Ons (Hitatideele Sport in het Kort Geen Amerikaansch diplomaat naar Batavia Luidsprekers Zondagsdienstregeling S. O. s. Firma ML C. Hoole Een nota van den Minister van Financiën De minister van financiën heeft aan de Tweede Kam een zeer uitvoerige nota doen toekomen over eenige aspecten van het gevoerde financieele beleid. Daarin wordt allereerst aandacht gewijd aan de valutapolitiek, de afgesloten mo netaire accoorden en de gevolgde buïten- landsche leeningspolitiek- Voor de financiering van dezen invoer zijn op dit oogenblik twee bronnen voor handen, de opbrengst van de Nederland- Eche beleggingen in het buitenland en eventueel deze beleggingen zelve en voorts buitenlandsche credieten en lee- ïiingen. In de practijk is nog slechts de tweede bron aangeboord, daar eerst de fi- tiancieele tegoeden in het buitenland ont dooid moeten worden. Teneinde het noodzakelijk overleg met de regeering der Vereenigde Staten van Amerika te plegen, vertoeft te Washing ton een delegatie, waarvan de eerste rap porten een goeden voortgang der bespre kingen melden. De belastingplannen Hierna zet de minister uiteen welke wijzigingen de bezetter in ons belasting systeem heeft gebracht. De belastingopbrengst in 1939 was i 926.700.000 en in 1943 f 1.699.200.000. De gevaren die verbonden zijn aan de aanwezigheid van een groote hoeveelheid chartaal en giraal geld zijn wel voorloopig afgewend door de blokkeeringsmaatrege- len. maar de laatste moeten gevolgd wor den door andere maatregelen, welke het geld definitief aan het verkeer onttrek ken en welke bovendien in staat stellen 'de enorme staatsschuld zoodanig te ver minderen, dat zij kan worden getorst. In de eerste plaats komt in aanmerking ten heffing over de tijdens den oorlog ontstane vermeerderingen van vermJ»;ens. Voor betaling van die belasting komen in de eerste plaats in aanmerking de perso nen en lichamen, die door hulp te ver- leenen aan den vijand of door gebruik te maken van den nood van ons volk. recht streeks oorlogswinst hebben gemaakt. Naast deze, uit nationaal oogpunt bezien, ongerechtvaardigde vermogensvermeer dering gedurende den oorlog, welke op al- gemeene door een ieder weldenkend burger gebillijkte gronden aan een zware belastingheffing zullen worden onderwor pen. staan de normale vermogensvermeer- deringen, voor een groot deel ontstaan door besparingen van inkomsten verkre gen uit werkzaamheden waarop uit natio naal oogpunt bezien geen critiek kan Worden geleverd, voor een ander deel ontslaan uit vermogensvermeerderingen Hóór stijging van de waarde van activa. Voor het onderwerpen ook van die ver mogensvermeerderingen aan een zware belasting kan een voldoende rechtsgrond worden aangewezen. De oorlog immers h'eèft zoodanige, wonden geslagen, heeft zooveel nood en zorg gebracht en heeft Zooveel sociale posities vernietigd of on herstelbaar ondermijnd, dat degenen die Uit dezen baaierd zijn gekomen met een grooter vermogen dan waarmede zij den oorlog zijn ingegaan, in verhouding tot de ftnderen een zoo bevoorrechte positie in- hemen, dat van hen in de eerste plaats een bijzondere bijdrage tot verlichting Van den financieelen last welke op ons Volk rust, mag worden gevraagd, en wel Voordat aangesproken worden degenen, die zijn achteruitgegaan, althans gelijk Zijn gebleven. De wetsontwerpen zullen binnenkort aan de Staten-Generaal aangeboden Worden. Voorloopig houdt de minister reke ning met een bate ter zake van de hef fing van vermogensaanwasbelasting van rond f 3 a f 4 milliard. Hoe be langrijk deze bate ook is. nochtans is de minister van oordeel, dat daar naast een heffing ineens over de waarde van alle vermogens uiter aard berekend met aftrek van de reeds te betalen vermogensaanwasbelasting niet zal kunnen worden ontgaan. In het desbetreffende op een later tijd stip in te dienen ontwerp van wet zul len de kleine vermogens op bijzondere wijze worden ontzien, ten einde de existentie van hun bezitters niet aan te tasten. Tenslotte moet het bestaande belasting stelsel op eenige punten gewijzigd wor- Hen. De bestaande belastingen drukken te «waar op de ondernemingen. Het voorne men is die door de Duitschers ingevoerde Vennootschapsbelasting af te schaffen. KOBf'BAL. Samenstelling ll.K.B.-12-tal. A.s. Zondag speelt het volgende HK.B,-12-tal een oefenwedstrijd tegen Oosterkwartier op het terrein aan de Zomervaart, aanvang 10 uur. Aanval: Dames: B. Moerman (Animo Ready) D. Roose (THB), Heeren: E. Hanekroot (Sport vereent). J. Starink (Oosterkwartier). Midden: Dames: T. ter BruggeWullems. B Hooveu—Trap. Heeren: H. Wesseling, H. Heykoop (allen ..Nieuw Flora"). Verdediging: Dames: M. Kooper. J. Bankert—Zadelhof?. Heeren: R. Walgien, W. Boogaerdt (allen »,Aurora"). Een zeskamp tusschen de R.K. zwemver- eenigingeu uil alle groote steden van het Bisdom Haarlem zal plaats hebben op Za terdag 26 en Zondag 27 Januari in het Sport- fondseabad te Haarlem. Als gastvrouw fun geert de stedelijke vereenlglng ..De Water trappels". Eer. waterpolotournooi en een uitgebreid wedstrijdprogramma, waaronder estafettes, vullen de twee dagen. Voor den Winnaar van den Zeskamp is een „Vredes- beker" beschikbaar gesteld. Evenmin kan gehandhaafd worden de Vermogensbelasting voor lichamen. Daartegenover zal de minister de tot standkoming van een niet te hooge belas ting bevorderen, welke van alle onderne mingen, onverschillig of zij door natuur lijke personen of rechtspersonen worden gedreven, zal worden geheven naar de z.g. overwinst. Voor de berekening van de overwinst zullen belangrijke reserveerin gen. zoomede een vast percentage van het in de onderneming gestoken kapitaal en een vergoeding voor ondernemersloon op de winst in mindering mogen worden ge bracht. De minister is tot de overtuiging geko men. dat het aanbeveling verdient met betrekking tot naamlooze vennootschap pen en andere winstverdeelende lichamen, als voorheffing op de inkomstenbelasting, een z.g. winstgerechtigdenbelasting te heffen. Deze belasting zal verschuldigd zijn door winstverdeelende lichamen naar mate winst wordt gemaakt, ten einde op de aandeelhouders en andere winstgerech tigden te worden verhaald zoodra zij wordt uitgedeeld. Te gelegener tijd zal ook de ondernemingsbelasting op de hel ling moeten komen. In verband met de omstandigheid, dat bij zoodanige herziening het netelige on derwerp der financieele verhouding van het rijk tot de gemeenten ten nauwste is betrokken, zal dit punt in de thans in het oog gevatte -gedeeltelijke herziening niet principieel aan de orde komen. Wel bestaat aanleiding om onverwijld de voor de ondernemingsbelasting geldende, doch niet voldoende gemotiveerde vrijstellin gen voor landbouwbedrijven in te trek ken. De baten van dien maatregel zullen ten goede komen aan de gemeenten. De uit bovenstaande voorzieningen voortvloeiende vermindering van inkom sten en de ook overigens voor 's rijks schatkist bestaande noodtoestand, dwin gen den minister anderzijds uit te zien naar maatregelen tot versterking van de inkomsten. Hij is van oordeel, dat daar voor in de eerste plaats in aanmerking komt een verhooging van de rechten van successie en van schenking. In de tweede plaats zal het voorstel ge daan worden om de ondernemingsbelas ting, welke tot dusver nagenoeg alle land bouwbedrijven vrij laat. om te zetten in een algemeene belasting op alle binnen- landsche bedrijven, zulks voorloopig in afwachting van de vraag, welke herzie ningen overigens deze belangrijke bron van gemeentelijke inkomsten behoeft. Daarnaast heeft de minister in over weging een yerhooging van het algemeene tarief van de omzetbelasting van 2 pro cent tot 3 procent. Hij onderschat niet de bezwaren, welke daaraan zijn verbonden, doch van alle kwaden heeft hij dezen maatregel gekozen, die over een groot, vlak wordt gedragen en in staat is een belangrijke bate op te brengen. Onverwijld moeten de weelóe-artikelen zwaarder belast worden, terwijl goederen, die vooral van beteekenis zijn voor de minst-draagkrachtigen, weer vrijgesteld moeten worden. De minister gaat voort: Na totstandkoming van de buitenge wone heffingen in eens en van voormelde gedeeltelijke herziening van het belas tingstelsel is de arbeid op het gebied der belastingwetgeving niet geëindigd- Het zal daarna noodig zijn algemeen te be zien, welke belastingen bij de bestaande gewijzigde situatie van ons land, mede uit internationaal oogpunt bezien, de meest juiste zijn. Behalve andere belastingen, zullen daarbij tevens de invoerrechten en accijnzen, vooral ook in verband met de met België gesloten douane-overeenkomst, aan de orde moeten komen. De geldzuivering. Tenslotte doet de minister mededeelin- gen over het verloop der geldzuivering. Op de niet ingeleverde biljetten is ten bate van 's rijks schatkist een winst ge maakt. waarvan de hoogte thans nog niet definitief vaststaat, maar die kan worden geraamd op een bedrag van 200 a 300 milïioen. De totale circulatie heeft thans een dus danig peil bereikt, dat het monetaire en fiscale belang eischt. de verdere uithol ling van het geblokkeerde geldvolume in grijpend te beperken, Binnen enkele weken zal aan de Kamer een Witboek worden overgelegd met alle gegevens over de geldzuivering. De doodstraf geëischt. Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage werd de zaak behandeld tegen Karei Vermeulen, agent van politie te Katwijk aan Zee. Hem was ten laste gelegd, dat hij in April 1944 bij een over val van ondergrondsche strijders op een distributielokaal te Katwijk, een van hen, een zekeren Maaskant, zonder dringende noodzaak had doodgeschoten. Naar aan leiding van het gebeurde is verdachte in dertijd bevorderd tot opperwachtmeester, welke bevordering hij, na protest, ge accepteerd had. Uit getuigenverklaringen bleek, dat verdachte verder nimmer iets. van wat hem van het verzetswerk bekend was, aan de Duitschers had verraden. De advocaat-fiscaal eischte voor dit z.i, zeer ernstige feit de doodstraf. Mr. 3. P. Engels. Mr. J. P. Engels, waarn. commissaris van politie te Velsen, is met ingang van Maandag j.L benoemd tot hoofd van den P.O.D. te Amsterdam. Gematigde Indonesiërs rekenen op gunstigen invloed van Kerr „Er bestaan geen plannen om een hoo- gen diplomaticken functionaris naar Indonesië te zenden, zooals door Engeland is gedaan, verklaarde de plaatsverv. min. v. buitenl. zaken der Ver. Staten. Sir Archibald Clark Kerr is tot baron verheven. Volgens den Bataviaschen cor respondent van de „Daily Telegraph" is de bekendmaking van zijn zending in Britsche en Nederlandsche. alsook in ge matigde Indonesische kringen gunstig ontvangen. Men krijgt weer hoop op een spoedige regeling van de kwestie. ,,Dr. van Mook zal", aldus de corres pondent, „op den algemeenen steun kun nen rekenen. Hij is ongetwijfeld de juiste figuur om de Nederlanders in de aan staande onderhandelingen te vertegen woordigen en het gunstige moment in de benoeming van Sir Archibald Clark Kerr is gelegen in den invloed, dien zij moet hebben op de Indonesische leiders. Zijn aanwezigheid plaatst de onderhandelingen op een internationaal standpunt, hetgeen steeds de wensch van de Indonesische leiders is geweest. Tot heden was de invloed van de gema tigde Indonesiërs niet groot genoeg om druk uit te oefenen op de extremisten. De tegenwoordigheid van Sir Archibald Clark Kerr zal hen in de gelegenheid stel len het extremisme van Soekarno te over vleugelen". Geallieerde verliezen in ïndië. De Britsche verliezen in Ned.-Indië tofc 11 Januari bedroegen: 25 dooden, 52 ge wonden en 12 vermisten. De Britsch- Indische verliezen bedroegen: 348 dooden, 733 gewonden en 102 vermisten. De Ne derlandsche verliezen op Java bedroegent 31 dooden. 100 gewonden en 6 vermisten. Transport uit Malang, 150 Europeesche en Indo-Europeesche burger-geïnterneerden mannen, vrou wen en kinderen zijn ln een specialen door het volksleger bewaakten trein uit Malang op Oost-Java te Batavia aange komen. Zij prezen de behandeling door de Indonesische bewaker- i zeiden dat zij tijdens de reis voldoe.:., e voedsel hadden gekregen. De Australische regeering zou ongedul dig zijn over de houding der Nederlandet-3 om niet te willen toegeven aan de voor waarden der Australische havenarbeiders, die de schepen met levensmiddelen willen laden mits deze ook voor de Indonesiërs bestemd zijn en niet uitsluitend voor de Nederlanders. Dr. Evatt, de Australische minister van buitenlandsche zaken heeft Dinsdag besprekingen gevoerd met den Nederlandschen gezant. Degene, die Zondagavond j.I. in de omgeving van de Bloem- straat de VERWARMINGS PLAID (vloerkleed) van de motorkap van mijn auto ge stolen heeft, wordt hartelijk bedankt. Hij bewijst er de patiënten en mij een groote dienst mee. Tot wederdienst bereid! P. Brouwer, arts. Hondenmanden in alle maten Hondenbrood zonder bon BRUGGENKAMP Velserduinweg 197 IJmuiden Oost. Voor al Uw timmer-, metsel- en onderhoudswerken naar SANDERS BOUWBEDRIJF Hottükluan 80, Driehuis Winter? bben Schaatsen Kachels Fornuizen DE RUÏTER Trompstr. 35. IJm. O. Tel. 4273 Gevr. nette HUISNAAI STER. Adres te vern. bur. van dit blad. Leerling of aankomend RIJWIELHERSTELLER ge vraagd. Korver's Rijwielhan del. Cederstr. 53, IJm. O. Jongedame, 23 jaar, in bez. v. dipl. Mulo, Boekh.. Steno, typen, Eng. H.corresp.. meerj. kant.erv. zoekt werkkring in IJmuiden of omstr. Br. L 269 bur. van dit blad. RUILEN 20 m- matvloer- bedekking voor linoleum of balatum. Aan hetz. adres 10 gr. pakkisten te koop. Kon. Wilhelminakade 1 IJm. Jongelui die wenschen te trouwen zoeken gedeeltelijke woning met keuken in Be verwijk, Velsen of IJmuiden. Br. L 270 bur. van dit blad. RUILEN prima nw. arm bandhorloge (waterdicht), nw stopwatchhorl-, nw. rubber laarzen m. 41-42 en lange scheepskijker voor rijwiel banden. H. Mulder, Velser duinweg 238, IJm. O. RUILEN nieuwe meisjes schoenen m. 38 voor meisjes schoenen m. 37. Napierstr 2. RUILEN k.sch. m. 22 voor m. 24. Cypressenstraat 39. IJm. O. PLUSFOURSBROEK 14 j. ruil. v. pl.f.broek 8 j., H.sch. m, 42 ruil. v. overhemd, wrin ger ruil. v. luiers, zomerman tel ruil, v. japon of stof. Ce derstraat 53. IN RUIL aangeb. d.sch. m. 39 en 37-38 voor d.sch. m. 39- 40 pi. h. of w d.badpak of 1 w. damesbroek. Zeeweg 210 IJm. O. na 7 u. n.m. MAATSCHAPPIJ v. LEVENS- ÊN VOLKSVERZEKE RING vraagt voor IJmuiden-Beverwijk een actief en vlot agent-incasseerder* Br. met voll. inl., o.a. leeftijd, beroep, borgvstorting enz., TJ 7 3 bureau van dit blad. Onderstaande huisartsen, léden der Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, zijn overeengekomen een z.g. te treffen, ingaande Februari a,s. Tn de plaatselijke bladen aal elke week bekend ge maakt worden, welke huisartsen gedurende het week eind (d.i. van Zaterdagnamiddag 2 uur. tot aan het ochtendspreekuur op Maandag d.ft.v.j te raadplegen zullen zijn. 22-1-1946 3. F. Bekker, D. 3. Boosman, P. Brouwer, A. 3. van Leusen, 3. Mac Daniël, A. A. Oosterwijk, R. Rutten. Enkhuizer Almanakken 1946 KLAVER S BOEKHANDEL AB DE JONG, EDISON STRAAT 7, IJMUIDEN Weet U, dat wij nog steeds'goede prijzen betalen voor Uw OUDE HUISHOUD- of INDUSTRIE- NAAIMACHINE? Merk of defect geen bezwaar. TELEFOON' 22787 RIJKSSTRAATWEG 250, HAARLEM-N. Telefoon of briefkaart enwij komen. RUILEN 1 pr z.g.a.n. d.sch. m. 38 voor h.sch. m. 43 moet r. g. st. zijn. Casembroot- jtraat 16, IJm. O. VERLOREN leeren hand schoen met vingers en duim, ^^.nde van de Kerkstr. naar de Vliorstr. Teg. bel. ter. te bez. Vlierstraat 2, IJm. O. VERLOREN zilveren hals ketting met hanger, gaande van Koningstr. naar v. d. Helststr. Teg. bel. ter. te bez. d. Helststraat 9, IJm. O. Te koop MANTELCOS- TUUM z.g.a.n. Alex. Bell- straat 29 A, iJm. Te koop z.g.a.n. RADIO TOESTEL Philips. Velser duinweg 223, IJm. O- TE KOOP compl. luier- manduitzét, kinderwagen m. bed er. kussen er. eenïg kin dergoed en ruilen brandstof v. 16 els vloerkleed. D. Har- toghstr. 2. TE KOOP Achterzijde stofvrije etalages (glas) 2.75 X 1.75, 2 X. Kennemerla.an 121. Te koop aangeb. pr. AC CORDEON pianoklavier 32 bassen en 1 p. pr. voetbal schoenen m. 41. Burg. Ran*- i bonnetlaaa 52, IJmuidea,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4