J Over Ket zoeken naar den „nieuwen vorm van samenwerking" Kwestie van de voorlichting geregeld Avonturen van Wag en Warrel Professoi Logemann Ons bestuur was goed, maar psychische spanningen werden onderschat Prof. dr. J. H. A. Logemann, de ntinLs- ter van Overzeescho Gebiedsdeelen, heeft Zondagmiddag om 1 uur in een radio rede gezegd, dat alle landgenootéh weten, dat dien dag in Batavia besprekingen zijn geopend, die voor de toekomst van Neder land en Indonesië beide van beslissende beteekenis kunnen worden. De poging, die daar wordt ondernomen om een einde te maken aan de vernieti ging van levens en eigendommen, welvaart en cultuurgoed; een einde aan de ont kenning van al wat tusschen onze volken aan eerbied en genegenheid gegroeid was die poging zal door het geheele Neder landsche volk met spanning worden ge volgd. Zij wordt ook, ik ben daar zeker van, door de groote meerderheid van ons volk goedgekeurd, ondanks al hetgeen het in al zijn lagen en groepeeringen te verduwen heeft over de wijze waarop dit conflict is ontstaan en over het leed en het onrecht, dat de revolutie heeft ge stapeld op het lijden onzer landgenooten onder de Japansche overweldiging. Ons volk is in zijn meerderheid, geluk kig. in staat gebleken om zich boven de directe gevoelsreactie te verheffen en naar begrip te zoeken van de diepere oor zaken van het conflict. Om critisch terug te zien op het verleden en om zich af te vragen hoe een eerlijke toekomst ge bouwd kan worden. Pk ben er trotsch op. dat deze geesteshouding niet in de laatste plaats te vinden is bij hen, die zelf slacht offer van het tragisch gebeuren zijn ge worden. Evenals in de ontwikkeling van ons eigen Nederland en nog in veel grooter mate, heeft de oorlog in de ontwikkeling van Indië een geestelijke break gebracht. Het Nederlandsch bewind heeft vóór 1940 eerlijk gestreefd naar een geleidelijke ontplooiing van Indonesische volkskracht. Wij hebben het land goed bestuurd en goed toegerust. Maar wjj hebben de span ningen onderschat, die in de menschelijke ziel veroorzaakt worden door de dooreen- strengeling in één enkele samenleving op ongeljjken voet van twee volken, dragers van tweeërlei cultuur, tweeërlei gods dienst. tweeërlei economie, tweeërlei levensrhythme. Daarom heeft dc plotse linge nabijheid der vrijheid de Indonesiërs zelf overrompeld. Daarom heeft de breuk ons verrast en ontgoocheld. Maar ze heeft ons ook gebracht tot bezinning. Die is noodig aan beide zijden. Want de breuk in de ontwikkeling heeft het feit niet weggevaagd, dat de Indische samenleving in ziju meest wezenlijke stof felijke eti geestelijke elementen is opge bouwd uit dat samen-leven van Indonesiër en Nederlander. Het Nederlandsche element laat zich niet verwijderen zonder noodlottige gevolgen voor welvaart en cultuur.- Daarom mag Nederland zijn verantwoordelijkheid niet prijsgeven voor de toekomst van Indone sië; daarom snijdt Indonesië in eigen vleesch als het den Nederlander zou po gen uit te werpen uit zijn maatschappij en zijn staat. Wat noodig is, is het vinden van den nieuwen vorm van samenwerking, waarin de Indonesiër ontlast zal zjjn va-n den psy- chisehen druk waaronder dc oude verhou dingen hem stelden en dien hü als zijn Onvrijheid voelde. De Nederlandsche regeering is bereid tot een uiterste poging om dien nieuwen vorm te vinden. In harmonie met de door Na 250 jaar weer in Nederland Lotgevallen van een groep Mennonieten Aan de grenspost te Glanerbrug ar- arri veerde een groot gezelschap, hoofd zakelijk vrouwen en kinderen, die na een zwerftocht van duizenden kilome ters in het land kwamen, waaruit ruim 250 jaar geleden hun voorvaders wa ren vertrokken. Het zijn de nakomelingen van ae Mennonieten, die tijdens de regeering van keizerin Catharine op haar verzoek naar de Oekraïne waren vertrokken. Zij vormden daar kleine gemeenschappen. Toen de Duitsche troepen in dezen oorlog de Oekraïne binnendrongen, be schouwde het Duitsche bestuur hen als Rijksduitschers. Toen de Duitschers moesten terugtrekken, dreven ze de Mennonieten voor zich uit, de mannen werden ingelijfd bij SS-regimenten en velen hunner werden gedood. Na Duitschlands capitulatie eischte ihet Russische bestuur, dat de Menno nieten weer naar de Oekraine zouten terugkeeren. Zij besloten echter een an der vaderland te zoeken en «rel Canada. Honderden Mennonieten passeeren 'in deze dagen de grens, vanwaar zij naar Amsterdam en andere plaatsen in het Westen zullen gaan. om vandaar uit te trachten Canada te bereiken. Hoewel de meesten hunner de Neder landsche taal niet meer machtig dragen deze Mennonieten vrijwel nog echte Nederlandsche namen. zijn, alle haar als grondslag aanvaarde Koninklijke rede van 1942 denkt zij zich een mate van zelfregcering voor Indonesië, waarin Ne derland slechts steun verleent en overi gens een laatste verantwoordelijkheid draagt voor de waarborging van interna tionale maatstaven van goed bestuur. Zij denkt zich een behartiging der ge zamenlijke belangen in een rijksstructuur, waarin Indonesiërs gelijkwaardig naast Nederlanders (en natuurlijk vertegenwoor digers van Suriname en Curasao) aan de bewindstafel zullen plaats nemen en waar in zij de noodige intërnationale ervaring kunnen opdoen. En vooral is zü bereid als duidelijk en binnen afzienbaren tijd bereikbaar doel te stellen voor Indoncsic's staatkundige ont wikkeling datgene, wat in het Atlantisch Handvest en in het Handvest der Ver- eenigde Volken als het rechtmatig doel van ieder volk is erkend: het recht van zelfbeschikking. De regeering honoreert daarmede niet alleen de handteekeningen, die namens Nederland onder die documenten zijn ge zet. Zij honoreert er ook mede de belofte, die tenslotte In de sedert 1901 aanvaarde politiek van zedelijke verplichting jegens Indië lag verscholen. Zij erkent, dat de tijden gaan rijpen en zjj meent, dat als dan geen beter waarborg te vinden is voor de blijvende eenheid van ons rijk, dan de vrijheid van zijn samenstellende deelen. Dit alles, landgenooten. is uitgedrukt in de publicatie, die vandaag in Batavia namens de regeering wordt openbaar ge maakt. Langenooten, ik weet dat de mannen, die daarginds in Batavia zullen samen komen, beschikken over verantwoordelijk heidsbesef, werkelijkheidszin en tegelijk idealisme. Daarom durf ik hopen, dat zij den vreedzame»! uitweg zullen vinden, die onze volken leiden zal uit de tragische impasse, waarin zij zich bevinden. Schiphol herrijst. Hoewel het luchtverkeer op Schiphol, onze eerste luchthaven, weer in vollen gang is, zijn de sporen van den oorlog or nog lang niet verdwenen. Maar men zit hier niet stil e« werkt met volle energie aan liet herstel en de uitbreiding. (P.) Bij de eerste besprekingen te Batavia Zondagmiddag is vanwege de Britsche ambassade het volgende communiqué uit gegeven: Op Zondag 10 Februari 1946, 15 uur heeft de bijeenkomst tusschen dr. Van Mook, dr. Sjahrir en Sir Archibald Clark Kerr in de ambassade plaats gehad. Het eerste onderwerp van discussie vormde de coördinatie van de voorlichting gedurende den voortgang der besprekin gen. Men is ten aanzien 'Van dé volgende punten tot overeenstemming gekomen: 1. De officieele instanties voor voor lichting van elke partjj moeten de offi cieele verklaringen van de andere par tij in haar geheel publiceeren. 2. Er zullen door geen der partjjeu eenige moeilijkheden in den weg gelegd worden aan de circulatie van zuiver en rechtstreeksch nieuws en commentaar. 3. De drie partijen zullen bun best doen iedere toespeling van provocatie en op ruiende publiciteit tegen te gaan. Voorts is overêenstemming bereikt voor een plan tot het coördineercn van de pu bliciteit: in een aanhangsel werden hier omtrent aigemeene richtlijnen uitgestip peld. Nadat dr. Van Mook een inleidende ver klaring had voorgelezen, overhandigde hij aan Sjahrir de uiteenzetting van de po litiek der Nederlandsche regeering ten opzichte van Indonesië, welke ook aan de Staten-Generaal te Den Haag is voorge legd. Nadere besprekingen zullen spoedig ge bonden worden. A.N.P.-Aneta meldt over deze bijeen komst nog. dat Sjahrir den heer Agoes Salim als adviseur had meegenomen. De heeren Idenburg en Van Bylandt verge zelden dr. Van Mook als adviseur. Een gemeenschappelijke commissie van voorlichting is gevormd, welke zal be staan uit dr. Posthumus, hoofd van den Ned.-ïndischen Regeeringsvoorlichtings- dienst, als vertegenwoordiger van dr. Van Mook; de heer G. Whitteridge namens Sir Archibald Clark Kerr; luit.-kolonel Wil cox. namens generaal Stopford en mr. Al» Boediardjo namens Sjahrir. Aan deze bijeenkomst is een onofficieele lunch tusschen Sir Archibald Clark Kerr, dr. Van Mook en Sjahrir voorafgegaan. Een intelligence-officer van deft Brit- schen generalen staf, luit.-kol. L. J. v. d. Post en kolonel Raden Abdoel Kadir Wird- joatmodja waren hierbij aanwezig. De heer Salim, de adviseur van Sjahrir. zeide. als particulier sprekend. Zondag morgen van meening te zijn. dat samen werking tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs verwezenlijkt moest worden. De verwachting bestaat, dat de volgende bespreking Dinsdag of Woensdag zal wor den gehouden. De Radio geeft vanavond NCRV 17.00 Gr. muz. RNIO 17.30 Roode Kruispraatje. NCRV 17.35 Celesta-ensemble. 13.10 MandoUnata. 18,45 Sport. RNIO 19.00 Nieuws. NCRV 19.18 Progr. overz. 19.20 Be roemde violisten. RNIO 19.30 Voor de Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws. NCRV 20.05 Oinroep- ork. 21.05 Orgelspel. 21.30 Gr. muz. 21.43 Erx- gelsche geestel. koren. RNIO 22.00 Nieuws. NCRV 22,15 Actualiteiten. 22.30 Moeilijke teksten uit het O. T. 22.50 Gr. muz. 23.50 Schriftlezing. HII.VFRSl'M II, 415 M. RNIO 18.00 Nieuws. VARA 18.13 Imp. Ar gentina. 18.25 „Om en nabij de twintig". 18.45 Amus. ork. Amsterd. politie. 19.20 Gesprek van dc week. 19.30 Jan Keessen, viool. RNIO 20.00 Nieuws. 20.05 Dc pluimveehouderij. VARA 20.15 Omroepork. 21.00 Hoorspel. 21.30 It. opera progr. 22.30 Fr. v. d. Helde, klari net. 22.45 Geestelijk leven. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23.15 Sweetness and Rhythm. 23.35 Gr. muz. 52. „Nou, nou dat kwam aan.'" Het was Semmetje Spriet, die zijn blad aan den grond had gezet en met een verschrikt gezicht naar de ravage stond te kijken. Het was dan ook een verward geval. Wag zat te kijken, alsof hij zijn laatste oortje versnoept had en ook Pil Schad Sr. had een flinke duikeling gemaakt. Maar een Schildpad kan tegen een stootje, als je zoo'n braadpan op je rug draagt ben je .zoo goed als ..ongeluk- vrij". Toen Wag zijn oogen eindelijk op sloeg voelde hij Semmetje aan zijn bee- nen voelen, of èr niets gebroken was. Het eerste, dat Wag zegt is: „Waar is die leelijke worm?" Onze mijnen Tewerkstelling van N.S.B.-ers en Duitschers Dezer dagen is een vergadering van den Mijnindustrieraad gehouden, waar in gesproken is over middeleji om het aantal mijnwerkers te Vergrooten." Voor zoover N.S.B.'ers en dergelijken zijn geïnterneerd en van het kamp uit, groepsgewijze en afgescheiden worden te werk gesteld, wordt met deze tewerk stelling ingestemd. De raad heeft den beheerder verzocht, Duitschers, die naar het oordeel der revisiecommissie volkomen bonafide zijn, in afwachting van hun terugkeer naar Duitschland of van eenigen ande ren maatregel, weer aan het werk te stellen. In vrijheid verkeerende N.S.B.'ers en dergelijken kunnen, naar het oordeel van den raad, weder in dienst worden genomen en te werk gesteld op een, door de bedrijfsleiding, in overleg met de commissie van bijstand, aan te wijzen- plaats. De raadbis van oordeel, dat N-S.B.'erg en dergelijken vooralsnog niet voor een toezichthoudende functie in aanmerking mogen komen". Zij tegen wie alle maat regelen geëindigd zijn, dienen wederom als gewone Nederlanders te worden be schouwd. Hoewel met nadruk wordt gewezen op de noodzakelijkheid om andere Duit schers dan die als volkomen bonafide moeten worden aangemerkt, op eenige wijze aan het werk te zetten, bestaat er van de zijde van den raad bezwaar te gen. dat deze personen bij de Neder landsche mijnen in dienst worden ge nomen. of in het mijnbedrijf op een bij zondere wijze worden tewerk gesteld. Katholieke Volkspartij Een bespreking van den politieken toestand In de te Utrecht voortgezette vergade ring van den partijraad der Katholieke Volkspartij werden de reglementswijzigin gen behandeld. De stichting van een Mr. Goselingfonds zal door het partijbestuur in overweging genomen worden. Mr. dr. P. J. Witteman zal het voorzit terschap blijven waarnemen tot ija de ai gemeene verkiezingen. Mr. dr. L. N. Deckers, voorzitter der Tweede Kamerfractie, gaf een uiteenzet ting van den staatkundigen toestand en het parlementaire werk. „De Katholieke Kamerfractie is zich er van meet af aan van bewust geweest, dat de taak van het nieuwe kabinet een zeer moeilijke is en zal dan ook allen steun verleenen. Wij zijn dit kabinet gaarne met alle wel willendheid tegemoet getreden, omdat een goede samenwerking tusschen regeering en volksvertegenwoordiging vooral in dezen tijd een eerste vereischte is. Over de motie van de Pojl zeide spreker, dat daarvan het eenige doel is, met eigen oogen te zien en met eigen ooren te hoo- ren. Zij is niet uit eenig wantrouwen voortgekomen. Mr. Deckers besprak verder de veldwin nende corruptie van het ambtenaren corps. Corruptie Is bij ons nooit bekend geweest. De Regeerings Voorlichtingsdienst, die een regeerings propagandadienst dreigt te worden en die ons 13 ton per jaar kost, werd eveneens besproken. Er zal een eindo moeten wordc-n gemaakt aan de vlotte gelduitgeving die nu heerscht. Groote zui nigheid is vereist-hl. Doordat de leeftijdsgrens voor de kies gerechtigden tot 23 jaar is verlaagd, staan r.iet mirrfcer dan negen nieuwe lichtingen klaar om aan de-verkiezingen deel te ne men. De Katholieke Kamerfractie is een sterk team al wordt het gemis van een deskundige op het gebied van volksge zondheid wel gevoeld. Er komen wellicht uitvallers. Bij zijn aanstaand aftreden als Kamer lid en daarmede als leider der Katholieke Kamerfractie, werd mr. Deckers namens de Katholieke Volkspartij door den voor-, zitter hartelijk dank gebracht voor het vele goede en groote werk, door hem in den loop der jaren voor de partij en voor het Nederlandsche volk verricht Ingeleid door prof, mr. C. P. M. Romme. volgde tenslotte de vaststelling van het urgentieprogramma, hetgeen handelt over de versterking der geestelijke en verdeel de grondslagen van ons volksleven, den wederopbouw van het verwoeste vader lands-de versterking en vernieuwing der economisch sociale grondslagen van ons volksleven, het financieele herstel, het herstel en den uitbouw van het staats bestel in het koninkrijk en de positie van Nederland in de internationale orde. Censuur op Indisch burger lijk postverkeer stopgezet De regeeringsvoorlichtingsdicnst maakt bekend, dat de regeering opdracht heeft gegeven de censuur op de burgerlijke in- en uitgaande post van en naar Neder- landsch-Indië stop te zetten. Men herin nert zich, dat de minister-president op 31 Januari in de Tweede Kamer heeft mede gedeeld. dat er alleen censuur op de mili taire post werd uitgeoefend. De onnauw keurigheid in deze mededeeling is veroor zaakt, doordat op dat oogenblik de mi nister-president reeds zijn instemming had betuigd met vermelde stopzetting, doch het hem onbekend was, dat de daar- oe noodige opdracht nog niel was uita»- gaan.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3