Avonturen Sport in het Kort CHANTAGE opersoonsverwisseling? Den Haarlemmer N. J. van S. is ten laste gelegd, dat hij zich wederrechtelijk bevoordeeld heeft met gebruikmaking van den door den bezetter geschapen toestand. Den Jood Worms en diens echtgenoote heeft hij a raison van f 2000 „waarborg som" en een bedrag van ca. f 50 per week pensionkosten in huis genomen. Voorts zou hij een kwasi SD-inval gepleegd heb ben in het perceel Mr. Cornelisstraat 116 rood, waar een Jodenecntpaar logeerde. Na gedreigd te hebben met een concen tratiekamp e.d. zou hij zich met f 200 heb ben laten omkoopen. Hij moest zich daar voor gisteren tegenover het Amsterdam- sehe Bijz. Hof verantwoorden. Verd. zou na lang smeeken van Worms het echtpaar in huis hebben ^genoraer. Hij verklaarde voorts, dat Worms de f 2000 geheel zonder aandrang gegeven had, „als waarborg-voor hemzelf en voor Van S." Het waren 2 briefjes van f 1000, die niet legaal ingewisseld konden worden, aan gezien verd. kort daarna gearresteerd is en eerst 9 mnd later vrijgelaten. Van te voren had hij zijn onderduikers geadvi seerd te vertrekken. De verklaringen van de twee getuigen waren niet in strijd met hetgeen Van S. beweerde. De Jood G. Leeuwin, die met zijn vrouw in het eerder genoemde perceel bij mej. L. J. H. M. Stassen ondergedoken was, vertelde hoe op een avond een man, dien hij nu beslist als van S. verklaarde te her kennen, met een handlanger als „verkeer de agenten in burger" eèn inval had ge daan. Deze beweerde zich tegenover Joden niet te hoeven legitimeeren, toen hem zulks gevraagd werd, wat den argwaan van den heer Leeuwin opwekte. Deze arg waan werd nog verhoogd door de belang stelling van de ongewenschte bezoekers voor de huissleutels van Leeuwin en een aantal Perzische tapijten in het huis van mej. Stassen. De heeren bleken ten slotte bereid zich voor f 2000 te laten afkoopen. Op aandrang van de dames betaalde de heer Leeuwin hetgeen hij bij zich had, nl. f 200. Daarop verdween het geboefte. Mej. Stassen verklaarde hetzelfde. Beide getui gen hebben Van S. in den Koudenhorn herkend, evenals mevr. Leeuwin. Verd. hield stellig vol, beide getuigen niet te kennen. Hij verklaarde bovendien, sterk veranderd te zijn sinds den tijd dat hij nog niet gevangen had gezeten en was het zeer oneens met het proces-verbaal van den P.O.D., dat de herkenningsscène zeer in zijn nadeel schilderde, en dat hij ook niet ondertéekend had. Eenige andere ge tuigen noemden verd. een uitstekend ille gaal werker, die van het begin af steeds zijn aandeel in het verzet heeft gehad als verbindingsman tu6schen verschillende or ganisaties. die o.a. ook contact met Enge land hadden. Na aanvankelijk afwijzend beschikt te hebben op het verzoek van den adv.-fis- caal, een van de verbalisanten als getuige té laten voorkomen, stemde het Hof daar mee later toch in. De zaak zal daarom a.s. Dinsdag voortgezet worden De N.S.B.-kampert in Haarlem en omgeving De N.S.B.'ers en andere politieke ver dachten uit Haarlem en omgeving zijn thans pndergebracht in twee kampen. In de vroegere kazerne aan den Koudenhorn te Haarlem zitten 2000 mannen en in „Duin rust" te Overveen 1000 vrouwen. Het zijn allemaal menschen die geacht worden in aanmerking te komen voor berechting voor een Bijzonder Gerechtshof of een Tribunaal. De vrijlating van lichte geval len is hier afgeloopen; de meesten zijn omstreeks Kerstmis ontslagen. Het betrof ongeveer 500 menschen. Aanvankelijk waren hier ook verdach ten uit andere streken van het land, ter wijl verscheidene Haarlemmers elders op gesloten zaten. Er heeft evenwel een ver schuiving plaatsgehad, zoodat nu alle verdachten uit Haarlem, Velsen, Bloe- mendaal. Heemstede, Bennebroek en Zandvoort in Haarlem of Overveen zijn opgeborgen. Op een bevolking van een kleine 250.000 zijn hier dus 3000 gedetineerden, of onge veer 1.2 FAILLISSEMENT OPGEHEVEN Wegens gebrek aan actief werd door de Haarlemsche Rechtbank opgeheven het fail lissement van de nalatenschap van Jacobus Hubertus Marie van Elten, laatst gewoond hebbende te Haarlem. Kampersingel no. 48. Curator Mr. C. A. Steketee te Haarlem Uitvoer naar Engeland Land- en tuinbouwproducten Er is een groote Nederlandsche delega tie, bestaande uit vertegenwoordigers van de regeering, voorzitters van de bedrijf schappen van de voedselvoorziening en deskundigen uit alle takken van het agra rische bedrijfsleven, naar Engeland ver trokken om de door minister Mansholt in principe gevoerde onderhandelingen ver der te voeren en zoo mogelijk tot concrete resultaten te leiden. Gebleken is, dat, daar verschillende lan den Engeland goedkooper kunnen leveren, de prijsfactor een groote rol speelt. Wel kan gezegd worden, dat de vooruit zichten voor den uitvoer van groente naar Engeland gunstiger zijn geworden, al mag men zich vooralsnog geen overdreven voorstelling maken van de hoeveelheden, die voor dezen export in aanmerking kun nen komen. 40.000 Repatrieerenden uit Ned.-Indië verwacht ln de eerstkomende maanden worden de volgende schepen, met in totaal ongeveer 40.000 repatrieerenden, uit Nederlandsch Indië verwacht, „Bloemfontein", „lndrapoera", „Alcan tara". „Tegelberg". „Japara". „Tabinta", „Agoeng". „Sloterdijk", „Tjisadane". „Klip- fontein", „Ruys", „Sommelsdijk". „Bosch- fontein", „Baroe", „Weltevreden". „Olden- barneveld", „De Wilt", „Boissevain" „Nieuw Holland". „Inten". ..Oranje" en „Sibajak". Zooals bekend hebben de „Nieuw Amster dam" en de „Oranje" op hun eerste reis 5000 repatrieerenden naar Nederland gebracht, momenteel zijn onderweg de „Johan van Ol- denbarneveldt", de „Boissevain" en de „Jo han de Wilt". Een verraadster uit Nieuw-Veuuep Eiscli 5 jaar Voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam 6tond terechf de 46-jarige Jan netje van Groningen uit Nieuw-Vennep. Zij heeft in Augustus 1944 aan den N.S. B.'er C. Cuvelier verraden, dat „Karei", schuilnaam van den illegalen werker L. Busnach, C. van Stam en H. C. van Sta veren distributiebescheiden voor onder duikers verzorgden, dat dit verzetsmen- schen waren, die ook in een gebouwtje tegenover de Geref. Kerk te Nieuw-Ven nep vergaderden, enz. Cuvelier heeft, toen hij zelf eens op merkte, dat de drie genoemden bij Stam bijeen waren, de landwacht opgebeld en verteld, dat daar „smokkelhandel" in bon nen werd gedreven. Het drietal werd ge arresteerd en in Hoofddorp verhoord over hun „partisanen" arbeid. Stam werd meteen losgelaten, de beide anderen zijn eenige dagen later met hulp van politie en K. P. uit Hoofddorp ontvlucht en on dergedoken. Verdachte heeft alleen, naar haar zeg gen, zich geërgerd aan den, klaarblijkelijk voordeeligen „smokkelhandel" van „Ka- rel" c.s. en er daarom en alleen daar over met een N.S.B.'er over gepraat. Zij heeft er erg spijt van. Mr. B. J. Besier, advocaat-fiscaal, achtte het bewezen, dat mede door deze ver dachte drie voortreffelijke verzetstrijders aan groot gevaar zijn blootgesteld. Geluk kig zijn zij daaraan ontsnapt, maar de advocaat-fiscaal vond het toch een ern stig misdrijf en eischte vijf jaar gevan genisstraf en vijftien jaar ontzegging van de kiesrechten. De verdediger, mr. Muller Massis, pleit te vrijspraak, subs, een zoo licht mogelijke straf. Uitspraak over 14 dagen, AGENDA. WOENSDAG 6 FEBRUARI Wilhelminastraat 21: Openbare Voordracht, 20 uur. Concertzaal: Koorconcert met H.O.V.- orkest en soliste. 20 uur. Rembrandt: Rlnket's variété. 14.30 en 20 uur. Palace: De kracht patser, 14, 16,15. 19 en 21.15 uur (14 j.), Luxor: Ga nooit van me weg. 14. 16.15, 19 en 21 uur (18 j.) Frans Hals: Het balboekje. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 J.). DONDERDAG 7 FEBRUARI. Zuiderkapel: J. C. Boeré over „Dieren", 20 uur. Concertzaal: Morova's Danstheater, 20 uur. Bioscopen: als Woensdag. Fransclie lezingen In' Haarlem heeft zich een comité „Con férences Frangaises" gevormd om de band weer aan te halen tusschen Neder land en Frankrijk. Het is gevormd uit de vroegere plaat selijke besturen van de Alliance Frangaise en het Genootschap NederlandFrankrijk en stelt zich ten doel de Haarlemmers en hen, die in de omstreken van deze stad wonen, op de hoogte te brengen van de hedendaagsche Fransche cultuur, in het bijzonder van de stroomingen in de letter kunde, die in oorlogstijd en daarna ont stonden. Het comité draagt een voorloopig karak ter en zal zijn werkzaamheden verrichten totdat deze door de Alliance Frangaise te Haarlem en het Genootschap Nederland Frankrijk of een mogelijke fusie van beide zu'.len worden overgenomen. Als eerste spreker zal de heer Henri Membré op 22 Februari optreden in de Begijnhofkapel met het onderwerp „Des- tins de Paris". (Parijs gedurende de be zetting en na de bevrijding.) Het comité voornoemd bestaat 'Uit de dames en heeren: dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, eere-voorzitter; jhr. mr. C. J. A. den Tex, voorzitter; ds. Marc Jospin, vice-voorzitter; dr. J. E. H. de Smidt, secretaris; N. Raljusen, penningmeester; mej. J. Berdenis van Berlekom. drs. S. Elte, G. D. Gratama. mej. A. D'. J. de mej. Y. J. M. ng. R Van Buchenwald terug naar den rechtsstaat Voor de leden van ce Buurtvereeniging Aerdenhout-Bentveld hield Dr. A. De Vlet ter Dinsdagavond een interessante iezing over zijn en anderer belevenissen in Buchenwald en dergelijke gedwongen verblijfplaatsen. Doch in zijn vlotte betoog ging hij ook dieper in op de leering die uit deze ervaringen kan worden getrokken, en wel dat gestreefd moet worden naar herstel van den eerbied voor de menschelijke persoonlijkheid. Alleen als rechtszekerheid heerscht, en het maatschap pelijk streven gericht is op het wegnemen van misstanden en het vermijden van span ningen, in den geest van het Atlantic Char ter, kan de opvoeding van de de menschheid tot een betere samenleving inderdaad vor deringen maken. Wat betreft de schuld van het Duitsche volk aan wat er aan onmen- schelijks is geschied, meende de spieker dat het volk als geheel wél verantwoordelijk daarvoor is. doch dat het verkeerd was op gevoed en dat een langdurig proces van her opvoeding noodig zal zijn. Deze heropvoeding zal moeten voortkomen uit het eigen volk, spéciaal door reactie van de jongeren. Door dwang van buiten kan geèn andere ihentali- teit worden verkregen. Na debat werd met een kort woord van den voorzitter van de Buurtvereeniging, Mr. Prinsen Geerligs, waarin deze zijn dank aan den spreker uitte, de bijeenkomst ge sloten. Pianoavond Maria Stroo Voor een klein auditorium heeft de pianiste Maria Stroo Dinsdagavond Mozart (Sonate in D. K.V. 576), Beethoven (Sonate op. 110), De bussy (The Children's Corner) en Ravel (Sonatine) gespeeld. Het was in elk opzicht verzorgd spel, wat zij te hooren gaf en waar daarmee volstaan kon worden, zooals in Mozart's Sonate, was het een puur genot om er naar te luisteren. Maar om Beethoven's Sonate te herscheppen is een door levens ervaring gewonnen dieper psychologisch in zicht noocig. Nu bleef het bij een grooten- deels nauwkeurig de uitvoering van, het „vibrato" was niet correct! en wèlklin- kend weergeven van den tekst. En zoo was het eigenlijk met Debussy en Ravel ook: het klonk alles goed, maar de geest ontbrak en de bewogenheid was slechts zichtbaar waar te nemen. Chopin ontbi-ak op dit programma doch een zijner Nocturnes als toegift stelde daar voor schadeloos. Gaarne had ik een impro visatie van haar gehoord: ik weet dat zij daarvoor talent bezit. k. DE JONG Twee oefenelftallen Uit de leden der Nederlandsche Elftalclub is een voorloopige keuze gedaan tot vorming van twee elftallen, welke Woensdag 13 Fe bruari te twee uur in het Spartastadion te Rotterdam een oefenwedstrijd zullen spelen. De elftallen zijn als volgt samengesteld: A: Kraak (St.vogels), Wilders (BI Wit), !v. d. Linden (Ajax), van Buitenen (HDVS). Pel- likaan (Longa). aanvoerder, de Vroet (Feijen), v. d. Engel (DHC), Lenstra (Heerenveen), Ehlen (Sitt. Boys), v. d. Gijp (Emma), Dra ger (Ajax). B: van Raalte (BI. Wit), Potharst (Ajax), de Jong (ADO), v. d. Hoeven (DWS), Schij- venaar (EDO). Stljger (BI. Wit), Holleman (VUC), Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Smit (Haarlem), aanvoerder, van Beek (BW). Als reserves zijn aangewezen: Saris (BW), van Vliet (ODS), v. d. Heiden (Feijen.), Klip pen (Sittard), van Veen (Ajax), Ooms (DWV), Bouwmeester (NAC), Rijvers (NAC) en Klls- donk (Feijen.). De gelden der N.S.B. Uit Duitschland of uit Indië Op vragen van het Tweede Kamerlid Donker, betreffende de herkomst van de «ropagandagelden der N.S.B.waarvan Mussert bij de openbare behandeling van zijn zaak voor hel Bijz. Gerechtshof te Den Haag heel't beweerd, dat het geld. waarmee de N S.B. propaganda kon ma ken, niet uit Duitschland maar uit Indië kwam, heeft de minister van Justitie ge antwoord, dat Mussert zulks wel beweerd ïieeft, alleen met dien verstande, dat deze bewerfbg hij de behandeling ter openbare rechtzitting terugsloeg op een door den procureur-fiscaal gemaakte opmerking, welke betrekking had op de voor den oor log door de N.S.B. gevoerde propaganda. De minister bevordert, dat omtrent de herkomst van de propagandagelden van de N.S.B., mede met het oog op de be langen van de geschiedschrijving, een on derzoek wordt ingesteld. Hij is bereid de resultaten aan de Kamer over te leggen. De verdedigers van Mussert De president van den bijzonderen raad van cassatie heeft aan Mussert als ver dedigers toegevoegd mr. C. R. C. Wijcker- held Bisdom te 's-Gravenhage en mr. J. H. de Pont te Amsterdam- Het cassatieberoep van Mussert zal op 20 Februari des morgens te 10.15 uur be handeld worden. De Kamers in comité-generaal Beide Kamers der Staten-Generaal zul len a.s. Donderdag in comité-generaal bij eenkomen, de Tweede Kamer om 1 uur, de Eerste om 4 uur. De byeenroeping is geschied op verzoek van den minister-president. Onze Haagsche correspondent teekent bij dit bericht aan, dat de bijeenroeping. naar men mag aannemen, samenhangt met het plan der regeering om de Kamer inlichtingen te verschaffen over de voor stellen, door dr. Van Mook te Batavia aanhangig te maken. Een flinke voorraad Schoenen Waarom niet meer bonnen In Krasnapolsky in Amsterdam is de contactbeurs voor fabrikanten, winkeliers en agenten in schoenen geopend. De voorzitter, de heer C. de Jong, als mede de heeren Verhey, namens de fabri kanten, Schreüder, namens de winkeliers en Boelen, namens de agenten, verklaar den, dat de fabrikanten thans groote voor raden schoenen bezitten, terwyl daar entegen de winkeliers een tekort aan bonnen hebben, zoodat de voorraden niet gedistribueerd kunnen worden. In verband hiermede werd aan den mi nister van Handel en Nijverheid en aan het rijksbureau voor huiden en leder een telegram gezonden om aan te dringen op direct verhoogde en regelmatige uitgif ten van schoenenbonnen. Bezitters van radio's verraden Voor het Amsterdamsche. bijzondere ge rechtshof stond ook terecht W. J. van der Voort, 48-jarig krantenbezorger uit Nieuw Vennep. In 1943 had hij van een viertal dorpsgenooten aan den N.S.B.'er. hulp agent van politie, C. M. Dol. verteld, dat zij radiotoestellen verborgen hielden en er bij dezen op aangedrongen dat huiszoe king zou worden gedaan. Verdachte ontkende het ten laste ge legde, maar Dol, als getuige gehoord, be vestigde, dat hij wel degelijk en meer dan eens, hem de adressen opgaf en ook op huiszoeking daar aandrong. Slachtoffers heeft dit verraad overigens niet gekost. De advocaat-fiscaal eischte tegen van oer Voort drie jaar plaatsing in een rijks- werkïnrichting en levenslange ontzetting uit de kiesrechten. Mr. Polmans, verdediger, nam niet aan, dat de gedane aangifte in eenig verband staat tot eenige, bovendien totaal uitge bleven, vervolging en vroeg vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Bellamy's economische plan Dinsdagavond sprak de heer J. Boogaard uit Den Haag in de geheel volle Groote Zaal van Brinkmann te Haarlem over „Wat wil en wat kan Bellamy?", nadat de heer J. de Groot eenige verzen van Henr. Roland Holst had gedeclameerd. De heer Boogaard zette onder groote be langstelling uiteen, hoe de Intern. Ver. Bdllamy zich de toekomst denkt. Leven dig schilderde hij de moeilijkheden van het bestaan en hekelde de ongelijke \.er- deeling van de rijkdommen der aarde, waarop toch ieder menseh gelijke rechten heeft. Op populaire wijze, doch uitste kend gedocumenteerd, verklaarde hij de economie van Edward Bellamy en weer legde de critiek. dat Bellamy het geld zou willen vervangeni door een bonnenstelsel. Deze onjuiste opvatting aldus spreker vindt zijn oorzaak in de onbekendheid met de boeken van Edw. Bellamy, 48. Hij vergeet bijna te draaien en Wag merkt aan een vreemd gevoel in zijn maagstreek, dat het blad. snel hoogte verliest. .Moeten we nu in stukjes thuis kamen?" roept Wag. „Draaien, manne tje, anders maken we een dubbelen dui kel". „Kijk", zegt Semmetje, terwijl de schroef weer begint te wentelen, „zie je die rookwolkjes? Daar rijdt jouw kar- retje met den dief er. in", }iZie jij} wie het is?" vraagt Wag. „Ik zie alleen maar een raar stuk staart buiten boord hangen". „Hoe moeten we dien leelijken dief te pakken krijgenroept Semme tje, terwijl hij langzaam op het voort snellende wagentje toestuurt. Het blad maakt een vreemden draai en nóg een en suist laag over de toppen van de ko renaren in de richting van het gestolen vervoermiddel. In de Engelsch Football League, waarin de eerste en tweedeklassers dit jaar vermengd zijn in een Noordelijke en een Zuidelijke af- deeling van de Eerste Divisie, worden nu de leidende plaatsen ingenomen: in het Noorden door Sheffield United, met 35 punten in 26 wedstrijden, op den voet gevolgd door Ever- ton met 34 in 26 en in het Zuiden door Charlton Athletic (Londen) met 44 punten in 26 wedstrijden en een doelgemiddelde van 6922, gevolgd door Birmingham met 41 pun ten in 26 wedstrijden en Aston Villa met 40 in 27. The Arsenal staat in deze afdeeling thans op de zevende plaats met 29 punten in 27 wedstrijden en is dus ver achter bij de leidende clubs. Het heeft sinds October zijn positie, die toen heel slecht was, evenwel aanmerkelijk verbeterd. KORFBAL. Programma Kon. Ned. Korf- balbond. Ie kl.: Rohöa—DED; Blauw Wit— Oosterkwartier. Westerkwartier—Samos; Ar chipel—Swift. 2e kl. B: Luto—DED 2: Wes terkwartier 2—DVD; Oosterkwartier 2—Water vliet; Sport VereentActief-Sportlef comb. 3e kl. E: Haarlem—THB: Blauw Wit 3—Allen Weerbaar 2; TogoAurora. Programma Haart. Korfbalbond. le kl.: Sport Vereent 2—Aurora 2; Animo Ready l Oosthoek 1. 2e kl.: Aurora 3—Onder Ons; THB 3—Animo Ready 2; Nieuw Flora 2—Wa tervliet 4j Watervliet 9—Aurora t

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2