IJmuider Courant De Ver. volken en Franco De Zomer Britten per 1 April van Java weg? 60e Jaargang No. 18&48 Bureaux: Kennemerlaan 154. IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredactcur: Robert Peereboont Woensdag 6 Februari 194# Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. MIDDEN in den winter is het altijd bijzonder opwekkend, zijn gedachten speelsch te doen verwijlen bij den ko menden zomer. Ook nu. Het is een van de beste dingen, die wij in het vooruitzicht hebben en ik heb altijd de merkwaardi ge woorden onthouden van den man, die zei dat hij een voorkeur voor den winter had omdat hij dan twee zomers voor zich zag liggen met slechts één winter fertus- scnen. In den zomer daarentegen leverde het verschiet twee winters op met maar één zomer. Hij was één van «die men- schen. die voortdurend met hun gedach ten in de toekomst leven. Het kwam -door zijn vak, zei hij. Hij bedreef termijnhan- del aan de Beurs. Het vooruitzicht van den komendan zomer vervult ons met zonneglans, na tuurlijke warmte, onverschilligheid je gens kolennood, gedachten aan groen loover, prijkend aan onze overgebleven hoornenmaar ook'.*>aan vacantie. De drang naar vacantiereizen zal grooter zijn, dan ooit is voorgekomen sinds de voorvaderen dit land aan de baren ont worstelden. Millioenen oorlogsmoede ste delingen snakken naar het landelijke. En de vervoerscapaciteit van de spoorwegen zal nog ver beneden normaal zijn. De hotelruimte is veel geringer dan voor den oorlog en de hótel-uitrusting bevindt zich in overeenkomstigen staat. Er is een geducht tekort aan beddelakens, die de gasten wel zelf zullen moeten meenemen. De voorziening met handdoeken en zeep is eveneens een problematische zaak. Meer optimisme bestaat ten aanzien van de voeding: restaurateurs schijnen het niet zoo somber in te zien. Als de stroom der bezoekers hun inrichtingen maar niet volkomen overweldigtwant wij we ten allen dat een aantal uitgaansoorden van vroeger, zoowel aan de kust als in het binnenland, tengevolge, van oorlogs verwoestingen geheel of grootendeels buiten gebruik is gesteld. Bij een normale reis-animo zouden de overige dus al over belast raken. Hoe moet het nu gaan? Wij kunnen nog hoopvol zijn ten dhn- zien van de spoorwegen. Zij worden goed geleid en hebben sinds de bevrijding hun reputatie bevestigd door de snelheid en energie, waarmede zij zich herstellen. Maar de verblijfs-mogelijkheden vormen een groot probleem. Het zal dus een zachte zomer moeten zijn met veel gelegenheid tot kampeeren. Dat mocht niet van de Duitschers. maar dat mag nu weer wel. En misschien zullen veel particulieren kamers verhuren. Als het er niet veel zijn, zie ik de Prijsbeheersching al in het geweer komen. Vroeger trokken vele duizenden naar het buitenland. Dat is in zes jaar niet gebeurd en nu willen er ongetwijfeld twintig- of dertigmaal zooveel naar het buitenland. Ik vrees dat zij zich niet veel illusies behoeven te maken. Want zoo lang Europa als een legkaart verdeeld blijf', in staten en staatjes, welker schrale levenskansen meer dan ooit afhankelijk zijn van grenzen en valuta, zoolang er geen federale vereeniging van volken ontstaat, die deze verouderde wantoe standen opheft en tegelijk samenwerking in de plaats van kunstmatige tegen stellingen brengt, zullen wij tegengehouden en geremd worden. Voor ambtelijke en voor sommige zakelijke doeleinden kan men. na langdurige pogingen, bijzondere permissie krijgen om naar het buitenland te reizen. Overigens blijven wij voorloo- pig opgesloten in dit kleine land onder het motto: er zijn geen deviezen. Om ze te krijgen moeten wij de men- schen uit het buitenland tot ons trekken, die ze wel bezitten. Dat is begrijpelijk, maar het brengt tevens mee dat onze be perkte hotelruimte nog zwaarder belast zal worden, dan reeds als gevolg van on zen reislust zal geschieden. De directeur van Vreemdelingenverkeer in Amsterdam heeft de verwachting uitgesproken, dat dezen zomer honderdduizend Amerikaan- sche touristen naar Nederland zullen komen. Zij schijnen erg nieuwsgierig naar ons te zijn. Ongetwijfeld vragen zij zich af of onze windmolens alweer werken en waar wij nu al die extra-stof voor onze wijde Marker- en Volendammer-broeken vandaan moeten halen. Wat zal het hen interesseeren te hooren, dat er een tekort aan klompen is geweest! Zij zullen terug gaan en thuis vertellen: de Hollanders loopen nu op schoenen, omdat er geen klompen meer zijn. Die hebben de Duit schers allemaal aangetrokken en daar zijn ze mee gevlucht. Ja, er zullen weer aardige kleine mis verstanden ontstaan. Intusschen en ondanks alles blijft de gedachte aan den zomer verwarman en verblijden. Op de zon, het groen en de weldadige verkwikking kunnen wij reke nen. Maar ik zou den lezer met vacantie- plannen willen aanraden zijn plannetje bijtijds te maken en alle vindingrijkheid, waarover hij beschikt, toe te spitsen opdat er iets van de uitvoering terecht komt. R. P. Engeland en Ver.St. erkennen regeering-Groza Engeland en de Ver. Staten hebben aan 'de Roemeensche regeering bericht, dat zij, nu de regeering-Groza haar basis over eenkomstig de besluiten van de conferen tie van Moskou heeft verbreed, bereid zijn haar te erkennen. Uitgebreide Indonesische delegatie bij de besprekingen United Press meldt, dat volgens een In donesisch blad geruchten de ronde doen, dat de Britsche troepen per 1 April Java zullen verlaten en vervangen zullen wor den door Nederlandsche eenheden. De aankomst van Nederlandsche bur gers in Batavia is thans aan geen beper kingen meer onderhevig. Bij een razzia in de Bataviasche wijk Klenteng arresteerden Britsche militai ren 17 leden van een moordenaarsbende. In een kampong in het centrum van Se- marang werd een Japansche zendinstalla- tie ontdekt. Bij Bandoeng en Soerabaja blijft activiteit van Indonesiërs heer- schen. Op Celebes zijn botsingen voorgekomen tusschen Nederlandsche troepen en ge wapende roo versbenden. Sjahrir naar Soerakarta. Sjahrir is Dinsdag met het geheele „kabinet" haar Soerakarta vertrokken om een bijeenkomst 'bij te wonen van onge- Prof. Röling te Neurenberg Het proces te Neurenberg wordt sedert enkele dagen bijgewoond door prof. B. E. A. Röling, hoogleeraar aan de Utrecht- sche universiteit, door de Nederlandsche regeering benoemd tot rechter in het in ternationale militaire tribunaal te Tokio, dat zal oordeelen over de Japansche oor logsmisdadigers. Prof. Röling kon desgevraagd nog weinig zeggen over den vorm waarin de proces sen te Tokio zullen worden gegoten. Er is in zooverre verschil met Neurenberg, dat in Tokio alle mogendheden <^ïe onder de Japansche agressie hebben geleden, achter de tafel der rechters zullen zijn vertegenwoordigd. Dat zijn dus Amerika, Engeland, Frankrijk, Rusland, China, Br.- Indië, de Philippijnen en Nederland. Deze landen zullen ook elk een eigen prosecu- tie krijgen, zoodat niet, zooals te Neuren berg, hun belangen door een van de groote vier zullen worden behartigd. Of het tri bunaal in zijn geheel zal zitten ofwel in kamers zal worden gesplitst, kon de Ne derlandsche rechter nog niet zeggen. „Voorloopig weet ik alleen", zoo zeide hij. „dat ik me zoo gauw mogelijk naar Washington zal begeven om vandaar naar Tokio te gaan. Mogelijk kan de ervaring, die ik hier opdoe, van groot belang zijn en dank zij de voortreffelijke voorlichting van kolo nel Van Tuyll kan ik inderdaad veel er varing mee naar Nederland nemen. De indruk van het proces noemde prof. Rö ling uitstekend. Hij was geïmponeerd door de hooge opvatting die het tribunaal van zijn taak heeft en speciaal door de pijnlijke zorgen die getroffen zijn voor de rechten der ver dediging. Uruguay tegen doodstraf. Uruquay heeft aan de UNO-vergadering verzocht, een beroep te doen op het tri bunaal van Neurenberg om niet den dood straf voor de Nazi-oorlogsmisdadigers te overwegen en als maximumstraf levens lange gevangenschap vast te stellen. Uruguay is van meening, dat levenslang de ernstigste 6traf is, die met de demo cratische eerbied voor het menschelijk leven vereenigbaar is. (U.P.) veer tweehonderd plaatselijke bestuur ders. Sjahrir zal de bijeenkomst toespre ken en wordt aan het einde van deze week te Batavia terugverwacht, waar hij: waar schijnlijk met Van Mook een ontmoeting zal hebben. Men verwacht, dat er dan Nederlandsche voorstellen aan de Indo nesiërs zullen worden voorgelegd. Volgens gezaghebbende kringen had de Nederlandsche regeering eenige verande ring in de door Van Mook uit Nederland meegenomen voorstellen aangebracht. Onbevestigde berichten vermelden volgens Reuter echter, dat de oorspronkelijke voorwaarden een bepaling bevatten, waar in zelfregeering voor Indonesië geduren de langen tijd zou worden uitgesteld. Deze voorstellen zouden door de Indone siërs zeer koel zijn ontvangen. In het blad „Merdeka" is de benoeming bepleit van „een afvaardiging die zoo spoedig mogelijk de onderhandelingen met de Nederlanders opent." Deze af vaardiging zou dermate representatief moeten zijn, dat zij alle vertoogen van de oppositie, als zou de regeering van Sjahrir niet door het heele Indonesische volk worden gedragen, van de hand kan wijzen. O.m. deze zaken zouden op de conferentie van Soerakarta uitvoerig wor den besproken. Bandoeng. Het gestencilde dagblad „Nieuwsgier" verneemt uit Britsche bron, dat het hui dige Bandoeng een merkwaardigen aan blik biedt. Dê stad wordt niet meer ver stoord door straatgevechten: waterleiding en electriciteit functioneeren weer betrek kelijk normaal, maar de winkels in de voornaamste straten zijn gesloten. In het door de Indonesiërs gecontroleerde Zuide lijke deel der stad zijn sommige winkel tjes en een gedeelte van de passar open. De Indonesische „autoriteiten" staan den verkoop van versche groenten en vruch ten in Noord-Bandoeng, waar Rapwi en Britsche troepen huizen, niet toe. Deze zijn afhankelijk van kleine hoeveelheden, welke af en toe uit het Noorden binnen komen. Ten deele zijn jeugdige boefjes voor deze blokkade verantwoordelijk. Zij zijn bovendien schuldig aan ontvoeringen en aanvallen op tani's (landbouwers) uit bot Noorden, die hun producten verkochten in !het door de Britten gecontroleerde ge bied. De samenwerking tusschen Indonesische „autoriteiten" en Britten in Zuid-Ban- doeng is in sommige opzichten niet zon der succes geweest, hoewel niet in de zelfde mate als elders op Java. De aan wezigheid van gewapende benden en hun vertegenwoordigers heeft hierop een rem- menden invloed. Het woord is aan. Rabindranath T a g o r e: Het kanaal gelooft graag dat rivieren alleen bestaan om het van ivater te voor zien. Stormen in den Stillen Oeeaan. Honderden door doodsangst bevangen, en half verkleumde passagiers van het s-s. Yukon klampten zich vast aan de verschansing en staarden in den gloed van schijnwerpers der reddingschepen, die toegeschoten waren om de opvarenden van het in tweeën gebroken schip van den dood in het ijskoude water van denJ Noordelijken Stillen Oceaan te redden. Er zijn 371 passagiers aan boord van de Yukon en de bemanning telt 124 koppen. Zeven schepen zijn thans in de nabijheid om hulp te verleenen. Er staat een vlie gende storm, die het reddingswerk bui tengewoon moeilijk maakt. Dezelfde storm bracht het schip in nood, want door de windkracht werd de Yukon op de rot sen van Alaska, 75 km ten Oosten van Seward, gedreven. Ook uit Zuidelijker streken van den' Stillen Oceaan worden scheepsrampen; gemeld. Het Mexicaansche passagiers schip Santo Thomas en een Amerikaansch' visschersvaartulg, de Mabel, zonken tij dens een hevigen storm voor de Mexi caansche Westkust ter hoogte van de» plaats Ensenada. Men gelooft dat 67 per sonen zijn verdronken. De ramp geschied de toen de Santo Thomas in zinkenden toestand Taakte terwij! het schip het; reeds in nood geraakte visschersvaartuig op sleeptouw had. Tot dusver zijn slecht* drie personen gered en negen lijken ge borgen. (U.P.) x Nieuwe Russische eisclien in Mantsjoerijc Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft toe gegeven, dat de Sovjet-Russen van ChinS in Mantsjoerije nieuwe concessies verlan gen buiten die, welke reeds krachtens het Chineesch-Sovjet-Russische verdrag zijn gegarandeerd. De eisehen zijn meer van economisch dan van politiek karakter. De hierover aan den gang zijnde besprekin gen ademen echter een vriendschappelijk ken geest. Van 5 Mei a.s. af den dag waarop de nationale vergadering zal bij eenkomen, zal Nanking weer de hoofd stad van China zijn. Tsjoengking zal den rang van tweede hoofdstad krijgen wegens de offers die ,deze stad zich tijdens den oorlog met Japan heeft moeten getroos ten. Reuter meldt, dat 6ommige delegaties bij de UNO in contact staan met bun re geeringen om een energieke en gecoördi neerde actie tegen Franco te bespreken. De anti-Francobeweging op de UNO wordt geleid door vijf Zuid-Amerikaansche lan den, die geen diplomatieke betrekkingen met Spanje onderhouden: Mexico, Guata- mala, Panama, Venezuela en Bolivia, ter wijl zij door alle andere Zuid-Amerikaan sche staten gesteund worden, ook door Argentinië. In Chili was tijdens de jong ste staking een der eisehen het verbreken Moderne pantsertroepen der extremisten op Java, waarvan de Geallieer de troepen den moesten weerstand ondervinden. Ze besclilkken over tanks en zware artillerie, alles vau Japanscho makelij. (P.) der betrekkingen met Spanje. In Uruguay, en Cuba hebben de wetgevende vergade ringen daartoe strekkende moties aan genomen. Een belangrijk argument in d« oogen der Zuid-Amerikaner. is het feit, dat een verandering van regiem in Spanjé het aanknoopen van handelsbetrekkingen weer mogelijk zou maken. De berichten uit andere landen wijzen! er op, dat de Spaansche kwestie rijp «yootf behandeling is. De voormalige Amerikaan- sche minister van Financiën verklaarde Maandag: „Wanneer de democratische landen duidelijk en eenstemmig konden' spreken, zouden Franco's dagen geteld- zijn." De nieuwe Noorsche minister van, Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat Noorwegen alle initiatieven om het Spaan sche probleem ter sprake te brengen, zou ondersteunen. Ook de houding van Frank rijk is duidelijk: de Fransche regeering heeft reeds uitdrukking gegeven aan haar wensch, dat een collectieve actie tegen het bewind van Franco zal worden inge zet. De monarchistische actie. Spaansche monarchistische kringen ach ten het zeer wel mogelijk, dat gedurende het verblijf van den Spaanschen troon pretendent Juan in Portugal een schaduw kabinet gevormd zal worden onder leiding van de meest bekenden figuur ui' den strijd om de monarchie. Gil Robles, of van den oud-minister van financiën, Juan Vin- tosa. Deelneming van vrouwen aan het vredeswerU De vrouwelijke gedelegeerden ter UNO- conferentie hebben een open brief ge richt aan alle vrouwen over de geheelo wereld om deel te nemen aan het werk van vrede en herstel. Op de regeeringen wordt een beroep gedaan om de vrouwen overal aan te moedigen actiever deel to nemen aan nationale en internatioriala aangelegenheden. De gedelegeerden wen. schen voor de vrouwen van alle landen uiting te geven aan haar vaste geloof, dat groote mogelijkheden en een belangrijk» verantwoordelijkheid haar wacht.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1