A Garage Rijm n Kort en bondig Algem. vergadering Luidsprekers en Hollands klimaat Onze hoofdstad herbergt drie sterren van het Fransche chan son: Lys Gauty, Rina Ketty en Charles Trenet, en dit drietal probeert, ijs en weder dienende. Zuidelijke warmte in ons kille Noordelijke landje te brengen. Brombeer in badjas Charles Trenet had een humeur als een onweersbui, toen hii me ontving. „Dat klimaat hier. ik ga er nog eens dood van." Hij slokte een paar aspirientjes op en toonde slechts weinig be langstelling voor zijn lunch. Hij zag er grieperig uit en ik begon maar te praten over Frankrijk en zijn werk daar. Toen we over plaatsen spraken, die we beiden kennen, klaarde hij op als een vochtige lente dag. wanneer het zonnetje begint te schijnen. Lys Gauty „Ja, ik ben met een nieuw liedje bezig over mezelf. Gek, hè? Maar het wil nog niet erg goed lukken. Misschien noem ik hét „La Chanson Eternelle" (Het eeuwige lied)". Als hij eenmaal loskomt is hij niet meer het linksche mannetje, maar ondergaat een wonderlijke metamorfose. Hij acteert dan den Charles Trenet, aangebeden door ontelbare jonge dochteren en zooals hij bekend is geworden van de planken, het witte doek, radio en gramofoon. Hij is van de provincie in Parijs beland door een mentale omschakeling, die bewijst dat hij een ras-artist is. Het afscheid was dan ook vriendelijker: „Zeg maar aan uw lezers, dat ik mijn beste nootje voor zal zetten." „Dis-moi pourquoi" Toen ik van de eerste étage van Trenet's hotel beneden kwam, stond de tweede prooi al te wachten. Zij liet zich echter gemakkelijker vangen. De eerste woorden, die ik van haar opving, waren dezelfde als de titel van een van haar liedjes: ..Dis-moi pourquoiZe waren gericht tot den portier, die niet wist pourquoi. Ik wist het toevallig wel en zoo kwam het vraaggesprek tot stand. „Naar Engeland? Neen. waarschijnlijk niet, mijn liedjes zijn daar te Fransch voor. Ik houd me maar bij Nederland, België, Italië en Frankrijk, niet te ver gelen." „Maar uw bekendste chanson is toch door een Amerikaan gecomponeerd?" Haar levendige gezicht maakt een grimas. „Revenir? Ja, maarssst, vertel het niet aan mijn Fransche vrienden, want ze zouden zich diep teleurgesteld voelen." Haarlem ligt aan de spoorlijn naar Den Haag en of zij in dat stadje zal optreden, weet zij nog niet. Dan fronst zij haar voorhoofd en het komt er in hakkelend Nedcrlandsch uit: „lek moet Den Haak toe nu". Een opvallende verschijning met haar opvallende baret en een jong. kof fertjes sjouwend verslaggevertje ernaast, •tapten het Victoria-hotel uit naar het station zij honderd uit pratend over haar werk. over Holland en haar vrien den in Hilversum en Den Haag hij trachtend haar radde tong en rasse schre den bij te houden. Haar heele leven heeft zij gereisd het lot van een artiste en zoo hoefde haar niet gezegd te worden, dat zij op het tweede perron moet zijn, dat ontdekte zij zelf op het bord. „Alois, mon ami (voel ik mij even ge streeld!)'er rest nu nog alleen maar te zeggen, dat ik graag in jullie landje ben de menschen zijn. geschikt, het eten is er goed maar dan prefereer ik het in den zomer. Enfin, misschien kom ik 'nier 's zomers nog wel eens in Skeveningue. Au revoir!" Ook Rina is verkouden Verkouden was Rina Ketty, letterlijk en figuurlijk. Het publiek zag de stem, die het jaren lang zoo vaak gehoord heeft over de radio, met die eenigszins melan cholieke liedjes, echter ontdaan van Tino Rossi's honingzoetheid Hoe zijn de ver wachtingen bedrogen! Een niet onaardige juffrouw, gespeend van tooneeltalent, zong met verkouden stem liedjes, die men wel eens eerder ge hoord meende te hebben en Malando met zijn orkest transpireerde van angst, dat ze de lange en hooge noten niet kon halen. Al heeft Rina Ketty in niet-verkouden toestand een goede voordracht, ik kan me indenken, dat zij op Frankrijlc's po dium nooit uitgeblonken heeft en haar in komsten hoofdzakelijk put uit radio- en gramofooncontracten. Daarom komt zij ook als laatste van dit drietal aan de beurt. Trenet heeft zijn onnavolgbare niet- typisch Fransche liedjes en. zijn joligen snuit en weet een wilde geestdrift op te wekken; Lys Gauty is actrice en „speelt" haar wei-typisch Fransche liedjes, waar mee zij het publiek meesleept; Rina Ketty wil ik alleen nog maar hooren over de radio, als ik bij de snorrende kachel de krant zit te lezen. louo fietsen zijn door de Help Holland Council geschonken aan Nederlandsche Uni versiteiten voor studenten en personeel. Vrijstelling van militairen dienstplicht ts mogelijk voor studenten beneden den rang van 2den luitenant voor den duur van de periode gedurende welke zij zich voor bereiden voor een examen. Het ANWB-orgaan De Kampioen is dit ja'ar herrezen. Het blad. dat nu zijn Giste jaar ingaat heeft het karakter van inededeelin- genblaadje laten varen en :al zich vooral wijden aan eenvoudig toerisme. De Toerls- tenkampioen, die men binnenkort hoopt weer te kunnen laten verschijnen, zal zijn terrein dan verder zoeken. Busjes gecondenseerde melk met suiker ■worden binnenkort beschikbaar gesteld ter vervanging van gestandaardisesrde melk. De prijs is 10 centen duurder dan gewone melk. De huldiging van Kardinaal J. de Jong zal op 20 Februari ln Utrecht geschieden, waartoe dezer dagen een huldigingscomité is gevormd onder voorzitterschap van mgr. A. Wlègerlnk. deken van Utrecht. Het eere comité wordt gevormd door den pauselijken intérnutius Mgr. P. Giobbe en de Nederland sche bisschoppen. De luchtbeschermingsdiensten worden geliquideerd. Het ligt evenwel in de bedoe ling he: vraagstuk van de civiele verdediging reeds in vredestijd ter hand te nemen. Daar over zal de regeering de noodige voorstellen bij de Kamers Indienen Nieuwsblad van het Noorden. Zaterdag Is voor het eerst weer verschenen het Nieuws blad van het Noorden te Groningen, onder de oude directie van de heeren J. A. en Mr. N. Hazewlnkel te Groningen en eveneens op nieuw onder het hoofdredacteurschap van den heer C. de Bruin. Het blad. dat vroeger hel meestgelezen gewestelijke blad in de drie Noordelilke provinciën was, zet zijn 59sten jaargang voort. In 1944 werd het door de Dultschers verboden. De „Johan de Wit" is op weg naar Ne derland met ln totaal 1023 repatrieerenden uit Nederlandseh-Indië. n.l. 353 mannen. 403 vrouwen en 207 kinderen beneden 12 jaar. Omstreeks 21 Februari wordt het schip ln de haven van Amsterdam verwacht. Ir. A. H, Boerrna is benoemd tot regee- Mngscommtssarls voor de buitenlandsche agrarische aangelegenheden. De 'vaste brug bij Kampen over de IJssel wordt morgen. Woensdag, officieel voor het verkeer opengesteld. Jhr. >rr. P. D. E. Telxeira de Mattos is benoemd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij het Zweedsche hof. Ir. Th. C. J. M. Rijssenbeek is benoemd tot directeur van het veeteeltwezen in de plaats van Ir. H. G. A. Lelgnes Bakhoven. De hcei Rijssenbeek is thans veeteeltconsu lent in de provincie Gelderland. BUITENLAND Hot grootste Engelsche watervliegtuig, de „Felix stowe" is door tot nog toe onop gehelderde oorzaak door brand vernield. Het enorme toestel kon 100 passagiers vervoeren met een kruissnelheid van 275 mijl per uur. „China's leed" zooals*de Chineesche Gele ÜVler vaak. en ntet ten onrechte wordt ge- *cmd. zal ia haar loop gewijzigd worden wegens het groote gevaar, dat zij oplevert bij hoogen waterstand. De Chineezen staken In dertijd de dijken door om de Japansehe op marsen te stuiten, zoodat de rivier toen haar oude bedding terugvond. Engelsche vliegbootdeskundigen zijn van meening. dat het watervliegtuig een groote toekomst tegemoet zal gaan. Men zal probee- ren de bezwaren van een te lage snelheid te ondervangen door de toepassing van gas turbines. Blinde technici, die in Engeland tijdens den laatsten oorlog zooveel hebben bijgedra gen aan de industrieele mobilisatie, zullen door middel var. een ingenieus meetapparaat, dat slechts op het gehoor en den tastzin be diend kan worden, ook hun aandeel in de vrecesproductle kunnen leveren. Leon Blum is benoemd tot buitengewoon Fransch ambassadeur, belast met het voeren van onderhandelingen met de Geallieerden over financieele en economische overeen komsten en de vergrooting van leveranties van levensmiddelen. Alle Duftsche officieren en manschap pen, die beschuldigd zijn van oorlogsmisda den in de Oekraïne, zijn door een Moskousche rechtbank schuldig bevonden. Twaalf hun ner zijn veroordeeld tot den dood door op hanging. Onder hen de generaals Scheer, Burkhardt en Tschammer und Osten. De „Graf Spee". het Duitsche oorlogs schip. dat in Argentinië werd vastgehouden, zal binnenkort naar Duitschland terugkeerbn. Sophie Xietsche en vier andere bewaak sters van de concentratiekampen Ravens- brück en Auschwitz zijn gearresteerd. Niet- sche, een der vijf SS-bewaaksters, heeft be kend duizenden gevangenen eigenhandig te hebben vermoord. 23 prominente Russische literatoren zijn candidaat gesteld voor der. oppersten raad der Unie van Sovjet-Republieken. Volgens Radio Moskou is in het proces te Kief tegen alle 15 Duitsche officieren, die ervan beschuldigd worden, vier millioen Rus sen utt de Oekraine te hebben vermoord, de doodstraf geé-.scht. Tsjecho Slowakije heeft ais eerste de handelsrelaties met Duitschland hersteld. Er zal cokes en petroleum tegen synthetische rubber geruild worden. Binnenkort zullen tusscben Polen en Duitschland handelsbetrekkingen worden aangeknoopt. HAARLEM EN OMGEVING De lieer M. H. Groenendaa! Jr. te Haar lem, schrijver van eenige publicaties op het gebied van de typografie, staat als eerste op de voordracht voor de betrekking van direc teur der Amsterdamsche Grafische School. woensdag 30 Jan. nieuwe bonkaarten af halen in de Vleeschhal voor het restant van de letter B. Dr. A. van der Boom zal op de laatste zijner kunsthistorische voordrachten op Don derdag 31 Januari in de Muziekzaal van Brinkmann te Haarlem spreken over het 700- jarige Haarlem en de schilderkunst en daar bij trachten het belangrijkste van de groote schilderkundige producten in onze stad, dat gedurende verschillende eeuwen tot op den huidiger. dag is levend gebleven, in zijn „ups and downs" te behandelen. Ds. H. Frater Smid, Doopsgezind predi kant te Haarlem Is beroepen bij de Vrije Ge meente te Amsterdam (2e predikantsplaats). Boefgaarsche oppositie gewaarschuwd. Radio-Moskou maakt melding van een officieele verklaring van de Boelgaarsche regeering, waarin een „laatste waarschu wing" wordt gericht tot de Boelgaarsche oppositie, welke „poogt Boelgarije tegen over de wereld te eompromitteeren". De regeering zal, aldus de verklaring, niet terugschrikken voor maatregelen om den vrede en de vrijheid van het Boelgaar sche volk en de belangen van het land te verdedigen. Een radjah heeft geen zin meer. Het landje met een der vreemdste dynas tieën, Serawak op Britsch-Borneo, zal zijn merkwaardigheid verliezen, aangezien het een Brltsche kroonkolonie wordt. Het vorstenhuis van cit landje met zijn ca. 700.000 gekleurde inwoners, is dat der Broo kes, een van blanke avonturiers stammende familie. James Brooke, die na zijn diensttijd in het Britsch-Indische leger handelsbetrek kingen met de Inlandsche volken op Noord- Borneo aanknoopte en in 1839 en '40 den Sultan van Broenei in een oorlogje tegen de Dajaks steunde, werd in 1841 radjah van Serawak. Eenige jaren later verwierf hij na de verovering van Laboean voor Engeland het gouverneurschap over dat staatje. Na een opstand van Chineezen week hij uit naar Engeland en liet liet bestuur over aan zijn familie. Onder Charles Johnson Brooke, die veel heeft gedaan voor de vermeerdering dei- welvaart, werd Serawak in 1888 een Onafhan kelijke Beschermde Staat (gegarandeerd door Engeland). De thans aan het bewind zijnde radjah is Sir Charles Vyner Brooke, die 71 jaar oud is. Vooral deze vorst heeft veel van zich doen spreken. Hij wist het bestuur in zijn staatje zoo modem mogelijk in te richten en kan met voldoening terugzien op vele maatschappelijke instellingen. die men er niet zou verwachten, zonder dat het staatsbudget uit zijn evenwicht gebracht werd. Als Sir Charles regeerensmoe was. ging hij voor een half jaartje op reis, bijv. zijn drie dochters opzoeken, die in Engeland veelbesproken figuren vormden in society- kringen. In den tusschemijd werd de regee ring waargenomen door zijn broer, die zich zoolang den titel van radjah aanmat. De drie dochters deden alle drie opzienbarende huwe lijken. De jongste trouwde met den band leader Harry Roy en had veel succes als lady-crooner; de anderen wisten zeer rijke zakenlieden aan den haak te slaan het was een publiek geheim, dat zij onophoude lijk op jacht waren naar bezitters van een massa geld. De oude radjah heeft thans blijkbaar heele- maal geen zin meer in het regeeren voor de verdiensten hoeft hij het trouwens niet te doen, want zijn schaapjes zijn op het droge en heeft een overeenkomst met het Engel sche ministerie van koloniën gesloten. Sera wak zal bestuurd worden door een Britschen resident-generaal en met Sir Charles Brooke zal het blanke radjahhuis van Serawak uit sterven. Veel zieken. Van den directeur van den Geneeskun digen Dienst te Haarlem vernemen wij, dat er thans te Haarlem vrij veel ziekte gevallen voorkomen. In het algemeen is het slechts lichte griep. Er komen weinig complicaties, zooals van longontsteking, voor. Wordt het trammen duurder Naar wij vernemen overweegt de N.Z.H, een verhooging van de op haar lijnen gel dende tramtarieven. Voor deze verhooging evenwel ingevoerd kan worden, moet deze de goedkeuring van den Commissaris voor de prijzen verkrijgen. Herdenking gefusilleerde!!. Aanvankelijk was het plan, dat de 100 gijzelaars, die a.s. Zaterdag naar het Stadhuis te Haarlem zullen trekken om de herdenkingsplechtigheid voor de 10 gefu- silleerden bij te wonen, zouden vertrekken van het station. Nader is evenwel vastge steld, dat zij zich om 10.uur zullen verza melen bij de gevangenis aan den Harmen- jansweg, om daarna gezamenlijk naar "hef Stadhuis te gaan waar de plechtigheid om il uur plaats zal hebben. Weerbericht Geldig tot Woensdagavond: Na een nachtelijke opklaring mei ma tigen wind, latei weer tot stormachtig toenemenden wind tusschen West en Zuid-West, met wisselende bewolking en tijdelijk regen. Weinig verandering ln temperatuur. SANTPOORT Christelijke dam. en schaakclub opgericht. Alhier is opgericht een Christelijke dam- en schaakclub. De club houdt haar speelavonden in dè .consistorie van de Ge reformeerde kerk. Het secretariaat is ge vestigd Hagelingerweg 165. Santpoorts Bloei. Onder auspiciën van „Santpoorts Bloei" houdt de bekende vogelkenner, onze plaatsgenoot de heer J. Drijver, op Vrij dag 8 Februari a.s. in „Zomerlust" een lezing met lichtbeelden over het onder werp „Vogelleven aan de kust en in het duin". Tooneelver- „Jan van Dommelen" In Maart a.s. bestqa,t de bekende too- neelvereeniging „Jan van Dommelen" 10 jaar. Het bestuur wil dit feit niet onop gemerkt doen voorbijgaan en heeft daar om besloten, teneinde zooveel mogelijk plaatsgenooten in de gelegenheid te stel len met het werk der vereeniging kennis te maken, niet minder dan 3 tooneel- avonden te geven, waarop zal worden op gevoerd het bekroonde tooneelstuk van Ank van der Moer „Waar is mijn doch ter?", een blijspel in 5 bedrijven. Den 27 Januari 1946 kregen Annie en Elly een Broertje. Johan Herman Wij zijn allen heel erg blij. J. Schipper A. H. Schipper— Pirovano Zeeweg 229. IJmuiden Oo6t. Tijdelijk Anthonius Z. Te koop: kruissnarige Duitse piano merk Quispel. donker bruin gebeitst z. gebreken. C. Ding Ier. Breestraat 52. Beverwijk. Na hem 10 maanden aan onze zorgen toevertrouwd te hebben nam God heden als een Engeltje weder tot zich ons aller jongste lie veling BENNIE Zijn diepbedroefde ouders K. Zonneveld A. Zonneveld— v. Deudekom IJmuiden Oost De Weerdstraat 16. De H. Engelenmis wordt opgedragen Woensdag om 8 uur waarna begrafenis op het R.K. Kerkhof te IJmuiden. Na lange onzekerheid ont vingen wij thans het droe ve bericht dat onze lieve zoon, broeder, behuwd- broeder en oom LOUWE POST matroos le klas a/b H.M. Java in de Javazee om het leven is gekomen. Zijn vaste geloofszeker heid trooste ons in dit verlies en wij hopen op een zalig wederziens. Uit aller naam T. Post J. PostBakker en. kinderen Dirk Hartoghstraat 30 IJmuiden Net dagmeisje gevraagd zelfst. kunnende werken. Goed loon. Mevr. v. Andel, B. Rambonnetlaan 25. op Zaterdag 16 Febr. '46 in de bovenzaal van café „Cen traal" aan den Zeeweg 149 te IJmuiden-Oost des namid dags half drie. De agenda ligt ter inzage ten kantore der N.V. Het Bestuur. Aandeelhouders der N.V. Drukkerij Sinjewel te IJmui den. worden opgeroepen tot het bijwonen van een Spoedeischende Algem. Vergadering welke zal worden gehouden op Dinsdag 5 Februari 1946 des voormiddags om 11 uur ten kantore der Vennoot schap Willemsplein 16 IJmui den. De te behandelen onder werpen liggen voor aandeel houders ter visie ten kantore der Vennootschap. Aan aan deelhouders welke de verga dering willen bijwonen wordt verzocht, in verband met de laatste alinea van art. 20 der Statuten, twee dagen vóór den dag der vergadering hun aandeelen ten kantore der vennootschap te deponeeren tegen overgave van regu. De Directeur. RUILEN 1 pr d.sch. m. 7% zwart voor lakens. Br. L 283 bur v. d. bl. KOFFIE EN THEE agb. in ruil voor lakens en sloo- pen. Kuijt, 'Lijsterlaan 27. IJm. Oost. IN RUIL aangeb. z.g.a.n. pluche gang- of traplooper 7 a 8 m. lang voor war.me heerenonderkleeding. De Weerdstraat 18. IJm. O. RUILEN nw. br. overall m. 60 voor m. 56 en z.g.a.n. rubberlaarzen m. 42 voor werksch. m. 42 en te koop 1 pr. avondsch. in. 37J/2- Tuin derstraat 94. IJm. O. Te koop gevr. In g. sl. z. KINDERWAGEN o. kw, liefst Engelsch model. Adres: Vel- serduinweg 225. IJmuiden-O. JONG POESJE gevr. Kuijt Lijsterl. 27, IJm. O. Te koop gevr. 2-PERS. LEDIKANT m. spiraal. Ahornstr. 6. IJm. O. TE KOOP AGB. een zwar te mantel astrakan, een groen, met bont en 1 pr werksch. m. 42. P. Clots, B. Enschedé- straat 42. IJm. Te koop modern Philips RADIOTOESTEL. Acaciastr. 37. IJm. O. Te koop J.W'INTERJAS 13 jr. IJm.str weg 75. IJm O. Te koop WITTE TROUW JAPON. Kerkerinklaan 30, Santp. Te koop of te ruilen nw. wit geëm. GASSTEL. Vare- nitisstraat 23. IJm. O. TE KOOP prachtig eikenh. buffet. Zwarte mantel ruilen voor zomermantel m. 46-48. Br. L 284 bur. v. d. blad. DAMES- EN HEREN FIETS m. luchtbanden. H - sch. m. 43 1., 2 p. D.sch. nw. Rambonnetlaan 20, IJm. MIDDENDORPSTRAAT 5, SANTPOORT. TEL. 8280 TEXACO OLIE E>N BENZINE R EP A R ATI E -1NRICHTING RUIME STALLING voor Rijwielen en Auto's. ZIEKENVER'VOER met 6-pers. auto.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4