachten 623 De toeslag bedraagt voor mar garine. vet, melk vleeschwaren. lucifers en zuidvruchten 10 Voor - versnaperingen, suiker, bloem, rijst en kaas 50 De toewij zingen voor boter worden uitgereikt op basis van een kwart maal het aantal ingeleverde rantsoenen. Voor vet moeten de bonnen 514 en 546 worden Ingeleverd. De toewijzingen voor vet worden derhalve uitgereikt op basis van een half maal het aantal ingeleverde rantsoenen. De toewijzingen zijn- behalve die voor melk en aardappelen, geldig voor detaillisten van 27 Januari t.m. 9 Februari, voor grossiers van 27 Januari t.m. 23 Februari. De toewijzingen voor melk en aardappelen zijn geldig van 27 Januari t.m. 2 Februari a.s. De toewijzingen no. 602 t.rn, 604 zijn reeds in de week van 20 t.m. 26 Januari geldig. Voor de artikelen versnaperingen, suiker, bloem en rijst wordt in bovengenoemde week een vergoeding voor handelsverlies gegeven op dezelfde wijze als dit voor Jam reeds is geschied. Op de oppiakvellen inet bonnen voor deze artikelen moeten dus de vakjes 20, 40. 60, 30 en 100 niet worden be plakt. Nogmaals wordt erop gewezen, dat deze toeslag bestemd is voor vergoeding voor handelsverlies en niet voor eigen gebruik van de detaillisten. RANTSOEN BONN EN LIJNOLIE Aangezien de verzending der lidmaatschaps kaarten van oe vakgroep schildersbedrijf ver traging heeft ondervonden, is een aantal schildersbedrijven en bedrijven met eigen schilders niet in de gelegenlieid geweest rant soenbonen voor lijnolie bij de plaatselijke distributiediensten in ontvangst te nemen. Deze bedrijven kunnen naar het C.D.K. me dedeelt. alsnog op door de distributie- diensten nader te bepalen dagen de rantsoen bonnen voor lijnolie, welke ir. de maanden November en December dienden te worden uitgereikt, afhalen. RIJKSDIENST VOOR LANDBOf WHERSTEL. De Rijksdienst voor Landbouwherstel maakt bekend aan alle handelaren die in 1945 in geschakeld zijn geweest bij de verstrekking van gras- en/of klaverzaden op bonnen van bovengenoemden Dienst, dat gebleken is dat nog steeds niet door iederen handelaar ce op zijn naam gestelde bonnen zijn ingezonden bij den Dienst, adres Hooge Nieuwstraat 6a te Den Haag. Als uiterste datum waarop deze bonnen in ons bezit dient te zijn wordt thans gesteld Zaterdag 26 Januari a.s. Bonnen wel ke na dien datum in ons bezit komen, rullen buiten beschouwing blijven voor bet bere kenen van de aan cle handelaren uit te kee- ren handelsmarges. Voorzoover er nog han delaren in het bezit zijn van bonnen waar nog niet op is afgeleverd, dienen deze die bonnen onverwijld op te zenden aan het kantoor van de inspectie waarin deze zijn uitgeschreven, aangezien deze bonnen ongel dig zijn verklaard Dit geldt tevens voor landbouwers, die nog in het bezit zijn vari nog niet bij een handelaar ingeleverde bonnen. Rijksdienst voor Landbouwherstel. RUBBERLAARZEN. Hei C.D.K. deelt mede dat handelaren in rubberlaarzen de van het publiek ontvan gen bonnen voor rubberlaarzen rechtstreeks aan hun fabrikanten moeten doorzenden. Fa brikanten moeten deze bonnen in veelvouden van 100 stuks en met een' minimum van 100 stuks bij den plaatselijken distributiedienst inleveren. De bonnen moeten, onderscheiden naar de soort, op afzonderlijke oppiakvellen worden geplakt. Inlevering dient te geschie den met een ontvangstbewijs MD 342-01, waarop het nummer waaronder de fabrikant bij het Rijksbureau voor Huiden en Leder is ingeschreven, moet worden vermeld. De fabrikant ontvangt het origineel van het ont vangst-bewijs terug alsmede een toewijzing. Met ingang van 22 Januari zijn do af- aeelingen grondstoffen, prijzen en bedrijfs- recht van het Hoofdbedrijfschap voor Tuin bouwproducten verplaatst naar Laar. van Meerdervoort 27, 's-Gravenhage. tel. 334104. Postadres voor alle afdeelingen blijft v. d. Spiegelstraat 5 's-Gravenhage. Tel. 392272. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze lieve Man. Vader, Be huwd-, Groot- en Over grootvader, de Heer CORNELIS SCHOQN in den ouderdom van 83 jaar. Uit aller naam: G. SchoonRam Santpoort, 19 Jan. 1946. Hagelingerweg 32. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 23 Januari a.s. te 1.30 uur. op de Algem. Begraaf plaats „de Biezen" te Santpoort. Voor de vele bewijzen van deelneming ons betoond bij het plotseling overlijden van onzen lieven man, vader, be huwd- en grootvader den Heer J. BOBELDIJK betuigen wij onzen hartelij- ken dank. Uit aller naam Wed. J. Bobeldijk Bloemstraat 3, IJmuiden. Gevraagd: NET MEISJE van 8-5 uur bij Mevr. Heere, Neptunusstraat 35 boven, IJmuiden. Heden overleed tot onze diepe droefheid plotseling onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer WILHELMUS SMIT, echtgenoot van Mevr. J. M. Kraak, in den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam J. M. Smit—Kraak Uitgeest. 19 Jan. 1946. Bonkenburg 20. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 23 Jan. a.s. des n.m. 2 uur op de Alg. Begraafpl. Uit geest. Hiermede berichten wij u dat de herbegrafenis van onze geliefde Vrouw. Moeder en Grootmoeder, Mevrouw NEELTJE MAAIKE TOORENVLIET gcb. Veldhoen overleden op 28 Maart 1945 te Groningen, zal plaats hebben te IJmuiden op Vrijdag 25 Januari a.s. te 2.15 uur. Uit aller naam L. Toorenvliet IJmuiden-O., 22 Jan 1946 Berker-.s'.raat 34. Gevr. heldere WERK STER 1 a 2 ochtenden per week. Stationsweg 73, Velsen. H.H. Bakkers. Biedt zich aan bekwame BROODBAK KER. Br. L 267 bur. v. d. bl. SPOED. Wij hebben wo ning op W. Terschelling. Wie wil ruilen voor won. in IJm.? Wie weet iemand die gaat verhuizen of kan mij helpen aan woning in IJm.? Br. L 268 bur. van dit blad. RUILEN' 2 p. jong. schoe nen m. 38-40 tegen 1 p. werk schoenen m. 43-44. Pastoor- straat 18 Santp. (Stat.) TE KOOP trap 10 treden, fiets z. b., Terryzadel, beste lantaarn. Bok wringer, stof zuiger zond. slang. Duinweg 20, Zaterdag 3 uur. TE KOOP of ruilen 2 j.« jassen lft. 14-15 jr., 1 pr. j.- sch. en l-»pr d.seh. m. 39 rui len voor m. 40. H. Looyen, Pres. Krugerstraat 82, IJm. VOOR DIRECT GEVRAAGD: EEN HUISHOUDSTER liefst, midd.li. leeftijd bij twee bejaarde menschen, voor dag en naxyht. Br. No. IJ 72 Bureau van dit Blad. Prettige werkkring. Hoog loon, FIRMA KLOES, Terras weg 16, Santpoort. Dansschool évacuatie-adres: G. v. Aemsteistraat 154 Haarlem-Nrd. DANSLESSEN voor Beginners en Gevorderden Insch rtj vingen Vrijdags van 6.30-7.S0 uur in het K.S.A.- gebouw. Peperstraat, Beverwijk. Zaterdags van 6-7 uur in „de Griffioen"', Trompstraat IJmuiden-O. Dinsdags van 6.30-7.30 uur in ,.Zomerlust" Hoofdstraat, Santpoort. of aan bovengenoemd adres.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4