IJmuider Courant 2)e Tlededcuidsche Japan Ook Christison verlaat Java Nieuw Fransch kabinet gevormd «Oe Jaargang No. 1S340 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maand ng 28 Januari 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 cf. per kwartaal 4. WAT is de toekomst van Japan? Wie deze vraag onder oogen krijgt is ge neigd, haar haastig van zich af te schud den. Wij hebben geen gebrek aan proble men voor de toekomst en denken, als Japan ter sprake komt, dadelijk aan het Duitsche vraagstuk, waarmee Europa zit opgescheept en dat onze eigen vooruit zichten ten nauwste raakt. Wij denken aan de tallooze moeilijkheden, die herstel en vernieuwing meebrengen in Nederland. Maar daarbij sluit zich vanzelf de gedachte aan:en Indië! Daarom baat het niet, de vraag omtrent Japan's toekomst terzijde te laten. Wij zijn ook daarbij nauw betrokken en zij verdient onze volle belangstelling. Wie geneigd is, met blijmoedigheid te spreken over de heropvoeding van het Duitsche volk door de geallieerden er zijn menschen die dat doen, maar de preciseering van de gedachte blijft meestal uit zal toch niet zoo licht hetzelfde over de Japanners zeggen. Zij vormen een Aziatisch volk, levend in een totaal andere sfeer dan de onze en vijandig jegens alle blanken. Directe heropvoedings-methoden schijnen in hun geval uitgesloten. Indi recte middelen zouden dus te baat moeten worden genomen. Behalve door een voort gezette controle op Japan om te beletten dat het zich opnieuw bewapent, zou men moeten pogen te bewerken door middel van ds Japanners zelf, dat een andere geest in hun land de overhand krijgt. Er zijn tachtig millioen Japanners. Zij vormen een van de groote volken der aarde. En het is onmogelijk, zooals een Engelsche krant onlangs met verschrik kelijke nuchterheid opmerkte, hen uit te roeien. Zelfs de Nazi's, zegt het Engelsche blad, zouden vermoedelijk teruggedeinsd zijn voor zulk een taak. Kan men ver wachten dat men de Japanners voor on- bepaalden tijd in bedwang zal houden door militaire bezetting alleen? Het zou een zeer kostbare en moeilijke onderne ming zijn. Met den bedaarden practischen zin, den Brit eigen, vraagt het bewuste blad, de Sunday Tim&s, zich daarna af: Hoe kun nen wij den keizer gebruiken om het volk tot de aanvaarding van nieuwe opvat tingen te brengen? Hij heeft de geallieer den al goed geholpen door de overgave van de Japansche legers te gelasten, die anders heel wat last had kunnen veroor zaken. Hij heeft ons nu een belangrijken nieuwen dienst bewezen, door bij pro clamatie de mythe van zijn eigen godde lijkheid te loochenen. Kenners van Ja pan achten deze mythe van grooten in vloed bij den opbouw van het Japansche mililairisme en zijn ervan overtuigd, dat zij verdwijnen moet als men dat militai risme wil uitbannen. Maar als vreemde lingen, die het land bezetten, dat poog den te doen zou niet veel bereikt wor den. De proclamatie van den keizer zelf is dus een enorme winst. Zou het nu voordeelig zijn om een stap verder te gaan en Hirohito te ontwikke len tot een constitutioneelen monarch, gelijk de Koning van Engeland is? Nog steeds is de Sunday Times aan het woord en ge ziet hoe de Britsche geest den over wonnen keizer als een willoos werktuig hanteert, na hem eenige hooghartige pluimpjes te hebben gegeven voor de hu.'p die hij de geallieerden heeft ver strekt door zijn legers te laten capitulee- ren en zijn goddelijkheid prijs te geven. Dit mannelke zegt men kennelijk in Engeland, is als was in onze hand en wij zullen eens rustig zien wat wij er mee bereiken kunnen. Hirohito krijgt zijn trekken thuis, want het is precies de zelfde behandeling dte de Japanners Poe-ji, den keizer van Mandsjoekwo, hebben laten ondergaan. Er is niets in Hirohito's verleden, dat hem ongeschikt maakt voor de toI van constitutioneel vorst en veel In de his torie van het keizerschap, dat zijn bruik baarheid voor dit doel aantoont. Door middel van het keizerschap was het mo gelijk, Japan na 1868 te moderniseeren. De hervormers schaarden zich achter den troon en handelden in des keizers naam. En wij zouden voorbarig zijn als wij nu al probeerden, een Japansche republiek tot stand te brengen. Dit Is een begrijpelijk argument. Het Engelsche blad vergeet voorts het eco nomische vraagstuk niet. Japan heeft de arbeidsvoorziening van zijn snel-groeien- de bevolking gezocht in de ontwikkeling van zijn industrie. Het is een var. de hoogst-ontwikkelde industrieele gebieden ter wereld. Dus moet het in redelijke ma te de grondstoffen eenerzijds en de han delsmarkten anderzijds kunnen bereiken. Het Atlantic Charter heeft dit aan „alle staten, groot en klein, overwinnaars of overwonnenen", toegezegd. In de Japan sche steden ligt de hoop op haar demo cratie. De boerenbevolking is de rugge- graat van het militairisme geweest. Wij kunnen, een groot volle den grondslag van ontwikkeling niet betwisten. Maar de eerste noodzaak blijft. Japan ontwapend te houden Dit zal gemakkelijker te ver wezenlijken zijn, als het een democrati sche toekomst wordt binnengeleid onder economische voorwaarden, die geen chro nische onrust veroorzaken. Zoo spreekt dit Engelsche betoog. Het is belangwekkend, maar onze twijfel moet wel opkomen als wij lezen over dien toe gang tot de gror>d«to'r"n en tot de han delsmarkten en dat -in redelijken mate." De ervaring heeft geleerd, dat staten het Militaire taak der Britten geëindigd? In den loop van de volgende week zal generaal Christison Java verlaten en zich naar Engeland begeven, waar hij het be vel heeft, gekregen over het Britsche Noordelijke commando. Hg zal worden opgevolgd door Sir Montague Stopford, thans militair gouverneur van Burma. Ook de heer Maberley Denning, de poli tieke adviseur van Mountbatten, zal O. Indië verlaten. Hy krijgt een functie in Tokio. Zoo zal cr dus practisch een nieuwe geallieerde combinatie in functie zyn als Clark Kerr deze week als bijzon dere afgezant van de Britsche regeering in Batavia aankomt. Volgens Reuter moet de benoeming van Stopford beschouwd worden als een aan wijzing, dat naar het oordeel der Britten hun militaire taak op Java bijna geëin digd is en dat het eerst noodige op dit oogenblik is het overwinnen van de po litieke moeilijkheden. Kolonel Spoor, die den rang van-waar nemend luit. gen. heeft met den werkelijken rang van gen. majoor, zal het opperbevel van het Ned. Indisch leger op 31 Jan. a.s. overnemen. Dan zal ook in Batavia een gezamenlijke parade ter eere van den verjaardag van Prinses Beatrix gehouden worden. Dr. van Mook heeft de eerste dagen na zijn terugkeer in Batavia besteed aan be sprekingen met vele autoriteiten. Plet republikeinsche „ministerie van voorlichting" heeft verklaard, dat Sjahrir over de Oekrainsche nota over Indonesië heeft gezegd: „ieder verzoek tot terug trekken van Britsche troepen uit Indone sië moet vergezeld gaan van een eisch, dat de ontwapening van de Japansche troepen in dit land overgedragen moet worden aan het Indonesische leger. Als deze plicht aan de Indonesiërs is overge dragen, zal het voor de Britten mogelijk zijn te allen tijde te vertrekken. De actie van de Oekraïne was hier niet bekend, noch werd zij verwacht. Als men alle din gen in aanmerking neemt, is het mis schien beter, dat het verzoek maar aan de UNO is gedaan door een land, dat geen belang heeft bij Indonesië. Als zoodanig heeft het verzoek een sterke moreele basis." Sjahrir is weer in Batavia aangekomen. Op N. Celebes is een Nederlandsche patrouille door Japanners, waarschijnlijk deserteurs, aangevallen. Negen soldaten werden gewond, van wie drie ernstig. Ver sterkingen zijn met spoed gezonden. Het radiostation Tjloemboelit ten N. van Bandoeng is zonder tegenstand be zet. Men verwacht, dat de werelduitzen dingen thans zeer binnenkort zullen wor den hervat. Hel woord is aan. J. Roux: Het kwaad zegeviert vaak, het overwint nooit. Korea, steen des aanstoots. Volgens de Daily Mail is er een openlijk conflict ontstaan tusschen gen. MacArthui* en de Sovjetleiders. Mac-Arthur beschul digt de Sovjets ervan, dat zij hem opzet telijk in discrediet trachten te brengen om veranderingen in zijn politiek en be heer te forceeren. De steen des aanstoots is het schiereiland Korea, dat ten deele door Amerikanen en ten deele door Sov jetstrijdkrachten bezet is. Tevoren had het agentschap Tass, het Amerikaansche mili taire bestuur van Korea er van beschul digd. dat het een anti-Sovjet-propaganda' op touw zette. Uit Warschau wordt door de .Observer" gemeld, dat er voorbereidende besprekingen gehouden worden, om de Sovjet-troepen bin nen bepaalde Poolsche gebieden te houder;, die dan voor een eekeren tijdsduur aan do Russen zullen worden verhuurd. Nadat de drie groote partyen ln Frank rijk alle hnn instemming met den brief van Gouin hadden bciulgd, begon Radio Parijs Zaterdagavond om 6 uur de samen stelling van de nieuwe Fransche regeering om te roepen. Het ministerie-Gouin be staat uit 20 ministers, waarvan 7 socialis ten, 6 communisten, 6 leden van de M.R.P. en een onafhankelijke, voorts een socia- Opbouwwerkzaainhedcn op Walcheren. Een nienwe straat ln wording. Een aantal door de Engelschcn achtergelaten barakken werd tot noodwoning omgebouwd. ïn deze. van gegolfde platen opgetrokken ruimten kunnen nog 3 a 4 eomfoitabele vertrekken worden ingericht, (P.) aanklacht tegen de Duitsche Oorlogsmisdadigers Hieronder volgt een résumé van het document, in October 1945 overgelegd dooi de Nederlandsche regeering met het oog op de berechting van Duitsche oorlogs misdadigers voor de internationale mili taire rechtbank te Neurenberg. Het document spreekt eerst van de overtreding door Duitschland van de wet ten en gewoonten van den oorlog te land in de dagen van 10—14 Mei 1940. met neme van het luchtbombardement van Rotter dam. De verdere aanklacht betreft het optreden van Duitschland tijdens de be zetting. Vastgesteld wordt, dat de bezetter voortdurend in strijd heeft gehandeld met het landooriogsreglement en wel op een wijze, die strijdt met alle begrippen van nimmer eens worden over de redelijkheid van maten, die hun eigenbelang betref fen en dat algemeene toezeggingen zoo als die van het Atlantic Charter slechts een koers aangeven, maar nog lang geen oplossing brengen. Het eerste hoofdstuk van dit Engelsche betoog, het hoofdstuk Hirohito, zit goed in elkaar en ziet er veelbelovend uit. Het tweede is niet overtuigend. Als men een probleem als het Japansche nevens het Duitsche beschouwt is het begrijpelijker dan ooit. dat in Amerika een sterke be weging voor Wereldregeering ontstaan is en dat ook Engelsche ministers daar al voor gepleit hebben. MaarRusland! zegt men dadelijk. Het spel der krachten is altijd verdeeld. Wanneer komt het groote streven naar Federale Unie? R. P. menschelijkheid. Achtereenvolgens worden de volgende punten besproken: 1. Dc terzijdestelling van de Nederland sche wetgeving en de Invoering van het Duitsche „recht". 2. Het uitmoorden, terroriseeren en de behandeling van Nederlanders, zonder de wettige gronden V3n gevangenkampen en berechtingen te betwisten als straf voor sabotage e.d. De behandeling van de Jo den en „de organisatie van den honger" worden als misdadig gebrandmerkt. 3. De Duitsche plundering. 4. De vordering van arbeidskrachten en het gebruiken van Nederlandsche outil lage voor de Duitsche oorlogvoering. 5. De collectieve straffen (gijzeling, geldboetes, enz.) 6. Dc financiecle manipulaties van den he7cttcr. 7. Ongemotiveerde verwoestingen (Wie- ringermeer* vernietiging van haveninstal laties, e.Tf^ 8. Het terugvoeren in krijgsgevangen schap van dccJcn van het Nederlandsche leger alsmede dc barbaarsche behandeling. Reeds voordat het proces te Neurenberg begon en ook sindsdien, zijn nog tal van gegevens aan het Openbaar Ministerie van de internationale rechtbank overge legd, o.a. ook stukken betreffende den overval op Nederland op 10 Mei 1940 in strijd met" eerder door de Duitsche regee ring gedane toezeggingen. Op verzoek van het Openbaar Ministerie zullen ook te Neurenberg enkele Neder landers mondelinge getuigenverklaringen afleggen. listischc onder-secretaris en twee com munistische staatssecretarissen. Gay en Thorez, ministers zonder porte feuille. werden elk benoemd tot vice- voorzitter. Bidault blijft minister van Bui- teniandsche Zaken. André Philipe neemt het ministerie van Financiën en Teitgeui dat van Justitie op zich. In haar eerste bijeenkomst heeft do nieuwe regeering zich bezig gehouden met' de Spaansche kwestie. Op aandringen van Bidault besloot het kabinet echter geen overhaaste actie te ondernemen. Details van drastische economische maatregelen en reorganisatie van de inzameling err distributie van voedselvoorraden zullen hedenavond worden vastgesteld. Het ka binet heeft besloten een wetsontwerp tot nationalisatie van de verzekeringsmaat schappijen op te stellen. Verkiezingen in BeierenXVurtemberg In Beieren, Wurtemberg. Hessen en Groot-Hessen zijn Zondag vier millipe'» kiezers naar de stembus getogen voor het kiezen van gemeenteraden in 9500 ge meenten. Volgens de eerste uitslagen heeft de katholieke partij der christen-democraten de leiding, op den voet gevolgd door de sociaal-democraten. Het resultaat der com munisten was onbeteckenend. Te midder nacht waren voor hen slechts 400 stem men geteld. De communistische woord voerder had dit echter voorspeld, en wel wegens het landelijke karakter der ver kiezingen. De op een lateren datum t« houden verkiezingen in de steden zouden* naar hij zeide, de ware kracht der commu nisten aan het licht brengen. Op het laatste oogenblik is aan de ver kiezingen nog deelgenomen door de „Beier sche partij voor koning en vaderland", geleid door baron Frans Freiherr von Rcdwitz, volgens wiens zeggen deze groep 250.000 leden telt. In de 36 gemeenten van het district Darmstadt hebben de sociaal-democraten de leiding. Zij kregen 224 zetels, tegen de christen-democraten 40 en de communis ten 22. Andere groepen kregen 45 zetels. De eerste uitslagen uit Baden duidden op de waarschijnlijkheid, dat de christen democraten bijna twee-derde van de uit gebrachte stemmen op zich hadden ver- eenigd. Keerpunt in de stakingsgolf? Amerika gaat langzaam weer aan het werk. De vleeschmolen begint opnieuw te malen: 200.000 arbeiders hebben hun sta king opgeheven, toen de Amerikaansche regeering Zaterdag 135 fabrieken overnam. Ford. Packard en Chrysler lijken tot overeenstemming te komen met de vak bonden, hoewel de fabrieken misschien gesloten zullen moeten blijven wegens ge brek aan glas en staal. Met General Mo tors vlot het minder, want de arbeiderd cischen behalve een loonsverhooging als bij de andere fabrieken, ook een vergoe ding vooi den stakingstijd, die nu al twee maanden duurt. Zoolang deze maatschap pij niet werkt, zijn de autofabrieken aart handen en voeten gebonden. Van de spoorwegmaatschappijen hebben verreweg de meeste zich bereid verklaard, de loongeschillen van hun VA millioen arbeiders door arbitrage te regelen. Da arbeiders in de electrlciteitsindustrie hebben zich tevreden betuigd met een loonsverhooging van 17'/2 dollarcents ook deze staking nadert dus haar einde. De eenige vrees die nog bestaat, is voor dreigende stakingen in de kolenmijnen, de rubber- en de textielindustrie.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1