Regeering geen „Super-ZuivermgsbewincT in Haarlemsche bakkerswereld Avonturen van Wag en Warrel Opmerkingen uit de Kamer beantivoord. Minister Becl liet bij de beantwoor ding van het zuiveringsdebat achtereen volgens de revue passeeren: 1. rechtsgron den en rechtskracht van de zuivering; 2. regelingen en richtlijnen; 3. procedure der zuivering cn haar lange duur; 4. do kwestie-Frederiks; 5. rechtsherstel der ambtenaren; 6. perszuivering. Verwijdering van de elementen, die on trouw aan de zaak van Koningin en Va derland zijn gebleken omdat zulks een kwestie van ze!.'behoud voor den staat. :s, stond op den voorgrond. Aldus de minis ter. die de rechtskracht erkende van de in 1937 van Regeeringszijde vastgestelde aanwijzingen cn richtlijnen. In de door prof. Paul Scholten voorgezeten commissie voor de unificatie en centralisatie zijn ook „verzetsmannen" opgenomen, met het gevolg da(. een en ander wat meer tijd vergde. Mr. Burger kreeg te hooren, dat er geen kwestie van was, dat het tegen woordige Kabinet zich als „super-zuive- rings-bcwind" zou beschouwen. Vrij uit voerig toonde minister Beel aan, dat mr. Fretieriks alle gelegenheid heeft gehad -ich te verdedigen. De commissie-Rutgc-rs baseerde haar beslissingen niet op afzon derlijke handelingen van mr. Frederiks, maar op de gezindheid waaruit ze voort vloeiden. Met betrekking tot het vraagstuk van de perszuivering stelde de minister op den voorgrond, dat het niet aanging zon der meer eiken dagblad-directeur die een blad bleef uitgeven, per sé als volkomen mis te beschouwen. Zeker, minister Beel kon de door de pers hier te lande aange nomen houding in het algemeen allesbe halve bewonderen. Zuivering van hen. die er zich toe geleend hebben de ideologie van den vijand te propageeren en soort gelijke wanbedrijven begingen is juist, maar de zuivering mag niet gebruikt of eigenlijk misbruikt worden voor iets ge heel anders: de ordening van het dagblad wezen ten onzent. Juist omdat het Lon- densche persbesluit een en ander niet voldoende uit elkander had gehouden, diende het wijziging te ondergaan. Na drukkelijk betoogde de minister nog eens, dat de opzet is personen te zuiveren en niet de ondernemingen. Overeenkomstig het advies van den persraad zal binnen kort een wetsontwerp worden ingediend, dat het bestaande persbesluit eenige wij zigingen zal doen ondergaan. Overigens leek de minister te vinden, dat men met. de perszuivering aardig opschiet; reeds weer 1200 kaarten van „voorloopig geen bezwaar" zijn er uitgereikt. Minister v. d. Leeuw behandelde op knappe wijze kunst- en onderwijszuive- •ring, daarbij o.m. aankondigende, dat de super-zuiveringscommissie voor de kunst uit kunstzinnige juristen zal bestaan. Zoo kregen zoowel degenen hun zin, die deze taak aan rechtsgeleerden als zij die haar aan menschen uit de kunstwereld toever trouwd wenschten te 2ien. De, vooral bij jongeren bestaande te leurstelling'. dat de zuivering geen „ver nieuwing" heeft opgeleverd, getuigt vol gens den minister van naïvieteit, hoe sym path lek overigens ook. Spr. deed het genoegen, dat veel Kamer leden het '.eekenen door studenten hebben afgekeurd Straffen wegens teekenen was noodig, mede met 't oog op het rechts besef van juist de besten onder de stu denten. die den moed hebben gehad om zich niet te gedragen conform hetgeen de bezetter destijds verlangde. Kortom, de minister verzette zich tegen den hier en daar merkbaren verslappenden'geest.welke zoo langzamerhand klaagt over te streng optreden nu tegen de teekenaars. Hulde bracht minister v. d. Leeuw aan de stu denten, die wel een principieele houding hadden aangenomen. Wat de professoren betreft, de minister vond. dat deze in het algemeen een goede houding hebben aangenomen. Een uitzon dering hierop vormde echter de Senaat van de Technische Hoogeschool in Delft, hetgeen deze Senaat zelf tenslotte erkend heeft. Onwaar noemde hij het gerucht, dat prof. Schermerhorn en spr. zelf des tijds studenten zouden hebben aangera den om te teekenen; hij had dat juist altijd ontraden en zijn collega, de tegen woordige premier, had slechts in een moeilijk geval, 'n student geadviseerd te teekenen. De minister verzekerde ten slotte dat bij de benoeming van hoog leeraren in de toekomst vooral ook mede Op karakter zal worden gelet. Minister Kolfschoten vertelde dat de algemeene zuivering bij de politie bijna js voltooid; nu komt er nog een admini stratieve zuivering met het oog op her- Waardeering van rangen, waarbij vooral mede op bewezen karakter gelet zal wor den. Tc.t hen, die insgelijks een zuiverings- ©nderzoek zullen ondergaan, behoort o.m. de Landsadvocaat. Nadat de minister t.a.v. het algemeen standpunt door de Regeering ten opzichte van den Hoogen Raad ingenomen naar de bekende briefwisseling met dat college had verwezen, wees hij er nog eens op, <lat de Raadsheeren, op wier houding en Een misdrijf in de Residentie. Op de puinhoopen van een door het publiek gesloopt pand aan de Hekkelaan te 's-Gravenhage is het lijk gevonden van een 45-jarigen man. Het lijk vertoonde een groote wonde boven het linkeroog, waar de schedel bijkans ingeslagen was. De politie heeft een ernstig vermoeden, dat hier sprake is van een misdrijf en stelt een uitgebreid onderzoek in. Het is nog niet vastgesteld wie het /slachtoffer is. beleid verschillende sprekers aanmerkin gen hadden gemaakt, niet onvaderlands lievend waren opgetreden. Maar ook de Regeering moest erkennen, dat zij inder daad fouten hadden begaan. De staking, zonder voorafgaand onderzoek, was echter onjuist geweest. Met het oog op de onaf zetbaarheid en onafhankelijkheid van de rechterlijkt macht, diende alsnog een in dividueel zuiveringsonderzoek een bijzon dere procedure plaats te hebben. Vandaar 'n speciale commissie. En overigens was het gewenscht, mede op grond van capa citeiten enz van de leden van den Hoogen Raad, niet verder te gaan dan de nu ge troffen regeling, waardoor een van de Regeering onafhankelijk college zich met 'n dergelijk individueel onderzoek zal hebben bezig te houden: dit geldt natuur lijk alleen degenen, die reeds vóór den bezettingstijd benoemd waren. Zooveel mogelijk blijft dus de grondwettelijke on afhankelijke positie van de Raadsheeren ontzien. Als vierde van de over de zui vering sprekende ministers voerde ir. Vos, net hoofd van het ministerie van Handel en Nijverheid nog het woord, om de methode te verdedigen, die men bij de bedrijfszuivering volgt. Natuurlijk, zoo kreeg mr. Kortenhorst te hooren, zal bij de beoordeeling van „collaboratie" ook het tijdstip waarop deze geschiedde ge wicht in de schaal leggen. Hierna volg den nog replieken. E. v. R. De toekomst van onze tulp Amerikaansche belangstelling De secretaris van den bond van Ameri kaansche bloemkweekers, Robert H. Ro land, voorspelt een gunstig seizoen voor de Hollandsche bollenkweekers. Daar een groot aantal Amerikanen met tuinieren te maken kreeg door de oorlogsnoodzaak van het verbouwen van groenten, gelooft Roland dat velen van hen het tuinieren thans als liefhebberij zullen voortzetten en bollenafnemers zullen worden. Ge durende der oorlog, toen de Hollandsche bollen niet beschikbaar waren, ontwik kelden de Amerikaansche kweekers een eigen tulp. Hoewel deze Amerikaansche bollen beter moeten zijn dan de Holland sche voor een vroege kaskweek, acht Roland het onwaarschijnlijk, dat zij tegen de goedkoopere Hollandsche bollen kun nen concurreeren. De eerste na-oorlog- sche Hollandsche tulpen kwamen in den afgeioopen herfst in Amerika aan en vormden slechts het derde deel van de normale verzendingen van 100.000.000 stuks per jaar. Roland meende, dat de Holland sche bloemkweekers de bollen-industrie schade kunnen berokkenen door het ver zenden van enij-narcissen en -tulpen naar de Ver. Staten, omdat de Amerikaansche bloemkweekers hierdoor hun bollen-aan- koopen zullen gaan beperken. Hij sprak de hoop uit, dat de Nederlandsche regee ring de export van snijbloemen naar de Ver. Staten tot staan zal brengen. (U.P.) Staking bij enkele patroons dreigt algeheele stopzetting der productie ten gevolge te hebben. De besturen van de Haarlemsche Bak- kerspatroonsvereeniging en van de afd. Haarlem van den R.K. Bakkersbond dee- len :nede, dat de gezamenlijke bakkers gezel lenbonden onlangs vergaderingen hebben gehouden met de personeelen van 6 groote bakkerijen en 2 coöp. bakkerijen, waarin geëischt. werd een weekloon van 42 voor den bankman, van 44.— voor deegmakers en van 45.voor ovenisten. In 1941 was het contractloon 28 voor den bankman, maar in vele gevallen werd te Haarlem 30.— betaald. Thans wordt over het algemeen 37 betaald. Nu hebben bij de hierboven ver melde ioonaetie de besturen der patroons organisaties geen verzoek tot loonsver- hoogtng ontvangen, maar wel kregen en kele leden zulk een verzoek, waarbij ge zegd werd, dat indien het hoogere loon niet zou worden uitbetaald, tot staking zou worden overgegaan. Aanvankelijk zou dit op 21 Jan. geschieden, later is dit naar 28 Jan. verschoven. Naar aan de besturen der patroonsver- eemgingen is gebleken, heeft er wel een be spreking piaats gehad tusschen de groote werkgevers en de werknemers, maar de palroonsvereenigingen, waarbij ruim 70 bakkersbedrijven zijn aangesloten, w.o. bijna alle grootbedrijven, werden niet tot dezebijeenkomst uitgenoodigd. Nu zullen Donderdag de patroons ver gaderen en de volgende kwesties behan delen: 1. de eisch tot erkenning van de Haarl. Bakkerspatroonsvereeniging en de afd. Haarlem van den R.£. Bakkersbond; 2. Of aan een eventueelen eisch tot ver hooging der loonen tot 42.— kan wor den tegemoet gekomen, zonder zekerheid van compensatie: 3. Of, indien zonder voorafgaande bespreking met beide be sturen op 26 Jan. een staking bij een be drijf uitbreekt, alle overige bedrijven uit Haarlem en omgeving, de productie zullen stopzetten, als protest, dat sommige leden op oncrganisatorische wijze worden aan gevallen. Hoewel de patroonsorganisaties erken telijk zijn voor de medewerking der gezel- De distributie Zachte zeep. Bij de eerstvolgende bonaanwijzing zal be halve voor het gewone rantsoen huishoud zeep ook. een bon worden aangewezen voor 250 gram zachte zeep, E-r wordt aangeraden met verpakkingsmateriaal bij den kleinhan delaar te komen. Rubber hakken. Het Rijksbureau voor hulden en leder heeft per 22 Jan. de beperkingen voor den handel in rubberhakken opgeheven. Handelaren en schoenfabrikanten kunnen voortaan deze artikelén zonder de noodige vergunningen betrekken, ook schoenherstellers kunnen dit product vrij aankoopen en zonder bonnen aan "net publiek leveren. De reparatiebons zullen door dezen maatregel beschikbaar ko men voor reparaties aan schoenzolen. Eieren. De indertijd gevormde voorraad geconser veerde eieren zal in uitgebreider distributie worden gebracht met het oog op het nieuwe legseizoen. dat gaat aanbreken, zoo wordt van offieieele zijde bericht. Jeugdige perso nen tot 21 jaar zullen tweemaal een ei toege wezen krijgen, waarvoor de eerste bon in de komende periode bekend gemaakt zal worden. Binnenkort weer Textielpunten geldig. Binnenkort zullen de nog resteerende punten van de textielkaart V 510 geldig worden verklaard. Iep om in den moeilijksten oorlogstijd te blijven produceeren (Roode Kruisbroed), achten zij het optreden der gezellen nu in flagranten strijd met het standpunt der regeering om langs legalen weg tot op lossing van arbeids- en loon vraagstukken te komen. Zij wijzen elke verantwoorde lijkheid voor een eventueele stagnatie in de broodvoorziening af, welke h.i. geheel voor rekening der gezellenbonden komt. Rgksbemiddelaars stellen loonen vast. Inmiddels zijn door het College van Rijksbc-mïddleaars de loonen voor het bakkersbedrijf bindend vastgesteld. Hel loon voor den bankman bedraagt met in gang van 14 Januari j.l. in de 5 gemeente klassen resp. 40.38.50, 37.35.— en 33.Haarlem valt in de eerste klasse Voor werknemers wier werkzaamheden vóór zes uur des morgens aanvangen, komt hierop een toeslag van in de eerste klasse 2.in de tweede klasse 1.50 en in de overige klassen 1.De publicatie van deze regeling in de Staatscourant kan binnenkort tegemoet gezien worden. Naar wij vernemen, zuilen de gezellen hun houding nog vaststellen nu deze re geling bekend is geworden. Hoewel nog niet vaststaat hoe hun besluit zal zijn. wordt het in sommige kringen mogelijk geacht, dat het niet tot een staking zal komen. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank neeft op Dins dag 22 Januari 1940 geen faillissementen uit gesproken. Door het verbindend worden der Uitdee- lingsiijsi is geëindigd het faillissement van: Dirk Poortvliet, loodgieter, wonende te Bad hoevedorp. gemeente Haarlemmermeer, Slo- terweg no. 212. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Sc'neltema— Conradi te Haarlem. Agenda .WOENSDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg: Het Slavonische Ballet, 20 uur. Gem. Concertgebouw: Morova's Dans theater. 20 uur, Rembrandt: It happened one night, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Palace: Nachtassyl, 14. 16.15, 19 en 21.15 jur. Luxor: De Roode Pimpernel, 14, 16.15, 19 en. 21.15 uur. Frans Hals: De avonturierster, 14, 16.30. 19 en 51.15 uur. Movlac: Hier brandt de kachel, 19.30 en 21.30 uur. DONDERDAG 24 JANUARI Stadsschouwburg: Twee Franschen en een Rus, 14 uur (besloten) en 20 uur. Muziekzaal Brlnkmann: Lezing over Jan Vermeer. 20 u. Sociale colonnes van Nederl. Volksie.„.ei In aanwezigheid van een aantal functiona rissen uit het sociale en kerkelijke leven werd Dinsdagmiddag officieel het eerste in ternaat van de sociale werksters in Volks- herstel-verband geopend. Het betrof hier de Sociale Colonne Kerkelijke Gezinszorg, die in andere gedaante als in den oorlog hulp bracht in gezinnen, waar de huisvrouw met groote moeilijkheden te kampen had. De directeur van Nederlands Volksherstel in Haarlem, de heer w. van Liemt, bracht in zijn officieel openingswoord dank aan alle instanties en personen, die de vestiging en inrichting van deze sociale colonne hadden mogelijk gemaakt. Van gemeentewege is het pand Nassaulaan 2 ter beschikking gesteld, waar de gezinsverzorgsters een bescheiden eigen home hebben, van waar uit zij. dage lijks naar haar arbeidsterrein gaan als ge zinsverzorgster, als hulp van de huisvrouw. Op deze wijze denkt men niet den bestaanden dienstbodennood te lenigen, aldus de heer Van Liemt, maar er is een ruim en dankbaar arbeidsveld en er wordt gedaan wat moge lijk is. Mogen deze sociale colonnes het noo dige bijdragen tot het herstel van ons land. Dr. li. Emmen sprak namens de kerkelijke commissie voor Bijz. Kerkelijke Gezinszorg en zette uiteen, hoe hier de geest van het zelfverloochenend dienen aan duizenden gezinnen hulp zou kunnen bieden. Mevr. Waardenburg gaf in het kort een overzicht van het werk der meisjes, die iederen dag al vroeg aan den slag gaan. Hier was geen sprake van arbeidssehuwheid, er wordt gewerkt met die bezieling, die voor het welslagen van allen arbeid noodig is en zeker hier, waar meegebouwd wordt aan her levende gezin. De genoodigden maakten vervolgens een rondgang door het gebouw om de huisves ting der meisjes In oogenschouw te nemen, Heden Woensdag zal een soortgelijk tehuis worden geopend, waar de sociale colonne Bisschoppelijke Hulpactie is ondergebracht. Er zijn voorbereidingen getroffen om even eens te komen tot een organisatie van z.g.n. buitenkerkelijke gezinszorg. De drie genoem de organisaties zullen echter zooveel moge lijk coördineerend optreden. Burgerlijke stand. HAARLEM 22 Januari 1946 BEVALLEN: 17 Jan, W. van EistOtt, z.; 18 Jan., J. H. Schroeder—Donker, d.; 19 Jan., A. M. E. JonkerCornet, z.20 Jan., T. C. van Dijk— Kroese, z.; J. A. Grommers—Ka naar, 7..; M. H. Hui2ingKleijn, d.; 21 Jan, F. C. Walbracht—Rike, d.; 22 Jan., J. M. G. Cardolvan de Pol, d OVERLEDEN: 18 Jan., M. C. H. van Gen* nipvan den Anker, 57 j., Dahllastraat H. J, M. P.. 8 j„ z. van H. J. van Rijn: van 't HofiL, straat; 17 Jan., J. Lijn, 51 Julianalaan: H, Kunst, 70 j., Spaarndammerdijk; H. de Bie, 79 j., Orionweg; T. Heertjes, 84 j.. Jansstraat; 18 Jan., A. A. A. Burgers—van Gemert. 72 j., Westerhoutpark; 20 Jan., T. Blesgraaf. 59 j., Papentorenvest; J. 6 j., z. van E. Dijkhuis, Wilhelminapark; J. M. PieterseZwart, 65 j., Oost-Indiëstraat; S. Wildschutde Ruiter, 89 j., Ripperdapark; 21 Jan., P. M. Stellers, 62 j., Wilgenstraat; A. M. Wijersvan Horme- len, 88 j., Hagestraat; W. van der Jagt—Koel, 74 j.. Zaanenstraat; A., 2 j., d. van M. Treep, Reijer Anslostraat; H. W. Sengers. 58 j.. Rollandslaan; 22 Jan., M. Schreuder—Wouda, 54 j.. Weverstraat. ONDERTROUWD: 22 Jan.. J. H. Köhler en M. Paardebek; K. G. van Maris en W. Hang jas; A. de Jager en H. C. Heule. GEHUWD: 22 Jan., J. G. Foppen en M. S. Oesterreich; I, C, R. Bush, en W. C. Geer- lings; J. Dixon en G. Swansveld; K. D. Mae Dougall en C. M. Onneweer; w. J. J. Hogen- doorn en W. S. Gudmundsson. Wonderlijk goed afgeioopen. Dinsdagmiddag om 3.30 uur keerde de Zandvoortsche schelpenvisscher B. S met zijn met schelpen beladen wagen ?angs het Noor- derstrand huiswaarts. Ter hoogte van den gestranden logger deed zieli plotseling een geweldige ontploffing voor. De man, die naast zijn wagen liep, werd tegen den grond geslingerd, doch kreeg vrijwel geen letsel. Van den wagen werd echter niets meer te ruggevonden. Het paard werd "zoo zwaar ge wond, dat het ter plaatse moest worden afgemaakt. Vermoedelijk is de wagen over een landmijn gereden. De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301 M. RNIO 17.30 Ned. Volksherstel. NCRV. 17.35 Gram.muz. 18.00 Landbouwpraatje. 18.20 Po pulair progT. RNIO. 19.00 Nieuws. NCRV. 19.15 Progr.overz. 19.20 NCRV. Harmonie orkest. 19.30 Engelsche les beginners. RNTO. 20.00 Nieuws. NCRV. 20.05 Orkest o. 1. v. Alb, v. Raalte met Gerard Hengeveld. (Interm.: 20.55 Het Chr. onderwijs in zijn nationale be- teekenis). RNIO. 22.00 Nieuws. NCRV. 22.15 Actueel half uur. 22.45 Half uur zang. 23.15 Symphonie gothique (gr.pl.). HILVERSUM H, 415 M. VARA. 17.00 Lichte gram.muz. 17.15 De Speellieden. RNIO. 18 00 Nieuws. VARA. 18.15 Reportage. 18.30 Jan Corduwener 18.45 ..De WiardiBeckmanstichting", door M. A. Rei- nalda. VPRO. 19.30 Beteekenis van de Kerk. RNIO. 20.00 Nieuws. VARA. 20.05 Gevar. progr. RNIO. 21.15 De Patriot. VARA. 21.30 Het spel van liefde en dood. 22.30 Eddy Wa lls, RNIO. 23.00 Nieuws. VARA. 23.15 Voor we ter ruste gaan. 36. Na veel gekreun van de zijde van Tobias en een angstkreet van de andere zijde (bijna ivas het mis gegaan!) staat de kar op het blad. Tobias duwt de vracht over en aan den anderen kant gekomentrekken ze met zijn drieën net zoo lang, tot het wagentje weer op vas ten grond staat. Wag kijkt War eens aan. Heb jij soms honoeTf. mannetje?" vraagt hij.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2