IJmuider Courant Fransche Crisis Rusland is heel ver weg, zegt Sjahrir Nederland hongerde, Seyss stal Jaargang No. 18236 Bureaux: Kennemerlaan 154. ÏJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. ,93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Poerebooni Woensdag 2:t Januari Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnemenien: p. week 31 cï» per kwartaal 4. HET aftreden van generaal Charles de Gaulle, die plotseling de leiding van Kaken in Frankrijk heeft neergelegd en zich uit de politiek teruggetrokken, heeft Sn het buitenland den indruk van een on aangename verrassing gemaakt. De onge twijfeld groote figuur De Gaulle, onver saagd en onvermoeibaar leider van het Fransche verzet in de oorlogsjaren en ge durende anderhalf jaar, sinds de bevrij ding van het land, het hoofd van zijn regeering, werd als de drager van Frank- rijk's komende herleving beschouwd. Al sneer dan eens is er op deze plaats de aandacht op gevestigd dat het herstel van Frankrijk, de grootste mogendheid van ■het West-Europeesche vasteland, ook voor ons land en in het algemeen voor Europa van het grootste belang is. Daarbij toonde De Gaulle, een man uit één stulc, zich overtuigd democraat, dus wars van alle dictatoriale neigingen en kenmerkten zijn optreden en persoon zich door een on baatzuchtigheid, die men bij weinige lei dende persoonlijkheden aantreft. „La France d'abord" eerst Frankrijk was .zijn devies en in zijn buitenlandsch beleid had hij, in zijn streven naar een West- Europeesch blok, bovendien al blijk ge geven van een inzicht dat niet door de grenzen van zijn vaderland beperkt werd. De vervulling van zijn ontzaglijk zware •taak is hem niet langer mogelijk gebleken ■door hei. gebrek aan samenwerking dei- drie partijen, die tezamen een regeering onder zijn leiding gevormd hadden nadat de Fransche kiezers, nu drie maanden ge leden, een Wetgevende Vergadering, (de Constituante) hadden gekozen, die binnen zeven maanden met een nieuwe grondwet voor de Vierde Republiek voor den dag moest komen. Het feit dat het Mouvement Républicaine Populaire (de partij van De Gaulle), de socialisten (onder leiding van Léon Blum) en de communisten (onder leiding van Maurice Thorez) elk ongeveer 140 zetels in de Constituante behaalden, terwijl de overige partijen tot kleine groepjes ineenkrompen, maakte een drie partijen-regeering tot de aangewezen op lossing. Bovendien scheen bij den aanvang de samenwerking tusschen de M.R.P. en de socialisten vrijwel verzekerd te zijn. In de practijk viel dat evenwel niet mee. Er ontstonden geschillen over de vorming vaneen groot leger, die De Gaulle on danks de groote economische moeilijk heden bleef voorstaan. Met de commu nisten wilde het van den aanvang af niet boteren. Bovendien bleek het nadeel van een .innerlijk-verdeelde partijen-groepee- xing, die verder geen oppositie van eenige beteekenis ondervond. Want de tegen stand tegen het régime-De Gaulle werd binnenskamers gevoerd, maar kwam in het openbaar niet tot uiting. Het is dit soort Oppositie in eigen kring, dat in het ver leden ook zoo menige Fransche regeering ten val heeft gebracht. En de generaal is ongetwijfeld meer generaal dan politicus. Zijn geduld, volgens degenen die hem van nabij kennen, geenszins onuitputtelijk, is op geraakt en hij is heengegaan zonder dat eenig votum van wantrouwen of af keuring tegen hem in het openbaar is uitgesproken. In het buitenland heeft men er bewon dering voor gehad, dat de altijd weer op- veerende Fransche vitaliteit opnieuw de groote figuur, had voortgebracht, die de critieke omstandigheden vereischten. Des te begrijpelijker is de schok, die het zich langzaam herstellende vertrouwen in Frankrijk ondervindt, nu het dezen man laat heengaan. Met scepticisme aanschouwt men het gemai-chandeer der partijen, waarbij de communisten eerst geëischt hebben dat hun man de leiding zou heb ben. De andere partijen wilden Thorez niet en de socialisten kwamen met Vin cent Auriol voor den dag. Hem wezen de communisten af. Nu schijnt men het eens te zijn geworden over den socialist Félix Gouin, thans president van de Constituante, waarbij evenwel de M.R.P. de voorwaarde heeft gesteld, dat Bidault minister van Buitenlandsche Zaken moet blijven. Op een dergelijke basis wil men dan voorttobben met de drie partijen- regeering. Het biedt weinig uitzicht en de naaste toekomst zal wel nieuwe politieke crises brengen. Het beperkte mandaat van de Constituante biedt evenwel mogelijk heden op uitkomst. Er zullen spoedig nieuwe verkiezingen nooaig zijn. Als die een eenieszins belangrijke verschuiving mochten brengen, zoodat men verlost zou raken uit de impasse van de drie vrijwel even-sterke partijen, zou wellicht een solide en werkelijk samenwerkende meer derheid kunnen worden gevormd. De Gaulle's vertrek behoeft trouwens, zoo als de Fransche politieke geschiedenis ons overvloedig leert, geenszins een heen gaan-voor-goed te beteekenen. Het is veeleer waarschijnlijk dat hij binnen kor ten Ujd zal terugkeeren. Mannen van dit kaliber zijn even exceptioneel als de om vang van de moeilijkheden, waarin Frank rijk thans verkeert. Het groote kaliber en de groote moeilijkheden zijn op elkaar aangewezen. De leider der Fransche so cialisten, Léon Blum, die kort geleden de Gaulle als een George Washington be titelde, heeft door die uitlating alleen al getoond, dit in te zien, Intusschen moet men erkennen dat een andere geest noodig is, om er bovenop te komen, dan die welke het aftreden van de Gaulle veroorzaakt heeft. Als wij in Nederland dien anderen geest bezaten, Engeland: niets te verbergen Naar aanleiding van het Oekrainische verzoek tot behandeling van de Indone sische kwestie voor den Veiligheidsraad, hebben prominente Nederlanders te Bata via verklaard, dat Nederland niets te ver bergen heeft en ieder neutraal onderzoek welkom zal heeten. Zij gelooven dat Enge land hierdoor meer en meer aan Nedcr- landsche zijde zal komen te staan. Men meent, dat de zending van Clark Kerr naar Batavia de voornaamste reden van het Sovjet-memorandum is. Ofschoon de Indonesische leiders steeds hebben ge zegd, dat zy internationale interventie zouden toejuichen, lijken zij thans niet meer zoo enthousiast. Sjahrir verklaarde opéniyk Wy hebben niet verwacht, dat dit van deze züde zou kómen. Rusland is duizenden mijlen ver weg. Naar uit Londen wordt gemeld, zal de Britsche regeering elke stap vermijden, die het er op zou doen lijken, alsof Enge land tracht te voorkomen dat de Veilig heidsraad de Russische aanklachten tegen de Britsche politiek in Griekenland of Indonesië bespreekt. Er waren aanwij zingen, dat Bevin vandaag een verklaring zou afleggen. Britsche bronnen zeggen, dat zij van meening zijn, dat Engeland „een rechte zaak" zoowel in Griekenland als in Indo nesië heeft en eveneens dat het „niets te verbergen" heeft. De meeste Engelsche bladen beschouwen de beweegredenen van Rusland daarentegen als niet geheel vrij te zijn van boosaardigheid en het hoofd artikel van de Telegraph heeft tot kop „Een tactische zet". De Daily Mai! trekt de eerlijkheid van Rusland's bedoelingen in twijfel. De Daily Mirror beschuldigt in haar hoofdartikel de Russen ervan, dat zij weloverwogen verwarring willen stich ten. Ook wordt er in de Engelsche pers op gewezen, dat een medewerker van Sjahrir de actie der Oekraine „onhandig en onbeholpen" zou hebben genoemd. De leider der Oekrainische delegatie dr. De stakingen in Amerika Regeering grijpt in De Amerikaansche regeering is voorne mens vandaag nog de vieesehverwerkende industrie, waarin thans 263.000 arbeiders sta ken, over te nemen, ondanks het feit dat tol dusverre slechts 70.000 arbeiders zich bereid hebben verklaard om onder toezicht van ce regeering weer aan het werk ie gaan. De ge volgen van de staalstaking doen zich reeds gevoelen bij de spoorwegen, de openbare nutsbedrijven en de bouwbedrijven in het geheele land. De staalproductie is gedaald tot beneden 5 pet. van de capaciteit en is thans het laagste sinds 53 jaar. De regeering heeft twee officleele bemiddelaars benoemd voor de staking in de electrieiteitsindustrle, waarbij 200.000 man betrokken zijn, CHristoffel aan de spits in het Londensche Schaaktournooi In den loop van de achtste ronde heeft zich de publieke belangstelling langzaam ver plaatst van groep a naar groep b, niet het minst omdat daar de situatie veel overzich telijker is. In groep a wordt de toestand ver troebeld door een groot aanta! afgebroken partijen, tot dusver tien in getal. De Zwitser Christoffel heeft ce leiding ge nomen na een overwinning op Winter, die zich zeer zwak verdedigde en na de 18e zet reeds capituleerde. Deze behaalde in een hangpartij tegen Denker remise, waardoor Denker gevaar loopt op het tweede plan te geraken. Ook tegen Lupi ging het niet bijster goed: deze partij werd in voor Lupi gunsti ger stand afgebroken. Euwe kon tegen König niet meer dan remise maken, nadat er loo- pers van ongelijke kleur waren overgeble ven. Prins—Ópocensky werd afgebioken In voor Prins gunstige stelling. De uitslagen van de achtste ronde luiden: Groep a. Pomar—Broadbent 10; Stone—List 01: Tartakower—Fairburst 20. Bernstein Golembek Vi—V-: Ópocensky—Prins afgebr. in voor Prins betere stelling: SteinerFrled- mann, afgebr. In gelijke stelling. Afgebr. par tijen List—Fairhurst FiGolombek— —Pomar 10. Groep b. ThomasNewman 1—0; Abrahams —wood 1—0; Euwe—König ',6; Christoffel —Winter 10; MedinaDevos 1—0; Denker— Lupi afgebr. in voor Lupi botére stelling. Afgebr. partij WinterDenker VjVj. Weerbericht AFNEMENDE VORST Geldig tot Donderdagavond: Zwaar be wolkt met later, vooral in het Zuid-Wes ten van het land. plaatselijk eenige neer slag. langzaam afnemende vorst. Matige wind hoofdzakelijk tusschen Zuid-Oost en Zuid. zouden wij meer Techt tot critiek hebben. Maar daar hapert veel aan. Het Fransche geval kan ons toch tot extra-waarschu wing dienen. R. P. Manoeilsky heeft verklaard, dat hij beslo ten had tot den door hem genomen stap, nadat hij tallooze telegrammen had ont vangen van Indonesische nationalistische groepen, waarin hem verzocht werd, of hij hun geval aan de UNO wilde voorleggen, daar zijzelf niet in staat waren dit te doen. Als er één schaap over den dam is. Het Russische verzoek aan den Veilig heidsraad is wellicht het startsein ge weest voor een vloed van andere proble men. Syrië en de Libanon willen hun klacht over het blijven van Britsche en Fransche troepen in hun land aanhangig maken. Polen zag gaarne, dat de UNO den status overwoog van de Poolsche troepen, die nog altijd onder geallieerd commando staan in Italië en Schotland. Bielo-Rusland verlangt steun van de UNO om Duitsche oorlogsmisdadigers uit het hun asyl ver- leenende Franco-Spanje te halen. De Sovjet-vice-volkscommissaris van Bui tenlandsche zaken Visjinski is eindelijk te Londen gearriveerd, waar hij zijn taak als leider van de Sovjet-delegatie bij de UNO, die zoolang door Gromyko is waargeno men, zal overnemen. Koning Leopold wil raadpleging van het volk De secretaris van koning Leopold heeft aan den Belgischen minister-president een brief gericht, waarin wordt medegedeeld dat de koning het noodzakelijk acht. nu de ver kiezingen zijn uitgeschreven, die schikkin gen te overwegen, welke het nieuwe parle ment en hemzelf zullen veroorloven zich m volkomen overeenstemming met der. volks wil uit te spreken. De koning dringt opnieuw aan op raadpleging van het volk, waaronder hi,j verstaat een advies, cat de natie aan het parlement geeft aangaande de vraag, of de koning al of niet de uitoefening van 'zijn rechten en plichten moet hervatten. Er is dus geen sprake van een referendum en vol gens den koning zou een dergelijke raad pleging, die volkomen wettelijk is, geenszins afbreuk doen aan de bevoegdheden van het parlement. Voorts is de koning van oordeel, dat deze raadpleging moet steunen op een grondige kennis van de feiten. Daarom stelt hij de regeering voor, zijn eigen witboek en dat van de regeering binnen 14 dagen na de verkiezingen te laten verschijnen. De koning wenseht aan den verkiezingsstrijd onttrok ken te blijven en zet alle partijen dan ook aan, zijn persoon niet tot den inzet van hun actie te maken. Gouin volgt de Gaulle op Geen Volksfront-regeering Be Fransche communisten hebben zich bereid verklaard den socialist Felix Gouin als president van de voorloopige Fransche republiek te kiezen en hun eigen candidaai Thorez laten vallen. Tegen de candidatuur van den socialist Vincent Auriol hadden zU bezwaar. De M.R.P. wil ook ondeir zekere voorwaarden aan een drie-partijen- regeering meewerken, n.l. als Bidault mi nister van buitenlandsche zaken biyft ei» de socialisten en communisten niet zullen trachten eeu nieuwe grondwet te dicteerem De socialisten hebben de pogingen om tot een Volksfront te komen, afgewezen. Felix Gouin, candidaat voor het Fransche presidentschap, (F.) De drie partijen zullen nu nog tot over» eenstemming moeten komen over de keuzo van Gouin's opvolger als voorzitter vart de Nationale Vergadering, die waarschijn lijk weer een socialist zal zijn. Gouin zou volgens Un. Press de be doeling hebben een „integraal" drie-par tijen-kabinet te formeeren. Door het woord „integraal" werd aangeduid, dat hij een kabinet van bijna uitsluitend po litici wilde vormen, zonder de talrijk© buiten de partijen staande experts van De Gaulle's regeering. De Fransche aanklager gaat voort met de Nederlandsche aanklacht voor het Neu- renbergsche tribunaal voor te dragen. De speciale organisatie, die Duitschland in het leven had geroepen onder den naam „Organisation Veltgens" zwarten handel te bedriiven in de bezette gebieden, had in ons land haar exponent, de „Grond- stoffenhandel Maatschappij Roges". Ook Frankrijk werd met een zwarte markt leeggeroofd, om de Duitsche bevolking van snoepgoed, levensmiddelen en wat dies meer zij. te voorzien. Het is jammer, dat te Neurenberg geen volledig beeld kan worden ge geven van de Duitsche wandaden in Nederland, daar de voorbereiding van het Nederlandsche deel der aanklacht te kort is geweest. Et was in Den Haag geen medewer king genoeg en de departementen stuurden slechts op, wat gevraagd werd. zoodat niet alle bescheiden be kend geworden zijn. Mogelijk is in Nederland nog materiaal, dat van groot nut kan zijn voor de recon structie van het Nazi-optreden in ons land. De spoorwegstaking en de honger. Een spe-ciale verslaggever van het A.N. P. seint: Onder de Nederlandsche documenten, aan het gerecht overgelegd in 'net verloop der behandeling var. het thema uitplun dering der bezette landen bevindt zich een rapport van ondervraging in oorlogs tijd, waarin de verantwoordelijkheid voor den hongersnood op Seyss wordt gelegd. Louwes, de toenmalige directeur-generaal van dc voedselvoorziening, heeft verklaard dat hij 22 September 1944, vijf dagen na afkondiging van de spoorwegstaking, een onderhoud van drie uur heeft gehad met Seyss" vertegenwoordiger Von der Wense, waarbij ook Hirschfeld aanwezig was. Von der Wense eischte van Louwes en Hirschfeld dat zij een proclamatie zouden richten tot de spoorweg!ieden om de sta king op te geven, daar Seyss anders het j voedseltransport naar het Westen geheel j zou verbieden. De bedoeling van Von der j Wense die namens Seyss sprak, was de I staking te breken. De Nederlanders wei gerden en protesteerden tegen Seyss' maatregel. Louwes verklaarde, dat door het daarna door Seyss afgekondigde ver bod, dat tot 30 October van kracht bleef, de voorziening van Holland met voedsel voorraad voor den winter onmogelijk werd. Louwes heeft voorts verklaard dat de Duitschers tijdens het transportverbod nog dertig duizend ton voedsel wegnamen. Aan zijn verklaring was een attest gehecht van dr. C. L. de Jongh, directeur van het Gemeentelijk Ziekenhuis te Den Haag, waarin wordt bevestigd, dat het voedsel pakket in de maanden na het transport- verbod daalde tot vijfhonderd calorieën, terwijl oedeem en ondervoeding groote vormen aannamen. Nederlandsche docu menten maakten voorts nog gewag van. hongersnood. Katyn in ware gedaante In April 1943 bracht de Nazi-propagan da met veel ophef het bericht van de massagraven te Katyn. Uit de Sovjet- prosecutie, die binnenkort een aanvang zal nemen, zal glashelder blijken, dat deze massamoord op Poolsche officieren voor rekening van de Duitschers komt. Een document stelt vast. dat de kogels, waar mee de ongelukkigen geëxecuteerd werden van Duitsche makelij -.varen. De Poolsche bevolking heeft altijd wel beter geweten. De or.menschelijkheden van Katyn moes ten de aandacht afleiden van de gruwel daden in het Joodsch ghetto van War schau. Men verwacht van de Sovjet-aan klacht een aantal bijzonderheden, die de Amerikaansche onthullingen nog in bar bae rschlieid zullen overtreffen. Europeesche Trouwen in oen internc*»- rliifrskfttnp op Java bezig met liet snijden van vlee«?ch voor de maaltijden*

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1