IJmuider Courant Qcaote instemm Tegen de Doodstraf in den Haag met Kerr's missie t.ih- Jaargang: No. 162S7 Bureaux: Kennemerlaan 154. IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724.' Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dondenlog 24 Januari 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et, per kwartaal 4.— '"|p ACHTIG jaar geleden werd in ons land de doodstraf voor het laatst in het burgerlijk recht toegepast. Vijf jaar later, in September 1870, werd zij wette lijk afgeschaft en bleef alleen toepasselijk bij bepaalde militaire misdrijven, in oor logstijd begaan, zoodat zij uitsluitend tot de bevoegdheid van krijgsraden en Mili tair Gerechtshof ging behooren. In 1943 voerde de Londensche regeering haar bij Koninklijk Besluit ophieuw in bij hel Bui tengewoon Strafrecht, dat politieke mis dadigers uit den jongsten oorlogstijd geldt. Daarmee is de doodstraf voor een bepaald soort misdrijven, door burgers gepleegd, dus weer ingesteld. De instelling draagt een tijdelijk karakter, dat evenwel niet door eer. bepaalden datum begrensd wordt en de mogelijkheid zich zou kunnen voor doen dat de straf, eenmaal toegepast, toch weer in de wet zou belanden en dus blij vend worden. Maar dat zou alleen bij wettelijke bepaling door de Staten-Gene- raal kunnen geschieden. Een ernstig be zwaar tegen het Londensche besluit blijft, dat het buiten de sfeer van ons land en zonder volksvertegenwoordiging is geno men. Voor besluiten die de rechtspraak raken is het immers bij uitstek gewenscht, dat de volkswil zich heeft doen hooren. Er is thans nog geen volksvertegenwoor diging in den grondwettigen zin des woords. Het Noodparlement, dat haar tij delijk vervangt, heeft onlangs bij meer derheid een motie verworpen, waarin werd voorgesteld om al de in Londen en later genomen besluiten, die het Nood- recht vormen, aan het parlement ter goed keuring voor te leggen. De regeering had tegen deze motie, vooral bezwaar, omdat zij vele honderden besluiten gold en de uitvoering dus den wetgevenden arbeid belangrijk zou ophouden. Dit ter inleiding. Intusschen is een aantal doodvonnissen, door een Bijzonder Gerechtshof uitgespro ken, door den Bijzonderen Raad van Cas satie bekrachtigd. Voor de veroordeelden rest alleen de mogelijkheid op gratie. Een verzoek daartoe moet binnen een week na het beslissend vonnis ingediend worden. Dat is o.a. gebeurd in de zaak-Blokzijl. Het is nu zeven weken geleden dat Blok zijl door den Bijzonderen Raad ter dood veroordeeld werd. Er is nog steeds geen beslissing op het gratieverzoek. Reeds maanden geleden werd in Gro ningen een Landelijk Comité var. Ac-tie tegen de Doodstraf opgericht. Plaatselijke comités volgden. Ook voor Haarlem en Omstreken is er een gevormd. De leden van deze comité's 2ïjn allen felle tegen standers van het nationaal-spcialisme. Sommigen van hen hebben aan het verzet in oorlogstijd actief deelgenomen. Ook schrijver dezes. Hun actie wordt dan ook geenszins beïnvloed door eenigen wensch. om misdadigers als Blokzijl en anderen te ontzien. Zij zijn ervan overtuigd dat. deze lieden zwaar gestraft moeten worden. Maar zij hebben gewetensbezwaar tegen de doodstraf als rechtsmiddel. Tri het algemeen dus niet met het oog op eenig bepaald geval heeft het Co mité ais bezwaren tegen de doodstraf aangevoerd: de onherstelbaarheid bij rechterlijke dwaling; de uitschakeling van de mogelijkheid van bekeering van den veroordeelde; het verlagen van mede- menschen tot het verrichten van beuls- diensten en ondermijning van eerbied voor het Leven; het terugvallen in een vroegere phase van de rechtspraak; het feit dat de nabestaanden zwaarder getroffen worden dan de veroordeelde: het verslappen van de actie tegen den nationaal-socialistischen gees', als eenmaal vele dragers daarvan gedood zullen zijn. En tenslotte, hetgeen voor velen die aan de actie deelnemen overheerscht: de overtuiging, dat de dood straf in strijd met het Evangelie van Christus is en daarom niet toegepast mag worden. Het is bekend dat hieromtrent tegenover gestelde meeningen in kerkelijke kringen met name in orthodox-Protestantschen kring, bestaan. Nu de vraag, of de dood straf weer toegepast zal worden in ons land, veel beroering heeft verwekt en tal van beschouwingen voor en tegen uitge lokt, heef- ook de Synode van de Ned. Hervormde Kerk er zich over uitgespro ken. Wij hebben die uitspraak vermeld. Hij hield in ..dat' de overheid als diena resse Gods, zich gesteld ziende voor de taak de gerechtigheid te handhaven en de daarop gepleegde inbreuken te straffen, naar Gods Woord het recht heeft, in geval van zeer zware schuld de doodstraf toe te passen." De Synode erkende evenwel dat dit een meerderheids-uitspraak was. Eenstemmigheid was niet bereikt. Zij sprak bovendien met nadruk over de mo gelijkheid van gratie en keerde zich tegen gevoelens van haat. In een knappe beschouwing over de doodstraf in Vrij Nederland van 19 dezer, waarin de schrijver verklaart, het Lon densche besluit diep te betreuren, formu leert deze zijn hoofdbezwaar tegen de doodstraf op grond van een woord, dut ook door de meerderheid der Synode is gebezigd. Zij heeft er namelijk aan herin nerd. dat de aardsche gerechtigheid een afglans draagt van Gods gerechtigheid. „Tegenover de Synode moet gehandhaafd worden, dat het slechts een afglans is", schrijft Vrij Nederland. „In de rechtsorde moet ergens zichtbaar worden, dat zij De missie van Sir Archibald Clark Kerr, die inmiddels in Moskou is aangekomen, ge schiedde na voorafgaand overleg met de Ne- deriandsohc regeering, die haar met zeer grootc instemming begroet en harerzijds niets zal nalaten om de zending van dezen voortrel'folijken Britschen diplomaat zoo veel inogel(jk te doen slagen, aldus werd In regeeringskringen tegenover liet A. N. 1*. verklaard. De stappen van de Oekralnlsche delegatie, zoo werd verder gezegd, hebben betrekking op de aanwezigheid van Engel- sche en Japansclte strijdkrachten in Ned.- Indlë en op militaire acties, die zjj tegen de plaatselijke bevolking zouden ondernemen. Zooals bekend is, hebben de Brltsche strijd krachten, namens de Ver. Naties, opdracht gekregen de overgave van de Japansche troepen in Néd.-Indië te verwezenlijken. Zij verrichten deze laak met volledig begrip voor de bijzondere omstandigheden die daar heersclien. Het is derhalve niet duidelijk, hoe in Ned.-Indlë een situatie zou kunnen ontstaan, die een bedreiging zou kunnen vormen voor de handhaving van de inter nationale vrede en veiligheid, gelijk In art. 34 van het Handvest wordt omschreven. Russische critiek Het Sovjet-Russische persbureau Tass schreef Woensdag naar aanleiding van een bericht uit Den Haag. dat Nederlandsche troepen met een infanterie-, tank- en artil lerieopleiding naar Indië zouden worden gezonden om de orde te herstellen: „Dit lijkt te veel op de vroegere koloniale termiuolo- gie". Het persbureau haalde daarop het Ne derlandsche communistische dagblad „De Waarheid" aan over ,,de steeds dubbelzin niger wordende Nederlandsche regeerlngs- politiek". „De Nederlandsche regeering speelt een dubbelzinnig en gevaarlijk spel," aldus Tass. Bevln beducht voor een ramp De landing van Nederlandsche troepen op Java zou in het huidige stadium stellig een „opvlammende" uitwerking hebben." zoo heeft min. Bevin Woensdag in het Britsche Lagerhuis verklaard Hij zeide van oordeel te zijn, dat ve'rsterking van de Ned. strijd krachten op het eiland „wellicht een ramp tot gevolg zou kunnen hebben." Ook ver klaarde Bevin nog: „Het Ned. leger is veel grooter, dan wij op dit oogenblik aan land kunnen zetten." „Tegengif r de Iraansche kwestie" In Indonesische kringen blijft groote te leurstelling heerschen, omdat de Indonesi sche kwestie niet afzonderlijk van alle an dere internationale problemen wordt aan gesneden. Men meent dat de Oekralnlsche nota slechts bedoeld is als een „tegengif" voor de Iraansche kwestie. „Het laatste woord zal evenwel gesproken worden dooi de zeventig millioen Indonesiërs zelf", zoo zegt men ln deze kringen, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat de Indonesische republiek zich eventueel niet bij iedere in ternationale beslissing zou neerleggen. (ün. Press) Poging stakingen in de V. St. te beëindigen. De president van de United States Steel Corporation heeft aan president Truman verzocht de leiders van door de staking ge troffen Industrieën bijeen te roepen en hen te laten adviseeren over 'n loonsverhooging Voorts heeft hij gevraagd te laten vaststel len welke loonsverhooging het land kan verdragen. Op deze wijze hoopt men tot een beëindiging van de staalstaklng en van an dere groote stakingen te komen. (Un. Press) Duitsche koleil voor Nederland. In het kader der herstelbetalingen aan de eens door Duftechland bezette gebieden zal ook ons land zijn deel in steen kool ontvangen. Deze kolen komen voor het grootste gedeelte uil hei ituhr- gehied. Konige trucks niet de kostbare brandstof gereed voor liet vertrek ttnur Nederland. nooit meer dan schamele heenwijzing is naar de Goddelijke gerechtigheid. Dat moet daardoor gebeuren, dat wij geen plaats mogen geven aan het volstrekt on herstelbare: het doodvonnis. In de dood straf reikt de mensch in euvelen over moed boven zijn menschelijke begrensd heid uil." Het is deze gedachte, die zooveel tegen standers van de doodstraf in vroeger tij den en ook nu gedreven heeft en drijft tot hun verzet. Ons diepste gevoel zegt ons dat de mensch zich niet mag aanma tigen. zijn rechtspraak tot het vernietigen van het leven van den medemensch uit te strekken. Dat recht berust, voor ons, bij God alleen. Zoo heb ik het, in vroegeren werkkring in landen, waar de doodstraf steeds be staan heeft en nog bestaat, ook ervaren. Als ik Fransche, later Engelsche rechters het fatale vonnis over landverraders of moordenaars hoorde uitspreken, beklemde mij telkens die gedachte. Het behoeft nauwelijks betoog dat op diepe overtuiging van dezen aard het argument van sommige opportunistisch-redeneeren- de menschen. die de politieke misdadigers ter dood willen brengen omdat zij nog wel eens los zouden kunnen komen, geen vat heeft. Ook feitelijk is dit argument onjuist Want onze overwinning op het nationaal-socialisme kan alleen bevochten worden dooreen betere samenleving te scheppen, dan deze dwaalleer inhield. Slagen wij daar niet in, dan verliezen wij het tegen nieuwe vijanden. Slagen wij wel. hetgeen moet en zal geschieden, dan leveren die gevangenen voor niemands verbeelding meer gevaar op. Vrees is trouwens ook hier geen goede raadgever. 8- Amerika pleit voor zelfbestuur De Amerikaansche gedelegeerde in den Beheersraad zal hedenmiddag een uilnoo- diging tot de koloniale staten richten het Handvest uit te breiden tot de koloniaal bestuurde volken en mandaatgebieden en aan de wettige aspiraties van de volken die geen zelfbestuur kennen, tegemoet te komen. Couin hedenavond gereed? Gouin is bezig met de formatie van een nieuwe Fransche regeering en hij hoopt vanavond het resultaat bekend te kunnen maken. Men verwacht, dat hij hel plan van De Gaulle in November jJ., oin aan de drie groote partijen een gelijk aantal posten toe te kennen, zal volgen, (ün. Pr.) De partij van den Arbeid. Congres van sympathiseerenden Vrijdag 8 Februari komen te Amsterdam in een congres bijeen zij, die zich aangetrok ken gevoelen tot de op te richten Partij van den Arbeid, doch niet deel uitmaken van een der drie partijen (S.D.A.P.. Vrijz. Dem. Bond en Chr. Dern. Unie), die als zoo danig hebben deelgenomen aar. het overleg dat tot de plannen voor deze partij heeft ge leid. Op dat congres zullen de voorstellen tol het in leven roepen van deze nieuwe partij worden toegelicht en besproken. In de middagzltting zal o.a. het woord gevoerd worden door den minister-president prof. £c. W- Snji wBMirhru n. Het woord is aan. SimuelLo ver: De omstandigheden regee- ren den zwakkeVoor den wijze zijn zij slechts werk tuigen. „Haarlems Bloei" Plannen voor dit jaar Tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van de stichting „Haarlems Bloei" die Dinsdag ten stadhuize plaat- vond, werd na een welkomstwoord door wethouder D. J. A. Geluk, den nleuwbenocmden voor zitter, een overzicht gegeven van het ont staan. het doel en de toekomstige taak van „Haarlems Bloei". Niettegenstaande de be moeiingen van den bezetter en het N. S. B.- gemeenfcebestuur heeft de stichting zich tijdens cle Dultsche overheersching weten, te handhaven. Dank word gebracht aan den aftredenden voorzitter, den heer W. J. B. van Liemt. Als een van de voornaamste pro grammapunten voor het Jaar 1946 staan voorbereiding en organisatie van de herden kingsfeesten ter gelegenheid van het 7üC jarig bestaan van Haarlem op het lijstje. Haarlem is. door zijn ligging, een stad. bij uitstek geschikt voor het houden van con gressen en „Haarlems Bloei" heeft dan ook plannen, om dit feit. naast een touristische propaganda, naar voren te brengen. De Sportweek zal ook dit jaar weer de aandacht trekken. Als vermoedelijke datum werd begin Juli genoemd. Zandvoort en de Bollenstreek zijn twee belangrijke trekpleis ters voor de Spaarnestad. Een spoedige her opening van Zandvoort als badplaats en de herbouw harer hotels, restaurants enz is van groot belang voor Haarlem. De bloemen weelde zal haar terugslag zeker niet missen op het, bezoek aan Haarlem. Steun van de burgerij en verhoogde sub sidie van het gemeentebestuur zullen nood zakelijk zijn. wil de stichting haar werk voortzetten in het belang der stad. Tenslotte werd het Dagelijksch bestuur van „Haarlems Bloei" herkozen, terwijl lil een vacature werd voorzien door de verkie zing van Mr. P. Fuhrl Snethlage. Als be schermheer der stichting werd benoemd de heer M. A. Relnalda, burgemeester van Haarlem, Nieuw H.O.V.-bestuur gekozen Maar nog geen dirigent In een Woensdagavond gehouden ledenver gadering. die druk bezocht was, stelde het bestuur van de Haarlemsche Orkesiv-eroeni- ging volgens de statuten zijn mandaat ter beschikking. De heeren mr. A. Bee's, dr. Th. de Orauw. D. J. Sanders en W. .-Vpbenaar stelden zich herkiesbaar, de secretaris de heer P. de Waard, die de vereen- r g ruim 10 jaren trouw heeft gediend, w -ie r.ie'. meer voor herbenoeming in lanm king ko men. Van bestuurszijde werden al? nieuwe candidaten genoemd de heeren H. R. de Smit. dr. L, C. W. Naessens en Ir, O. j.. Lu- dolph. terwijl de leden candidaat. stelden de heeren .1. W. Delfos. V. H. Vrugt en mevr. H. I.udolpli. Gekozen werden daarop lot le den van het nieuwe bestuur de heeren Beets, De Grauw. Sanders. Alphenaar. Naessens, Ludolph en Vrugt, die hun benoeming allen hebben aanvaard. BIJ rondvraag werd vervolgens de dirigent- kwestie aan de orde gesteld De heer Beets zeide, dat Marinus Adam, die voor 3 jaar in de uitoefening van zijn beroep is geschorst, thans voor de derde maal zijn zaak bij den F.ereraad aanhangig heeft gemaakt. Indien de uitspraak wederom ongunstig voor hem zou zijn. zou de heer Adam vermoedelijk in Hooger Beroep gaan. Het bestuur van de H. O. V., aldus de heer Bce»s. *s in afwachting van de definitieve ui'spraak en zal aar. de hand daarvan in overleg met den heer Adam een beslissing nemen. Óok indien het moge lijk zou zijn den heer Adam als dirigent te handhaven,, zou naast hem nog een tweede dirigent worden benoemd. Over het dlrigeeren-op-proel verklaarde de heer Beets, dat er in totaal 40 sollicitan ten naar het H.O.V.-dirlgentsehap waren ge weest. De tot dusverre opgereden musici Jordans. Oud. Krelage De Rook en Hieux hadoen allen goed voldaan, slechts de 'neer Gnillard. bij de recente uitvoering, had een scherpe critiek verwekt, hoewel er ook men schen zijn prestaties hadden geapprecieerd. Het is natuurlijk onze bedoeling, zoo zeide de heer Beets, zoo spoedig mogelijk een dirigent te benoemen: dit wordt echter be moeilijkt door bet blijven sleepen van do zaak-Adam. Men zal thans trachten, zich voor liet overige seizoen te verzekeren van de medewerking van iemand als Jordans of Oud en in September hoopt het bestuur dan een vasten dirigent te benoemen. Haar man verraden. Voor het bijzonder gerechtshof te Am sterdam werd de doodstraf gcëischt tegen. Trientje Loos uit Spanbroek, die haar man destijds aan de Landwacht heeft verraden voor het lezen van Illegale lectuur. Tevoren was zij 2 1/2 jaar weggeweest omdat zij omgang met Duitschers had. Nadat zij na die omzwervingen weer thuis gekomen was, heerschte er ln het huls een slechte stem ming. Toen de Landwacht kwam om haar man te arresteeren heeft de vrouw haar kinderen van 6 en 8 jaar van bed gehaald om te laten vertellen hoe haar man die Il legale lectuur kreeg. Tegelijk met den man werden ook twee onderduikers, die in het huis waren, gearresteerd. Loos en een der onderduikers zijn door de Duitschers gefu silleerd. Pierre Flandin, Vichy-minister van bul- tenl. zaken, is van rechtsvervolging ontsla gen. Wel zal hij moeten terechtstaan ter zake van „nationale onwaardigheid" voor het Hooggerechtshof,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1