Het onderwijs op de helling Sport in het Kort Avonturen van Wag en Warrel |1 1v b fflJR ZBjBp li"^" ""ff ILmw Mi - jj De berg van problemen, waarvoor ons voik zich geplaatst ziet, om te komen tot materieelen opbouw van onze nationaal vaart, staart ons aan met een dreigend -respectief. Minder duidelijk, doch niet r. '.or dreigend ligt daarnaast een ander olex van problemen: de geestelijke en iijlce ontwrichting en verwildering ons volk. Voor de jeugd heeft dit 'er zoo'xi omvang en diepte aangeno- .nen, dat met recht van „ontredderde eugd" kan worden gesproken. Het is .eer verheugend, dat onze regeering blijk reeft gegeven een open oog te hebben ■oor dit bij uitstek urgente vraagstuk en oor de vraag, hoe hiervoor een oplossing ;e vinden. Dit blijkt o.a. uit de aangekon digde maatregelen tot hervorming van het onderwijs en het door haar ingestelde Nationale Instituut. De grootste taak, die ons wacht, is niet zoozeer het scheppen van een economisch evenwichtige samen leving, noch een drooggemalen polder en een weer opgebouwde stad, doch hel zorg vuldig aankweeken van een vernieuwde geestesgesteldheid bij ons volk, dat door deze nieuwe instelling de moreele waar den in zich draagt om de uiterlijke ver nieuwing met bezieling te kunnen vol brengen. Om een voorbeeld te noemen: het stad huis te Middelburg is grootendeels ver nield. Wanneer echter straks weer vol doende materialen en arbeidskrachten voorhanden zullen zijn, zal de herbouw niet zooveel bezwaren opleveren. Onge twijfeld zullen er voldoende teekeningen. Studies en foto's bewaard zijn gebleven om dit magnifieke bouwstuk te herschep pen. Maar daarmede hebben wij niet zelf een stuk kunstwerk geleverd. We hebben iets technisch feilloos nagemaakt. Bij den opbouw van ons land zullen we zelf scheppend te werk moeten gaan. Wij zullen ook hier de noodige verbeeldings kracht moeten bezitten die het mogelijk maakt om, zoo goed als in de 17e eeuw, ons land een geheel eigen karakter te ge- Financiën Rijk, Provincies en Gemeenten Een commissie benoemd De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën hebben een commissie ingesteld met de opdracht maatregelen te beramen tot herstel van de financieele zelfstandigheid van de gemeenten en van de provinciën- Zij moet in het bijzonder aandacht schenken aan de volgende vra gen: a) Of bij de bestaande taakverdeeling tusschen het rijk, de provinciën en de ge meenten wellicht wijziging wenschelijk en mogelijk is in de verdeeling van de financieele lasten, dan wel of, ter wille van een betere financieele verhouding, wijziging in die taakverdeeling noodig is. b) Of het gewenscht is, te streven naar inkrimping van het gemeentelijk budget door uitgaven van de gemeenten naar het rijk over te hevelen. In de commissie is benoemd Mr. M. A. Stufkens, griffier van Staten in Noord- Holland. De Spoorwegen Het herstel Van de 3X59 km van. het spoorwegnet in Nederland was 1954 km vernield. 1669 km zijn weer hersteld, zoodat de spoorwegen weer over 2674 km beschikken, of 91'/». Van (te 866 locomotieven waren er slechts 144 over. Nu zijn. er weer 284, of 32van het .vroegere aantal. Van de 149$ personenwagens waren er niet meer dan 92 over. Thans zijn er 317 beschik baar. of 21'/». Er is nog slechts 15"» beschik baar van het vroegere aantal goederen wagens. Van het vroegere oude electrische mate riaal ls weer 31beschikbaar, van de stroom lijn treinen 12V» en van de D. E. treinstellen eveneens 12 Doordat er nog te weinig locomotieven zijn, kan de treindienst niet meer uitgebreid worden. Een N.S.B.~er chef van de Knokploeg. Voor het tribunaal te Helmond diende een zaak, die eindigde met de volledige rehabi litatie van den beschuldigde, den 35-jarigen Lambertus Lambrechts uit Stiphout, die weliswaar lid was van de N.S.B. doch tevens hoofd van de plaatselijke Knok Ploeg van de illegalen. "n Stiphout was hij ambtenaar ter secreta rie. Zijn collega van Dijk was lid van de N.S.B. Lambrechts trachtte van Dijk over te halen als lid te bedanken en op zekeren dag deelde deze hem mede. dat hij zulks had ge daan. Toen later bleek, dat dit niet waar was en dat van Dijk nog steeds lid was, werd Lambrechts voorzichtiger in zijn uitlatingen en vond het verstandig om nu zelf ook maar „voor den vorm" lid te worden van de N.S.B. Hij bleef echter tegelijkertijd illegaal werk zaam, verschafte distributiekaarten aan on derduikers, hielp joden ontvluchten, „be keerde" een groot aantal Duitschers, door hen over te halen te deserteeren en hun wa pens af te geven, was een kraan in het ver- valschen van papieren en trad zeer moedig op als het er om ging geallieerde piloten in veiligheid te brengen. Eens vervoerde hij een gestranden piloot, terwijl wel honderd men- schen er getuige van waren. Hij werd ge arresteerd. coch na een week vrij gelaten omdat hij N.S.B.-er was. Later heeft hij als lid van de N.S.3. bedankt. De heeren van net tribunaal bleken ter zit ting met al.deze feiten reeds op de hoogte. De zaak eindigde dan ook met een volledige rehabilitatie, waarvan Lambrechts een schrif telijke verklaring zal ontvangen. ven, gefundeerd en gedragen door een eigen cultureel en nationaal besef. Dit zal alleen mogelijk zijn als wij allen dragers zijn van deze cuitureele waarden. Om tot dit niveau te komen moeten wij er voor zorgen, dat de opvoeding zoowel binnen als buiten de school een groote plaats gaat innemen in de publieke belangstelling, doch zeker ook bij de regeering. In het algemeen is het zoo, dat de scho len van laag tot hoog bijna uitsluitend opleidings-instellingen zijn. Of zij evenwel opleiden voor het maatschappelijk leven is de vraag. Opvoedings-instituten zijn het zeker niet. De opvoeding berust in hoofd zaak bij het ge2in. Naarmate de kinderen echter ouder worden en den huiselijken kring meer en meer ontvlieden, moeten de ouders een deel van de opvoeding af staan. Hiervoor komen de scholen mede in aanmerking, de lagere school aanvan kelijk en later de voortgezette scholen (U.L.O. en Middelbare scholen). Hoe ouder de kinderen worden, hoe meer be hoefte er ontstaat aan opvoeding buiten het gezin. Nu doet zich echter het omge keerde voor. De scholen leeren, xn.a.w. brengen kennis bij. en met het opklimmen der jaTen, kennis in steeds grootere hoe veelheden. Dat dit zoo is, i6 niet vreemd, wanneer we bedenken dat ons geheele onderwijs wortelt in een wereldbeschouwing; in een hoofdstuk uit de wijsbegeerte, n.I. het rationalisme met de tendenz: Kennis is macht. Uitdrukkingen als: Bouw scholen en ge kunt de gevangenissen sluiten, zijn daarvan de sociologische consequenties. De laatste kwart eeuw heeft anders geleerd. Zoolang als de scholen in bovengenoem- den gedachtengang blijven vastzitten, zul len zij hun doel voorbij schieten en zeker niet voldoen aan de verwachtingen voor de toekomst. Zij zullen blijven zitten met haar intellectualistische instelling, haar overladen programma's en haar enorme aantal vakken die alle leerlingen, onge- ln 2 uur Amsterdam-Maastricht. Plantten der Spoorwegen voor ondergrondsohe lijnen. Op een persconferentie heeft ir. W. Hupkes, president der Ned, Spoorwegen, medegedeeld, dat het de bedoeling is zoo snel mogelijk het geheele spoorwegnet te electrificeeren. Er zullen dan treinen met 160 K.M. snelheid rijden, o.a. op de lijn AmsterdamGroningen en Groningen— Maastricht en AmsterdamMaastricht. In 2 uur zal men dan uit Amsterdam naar Maastricht rijden. Verder moét er een groot autobussenpark komen met bussen die 100 K.M. snelheid hebben. Verder vrachtauto's die 80 K.M. halen. Er zullen enkele ondergrondsche lijnen komen, als ook. ondergrondsche stations, o.a. in Den Haag en omgeving. De plannen liggen klaar. Een der ondergrondsche lijnen gaat in de richting Schiphol. Op Schiphol zal ook een ondergrondsch station komen. Ira Hupkes deelde nog mede, dat in de laatste 2 jaar 180 mar. van het spoorweg personeel als slachtoffers- gevallen zijn, aileen bij luchtaanvallen op treinen vielen er 80. Prinses Juliana herstellende Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat Prinses Juliana een niet ernstigen aanval van mazelen gehad heeft. Zij is thans herstellende. De ziekte heeft een gunstig verloop gehad en de patiente mocht Maandag voor het eerst eenigen tijd het bed verlaten. Brand in een Diesel- Maandagmiddag brak brand uit op het achterbaleon van den eersten wagen van een Diesel, die om 12.25 uur uit Leiden naar Haarlem was vertrokken. De oor zaak was kortsluiting en nadat men aan de noodrem had getrokken, kwam de trein tot stilstand. Een opkomende paniek werd door bet rustige optreden van eenige reizigers bedwongen. Nadat een soldaat van het 7. R. I. met behulp van een bltis- scher het vuur te lijf was gegaan, werd assistentie verleend door een passeeren- den dieselproeftrein, waarna het vuur ge heel gedoofd kon worden. Het treinverkeer ondervond drie kwar tier vertraging. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 381 M. KRO 17.00 „Zingende torens". RNIO 17.30 Comité Oorlogspleegkinderen. KRO 17.35 Mannenkoren. 18.00 Filmduetten. 18.20 KRO- Kiosk. 18.30 Nieuwe Eng. platen. 18.50 's Avonds sis ik slapen ga. RNIO 19.00 Nieuws KRO 19.15 Progr. overz. 19.25 Gr.pl 19.30 Voor Rijpere Jeugd. 19.45 Gr.muz. RNIO 20.00 Nieuws. KRO 20.05 Philh. orkest, 20.25 Kamp vuren langs den evenaar. 20.40 Phtlh. orkest, 21.15 Filmpraatje, 21.30 Cantabile-septet. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Gr. muz. 22.30 Avond gebed. 22.50 Elegie. 23.00 Licht progr. HILVERSUM II, 415 M. AVRO 17.00 Les gars de Paris. 17.30 Eng. dansork. RNIO 13.00 Nieuws. AVRO 18.15 Tom Erich. RVO 18.30 Psychologie der gemeen schap. AVRO 19.00 En nu naar bed. 19.05 Ned. muziek. 19.45 Materieele en geestelijke op bouw. RNIO 20.00 Nieuws. 20.05 Departem. spreken. AVRO 20.20 Bonte Dinsdagavond- trein. 21.30 Hoorspel. 22.00 Plere Palla. 22.15 „Contact 22.30 Buitenl. overz. 22.45 „Con tact". RNIO 23.00 Nieuws. AVRO 23.15 Ka mermuziek. acht hun aanleg en capaciteiten, moeten doorworstelen. Het is dan ook de hoogste tijd, dat het geheele stelsel van scholen een volkomen ander uitgangspunt krijgt. Van de weten schap zal het onderwijs zich moeten rich ten naar de kinderpsychologie. Dat het kind een wezen is, dat zeer veel verschilt van den volwassene, is op het oogenblik een waarheid die niet meer be wezen behoeft te worden. Het spreekt dus vanzelf, dat het onderwijs van dezen ge dachtengang moet uitgaan. Helaas is dit niet het geval. De logische ordening van de leerstof, de manier van lesgeven, zijn van dien aard, dat ze meer zijn afgestemd op de psyche van den volwassene dan op dié van het kind. De ernstige bestudeering van de kin derziel gedurende de laatste vijftig jaren heeft tot resultaten geleid, die niet langer genegeerd kunnen worden. Zoo zullen de lagere klassen veel meer het karakter van de thans bestaande (goe de) kleuterscholen moeten dragen, waar het spel nog de belangrijkste plaats in neemt. Bij de handhaving van het be staande klassikale stelsel zal de overgang van een leerling van een lagere klas naar een volgende, soepeler moeten worden. Het is bepaald misdadig, dat een „zitten blijver" een jaar lang ook die vakken moet overdoen waarvoor hij voldoende vorderingen had gerrjaakt. Hier ligt over gang per vak veel meer voor de hand. Ook de overgang tusschen de op elkaar volgende scholen toont wel het tegendeel van geleidelijkheid. Welk een verschil in karakter hestaat er tusschen lager- en middelbaar onder wijs; een flinke leerling van de Ambachts school moet halsbrekende toeren verrich ten om op de M.T.S. te komen waar hij, eenmaal gearriveerd, uitstekend op zijn plaats kan blijken. Hieraan zou nog velerlei toe {e voegen zijn. Hoofdzaak is, dat de school ioskomt van een te starre houding, waardoor de jeugd en de toekomstige maatschappij beter op elkaar zullen zijn ingesteld. P. H. VAN OS. Mijnenvegers in Tandjong Priok Maandagmorgen is de Jan van Brak el, aan het hoofd van acht mijnenvegers, de haven van Tandjongpriok binnengeloopen, terwijl van elk schip de bemanning op het dek stond aangetreden. De Jan van Brakel staat onder bevel van lt. ter zee P. K. van Willigen; de andere schepen resp. onder bevel van: lt. ter zee J. H. van de Weyer (Wieringen); lt. S. E. J. Elfferïcn (Yselmonde); It. Blocq van Kuf- felen (Overflakkee); lt. G. Gallandat Huet (Voorne); lt. R. Boele van Hensbroek (Schokland); It. J. Alenson (Walcheren); It. J. G. Cornelissen (Duiveland) en lt. T. J. Gernaat (Tholen). Onze Mijnen Meer Mijnwerkers De bedoeling is meer mijnwerkers in onze mijnen in Limburg aan te stellen. Er is een werfcampagne voor 4000 man be gonnen. Daardoor hoopt men de productie belangrijk op te voeren. Bovendien wil men nogmaals een ernstig beroep op de mijnwerkers doen om ook nu reeds de productie te verhoogen door intenser arbeid. De Nederlandsche aanklacht. Het tweede punt van de Nederlandsche aanklacht tegen de Duitsche oorlogsmis dadigers, zooals deze is vastgelegd in een document, den 15en October 1945 door de Nederlandsche regeering overgelegd, luidt: „Het was volkomen begrijpelijk, dat de Duitsche bezetter Nederlanders vervolgde en berechtte wegens sabotage en andere misdaden tegen den bezetter. Ook tegen de instelling van bijzondere rechtbanken voor dit doel en de inrichting van speciale gevangenkampen zoowel hier te lande als in Duitschland, waarin de verdachten en veroordeelden werden ondergebracht, be hoeft geen bezwaar te worden gemaakt. Wat echter wel in strijd is zoowel mét de regelen van menschelijkheid als met de (reeds aangehaalde) bepaling van het Landoorlogreglement, is de wijze, waarop verdachten en veroordeelden werden be handeld, zoowel bij de verhooren als bij de opsluiting". 41. Ik denkdat het Semmetje zelf is. Hij roept: „Ha die globetrottersen Wag vraagt: Hoe weet je, dat wij op reis zijn"' „Gelezen in Haarlems Dagblad", antwoordt Semmetje en hij gaat verder: komen jullie even mee naar boven, oj moeten jullie verderWarrel zegt: „Nou, we kunnen wel een halfuurtje missenis 't niet Wag?" Wag vindt het Het laatste Schaaknieuws uit Londen Euwe en Steiner de kampioenen De laatste wedstrijddag in groep a heeft aan Steiner de overwinning bezorgd. Het zag' er aanvankelijk niet naar uit, dat hij van Stone zou winnen, maar na urenlang schui ven. gelukte het hem, Stone nurw te maken» ven gelukte het hem, Stone murw te maken» minc-er geslaagde manoeuvre van dezen laat ste was de partij snel beslist. Bernstein had het ook niet gemakkelijk tegen List. die een langdurigen, doch vruehteloozsn koningsaan- val uitvoerde. Na veel wederwaardigheden was remise het slot en Bernstein werd tweede. De pa mij TartakowerOpocensky; om de vierde plaats werd door den Fransch- man gewonnen door tijdsoverschrijding van. zijn tegenstander. De eindstand in deze groep luidt: Steinef 9, Bernstein 3, Tartakower 7'A, Opocensky 7, Golombek 6, Prins en Pomar ö'/i. Fairhurst en List 4Broadbent 4, Stone 2% en Fried- mann 2 pnt. In groep b viel weinig bijzonders voor; de eindstand is als volgt: Euwe 9%, Christoflel 8, Denker 7, Abrahams, Königen Thomas 6li, Newman en Medina 4V2, Devos, Winter en Wood 3% en Lupi 2% punt. Nieuwe tournooien. Voor het Maastrichtsche Paaschtournooi hebben de schakers Bernstein, Christoffel» Alexander (Eng. kampioen) en Devos hun. medewerking in beginsel toegezegd. Boven- dien werd de tweede speler van België, Sul- tanbejef, uitgenoodigd. Het toumool te Groningen in den komen den zomer zai Tartakower, Bernstein, Pomar en Euwe onder de spelers tellen. Verder zijn, uitgenoodigd Fine, Reshevsky, Keres, Bot- winnik, Flohr en Yanowsky, Broadbent 2al waarschijnlijk ln plaats van Alexander de Engelsche kleuren verdedigen. SCHAATSENRIJDEN. In Hótel „De Leeuwerik" te Haarlem had Zaterdagmiddag j.l. de districtsvergadering van het District N.-Holland-Zuid van den Ijsbond Holland's Noorderkwartier, plaats. De vergadering stond onder leiding van Ir. W. Fuhri Snehtlage, voorzitter der IJs- vcreeniglng voor Haarlem en Omstreken. De heer J. Trouw, secretaris-penningmeester van genoemden IJsbond gaf een -overzicht van de organisatie der Ijssport. Voor een goeden ijs- berichtendienst zal in de toekomst wederom worden gezorgd. De schaatsensport zal in het District zoo wel op wedstrijegebied als bij toertochten geactiveerd dienen te worden. Aan het ein de der vergadering werd een voorloopig districtsbestuur gekozen, dat in het komende najaar zal plaats maken voor een definitief bestuur. johansen Noorscli schaatskampioen. Na twee dagen van buitengewoon spannende wedstrijden gelukte het Johansen den favo riet Mathisen te slaan en daarmede den kam pioenstitel te veroveren. De door Johansen gemaakte tijden luiden als volgt: 500 meter: 43.9 sec.; 1500 meter: 2 min. 22J3 sec.; 5000 meter 8 min. 47.5 sec.; 10.000 meter 18 min. 11.7 sec. KORFBAL. Programma Kon. Ned. Korf.' balbond. Eerste klasse: SVKBlauw Wit; DEDWesterkwartier: ArchipelKoog Zaan dijk. Tweede klasse B: Luto—DTV 2; Blauw Wit 2Oosterkwartier 2; Sport Vereent— DVD; DED 2—Actief-Sportiefcomb. Derde klasse E: Westerkwartier 3—Allen Weerbaar 2; THB—Aurora. Programma Haarl. KorfbalbondEerste klasse: Haarlem 2—THB 2: Watervliet 2— AnimoReady 1; Nieuw Flora lAurora 2; Oosthoek IOosterkwartier 3. Tweede klasse: Onder OnsAurora 4; Aurora 3Watervliet 4. Australische tenniskampioenschappen. In de finale slaagde Bromwieh er dopr zijn. groote ervaring in zijn tegenstander Pails te slaan (57, 6—3, 7—5, 3—6, 6—2) en zoodoen de den kampioenstitel te behouden. Hoewel Pails na de vierde set in een winnende posi tie verkeerde, werd minder zorgvuldig spelen, hem in de vijfde set noodlottig. Het titelgevecht om het wereldkampioen schap boksen, in het zwaargewicht tusschen Joe Louis en Billy Conn zal op 19 Juni a.s. in het Yankee stadion te New-York gehou den wordèn. Voetbal. 3 Februari zal als inhaaldag worden bestemd. Dan zullen allereerst de op 9 Dec. j.l. uitgestelde wedstrijden worden DINSDAG 29 JANUARI Stadsschouwburg: Comedia „Ik zie, ik zie» wat jij niet ziet", 20 u Rembrandt: Soldaten zonder uniform, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Cinema Palace: Broadway-Bill, 14. 16.15» 19 en 21,15 uur (14 j.). Luxor: Folies Bergère, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: Liefdesspel, 14, 16.30. 19 en 21.15 uur (18 j.). Haarl. Kleinkunst Theater: Revue We gaan vooruit, 19.30 en 21.30 uur. WOENSDAG 30 JANUARI Bioscopen: als Dinsdag. best en bovendien begint zijn maag ru moerig te worden. Semmetje springt een gat in de lucht, als hij hoort, dat de vrienden blijven en Warrel vraagt hem: „Kan je vrouw lekker koken, Sem, of niet?" Semmetje trekt een wijsgeerig gezicht, en zegt niet anders dan: „Kom. maar gauw mee, dat zul je zelf wel zien!" BB

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2