IJmuider Courant Onze Kolen Britsche troepen blijven in Griekenland flOo .Ta.vgnng No. 18249 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 7 Februari 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4. HET gaat 6lecht met de kolenvoorzie- ning van ons land en het is allesbe halve opwekkend te vernemen, dat dit in belangrijken mate te wijten is aan onwil bij het personeel van onze eigen mijnen. Hun grieven gaan niet zoover dat zij sta ken, maar de productie blijft beneden peil. In November beliep het dagelijksche gemiddelde 24.459 ton. Dat was al laag, maar in Januari blijkt het, over 25 dagen gerekend, nog verder te zijn teruggeloo- pen en tot 23.813 ton te zijn gezakt. Dat is 55 van de productie per dag in het jaar 1933. Het zou, met de huidige personeels bezetting. niet mogelijk zijn die te berei ken en met moet dan ook niet de gevolg trekking uit deze cijfers maken, dat de mijnwerkers nu maar ruim de helft van hun arbeidskracht leveren. Maar volgens de statistieke opgaven zou bij deze per- soneels-bezetting de productie per dag 31.500 ton moeten bedragen. Daar blijft het werkelijke resultaat dus een heil eind beneden: om precies te zijn: 24.4 De mogelijkheid, het personeel uit te- breiden met Duitsche werkkrachten, is aan de orde gesteld. Dat is ook in België gebeurd. In België en ook in Frankrijk, waar de toestanden in het algemeen slech ter zijn dan in Nederland, met name wat de voeding en de kleeding betreft en waar voortdurende politieke onrust heerscht, leveren de mijnwerkers veel betere ar beidsprestaties dan de onze en ligt het productie-percentage dan ook ver boven het Nederlandsche. Maar het plan om Duitschers te werk te stellen is in Lim burg gestuit op verzet van de bevolking van de mijnstreek. Men wil ook geen an dere vreemde arbeidskrachten aanvaar den. Blijkbaar bestaat er bezwaar tegen alle menschen, die niet aangepast zijn aan de levensgewoonten van de mijn streek. Minister van Sehaik heeft de mijn werkers per radio toegesproken en een beroep op hen gedaan. Hij heeft uiteen-- gezet welke de gevolgen van de onder- productie voor het land zijn. De men schen lijden koude omdat de kolenhan del aars, bij gebrek aan voorraad, niet op de bonnen kunnen leveren. Enfin, dat behoeven we niet van een minister te hooren: daar weten wij alles van. Zieken huizen laboreeren ook al aan kolenge- brek. Er is geen verbeeldingskracht noo- dig om te beseffen wat dit beteekent. En met zekerheid kan Nederland alleen re kenen op de kolen die het zelf voort brengt. Het is twijfelachtig of op gere- gelden buitenlandschen invoer staat ge maakt kan worden. Tot dusver zijn de invoeren uit Duitsc'nland en Amerika in twee maanden al 130.000 ton bij de ver wachtingen achtergebleven en het ge halte van de Amerikaansehe kolen is slecht. Sommige handelaars hebben ge weigerd ze te aanvaarden. In België is dat ook gebeurd en daar heeft men dras tische maatregelen tegen hen genomen. Desnoods zal men dat hier ook moeten doen. En zoo verder. Het is een heele Teeks teleurstellingen, die uit de verkla ringen van de heeren Wemmers en Groothoff naar voren is gekomen. Krach tige maatregelen, zegt de laatste, zullen worden genomen om de productie in Lim burg te verhoogen. Wij kunnen ze slechts met belangstelling afwachten. Het is^een treurige historie, deze kolen- episode. Een van de dingen, waarop wij bij de bevrijding het meest gerekend hadden, was dat de koulijderij van den rampzaligen winter '44-'45 zich nimmer herhalen zou. Wij zijn ons bewust te leven in een werelddeel, dat zeer rijk aan kolen is. Maar het herstel der kolen- productie wil blijkbaar niet slagen. Als onze mijnwerkers daar niet toe bijdra gen zal de goede indruk, door ons snel herstel op ander materieel gebied in het buitenland gewekt, merkbaar verzwak ken. De „goodwill" wordt door zulke dingen ernstig geschaad. Wij hebben, be rooid als wij zijn, dien goodwill" brood- noodig. In meer directen zin hebben wij de kolen ook broodnoodig, voor onze hui zen zoowel als voor onze nijverheid. Reeds is verklaard dat vooral de textiel industrie door het koleniekort zwaar wordt benadeeld. Het land schreeuwt om de producten van die industrie. In het algemeen is ieder mensch ge neigd tot sympathie jegens den mijnwer ker. Niemand benijdt hem zijn beroep. Dat de toestanden in onze mijnen tech nisch beter en veiliger zijn dan in bijna alle andere landen en dat ook in den laat- sten tijd veel voor de lotsverbetering van de ondergrondsche werkers is gedaan, kan ons niet luchtig op dit punt stemmen. Het blijft een hard beroep. Maar waarom ont breekt in omstandigheden, waarin daar meer dan ooit behoefte aan bestaat, bij den mijnwerker de toewijding, die hij vroeger toonde? Het is bekend dat hij. ondanks de groote bezwaren van zijn werk, veelal aan de mijn verknocht is. Hoe kan zijn belangstelling voor zijn ar beid verminderen, nu die tot zoo buiten gewone belangrijkheid is gestegen en hij in den volsten zin des woords een sleutel positie bekleedt? Dat is moeilijk te begrijpen. Wel wor den wij herinnerd aan dc gebeurtenissen in Juli 1945, toen Rotterdamsche haven arbeiders weigerden de voedselschepen te lossen en verscheidene ongelost vertrok ken Krachtige maatregelen zijn nu aange kondigd. Men zal ze moeten nemen en doorzetten. Ook als de indienststelling Eerste Kamer doet mee aan commissie naar Indië President d c V o s. v a n Steen- w ij k las aan het begin van de bijeenkomst een door hem van den Premier ontvangen brief voor. Daarin deelde deze mede dat de Regeering besloten had de uitzending van een parlementaire commissie naar Indië, gelijk gevraagd in de door de Tweede Ka mer aangenomen motie-v. Poll. te bevor deren. Op zichzelf had de heer Reinalda (s. d. a. p. t toen hij naar aanleiding van 's voorzitters voorstel om te besluiten door benoeming van een paar senatoren ook van den kant der Eerste Kamer mee te werken aan verwezenlijking van het denkbeeld-v. Poll, bovenal oppositie voerde omdat men z.i. beter zou doen eerst eens af te wach ten. wat de Regeering Donderdag in het comité-generaal zou hebben mee te deelen. schoon gelijk. Doch van zijn kant hed Prof. de Savotnln L o h m a n eigenlijk eveneens gelijk met de opmerking, dat de Minister-President bij zijn verzoek om een vergadering met gesloten deuren te doen houden heelemaal niet had laten weten, dat het z.i. nu de voorkeur zou verdienen nog eens even te wachten met eenig besluit in zake het meedoen aan de samenstelling van een naar Indië af te vaardigen parlemen taire commissie. De Eerste Kamer zou dus, door het voorstel van President de Vos v. Steenwljk thans niet aan te nemen, plus royaliste que le rol zijn. Prof, v. E m b d e n (v. d.i probeerde zijn mede-leden nog te overtuigen, dat de Premled wellicht bij zichzelf gedacht zou hebben, dat de Senaat het nu volkomen logisch zou vinden te handelen overeen komstig bet recept-Rei nalda (zonder voor afgaand afdeelingsonderzoek, gelijk Haar lems burgemeester aanvankelijk had geop perd», baten deed hem deze interpretatie van de houding van den Premier niet. De motie van den v. d. spreker om pas over het voorstel van den voorzitter te beslissen n a het comité-generaal,' ontmoette o.m. nog verzet bij den heer Welter (r. k.) Deze was tegen elk uitstel gekant, omdat, indien er al een parlementaire commissie zou die nen te gaan. er thans vanwege allerlei fac toren weldra breekt het tijdstip van de verkiezingen aan en dan zouden de rels- lustigen al weer lang terug moeten zijn haast in het spel is. Wel mocht Prof. Kranenburg (v. d.) nog probeeren zijn partijgenoot v. Emb- den te steunen door er aan te herinneren, welk standpunt de Regeering ln de Tweede Kamer tegenover de motie-v. Poll had in genomen, wel mocht hij aanneming van een zelfstandige houding der Eerste Kamer te genover die van de Tweede Kamer aanbeve len. de meerderheid dacht er anders over. Met 19 tegen 11 stemmen (socialisten, vrij zinnig-democraten en de R.K. Sc hoemaker) verwierp zij de uitstel-motie van Embden. Hierna kreeg laatstgenoemde nog ruim schoots gelegenheid om ln een breed opge zette rede op heel de zaak van het sturen eener commissie thans in te gaan. door thans het voorstel van den voorzitter te bestrijden. Voor den op de operatietafel llggenden patiënt (Eenheid van het Ko ninkrijk) achtte hl] zulk een bezoek aan het hospitaal, waar de chirurgenzlch met het zware werk van de operatic bezig hou den, hoogst ongewenscht. Ook met het oog op de opvathtingen in den vreemde ginhij tégen het denkbeeld-v. Poll in, terwijl er voorts opnieuw eenige belangwekkende staatsrechtelijke opmerkingen betreffende de verhouding tusschen Tweede en Eerste Kamer aan dit alles werden toegevoegd. Met kracht kwam Prof. Lohmon (c. h.) hier tegen op. o.a. juist betoogend, dat Prof. v. Embden's rede een totaal verkeerden indruk in het buitenland zou verwekken. Nadat de heer Rel nalda nog betoogd had, dat z.i. de parlementaire commissie bij den huldigen stand van zaken heusch niet de lndichtln- gen zou kunnen verwerven, die men beoogt met behulp van zulk een reis te verkrijgen, cn vervolgens in het bijzonder de stelling had verkondigd, dat dusdanige commissie in feite bij de buitengewoon subtiele en moeilijke onderhandelingen door den ver tegenwoordiger van de Kroon te voeren, dezen tusschen de beenen zou loopen spr, stipte ook nog even aan. dat zooals het debat nu liep. eigenlijk de aanwezig heid van Minister Logemann gewènscht gewenscht ware geweest ondat deze zijn licht eens had kunnen laten schijnen in verband met de ontwikkeling der dingen sinds de aanneming der motie-v. d. Poll. nu alweer drei weken geleden sloot de heer W e 11 e r de rij van sprekers. Hij gaf aan de bet-eekenis van een naar Indië reizende parlementaire commissie een vrij onschuldigeu uitleg. Het resultaat, van het debat, en den niet zeer geslaagden brief van den Premier, was dat de Eerte Kamer met 2210 (nu alleen de vrijzinnig-democraten en sociaal-demo craten in de oppositie (van de laatsten waren er heel wat verhinderd door hun belangrijk partijcongres) besloot om aan aan de commissie deel te nemen. De Pre sident zag zich z. h. st. gemachtigd om de senatoriale leden aan te wijzen, E. v. R. Een actie der Ned. regeering is onder nomen bij het Federale Hof der Ver. Staten om 495.962 dollar terug le krijgen voor niet geleverd oorlogsmateriaal. Het woord is aan. Recht is de weienschap €an wat goed en billijk is. Doodstraf geëischt voor Silbertunne G. S., een N.S.B.'er uit Berkhout, had in Mei 1944 aan den S. D. de namen van een aantal illegale werkers opgegeven, opdat eventueele represailles op deze menschen konden worden toegepast. Toen een aanslag gepleegd werd op een landwachter in Berkhout, is door den S. D.'er Kuiper met eenige anderen in den nacht van 1 op 2 Juni 1944 een z.g. ,,Sii- bertanne" (vergeldingsaanslag) op J. M. N. gepleegd. Deze lukte helaas maar al te goed, en Woensdag moest -de verrader S. zich verantwoorden voor het Amsterdam- sehe Hof. Hij hoorde de doodstraf tegen zich requireeren. Uitspraak 18 Februari. Weerbericht Geldig tot Vrijdagavond. Matige aan de kust tijdelijke krachtige wind tusschen Noord-West en Zuid-West. Zwaar be wolkt met plaatselijk lichten regen of motregen. Temperatuur in het Noorden van het land tusschen 6 en 9, In het Zui den tusschen 7 en 10 graden. Marokko is nog- steeds het oen trui industrie. Onder hun tont besprekc tier l'raaie producten. - ii van ©en wereld beroet n de kooplieden de wtu •de tapijten- itlc van een (P.) Geen formeele uitspraak van den Raad De Veiligheidsraad is gisteravond lot een oplossing gekomen voor het probleem gerezen door het Oekrainsche verzoek oin terugtrekking der Britsche troepen uit Griekenland. Zoowel Visjinsky als Bevin hebben hun starre houding moeten laten varen en de nootlige concessies gedaan. Dc Raad heeft geen formeele beslissing geno-1 men, daar deze voor een van de partijen onaanvaardbaar zou zijn geweest, doch zich beperkt tot een omzichtige compro mis-verklaring. De zaak is thans afgedaan en de situatie met betrekking tot het ver blijf van de Britsche troepen in Grieken land is weer als voorheen. De voorzitter van den Veiligheidsraad had eerst voorgesteld, dat de Grieksche kwestie afgedaan zou kunnen worden met een als volgt luidende verklaring: „De meerderheid van de leden van den Raad heeft uitdrukking gegeven aan haar meening ten aanzien van de aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland. Naar de meening van den voorzitter is de raad van oordeel, dat de aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland geen gevaar voor den wereldvrede oplevert, en dat de aangelegenheid als afgedaan be schouwd moet worden. De Raad gaat over tot de orde van den dag." Met deze verklaring kon volgens Vis jinsky de Sovjet-delegatie niet accoord gaan. Zij was bereid, niet verder aan te dringen op een formeele resolutie over de Grieksche kwestie en zou tevreden zijn met het afleggen van een verklaring door van buitenlandsche werkkrachten nood zakelijk blijkt. Men kan de groote massa van ons volk niet hei slachtoffer laten worden van chicanes. R. P. den voorzitter, mits in deze bewoordingen: ,,De Veiligheidsraad heeft acte genomen van de verklaringen, afgelegd door de Sovjet-Unie, het Vereenigd Koninkrijk in Griekenland, en eveneens door de ver tegenwoordigers van de Ver. Staten, Frankrijk. China, Polen. Egypte en Neder land met betrekking tot de situatie in verband met de aanwezigheid van Brit sche troepen in Griekenland, zooals deze zijn vastgelegd in de notulen van de ver gadering De Raad verklaart dan dat de zaak is afgedaan." „Dit" aldus zeide Visjinsky met nadruk, ,is het uiterste, waartoe de Sovjet-regee ring bereid is te gaan." Ook Bevin verdunt ztfn wijn. .Bevin zeide. dat hij met genoegen ge constateerd had, dat de Sovjet-Unie niet anger bij haar oorspronkelijke eischen volhardde. „Aangezien de afgevaardigden van de Ver. Staten, Australië, Frankrijk, China, Polen, Egypte, Brazilië en Neder land verklaard hebben, dat de aanwezig heid van Britsche troepen in Griekenland geen bedreiging voor den vrede oplevert, ben ook ik bereid tot concessies, en zal ik niet langer op een formeele uitspraak van den Raad aandringen. Het is het ver langen van mijn land, dat het ongelukkige meident in de relaties tusschen onszelf en de USSR gesloten wordt en dat de een heid van handelen tusschen onze beide groote stater, en tusschen de leden van den Veiligheidsraad als geheel gehand haafd blijft en versterkt wordt." Visjinsky sloot zich bij deze woorden aan. waarna de Grieksche gedelegeerde Rendis, zijn instemming betuigde met deze oplossing. Uruguay trekt motie in. Iu de. algeraeene commissie van de Ver. Naties werd .gistermiddag sensatie ver wekt, toen dr. Manoeilsky. het hoofd van de Oekrainsche delegatie, de door de dele gatie van Uruguay ingediende motie ora de oorlogsmisdadigers te Neurenberg niet met den dood tc straffen, als fascistisch bestempelde. Manoeilsky zeide, dat indien hij niet wist, dat deze motie van een delegatie bij de U.N.O. afkomstig was, hij zou hebben aangenomen, dal zij uit Na/.i-Duitschland stamde. Hij herinnerde de delegatie van Uruguay aan de honderdduizenden bur gers die in Kief door de Duitsehers wa ren vermoord en aan de duizenden paren schoenen, toebehoorend aan de kinderen, die in de Nazi-gaskamers zijn omgebracht. Dit voorstel, aldus Manoeilsky, is een be dreiging voor het bestaan van de U.N.O. en ik beschouw het als een diepe wonde, toegebracht aan het Europeesche geweten. De voorzitter, Spaak, zeide er zeker van te zyn, dat de delegatie van Uruguay zich er niet van bewust is geweest, welk effect haar motie op Europeanen moest maken. De algemcene vergadering wordt hiermede In een zeer moeilijke positie gebracht. Spaak verzocht Uruguay derhalve de mo tie in te trekken. Hiertoe heeft de delegatie van Uruguay voorloopig besloten, om in overleg te tre den met haar regcering. Togo cn Kameroen onder trusteeship. De Fransche ministerraad heeft heden besloten, Togo en Kameroen onder trusteeship te stellen. Het plan zal dooi de Fransch? regeéring aan de U-N.O. wor den voorgelegd. De Panameesche gedelegeerde heeft een formeel verzoek aan de Ver. Naties over handigd, waarin verzocht wordt de reso luties van San Francisco en Potsdam, met betrekking tot Spanje, toe te passen. In dien het aangenomen wordt, zal hei op de agenda geplaatst worden. De bewoording van dc petitie is opzettelijk vaag gehou den. om alle opinies vrij spel te later, en een uitvoerige discussie te verzekeren.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1