2)e temg-k van de Marine-frawlers Kort en bondig Het wachten is op de Survey-rapporten Omtrent het terugkeeren van de traw lers, die tijdens den oorlog in Engeland voor de Britsche of de Nederlandsche ma rine hebben gevaren, vernemen wij, dat het verbouwen tot visschersvaartuig van deze als marine-vaartuig ingerichte sche pen voor rekening komt van de Neder landsche of Britsche marine. Het lag in de bedoeling dezen ombouw (reconversion) op Engelsche werven te laten geschieden. Het feit evenwel, dat <3e Britsche marine een groot aantal Engelsche stoomtrawlers voor de visscherij heeft vrijgegeven, welke alle op dok- en werfgelegenheid wachten, maakt het practisch onmogelijk om de Nederlandsche schepen op korten termijn op Engelsche werven te doen ombouwen. Dit zal derhalve in Nederland moeten ge schieden. Een tweetal schepen bij de Ne derlandsche marine in gebruik geweest, werd reeds naar Vlissingen overgebracht, waar zij op de werf ,,De Schelde" omge bouwd worden. Eén vaartuig is inmiddels gereed gekomen. Alvorens de overige schepen, welke bij de Britsche marine in gebruik waren, naar Nederland oversteken, wordt door deskundigen een rapport (survey-rapport) opgemaakt over den staat waarin het schip verkeert op het moment van vrijgave, en ■worden tevens de kosten geraamd van het terugbrengen tot visschersvaartuig. Ten einde den terugkeer naar Nederland van deze stoomtrawlers (15 in getal) te be spoedigen, zijn van overheidswege onlangs in Engeland besprekingen gevoerd met marine-autoriteiten en is aangedrongen op een spoedig opmaken van de survey-rap porten. Van enkele schepen zijn deze rapporten reeds opgemaakt en Zaterdag 2 Fberuari j.l. arriveerde als eerste stoom- Kinderzang- en Operettekoor „De Kleine Stem" Het kinderzang- en operettekoor „De Kleine Stem" dat reeds vóór den oorlog bekendheid genoot doch bij de oprich ting der Cultuurkamer zijn werkzaamhe den staakte heeft de repetities hervat. Deze worden eiken Maandagavond gehou den in school E aan de Eksterlaan. Achtereenvolgens repeteeren kinderen van 59 jaar, die hoofdzakelijk speel- liedjes leeren; van 1013 jaar die een kinderoperette instudeeren; van 14 jaar en ouder, die trekkersliedjes zingen; en tenslotte voor de grooteren. Alle repetities staan onder leiding van den dirigent E. van 't Kaar. Het voorloopig bestuur der „Kleine Stem" bestaat uit den heer B. J. Boer, voorzitter; mevr. De Velde, penningmees teres; mevr. Hiemstra; mevr. Dekker en den heer Broere. Men hoopt binnen eeni- gen tijd te kunnen optreden met het kin dertoon eelspel „De Gelaarsde Kat". De repetities worden met groote animo gehouden, zoodat met goede verwachting de eerste opvoering tegemoet kan worden gezien. trawler uit Engeland de Hercules in IJmuiden. De bemanning vertrekt spoe dig weer om een tweeden stoomtrawler over te brengen. Over de schadevergoeding, welke de Britsche marine voor het verloren gaan in haar dienst van een Nederlandschen stoomtrawler bereid was te geven, werden eveneens besprekingen gevoerd. Visscherijbericht Scheveningen Met vereche visch was Dinsdag aan de markt te Scheveningen de motorlogger SCH 332, D. Toet met 1771 besomming (onderbroken reis). VELSEN Centraal Sociaal Fonds Uit de mededeelingen van het Centraal Sociaal Fonds, afd. Velsen, van Van Gel der Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken, ge sticht door en voor het personeel, ont- leenen wij het volgende over de jaren 1944 en 1945. Dit fonds, gesticht in 1940 met de bedoeling elkander bij ziekte, on geval of anderszins te helpen, nam in de oorlogsjaren een bijzondere plaats in en heeft veel goed werk gedaan. In den bezettingstijd, toen de arbeiders nergens voor in aanmerking kwamen, heeft het C.S.F. op voorzichtige wijze ge tracht, fruit, groente, klompen, textiel enz aan de fabriek te krijgen. Zelfs werd land gehuurd voor den bouw van aard appelen en wintergroente. Een z.g.n. B- steun, eind 1944 en begin 1945 aan wacht gelders verstrekt, werd door de illegale beweging ruim gesteund. Met betrekking tot de sociale aangelegenheden aan het bedrijf heeft de bedrijfsunie deze zaken door omstandigheden tijdelijk behandeld, althans die, welke op het terrein van het C.S.F. liggen. Uit het financieel, overzicht, waarbij de A-kas de toeslagen bij ziekte enz. uitkeert en de B-kas donaties, toevallige baten e. d. voor bijzondere nooden blijkt, dat het totaal A over 1944 bedraagt f 11892 59. waarvan uitgekeerd is bij ziekte f 7025,20 en de B-kas in ontvangsten en uitgaven sluit met een totaal van f 931.07. Over 1945 was de ziekte-uitkeering totaal f 5056.51 en werd gestort in de B-kas f 5609.73. Het totaal bedrag A-kas was f 11112.28 en dat van de B-kas f 6372.80, welke per 31 Dec. '45 als saldo f 5152.80 aangeeft. Tusschen de B-kassen 1944 en 1945 is dus wel een opmerkelijk groot verschil in de saldi te constateeren, waaruit valt af te leiden, dat het C.S.F. onder het perso neel een goede plaats heeft veroverd. Ned. Hervormde Gemeente Bij de op Zondag 3 Febr. gehouden ver kiezing van 4 leden van het college van Notabelen, werden de heeren J. van Kem pen, J. de Haan, J. Spek en A. I. van Melle gekozen. „De strop om den hals" De Tooneelvereeniging Varia komt na een lange rustpoos Woensdag 27 Februari a s. weer op de planken. Tn Thalia wordt opgevoerd de thriller „De strop om den hals". Dit bericht zal den Varia-vrienden on getwijfeld zeer verheugen en het lijdt geen twijfel of velen zullen 27 Februari aanwezig zijn om te zien, hoe de Varianen het er met den strop om den hals afbren gen Feestavond Buurtver. Trompstr. De Buurtvereeniging Trompstraat geeft Donderdagavond een feestavond in Thalia. Er zullen eenige tooneelstukjes en -schet sen worden opgevoerd en voorts zal hel Trcmpstraatkwartet zich laten hoorén. Marktbericht van Dinsdag Aan den afslag waren 5 stoomtrawlers en 1 motortrawler met een totale besom ming van 118.500. De aanvoer bedroeg 176.500 K.G., w.o. 138.000 K.G. kabeljauw. 21.000 K.G. schol. 1000 K.G. bot, 1965 KG. tong. 5000 K.G. wijting, 750 K.G. tarbot, 650 K.G. griet, 6750 K.G. kuit, enz. Scheepvaart 5 Febr.: Aangekomen: Eemland van Wavitas naar A'dam William H. Edwards van Baltimore naar A'dam; O. L. Boden hamer van Philadelphia naar A'dam: Maud van Narvik naar Hoogovens; H. Ms Johan Maurits van Den Helder naar Adam. 5 Febr.: Vertrokken: Geen. De Christine terug De Christine IJM 2 is uit Amsterdam in Üe Visschershaven aangekomen. Donder dag zal de trawler naar zee vertrekken. Een oude bekende. Uit Duitschland is teruggekomen de stoomtrawler Geziena. Deze trawler is als mijnenveger gebruikt en had een houten verschansing gekregen. Het zal wel lan gen tijd-duren voordat-,deze trawler weer bedrijfsklaar ifl, Burgerlijke Stand Gebdren: H. A. Kops, z., IJmuiderstraat- weg 147, IJmuiden; W. Kaale, z., Korte- naerstraat 19, IJmuiden-O. W. J. Kolle- wijn, z.. Rein. Claeszenstraat 16. IJmui- den-O. P. Alders, z., Leeuweriklaan 15. IJmuiden-O. A. Borst, d„ Van Speykstraat 35, IJmuiden-O. A. Glas, d.. Kompasstraat 45, IJmuiden; H. van Aalderen, z., Bre- deroodscheweg 31, Bleomendaal. Overleden: M. Smit, 61 j., echtg. van A. Rompelman, Da Costalaan 46. Driehuis; G. van den Outenaar, 36 j., echtg. van L. Kistemaker, Cypressenstraat 19, IJmui- den-O. G. Biel. 48 j„ echtg. van P Boer man, Terburgstraat 21. Santpoort; H. Bak ker. 1 maand. z. van H. Bakker, Stephen- sonplein 11, IJmuiden. Generaal Stopford, de opvolger van gene raal Christison als opperbevelhebber van de Geallieerde strijdkrachten op Java. irj. Oprichting timmerfabriek De beslissing op het verzoek van W. A. de Bruijn, Rembrandtlaan 25 te IJmuiden- Oost, om vergunning tot het oprichten van een timmerfabriek in het perceel gelegen aan de Tuindersstraat no. 78 te IJmuiden- Oost is door burgemeester en wethouders verdaagd op grond dat het onderzoek nog niet zoover gevorderd is, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden ge nomen. „Eendracht" In het tijdschrift van bovenstaanden naam van directie en personeel Van Gel der Zonen N.V. stelt de heer ir. A. J. Al lan, lid der plaatselijke directie, de vraag „hoe staan wij er nu voor?", daarbij doe lende op de huidige positie van het be drijf te Velsen Het jaar 1946 is ingegaan met een gedeeltelijk draaiende papier-fa briek en een geheel stilstaande cellulose- fabriek. De toestand is, wat kolen en grondstoffen betreft, nog verre van roos kleurig en vaak is Zaterdagmorgen nog niet bekend of de komende Maandag ge werkt kan worden. Van houtaanvoer is nog geen sprake. Slechts zijn in IJmuiden als proef een hoeveelheid z.g.n. Rommel-asperges, af- weerpalen, gekocht. De stroopositie is tot den nieuwen oogst in September a.s. wel erg somber, zoodat vóór dien tijd weinig of geen strooeellulose gemaakt kan worden. Desondanks komt de heer Allan tot de conclusie, dat het bedrijf er in vergelijking met verleden jaar enorm veel beter voor staat en hoe wel alles ontzettend langzaam gaat en veel moeilijkheden nog moeten worden overwonnen, men er zal komen. Voorop gesteld de eendrachtige samenwerking van hoog tof laag kan een goede toekomst ongetwijfeld tegemoet worden gezien. Winkeliersver. „Wijkeroog" De Winkeliersvereeniging „Wijkeroog" houdt Donderdagavond in café Sloot aan den .Koningsweg een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. een bespre king over de te bouwen noodwinkels en mededeelingen betreffende de winkelslui ting. Sportvereeniging V.G.S. De Zaterdagmiddag-voetbalvereeniging „Van Gelder's Sportvereeniging" (V.G.S) begint weer teek enen van leven te geven. V.G.S. heeft het spelen eenige jaren ge staakt, omdat zij niet van plan was in eenigerlei opzicht aan de nazificeering van het Nederl. vereenigingsleven mede verantwoordelijk te zijn. Door evacuatie van bestuur en leden is een goed contact nog steeds niet mogelijk, maar nu drup pelsgewijs velen van hen terugkeeren. is het bestuur van plan binnenkort een ledenvergadering uit te schrijven en V.G.S. onder het motto ..Voor genoegen sport" zoo spoedig mogelijk weer op het voetbalveld te brengen. Agenda voor Velsen WOENSDAG 6 FEBRUARI. Bioscoop „De Pont": Als je verliefd bent, aanvang 8 uur. SANTPOORT Afhalen levensmiddelenkaarten Voor het afhalen der levensmiddelen kaarten in het Badhuis aan de Wüstelaan zijn aan de beurt: de letters A i.m. G op Donderdag 7 Februari; de letters H t.m M op Vrijdag 8 Februari. De Indische kerk in oorlogstijd Ds. A. J. de Klerk, die eenigen tijd ge leden uit Indië terugkeerde, sprak Maan dagavond j.l. in de Ned. Herv. Kapel over de Indische kerk in den bezettingstijd en over zijn verblijf in een interneerings- kamp. Spreker begon met het ontstaan, de ontwikkeling en de interne inrichting der Kerk te behandelen. Daarna gaf hij een overzicht van de gebeurtenissen tijdens de Japansche bezetting. Op alle mogelijke manieren werd men door de Jappen tegen gewerkt. Vele geestelijken, waaronder ook spreker, werden in kampen geïnterneerd. Toch heeft men het geestelijk werk, ook in de kampen, voortgezet. Een vreeselijke toestand ontstond echter na de capitulatie van Japan. Vooral de Indo-Europeanen en de inlandsche Christenen hadden het hard te verduren. De opkomst voor deze lezing was niet groot, hetgeen te betreuren is. D.C.I3. II wint van Stabiel. In het clublokaal van de Damclub Sta biel ontving de Santpoortsche club het •tweede tiental van de Damclub IJmuiden. De voorloopige uitslag was als volgt: Stabiel D.C.IJ. II 1 J. ZuiderduynF. Dukel afgebr 2 J. BakhuysJ. Smit 20 3 J. J. JansenJ. Kramer afgebr. 4 A. BuyckL. Koetsier afgebr. 5 J. BurenG. Bal 11 6 H. JansenJ. Vrijhof 20 7 N. ZonneveldP. v. d. Velde 02 8 G. ZuiderduynJ. Waal 02 9 G. Kok—C. Schol 0—2 10 L. v. d. Lans—P. v. d. Bonk 02 Totaal 5—9 Aan bord één staat F. Dukel verloren tegen Zuiderduyn en de twee andere par tijen worden vermoedelijk remise, zoodat de uitslag wel 11—9 voor D.C.IJ. zal wor den. KORT EN BONDIG BINNENLAND Een Nederlandsche tentoonstelling zal naar Amerika gezonden worden. Het ver- zets- en het opbouwwerk wordt daarbij ge demonstreerd. De dichting van het gat b(j Rammekens, dat op 24 Januari werd geblokkeerd, vordert ondanks het ongunstige weer der laatste da gen naar wenseh. De nog resteerende lekken zijn van slechts ondergeschikte beteekenis, zoodat men reeds met het leegmalen van den polder op Walcheren kon beginnen. Een treinbotsing had hedenmorgen te Groningen plaats. Een personen- en een goe derentrein reden tegen elkaar. Waarschijn lijk is door een onveilig signaal gereden. 10 wagens ontspoorden. Er is gelukkig slechts 1 gewonde. Er ontstond groote vertraging. Morgen zal de dienst evenwel, naar ver wacht wordt, weer normaal zijn. De heer p. Weyma, wiens benoeming tot hoofd van den POD te Amsterdam wij onlangs meidden, is thans benoemd tot hoofdinspecteur van den POD in Gelderland en Overijsel. De heer J. J. Haje, hoofd van het provinciale bureau Nationale Veiligheid te Amsterdam, is zijn opvolger als hoofd van Haarlem's POD. De commandowisseling is 1 Febr. ingegaan, doch de heer Weyma blijft nog enkele dagen voor het afhandelen van eenige zaken. BUITENLAND. 68 der Amerikanen is bereid opnieuw de distributie van levensmiddelen te aan vaarden ten behoeve van Europa en Azië; 44 wilde ook wel een extra-belasting op brengen en 38 had geen bezwaar tegen be lasting en distributie. Donkerder brood en minder vet krijgen de Engelschen, omdat <le wereldgraanposi- tie een vermindering van den invoer in eigen land v.enschelijk maakt. De invoer van rijst is volkomen stopgezet. Boven een dichtbevolkte streek in Lei cestershire is een AVRO-Anson vliegtuig van de RAF met een bemanning van 5 koppen verdwenen. Een heele week zoeken heeft geen resultaat gehad. Dit is de derde myste rieuze verdwijning binnen enkele maanden; een van de vliegtuigen was een Gloster Me teor, het snelle schroeflooze vliegtuig, dat nog op de geheime lijst stond. Felicien Cattier, een der meest represen tatieve figuren uit de Belgische Universitaire kringen, is te Madeira overleden. De Reuter-correspondent te Lissabon heeft bevel gekregen binnen 48 uur het land te verlaten. Een Avetsontwerp is bij de Kamer inge diend houdende regeling van de rechtskracht van bezettingsmaatregelen op het gebied van de distributie van gebruiks- en verbruiks- artikelen (electriciteit daaronder begrepen). «000 Duitsche krijgsgevangenen worden van Canada naar Engeland overgebracht, om te helpen bij het herstellen van de bom- schade in de groote steden. De Iraansche premier zal zoo spoedig mogelijk nadat hij op Donderdag zijn nieuwe kabinet geïnstalleerd heeft, aan het hoofd van een missie naar Moskou ver trekken. Rusland heeft zich bereid ver klaard, deze delegatie te ontvangen. De rantsoeneering van benzine en oliën zal in Zwitserland op l Maart worden op geheven. HAARLEM EN OMGEVING G. H. Weustink, oud-inspecteur van het onderwijs, die vele jaren lid van den Haar- lemschen gemeenteraad is geweest voor de R.K Staatspartij, wordt 11 Februari 80 jaar. De Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers. is 10 jaar bisschop. Zondagavond 10 Februari wordt om 7 uur een Pontificaal Lof door-Mgr. Huibers gecelebreerd in de St. Bavo aan de Leidschevaart. Maandag 11 Fe bruari te 11 uur 's morgens, draagt dr. C. Henning, kanunnik, een plechtige Hoogmis is dezelfde Kathedraal op, met pontificale assistentie van den Bisschop. Het kapittel zal daarbij voltallig aanwezig zijn. De Historische Tentoonstelling, welke gehouden werd naar aanleiding van het 700- jarig bestaan van Haarlem als stad. werd be zocht door 8728 personen. Donderdag 7 Febr. nieuwe bonkaarten afhalen in de Vleeschhal voor het restant van de letter R en alle namen beginnende met Sch. Het Noord-Hollandsch Opera Gezel schap zal op 2 Maart een kerkconccrt geven in de Begijnhofkapel" te. Haarlem. Truus Mo- riën, sopraan, Lya Wit, alt, Jaap Kemker, tenor en Joh. te Slaa, bas, zullen wei-ken zingen van Bach, Handel, Schubert e. a., als. mede het beroemde „Offertorium" uit het Requiem van Verdï. Aan den vleugel Frans Pielage. De Tooneelgroep U. D. I. te Santpoort zal haar eerste uitvoering geven op 10 Fe bruari in Hótel „Vreeburg" te Bloememlaal met het tooneelspel „Mésalliance" van J. B. Schuil. De Leerplichtwet geldt nu tot 14 jaar, zoo schreven wij dezer dagen. Ter voorko ming van misverstand wordt er evenwel op gewezen, dat de kinderen in het algemeen op school moeten blijven tot het einde van het cursusjaar waarin zij het 15e levensjaar bereiken. „Een felle uitslaande brand", zooals de melding luidde, deed de Haarlemsche brand weer Dinsdagavond uitrukken naar de Rozen- prieelstraat. Het bleek, dat jeugdige belha mels een hoeveelheid oud papier brandend in een onbewoonbare woning hadden geworpen- waardoor de schijn van uitslaanden brand werd gewekt. Het vuur was terstond gedoofd. De heer A. Roemer viert Zaterdag zijn 25-jarig jubileum bij de Ned. Spoorwegen. Hij is thans werkzaam op de Centrale Werk plaats te Haarlem. De vernieuwing van het onderwijs Een zin in de artikelen over het onder houd dat wij hadden met Dr. P. H. Schro der, over de plannen van den Ver- nieuwingsraad voor het Onderwijs, heeft aanleiding gegeven tot misverstand. De bedoeling van hen die het plan tot re organisatie van de Middelbare School ont wierpen is, ddt de leerlingen die thans U.L.O.-scholen bezoeken, grootendeels mét hun leerkrachten naar de Algemeene Middelbare School zullen gaan. Men is daarbij van de gedachte uitgegaan, dat het op deze wijze voor U.L.O.-leerlingen ge makkelijker is den bovenbouw te berei ken, terwijl de leerkrachten uitnemend geschikt zijn voor het onderwijs in den onderbouw met een beperkt aantal do centen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3