„De Jieddmg&aet En hoe zij voer in oorlogstijd Vischexport naar België gestaakt Ook het laatste nummer van „De Red dingboot", het bekende mededeelingen- blad van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddin.gmaatschappij bevat interessante verhalen over het vele werk, door de red dingbooten in de oorlogsjaren verricht. Bovendien kwamen van Duitsche zijde •herhaaldelijk opdrachten, welker uitvoe ring in strijd was met de taak van het reddingwezen en die dan ook steeds ge weigerd werden, dikwijls tot groot mis noegen der Duitschers. Het volgende relaas, dat wij uit „De Reddingboot" overnamen, geeft een dui delijk beeld van de moeilijkheden die te land omzeild en de gevaren, die op zee getrotseerd moesten worden. Berichtendienst faalde herhaaldelijk. De berichtendienst aan de kust tot 14 Mei 1940 in handen van de Nederland- sche kustwacht faalde herhaaldelijk, waarschijnlijk als gevolg van te groot aan tal mutaties en bezetting van de kust door militairen, die weinig of geen verstand hadden van de zee. Vele malen werden onze booten te laat gewaarschuwd dan wel met hoogst onvolledige of totaal on juiste opgave van plaats en aard van het ongeval uitgestuurd, welke ernstige lacune ongetwijfeld menschenlevens heeft gekost. Elke gelegenheid werd aangegrepen om den Marinebefehlsbaber hierop te wijzen; schriftelijk en mondeling; het was echter wel merkwaardig, dat de Duitschers slechts bij hooge uitzondering schriftelijk erkenden, dat er iets gehaperd had. Aan onze klachten over pogingen van Hafen- of Inselkommandanten, reddingbooten te misbruiken voor het overvaren van mili tairen of het helpen bij bergingspogingen van marinevaartuigen, werd echter wel degelijk aandacht besteed. In enkele ge vallen werden zelfs de verantwoordelijke officieren door de Duitsche Marineleiding gestraft! Teneinde onze stalen booten zoo goed mogelijk te beschermen tegen magnetische mijnen werden zij voorzien van een Gauss- kabel en benzine-aggregaat. Elke twee maanden moesten zij te Amsterdam wor den gecontroleerd; bleken zij niet in orde te zijn dan werden zij in de Waalhaven gedemagnetiseerd. Het mijnengevaar langs ■onze kust was geenszins denkbeeldig en wij mogen zeker van geluk spreken, dat op geen der 450 reddingtochten, die in oorlogstijd werden gemaakt, ongelukken zijn gebeurd. Het groote gevaar van in menging van Duitsche zijde dat aanvan kelijk dreigde, kon worden omzeild; een nieuw gevaar dreigde echter toen de di recteur van den Ned. Zeereddingdienst pogingen in het werk stelde tot samen werking met de Ned. Reddingmaatschap pij te geraken. De Duitsche Marineleiding begreep terecht, dat dit onze positie on mogelijk zou maken en eerbiedigde onze afwijzende houding. Toen de directeur van den Z.R.D. echter door de Duitsche Marineleiding werd ontslagen, verzocht zij den secretaris der N.Z.H.R.M. de lei ding van den Z.R.D. over te nemen en zich tevens te belaster, met de administra tieve leiding van den Ned. Zeesleepdienst, die bij den Z.R.D. was ondergebracht en waar alle door de Duitschers gerequireer- de Nederlandsche sleepbooten onder res sorteerden. Dat dit aanbod van de hand werd gewezen spreekt vanzelf; de secre taris zei den marine-officier, die hem er over polste, dat van hem natuurlijk geen medewerking kon worden verwacht Duit sche koopvaardij- of oorlogsschepen te bergen. De practijk had reeds bewezen aan welke hooge eischen de organisatie van het Nederlandsche kustreddingswezen beantwoordde en de Admiral i. d. Nïe- derlanden was duidelijk te kennen gege ven, dat iedere inmenging in onze zelf standigheid neer zou komen op liquidatie. Groote activiteit. De activiteit der reddingbooten in het tweede halfjaar van 1940 was zeer groot; verschillende scheepsrampen vonden plaats vóór en op de kust, sommigen als onbekendheid met de gronden, andere als resultaat van beschadigingen door mijnen, actie van vliegtuigen of motortorpedo- booten. Het wrak van het tusschen de pieren van IJmuiden tot zinken gebrachte s.s. „Jan Pieterszoon Coen" eischte op 17 Sep tember 1940 twee slachtoffers. Eerst een Duitsche voorpostenboot, die tijdens ruw weer de haven wilde binnenloopen, de Noordpier te dicht naderde uit angst voor de „Coen" en door de stortblokken werd opengereten. Het schip kenterde; de mrb. .„Neeltje Jacoba" zag kans nog enkele op varenden te redden. tairen, die soms met de reddingbooten meevoeren ter „bescherming" van de boot of om eventueele uitwijkpogingen naar Engeland te verhinderen, mitrailleui-s trachtten mede te brengen. Wij klaagden hierover en de Marinebefehlsbaber liet ons weten, dat deze militairen overeenkom stig de bepalingen van het Geneefsche verdrag voor „Verteidigungszwecke und Sicherung der Fahrzeuge lediglich mit Handfeuerwaffen ausgerustet sein dür- fen". Zeezieke „opstappers". Ook dit probleem was dus opgelost; veel last van deze meevarende Duitschers, die overigens al spoedig zeeziek waren, werd niet ondervonden. Intusschen is het wel begrijpelijk dat de Duitschers er niet. voor voelden, dat onze motorreddingbooten in de gelegenheid zouden komen op volle zee ongestoord contact met geallieerde sche pen of vliegtuigen te hebben en zij lieten onze bemanningen duidelijk .merken, dat pogingen om naar Engeland over te ste ken zouden worden verhaald op hun ge zinnen. Op verreweg het grootste gedeelte van alle reddingstochten voeren echter geen Duitschers mee. Markt Scheveningen. Met versche visch waren Maandag aan de markt te Scheveningen de motorlog- gers SCH118, C. den Heyer met 13957; SCHI90, J. Taal. met 11477; SCH312. K. Pronk, met 10950; SCH195, A. de Niet, met 8532; SCH159, C. Dijkhuizen, met 8332; SCH45, M. Buis, met 7123; SCH 97, K. Blok. met 17.569; SCH87, W. Pronk met 7637; en de kustvisscher SCH38, W. F. Rog, met 1706 besomming. Vergadering van de Hanze- Maandagavond had in het Patronaats gebouw een vergadering plaats van de „Hanze". De voorzitter, de heer W. Groe- newoud, opende met een kort woord de vergadering. Goedgekeurd werd een ont werp tot herziening der contributie. Ver der is nog besloten om aan het eind der vongende maand voor de leden een feest avond te organiseeren. De vergadering droeg een zeer geanimeerd karakter. Weer een terug. In de Visschershaven is geheel bedrijfs klaar aangekomen de TX 49. Dit vaartuig was door de Duitschers in beslag genomen en werd na de bevrijding aan den eige naar teruggegeven. „E<;n ou«l beestje terug". Men maakt ons er op attent, dat de Johanna IJM 207, het 54-jarige beestje, dat onlangs in IJmuiden is teruggekeerd, niet de trawler was, die als Betsy aan de Fa. Wed. S. I. Groen toebehoorde en die de oudste trawler van de vloot was. De Johanna is de in Engeland gekochte Avri- cula en werd toen als Batavier II IJM 107 in de vaart gebracht. De trawler heeft ook nog den naam van Jeane gedragen. De Betsy was een in ons land gebouwde trawler en kreeg het merk IJM 75. Onder den. naam Kamperduin is dit schip in 1936 voor den sloop verkocht. De Vios V teruggevonden. Naar wij vernemen is de stoomtrawler Vios IJM 102 eenigen tijd geleden in zeer verwaarloosden toestand bij de werf Wil- ton-Feijenoord te Schiedam teruggevon den. De motorlogger Ingrid, die sleep- werk verricht ten behoeve van de repa- trieerende schepen, is naar Rotterdam vertrokken om den trawler te halen. De Ingrid moet echter eerst den motor repa- reeren. Beide schepen worden deze week in IJmuiden verwacht. De Alcantara. Het grootste schip, dat is ingelegd voor het overbrengen van repatrieerenden is het s.s. Alcantara van de Royal Mail Lines. De Alcantara is ruim 22000 ton groot en zal wel, evenals de Nieuw Am sterdam en de Oranje, de passagiers in Southampton overschepen. Het schip zou in de tweede helft van Januari met 1500 passagiers van Java vertrekken, evenals het ruim 14000 ton metende m.s. Tegel berg van de K.P.M., waarvoor 2000 pas sagiers geboekt worden. Het afvaart-programma van de sche pen, die voor dezen dienst gereserveerd zijn, is nog niet definitief vastgesteld. Vertraging is zeer wel mogelijk. VELSEN Bijeenkomst Buurtver. Schulpen. Voor de leden van de Buurtvereeniging „Schulpen" wordt Donderdagavond 31 JanuaTi in het ontspanningslokaal van de Java-deurenfabriek een bijeenkomst ge houden. In deze bijeenkomst zal de heer C. v. Voorbergen een voordracht met de clamatie geven met den titel „Opbouw". Voorts is het bestuur voornemens bij voldoende deelneming een attractie aan deze bijeenkomst te verbinden. Agenda voor Velsen. Woensdag 30 Jan.: Bioscoop „De Pont": Je kunt het toch niet meenemen. Aan vang 8 uur. thans zoo laag, dat ze binnen ieders be reik zijn; wel een groote tegenstelling met ons land met zijn geleide economie, waar een eenvoudig maaltje visch nog altijd eenige guldens kost. Nu Frankrijk cn Zwitserland? Heden vertrekt een uit drie leden be staande delegatie van de Vakgroep naar Parijs en Zwitserland, met het oogmerk, Frankrijk en Zwitserland als afnemers te winnen. Van eerstgenoemd land heeft men geen hooge verwachtingen, aange zien er geen handelsovereenkomst tus schen. Nederland en Frankrijk bestaat en ook omdat de koere van den franc feite lijk geen uitvoer toelaat. En Zwitserland is ver weg en zou alleen als afnemer op kunnen treden, indien men de beschikking krijgt over moderne koelwagens.... en pvex: yeal hake en koolvisch. Kinderen vol lof over Engeland ZooaïS wij in ons blad van j.l. Maandag reeds hebben gemeld, zijn Zondag 14 kin deren uit Engeland teruggekomen, waar ze 5 y* maand en niet 3 maanden, zooals ons éérst werd gemeld, door onze Engel- sche vrienden vertroeteld zijn. Als slecht gevoede en vermagerde kinderen stapten ze in het vliegtuig waarmee ze over den haringvijver vlogen; dik en rond kwamen ze terug, opgetogen over hun verblijf. Dat ze het er goed hebben gehad, bewijst hun gewichtstoeneming, die varieerde van 8 tot 20 pond! Bijna allen wilden het liefst wec-r rechtsomkeert maken. Alle kinderen hadden weer veel nuttige zaken meege kregen. .waaronder twee paar schoenen. De uitzending is nu stopgezet. Er zijn nog 7 kinderen in Engeland en voorts is er nog een aantal in Zweden. Deze laat- sten zullen eind Februari of begin Maart teruggehaald worden. Feestavond van S-S H. Voor de leden en donateurs van de Gymnastiekvereeniging S.S.H. organiseert het bestuur op Vrijdag 8 Februari a.s. een feestavond in het Kennemer Theater te Beverwijk. Het programma van dezen avond wordt geheel door eigen krachten verzorgd. Burgerlijke stand. Geboren: J. Koeman, z., Nachtegaallaan 12, IJmuiden-O. B. Mas6ier, z., Van Was- senaerstraat 12, ÏJmuiden-O. E. Folkerts, z„ Noorderlaan 27. Velsen-N. H. J. Jans sen, d., Schuitstraat 9, Santpoort; T. v. d. Veen, d., Zeeweg 17, IJmuiden-O. S. van. Son, 7... Tuinderstraat 128, IJmuiden-ö. J. Schipper, z„ Zeeweg 229, IJmuiden-O. Overleden:-M. L. Noordzij, 22 j.. Tus- sc'nenbeeksweg 14, IJmuiden-O. A. van Kuïk, 64 j., echtg. van P. van Schagen, Baanstraat 45, Beverwijk; B. N. Zonneveld, z., van K. Zonneveld, De Weerdstraat 16, IJmuiden-O. Afhalen van levensmiddelen kaarten. Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt de letters K t.m. L op Donderdag 31 Januari en de letters M t.m. Q op Vrijdag 1 Febr. Al leen voor inwoners van IJmuiden, Drie huis en Velsen (dorp). SANTPOORT Filmvoorstelling- In de Ned. Herv. Kapel te Santpoort' wordt Vrijdagavond 1 Februari a.s. een film vertoond over de Zuidpool-expeditie van kapt. R. F. Scott, getiteld „Eeuwige stilte". Voor de jeugd wordt vooraf de film „Voor de jeugd" vertoond. Deze filmvoorstellingen worden geor ganiseerd door de Chr. Jongemannenver. „Samuel". Ned. Kath. Volksbond herrezen. Maandag j.l. hield de Nederlandsche Ka-' tholieke Volksbond ïn het bisdom Haarlem een „herrijzenisvergadering" in Restaurant Brinkmann te Haarlem welke werd bijge woond door den Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, vergezeld van zijn secretaris, den Weleerw; Heer J. P. J. Sollcveld en den oud-adviseur dr. A. Olierook. Nadat de voorzitter de heer J. W. v. d. Akker den hoogen gast verwelkomd had, me moreerde hij den grooten geestelijken en materieelen steun, die de bisschop tijdens de bezetting aan de arbeiders in zijn bisdom gaf. In zijn antwoord sprak Mgr. Huibers zijn vreugde over de herrijzenis van den Volksbond uit en hij herinnerde aan hel Manifest van het Nederlandsche Episcopaat, dat bij de opheffing van de arbeidersbewe ging tijdens de Duitsche overheersching voor de werkende klassen in de bres sprong. Het verzet in arbeiderskringen was voor velen een voorbeeld en de Katholieke werkers na men een wel zeer actief aandeel in den on- gelijken strijd tegen den bezetter. Nu de wending der tijden gekomen is, stemt het dankbaar te kunnen constateeren. dat de Katholieke arbeiders zich in grooten getale organiseeren in een verjongde en vernieuwde beweging. Het heengaan van Dr. Olierook als adviseur is een verlies, maar zijn krachten blijven gewijd aan de arbeidersbeweging. (Hij werd namelijk benoemd tot directeur van het In stituut voor Sociale en Economische Vorming Red.). In dit verband riep de bisschop de arbeiders op, den nieuwen geestelijken advi seur, Kapelaan Kraakman te steunen. Daar het karakter van deze vergadering zich niet leende voor huishoudelijke aange legenheden, zijn deze verschoven naar een Zomervergadering. Wel werd het voorstel, om een Bondsbureau in Den Haag te vesti gen, aangenomen en ook verklaarde de ver gadering zich in beginsel accoord met be noeming van een nog aan te wijzen, zesde, gesalarieerd bestuurslid. Ter vergadering w s aanwezig de voorzitter van de Kath. Arbeidersbeweging, de heer A. de Bruin. Een gevanr'Sjke spion ontsnapt. Uit de strafgevangenis in Scheveningen is Jan Kloosterboer ontsnapt, die ervan verdacht wordt voor de Duitschers spion- nagewerk te hebben verricht en hun o.a. in Nov. 1939 te hebben doorgegeven, dat het schip de „Simon Boüvar" de haven van Amsterdam had verlaten, hetgeen de torpedeering tot gevolg heeft gehad. Aan boord bevonden z:.eh 265 passagiers en 127 leden van de hamanning. In totaal, verloren door deze ramp 86 menschen het leven. De L.A.Z. 47 op de „Coen". Denzelfden dag liep de „L.A.Z. 47" bovenop de „Coen". J. v. d. Meulen, schip per van de „Neeltje Jacoba" gaf een stout moedig staaltje van zeemanschap ten beste door met het. voorschip van dé red dingboot tot boven de wrakresten te va ren, zoodat de 18 opvarenden van de „LAZ 47", welk schip even later van het wrak afgleed en zonk, over konden sprin gen. Het hospitaalschip bleek één boven- rolsgast aan boord te hebben, een jonge dame uit Amsterdam, die echter niet als verpleegster was gemonsterd! De „Dorus Rijkers" redde op 5 Decem ber 1940 48 opvarenden van een bewapend Duitsch koopvaardijschip („A 7"), dat na op een mijn te zijn geloopen, tijdens stormweer op de Zuiderhaaks strandde. Ook dit was een zware redding. Het kwam wel eens voor, dat enkele Duitsche mili Hallomet Suriname. In de radiokamer van liet gebouw der P.T.T. te Amsterdam worden de telefoongesprekken met Paramaribo tot stand ge bracht, Daar gedurende slechts enkele uren per dag radioverbinding mo gelijk Is, mag er geen minuut verloren gaan. De verbinding wordt daarom door twee telefonisten bediend; de eene bewaakt het in gang zijnde gesprek en zorgt o.a. dat onverstaanbare passages niet in rekening worden gebracht. Do andere telefoniste zorgt inmiddels dat. de abonné voor het volgende gesprek klaar staat. (p.) Prijzen zijn in België zeer laag Het is met de hervatting van den uit voer van visch naar België een korte vreugde geweest; sedert eenige dagen is er geen viscbje meer over de grens ge gaan. In ons blad van j.l. Maandag schreven we reeds, dat het met cien uitvoer niet zoo vlot meer ging; inmiddels zijn de prij zen in België zoo gedaald, dat er thans van uitvoer geen sprake meer kan zijn. De politiek der Belgische overheid schijnt er op gericht te zijn, de prijzen zoo laag mogelijk te houden en de handel, die zooals men weet, vrij is, doet er het zijne bij. Zoo vernamen wij, dat eenige malen per dag de vischprijzen door de radio worden omgeroepen. In de vischwinkels staan de vischprijzen op groote borden aangegeven. Op deze manier hopen groot en kleinhandel, in België den „prijsslag" tegen de reeders, die reeds met staking dreigden, te winnen, De prijzen zijn er

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3