Visscherij-Snufje IJMUIDEN W antoestanden in interneeringskamp IJ muiden? Geuite beschuldigingen tegengesproken Naar aanleiding van uitlatingen over wantoestanden in het interneeringskamp te IJmuiden verklaarde de heer P. Men ger, adjunct-commandant van dit politieke gevangenkamp, dat de beschuldigingen volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Men was zelfs zeer verwonderd, dat dergelijke uitlatingen gebezigd zijn. Slechts in het begin, toen de afrastering om het kamp nog niet geheel voltooid was, is het voorgekomen dat twee gevangenen kans hebben gezien te ontvluchten. Doch reeds eenige uren later waren zij weer opgepakt. Het telefoneeren door gevan genen met de buitenwereld is uitgesloten, aangezien allé gesprekken over een cen- tralen post loopen, die voortdurend onder militaire bewaking staat. Bovendien zijn nog nooit klachten over dit kamp binnengekomen. Geregeld hou den inspecteurs uit Den Haag controle en ook de z.g. „Vliegende Colonnes" nemen herhaaldelijk steekproeven. Tot deze Vliegende Colonnes behooren ihooge officieren, die onverwacht in een kamp binnenvallen en de toestanden al daar controleeren. Het tegendeel van de gedane mededee- lingen is waar: Het kamp is een model kamp, waar de gedetineerden hoofd zakelijk vrouwelijke gevangenen men- schelijk en rechtvaardig behandeld wor den Men gaat uit van het standpunt, dat de gedetineerden in voorarrest zitten en nog niet definitief zijn gestraft; alles is streng doch rechtvaardig. Met groote verontwaardiging is dan ook kennis genomen van de geuite beschuldi ging. Loodsenvereeniging gaat op in Ambtenaarsbond Met overgroote meerderheid van stem men heeft de loodsenvereeniging „Neder land" besloten toe te treden tot den Ambtenaarsbond en wel met ingang van 1 Febr. '46. Aangezien de ambtenaars- bond bestaat uit individueele leden, is van deze beslissing het gevolg, dat de loodsenvereeniging „Nederland" met in gang van denzelfden datum wordt opge heven. Afgevaardigden der afdeelingen zullen binnenkort voor bijwoning van een bijeenkomst ten bondskantore van den Ambtenaarsbond worden uitgenoodigd. Visschersstaking in België op komst? Tengevolge van de lage prijzen, welke thans voor de visch in België betaald worden, hebben de visschers in Oostende tijdens een vergadering besloten tot sta king over te gaan indien hun tarieven niet worden aangenomen. De Katwijk II in Engeland In visscherskringen in IJmuiden bestond eenige ongerustheid over het lange uitblij ven van den 12 Januari j.l. naar zee ver trokken stoomtrawler Katwijk II KW134, de grootste trawler van de Katwijksche vloot. Naar wij vernemen, is de trawler met zijn visch in de Engelsche haven Grimsby ter markt gegaan. Reis afgebroken De stoomtrawler Dolfijn IJM 103, die j.l. Dinsdagmiddag naar zee was vertrok ken, moest de reis onderbreken wegens ziekte van een der opvarenden. De traw ler kwam Vrijdagmorgen binnen met 200 manden visch aan boord. De zieke is naar zijn woonplaats Sche- veningen overgebracht. De Adelante wordt weer klaargemaakt Er wordt druk gewerkt om den stoom trawler Adelante weer bedrijfsklaar te maken. Deze trawler behoorde tot de 23, die door de Duitschers waren ingepikt, dat een ander woord voor „gestolen" is. De galgen zijn al weer geplaatst, maar nu moet de trawler nog naar Amsterdam voor belangrijke reparaties, zoodat het nog wel geruimen tijd zal duren voordat hij weer kan gaan visschen. Droogdok komt spoedig terug Bij de ligplaats van het in Amsterdam in reparatie zijnde droogdok van het Staatsvisschershavenbedrijf worden voor bereidende maatregelen getroffen, om het dok weer op zijn oude plaats te Icunnen leggen. De Visschershaven wordt in IJmuiden uitgebaggerd. In Amsterdam wordt de 'laatste hand aan het herstellen van het door de Duitschers ernstig beschadigde dok gelegd en over eenige weken kan het terug verwacht worden; welke terugkeer voor de visscherij een groot gemak zal beteekenen. Het zal dan niet langer noo- dig zijn, trawlers voor kleine reparaties naar Amsterdam te brengen. Besommingen van Vrijdag Stoomtrawler 1.TM103 Dolfijn f 5614, motorloggers: KW20 f4221, KW107 f 3057; kustvisschers: IJM202 f 1095, IJM262 f3689 KW 125 f 96, KW199 f 790, KW190 f 232, UK 86 f 1369, UK75 f 61, UK9 f 167, UK93 f 769. UK161 f 418. UK147 f 252, VD60 f 1320, HD 180 f 1483, UK246 f497. Reinigings- en Ontsmettingsdïenst Waarrt-Di recteu r in functie Donderdagmiddag was op verzoek van burgemeester en wethouders met den ad ministrateur, den heer G. van Wijngaar den-en z'n staf en den opzichter, den heer A. J. Frudiger, ook het geheele perso neel van den Reinigings- en ontsmet- tingsdienst in het kantoorgebouw sa mengekomen in verband met de benoe ming in tijdelijken dienst van den heer J. H. v. d. Burg, plantsoenmeester der gemeente Velsen, tot waarnemend direc teur van den Reinigings- en ontsmet- tingsdienst. De wethouder van Openbare Werken deelde aan de aanwezigen medé, dat wegens de langdurige staking van den directeur, het college het om organisa torische redenen gewenscht had geacht, deze beslissing te nemen en deze benoe ming te doen. Daarbij wees de wethou der er op, hoe juist in het verleden ook de goede verstandhouding en samen werking tusschen directie en personeel aan de gemeente ten goede gekomen was en voor allen 't vervullen van ieders taak had vergemakkelijkt en veraangenaamd, waarbij het vertrouwen werd uitgespro ken dat dit ook in de toekomst het geval zal mogen zijn. Vervolgens dankte de wethouder na mens burgemeester en wethouders de heeren van Wijngaarden en Frudiger voor de getrouwe wijze, waarop zij ge durende de achterliggende maanden ge zamenlijk den dienst hadden waargeno men en voor een goeden gang van za ken hadden gezorgd. Gij moogt, zeide hij, uit deze beslis sing in geen geval de gedachte mede- dragen. dat Uw arbeid onvoldoende is geacht of niet voldoende wordt gewaar deerd. Integendeel hebben burgemees ter en wethouders daarvoor niet anders dan lof. Dit laatste werd van de zijde van de arbeiders met een warm applausje on derstreept. Nadat ook de heer v. d. Burg zich tot de aanwezigen had gericht en enkelen daarvan een kort woord hadden gespro ken, waarbij o.a. de heer Frankfort op sympathieke wijze vorige directeuren en hun arbeid had herdacht, toog ieder huiswaarts, na den heer v. d. Burg te hebben gelukgewenscht met het ver trouwen dat burgemeester en wethou ders in hem hadden getoond door deze beslissing. Bij deze korte samenkomst bleek on omwonden welk een goede geest leeft in al degenen, die aan dezen dienst zijn verbonden. Aanvoer cellulose Voor de Papierfabriek is gistermorgen aangekomen het Zweedsche s.s. „Sverre Nergaard". met een lading cellulose uit Zweden. Evenals bij de vorige schepen, is ook van dezen aanvoer een gedeelte bestemd voor andere fabrieken in ons land. PREDIKBEURTEN VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Ds. L. Lagerwèij. Oud Kath. Kerk 10; H Dienst. Leger des Hells 10.30; Heillgings- dienst. 7.30: Openbare samenkomst. Geref. Kerk, Kanaalstr. 9: Ds. E. G. van Teyllngen 4.30: Ds. S. E. Wesbonk. Goede Herderkerk 9: Ds. S. E. Wesbonk 4.30: Ds. E. G. van Teyllngen.. Geref. Kerk (onderhoud 32 K.O.) Marnixschool10.30 en 5: Cand. L. Mulder, uit Leeuwarden. Chr, Geref. Kerk 10 en 4: Ds A. Zwiep. IJMUIDEN-OOST. Ned. Hcrv. Kerk. Goede Herderkerk 10.30: Ds. G. F. Callen- bach. Vr\je Evangelisatie. Willemsbeekweg 3: H. Blum, uit den Helder. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk en Kapel. In de Kerk 10: Ds. van Dijk. Ned. Herv. Kapel. 5. Ds. G. F. Callenbach. Geref. Kerk 9.45 en 5: Ds. H. J. ten Brink. (5: Afscheids predikatie). Geref. Kerk In H. V. 10: W. A. Duijs, van Haarlem. Inlichtingen verzocht Gp 18 Mei 1942 werden in IJmuiden dertien personen door de Duitschers ge arresteerd, terwijl zij op het pimt ston den met den logger SCH. 161 naar En geland over te steken. Slechts enkelen hebben de arrestatie overleefd. De P.O.D., Wüstelaan te Santpoort, verzoekt dengenen, die inlichtingen over deze arrestatie kunnen verstrekken, daarover aan den P.O.D. mededeeling te doen. De P.O.D.» Over de benoeming van mr. J. P. En gels, hoofd van den P.O.D. Velsen, tot hoofd van den P.O.D. Amsterdam, kan nog gemeld worden, dat de heer Engels voorloopig de leiding van den dienst Velsen zal blijven behouden. Ons werd medegedeeld, dat binnenkort een cen tralisatie van den P.O.D. in het geheele land haar beslag zal krijgen. De P.O.D. Velsen zal dan worden opgenomen in den P.O.D. Haarlem. Afhalen van levensmiddelenkaarten A.s. Maandag wordt begonnen met het uitreiken van levensmiddelenkaarten voor de nieuwe periode. Begonnen wordt in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg voor inwoners van Velsen, Drie huis en Velsen(dorp). Maandag zijn aan de beurt de letters A en B. Oprichting Algem Chr Kinderkoor Door een comité, bestaande uit de da mes Slingsde Lange. VisserAkker man en de heeren H. Andrea en H. de Jong, zijn reeds eenigen tijd geleden plannen gevormd om te geraken tot op richting van een- Chr. kinderkoor in al- gemeenen zin. Deze plannen hebben, mede door den drang om de kinderen van 8 tot 14 jaar door zang ontspanning te bezorgen, thans geleid tot een eerste bijeenkomst in het ontspanningslokaai van de Java-deurenfabriek, op Zater dagmiddag 3 uur, waarin met de repeti ties zal worden aangevangen. De leiding van het kinderkoor zal be rusten bij den heer Huib Slings. Vreemdelingen moeten een paspoort hebben De wnd. Commissaris van Politie te Vel sen deelt mede, dat alle in de gemeente Velsen woonachtige vreemdelingen zich ten spoedigste in het bezit moeten stel len van geldige paspoorten. In den ver volge zal het niet bij zich' hebben van een geldig paspoort voor de betrokken vreemdelingen de grootst mogelijke moeilijkheden opleveren. Adressen van gezantschappen en con sulaten zijn te vernemen aan het hoofd bureau van politie der gemeente Velsen, Tiberiusplein 1, afd. Vreemdelingen dienst. BURGERLIJKE STAND. Geboren: J. van den Berghe, z., Oghel- wichtstr. 30, VeJsen-Noord. C. Stolk, d., Trompstraat 189, IJmuiden-Oost. P. A. Oort, z., Bloemslraat 78, IJmuiden. B. Blok, d., Wüstelaan 44, Santpoort. W. J. Jansen, d., Terburgstraat 19, Santpoort-St. G. Lam,.d., Hagelingerweg 37, Santpoort. Overleden: R. Pinxteren, 1 dag, d. v. M. P. F. Pinxteren, Zeeweg 257, IJmui den. R. Posthumus, 64 j., echtgen.e v. W. J. Wagner. Hagelingerweg 63, Santpoort. H. van Schagen, 4 j., d. v. H. van Scha- gen, Vinkenbaan 50, Santpoort. Ondertrouwden: J. H. van Bottenburg, Arnulfstraat 26, Haarlem en C. A. Bak ker, Corverslaan 81, Velsen (N.) p/a Duïn- lustparkweg 56, Santpoort. J. M. de Graaf, Narcissenstraat 36, Santpoort en E. W. van Egmond, Hoofdstraat 93, Sant poort p-a Hoofdstraat 93, Santpoort. Huwelijken: P. Krol—I. Keuter, Hof dijklaan 51, Driehuis-Velsen. P. Th. Koop manW. Stigter, Platvoetstraat 11a, Sant poort. A. GestmanM. Rozema. Een- drachtstr. 3. Velsen-N. C. VeldwijkC. M. Toornvliet, Bloemend.str.w. 16, Sant poort-St. C. AlvenaarC. Maks. Agenda voor Velsen ZATERDAG 26 JANUARI. Bioscoop „De Pont": Je kunt het toch niet meenemen", aanvang 8 uur. ZONDAG 27 JANUARI. Bioscoop „De Pont": Zelfde film. aan vang: 14,30, 17 en 20 uur. Pol, de geleider Als in den morgen het licht zijn weg zoekt tusschen öe hooge huizen en de lage woningen en langzaam de contouren van kerken en daken lichtgrijs kleurt, tot eindelijk het gulden zonlicht in zijn tintelende volheid over de stad stroomt, kom' in een van de stille straten van oud- Haarlem een hond naar buiten. Hij is van een ondefinieerbare kleur bruin en het jonge licht is als een waas over zijn haren. Voorzichtig tasten zijn pooten naar voren, want hij beseft zijn verantwoordelijkheid: De baas moet heelhuids over den drem pel. Achter den leeren beugel, waarin de hond is gevangen, komt de strakgetrok ken riem de deur uit en eindelijk stapt, met bedachtzamen tred, een man de straat op. Zijn hand rust even boven de oogen en zijn gelaat, dat stil is onder het aangroeiende licht, wendt zich naar de zon, die poogt door te breken in het smalle straatje. Met een kort rukje beduidt hij zijn geleidenden kameraad voor zich uit. De herder is gevoelig voor zulke zachte rukjes en houdt de riem strak, opdat zijn meester in voortdurend contact is met zijn leidende pcoten, die elk oneffenheidje, elke stoeprand op hun juiste waarde aan voelen en direct, via de riem, doorseinen naar den blinde achter hem. Blind is de man nu al twaalf jaren. Het kwam als een catastrophe over zijn kracht en het heeft hem bijna verplet terd Een gevaarlijke oogziekte maakte een eind aan het licht, dal hem zoo lief was en zijn opstand was als van een dier, een gekooide leeuw. Toen kwam Pol. De man voelde de natte snuit tegen zijn hand en hoorde met de scherpte, die hem na het gebeurde was gebleven, alle bewegingen van het groote dier als het ware visueel. Eiken morgen, al zeven jaar lang, loopen man en hond door den stillen ochtend, de hond uiterst gespannen en de ooren in voortdurende beweging, de man lijdzaam en vertrou wend er achter, met zijn stok instinctief vooruit, om mogelijke gevaren te pareeren. De Groote Markt is geen probleem meer voor Pol. Hij koerst door het verkeer met de nooit aflatende zekerheid van een ge woonte. Zijn verstandige oogen vangen de dingen er. brengen ze over op de riem. die om de hand van den blinde is gewonden en daarmee om zijn hersens. Wat Pol ziet, voelt de baas. De aanvankelijke schuch terheid van het eerste jaar, de angst voor de geluiden rondom hem na een afzonde ring van geruimen tijd, zijn weggegleden en hebben plaats gemaakt voor een on wrikbaar vertrouwen op den behaarden vriend, wiens 'scherp instinct voorizoekt en tegenhoudt, waarschuwt en doorzet. Hebt gc wel eens gerealiseerd, welk een zegen een geleidehond is voor een menscb, wiens licht is weggevallen, wiens voeten zijn gebonden aan de bekende omgeving van tafel én stoel? Hebt ge u wel eens rekenschap gegeven van het werk van den Hollandschen herder, die daar zoo geconcentreerd langs den huizenrand schuift en fel reageert op het minste ge luid? Dan lezer, brengen wij samen een saluut aan Pol en aan Hec, en hoe zij verder mogen heeten, de duizenden hon den, die het leven gedeeltelijk teruggeven aan degenen, die het licht verliezen moes ten. j. f. Bespreking over een Kraaminrichting Naar wij vernemen, hebben eenige ia deze gemeente gevestigde geneeskundi gen met het gemeentebestuur een plan besproken om in de toekomst te komen tot het oprichten van een inrichting voor kraamvrouwen. Als 'eventueel daarvoor te bestemmen gebouw werd het landhuis Schoonenberg genoemd. Van bevoegde zijde werd ons medege deeld, dat het gemeentebestuur dit plan met sympathie begroet. Door verschil lende omstandigheden zal het echter niet mogelijk zijn, daaraan een spoedige uit voering te geven. Het landgoed Schoo nenberg komt echter voor dit doel niet in aanmerking, aangezien dit daarvoor niet geschikt wordt geacht. Eventueel zou met dit plan bij den wederopbouw rekening kunnen wórden gehouden. CDLXX. Zestien trawlers waren in de week van Zaterdag jJ. tot en met gisteren aan de markt en dit, 16-tal heeft heel wat visch aan land gebracht. En ook heel wat gul dens in het laatje hunner reederijen laten rollen, n.l. niet minder dan 282.831 stuks. En dat nogal na de verlaging der viseh- prijzen! Met een besomming van bijna 38000 gulden stond de Utrecht bovenaan met als goede tweede de Ewald, die het tot 33.510 gulden bracht. Ja, als een reederij eenmaal een boot in de vaart heeft, is succes verzekerd. De Dirkje, die dit jaar met de visscherij be gonnen is, heeft nu al weer twee reizen gemaakt en in deze twee reizen bijna 47.000 beeomd, een veelbelovend begin. Een boot in de vaartDat was vroeger een klein kunstje, toen al het be- noodigde volop te krijgen was. Visschen, thuisstoomen, lossen, naar den overkant om ijs en kolen te bunkeren: proviand in nemen. Klaar achter! Los! En daar ging het weer voor een nieuwe reis. Maar al les gaat nu nog zoo stroef en alles is zoo duur, dus er moet veel gevangen worden, op zee en aan den kant. Wat dan ook wel gebeurt, zooals uit de besommingen blijkt. Deze zestien trawlers eigenlijk waren het vijftien, want de Dolfijn maakte twee reizen hebben kans gezien, het resul taat te evenaren van zeker honderd voor- oorlogsche reizen, althans wat .de op brengst betreft. Om dezelfde hoeveelheid visch aan te voeren hadden we een jaar of zes geleden zeker wel 60 of 70 reizen noodig! En nu komt bij al die visch nog Vis millioen kilo bevroren gefileerde Cana dian cod oftewel Canadeesche kabeljauw, die de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening heeft laten im porteeren. Ik hoop er kennis mee te ma ken met de bevroren kabeljauw bedoel ik al was het alleen maar om te kun nen constateeren, of het waar is, dat be vroren visch een bijsmaakje heeft. Er is dc- laatste weken over deze kwestie in „De Visscherijwereld" nogal wat geschreven. Een vischhandelaar heeft dat bijsmaak verhaaltje in de wereld gebracht, anderen hebben het verder gedragen en de heer C. J. H. van den Broek van het Centraal Instituut voor Voedingonderzoek heeft er prompt een einde aan gemaakt. „Het C. I. v. V. heeft zich de laatste jaren intensief met het bevriezen van visch bezig gehou den en wij hebben hetgeen hierover in het buitenland werd gepubliceerd steeds nauwlettend gevolgd. Zoodoende weten wij, dat thans vaststaat, dat vrijwel elke vischsoort, wanneer men de juiste voor zorgen in acht neemt, zoo kan worden be vroren en bewaard, dat het product na het ontdooien in smaak en voedingswaar de geheel met het versche artikel gelijk gesteld kan worden Zeker is dit o.m. het geval bij kabeliauw en andere magere rondvisschen, waarbij men van het ran zig worden van de vetten geen last heeft."" Aldus de heer Van den Broek, die er dan voorts nog op wijst, dat in 1941 de productie van bevroren schelvischfilet is de Vereenigde Staten 23.8 millioen lbs. bedroeg. In 1942 kon aan de vraag naar bevroren visch in de V. S. niet worden voldaan! De Yankees lieten zich door dat bijsmaakje dus niet afschrikken. Alhoewel het beter geweest zou zijn, ais deze bevroren visch in December in consumptie gebracht had kunnen worden, omdat er toen weinig zeevisch was. komt ze wel in een psychologisch juisten tijd, want er is enorm veel vraag naar visch. Was deze massa-invoer van eetbare koude vóór den oorlog gekomen, dan had ik den importeurs weinig kans gegeven, want wij Nederlanders zijn rare menschen, als het gaat om een nieuwtje op culinair gebied. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3