Debat over Indonesië in den Veiligheidsraad. Neg geen beslissing gevallen. De discussie over het Oekrainsche voorstel ten aanzien van de Indone sische kwestie is Zaterdag en Zondag in den Veiligheidsraad voortgezet. De voornaamste sprekers waren Ma- noeilsky, Bevin, mr. Van Kleffens en Visjinsky. De Russen bleven aan dringen dp het uitzenden van een commissie van onderzoek, die op voorstel van Visjinsky zou bestaan uit vertegenwoordigers van Groot- Brittannië, de Sowjet-Unie, de Ver. Staten, China en Nederland. Bevin en mr. Van Kleffens bleven echter scherp tegen de Russische voorstellen ge kant. In de zitting van Zaterdag beweerde Manoeilsky, dat er tusschen Engeland en Nederland een militair' verdrag be stond, dat, indien het voorzag in Brit- sche hulp bij de onderdrukking van de Indonesiërs, in strijd met het Handvest zou zijn. De ware oorzaak van het bloed vergieten in Indonesië noemde Ma noeilsky ,,het overdragen van de con trole aan de Japanners". Dit was een beleediging voor de nationale Indonesi sche gevoelens, met alle gevolgen van dien. Manoeilsky vroeg aan den Raad: een verklaring, dat geen Britsche en geen Japansche troepen gebruikt had den behooren te worden, toekenning aan de Indonesiërs van de rechten; die door 'net Handvest worden erkend en Uitzending van een commissie. Bevin zeide hierop, in principe tegen het uitzenden van een commissie gekant te zijn. daar hierbij de souvereiniteit 2oowel van Groot-Brittannië als van Nederland in het geding zou komen, voor zoover zulk een commissie in inter ne aangelegenheden van deze naties zou ingrijpen. Indien de Raad een meening naar voren zou willen brengen, diende hij er volgens Bevin op aan te dringen bij hen, die op het oogenblik aan het onderhandelen zijn, hun besprekingen te bespoedigen in de richting van een be-, vredigende oplossing. Mr. Van Kleffens repliceert. Mr. Van Kleffens zeide niet geheel van meening te zijn, dat Manoeilsky zijn zaak had verstevigd door zijn betoog. De minister was van meening, dat de Oekrainsche gedelegeerde onvoldoende met de feiten op de hoogte was. Hij ver klaarde. dat er tusschen Engeland en Nederland geen verdrag bestaat betref fende het gebruik van gewapende strijd krachten op Java, doch slechts een ad ministratieve overeenkomst voor den tijd. ïat Ned.-Indië onder commando van het SEAC staat. Mr. Van Kleffens stelde voor, dat de Raad ten aanzien van Indonesië in het geheel geen actie zou ondernemen. Hij bood aan, de Oekrainsche regeering langs diplomatieken weg over de feiten in te lichten. In de zitting van Zondag zeide Vis jinsky, dat dergelijke inlichtingen uit de tweede hand zouden zijn: hij her haalde zijn eisch tot het instellen van een commissie. Daarop sprak weer mr. Van Kleffens. Hij zeide o.a.: „Ik geloof, dat ik zeer edelmoedig en vrijzinnig ben geweest ten aanzien van het denkbeeld een com missie te zenden. Het vraagstuk, naar voren gebracht door den heer Manoeils ky, gaf mij geen aanleiding te verkla ren, dat ik het niet besproken wensehte. Ik heb gezegd dat, wanneer beide par tijen het wenschten, ik het zenden van een commissie niet in den weg zou staan, maar alleen ten aanzien van de kwestie van het gedrag der Britsche troepen in Indonesië. Vervolgens werd de zitting verdaagd. Nog geen commentaar Tot nu toe is men in gezaghebbende kringen te Batavia zeer karig geweest met het geven van commentaar op de voor stellen van dr. Van Mooie. In Nederland sche kringen i6 men ervan overtuigd, dat de voorstellen zoowel mild als zakelijk zijn en ze geven het praetische bewijs van den wensen om een billijke en spoedige regeling te bewerkstelligen. Men weet, dat de principes, welke in de voorstellen belichaamd zijn, ook door de Britsche re geering worden ondersteund. Sjahrir. die gedurende de besprekingen van Zondag middag ten huize van Sir Archibald Clark Kerr zijn gewone onbewogen en uitdruk- kinglooze houding heeft vertoond, luister de vol aandacht naar de inleiding, welke dr. Van Mook gaf, zonder op eenigerlei wijze ook maar de minste aanwijzing te geven omtrent zijn reactie op het voorstel aangaande het Gemeenebest. Onmiddellijk na de bijeenkomst zonderde Sjahrir zich met zijn naaste medewerkers af om het ontwerp van 7 punten te bestudeeren. De volgende bijeenkomst zal, naar men meent, Dinsdag o 1 Woensdag plaats hebben. Hardleersch United Press meldt uit Berlijn: Hebben de Duitsehers dan nog niets geleerd, zoo vraagt een toeschouwer in vele Duitsche bioscopen zich af, als hij het volgende constateert: Bij een film over den hon gersnood in Nederland werd spottend gefloten en gelachenOpnamen van den verminkten piloot der R.A.F., Group -captain Bader, wiens beide beenen zijn geamputeerd, ontlokten den meest jeug digen Duitschen bioscoopbezoekers even eens gelach en gejoel. Overal in de zaal werd gegrinnikt, toen een Duitsche ar beider op het witte doek verscheen in een rede tot een vakbondsvergadering Maar het publiek was doodstil, toen ver schillende opnamen lieten zien, hoe de gevangen Duitsche generaals hun eigen wasch moeten doen HERZIENING der Italiaansche wapenstilstandsvoorwaarden? De diplomatieke correspondent van de Observer meldt, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken der Ver. Staten een nota heeft gestuurd aan Groot-Brittannië de Sovjet-Unie en Frankrijk, waarin een herziening van de Italiaansche wapen- stilstandswoofwaarden, hangende de on derhandeling over het Italiaansche vre desverdrag, wordt voorgesteld. De juiste voorwaarden van den „tusschentijdschen wapenstilstand", die door de Vei\ Staten worden voorgesteld, zijn nog niet bekend, gaat het blad verder. Zij lijken echter be doeld te zijn de laatste hinderpalen voor de Italiaansche souvereiniteit op politiek, economisch en financieel gebied uit den weg te ruimen. Slechts in strikt militaire aangelegenheden zou, Volgens deze Ame- rkaansche voorstellen, de controle in Ge allieerde handen blijven. De Amerikaan- sche stap, aldus de Observer, is een weer spiegeling van het groeiend pessimisme, nopens een spoedig succes van de onder handelingen over het Italiaansche vre desverdrag. dat in diplomatieke kringen over het algemeen wordt gevoeld. Egypte en Engeland De Egyptische minister- van Financiën Makram Edeid Pasja heeft op een groote openbare bijeenkomst te Cairo o.m. ver klaard, dat de Engelschen zich er van re kenschap moeten geven, dat Egypte het recht heeft elke associatie met Engeland te weigeren, en dat Egypte nooit iets an ders zal aanvaarden dan een werkelijke onafhankelijkheid, die pas kan komen na de verwijdering van alle land- en lucht strijdkrachten en na hereeniging van Soe dan met Ejypte. Automatische piloot De „hyperbolische zeevaarder", welke de plaats bepaalt door middel van den tijd, waarop twee radioselnen worden vernomen, zal weldra worden gebruikt om „met ongehoorde nauwkeurigheid" vliegtuigen en schepen te besturen. Het instrument, dat ook op het land ge bruikt wordt, werkt zoo precies, dat het een betere plaatsbepaling geeft, dan men ooit tevoren verkreeg. Bijzonderheden over deze nieuwe vinding werden on langs meegedeeld door den heer J. A. Pierce van het radio laboratorium te Massachusetts, tijdens een gecombineer de vergadering, waaraan Amerikaan- sche en Engelsche radio-experts deel namen. Pierce verklaarde daarbij: „dit instrument, bekend als het „Loran- systeem", zal bij vliegtuigen als een automatische piloot werken en wan neer' het in een vliegmachine of een schip gemonteerd is, brengt het dit naar de van tevoren bepaalde bestemming. Bovendien houdt het instrument aan- teekening van de vorderingen, welke het schip maakt, zoodat de zeevaarder ^elk moment de positie er van kan zien". Spanje wordt niet tot UNO toegelaten De algemeene vergadering der UNO heeft met 45 stemmen voor en 2 onthou dingen op voorstel van Panama besloten er bij de vergadering op aan te dringen de tegenwoordige regeering van Spanje niet tot de UNO toe te laten wegens haar nauwe relatie met de aanvallende staten. De drie voornaamste punten van de Pa- nameesche resolutie zijn: 1. De conferentie van San Francisco heeft bepaald, dat het lidmaatschap van de UNO niet kan worden verleend aan staten, waarvan de regeering aan de macht is gekomen met hulp van de legers van landen, die tegen de Vereenigde Naties hebben gevochten, zoolang deze regeerin- gen nog aan de macht- zijn. 2. Op de conferentie te Potsdam heb ben de drie groote mogendheden besloten de toelating van de huidige Spaansche regeering tot de UNO niet te ondersteu nen. 3. De vergadering moet deze twee ver klaringen onderschrijven en den leden van de UNO aanraden met deze verkla ringen naar de letter en naar den geest rekening te houden bij hun toekomstige relaties met Spanje. Schelde doorbreekt den dijk Tengevolge van de stortregens in de streek van Groot-Gent is de dijk langs de Schelde bij Gent op ongeveer 3 km. van de stad bezweken. De bres heeft' een breedte van 10 meter, waardoor het water van de rivier naar buiten treedt en het omringende land over een uitge strektheid van verschillende vierkante kilometers overstroomt. Vanwege het toenemend gevaar dezer overstroomingen heeft de burgemeester der gemeente een beroep gedaan op vrij willigers om den dijk te herstellen. De bewoners van de omringende hoe ven en het vee zijn geëvacueerd. Er .worden geen slachtoffers gemeld. De N.Zr.II. opende lieden weer autobusdieusten tusschen Haarlem, Overveen en BJoeme-ndnah De bewoners van het Ramplaankwartier waren daarmee zoo in- ecnomen dat zij bloemen aanboden. „Zelfbestuur kan niet op armoede en verwoesting gebaseerd worden". Dr. Van Mook heeft na het bekendmaken .van de Nederlandsche regeeringsverkla- ring inzake Indonesië aan een groot aan tal persvertegenwoordigers een toelich ting gegeven. Hij verklaarde, dat er over vele bijzonderheden nog moest worden onderhandeld, doch dat de algemeene grondslagen thans duidelijk waren. De regeering wil de bevolking van Indone sië bijstaan in het herstel op de basis van partnership. Na de overgangsperiode zul len Nederland en Indonesië over hun toe komst hebben te beslissen. Het Indonesi sche volk staat voor een belangrijke keuze, die in haar hoofdzaken eenvoudig is: zelf beschikkingsrecht over beperkten tijd na een periode van constructieve samenwer king of voortzetting van den nutteloozen en vernietigenden bm-geroorlog. Dr. Van Mook wees erop, dat er geen. natie met zelfbestuur kan worden gegrondvest op armoede, ondervoeding en economische verwoesting. Indien de voorgestelde maatregelen wer kelijkheid worden, zal Indonesië zoo spoe dig mogelijk in de gelegenheid gesteld worden ^ls lid tot de U.N.O. toe te treT den. De Nederlandsche regeering doet een beroep op alle burgers van goeden wille om den strijd te staken en zich voor te bereiden op de eervolle plaats van goed georganiseerde en verantwoordelijke na tie. Eveneens vroeg de iuit.-gouverneur- generaal medewerking van alle leiders van belangrijke organisaties, groepen en vol ken om steun te verleenen aan de bespre kingen. De Nederlandsche regeering is er zeker van, dat dit beroep weerklank zal vinden bij allen, wien het welzijn van dit land waarlijk ter harte gaat. Dubbel rantsoen Ziehier het authentieke relaas van een trouwlustig paar uit Emmererfscheider- veen. Garrit en Jantien van de Hoek hadden het piekfijn voor elkaar. Alles eerste klas met een looper, en bloemen aan de zweep van de bruidscoupé. Het was wel duur, maar de stalhouder had toegezed, dat hij zijn uiterste best zou doen, om alle punt jes op de i's te zetten en het ,,vommekoar'K te maken. Per saldo, en dat was een ge leerd woord, per saldo was het een kwes tie van rikkomedasie. Maar alevel, het toekomstige bruidspaar kreeg meer uit gaven, dan het budget kon verantwoor den en een bankroet dreigde. „Als dat bankstel afviel, zou het misschien gaan, maar het was het aanzien van je kamer, nee, dan kon je beter wat goedkooper trouwen". Dit voor-stel van des bruigoms zijde werd onder acclamatie aangenomen en in een naburig dorp werd een kennis van Jantien in den arm genomen, die zou er voor zorgen, dat de trouwerij voor een prikkie „Vommekoar" kwam. De zorgen van den oudértrouw drukten het jonge paar en de ceremonieën van stadhuis en kerk werden naar den achter grond verschoven. Ze zouden bij Garrit's „ouelü" intrek ken, maar de stoet vertrok den trouwdag van Jantien's huis, naar oude zede en ge woonte. Toen Jantien dien gedenkwaar- digen dag klaar stond, om in het wit ge huld, haar bruidegom op te wachten^ kwam van den kant van het „durp" een stoet rijtuigen en Jantieh verklaarde haar Moeder, dat het „een schier zoaloen" 1)'" was. Inderdaad, het was schoon. Palfre nier en koetsiers waren gestoken in don kerblauwe livrei en de bruidscoupé ver toonde een weelde van bloemen. Het gerij stond voor, toen van de an dere zijde eveneens een file rijtuigen naderde. „Zou er vandaag iemand begra ven worden was de vraag van de op gewonden maagd, „dat zou zund zijn, want dat beteekent ongeluk, he'k wel heurd". Maar ook deze stoet zette koers naar het huis vanSTantien van de Hoek, straks Bezembinder-van de Hoek. Achter de gordijnen ontspon zich een twistgesprek en op den weg tusschen de respectieve voerlieden een nog luider debat over de oorzaak van deze geweldige' opkomst. Toen de bruidegom arriveerde, hielp hij Moeder en dochter uit den droom: Hij had in de drukte vergeten, de eerste trouwerij af te zeggen Er is nog veel over gepraat en gelachen in Emmererfscheiderveen, maar nog steeds vormen de hooge huwelijkskosten een twistappel tusschen de beide echtelieden, waarvan de een den ander verwijt, dat' hij.'zij „doar nou nie om daeht heft". 1) schier: Drentseh-Groningsch voor: mooi, aardig. Nieuws uit liet buitenland In een petitie, door meer dan 500.000 per-! sonen geteekend, - heef t de „Zaid-Sleeswijk- sche Unie" om volledige afscheiding van Duitschland verzocht. Dc staking van het telegraafpersoneel van de Western Union te New York is ge ëindigd. De Britsche industrie wordt ernstig be dreigd indien de kolenproductie niet spoedig tdeneemt, aldus verklaarde de Britsche mi nister voor brandstof en energie. In het Neurenbergsche procos zal binnen kort getoond worden, hoe zeer ex-prins Paul van Joego-Slavië de vijfde kolortr.e heeft gesteund. (Reuter). Twee-en-twintig landen, waaronder het onze. zijn uitgenoodigd tot de demonstratie met radio en radar in Engeland, in dienst van de burgerlijke luchtvaart. Een golf van stattingen is.ook in Barce lona uitgebroken. Stakingen zijn in Spanje onwettig. Men weet niet of zij georganiseerd zijn. De hooge waterstand van den Rijn heeft reeds vele stagnaties op zijn geweten. De eenige spoorwegverbinding over den Rijn, die te Duisburg, dreikt evenals haar voorgangers te worden afgesneden. Geruchten, volgens welke het witte brood in België binnenkort door grijs brood ver vangen zou worden, zijn volgens het Belgi sche ministerie van voedselvoorziening, van allen grond ontbloot. Onrust in Egypte .wordt veroorzaakt door het rumoerig optreden van studenten, die tegen Engeland, eri den Minister-president Mahmoed Pasja demonstreeren. Er viel één doode. Een geregelde voedselvoorziening van Duitschland is niet in de eerste plaats een kwestie van humaniteit, maar van eigenbe lang, zoo verklaarde een gezaghebbende spreker in het Engelsche parlement. Oorlogsverklaring aan microben. De UNO zal een nieuwen oorlog ver klaren, een oorlog tegen de microben. De commissie voor economische en sociale aangelegenheden'Uieeft besloten een com missie op te rjchten, welke de vorming van een enkele wereldgezondheidsorgani satie in behandeling^ zal nemen. „Wees niet bevreesd voor dezen nieuwen oorlog,'1 zoo zeide de Chineesche afgevaardigde dr< Chang, „het is een oorlog tegen ziekten. Maar het zal er een zijn, welke zal wor den uitgevochten met bloed, zweet en tranen voor het welzijn van de mensch- heid." Britsche troepen rukken slechts lang zaam het binnenland van Java in. aange zien zij nog vaak op verzetshaarden stui ten. Bij Soerabaja werd een eenheid door een ontploffende bom verrast, waardoor 1 soldaat gedood werd en 7 man verwon dingen opliepen. Waarschijnlijk is de boni door controle op afstand tot ontploffing gebracht. (U.P.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2