3Coe JOmwgin- 'Mm iJËLgkfl Avonturen van Wag en Warrel en Regeering ons land verlieten Ons Prinselijk paar zal de Scandinavische landen bezoeken Toen in de Meidagen van 1940 Duitsche ylii ui gen hun I- vende lading aan dui zenden valschermen uitwierpen boven het Westen van ons tand, deed de Ncdcr- landsche rcgecring op de Britten een be roep om bijstand in het belang van Ko ningin Wilheïmina en haar regeering. In Engeland waren toen zeer weinig ge- oefende troepen aanwezig, maar in de archieven van de Irish Guards vindt men het volgende verslag, dat het Britsche War Office thans heeft vrijgegeven en in het weekblad voor de Ncderlandsche troe pen in Engeland wordt gepubliceerd. .,De orders van het tweede bataljon Irish Guards luidden, bij Hoek van Hol land aan lami te gaan en naar Den Haag op te rukken, om daar in samenwerking iuct. den plaalselijken commandant de regeering te beschermen en de orde in Den Haag te herstellen. Het bataljon, dat ■de overtocht maakte in twee stoomsche pen met een escorte van torpedojagers, bereikte Hoek van Holland met den dage raad van Maandag 13 Mei. Niemand wist of de Duitschers de haven eigenlijk al bezet hadden en het was dus voor ieder een een groote opluchting, toen men een Britsche torpedojager in de haven zag liggen en de Ncderlandsche driekleur zag wapperen. Een enkele Duitsche bom menwerper vloog over, liet een bom val len en verdween. Kort nadat de bataljonsstaf zich in Hoek Van Holland had gevestigd, kwamen er nieuwe orders: het bataljon ging niet door naar Den Haag, het moest de haven be waken en den weg tusschen Hoek van Holland en Den Haag openhouden. Om streeks het middaguur liepen kolonel Hay- don en zijn adjudant kapitein Phillpotts langs de kade, toen er plotseling een aan tal lange, zwarte auto's, met motorrijders ernaast, opdook en met een scherpe bocht de kade opzwaaide. Zij stonden nog niet «til, of de portieren vlogen open en uit ei ken wagen sprong een man. Kapitein Phillpotts trok bij wijze van voorzorg zijn revolver. „Die kerels zijn zoo kwiek." zei bij. „het zijn vast Duitschers." Een der mannen sloeg zijn hakken tegen elkaar en boog. Kap. Phillpotts borg zijn revol ver op. ..Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden is hier." De beide officieren keken van den Hollander naar de auto's en zagen daar een dame van middelbaren leeftijd, koningin Wilheïmina. Terwijl kolonel Haydon dc Koningin begroette, ging kap. Phillpotts aan boord van den torpedojager Malcolm en had daar de grootste moeite om den commandant ervan Ie overtuigen, dat koningin Wilheïmina gearriveerd was en zijn hulp kwam vragen ^Onzin", zei de commandant, „zij is gis teren al vertrokken." Hij dacht aan Prin ses Juliana, maar zag al spoedig zijn ver gissing in en kwam aan land om alles te regelen. De Koningin en haar gezelschap gingen aan boord en men zette koers naar Vlissingen. Aan kolonel Haydon had de Koningin gezegd, dat. zij van plan was zich op Walcheren te installeeren, doch hierop Oproep aan ouders en artsen. Serum noodig voor mazelenbestrijding Ter bestrijding van eventueel uitbreken van een mazelen-epldemie onder de uit ïndlc repatrleerende kinderen, die voor hen de fataalste gevolgen* kan hebben, wordt er door den geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid de aandacht gevraagd voor het volgende. Er is serum noodig voor het doeltreffend bestrijden van mazelen. Hiervoor heeft men hoeveelheden bloed noodig van kinderen, die herstellend zijn van deze ziekte. Ouders van zieke kinderen kunnen bij den dichtst- bijzljnden politiepost opgave doen. dat zij bereid zijn van hun herstellende kinderen een kleine hoeveelheid bloed af te staan. Hierbij moeten eenige persoonlijke gegevens worden verstrekt. De belangrijkste gegevens zfjn wanneer het kind ziek (bont) is ge worden. of het kind nog koorts heeft, hoe lang het kind al herstellend is (zonder koorts) en of er conmlicaties in het ziekte verloop waren. In twijfelgevallen raadplege men den behandelenden arts. Wordt een kina uitgezocht, dan ont vangen de ouders hiervan bericht met op gave van den dag. waarop men aan huis zal komen. De ouders worden dringend ver zocht dien dag dan ook met het kind thuis te zijn, Mot nadruk wordt erop gewezen, dat dit bloed afnemen aan huls zal gebeuren door deskundigen, waardoor de ingreep zeer een voudig wordt, terwijl er geen gevaren aan verbonden' zijn voor de kinderen. Werkt allen mee. gedachtig aan de leuze: Holland helpt Indië. De wet op de bedrijf «schappen. Bezwaren van den Effectenhandel De Vereeniging voor den effectenhan del te Amsterdam besprak Zaterdagmid dag het voorontwerp van wet op de Be- drijfsschappen. Tevoren was een beschou wing daarover gegeven door Prof. mr. A. C. Josephus Jitta. Daarna spraken Prof. mr. t'.r. G. A. Verrijn Stuart en de beurs man dr. W. Willems. Bij acclamatie werd een motie aange nomen waarin het bestuur werd uitge- noodigd den minister de bezwaren tegen het wetsontwerp kenbaar te miuten en de hoop uitgesproken, da*i het wetsontwerp pimmer wet zal worden. is zij blijkbaar teruggekomen, om recht streeks naar Engeland te varen. Om zes uur 's avonds hielden de Brit sche schildwachten een autoeonvooi aan in de buitenwijken van Hoek van Holland. Het was de Ncderlandsche regeering, op len voet gevolgd door het Corps Diploma tique. Duitsche vliegtuigen doken op en er volgde een zwaar bombardement, ter wijl ministers en diplomaten de iorpedo- igers bestormden. Het luchtafweergeschut wam in actie met weinig resultaat, er vielen dooden en gewonden onder de sol daten. Den volgenden morgen een nieuw bombardement. Maar Koningin en regee ring waren in veiligheid." De politie Waar de Gemeentepolitie blijft Eenige weken geleden hebben wij, in verband met de hangende reorganisatie, reeds medegedeeld, dat de gemeentepolitie zal blijven in Haarlem, Heemslede, Bloe- mendaal en Zandvoort. Thans is het koninklijk besluit bekend gemaakt waarin dit bevestigd wordt. In Noord-Holland houden ook de volgende plaatsen gemeentepolitie: Alkmaar, Am sterdam, Beverwijk, Bussum, den Helder, Hilversum, Nieuwer Amstel, Velsen en Zaandam. Daaruit blijkt dat er o.a. rijkspolitie komt in Haarlemmermeer, Haarlemmer- liede en Bennebroek. Ook Hillegom krijgt rijkspolitie. De distributie Extra bon voor meat and vegetables Voor de periode van 2 tot 15 Februari zal een extra bon voor 224 gram meat and vegetables (vleesch en groente in blik) worden aangewezen voor de leeftijdsgroe pen boven 4 jaar. Nederlandsche Steenkoolproductie slaat slecht figuur De steenkoolproductie in Europa stijgt met de maand, ofschoon zij, de Fransche mijnen uitgezonderd, nog steeds ver be neden het vooroorlogscne gemiddelde ligt. In de maand December produceerde Nederland 46 procent van het vooroorlog scne kwantum, West-Duitschland 41 pro cent, Frankrijk 91 procent en België 73 procent, alles volgens door de Europee- sche Kolenorganisatie gepubliceerde cij fers. In alle landen, behalve West- Duitsch- land, zijn meer mijnwerkers aan het werk dan voor den oorlog. In Nederland is het aantal mijnwerkers tien procent grooter dan voor den oorlog. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 301 M. RNIO 17.30 R. KlUis-praatje. NCRV 17.35 Knapenkoor. 18.00 All-round sextel. 18.45 Sport. RNIO 19.00 Nieuws. NCRV 19.15 Progr. overz, 19.20 Marschen, 19.30 Actualiteiten. RNIO 20.00 Nieuws. NCRV 20.05 Omroeporkest. 21.00 Sweelinck-kwartel. RNIO 21.30 De Fox NCRV 21.45 Sweelinck-kwartet. RNIO 22 00 Nieuws. NCRV 22.15 II monde della luna. 22.30 Prof. dr. Ecelkoort. 22.45 Gr.pl. 22.55 Piano recital. 23 50 Schriftlezing. HILVERSUM II, 415 M. 17.00 Kon. Mil. Kapel. RNIO 18.00 Nieuws. VARA 18.15 JanCorduwcner. 18.40 Congres SDAP. 19.00 Jussi Björling. 19.10 Over Be roepskeuze. 19.30 Soiistenkwintet. RNIO 20.00 Nieuws. 20.05 Landb.praatje. VARA 20.15 Operette-progr. 20.45 Hoorspel. 21.15 Opera- progr. 22.00 SDAP in de illegaliteit. 22.15 B. Shore, alt-viool. 22,30 „Rakastava". 22.45 Geestelijk leven. RNIO 22.00 Nieuws. 2315 Gram.platen. Prinses Juliana en Prins Bernnard zul len tegen het einde van Februari een of ficious bezoek aan Denemarken en Zwe den brengen, teneinde den dank van Ne derland te vertolken voor de door deze landen georganiseerde hulpacties. Aan deze reis zal tevens een beleefd heidsbezoek aan Noorwegen worden ver bonden. Het Amstcrdamsch Concertgebouw orkest naar Kopenhagen en Stock holm In verband met dit bezoek zal het Am- steroamsch Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum te Ko penhagen en Stockholm een gala-concert geven. Doodelijk ongeval. Sinds de. bevrijding is het niet veilig op de wegen. Alle verkeersregels worden met voeten getreden en het is wel opmerkelijk, dat de meeste ongelukken gebeuren, wan neer er militairen achter het stuur zitten. Tientallen ernstige botsingen en aanrijdin gen hebben op den weg tusschen Haarlem en den Haag reeds verscheidene slacht offers gekost en zeker 80*'« werd veroor zaakt door onverantwoordelijke chauf feurs. Zaterdagmiddag werden een zekere J. H. en een G. v. Z. het slachtoffer van het snelverkeer, Uit de richting Benne broek kwam omstreeks 13.30 uur een mi litaire wagen, die ter hoogte van de Rijn straat te Heemstede een nietevermoeden- den bakfietbestuurder H. uil de Haarlem mermeer greep. Hij werd doodgedrukt tusschen de auto en zijn vervoermiddel, door den wagen opgeschept en in den. ter plaatse steilen, kant gesmakt. De auto sloeg om en versperde het fietspad. Ook de man. die in de bakfiets was gezeten, werd opgenomen en op het plaveisel ge worpen. Hij is naar de Mariastichting overgebracht en maakt het naar omstan digheden goed. De bestuurder van den militairen wa gen kwam met den schrik vrij. zijn passa gier. een majoor, liep een bloedende hoofdwonde op. Het slachtoffer was 27 jaar oud en on gehuwd. De politie stelt een onderzoek in naai de schuldvraag. Verbetering in de verbindingen met het Zuiden. De nieuwe dienstregeling der Ned. Spoor wegen. die heden is ingegaan, vertoont aan zienlijke verbeteringen in de treinverbin dingen methet Zuiden van ons land. Uit Amsterdam zullen treinen naar het Zuiden vertrekken resp. om 4.30 en 7.00 uur waar mede men resp. om 12.45 en 13.48 in Maas tricht kan zijn. Voorts zijn er belangrijke wijzigingen en aanvullingen, die het wensche- lijk maken de vouwbladen en de stations- biljetten grondig te raadplegen. 40. Nog twee meter, nog één.... en daar staat onder een hooge rietstengel een glimmend heerschapKriebeltje Mier. de verkeersagent van de rietvel den. Wag zegt tegen Warrel: „As je me nou, we hadden heelemaal niet in die pluim hoeven te klimmen, hier staat een vent van het Vreemdelingenverkeer, die natuurlijk best weet, waar Semme- tje Spriet uithangt, en wij fjatm als Handel en Nijverheid in Noord-Brabant Een rede van Prof. Ir. W. Schermerhorn De Maatschappij voor Handel en Nijver heid hield te 's-Hertogenbosch een ver gadering, waarin de belangen van Noord- Brabant besproken werden. Prof, J. de Quay vertelde, dat Noord- Brabant in normale tijden van de pvoduc- 'ie in ons land voor zijn rekening nam: 75"-j der wollen stoffen. 70% der schoenen, S0% van het leer en 50% der sigaren. De minister-president Prof. Ir. W. Schermerhorn hield een rede, waarin hij een breedvoerige beschouwing gaf over de begrippen centralisatie en decentra lisatie. Principieel volgt de regeering den weg der decentralisatie. Dit is geheel in ovqr- "enc'pmmiog met den geest, die de blan ke wereld beheerecht en die uitstekende perspectieven biedt. Men mag thans geen opportunistische politiek voeren, doch men moet een weg volgen, die naar het herstel van evenwicht in de verhoudingen leidt. Tenslotte herhaalde de minister-presi dent de door hem op de zitting der U.N.O. geponeerde stelling: „Geen politiek be drijven, dan die berust op de erkenning van de absolute waarde van zedelijke be ginselen. die alleen aan een innerlijke overtuiging ontleend mogen zijn. Dit geldt in de internationale politiek, dit geldt voor den opbouw van het koninkrijk, evenals voor de verhouding van gewest tot natie en voor die van het bedrijfsleven tot de overheid". Een nationaal besef is alleen dan moge lijk. indien het Nederlandsche volk de roeping aanvaardt, om voor deze begin selen in al deze levenskringen niet alieen te strijden, maar deze ook voor zoover het in zijn vermogen ligt, in practijk te bren gen. Bij de daarop volgende gedachtenwisse- ling werden door verschillende sprekers bezwaren geuit tegen het voorontwerp van wet op de bedrijfsschappen. Ir. Fr. Philips uit Eindhoven, zeide. dat voor vele industrieelen hun beroep ver velend is geworden, wijl het gevoel leeft, dat hun werk wordt miskend en niet de waardeering heeft, welke het verdient. Ook hij verzette zich scherp tegen het voorontwerp van wet. Gestelde vragen werden beantwoord door de ministers van Schaik en Schermerhorn. Gezegd werd, dat de critiek op het wetsontwerp voor een groot deel op misverstand berust. Tusschen de beide polen zelfstandigheid voor het bedrijf en het produceeren van een maximum aan levenszekerheid voor het volk. zweeft dit wetsontwerp. Het wil antwoord op de vraag, of er in ons leven plaats is voor nieuwe publiekrechtelijke organen, die de activiteit van eroepen bundelen en die niet geheel van de over heid afkomstig zijn Het wil ook regeling van de bevoegdheden van het bedrijfsleven en de overheid en zulks, zonder dat daar bij de dogmatiek in het geding komt. Beginselaccoord over Stichting van den Arbeid. In de onlangs gehouden fusiebesprekin gen tusschen het Nederlandsen Ver' nnd van Vakvereenigingen en de Eenheids Vak Centrale is gebleken, dat de Stichting van den Arbeid aanvaardbaar is als per manent college van overleg tusschen. werknemers en werkgeversorganisaties, behoudens een aantal statuaire wijzigin gen. Binnenkort zal een uitgebreid rap port over deze materie het licht zien, dat door de fusiecommissie aan de organisatie instanties der beide vakcentralen zal wor den voorgelegd. AGENDA. MAANDAG 28 JANUARI Stadsschouwburg: Charles Trenet, 19 en 21.15 uur. Begijnhofkapel: Piano-avond Kt. Bakker, 20 uur. Brinkmaan Muziekzaal: Le zing Dr. Smit: Gezondheid van uw gezin. Rembrandt: Soldaten zonder uniform, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 jCinema Palace: Broadway-Bill. 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.), l.uxor: Folies Bergère, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: Liefdesspel 14. 16.30, 19 en 21.15 uur (18 j.). Haarl. KleinkunsC Theater: Revue „We gaan vooruit" 19.30 en 21.30 uur. DINSDAG 29 JANUARI Stadsschouwburg: Comedla „Ik zie. ik zie, wat jij niet ziet", 20 uur. Bioscopen en Haarl. Kleinkunst Theater, als Maandag. twee mallen in een zwabberende stengel zitten koekeloeren!" De twee reizigers klampen Kriebeltje Mier aan en vragen hem, waar de herberg van Semmetje Spriet te vinden is. Mier helpt ze terecht en ja. hoor, na een paar rietstengels en grasscheuten komt de uitspanning van den heer Spriet in 't zicht. En wie staat bij het bord? Het comité voor htilpveirlcening uan oorlogsinvaliden en naliestaanden 1940-1845 organiseerde ie Utrecht ren bevrijdingsfeest voor Nederlandsche norlogsgcwonden. Prins Bemhnrd was bij de opening van dit- feest, aanwezig en reikte persoonlijk vele pakketten uit. (P.) 5

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2