Gedragingen van den POD Politieke moorden ontmaskerd Berucht landverrader ontmaskerd Beschuldigingen door het hoofd ontkend Waarn. direct. Gem. Relnlgings- en Ontsmettingsdienst. Tot waarn. directeur van den Gem. Rei- nigings- en Ontsmettingsdienst is be noemd de heer J. v. a. Burg, opzichter van de Plantsoenen alhier. De heer v. d. Burg, die in zijn vorige functie veel heel't gedaan voor de ver fraaiing van de gemeente, zal ongetwij feld ook nu het zijne er toe bijdragen om onze gemeente netjes te houden. Feestavond van de E. V. C. In bioscoop De Pont hield Woensdag de afdeeling IJmuiden van de Eenheids Vak centrale, _afd. Bouw, voor haar leden den eersten feestavond, waaraan het G. G. Ca baret, o.l.v. Jan Musch, medewerking ver leende. De zaal was geheel bezet. De heer M. Filarski, voorzitter der af deeling, zeide in zijn openingswoord, dat deze avond mocht bijdragen tot verster king van de eenheid. Vervolgens was het woord aan den heer Boelard. voorzitter van den Landelijken Bond, Bouw, dit in een propaganda-rede de structuur en de organisatie der E.V.C. uiteenzette. Hij richtte zich speciaal tot de vrouwen, die een stimuleerenden invloed op hun man nen kunnen uitoefenen. Voorts zeide hij, dat de loontoestanden nog verre van ideaal zijn en daar de arbeidskracht in Nederland is gebleven, dienen z.i. de ar beiders het recht te hebben mede te be schikken in het bedrijfsleven. Het politieke cabaret van Jan Musch. heeft de aanwezigen een vlot programma voorgezet, dat goede waardeering vond. Besommingen van Woensdag Stoomtrawlers: IJM59 Luther f 14.000, IJM86 Rijnstroom f 14494, IJM15 Cornells f 2G.060; kustvisschers: UK59 f 30, UK161 f75. UK174 f42, UK282 f52. KW27 f332. UK88 f72. In een der benauwdste tijden van den oorlog werden in Velsen en Beverwijk eenige moorden en moordaanslagen ge pleegd op goede vaderlanders. De misdrij ven waren vermoedelijk bedoeld als wraakneming naar aanleiding van het neerleggen van een berucht ingezetene, die zich om vele redenen bijzonder ge haat had gemaakt. De P.O.D. van Velsen is er thans ïn ge slaagd, dit moordenaarswerk tot klaar heid te brengen en de daders te arrestee ren. De slachtoffers van deze moorden die het werk bleken te zijn van de „Silber- tanne" waren de bekende chirurg dr. L. J. Büller, die doodgeschoten werd, de heer Verdoorn, employé van de Arbeidsbeurs te Beverwijk, die eenige dagen na don aanslag aan de gevolgen overleed en de heer Paauw, directeur van de Arbeids beurs aldaar, die zwaar gewond werd. Aanslagen op dr. Melchior en den heer Juckers mislukten. De daders voerden hun snood misdrijf uit door bij de slachtoffers aan te bellen en deze a bout portant neer te schieten. De daders bleken te zyn twee Hollan ders, Mollis en M. Kujjper, beiden gede tacheerd bij den S.D. en de Duitsche S.D.- mannen Kxihl, Verbaan, Albers en II. Franz. Allen waren direct na de bevrijding in arrest gesteld. Een medeplichtige Iller geheeten, ook een Duitscher is nog voort vluchtig. Met de arrestatie van deze moorde naarsbende zijn in één slag alle politieke misdaden, in Velsen en Beverwijk ge pleegd, opgelost. De bende zal voor het Bijzonder Gerechtshof ter verantwoording worden geroepen. Vooral de moord op dr. Büller, een man die in breede kringen een zeer geziene figuur was, heeft alom een groote ver ontwaardiging verwekt en het zal voor velen een voldoening zijn, dat de P.O.D. de daders heeft kunnen achterhalen Vergadering van De Hanze. De vergadering der „Hanze", die op 22 Januari j.l. gehouden zou worden, is door omstandigheden niet doorgegaan. Zij zal nu plaats hebben op Maandag 28 Jan. a.s. Directeur van Openbare Werken benoemd Tot directeur van Openbare Werken is benoemd ir. D. N. Dammers, ingenieur bij den Rijkswaterstaat in het Arrondisse ment Noordzeekanaal. Ir. Dammers werd 30 September 1911 in Rotterdam geboren. Na de Hoogere Bur gerschool te Rotterdam te hebben door- loopen, ging hij studeeren aan de Tech nische Hoogeschool, waar hij in October 1935 het ingenieursdiploma behaalde. Begin 1936 werd de heer Dammers aan gesteld als ingenieur bij den Rijkswater staat in den Haag, directie Beneden- Rivier-monden, 1 Maart 1937 kwam hij in IJmuiden bij het arrondissement Noord zeekanaal. Tijdens den geheelen duur van den oorlog was de heer Dammers in krijgsdienst, Reeds bij de voor-mobilisa tie en later bij het Peel-detachement ge nietroepen diende de heer Dammers zijn land. In de illegale beweging heeft de nieuwe directeur onder den naam van Geertsema belangrijk werk verricht Trein had stagnatie. De trein, welke gistermorgen tc 11.43 uur van Beverwijk naar Haarlem reed, had ter hoogte van den onbewaakten over gang vóór het station Bloemendaal stag natie, doordat enkele opgeschoten jongena de rails als stapelplaats van stokken had den gebezigd. De machinist liet den trein enkele mi nuten stoppen om den hoofdconducteur gelegenheid te geven proces-verbaal 'op te maken. Schaatswedstrijden Politie-Sportvereeniging De Politie-Sportvereeniging Velsen or ganiseerde op 21 Januari een wedstrijd op de schaats over een afstand van 160 m. De wedstrijd werd gereden op de ijsbaan van den heer Vedder, aan den Amster- damsche weg, die de baan belangeloos ter beschikking had gesteld. Er werd in 2 groepen gereden. De eerste groep bestond uil leden t'm 35 jaar en de 2e groep uit ouderen. De prijswinnaars uit de le groep waren: le prijs: J. Albarda, tijd 22.3 sec.: 2e prijs: C. C. Deker, tijd 22.4 sec. en 3e prijs: J. Kolt. tijd niet bekend. Prijswinnaars der 2e groep: Ie prijs J. Keur, tijd 24 sec.; 2e prijs E. P. de Vries, tüd 24.6 sec. Totaal deden 22 politiemannen aan den wedstrijd mede. Na afloop had de prijsuitreiking plaats op het hoofdbureau van politie te Velsen. IJMUIDEN W alserij-machines lceeren terug. De directie van het Hoogovenbedrijf heeft van den minister van buitenlandsche zaken de mededecling gehad, dat de Britsche autoriteiten de walserij voor zware pinten, die in 1943 door de Duitschers van dc Hoogovens werd gestolen, hebben vrijge geven. Dit beteekent, dat dit Nederland- sche eigendom weer uit Duitschland kan worden teruggehaald. Ir. v. d. Wonde zal binnen eenige dage* naar Brunswjjk vertrekken om dc terug keer van deze machines voor te bereiden. In 1939 werd met den bouw van de wal serij begonnen. Zij was in 1943 gereed om in gebruik te worden genomen. De groote wals had een lengte van 300 M. en een breedte van 55 M. De productie van zware platen (een artikel, dat in ons land nog niet wordt vervaardigd) zou 150.000 ton per jaar bedragen. Aan bouw en instal latie werd ongeveer tien millioen gulden ten koste gelegd. De Duitschers eigenden zich de walserij direct nadat ze gereed gekomen was, toe en braken de fabrieken tot de laatste steen af en sleepten alles weg. Het bericht van den minister van Bui- teninndse'ne Zaken is op het Hoogovenbe drijf met groote voldoening ontvangen. Toch nog sardijnvisscherij. De P.O.D. te Velsen genoot den laatsten tijd het twijfelachtige genoegen, in een bijzondere belangstelling te staan van bijna heel de Nederlandsche pers en toen eenige weken geleden een inspecteur en een rechercheur gearresteerd werden, was het hek van den dam. Een stroom van ar tikelen brak los. waaruit de lezer den in druk moest krijgen, dat er bij den P.O.D. te Velsen feitelijk niets deugde. Mr. J. P. Engels, tot j.l. Maandag waarn. commissaris van Politie en hoofd van den P.O.D. te Velsen, thans hoofd van den P.O.D. te Amsterdam fzooals wij gisteren reeds mededeelden) heeft Woensdag in een persconferentie de gedragingen van -den P.O.D. uiteengezet. De zaak kwam aan het rollen door do cumenten, die berustten in een dossier bij den P.O.D. te IJaarlem. Mr. Engels heeft toen tegenover kap. Ubaghs, inspecteur van den Haarlemschen P.O.D., de bewe- Tingen in bedoelde documenten weerlegd, met het gevolg, dat genoemde inspecteur het niet noodig achtte, een onderzoek in te stellen. Er kwamen toen klachten bij den Ma rine Veiligheidsdienst (Naval Security) te IJmuiden en van dien kant kwamen de klachten bij Mr. Engels. De luitenant van dezen dienst wilde een onderzoek instel len; Mr. Engels zeide naar aanleiding van dit plan, dat hij (de luitenant) geen recht had. een onderzoek in te stellen. Bedoel de luitenant is daarop met het dossier naar het directoraat-generaal voor Bijz. Rechtspleging gegaan, waaronder de P.O.D.'s ressorteeren. Mr. Engels verzocht mr. ter Veer toen, een onderzoek in te stellen, hetgeen geschiedde. Majoor Mr. Hanegraaff en de kapiteins» Arens en Faber hebben dit onderzoek ingesteld. Dit geschiedde in samenwerking met de ma- rechaussée te Velsen, waarmede de Ma rine Veiligheidsdienst steeds samenwerkt, omdat de marechaussee politiediensten verricht in IJmuiden als aanvulling van dë gemeente-politie. Dit onderzoek heeft 6 >1 7 weken geduurd. Het ging kennelijk in een bepaalde richting, n.l. van het Bu reau bewaring van roerende goederen van vijanden en landverraders. Op zekeren dag werd Fischer, die bij genoemd bureau' een functie bekleedt, ge arresteerd. Fischer werd in het hoofd bureau van politie in arrest gesteld, ge heel buiten medeweten van Mr. Engels, den waarn. commissaris. Na een onder houd van Mr. Engels met majoor Hane graaff werd Fischer van het hoofdbureau naar een andere plaats overgebracht. Fischer. Hongaarsche Jood, was lid ge weest van de N.S.B., maar had als ille gaal werker steeds met de politie in con tact gestaan en naderhand bleek, dat deze Fischer op instigatie van de Rotterdam- sche politie N.S.B.-er was geworden. Fischer onderhield voortdurend verbin ding met den inlichtingendienst te Rotter dam. Hij werd later weer in vrijheid ge steld en naderhand weer door de mare- j chaussee gearresteerd, verdacht van dief stal van N.S.B.-goederen in zijn B.S.-tijd, toen hij in Bloemendaal arrestatie-offi cier was. Hij zal nu voor den Krijgsraad moeten terechtstaan. „Geleende" P.O.D.-documenten. j Hoe was het lidmaatschap der N.S.B. van Fischer vastgesteld? Uit van het ar- chief van den P.O.D. „geleende" docu- meriten, geleend door de heeren, die het onderzoek instelden. Van deze documen ten werden fotocopieën gemaakt, waarna de documenten weer teruggebracht wer den. Het tijdelijk verdwijnen van deze documenten moet geschied zijn met be hulp van P.O.D.-menschen, althans inge wijden. Het door de heeren Hanegraaff c.s. in gestelde onderzoek leidde ten slotte tot de arrestatie van inspecteur Van der Voort en rechercheur Haak. beiden van den P O D.. op vermoeden van te zijn orage-' kocht door politieke arrestanten. Spoedig bleek, dat van omkooperij geen sprake was. In overleg met.den P.O.D. wordt thans nog een onderzoek ingesteld naar IJmuiden bood in de oorlogsjaren een geringe en ook gevaarlijke kans aan En- gelaud-vaaidcrs, om naar den overkant te komen. De eerste vluchtelingen konden hun doel nog wel eens bereiken, maar later werden de Duitschers waakzamer, vooral omdat zij vreesden, dat degenen, die van plan waren naar Engeland uit te wijken, belangrijke militaire inlichtingen aan den overkant zouden kunnen verstrek ken. Hun waakzaamheid werd dan ook zoo groot, dat elke poging wel gedoemd was te mislukken. Bovendien traden verraders op, die zich niet notzagen, landgenooten, die ondanks aile gevaar een poging wilden wagen met het een of ander vaartuig naar Engeland te ontkomen, aan de Duitschers te ver raden. Een dezer boeven is thans door de'n P. O. D. van Velsen ontmaskerd. Het is een zekere B. Joppc, voormalig stuurman ter koopvaardij, wonende te Amsterdam, die in dienst was bij de Hafcnüberwachungs- stellc te IJmuiden. Deze man wordt er van beschuldigd den dood van zeven de gedragingen van bovengenoemde P:O.D.-ambtenaren wegens gepleegde kleine onregelmatigheden. Overigens is deze heele aangelegenheid buiten den P.O.D. om geschied. Indien de P.O.D. direct in deze zaak was gekend, had de heele geschiedenis wellicht met een disciplinaire straf voor Van der Voort en Haak uit de wereld geholpen kunnen worden. Vreemde dingen gebeurden in het kamp voor politieke gevangenen. Om goederen van een tweetal politieke gevangenen op te sporen hebben de re chercheurs van den P.O.D. met een der gevangenen een reis naar den Haag ge maakt. Hierbij zijn,dingen aan het licht ge komen, die een vreemd licht werpen op de toestanden, die er heerschten in het politieke gevangenkamp in IJmuiden. Ge vangenen telefoneerden met de buiten wereld, gevangenen kregen gelegenheid, een bezoek aan hun huis te brengen Maar zeide Mr. Engels, dit ging ons niet aan. Ten slotte deelde Mr. Engels nog mede, dat majoor Hanegraaff, wanneer mocht blijken, dat er valsche aanklachten zijn ingebracht streng tegen de aanklagers zal optreden. Noorsche walvischvloot wordt herbouwd. Een Noorsche walvischreederij, te San- defjord, heeft bij de Götaverken, te Go thenburg, een moderne drijvende traan- kokerij besteld. Zoodra de benoodigde de viezen hiervoor beschikbaar zijn, zal er nog een tweede traankokerij bij de fa. Burmeister Wain, in aanbouw worden gegeven. Tevens ligt het in de bedoeling, de moederschepen „Kosmos" en ..Kos mos II", welke door den oorlog verloren zijn gegaan, door nieuwe schepen te doen vervangen. Zelfs voor «ten oorlog kwamen om «lezen tijd van bet jaar geen houtbooten uit liet Noorden in ouze grootste houthaven, Zaandam, aan. Maar thans, nu de op houw van ons land niet mag stagnceren, zetter» de Zweedsehe houtbooten hun tocht naar H«>llan«l zoo lang mogelijk voort en dragen zoodoemle hun „houtje" -hij voor den wederopbouw van ons land. Dag en nacht zijn «le arbeiders bezig met het overladen, waarna het zoo on ontbeerlijk materiaal met lichters naar de geteisterde gebieden wordt vervoerd. <P.) jonge Hollanders op zjjn geweten te heb ben. Joppe is, zooals uit het onderzoek is ge bleken, als provocateur en verrader op getreden. Op zekeren dag kulam Joppe in den trein in aanraking met een inwoner van Apel doorn, die onderduikers verzorgde. De beide mannen raakten met elkaar in ge sprek en toen Joppe er op zinspeelde, dat hij wel kans zag om menschen, die naar Engeland wilden uitwijken, te helpen, na tuurlijk tegen een flink bloedgeld, vloog de Apeldoorner er in en de vlucht werd geënsceneerd. Maar Joppe waarschuwde den S. D., die. wetende dat hij niet in staat, was zonder deskundige hulp hel louche zaakje tot een goed einde te bren gen, hem als hulp een zekeren Vermee- ren toewees, ex-politieman en journalist, een geslepen individu. Het was den Duit schers er vooral om te doen, te weten te komen, wat voor materiaal de vluchtelin gen naar Engeland wilden meenemen. Zoo kwam het plan in kruiken en kan nen. In den morgen van 20 Mei 1943 kwamen negen jongemannen, het hart kloppend van spanning door het avontuur dat hun wachtte, maar vol goeden moed in IJmui den. Daar lag het scheepje gereed, dat hen naar Engeland zou brengen. Het was de kotter IJM 222, een klein maar zee waardig scheepje. De negen jongemannen werden begeleid door Joppe en den man van de Gestapo Vermeeren, die aan hen was voorgesteld als „een rijke vriend". Vermeeren begaf zich het eerst aan boord, waar de jongemannen verwelkomd werden door de „bemanning", die later bleek te bestaan uit vier man van de Haagsche politie, die mede in het laffe complot waren. De jongemannen werden naar beneden gebracht, waar ze onmid dellijk door eenige mannen van den S.D. werden gekneveld. Zij kwamen in een Duitsch concentratiekamp terecht en slechts drie van hen zijn uit de Duitsche hel teruggekeerd. Nog meer misda«len. Het strafregister van Joppe vermeldt nog meer misdaden. Hij heeft ook nog een Apeldoorner, Pieters genaamd, ver raden en ook heeft hij den dood op zijn geweten van de Pagter, die vele Engeland vaarders geholpen heeft en die op aan wijzing van Joppe door de Duitschers werd gearresteerd. De Pagter is in het concentratiekamp te Natzweiler overleden. Aile medeplichtigen in de zaak van de negen vluchtelingen hebben een volledige ■Wijesieaü afgelegd. In de eerste dagen van Januari hebben twee Urker schuitjes reeds een poging ge- j daan om sardijn te visschen. een vischje dat anders in dezen tijd van het jaar som tijds in gvoote hoeveelheden nabij de haven van IJmuiden werd gevangen. Dit maal leverde deze visscherij geen succes op. Woensdagmorgen zijn deze schuitjes op nieuw uitgevaren om nogmaals een poging te wagen. Ook in België heeft de sardijnvisscherij dit jaar slechte resultaten opgeleverd. De Utrecht had weer pech. De stoomtrawler Utrecht kon de vorige reis eerst na een oponthoud van drie da gen naar zes vertrekken, doordat er moei lijkheden met de bemanning waren. Gis teren lag de trawler gereed om naar zee te gaan, toen bleek, dat de ketel lek was. De reis moest nu tot heden worden uit gesteld. Kolen in beslag genomen. Ambtenaren van den C. C. D. hebben deze week een vrachtauto aangehouden, waarmede 24 zakken kolen werden ver voerd. De kolen bleken toe te behoorerx aan de bemanning van een in Katwijk thuisbehoorend visschersvaartuig. Dc ge- heele vracht werd in beslag genomen. Verder werden nog twee zakken kolen in beslag genomen, die met een tusschen IJmuiden en Katwijk rijdende auiobu* werden vervoerd. Speelde Engeland- Vaarders in handen van den Sicherheitsdienst

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3